Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κοιλια μετα την καισαρικη


pegi

Recommended Posts

Και εγώ επανήλθα σχετικά γρήγορα από την καισαρική ενώ το γάλα κατέβηκε την 3η μέρα.

Όσον αφορά το θέμα της κοιλιάς είναι καθαρά θέμα σώματος. Όταν βγήκα από το μαιευτήριο η κοιλιά μου είχε γίνει σχεδόν επίπεδη. Πιο μαζεμένη και από πρίν! :shock: αφού απορούσαν οι μαίες από που βγήκε το παιδί.

Ημουν από τις τυχερές γιατί άπό το σόι της μαμάς μου έχουν όλες οι θείτσες κοιλιά!

Μακάρι να γίνω και στο δεύτερο έτσι. Αμφιβάλλω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 189
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμένα κατέβηκε την 4η. Και η κοιλιά ακόμα να επανέλθει... νομίζω άλλαξε σχήμα διά παντώς! Πρέπει να το ρίξω στον κοιλιακό, φτού!

Με το καλό στην κοπελιά που θα κάνει κτ 28/2! Κοιλιές, κτλ ειναι περιττές λεπτομέρειες όπως θα διαπιστώσεις και μόνη σου!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες!προχθες που πηγαμε στο γιατρο αποφασισαμε τελικα να κανω καισαρικη 28 φεβρουαριου.εχω λοιπον την εξης απορια να μου λυσετε οσες εχετε ηδη κανει καισαρικη.η πρωτη μου γεννα ηταν με φυσιολογικο τοκετο και η κοιλια μου μετα απο ουτε ενα μηνα επανηρθε στα φυσιολογικα της χωρις κανενα κοπο.εχω ακουσει ομως οτι μετα απο καισαρικη αυτο δεν γινετε:cry:.....ισχυει κατι τετοιο;;;
Μ

με το καλό να γεννησεις το μωράκι σου!ΔΕν έχει σχέση η καισαρική, είναι θέμα οργανισμού!Γέννησα με καισαρική και σε δύο μήνες η κοιλιά σανίδα!πιο ισια από πρίν (εκανα ποδήλατο και κοιλιακούς).Ξαδέρφη μου που γέννησε φυσιολογικά ενα χρόνο μετά τη γέννα ειχε κοιλιά!(δεν έκανε γυμναστική ). Επιπλέον για 2 μήνες φορούσα συνέχεια τη ζώνη,ίσως να βοήθησε και αυτό!αφού επανήλθες την πρώτη θα επανέλθεις και τη δεύτερη!

κι εγω τα είχα ακουσει αυτά περι καισαρικης και ρώτησα τη γιατρο και μου είπε οτι οι κοιλιακοί διανοίγονται, δεν κόβονται για να καταστραφούν οπως λένε!και μετά συμπλησιάζονται!

Η ώρα η καλή σου ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Μ

με το καλό να γεννησεις το μωράκι σου!ΔΕν έχει σχέση η καισαρική, είναι θέμα οργανισμού!Γέννησα με καισαρική και σε δύο μήνες η κοιλιά σανίδα!πιο ισια από πρίν (εκανα ποδήλατο και κοιλιακούς).Ξαδέρφη μου που γέννησε φυσιολογικά ενα χρόνο μετά τη γέννα ειχε κοιλιά!(δεν έκανε γυμναστική ). Επιπλέον για 2 μήνες φορούσα συνέχεια τη ζώνη,ίσως να βοήθησε και αυτό!αφού επανήλθες την πρώτη θα επανέλθεις και τη δεύτερη!

κι εγω τα είχα ακουσει αυτά περι καισαρικης και ρώτησα τη γιατρο και μου είπε οτι οι κοιλιακοί διανοίγονται, δεν κόβονται για να καταστραφούν οπως λένε!και μετά συμπλησιάζονται!

Η ώρα η καλή σου ευχομαι!

καλημερα!! μετα απο ποσο καιρο αρχισες να γυμναζεσαι??

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εγω γεννησα με καισαρικη πριν 8 μηνες.Κατευθειαν σηκωθηκα απο το κρεβατι.Πονουσα μονο οταν εβηχα ή γελουσα.Μεχρι που εσκυβα.Δεν καταλαβαινα τιποτα.Τωρα οσο για το γαλα ειχα απο την δευτερη ημερα.Συνολικα θηλασα 3 μηνες.Οσο αφορα την κοιλια μου πριν γεννησω ηταν πλακα. Μεχρι σημερα χωρις διαιτα και χωρις γυμναστικη για καποιον που δεν με ξερει δεν φαινεται να εχω ουτε κοιλια ουτε περιτα κιλα.Για μενα που με ξερω δεν εχω μπει στα τζινακια μου ακομα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γαριδουλα μακαρι και εγω δεν ειχα ποτε κοιλια ισα ισα ειχα πολυ λεπτη μεση .εγω οτι ειχα ηταν στους μοιρους!!δεν ημουν πολλα κιλα τωρα περιμενω να γεννησω να κανω διαιτα και γυμναστικη!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

αληθεια!!αμα ρωτησω το γιατρο μου??δεν εχω καλα οικονομικα για γυμναστη!!οπωτε σκεφτομουν σπιτι οτι μπορω και τρεξιμο στο παρκο!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Θελει πολυ μεγαλη προσοχη.Καλυτερα μιλησε με τον γυναικολογο σου.Αυτος ξερει καλυτερα εσενα και αντε βρε με το καλο ........με εναν πονο ( σιγα μην ειναι ενας) και εμενα ετσι μου ελεγαν αλλα δεν επιασε αυτη η ευχη. Ασε να ερθει με το καλο το αγγελουδι σου και αν εχεις χρονο θα ασχοληθεις και με εσενα.Εγω ειμαι μονη μου στην Αθηνα (με τον αντρα μου) και δεν εχω χρονο για τιποτα. Για να κανω ενα ωραιο μπανιο πρεπει να εχω τον αντρα μου εδω.Ειναι δυσκολα οταν εισαι μονος. Καλα που ησαστε και εσεις και γραφω καμια κουβεντα αλλιως ....................ποιος ξερει.

Link to comment
Share on other sites

μια απο τα ιδια μονη μου ειμαι και εγω αθηνα!εγω και ο αντρουλης μου που φευγει 9 το πρωι και γυρνα 6 το απογευμα απο τη δουλεια!!αστα να πανε!!παλι καλα που υπαρχει το φορουμ!και εμενα με εσωσε που εχω εσας κοριτσια και επικοινωνω και με στιριζετε!σας ευχαριστω παρα πολυ!!αχχ 27 εχω ραντεβου με το γιατρο θα μου πει ποτε θα γινει η καισαρικη!!μου ειχε πει γυρω στης 5 φλεβαρη θα δουμε!!θα τον ρωτησω και για αυτο!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αληθεια!!αμα ρωτησω το γιατρο μου??δεν εχω καλα οικονομικα για γυμναστη!!οπωτε σκεφτομουν σπιτι οτι μπορω και τρεξιμο στο παρκο!!

 

Τους κοιλιακους μονο ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ γιατι απεξω η πληγη κλεινει κοριτσι μου γυρω στις 6 αβδομαδες ολα καλα. ΑΛΛΑ η μητρα συνεχιζει να επουλωνει μεχρι και 9 μηνες. Ειχα παει για υπερηχο στους 9 μηνες και μου λεει ο γυναικολογος μου καλα παμε σχεδον εκλεισε και του λεω ΤΙΙΙΙΙΙΙΙ?????????? :shock::shock::shock::shock::shock: Μου λεει μη κανεις ετσι καλε φυσιολογικο ειναι, μεσα αργει γιατι δεν εχει επαφη με τον αερα......και εγω εκανα κοιλιακους αρκετο καιρο και με πονουσε χαμηλα (λιγο) και δεν ηξερα γιατι....:cry::cry: Οσο για την χαλαροτητα της κοιλιας πιστευω οτι παιζουν δυο πραγματα ρολο. Πρωτον ποσο ελαστικο δερμα εχεις....και δευτερον ποσα παιδια εχεις κανει. ΠΧ εμενα στο 1 που εχω ουτε ραγαδες εκανα ουτε κοιλια κρεμασμενη εχω απο τον 2 μηνα.....εχω φοβερη ελαστικοτητα στο δερμα και επανηλθε γρηγορα, τωρα αν το ταλαιπωρησω και αλλες φορες ισως να μην ειναι το ιδιο.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!Οσο ήμουν έγκυος με απασχολούσαν όλα αυτά που απασχολούν κι εσας τώρα.Πριν απο 1 μήνα και παραπάνω αναγκάστηκα να χάσω το μωρό κι ενώ ήμουν στον 5ο μήνα.Τώρα, όταν σκέφτομαι την επόμενη εγκυμοσύνη, όλα αυτά μου φαίνονται γελοία.Το μόνο που με νοιάζει είναι όλα να πάνε καλά.Γι αυτό εύχομαι καλά λευτεριά σε όσες περιμένετε να γεννήσετε και σε όσες έχετε ήδη τα αγγελούδια σας αγκαλιά, να χαίρεστε καθε στιγμή μαζί τους χωρίς αλλες σκέψεις γιατί ακι κάθε δευτερολεπτο είανι πολύτιμο.

Link to comment
Share on other sites

είμαι υπέρ της καισαρικής, πονάς λίγο μετά την επέμβαση, όχι όμως κάτι υπερβολικό, όσο για τα κιλά και την κοιλιά σε 9 μήνες μετά, επανέρχονται όλα, ( όσο διαρκεί η εγκυμοσύνη άλλο τόσο χρειάζεται το σώμα για να επανέλθει) εάν φυσικά δεν αλλάξεις την διατροφή σου. Δεν χρειάζεται δίαιτα. Εγώ τα έχασα πιο γρήγορα γιατί έκανα λίγο περισσότερο υγιεινή διατροφή.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!Οσο ήμουν έγκυος με απασχολούσαν όλα αυτά που απασχολούν κι εσας τώρα.Πριν απο 1 μήνα και παραπάνω αναγκάστηκα να χάσω το μωρό κι ενώ ήμουν στον 5ο μήνα.Τώρα, όταν σκέφτομαι την επόμενη εγκυμοσύνη, όλα αυτά μου φαίνονται γελοία.Το μόνο που με νοιάζει είναι όλα να πάνε καλά.Γι αυτό εύχομαι καλά λευτεριά σε όσες περιμένετε να γεννήσετε και σε όσες έχετε ήδη τα αγγελούδια σας αγκαλιά, να χαίρεστε καθε στιγμή μαζί τους χωρίς αλλες σκέψεις γιατί ακι κάθε δευτερολεπτο είανι πολύτιμο.

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Το μόνο που πρέπει να σκεφτόμαστε είναι ένα γερό μωράκι. Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά.:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τους κοιλιακους μονο ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ γιατι απεξω η πληγη κλεινει κοριτσι μου γυρω στις 6 αβδομαδες ολα καλα. ΑΛΛΑ η μητρα συνεχιζει να επουλωνει μεχρι και 9 μηνες. Ειχα παει για υπερηχο στους 9 μηνες και μου λεει ο γυναικολογος μου καλα παμε σχεδον εκλεισε και του λεω ΤΙΙΙΙΙΙΙΙ?????????? :shock::shock::shock::shock::shock: Μου λεει μη κανεις ετσι καλε φυσιολογικο ειναι, μεσα αργει γιατι δεν εχει επαφη με τον αερα......και εγω εκανα κοιλιακους αρκετο καιρο και με πονουσε χαμηλα (λιγο) και δεν ηξερα γιατι....:cry::cry: Οσο για την χαλαροτητα της κοιλιας πιστευω οτι παιζουν δυο πραγματα ρολο. Πρωτον ποσο ελαστικο δερμα εχεις....και δευτερον ποσα παιδια εχεις κανει. ΠΧ εμενα στο 1 που εχω ουτε ραγαδες εκανα ουτε κοιλια κρεμασμενη εχω απο τον 2 μηνα.....εχω φοβερη ελαστικοτητα στο δερμα και επανηλθε γρηγορα, τωρα αν το ταλαιπωρησω και αλλες φορες ισως να μην ειναι το ιδιο.......

παλι καλα που το ανεφερες!!!!!!!!!!!!γιατι εγω εχω μια ψυχωση με τους κοιλιακους μου:-P:razz:παντα ειχα πολυ επιπεδη κοιλια!σε ευχαριστω παρα πολλυ!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια να ρωτήσω κάτι??Στην καισαρική δεν τους κόβουν τους κοιλιακούς?? Γιατί μια γνωστή μου που γέννησε δίδυμα μου είπε ότι οι κοιλιακοί της είναι κομμένοι και έτσι ακόμα και στην τουαλέτα δεν μπορούσε να πιεστει....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!! μετα απο ποσο καιρο αρχισες να γυμναζεσαι??

Aρχισα ποδηλατο στον 1 μήνα και κοιλιακούς μετά τις 40 μέρες, αλλά αυτό από μόνη μου και όσο άντεχα γιατί η γιατρός μου είχε πεί μετα τους 3 μήνες! ενώ στη συνιφάδα μου ο γιατρός της είχε πεί ξεκίνα γυμναστήριο στις 40 μερες!Βασικά βλέπεις τον εαυτό σου μεχρι που αντέχει χωρις υπερβολές!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια να ρωτήσω κάτι??Στην καισαρική δεν τους κόβουν τους κοιλιακούς?? Γιατί μια γνωστή μου που γέννησε δίδυμα μου είπε ότι οι κοιλιακοί της είναι κομμένοι και έτσι ακόμα και στην τουαλέτα δεν μπορούσε να πιεστει....

Κοιτα να δεις.. Δεν το ηξερα αυτο αλλα χωρις να βαζω και το χερι μου στη φωτια δεν νομιζω να ισχυει! Κι εγω γεννησα με καισαρικη και η τομη γινεται πολυ χαμηλα (πανω απο το εφηβαιο) οποτε δεν νομιζω να επηρεαζει τους κοιλιακους μυες (ολα αυτα με επιφυλαξη ετσι? Γιατι οπως προειπα δεν βαζω και το χερι μου στη φωτια). Οσο για το σφιξιμο, ναι οντως δεν μπορεις να σφιχτεις αλλα εγω ας πουμε δεν μπορουσα γιατι με τραβουσαν παρα πολυ τα ραμματα! Με τον καιρο επανερχεσαι!

 

Οσο για την κοιλια, νομιζω βοηθαει πολυ η σωστη διατροφη και η γυμναστικη (κατι που εγω δεν κατεχω, δυστυχως). Η ζωνη που μερικες γυναικες φορανε ξερετε που χρησιμευει?

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια να ρωτήσω κάτι??Στην καισαρική δεν τους κόβουν τους κοιλιακούς?? Γιατί μια γνωστή μου που γέννησε δίδυμα μου είπε ότι οι κοιλιακοί της είναι κομμένοι και έτσι ακόμα και στην τουαλέτα δεν μπορούσε να πιεστει....

διαβασε το ποστ #78, ετσι μου ειπε η γιατρός μου!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις.. Δεν το ηξερα αυτο αλλα χωρις να βαζω και το χερι μου στη φωτια δεν νομιζω να ισχυει! Κι εγω γεννησα με καισαρικη και η τομη γινεται πολυ χαμηλα (πανω απο το εφηβαιο) οποτε δεν νομιζω να επηρεαζει τους κοιλιακους μυες (ολα αυτα με επιφυλαξη ετσι? Γιατι οπως προειπα δεν βαζω και το χερι μου στη φωτια). Οσο για το σφιξιμο, ναι οντως δεν μπορεις να σφιχτεις αλλα εγω ας πουμε δεν μπορουσα γιατι με τραβουσαν παρα πολυ τα ραμματα! Με τον καιρο επανερχεσαι!

 

Οσο για την κοιλια, νομιζω βοηθαει πολυ η σωστη διατροφη και η γυμναστικη (κατι που εγω δεν κατεχω, δυστυχως). Η ζωνη που μερικες γυναικες φορανε ξερετε που χρησιμευει?

Η ζώνη κατ αρχήν βοηθαει να μαζέψει η κοιλια (σαν κορσες) και επιπλέον εμένα με βοηθούσε στο να μην πονάω γιατί κράταγε την κοιλιά σταθερή!

Link to comment
Share on other sites

Η ζώνη κατ αρχήν βοηθαει να μαζέψει η κοιλια (σαν κορσες) και επιπλέον εμένα με βοηθούσε στο να μην πονάω γιατί κράταγε την κοιλιά σταθερή!

Ευχαριστω Ada! Κακως δεν τη χρησιμοποιησα τοτε.. Τωρα εχει παει η χαλαρωση στεφανι!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μη στεναχωριέσαι γιατι δεν σου εγγυάται και κανείς οτι δε θα κάνεις χαλάρωση με τη ζώνη, απλώς σίγουρα καπως βοηθάει παραπάνω, επιπλέον μαζί με τη ζώνη έβαζα και την κρεμα mama due για συσφιξη, να το έχεις ποψιν σου για την επόμενη φορά!

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω πιστευω οτι ειναι θεμα οργανισμου και σωματος. Εγω γεννησα Απριλιο και Αυγουστο εκανα μπανια με καλυτερο σωμα απο οτι ειχα πριν την εγκυμοσυνη. Διαιτα δεν εκανα γιατι δεν το αντεχω, γυμναστικη την σιχαινομαι αλλα η κοιλια δεν κρεμασε. Μονο κορσε φορεσα για ενα μηνα μετα την γεννα. Δεν ξερω αν επαιξε ρολο και η δουλεια του γιατρου γιατι η τομη δεν φαινεται καν. Ουτε εξογκωματα ουτε σημαδι περα απο μια κοκκινη γραμμη. Αφου και εγω αναρωτιεμαι πως βγηκε παιδι απο εκει μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...