Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΗΠΙΑΓΩΓΙΟ ΤΩΡΑ Η ΑΡΓΟΤΕΡΑ?


Recommended Posts

Έχω 2 παιδιά. Η κόρη μου γίνεται 6 τον Δεκέμβριο και ο υιός μου 3 τον Σεπτέμβριο. Με τον υιό μας δεν αντιμετωπίζουμε κανένα πρόβλημα.Με την κόρη πολλά. 2 μηνών εγχειρίστηκε για υδροκεφαλία (έχει παροχέτευση) και μέχρι 2 ετών έπαιρνε φάρμακα για προβλήματα στην καρδία της.Τώρα δεν ακολουθεί καμία αγωγή για την καρδιά.Παρακολουθεί εδώ και 1 χρόνο μαθήματα εργοθεραπείας, λογοθεραπείας και κινησιοθεραπείας σε αρμόδιο κέντρο. Πέρσι πηγαίναν και τα δύο σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό λόγο δουλείας μας. Φέτος η κόρη μου έπρεπε κανονικά να πάει 1η δημοτικού. Όμως δεν έχει μάθει ακόμα να γράφει και να διαβάζει. Ακόμα της είναι δύσκολο να ζωγραφίσει μέσα σε πλαίσιο. Φέτος καταφέραμε με πολύ μεγάλη δυσκολία να σταματήσει την πάνα. Σύμφωνα με τον νόμο φέτος είναι η τελευταία χρονιά που μπορεί να πάει νήπιο.Δεν θα είναι λειτουργική όμως εκεί. Μετά από συμβουλή του εργοθεραπευτή της την γράψαμε στον ίδιο παιδικό σταθμό γιατί την βοήθησε πολύ.Όμως ο σταθμός αυτός δεν θα λειτουργήσει νηπιαγωγείο φέτος. Θα της δημιουργήσει πρόβλημα στο να μπορέσει να πάει δημοτικό αργότερα το ότι δεν πάει φέτος σε νηπιαγωγείο; Πρέπει να την γράψουμε στο νήπιο για να πάρει το χαρτί, έστω και αν δεν θα παρακολουθεί τα μαθήματα εκεί; Ποια είναι τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσουμε ώστε να μπορέσει να πάει κάποια στιγμή στο δημοτικό (έστω και ιδιωτικό) σχολείο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Αγαπητή φίλη,

 

ελάχιστα είναι τα παιδάκια που ξέρουν να γράφουν ή να διαβάζουν στο νηπιαγωγείο οπότε μην σε απασχολεία αυτό.

 

Θα σε συμβούλευα να μιλήσεις με μια σχολική ψυχολόγο κάποιου δημοτικού σχολείου στην περιοχή σου (ενδεχομένως και σʼ αυτό που θα έπρεπε να πάει η μικρή σου φέτος). Οι σχολικοί ψυχολόγοι ορίζονται από τον Δήμο όπου ανήκει το δημόσιο δημοτικό σχολείο και συνήθως ανήκουν στις κοινωνικές υπηρεσίες του κάθε Δήμου.

 

Επίσης η μικρή μου όταν πήγαινε ιδιωτικό παιδικό σταθμό στο νηπιαγωγείο, τους έκαναν παιδοψυχολογοι κάτι που λέγεται Α ΤΕΣΤ και εξετάζει κατά πόσο ένα παιδάκι είναι έτοιμο να πάει στο σχολείο και δείχνει αν υπάρχουν μαθησιακές δυσκολίες ή ακόμη και πρόβλημα συμπεριφοράς.

 

Μας είχαν μοιράσει ένα φυλλάδιο από τον σταθμό και το ΤΕΣΤ το κάνει το παιδάκι μετά την συναίνεση του γονέα. Νομίζω ότι το έχω κρατήσει κάπου. Αν θες να το βρω και να σου στείλω κάποιο τηλ. επικοινωνίας, είναι στην ΑΘήνα όμως αυτή η παιδοψυχολόγος, ενδεχομένως όμως και τηλεφωνικά να σου πει κάποια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικαιωμα για κατ οικον διδασκαλια.θα ερχεται μια νηπιαγωγος σπιτι-το εχω κανει-κα θα διδασκει την κορη σου.αυτο εινα για 1 ωρα την ημερα.πιεσε οσο μπορεις κ μεχρι να τα καταφερεις

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω το παιδί να αξιολογηθεί απο ιατροπαιδαγωγικό ή ΚΕΔΔΥ και στην συνέχεια να φοιτήσει κανονικά σε τμήμα ένταξης ή ειδικό νηπιαγωγείο(θα κρίνει-προτείνει το ιατροπαιδαγωγικό) ώστε να έχει την κατάλληλη εκπαίδευση!

 

http://www.specialeducation.gr/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=391&mode=thread&order=0&thold=0

Τηλεφωνείστε άμεσα και κάνετε αίτηση για να κλείσετε ραντεβού για αξιόγηση, το παιδί ως νήπιο θα εξεταστεί σχετικά σύντομα γιατί δίνεται μια προτεραιότητα στα παιδια που είναι στην ηλικία φοίτησης στο Νηπιαγωγείο.

Αν θέλετε άλλες πληροφορίες μπορείτε να μου στείλετε πμ.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 χρόνια μετά...

Κορίτσια καλησπέρα! Δεν μπορώ να καταλάβω ποτε ειναι να πάει ο μεγάλος μου προνήπιο. Είναι να πάει από του χρόνου η από του παραχρόνου. Θα γίνει 3 ετών τον Ιούνιο όποτε τον πιάνει η σχολική χρονια 2022 - 2023 η θα πάει την παρά επόμενη 2023-2024. Έχω μπερδευτεί. Αν είναι να πάει την επόμενη θα είναι παρά πολύ μικρός :/ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , Super.mum είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Δεν μπορώ να καταλάβω ποτε ειναι να πάει ο μεγάλος μου προνήπιο. Είναι να πάει από του χρόνου η από του παραχρόνου. Θα γίνει 3 ετών τον Ιούνιο όποτε τον πιάνει η σχολική χρονια 2022 - 2023 η θα πάει την παρά επόμενη 2023-2024. Έχω μπερδευτεί. Αν είναι να πάει την επόμενη θα είναι παρά πολύ μικρός :/ 

αν είναι του 2019, θα πάει προνήπιο το 2023, 4 χρονών

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , irin είπε:

αν είναι του 2019, θα πάει προνήπιο το 2023, 4 χρονών

Ναι είναι του 2019 .. άρα θα πάει πιο μεγάλος προνήπιο ας πούμε όχι μικρότερος .. αν είναι να πάει την σχολική χρόνια 2023 - 2024 θα έχει κλείσει τα 4 και θα είναι 4 και 3 μηνών όταν ξεκινάνε .. σωστά ; Η έχω καταλάβει λάθος και πάει του χρόνου που θα είναι 3 ετών κ 3 μηνών 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Super.mum είπε:

Ναι είναι του 2019 .. άρα θα πάει πιο μεγάλος προνήπιο ας πούμε όχι μικρότερος .. αν είναι να πάει την σχολική χρόνια 2023 - 2024 θα έχει κλείσει τα 4 και θα είναι 4 και 3 μηνών όταν ξεκινάνε .. σωστά ; Η έχω καταλάβει λάθος και πάει του χρόνου που θα είναι 3 ετών κ 3 μηνών 

Όχι όταν είναι 4 χρόνων κ 3 μηνών θα πάει σχολείο.. Τότε θα πάει κ ο δικός μου! :)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Super.mum είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Δεν μπορώ να καταλάβω ποτε ειναι να πάει ο μεγάλος μου προνήπιο. Είναι να πάει από του χρόνου η από του παραχρόνου. Θα γίνει 3 ετών τον Ιούνιο όποτε τον πιάνει η σχολική χρονια 2022 - 2023 η θα πάει την παρά επόμενη 2023-2024. Έχω μπερδευτεί. Αν είναι να πάει την επόμενη θα είναι παρά πολύ μικρός :/ 

πηγαίνει σχολείο τη χρόνια που κλείνει ή είναι να κλείσει τα 4. δλδ το 2022 πάνε παιδιά του 2018. Ο δικός σου λογικά είναι του 2019 όπως τα λες άρα πηγαίνει το 2023 ακριβώς 4, μια χαρά δλδ ούτε μικρός ούτε μεγάλος. 

Link to comment
Share on other sites

Αχ το ίδιο με απασχολεί κ εμένα! Φέτος πάει παιδικό είναι γεννημένη τον Δεκέμβριο του 18! Άρα του χρόνου που το Σεπτέμβρη θα είναι 3χρ κ 9μην θα πάει προνήπιο?

Γιατί με αυτήν την λογική θα πάει δημοτικό πριν κλείσει τα 6? Μικρή δεν θ είναι?

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 23 λεπτά , ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Αχ το ίδιο με απασχολεί κ εμένα! Φέτος πάει παιδικό είναι γεννημένη τον Δεκέμβριο του 18! Άρα του χρόνου που το Σεπτέμβρη θα είναι 3χρ κ 9μην θα πάει προνήπιο?

Γιατί με αυτήν την λογική θα πάει δημοτικό πριν κλείσει τα 6? Μικρή δεν θ είναι?

ναι,η δικια σου θα παει σεπτεμβρη του 22.θα ειναι απο τα μικροτερα του τμηματος

ο δικος μου πηγε 3χρ κ 10μ

πραγματικα δ ειναι κτ

η κορη μου στην πρωτη πηγε με το που εκλεισε τα 6,σεπτεμβρη μηνα.αλλα εχει πολλους συμμαθητες που εχουν γενεθλια μετα απο εκεινη,νοεμβρη κ δεκεμβρη

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Αχ το ίδιο με απασχολεί κ εμένα! Φέτος πάει παιδικό είναι γεννημένη τον Δεκέμβριο του 18! Άρα του χρόνου που το Σεπτέμβρη θα είναι 3χρ κ 9μην θα πάει προνήπιο?

Γιατί με αυτήν την λογική θα πάει δημοτικό πριν κλείσει τα 6? Μικρή δεν θ είναι?

Τότε είναι να πάει, κακώς ή κακώς. Αν το δεις μακροπρόθεσμα είναι καλό, το παιδί πάει πιο γρήγορα άρα θα τελειώσει πιο γρήγορα, αλλιώς σκεψου αν ήταν να πάει 4 κ 9 μηνών, μέχρι τότε αναγκαστικά θα πήγαινε σταθμό οπότε θα φορτωνόταν άλλον έναν χρόνο ταλαιπωριας. κ το παιδί μου έτσι πάει, από την αρχή είχα χαρεί γι αυτό, τώρα βέβαια έχω φρικάρει κ αργω να συνηθίσω αλλά πάλι σκέφτομαι μελλοντικά θετικά. δεν θα φαίνεται αργότερα διαφορα, εγω πήγα 3,5 ακριβώς (γεννημένη Μάρτιο) κ αργότερα δεν είχαμε θέμα στις επιδόσεις μας οι «μικροί». Κ ψυχολογικά είναι καλύτερο να κερδίσεις ένα χρόνο από τη ζωή σου αν βγεις πιο μικρός από λύκειο κ παν/μόνο ή στρατό ή ο,τι άλλο. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, vicky86 είπε:

ναι,η δικια σου θα παει σεπτεμβρη του 22.θα ειναι απο τα μικροτερα του τμηματος

ο δικος μου πηγε 3χρ κ 10μ

πραγματικα δ ειναι κτ

η κορη μου στην πρωτη πηγε με το που εκλεισε τα 6,σεπτεμβρη μηνα.αλλα εχει πολλους συμμαθητες που εχουν γενεθλια μετα απο εκεινη,νοεμβρη κ δεκεμβρη

Ναι κατάλαβα θα έχει κερδίσει χρονια που λένε! Το λέω γιατί όταν δούλευα σε παιδικό πριν κάνω τα παιδιά μου τα μικρά της τάξης(2.5~3) είχαν διαφορά από τα παιδάκια που ήταν κανονικά π.χ 3.5+

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Τότε είναι να πάει, κακώς ή κακώς. Αν το δεις μακροπρόθεσμα είναι καλό, το παιδί πάει πιο γρήγορα άρα θα τελειώσει πιο γρήγορα, αλλιώς σκεψου αν ήταν να πάει 4 κ 9 μηνών, μέχρι τότε αναγκαστικά θα πήγαινε σταθμό οπότε θα φορτωνόταν άλλον έναν χρόνο ταλαιπωριας. κ το παιδί μου έτσι πάει, από την αρχή είχα χαρεί γι αυτό, τώρα βέβαια έχω φρικάρει κ αργω να συνηθίσω αλλά πάλι σκέφτομαι μελλοντικά θετικά. δεν θα φαίνεται αργότερα διαφορα, εγω πήγα 3,5 ακριβώς (γεννημένη Μάρτιο) κ αργότερα δεν είχαμε θέμα στις επιδόσεις μας οι «μικροί». Κ ψυχολογικά είναι καλύτερο να κερδίσεις ένα χρόνο από τη ζωή σου αν βγεις πιο μικρός από λύκειο κ παν/μόνο ή στρατό ή ο,τι άλλο. 

Σίγουρα ένας χρόνος ή 6μηνο νωρίτερα για την ακρίβεια είναι υπόθεση! Και ποιο παιδί δεν θέλει να τελειώνει γρήγορα να μου πεις!!!

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Εμένα με ξέρεις. Εντελώς την άλλη άποψη :lol: . Βέβαια πέρα από το θετικό του να πας μισό χρόνο μεγαλύτερος σχολείο στις πρώτες τάξεις νήπιο και πρώτη δημοτικού πχ πιο πέρα δεν βλέπω ούτε θετικό ούτε αρνητικό. Δλδ άντε και βγήκες νωρίτερα ή αργότερα κάποιους μήνες από τους συμμαθητές σου από το λύκειο. Τι νόημα έχει; Τι κερδίζεις; Σύνταξη πάλι με τη χρονιά θα πάρεις :lol: 

Εγω το σκέφτομαι πιο πρακτικά. πχ αν είχε γεννήσει λίγες μέρες αργότερα, φέτος το παιδί ή θα εμένε πάλι σπίτι (αν βρίσκαμε κοπέλα), που θα βόλευε από κάποιες απόψεις εμασ αλλά μάλλον για το παιδί θα ήταν βαρετό, ή θα πήγαινε σταθμό, πάλι δλδ εκτός σπιτιου με πρόγραμμα, κούραση κ μετακίνηση κ ίσως έξοδα αν δεν ήταν του δήμου κ αρρώστιες κ χωρίς την εξατομικευμένη φροντίδα κ ενασχόληση. Άρα γιατί να μην πήγαινε σχολείο εξαρχής; Θα γλίτωνε κ τη μια έξτρα χρονιά σε σχολικού τύπου περιβάλλον. Έχω δυο φίλες που γέννησαν κάποιες μέρες μετά από εμένα, το 2018 όμως. Το ένα είναι τωρα τρίτη χρόνια σε σταθμό κ το άλλο δεύτερη. Έχουν μόνο το πλεονέκτημα ότι φέτος δεν αγχώνονται για το αν τα παιδιά τους ντύνονται μόνα τους, όπως εγω (δεν ντύνονται παρολο που το ένα σίγουρα είναι πιο προχωρημένο από τον δικό μου) κ το πλεονέκτημα, η μια που κάνουμε την ίδια δουλειά, ότι δεν τον παίρνει 1 αλλά 2-3 οπότε δεν τρέχει μετά το σχολείο αλλά δεν αναγκάζεται κ για το ολόημερο. τα παιδιά αυτά όμως θα πάνε του χρόνου σχολείο πρώτη φορά υποτίθεται αλλά θα έχουν επιβαρυνθεί με 2-3 χρόνια ήδη. Απ αυτήν την άποψη, παρολο που ακόμα είμαι σοκαρισμένη από το ότι δεν ξέρω τι ακριβώς κάνει το παιδί τη μισή μέρα του, σκέφτομαι ότι αν πάνε όλα καλά, στο τέλος της χρονιάς θα το θεωρώ κέρδος το φετινό. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Εμένα με ξέρεις. Εντελώς την άλλη άποψη :lol: . Βέβαια πέρα από το θετικό του να πας μισό χρόνο μεγαλύτερος σχολείο στις πρώτες τάξεις νήπιο και πρώτη δημοτικού πχ πιο πέρα δεν βλέπω ούτε θετικό ούτε αρνητικό. Δλδ άντε και βγήκες νωρίτερα ή αργότερα κάποιους μήνες από τους συμμαθητές σου από το λύκειο. Τι νόημα έχει; Τι κερδίζεις; Σύνταξη πάλι με τη χρονιά θα πάρεις :lol: 

Μπορει να εχεις μηχανακι πριν τους αλλους νομιμα:P

Link to comment
Share on other sites

Γενθκα είναι ωραίο να είσαι μικρός. Εγω τέλος Μαρτίου ήμουν από τους πιο μικρούς της χρονιάς. Όταν περνάς τα 30 ας πούμε όλοι οι συμμαθητές-συμφοιτητές έχουν φάει την κρυάδα πριν από εσένα. Μια χαρά πλεονεκτήματα έχει. Ωραίες εποχές να είσαι μικρός. Εγω κ στο σχολείο ήμουν κάποια χρόνια η μικρότερη γιατί σταμάτησαν οι διορισμοί, αλλά τώρα που έγιναν κάποιοι, έρχονται αναπληρωτές που είναι κάτω από 35 ή και κάτω από 30 πέρσι για πρώτη φορά, απαράδεκτα πράγματα δηλαδή, να εχεις συναδελφο 10 χρόνια μικρότερη να σου μιλάει κ στον πληθυντικό λες κ είναι μαθήτρια. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστω για τις απαντήσεις μου έφυγε ένα βάρος :p γιατί μου ήρθε ξαφνικά φλασια και εκεί που είχα στο μυαλό  μου ότι θα πάει όταν θα έχει είδη κλείσει τα 4 με μπέρδεψε και ο άντρας μου και αστα. Ευτυχώς :p 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Γενθκα είναι ωραίο να είσαι μικρός. Εγω τέλος Μαρτίου ήμουν από τους πιο μικρούς της χρονιάς. Όταν περνάς τα 30 ας πούμε όλοι οι συμμαθητές-συμφοιτητές έχουν φάει την κρυάδα πριν από εσένα. Μια χαρά πλεονεκτήματα έχει. Ωραίες εποχές να είσαι μικρός. Εγω κ στο σχολείο ήμουν κάποια χρόνια η μικρότερη γιατί σταμάτησαν οι διορισμοί, αλλά τώρα που έγιναν κάποιοι, έρχονται αναπληρωτές που είναι κάτω από 35 ή και κάτω από 30 πέρσι για πρώτη φορά, απαράδεκτα πράγματα δηλαδή, να εχεις συναδελφο 10 χρόνια μικρότερη να σου μιλάει κ στον πληθυντικό λες κ είναι μαθήτρια. 

αχ καθολου ωραιο δ ειναι

μην ξεχναμε κ το αλκοολ νομιμα:lol:

προσωπικα μικροεδειχνα κ ακομη κ στα 19-20μου ζητουσαν ταυτοτητα:ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα, κοντούλα με baby face, μου είχαν ζητήσει ταυτότητα στα 28:roll:. Επίσης όπου και να πάω, μου μιλάνε στο ενικό.. Άντρες και γυναίκες. Σίγουρα είναι το baby face, γιατί και ρυτίδες έχω( not a botox fan) , και το πρόσωπο μου έχει χάσει τη σφριγηλότητα του και χοντρή έχω γίνει..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Εμένα με έχουν περάσει για αδελφή του γιου μου!:shock:

Εμένα κάτι κοριτσάκια μικρά στις κούνιες μου λέγανε έκπληκτες «είστε μαμά τους ; Δεν είναι αδερφάκια σας ;» :lol:

Link to comment
Share on other sites

μια φορα ειχα ανοιξει την πορτα στην αθηνα κ ηταν για κτ σαν ερευνα κ με ρωτησε αν ειναι σπιτι οι γονεις μου:shock:

ημουν γυρω στα 24,αλλα με περασε για ανηλικη:-D

την ιδια περιοδο κτ γειτονακια στο γυμνασιο μου μιλουσαν στον πληθυντικο,οκ παρα πολυ ευγενικα,αλλα καπως μου ειχε ερθει αποτομα τοτε:razz:

νομιζω το πιο τραγικο απο την αναποδη το εζησε η αδερφη μου.εχει παει στο μπακαλικο της γειτονιας με ενα γειτονακι μικρουλι που προσεχαμε που κ που.η αδερφη μου γυρω στα 15 κ αυτο 4περιπου,την ρωτησε μια κυρια αν ειναι δικο της:shock:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...