Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΗΠΙΑΓΩΓΙΟ ΤΩΡΑ Η ΑΡΓΟΤΕΡΑ?


Recommended Posts

Κι εμεις φετος δεν χρειαζοταν, ειμαστε και οι δυο σπιτι, τη θεωρω ακομα μικρη και ειναι και ο κορωνοιος στη μεση. Το κακο ειναι οτι αν βρω/βρει/βρουμε δουλεια εκτος σπιτιου στα μισα της χρονιας νομιζω πως δεν θα μπορουμε να παμε σε δημοσιο σταθμο, νομιζω παιρνουν μονο στην αρχη της χρονιας, αλλα μπορει να κανω και λαθος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 ώρες πρίν, Mamaloulou είπε:

Λογικό μου ακούγεται αυτο,εγώ έχω τη μάμα μου που τον κρατάει αλλά.σκεφτομαι μηπως στο σχολείο είναι καλύτερα.Δεν έχουμε και παιδάκια κοντά μας για παιχνίδι,μόνο το απόγευμα στην παιδική χαρά βρίσκουμε κάποια που παίζουνε.

Ανάλογα ποσο ασχολείται η μαμά σου μαζί του από άποψη να του μάθει κάτι , να παίξει κάποια εκπαιδευτικά , να του δείξει κάτι έξω στην φύση να πάνε σε μέρει με αλλά παιδάκια για να ΑλληλεπιδρΆσει μαζί τους κα πολλά   

Link to comment
Share on other sites

@Mamaloulou απ τη στιγμή που δουλεύεις εκτός σπιτιού λογικό να θες να στείλεις το παιδάκι σου παιδικό. Ίσως είναι κ καλύτερα γιατί σε αυτή την ηλικία δεν είναι εύκολο να τα κρατάνε οι γιαγιάδες καθημερινά κ για ώρες. Στο σχολείο θα έχει κ άλλα παιδάκια κ θα παίζει. Εγώ δεν τον στέλνω γιατί είμαι σπίτι. Αλλά αν του χρόνου δεν υπάρχει ο κορωνοιος σκέφτομαι να τον στείλω ΚΔΑΠ που έχει κοντά μου για να παίζει κ να συνυπάρχει με πολλά παιδάκια. Την μεγάλη μου δεν την είχα στείλει τπτ κ δυσκολεύτηκα πολύ στα προνήπια

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω λογω των παιδιων θελω να τη στειλω στα 3μισι, ειτε δουλευω ειτε οχι, ασχετα με το ποσα εκπαιδευτικα θα της εκανα. Οχι για το γνωστικο κομματι δηλαδη, αλλα για να ειναι με παιδακια. Στην παιδικη χαρα βλεπει καθε μερα άλλα. Ενω ειδα το καλοκαιρι στο χωριο που εβλεπε καθε μερα τα ιδια ποσο καλο της εκανε.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Για εμένα έχω ξανά πει τον λόγο που δεν τον στέλνω. Θεωρώ ότι εφόσον υπάρχω εγώ διαθέσιμη και δεν δουλεύω δεν υπάρχει λόγος και είναι καλύτερα για το παιδί να μείνει κοντά στην μαμά όσο περισσότερο είναι εφικτό. 

για μενα ειναι κ διαφορετικη περιπτωση.εχεις κ ενα μωρο κ ερχεται κ ενα δευτερο

12 ώρες πρίν, Mamaloulou είπε:

Λογικό μου ακούγεται αυτο,εγώ έχω τη μάμα μου που τον κρατάει αλλά.σκεφτομαι μηπως στο σχολείο είναι καλύτερα.Δεν έχουμε και παιδάκια κοντά μας για παιχνίδι,μόνο το απόγευμα στην παιδική χαρά βρίσκουμε κάποια που παίζουνε.

πολλα παιζουν ρολο κ καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη

προσωπικα ειμαι σπιτι οποτε δ τεθηκε θεμα.αλλα το σκεφτομουν κ μετα τα 2θα πηγαιναν παιδικο αν δουλευα

εγω δ μενω στο αν η γιαγια κανει εκπαιδευτικα κλπ,σιγουρα να μην εχουμε τελειως διαφορετικη προσεγγιση πχ πανω σε φαι η οθονες,αλλα πιο πολυ θα ηθελα να πηγαινουν βολτα κ να ερχεται σε επαφη με παιδακια

απο αυτην την αποψη θα σκεφτομουν τον παιδικο

κ φυσικα ειναι πολυ καλο εφοσον υπαρχει γιαγια να το κραταει σε ασθενειες κλπ

12 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

ναι, και το σχολείο έχει κ περιορισμούς ωραρίου, αλλά κ πάλι είναι σημαντικό το κράτος να διευκολύνει τις γυναίκες να δουλέψουν. Κ οικονομικά να το δεις, αν σε βολεύει το ωράριο, δεν εχεις ανάγκη να πληρωσεισ νταντά ή

παιδικο. εξάλλου το υποχρεωτικό πάει αμφίδρομα: υποχρεωτικό σημαίνει και ότι το κράτος υποχρεούται να σου βρει θέση, να έχει χώρο κ να φέρει δάσκαλο. επομένως όποιος το θέλει, εξασφαλίζεται ότι θα το έχει γιατί το δικαιούται. ενώ το προαιρετικό άφηνε ποσα παιδιά απ εξω. 

συμφωνω.αλλο που στην πραξη δ εχουν φροντισει κυριως για τους χωρους κ κατα συνεπεια το προσωπικο

κ στον παιδικο κ στα κδαπ θα πρεπει να περιλαμβανουν τους περισσοτερους

μετα τα 3-4θεωρω απαραιτητη την συνυπαρξη με παιδια σε σταθερο συχνο περιβαλλον

η μεγαλη πηγε κατευθειαν προνηπιο.ευτυχως δ δυσκολευτηκε με προσαρμογη κλπ,πηγαινε μονο μπαλετο λιγους μηνες.ειχα κ τον γιο ενος ετους οποτε δ τρελαινομουν να την πηγαινω παιδικο,δ μου χρειαζοταν κιολας

ο μικρος ομως απο τα 2που η αδερφη του πηγε σχολειο το ζητουσε,γτ εμενε μονος,κ ας πηγαιναμε παιδικη.επειδη κ αυτος ειναι τελος χρονιας κ γενικα πιστευα θα δυσκολευτει περισσοτερο,ηθελα να ξεκινησει κτ απο 3 οποτε πηγε παιδικο.αν δ τον επαιρναν μεσω εσπα πιθανον να πηγαιναμε μονο δραστηριοτητα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

συμφωνω.αλλο που στην πραξη δ εχουν φροντισει κυριως για τους χωρους κ κατα συνεπεια το προσωπικο

ναι ισχύει αυτό. έισης όσοι είχαν εμπειρία παιδικού, καλού παιδικού, γενικα την προτιμούσαν από το νηπιαγωγειο. σ εμάς ας πούμε ο δημοτικός σταθμός λενε όλοι ότι είναι πολύ καλός κ δεν το λενε με την έννοια απλα ότι είναι ικανοποιημένοι, εννοούν ότι τα παιδθα έκαναν ωραίες δραστηριοτγτες κ το χω ακούσει από πολλούς. Επειδή υπήρχαν κ οι βοηθοί των παιδαγωγών τα παιδιά είχαν αρκετή φροντίδα, συν το φαγητό μέσα που για κάποιους είναι πλεονέκτημα (για μένα ήταν ένας βασικός λόγος για να ΜΗΝ επιλέξω παιδικό σταθμό) συν την ευελιξία στην αποχώρηση ανά οασα στιγμή μετά τις 1.30.  Έτσι κρατούσαν τα παιδιά τους εκεί κ στη χρονιά του προνηπιου και μετά έλεγαν ότι τους φαινόταν αισθητή η διαφορα στο τι προσέφερε το νηπιαγωγειο. κ είναι τρελό αυτό γιατί το ένα είναι προαιρετική βαθμίδα απασχόλησης κ το άλλο υποχρεωτική βαθμίδα εκπαίδευσης. Αλλά δυστυχώς η προχειρότητα και η αδιαφορία καταλήγει σε τετοια παράδοξα. (εντωμεταξύ επειδή πολλοί που τα παιδιά τους πλέον μεγάλωσαν, δεν έχουν καταλάβει τι έχει γίνει με το υποχρεωτικό προνήπιο, με ρωτάνε με απορία γιατί δεν πήγα το παιδί στον παιδικό σταθμό κ προτίμησα το προνήπιο αφού είναι κοντά στο σχολείο μας κ κάνει τόσο καλή δουλειά!)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

ναι ισχύει αυτό. έισης όσοι είχαν εμπειρία παιδικού, καλού παιδικού, γενικα την προτιμούσαν από το νηπιαγωγειο. σ εμάς ας πούμε ο δημοτικός σταθμός λενε όλοι ότι είναι πολύ καλός κ δεν το λενε με την έννοια απλα ότι είναι ικανοποιημένοι, εννοούν ότι τα παιδθα έκαναν ωραίες δραστηριοτγτες κ το χω ακούσει από πολλούς. Επειδή υπήρχαν κ οι βοηθοί των παιδαγωγών τα παιδιά είχαν αρκετή φροντίδα, συν το φαγητό μέσα που για κάποιους είναι πλεονέκτημα (για μένα ήταν ένας βασικός λόγος για να ΜΗΝ επιλέξω παιδικό σταθμό) συν την ευελιξία στην αποχώρηση ανά οασα στιγμή μετά τις 1.30.  Έτσι κρατούσαν τα παιδιά τους εκεί κ στη χρονιά του προνηπιου και μετά έλεγαν ότι τους φαινόταν αισθητή η διαφορα στο τι προσέφερε το νηπιαγωγειο. κ είναι τρελό αυτό γιατί το ένα είναι προαιρετική βαθμίδα απασχόλησης κ το άλλο υποχρεωτική βαθμίδα εκπαίδευσης. Αλλά δυστυχώς η προχειρότητα και η αδιαφορία καταλήγει σε τετοια παράδοξα. (εντωμεταξύ επειδή πολλοί που τα παιδιά τους πλέον μεγάλωσαν, δεν έχουν καταλάβει τι έχει γίνει με το υποχρεωτικό προνήπιο, με ρωτάνε με απορία γιατί δεν πήγα το παιδί στον παιδικό σταθμό κ προτίμησα το προνήπιο αφού είναι κοντά στο σχολείο μας κ κάνει τόσο καλή δουλειά!)

δ ξερω να σου πω την αληθεια αν θα προτιμουσα αλλον εναν χρονο παιδικο

αν πηγαιναν μονο μια χρονια,ναι.αν κ στην κορη μου ηταν προεραιτικο  κ προτιμησα νηπιαγωγειο.ηταν ετοιμη γι αυτο,δ με ενδιεφερε το φαι η οι ωρες,ουτε το βοηθητικο προσωπικο

τον μικρο τον "φοβομουν" αλλα με διεψευσε ευχαριστα.δλδ παιδικο πηγε κ λιγο για να "ετοιμαστουμε" κυριως ψυχολογικα

στην αρχη του παιδικου ελεγα,μηπως εχει αναγκη να εμενε κ αλλη χρονια παιδικο,αλλα μεχρι να τελειωσει,προωρα λογω ιου,θεωρουσα οτι θα του κανει καλο το νηπιο

καμια φορα που διαβαζει η μεγαλη σκεφτομαι οτι του χρονου θα παει δημοτικο το μικρακι μου,κ λεω:ωχ αμαν:P.αλλα οκ δ θα αγχωθω,θα αρχισω διαλογισμο:razz:

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

δ ξερω να σου πω την αληθεια αν θα προτιμουσα αλλον εναν χρονο παιδικο

αν πηγαιναν μονο μια χρονια,ναι.αν κ στην κορη μου ηταν προεραιτικο  κ προτιμησα νηπιαγωγειο.ηταν ετοιμη γι αυτο,δ με ενδιεφερε το φαι η οι ωρες,ουτε το βοηθητικο προσωπικο

τον μικρο τον "φοβομουν" αλλα με διεψευσε ευχαριστα.δλδ παιδικο πηγε κ λιγο για να "ετοιμαστουμε" κυριως ψυχολογικα

στην αρχη του παιδικου ελεγα,μηπως εχει αναγκη να εμενε κ αλλη χρονια παιδικο,αλλα μεχρι να τελειωσει,προωρα λογω ιου,θεωρουσα οτι θα του κανει καλο το νηπιο

καμια φορα που διαβαζει η μεγαλη σκεφτομαι οτι του χρονου θα παει δημοτικο το μικρακι μου,κ λεω:ωχ αμαν:P.αλλα οκ δ θα αγχωθω,θα αρχισω διαλογισμο:razz:

Απ ο,τι έχω καταλάβει ο δικός μας σταθμός εδώ κάνει καλή δουλειά στο εκπαιδευτικό κομμάτι κ επειδή είναι πολλά άτομα να ασχολούνται με τα παιδιά, οι γονείς ένιωθαν ότι τα παιδιά έκαναν περισσότερα εκεί παρα στο νηπιαγωγειο. Όπως δλδ όσοι ξεκινούσαν ιδιωτικό παιδικό τα άφηναν εκεί μέχρι το δημοτικό για πολλούς λόγους, έτσι κ σ εμάς. Αλλά εγω δεν έχω εικόνα για να κάνω τη σύγκριση. Σίγουρα δεν θα ήθελα να τρώει ξένο φαγητό, για μένα είναι βασικός λόγος για να πω όχι στον σταθμό. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Έσπερος είπε:

Σίγουρα δεν θα ήθελα να τρώει ξένο φαγητό, για μένα είναι βασικός λόγος για να πω όχι στον σταθμό. 

Εγω αν μπορουσα να ειχα μονο ξενο φαγητο,θα ημουν πολυ ευτυχισμενη! Δεν την παλευω με τη μαγειρικηηηη

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , irin είπε:

Εγω αν μπορουσα να ειχα μονο ξενο φαγητο,θα ημουν πολυ ευτυχισμενη! Δεν την παλευω με τη μαγειρικηηηη

ούτε εμένα είναι το αγαπημένο μου. γενικα εγω έχω έναν διχασμό. γιατί θεωρώ αυτονόητο ότι η μαμα θα γυρίσει στη δουλειά όσο το δυνατόν γρηγορότερα. αλλά οι πολλές ώρες σταθμό κ σχολείο μου φαίνονται κ υπερβολικά σκληρές για τα παιδιά. πώς συμβιβάζονται αυτά, δεν έχω βρει ακόμα κ ποτέ δεν θα βρω. Ο καθένας όπως το βλέπει. Ένας συνάδελφος μου πχ που η γυναίκα του έχει ευέλικτο ωράριο, κυρίως δουλεύει λίγο πρωί κ λίγο απόγευμα, το παιδί του το άφηνε κ στον σταθμό κ φέτος στο νηπιο, όλο το ωράριο ενώ μπορούσε να το παίρνει νωρίτερα. θεωρούν ότι είναι καλύτερο για να παίζει με παιδάκια  κ να είναι έξω, όσο είναι έξω τέλος πάντων στα σχολεία, και η οικογένεια να μην έχει το άγχος το απόγευμα για βόλτα κ παρέα, να κάνουν πράγματα στο σπίτι. η αλήθεια είναι ότι εγω δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι. δεν μου είχε περάσει καν από το μυαλό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

ούτε εμένα είναι το αγαπημένο μου. γενικα εγω έχω έναν διχασμό. γιατί θεωρώ αυτονόητο ότι η μαμα θα γυρίσει στη δουλειά όσο το δυνατόν γρηγορότερα. αλλά οι πολλές ώρες σταθμό κ σχολείο μου φαίνονται κ υπερβολικά σκληρές για τα παιδιά. πώς συμβιβάζονται αυτά, δεν έχω βρει ακόμα κ ποτέ δεν θα βρω. Ο καθένας όπως το βλέπει. Ένας συνάδελφος μου πχ που η γυναίκα του έχει ευέλικτο ωράριο, κυρίως δουλεύει λίγο πρωί κ λίγο απόγευμα, το παιδί του το άφηνε κ στον σταθμό κ φέτος στο νηπιο, όλο το ωράριο ενώ μπορούσε να το παίρνει νωρίτερα. θεωρούν ότι είναι καλύτερο για να παίζει με παιδάκια  κ να είναι έξω, όσο είναι έξω τέλος πάντων στα σχολεία, και η οικογένεια να μην έχει το άγχος το απόγευμα για βόλτα κ παρέα, να κάνουν πράγματα στο σπίτι. η αλήθεια είναι ότι εγω δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι. δεν μου είχε περάσει καν από το μυαλό. 

Eξαρτάται από το τί θα κάνει το παιδί αν είναι σπίτι. Δηλαδή αν είναι το παιδί να γυρίσει σπίτι και να βαριέται ή να τον έχουν κλεισμένο μέσα και η μαμά του να κάνει δουλειές, ας είναι καλύτερα στο σχολείο. Αν είναι να κάνουν ποιοτικά πράγματα μαζί, μέσα ή έξω από το σπίτι, οκ..

Link to comment
Share on other sites

On 29/9/2021 at 9:42 ΜΜ, mama16 είπε:

Κ εγώ έχω baby face και όταν ήμουν μικρότερη το απεχθανομουν. Οι μεγαλύτεροι σε ηλικία όμως μου έλεγαν ότι είναι πλεονέκτημα κ κάποτε θα μου αρέσει. Όπως κ έγινε πλέον! Δεν με χαλάει να με περνάνε για 20αρα. Θυμαμαι όταν είχα μικρούλα την κόρη μου κυρίες που με έβλεπαν ρωτούσαν πόσο είμαι κ έχω και μωρό..

 

@little lamb σε λίγα χρόνια θα μιλάμε για τα νήπια των παιδιών μας!!!

 

@Έσπερος στα νησιά κ χωριά υπάρχουν κοπέλες που στα 20 κάνουν παιδιά οπότε λογικό να είναι τόσο μεγάλα.. Όσο για τους μαθητές σου δεν σε θεώρησαν ποτέ μικροί γιατί όσο πάμε σχολείο πιστεύουμε ότι οι 30αρηδες είναι μεγάλοι...

Τον Μάρτη έκλεισα τα 23 κ μοιαζω με 15χρονων κορίτσι δεν βοηθάει ούτε το πρόσωπο ούτε το σώμα γιατί είμαι κ πετιτ (1.60 κ 45κιλα) οπότε οοοοοπου και να πάω με ρωτάνε πάντα αν είναι αδέρφια μου τα μικρά! Αν ειμαστε εγώ κ η μαμά μου μαζί που είναι 45 την κάνουν για αδερφη μου άρα κ η ίδια μικροδειχνει!!!! Εμένα δεν μου αρέσει και τόσο γιατί μου ζητάνε συνέχεια ταυτότητα!!!

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Τον Μάρτη έκλεισα τα 23 κ μοιαζω με 15χρονων κορίτσι δεν βοηθάει ούτε το πρόσωπο ούτε το σώμα γιατί είμαι κ πετιτ (1.60 κ 45κιλα) οπότε οοοοοπου και να πάω με ρωτάνε πάντα αν είναι αδέρφια μου τα μικρά! Αν ειμαστε εγώ κ η μαμά μου μαζί που είναι 45 την κάνουν για αδερφη μου άρα κ η ίδια μικροδειχνει!!!! Εμένα δεν μου αρέσει και τόσο γιατί μου ζητάνε συνέχεια ταυτότητα!!!

Εντάξει στα 23 ούτε κ εμένα μου άρεσε που μικροεδειχνα αλλά μετά τα 30 είναι πολύ υπέρ κάτι τέτοιο!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , mama16 είπε:

Εντάξει στα 23 ούτε κ εμένα μου άρεσε που μικροεδειχνα αλλά μετά τα 30 είναι πολύ υπέρ κάτι τέτοιο!!!

 

Εμενα δεν μου αρεσει ουτε τωρα. Γιατι δτστυχως το να σε περνανε για μικρη/μικρο συνηθως σημαινει οτι σου μιλανε και καπως "υποτιμητικα", και στον ενικο φυσικα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , little lamb είπε:

 

Εμενα δεν μου αρεσει ουτε τωρα. Γιατι δτστυχως το να σε περνανε για μικρη/μικρο συνηθως σημαινει οτι σου μιλανε και καπως "υποτιμητικα", και στον ενικο φυσικα. 

Και εκτός αυτού πρέπει να παλέψεις να σταθείς σε μία συζήτηση με ένα σωρό επιχειρήματα που για κάποιον 'μεγαλο' ή 'σοβαρο' δεν θα χρειαζόταν να πει ούτε τα μισά!!!!

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 36 λεπτά , little lamb είπε:

 

Εμενα δεν μου αρεσει ουτε τωρα. Γιατι δτστυχως το να σε περνανε για μικρη/μικρο συνηθως σημαινει οτι σου μιλανε και καπως "υποτιμητικα", και στον ενικο φυσικα. 

Εντάξει δικαίωμα τους να σου μιλάνε έτσι αλλά μπορείς να τους αποδείξεις ότι αν και μικρή μπορείς να σταθείς σε οποιαδήποτε συζήτηση και να ξέρεις πολύ περισσότερα κ από αυτούς τους ίδιους!

 

Δεν ξέρω σε τι ανθρώπους έχεις πέσει αλλά ποτέ δεν μου έχει συμβεί να νιώθω ότι μιλάνε υποτιμητικά απέναντι μου και αν το έχεις νιώσει καλύτερα να την κάνεις με ελαφρά πηδηματακια από τέτοιους ανθρώπους. Μάλλον αυτοί οι ίδιοι είναι κομπλεξικοι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...