Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυχενικη διαφάνεια και διάρκεια! Καλά μας δουλεύουν;;;


Recommended Posts

geia sas koritsia!!

eimai mellousa mama kai kainourgia sto forum,opote sygxoreste me an grafw se lathos thema! eimai kontew tous 5 mines alla den exw dei to fyllo tou mwrou giati synexeia kounietai kai den mporousame na to doume akoma!!!.

sthn ayxeniki diafaneia mou eipan oti einai agoraki!!!!

telos tou mina tha me xanadei o giatros! ara na pistepsw oti einai agoraki?

poia einai ta pososta?

sas eyxaristw polu!:-)

 

 

καλυτερα να περιμενεις το επομενο ραντεβου σου για να σαι σιγουρη!!

ποσοστα δεν υπαρχουν! ειναι αναλογα τη θεση του μωρου..

κανε λιγο υπομονη κ θα δεις!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 860
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια!!! Είμαι μια νέα μέλλουσα φρεσκομαμά για πρώτη φορά, είμαι, και όπως καταλαβαίνετε δεν ξέρω που μου παν τα τέσσερα!!

Η γιατρός μου (προς το παρον δηλαδή) είναι στο Ιασώ, ιδιώτης γιατρός συμβεβλημμένη με ΕΟΠΠΥ και χθες που είχαμε ραντεβου και είδαμε το μωράκι μας, μας είπε ότι το επόμενο ραντεβού μας θα είναι με το νέο έτος, αφού πρώτα κάνουμε στο Ιασώ την αυχενική διαφάνεια και το τεστ papp-a και έχουμε πια αποτελέσματα... Μου είπε λοιπόν να τις κάνω στο Ιασώ και μου έδωσε 4 συγκεκριμένα ονόματα που εμπιστεύεται... Και τα οποία είναι: Τάσσης, Κουρή, Τζιώτης, και Χατζηθωμάς. Γνωρίζετε κάποιον από τους γιατρούς αυτούς; Ρωτάω γιατί έχω ακούσει και διαβάσει διάφορα, που τρόμαξα του στυλ ότι δεν ασχολούνται (κάποιοι από αυτούς) μαζί σου, δεν συμπλήρωσαν όλες τις πληροφορίες και τις ξεπέταξαν μέσα σε 10 λεπτά και τέτοια.... Για τους υπόλοιπους δεν βρίσκω κάποια πληροφορία... Κι επειδή την εξέταση πρέπει να κλείσω ραντεβού να την κάνω μεταξύ 5-12/1 θα μου ήταν πολύτιμες τυχόν πληροφορίες σας!!! Ευχαριστώ όλες εκ των προτέρων!!:D

 

Φίλη μου, ο Χατζηθωμάς είναι πάρα πολύ καλός! Αυτόν θα σου πρότεινα. Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου! :-D

0mthp3.png

Link to comment
Share on other sites

geia sas koritsia!!

eimai mellousa mama kai kainourgia sto forum,opote sygxoreste me an grafw se lathos thema! eimai kontew tous 5 mines alla den exw dei to fyllo tou mwrou giati synexeia kounietai kai den mporousame na to doume akoma!!!.

sthn ayxeniki diafaneia mou eipan oti einai agoraki!!!!

telos tou mina tha me xanadei o giatros! ara na pistepsw oti einai agoraki?

poia einai ta pososta?

sas eyxaristw polu!:-)

 

Στην ηλικία κύησης την οποία γίνεται η αυχενική, το φύλλο του μωρού δεν έχει φανεί ακόμη, υπάρχει πέος και για τα δύο φύλλα (!!). Στηρίζονται σε μία θεωρία η οποία λέει ότι εάν πάρουν μία νοητή ευθεία από την σπονδυλική στύλη σε συνάρτηση με την κλίση του πέους που βλέπουν και η γωνία είναι μικρότερη από 60 μοίρες είναι αγοράκι. Το αντίθετο κοριτσάκι. Δες κι εσύ σχετικό site: http://www.baby2see.com/gender/external_genitals.html

Παραμένει εικασία όμως, εμένα μου έκαναν λάθος και το είδαμε στον 5ο μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα νέο θέμα για αυχενική ενώ υπήρχε αυτό πρώτο στη λίστα και έβγαζε μάτι απλά εγώ δεν το είδα. Συγγνώμη για αυτο. Οπότε παραθέτω εδώ:

 

Κορίτσια θα ήθελα να ακούσω τις εμπειρίες σας από την αυχενική. Μένω στο Βέλγιο, πήγα για αυχενική χθες στη γυναικολόγο μου (την οποία έχω επιλέξει ανάμεσα σε πάρα πολλους που έχω δει εδώ στο παρελθον λόγω ουκ ολιγων γυναικολογικών προβλημάτων).

Αυτο που μου έκανε εντυπωση είναι οτι με ξεπέταξε στο 10λεπτο. Μετρήσε αυχένα, είδε ρινικό, μετα μου έδειξε τα όργανα και τα μέλη, πλακούντα, καρδιά, φύλο και αυτό ήταν. Ηθελα να μάθω αν έτσι γίνεται μια τυπική αυχενική στην ελλάδα απο πιστοποιημένους γιατρους και αν διαρκει τόσο λιγο.

 

Πριν λίγους μήνες ήμουν Ελλάδα και πηγα με την αδερφη μου, η οποια είναι και αυτη εγκυος για να κάνει τη β-επιπέδου. μπορει και να ήμασταν μεσα καμια ώρα και στο τέλος πήρε και ένα πακο χαρτια με ποσοστα, μέσους όρους, καμπυλες ανάπτυξης, μετρησεις απο όλα τα όργανα και μέλη.

Ετσι γίνεται και στην αυχενικη?

Εγω πήρα μόνο τις φωτογραφιες του υπερήχου.

 

Σημειωτέον, εχω απόλυτη εμπιστοσύνη στη γιατρό μου και σαν επιστήμονα και σαν ανθρωπο γιατί μου αποβάλλει το άγχος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξεκίνησα νέο θέμα για αυχενική ενώ υπήρχε αυτό πρώτο στη λίστα και έβγαζε μάτι απλά εγώ δεν το είδα. Συγγνώμη για αυτο. Οπότε παραθέτω εδώ:

 

Κορίτσια θα ήθελα να ακούσω τις εμπειρίες σας από την αυχενική. Μένω στο Βέλγιο, πήγα για αυχενική χθες στη γυναικολόγο μου (την οποία έχω επιλέξει ανάμεσα σε πάρα πολλους που έχω δει εδώ στο παρελθον λόγω ουκ ολιγων γυναικολογικών προβλημάτων).

Αυτο που μου έκανε εντυπωση είναι οτι με ξεπέταξε στο 10λεπτο. Μετρήσε αυχένα, είδε ρινικό, μετα μου έδειξε τα όργανα και τα μέλη, πλακούντα, καρδιά, φύλο και αυτό ήταν. Ηθελα να μάθω αν έτσι γίνεται μια τυπική αυχενική στην ελλάδα απο πιστοποιημένους γιατρους και αν διαρκει τόσο λιγο.

 

Πριν λίγους μήνες ήμουν Ελλάδα και πηγα με την αδερφη μου, η οποια είναι και αυτη εγκυος για να κάνει τη β-επιπέδου. μπορει και να ήμασταν μεσα καμια ώρα και στο τέλος πήρε και ένα πακο χαρτια με ποσοστα, μέσους όρους, καμπυλες ανάπτυξης, μετρησεις απο όλα τα όργανα και μέλη.

Ετσι γίνεται και στην αυχενικη?

Εγω πήρα μόνο τις φωτογραφιες του υπερήχου.

 

Σημειωτέον, εχω απόλυτη εμπιστοσύνη στη γιατρό μου και σαν επιστήμονα και σαν ανθρωπο γιατί μου αποβάλλει το άγχος.

 

Δεν ξέρω αν στο Βέλγιο τίθεται το θέμα της πιστοποίησης ενός γυναικολόγου ως ειδικού στο να κάνει αυτές τις εξετάσεις, αν και νομίζω ότι πρέπει να ισχύει και εκεί κάτι ανάλογο. Στην Ελλάδα για να πάρεις τα χαρτιά με τις μετρήσεις και τα ποσοστά, υπογεγραμμένα από τον γιατρό ότι είναι αποτελέσματα είτε της αυχενικής διαφάνειας είτε της β επιπέδου, πρέπει αυτός ο γιατρός να είναι πιστοποιημένος αλλιώς δεν μπορεί να τα εκδώσει. Σε ότι αφορά την εξέταση, το έμπειρο μάτι ξέρει τί πρέπει να δεί και πού και αν το βοηθάει και η θέση του μωρού τότε στο δεκάλεπτο τα έχει δεί όλα. Καμιά φορά και όσοι το κοσκινίζουν πολύ μη νομίζεις ότι κάνουν πιο ενδελεχή εξέταση, μπορεί απλά να μην είναι πολύ σίγουροι γι'αυτό που βλέπουν και το ψειρίζουν ;)

Στα λέω αυτά γιατί και ο άντρας μου είναι γιατρός (άλλη ειδικότητα) και μου έχει πεί ότι "εγώ την εξέταση μπορώ να την κάνω σε 10 λεπτά που λέει ο λόγος και να έχω δεί ότι πρέπει να δώ γιατί ξέρω τί βλέπω στο μηχάνημα, αλλά συνήθως το αργώ λίγο για να είναι πιο σίγουρος και ο ασθενής". Δηλ. είναι στην ψυχολογία του ασθενή να θεωρεί ότι κάτι πρέπει να κρατήσει πολύ ώρα. Αφήνω απ'έξω φυσικά τις ιδιαίτερες περιπτώσεις που έχουν κάποια επιπλοκή και θέλει ενδελεχή εξέταση. Για τα άλλα αν ξέρεις τη δουλειά σου καλά την ξέρεις και αποδίδεις χωρίς χρονοτριβή.

dxF6p2.png

Oxkbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το φόρουμ έχει ενημερωτικό χαρακτήρα, πρέπει να είμαστε πολύ προσεχτικοί όταν γράφουμε κάτι, γιατί αλλιώς παραπληροφορούμε με λανθασμένες γενικεύσεις/προσωπικές απόψεις τους ανθρώπους που μπαίνουν εδώ για να πληροφορηθούν και να πάρουν σημαντικές αποφάσεις.

 

Για το αν το υπερηχογράφημα της αυχενικής διαφάνειας μπορεί να γίνει μέσα σε 10 λεπτά απαντάει ο ίδιος ο Κύπρος Νικολαΐδης, ο γιατρός που ανακάλυψε την Αυχενική Διαφάνεια.

 

 

 

"-Εμείς έχουμε στον δικτυακό τόπο μας (www. fetalmedicine. com) τη λίστα με τα ονόματα των γιατρών που έχουμε εκπαιδεύσει. Αυτό θα μπορούσε να αποτελέσει έναν αρχικό μπούσουλα για κάποια γυναίκα που ψάχνει για έναν καλά καταρτισμένο γιατρό».

 

- Τι θα γίνει όμως αν ο καλά καταρτισμένος γιατρός δεν έχει χρόνο να εφαρμόσει αυτά που έμαθε;Τι πρέπει να κάνει μια γυναίκα όταν η εξέταση των υπερήχων που θα έπρεπε να διαρκεί 45 λεπτά, δεν διαρκεί παρά μόνο 10;

 

-Η απάντηση είναι προφανής: δεν μπορεί κανείς να έχει εμπιστοσύνη σε αυτόν τον γιατρό."

 

 

http://www.tovima.gr/science/article/?aid=150640

 

 

 

 

" ...δεν ξέρω πόσες γυναίκες εδώ(στην Ελλάδα) κάνουν πραγματικά αξιόπιστη Αυχενική Διαφάνεια γιατί δεν υπάρχει έλεγχος. Οι Ελληνίδες έρχονται στο Λονδίνο και φέρνουν τις εξετάσεις τους. Χιλιάδες αναλύσεις τυπωμένες σε πολύ ωραία γυαλιστερά χαρτιά, το 99,9% των οποίων είναι εντελώς άχρηστο"...

 

 

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_...03/2013_515209

Link to comment
Share on other sites

Εκλεισα ραντεβου για αυχενικη στις 10 Ιανουαριου.Ποσο καιρο κανουν να βγουν τα αποτελεσματα της αιματολογικης;

Παντως απο το αγχος μου εχω αρχισει και σκεφτομαι διαφορα περιεργα οπως το να μην την κανω καθολου και να παω κατευθειαν για ληψη τροφοβλαστη κλπ....

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Εκλεισα ραντεβου για αυχενικη στις 10 Ιανουαριου.Ποσο καιρο κανουν να βγουν τα αποτελεσματα της αιματολογικης;

Παντως απο το αγχος μου εχω αρχισει και σκεφτομαι διαφορα περιεργα οπως το να μην την κανω καθολου και να παω κατευθειαν για ληψη τροφοβλαστη κλπ....

 

σε 2-3 μερες βγαινουν! ηρεμησε, μια εξεταση ειναι! μην εισαι των ακρων... θα πας κ ολα καλα θα ειναι!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

σε 2-3 μερες βγαινουν! ηρεμησε, μια εξεταση ειναι! μην εισαι των ακρων... θα πας κ ολα καλα θα ειναι!
Δεν ξερω ενα σωρο συγγενεις ανωμαλιες υπαρχουν...Εχω και το σακχαρο που βλεπω πως δεν ειναι καλο και μου μπαινουν στο μυαλο διαφορα.
Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξερω ενα σωρο συγγενεις ανωμαλιες υπαρχουν...Εχω και το σακχαρο που βλεπω πως δεν ειναι καλο και μου μπαινουν στο μυαλο διαφορα.

 

 

το θεμα τωρα δεν ειναι οι δικες σου ανασφαλειες κ φοβιες αλλα το καλο του παιδιου σου. Ειναι μεγαλο δωρο που στις μερες μας μπορουμε κ εξεταζουμε πραγματα που σε αλλες εποχες ηταν επιστημονικη φαντασια!

Το ζαχαρο, δεν εχει καμια σχεση με τις συγγενεις ανωμαλιες. Ειναι καθαρα στο χερι σου να το ρυθμισεις, οποτε με το συγχεεις καθολου με τα συνδρομα!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

το θεμα τωρα δεν ειναι οι δικες σου ανασφαλειες κ φοβιες αλλα το καλο του παιδιου σου. Ειναι μεγαλο δωρο που στις μερες μας μπορουμε κ εξεταζουμε πραγματα που σε αλλες εποχες ηταν επιστημονικη φαντασια!

Το ζαχαρο, δεν εχει καμια σχεση με τις συγγενεις ανωμαλιες. Ειναι καθαρα στο χερι σου να το ρυθμισεις, οποτε με το συγχεεις καθολου με τα συνδρομα!

Το αυξημενο σακκχαρο στην οργανογεννεση δημιουργει διαφορες ανωμαλιες.Κι επειδη αυτες δημιουργουνται οσο το εμβρυο βρισκεται μεσα στη μητρα ονομαζονται συγγενεις.Οι συγγενεις ανωμαλιες δεν δημιουργουνται μονο απο συνρομα...
Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Το αυξημενο σακκχαρο στην οργανογεννεση δημιουργει διαφορες ανωμαλιες.Κι επειδη αυτες δημιουργουνται οσο το εμβρυο βρισκεται μεσα στη μητρα ονομαζονται συγγενεις.Οι συγγενεις ανωμαλιες δεν δημιουργουνται μονο απο συνρομα...

 

Νομιζω το αρρυθμιστο ζαχαρο τα δημιουργει ολα αυτα. Εσυ κανεις διατροφη κ αγωγη κ παρολα αυτα δεν ρυθμιζεται; Εαν εισαι τυπικη σε αυτα και το ζαχαρο παραμενει επικινδυνο, να καταλαβω τη φοβια σου. Αλλα και παλι η αυχενικη ειναι πολυ σημαντικη εξεταση. Κατα τη γνωμη μου παντα, απο κει κ περα εσυ κ ο αντρας σου κανετε ο,τι κρινετε καλυτερο για σας κ το εμβρυο σας!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

Το αυξημενο σακκχαρο στην οργανογεννεση δημιουργει διαφορες ανωμαλιες.Κι επειδη αυτες δημιουργουνται οσο το εμβρυο βρισκεται μεσα στη μητρα ονομαζονται συγγενεις.Οι συγγενεις ανωμαλιες δεν δημιουργουνται μονο απο συνρομα...

Ισως βεβαια τωρα που το σκεφτομαι ξανα να ειναι πολυ νωρις για να φανει κατι στη καρδια που ειναι και το πιο πιθανο να εχει γινει ζημια απο το σακχαρο.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Ισως βεβαια τωρα που το σκεφτομαι ξανα να ειναι πολυ νωρις για να φανει κατι στη καρδια που ειναι και το πιο πιθανο να εχει γινει ζημια απο το σακχαρο.

 

η καρδια αποτι ξερω εξεταζεται πιο μετα.. Εαν δε γινομαι αδιακριτη, αυτα περι προβληματος στη καρδια στα χει πει ο γιατρος σου; ο ενδοκρινολογος σου τι λεει;

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομιζω το αρρυθμιστο ζαχαρο τα δημιουργει ολα αυτα. Εσυ κανεις διατροφη κ αγωγη κ παρολα αυτα δεν ρυθμιζεται; Εαν εισαι τυπικη σε αυτα και το ζαχαρο παραμενει επικινδυνο, να καταλαβω τη φοβια σου. Αλλα και παλι η αυχενικη ειναι πολυ σημαντικη εξεταση. Κατα τη γνωμη μου παντα, απο κει κ περα εσυ κ ο αντρας σου κανετε ο,τι κρινετε καλυτερο για σας κ το εμβρυο σας!
Αν ειχα ρυθμισμενο σακχαρο θα ηταν χαζο να ανησυχουσα...Βασικα υποτιθεται πως ειχα ρυθμισμενο σακχαρο και οτι οι μερησεις ηταν καλες αλλα οπως φαινεται και κακως δεν με ενημερωσαν νωριτερα οτι για εγκυμοσυνη δεν ειναι ρυθμισμενο.Δλδ στις μερτρησεις μου στο δυωρο ειμαι μια χαρα αλλα στη μια ωρα ξεφευγω πολυ.Τωρα δεν ξερω αν ολο αυτο το διαστημα εχει γινει ζημια...

Γενικα πιστευω πως δεν θα την γλιτωσω την αλλη εξεταση γι αυτο και το σκεφτομαι ετσι.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Αν ειχα ρυθμισμενο σακχαρο θα ηταν χαζο να ανησυχουσα...Βασικα υποτιθεται πως ειχα ρυθμισμενο σακχαρο και οτι οι μερησεις ηταν καλες αλλα οπως φαινεται και κακως δεν με ενημερωσαν νωριτερα οτι για εγκυμοσυνη δεν ειναι ρυθμισμενο.Δλδ στις μερτρησεις μου στο δυωρο ειμαι μια χαρα αλλα στη μια ωρα ξεφευγω πολυ.Τωρα δεν ξερω αν ολο αυτο το διαστημα εχει γινει ζημια...

Γενικα πιστευω πως δεν θα την γλιτωσω την αλλη εξεταση γι αυτο και το σκεφτομαι ετσι.

 

Mηπως να βρεις κανα αλλο ενδοκρινολογο; να παρεις κ μια δευτερη γνωμη

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

η καρδια αποτι ξερω εξεταζεται πιο μετα.. Εαν δε γινομαι αδιακριτη, αυτα περι προβληματος στη καρδια στα χει πει ο γιατρος σου; ο ενδοκρινολογος σου τι λεει;

Ο ενδοκρινολογος δεν λεει τιποτα γτ θα με δει μετα τις γιορτες...Προς το παρων αλλαζω λιγο τη διατροφη μου ελπιζοντας σε μικροτερες μετρησεις

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Ο ενδοκρινολογος δεν λεει τιποτα γτ θα με δει μετα τις γιορτες...Προς το παρων αλλαζω λιγο τη διατροφη μου ελπιζοντας σε μικροτερες μετρησεις

 

ευχομαι μετα τις γιορτες που θα χεις πλεον και ιατρικη καθοδηγηση ολα να σου πανε καλα κ να ξεαγχωθεις!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

Mηπως να βρεις κανα αλλο ενδοκρινολογο; να παρεις κ μια δευτερη γνωμη

Δεν υπαρχει αλλη γνωμη στις μετησεις ειναι συγκεκρινενες οι τιμες.Ασε που οσο ρωταω κι αλλους τοσο πιο μικρες τιμες μου λενε.Ο ενας λεει μεχρι 140 ο αλλος 130 και αλλος μου ειπε 120.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

ευχομαι μετα τις γιορτες που θα χεις πλεον και ιατρικη καθοδηγηση ολα να σου πανε καλα κ να ξεαγχωθεις!

 

Σ ευχαριστω!Για τη ζημια που μπορει ηδη να εχει γινει και δεν μπορουμε να σιγουρευτουμε πως ολα ειναι καλα δεν μπορω να ξεαγχωθω δυστυχως.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Cacao συμφωνω με δημητρα και επισης ποσο αρρυθμιστο ειναι το ζαχαρο?....οι μικρες αποκλισεις μην σε ανησυχουν.

Στις πρωτες εβδομαδες της εγκυμοσυνης δυσκολα το αρρυθμιστο ζαχαρο δημιουργει συγγενεις ανωμαλιες. Περισσοτερο οδηγει σε απωλεια για αυτο ηρεμησε, ολα καλα εχουν παει! :) η καλη ψυχολογια ειναι σημαντικη και για το ζαχαρο. με το καλο!!

Link to comment
Share on other sites

Cacao συμφωνω με δημητρα και επισης ποσο αρρυθμιστο ειναι το ζαχαρο?....οι μικρες αποκλισεις μην σε ανησυχουν.

Στις πρωτες εβδομαδες της εγκυμοσυνης δυσκολα το αρρυθμιστο ζαχαρο δημιουργει συγγενεις ανωμαλιες. Περισσοτερο οδηγει σε απωλεια για αυτο ηρεμησε, ολα καλα εχουν παει! :) η καλη ψυχολογια ειναι σημαντικη και για το ζαχαρο. με το καλο!!

Δεν ειναι ολες οι μετρησεις μου κακες αλλα εχω και αρκετες που ξεφευγουν πολυ.Απο 154 πχ μεχρι και 180(!) καποιες ελαχιστες φορες.Δλδ εκει που στο δυωρο ημουν καλα γτ το 150-160 θα εφτανε το 140 μεχρι το δυωρο τωρα στη μια ωρα μετρησης ειναι παρα πολυ.Δεν μπορω να καταλαβω γιατι αφου ειναι τοσο σημαντικο η μετρηση να γινεται στη μια ωρα εμενα ο ενδοκρινολογος μου ειχε πει να συνεχισω να μετραω στο δυωρο.Δεν επρεπε να ξερω τις τιμες μου απο πριν αν θεωρουνται καλες για εγκυμοσυνη;Ή ισως τελικα να μην εχει τοση σημασια και απλα υπερβαλουν για να ειναι σιγουροι.Δεν μπορει ο ενας να μου λεει οριο το 120 και αλλος το 140(γκρρρρρ)

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει αλλη γνωμη στις μετησεις ειναι συγκεκρινενες οι τιμες.Ασε που οσο ρωταω κι αλλους τοσο πιο μικρες τιμες μου λενε.Ο ενας λεει μεχρι 140 ο αλλος 130 και αλλος μου ειπε 120.

 

δηλαδη εσυ ποσο ζαχαρο εχεις; Αν καταλαβα καλα, εσυ τωρα δεν εχεις γιατρο για το ζαχαρο; Μηπως να επισπευσεις το ραντεβου σου;Εαν ησουν διαβητικη ή με προδιαθεση για ζαχαρο, τοτε ξερεις κ τι διατροφη να κανεις. Σε καθε περιπτωση, μια καλη και εγκαιρη συνεργασια μεταξυ εσου, γυναικολογου κ ενδοκρινολογου θα ναι πολυ σημαντικη για σενα. Συγνωμη αν ειμαι λιγο αποτομη, αλλα επειδη στο σοι μας εχουμε κληρονομικοτητα ζαχαρο και ουσα κ γω εγκυος εχω μια φοβια μπας κ μου εμφανιστει σε μεγαλυτερο μηνα, ειμαι λιγο απολυτη με το θεμα αυτο! αντε κ με το καλο το νινι

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εσυ ποσο ζαχαρο εχεις; Αν καταλαβα καλα, εσυ τωρα δεν εχεις γιατρο για το ζαχαρο; Μηπως να επισπευσεις το ραντεβου σου;Εαν ησουν διαβητικη ή με προδιαθεση για ζαχαρο, τοτε ξερεις κ τι διατροφη να κανεις. Σε καθε περιπτωση, μια καλη και εγκαιρη συνεργασια μεταξυ εσου, γυναικολογου κ ενδοκρινολογου θα ναι πολυ σημαντικη για σενα. Συγνωμη αν ειμαι λιγο αποτομη, αλλα επειδη στο σοι μας εχουμε κληρονομικοτητα ζαχαρο και ουσα κ γω εγκυος εχω μια φοβια μπας κ μου εμφανιστει σε μεγαλυτερο μηνα, ειμαι λιγο απολυτη με το θεμα αυτο! αντε κ με το καλο το νινι
Γιατρο εχω και συνεργαζεται με τον γυναικολογο μου ομως ειναι σε νοσοκομειο και πρεπει να παω μετα τις γιορτες.Οπως εγραψα και παραπανω αυτο που πρεπει να κανω ειναι να αλλαξω λιγο τη διατροφη μου.Ξερω τι πρεπει να γινει απλα δεν ηξερα οτι χρειαζονταν εφοσον ημουν ρυθμισμενη κι ολα υποτιθεται ηταν καλα με το σακχαρο.
Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...