Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν έχω διάθεση για ερωτικές επαφές


Recommended Posts

Just now, vtgian είπε:

 

Και όμως! Εμένα πχ οι γονείς μου ήταν απίστευτά αυστηροί, μέχρι τρίτη λυκείου έπρεπε 10 η ώρα να είμαι σπίτι, δεν υπήρχε περίπτωση να σπουδάσω σε άλλη πόλη. Καμία από τις δύο μας δεν τους κόντραρε αλλά οι ίδιοι άνθρωποι, με την αδελφή μου, έξι χρόνια αργότερα, ήταν πολύ πιο επιτρεπτικοί, σπούδασε σε άλλη πόλη, είχε το ελεύθερο να βγαίνει περισσότερο. Ίσως γιατί βλέποντας εμένα 6 χρόνια μετά είδαν ότι δε δούλεψε αυτό που είχαν στο μυαλό τους, επαναξιολόγησαν κάποια πράγματα...

Einai k o fobos poy ekpaideyontai oi goneis. An ginei mia arxi meta k oi goneis xalaronoyn. Einai k to paidi posa diekdikoi.  K emena oi goneis moy stin aderfh moy htan pio aystoiroi me tin enoia toy orarioy.  H  aderfi moy htan poly tipiki se ola.  Me enema htan pio xalaroi alla ego diekdikoysa perissotera.  Oxi oti h aderfi moy den kseperase pote ta oria fysika ta kseperase kapoies fores alla htan k arketa ikanopoihmenh me ayta poy tis epetrepan. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Δεν μπορώ να φανταστώ γιατί να συμβαίνει αυτό που λες. Το ανάποδο θα περίμενα, ότι με τον καιρό χειροτερεύει η εμπειρία, όχι βελτιώνεται.

Δηλαδή ναι, οκ, μπορεί κάτι να σου αρέσει και να πάρει μερικές φορές για να το καταλάβει ο άλλος, αλλά αν π.χ. ανατομικά ή σε αντοχή ή σε στυλ απλώς, δεν ταιριάζεις, αν σου περάσει και ο πρώτος ενθουσιασμός, βράσ' τα. 

 

Όχι βρε συ, το έχω ακούσει κι από αλλού ότι σε μακροχρόνιες σχέσεις όσο περνάει ο καιρός βελτιώνεται, μαθαίνεις τα κουμπιά του άλλου και τον εαυτό σου φυσικά. Δεν εννοώ σε 15 χρόνια προφανώς. Αλλά σε σύντομες σχέσεις λίγων μηνών που το πιθανότερο είναι ότι δεν προλαβαίνεις να συγκατοικήσεις ακόμα και γίνεται αραιά, δεν μπορώ να φανταστώ πώς προλαβαίνει να "στρώσει" το σ...ξ ώστε να βγει και συμπέρασμα ότι δεν πάει καλά. Εκτός κι αν είναι και οι δύο πολύ έμπειροι και ουσιαστικά έχουν να "φτιάξουν" μόνο την ταίριασμα μεταξύ τους. Ή αν μιλάμε για ακραίες περιπτώσεις που η γυναίκα σχεδόν δεν ξέρει τι είναι πουλί, σιχαίνεται να το πιάσει κλπ, που τα έχω ακούσει να συμβαίνουν. Αλλά σε γενικές γραμμές δεν απορρίπτεις κάποιον/κάποια επειδή είναι άπειρος/άπειρη, αν είναι έτσι όλοι οι άπειροι θα έμεναν για πάντα άπειροι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Δεν μπορώ να φανταστώ γιατί να συμβαίνει αυτό που λες. Το ανάποδο θα περίμενα, ότι με τον καιρό χειροτερεύει η εμπειρία, όχι βελτιώνεται.

Δηλαδή ναι, οκ, μπορεί κάτι να σου αρέσει και να πάρει μερικές φορές για να το καταλάβει ο άλλος, αλλά αν π.χ. ανατομικά ή σε αντοχή ή σε στυλ απλώς, δεν ταιριάζεις, αν σου περάσει και ο πρώτος ενθουσιασμός, βράσ' τα. 

Oxi  polla pragmata beltionontai me ton kairo.  Entaksei den Milame gia anatomika diladi na ponas ktl logo megethoys ayta den beltionontai alla ola ta hpoloipa me ton kairo ginontai kalitera. 

Just now, little lamb είπε:

 

Όχι βρε συ, το έχω ακούσει κι από αλλού ότι σε μακροχρόνιες σχέσεις όσο περνάει ο καιρός βελτιώνεται, μαθαίνεις τα κουμπιά του άλλου και τον εαυτό σου φυσικά. Δεν εννοώ σε 15 χρόνια προφανώς. Αλλά σε σύντομες σχέσεις λίγων μηνών που το πιθανότερο είναι ότι δεν προλαβαίνεις να συγκατοικήσεις ακόμα και γίνεται αραιά, δεν μπορώ να φανταστώ πώς προλαβαίνει να "στρώσει" το σ...ξ ώστε να βγει και συμπέρασμα ότι δεν πάει καλά. Εκτός κι αν είναι και οι δύο πολύ έμπειροι και ουσιαστικά έχουν να "φτιάξουν" μόνο την ταίριασμα μεταξύ τους. Ή αν μιλάμε για ακραίες περιπτώσεις που η γυναίκα σχεδόν δεν ξέρει τι είναι πουλί, σιχαίνεται να το πιάσει κλπ, που τα έχω ακούσει να συμβαίνουν. Αλλά σε γενικές γραμμές δεν απορρίπτεις κάποιον/κάποια επειδή είναι άπειρος/άπειρη, αν είναι έτσι όλοι οι άπειροι θα έμεναν για πάντα άπειροι.

Nai symfono h eksaskisi paizei polu rolo . Oso pernaei o kairos stronei to pragma 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν! Δεν ξέρω από που να ξεκινήσω...

Αρχικά να πω ότι από το Γυμνάσιο περίπου και εγώ και οι αδερφές μου είχαμε χαρτζιλίκι. Κάθε 15 μέρες, που πληρώνονταν οι γονείς μου, ένα σταθερό ποσό που δε θυμάμαι πόσο ήταν. Πάντως όχι κάτι τρελό. Η λογική ήταν να μάθουμε να διαχειριζόμαστε τα χρήματα. Μπορώ να πω ότι έπιασε το κόλπο. Ποτέ δε ζητήσαμε κάτι παραπάνω, κάναμε αποταμίευση και πολλές φορές επιλέγαμε να αγοράσουμε μόνες μας κάτι για το δωμάτιό μας. Σε συζητήσεις με άλλους γονείς και παιδιά που τους έδιναν χρήματα κάθε φορά που χρειάζονταν κάτι, εμείς χαλάγαμε πολύ λιγότερα.

Διαφωνώ πλήρως με την τοποθέτηση ότι όλοι οι έφηβοι θα κάνουν κάτι κρυφά, άρα απαγορεύεις τα απλά για να μην κάνουν κάτι χειρότερο. Οι γονείς μου, ο πατέρας μου βασικά, ήταν αρκετά αυστηροί με τις μεγαλύτερες αδερφές μου στην εφηβεία. Η μεγαλύτερη πολύ συνεσταλμένη. Η δεύτερη πολύ αντιδραστική. Όσο της απαγόρευαν τόσο αντιδρούσε. Κάπνιζε, το είχε σκάσει και μια φορά από το σχολείο στην Γ Γυμνασίου και την έψαχνε ο διευθυντής! Προφανώς οι απαγορεύσεις δε δούλεψαν. Εγώ από την άλλη, ήμουν πολύ ήσυχη και συνεσταλμένη. Δεν έβγαινα σχεδόν ποτέ στην εφηβεία και γενικότερα, παρόλο που οι γονείς μου είχαν χαλαρώσει, δεν έβρισκα το λόγο να κάνω κάτι σαν επανάσταση. Για μένα το παν είναι να είσαι κοντά στο παιδί. Όχι να απαγορεύεις. Να συζητάς, να συμβουλεύεις και να είσαι δίπλα του. Εξάλλου η κόντρα φέρνει κόντρα. Επίσης να σας πω ότι στο Λύκειο συνηθίζαμε με τις φίλες μου όταν καλοκαίριαζε να κάνουμε μια μέρα κοπάνα από το σχολείο, να πάρουμε το λεοφωρείο και να πάμε για μπάνιο. Φυσικά και οι γονείς μας το ήξεραν. Η μαμά μου πήγαινε και δικαιολογούσε και τις απουσίες :grin:. Αλλά μιλάμε για μια μέρα το χρόνο. Δε χρειαζόταν να το κάνουμε κρυφά. Αν μας το απαγόρευαν ίσως το κάναμε και πιο πολλές φορές από αντίδραση.

Ας πάω και στο επίμαχο θέμα... Θα πω μια προσωπική μου εμπειρία. Πριν παντρευτώ είχα μια σχέση οκτώ χρόνων. Τα τελευταία χρόνια της σχέσης δούλευα μακριά από την πόλη μου και ερχόμουν κάθε σαββατοκύριακο. Με το αγόρι μου αισθανόμουν πολύ καλά. Τον αγαπούσα, είχαμε μεγαλώσει μαζι και περνούσαμε πολύ ωραία. Καθε σκ που ερχόμουν ανυπομονούσα να τον δω, να βγούμε, να πούμε τα νέα μας. Περνούσαμε πολύ καλά. Υπήρχε τρυφερότητα, συντροφικότητα και αγάπη. Όμως τα τελευταία ένα - δύο χρόνια (δεν θυμάμαι ακριβώς) είχα χάσει το ερωτικό μου ενδιαφέρον. Ήθελα πολύ να τον δω και να περάσουμε χρόνο μαζι, να γελάσουμε, να αγκαλιαστούμε, αλλά προσπαθούσα να αποφύγω το σεχ. Πίστευα ότι είναι μία φάση και ότι είναι δικό μου θέμα. Ότι δεν έχει να κάνει με τον ίδιο, αλλά όποιος και να ήταν δεν θα είχα όρεξη. Πίστευα επίσης ότι είναι κάτι παροδικό. Διαβάζοντας αυτά που γράφει η @little lamb πραγματικά μου ήρθαν στο μυαλό τα δικά μου. Το είχαμε συζητήσει. Ήμουν σίγουρη ότι κάποιο δικό μου θέμα ήταν και όποιον και να είχα απέναντί μου το ίδιο θα ήταν. Μέτα από κάποιο καιρό χωρίσαμε για άλλους λόγους. Όταν αργότερα έκανα άλλη σχέση πίστευα ότι θα είχα το ίδιο θέμα. Καμία σχέση! Τότε κατάλαβα ότι προφανώς και είχα βαρεθεί στην προηγούμενη σχέση, απλώς δεν το καταλάβαινα. Μπερδευόμουν με τα συναισθήματά μου. Υπήρχε αγάπη, τρυφερότητα, αλλά από πλευράς μου είχε χαθεί το ερωτικό ενδιαφέρον, το οποίο το θεωρώ πολύ βασικό σε μία σχέση. Δε λέω ότι είναι ίδια περίπτωση, αλλά θα σου έλεγα να το προσέξεις. Επίσης, εμένα αυτό που μου "χτυπάει" κάπως περίεργα είναι το γεγονός ότι σε μπλοκάρει ο γονεικός σου ρόλος. Σε κάθε περίπτωση, εντελώς φιλικά και χωρίς παρεξήγηση, εγώ αν ήμουν στη θέση σου και συνεχιζόταν για αρκετό διάστημα αυτή η κατάσταση, θα το συζητούσα με έναν ψυχολόγο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως δεν μου θυμίζει εμενα η ιστορία σου. Δεν είναι ότι έχω χάσει το ενδιαφέρον, απλά μου έρχεται πιο αραιά. Ούτε αποφεύγω. Και είπαμε τελικά εδώ με τα πιο πολλά κορίτσια ότι η συχνότητα όντως δεν είναι τόσο θέμα.

Το έχω ακούσει αυτό το να βαρεθεί κάποιος σεξουαλικα την προηγούμενη σχέση και να θέλει νέες σεξουαλικές εμπειρίες αλλά μου φαίνεται λίγο περίεργο κάθε λίγο να αλλάζει κάποιος σχέση (ή σύζυγο) γι'αυτο. Κάποια στιγμή αράζεις σε ένα "λιμάνι" και υπερισχυει η αγαπη, συνοδευόμενη από το σ..ξ φυσικά. Τωρα αν μιλάμε για παντελη ελλειψη ερωτικού ενδιαφέροντος που είσαι πλέον απλά συγκατοικος αυτό δεν είναι η περίπτωσή μου.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον πάντως.

Τώρα για το άλλο που λες, τον γονεϊκό ρόλο, τώρα που διάβασα για πρωκτικα κλπ έχει αρχίσει να μου φαίνεται μια χαρά το ενδεχόμενο το παιδί μου να με σκέφτεται να κάνω "απλό" σ..ξ, θα μπορούσε να με σκέφτεται σε πρωκτικό, χαχαχα!

Όσο για τον ψυχολόγο, που έχει γίνει τόσο της μόδας τώρα τελευταία, δεν θα μου έλεγε κάτι παραπάνω απ'ότι εσείς εδώ, ουσιαστικά θα έψαχνε να βρει τι φταίει, από τι έχω επηρεαστεί στο παρελθόν, που αυτά τα ξέρω κ τα έχω γράψει σελίδες επί σελίδων εδώ. Το παν είναι να κάτσεις να τα σκεφτείς με τον εαυτό σου. Ο ψυχολόγος απλα βοηθαει να τα βάλεις σε τάξη. Για να μην παρεξηγηθω δεν θεωρώ άχρηστο το επάγγελμα του ψυχολόγου, αλλά είναι πιστεύω για πιο έντονα προβλήματα, όχι για απλές χαζοσκεψεις που έρχονται και φεύγουν. Ίσως έχει παρεξηγηθεί λίγο η "βαρύτητα" του θέματός μου αλλά συμβαίνουν αυτά στα φόρουμ κ χωρίς να γνωρίζουμε τα πρόσωπα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 hours ago, ninaki80 said:

Oxi bre diabase ayta poy grafo. Leo oti ta paidia kanoyn etsi k allios pragmata ektos apo ayta poy epitrepeis.  

Polla paidia einai eleythera apto spiti toys k ektos apo kopanes pane k parakato.  K polla S3 polla paidia epitrepoyn oi goneis to kapnisma nai to exo zisei para polla paidia sto likeio kapnizan mazi me toys goneis toys. 

K synithos oi goneis poy htan xalaroi se ayta ta paidia pigainan k parakato. 

K nai yparxoyn polloi goneis poy to lene k kamia kopana den xalase o kosmos giati soy fenete parakseno?  

Ένας γονιός που καπνίζει πως θα απαγορεύσει στο έφηβο παιδί του να καπνίσει;; δεν είναι οξύμωρο; 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να διευκρινίσω και το εξής, για να κλείνει και το θέμα σιγά σιγά, ότι είμαι άνθρωπος που γενικά δεν ξεκουνιεται εύκολα. Το θυμήθηκα να το γράψω τώρα, με αφορμή το ότι αυτή τη στιγμή λέμε να βγούμε για περπάτημα και βαριέμαι, έχω φάει, βαριέμαι να ντύνομαι, μου φαίνεται διαδικασία κ μου φαίνεται ότι θέλω να αραξω μέσα. Κι αυτή η τόση σκέψη για το αν θα βγω ή βαριέμαι να ντυθώ γίνεται σχεδόν κάθε φορά που λέμε για βόλτα, αλλά μόλις βγαίνουμε από την πόρτα τελικά μου αρέσει πολύ! Νομίζω λοιπόν ότι και στο σεξουαλικό παίζει το ίδιο και τρώγοντας έρχεται η όρεξη που είπε και το Νινακι κ είναι ένα από τα λίγα που συμφωνώ μαζί της! (Χωρίς παρεξήγηση @ninaki80!!)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Ένας γονιός που καπνίζει πως θα απαγορεύσει στο έφηβο παιδί του να καπνίσει;; δεν είναι οξύμωρο; 

Oxi fysika den einai oksimoro. Polla pragmata kanoyn oi enilikes poy ta paidia den prepei na kanoyn mexri na arxisei ligo to myalo toys na skwftete pio orima h toylaxiston me tin hlikia tha apofasisoyn pio prosektika. 

Px enas gonios odigei den odhgoyn k ta paidia enas gonios exei kinito den mporei ena eksaxrono na exei kinito.  Enas gonios bafei ta mallia toy den tha epitrepseis sto 10xrono koritsi na bapsei ta mallia toy.  

Enas gonios gyrnaei stis 6 to proi den tha epitrepseis sto 15xrono na gyrisei stis 6 to proi.  

Just now, little lamb είπε:

Επίσης να διευκρινίσω και το εξής, για να κλείνει και το θέμα σιγά σιγά, ότι είμαι άνθρωπος που γενικά δεν ξεκουνιεται εύκολα. Το θυμήθηκα να το γράψω τώρα, με αφορμή το ότι αυτή τη στιγμή λέμε να βγούμε για περπάτημα και βαριέμαι, έχω φάει, βαριέμαι να ντύνομαι, μου φαίνεται διαδικασία κ μου φαίνεται ότι θέλω να αραξω μέσα. Κι αυτή η τόση σκέψη για το αν θα βγω ή βαριέμαι να ντυθώ γίνεται σχεδόν κάθε φορά που λέμε για βόλτα, αλλά μόλις βγαίνουμε από την πόρτα τελικά μου αρέσει πολύ! Νομίζω λοιπόν ότι και στο σεξουαλικό παίζει το ίδιο και τρώγοντας έρχεται η όρεξη που είπε και το Νινακι κ είναι ένα από τα λίγα που συμφωνώ μαζί της! (Χωρίς παρεξήγηση @ninaki80!!)

Oxi etsi k allios oloi apopseis leme den Kathise kaneis sto sberko toy alloy. K oi perissoteres apopseis einai k teleios theoritikes stin praksi allios ta antimetopizoyme an den yparxei empeiria.  

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, οι Αμερικάνικες στατιστικές λένε ότι είναι 3-4 φορές πιθανότερο να καπνίζει το παιδί ενός καπνιστή από το παιδί μη καπνιστών.

Δε νομίζω ότι η απαγόρευση στην εφηβεία σε πράγματα που δεν ελέγχονται έχει νόημα, μόνο το να πείσεις το παιδί, και πώς να το πείσεις για κάτι που ο ίδιος δίνεις το παράδειγμα;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Αν θυμάμαι καλά, οι Αμερικάνικες στατιστικές λένε ότι είναι 3-4 φορές πιθανότερο να καπνίζει το παιδί ενός καπνιστή από το παιδί μη καπνιστών.

Δε νομίζω ότι η απαγόρευση στην εφηβεία σε πράγματα που δεν ελέγχονται έχει νόημα, μόνο το να πείσεις το παιδί, και πώς να το πείσεις για κάτι που ο ίδιος δίνεις το παράδειγμα;

Nai fysika to paradeigma einai to kalitero alla enas efivos thelei na exei k dikia toy apopsi.  

K mena kaneis den kapnize alla pitsirika kapnisa apta 16-22 meta varethika.  Alla den nomizo oti epaiksan rolo oi goneis moy.  Opos k o antras moy kapnizei Oi goneis toy oxi o aderfos toy oxi.  

Ta ksaderfia moy kapnisan proti fora sta 25 k kapnizoyn akoma oi goneis toys oxi.  Genika o Kathe anthropos nomizo pera apta paradeigmaata sti zoi toys pernoyn teleios diaforetikes apofaseis telika..  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι ο καπνιστής μπορεί να σταθεί στο ότι ήταν λάθος του που ξεκίνησε και δημιουργει προβλήματα αλλά τώρα είναι εξαρτημένος κ δεν μπορεί να το κόψει. Κι ότι αυτά είναι τα ρίσκα αν το ξεκινήσεις κάποιος. Φυσικά όχι την ώρα που το παιδί θέλει ήδη ή έχει καπνίσει ήδη. Από μικρό σε τυχαίες συζητήσεις, και από νηπιακή ηλικία ακόμα που θα δει το παιδί τσιγάρο κ λογικά θα ρωτήσει τι είναι. (Ακόμα και παιδί μη καπνιστή δηλαδή). Κι έτσι το παιδί ξεροντσς τα αρνητικά μπορεί να μη θελήσει καν να δοκιμάσει. Δεν νομίζω ότι επειδή έκανε κάτι λάθος ο γονιός πρέπει να παραιτηθεί κ να πει "δεν γίνεται τίποτα τώρα αφού δινω λάθος παράδειγμα'". Αξίζει να παρουσιάσει το έκανε λάθος κ το έχει μετανιώσει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Νομίζω ότι ο καπνιστής μπορεί να σταθεί στο ότι ήταν λάθος του που ξεκίνησε και δημιουργει προβλήματα αλλά τώρα είναι εξαρτημένος κ δεν μπορεί να το κόψει. Κι ότι αυτά είναι τα ρίσκα αν το ξεκινήσεις κάποιος. Φυσικά όχι την ώρα που το παιδί θέλει ήδη ή έχει καπνίσει ήδη. Από μικρό σε τυχαίες συζητήσεις, και από νηπιακή ηλικία ακόμα που θα δει το παιδί τσιγάρο κ λογικά θα ρωτήσει τι είναι. (Ακόμα και παιδί μη καπνιστή δηλαδή). Κι έτσι το παιδί ξεροντσς τα αρνητικά μπορεί να μη θελήσει καν να δοκιμάσει. Δεν νομίζω ότι επειδή έκανε κάτι λάθος ο γονιός πρέπει να παραιτηθεί κ να πει "δεν γίνεται τίποτα τώρα αφού δινω λάθος παράδειγμα'". Αξίζει να παρουσιάσει το έκανε λάθος κ το έχει μετανιώσει.

 

Aπό τον κύκλο των γονιών που γνωρίζω, δεν ξέρω κανέναν που να μη δικαιολογεί τη συνήθειά του και να λέει στο παιδί "με αυτό το τσιγάρο που κάνω τώρα, αυξάω κατακόρυφα την πιθανότητα να πεθάνω έναν άσχημο, πρόωρο θάνατο". Λογικό δεν είναι κιόλας; Τα άλλα περί εθισμού, κακιάς συνήθειας κλπ, δύσκολα τα ακούει το παιδί, πόσο μάλλον ο έφηβος.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Τα άλλα περί εθισμού, κακιάς συνήθειας κλπ, δύσκολα τα ακούει το παιδί, πόσο μάλλον ο έφηβος.

 

Ε τότε να μη λέμε τίποτα. Αν είναι έτσι δεν θα ακούσει ούτε τα σεξουαλικα που λέμε ότι πρέπει να ενημερώνουμε κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Ε τότε να μη λέμε τίποτα. Αν είναι έτσι δεν θα ακούσει ούτε τα σεξουαλικα που λέμε ότι πρέπει να ενημερώνουμε κλπ.

 

Συνληθως ο γονιός κρύβεται, βάζει και λίγη "χαριτομενιά" αν τον πιάσει τοπαιδί, λέει και ότι είναι κακή συνήθεια, αλλά νομίζω ότι τελικά μένει και γίνεται  βίωμα στο παιδί το "δεν τρέχει και κάτι". Εγώ ως μη καπνίστρια, θα πω στο παιδί ότι ο καπνιστής θα πεθάνει και μάλιστα άσχημα, και θα δείξω και φωτογραφίες και βιντεο, δε χάνω κάτι. Θα το έκανα αυτό αν κάπνιζα; Να προκαλέσω στο παιδί ανασφάλεια ότι θα πεθάνω ανά πάσα στιγμή; Ούτε καν εγώ δε θα ήθελα να το σκέφτομαι.

Οπότε ο καπνιστής ούε καν ενημερώνει, κουκουλώνει.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Genika pisteyo oti h psixologia toy kathe antropoy einai abyssos k syntages den yparxoyn.  Ego ksero atomo poy apo paidi eixan zoakia.  Ta agapaei ta zoakia alla den tha eperne pote spiti toy giati otan htan mikros thimate tis trixes pantoy k den thelei na to ksanazisei.  Opote katalabaineis oti telika o antropos den exei odigies xrisis.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ninaki80 είπε:

Genika pisteyo oti h psixologia toy kathe antropoy einai abyssos k syntages den yparxoyn.  Ego ksero atomo poy apo paidi eixan zoakia.  Ta agapaei ta zoakia alla den tha eperne pote spiti toy giati otan htan mikros thimate tis trixes pantoy k den thelei na to ksanazisei.  Opote katalabaineis oti telika o antropos den exei odigies xrisis.  

 

Καλά αυτό σίγουρα. Αλλά μερικά πράγματα είναι προβλέψιμα. Το "αν καπνίζεις, τα παιδιά σου είναι πολύ πιθανό να καπνίσουν" δεν είναι υπόθεση, είναι στατιστικό στοιχείο. Και πάλι φυσικά παίζει και να μην καπνίσουν. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ο λόγους που έκοψα το κάπνισμα πριν ξεκινήσουμε προσπάθειες για παιδί ήταν πως δεν ήθελα να καπνίζω και να με βλέπει το παιδί γιατί ιδανικά δεν θα ήθελα να καπνίσει ποτέ, ακριβώς για να δώσω το ''σωστό παράδειγμα''. Σε ότι έχει να κάνει με το παιδί προσπαθώ να κοιτάω αρκετά χρόνια μπροστά ώστε να καταφέρω να δημιουργήσω μία σχέση εμπιστοσύνης, και ειλικρίνειας, από τώρα που είναι μικρός , σε κάποιους μπορεί να φαίνεται αστείο που σκέφτομαι στα 5 - 6 του πως θα διαχειριστώ μία κατάσταση ώστε στα 15 να ξέρει πως είμαι δίπλα του χωρίς κριτική διάθεση. Δεν με νοιάζει να έχω θέση ισχύος απέναντι του, δεν το θέλω κιόλας.  

Σκέφτομαι πως στα 15 θα έρθει να με ρωτήσει για το σεχ αν εγώ στα 4-5-6 δεν του έχω λύσει ότι απορίες έχει για το πως έρχονται τα παιδιά και το τι συμβαίνει μεταξύ των μεγάλων? Τα παιδιά σε όλες τις ηλικίες θέλουν να ξέρουν πως υπάρχει πεδίο συζήτησης και επικοινωνίας με τους γονείς τους. 

 

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Καλά αυτό σίγουρα. Αλλά μερικά πράγματα είναι προβλέψιμα. Το "αν καπνίζεις, τα παιδιά σου είναι πολύ πιθανό να καπνίσουν" δεν είναι υπόθεση, είναι στατιστικό στοιχείο. Και πάλι φυσικά παίζει και να μην καπνίσουν. 

E nai to kalo paradeigma kalo einai na to deixnoyme me prakseis oti mporei o kathenas.  Apo ekei k pera syntages den yparxoyn. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Συνληθως ο γονιός κρύβεται, βάζει και λίγη "χαριτομενιά" αν τον πιάσει τοπαιδί, λέει και ότι είναι κακή συνήθεια, αλλά νομίζω ότι τελικά μένει και γίνεται  βίωμα στο παιδί το "δεν τρέχει και κάτι". Εγώ ως μη καπνίστρια, θα πω στο παιδί ότι ο καπνιστής θα πεθάνει και μάλιστα άσχημα, και θα δείξω και φωτογραφίες και βιντεο, δε χάνω κάτι. Θα το έκανα αυτό αν κάπνιζα; Να προκαλέσω στο παιδί ανασφάλεια ότι θα πεθάνω ανά πάσα στιγμή; Ούτε καν εγώ δε θα ήθελα να το σκέφτομαι.

Οπότε ο καπνιστής ούε καν ενημερώνει, κουκουλώνει.

 

Ναι αυτό το ότι θα δημιουργήσεις φόβο ότι θα πεθάνεις σωστό, δεν το σκέφτηκα. Αλλά εντάξει μπορείς να πεις ότι προκαλεί σοβαρά προβλήματα υγείας γενικά. Τώρα θυμήθηκα ότι είχε πεθάνει ο άντρας της νηπιαγωγού μου και από κάπου θυμάμαι πολύ ξεκάθαρα ότι πέθανε επειδή κάπνιζε. Μου το είπαν οι δικοί μου; Μας το είπε εκείνη; Δεν θυμάμαι, αλλά το θυμάμαι ακόμα. Και δεν θέλησα ποτέ να δοκιμάσω. Όχι επειδή θυμόμουν αυτό (το θυμήθηκα τώρα) αλλά προφανώς είχε περάσει στο υποσυνείδητο. Ή θυμάμαι ότι είχα ακούσει για ναρκωτικά στην τηλεόραση. Όταν ήμουν δημοτικό στα 90s που ήταν πολύ στην επικαιρότητα. Ρώτησα τι είναι, μου είπαν ουσίες που σκοτώνουν, έγινε και μια συζήτηση του τύπου "τότε γιατί παίρνουν;" πού δεν τη θυμάμαι ακριβώς κι αυτό ήταν. Ούτε που ξανασκέφτηκα το θέμα ναρκωτικά. Γι'αυτό λέω ότι οι τυχαίες συζητήσεις σε άσχετο χρόνο από μικρό είναι το καλύτερο, παρά το να οργανώνουμε ολοκληρες συζητήσεις ενημέρωσης στους εφήβους.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Ναι αυτό το ότι θα δημιουργήσεις φόβο ότι θα πεθάνεις σωστό, δεν το σκέφτηκα. Αλλά εντάξει μπορείς να πεις ότι προκαλεί σοβαρά προβλήματα υγείας γενικά. Τώρα θυμήθηκα ότι είχε πεθάνει ο άντρας της νηπιαγωγού μου και από κάπου θυμάμαι πολύ ξεκάθαρα ότι πέθανε επειδή κάπνιζε. Μου το είπαν οι δικοί μου; Μας το είπε εκείνη; Δεν θυμάμαι, αλλά το θυμάμαι ακόμα. Και δεν θέλησα ποτέ να δοκιμάσω. Όχι επειδή θυμόμουν αυτό (το θυμήθηκα τώρα) αλλά προφανώς είχε περάσει στο υποσυνείδητο. Ή θυμάμαι ότι είχα ακούσει για ναρκωτικά στην τηλεόραση. Όταν ήμουν δημοτικό στα 90s που ήταν πολύ στην επικαιρότητα. Ρώτησα τι είναι, μου είπαν ουσίες που σκοτώνουν, έγινε και μια συζήτηση του τύπου "τότε γιατί παίρνουν;" πού δεν τη θυμάμαι ακριβώς κι αυτό ήταν. Ούτε που ξανασκέφτηκα το θέμα ναρκωτικά. Γι'αυτό λέω ότι οι τυχαίες συζητήσεις σε άσχετο χρόνο από μικρό είναι το καλύτερο, παρά το να οργανώνουμε ολοκληρες συζητήσεις ενημέρωσης στους εφήβους.

Einai k analoga to paidi. Esy eisai pio sinestalmeni k genika den tolmas fenese k apo alles sizitiseis.  Allo paidi me tis idies plirofories tha skeftotan  allios pio analitika.  Px to tsigaro to briskoyme pantoy opote yperboli o thanatos ara me doyleyoyn oi goneis moy ylerbaloyn... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Einai k analoga to paidi. Esy eisai pio sinestalmeni k genika den tolmas fenese k apo alles sizitiseis.  Allo paidi me tis idies plirofories tha skeftotan  allios pio analitika.  Px to tsigaro to briskoyme pantoy opote yperboli o thanatos ara me doyleyoyn oi goneis moy ylerbaloyn... 

 

Αλοίμονο να ήταν η ενημέρωση εγγύηση. Και αν μιλάω στο παιδί από τα 3 για τον καρκίνο του πνεύμονα μπορεί να καπνίσει, και αν μιλάω ανοιχτά για την σεξουαλικότητα και τις προφυλάξεις μπορεί το 16χρονο τελικά να κολλήσει ηπατίτιδα. Αλλά όσο περισσότερο εξηγείς, αυξάνεις τις πιθανότητες να το σκεφτεί πριν πάρει κάποιο ρίσκο χωρίς νόημα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Αλοίμονο να ήταν η ενημέρωση εγγύηση. Και αν μιλάω στο παιδί από τα 3 για τον καρκίνο του πνεύμονα μπορεί να καπνίσει, και αν μιλάω ανοιχτά για την σεξουαλικότητα και τις προφυλάξεις μπορεί το 16χρονο τελικά να κολλήσει ηπατίτιδα. Αλλά όσο περισσότερο εξηγείς, αυξάνεις τις πιθανότητες να το σκεφτεί πριν πάρει κάποιο ρίσκο χωρίς νόημα.

Nai ayto to Leo stin koybenta poy eipe h little oti apo mia tyxaia sizitisi poy rotise tis entypothike k  den dokimase pote.  K oti genika oi tyxaies sizitiseis isos einai kaliteres.  Apo to na eksigeis organomena pragmata 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, ninaki80 said:

Oxi fysika den einai oksimoro. Polla pragmata kanoyn oi enilikes poy ta paidia den prepei na kanoyn mexri na arxisei ligo to myalo toys na skwftete pio orima h toylaxiston me tin hlikia tha apofasisoyn pio prosektika. 

Px enas gonios odigei den odhgoyn k ta paidia enas gonios exei kinito den mporei ena eksaxrono na exei kinito.  Enas gonios bafei ta mallia toy den tha epitrepseis sto 10xrono koritsi na bapsei ta mallia toy.  

Enas gonios gyrnaei stis 6 to proi den tha epitrepseis sto 15xrono na gyrisei stis 6 to proi.  

Oxi etsi k allios oloi apopseis leme den Kathise kaneis sto sberko toy alloy. K oi perissoteres apopseis einai k teleios theoritikes stin praksi allios ta antimetopizoyme an den yparxei empeiria.  

Δεν καπνίζω, το σιχαίνομαι. Λατρεύω όμως τον καφέ, με βλέπει η κόρη μου τώρα που είναι 3 και ξέρει ότι τα παιδάκια δεν πίνουν καφέ, όταν όμως γίνει 16 - 17 τι θα τις λέω, ότι είναι για μεγάλους; 17 χρόνων είσαι σχεδόν ενηλικας. Υπό αυτή την έννοια στο μυαλό μου δεν έχει νόημα η απαγόρευση από έναν γονέα καπνιστή. Δηλαδή θα του πει τι; περίμενε να μεγαλώσεις και μετά; μα είναι ήδη 17 (λέω εγώ τώρα). 

Οι γονείς μου κάπνιζαν πολύ και φυσικά μου έλεγαν και εμένα τα γνωστά κήρυγματα για το τσιγάρο ενώ οι ίδιοι κρατούσαν τσιγάρο στο χέρι. Τους κουνουσα απλά το κεφάλι και τους έλεγα, ότι και να μου πεις από την στιγμή που το κάνεις εσύ, από το ένα αυτί μπαίνει, από το αλλο βγαίνει. Δεν κάπνισα ποτέ γιατί δεν ήθελα, σίγουρα όμως όχι επειδή μου το απαγόρευσαν οι καπνιστές γονείς μου. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Chrysoum είπε:

Δεν καπνίζω, το σιχαίνομαι. Λατρεύω όμως τον καφέ, με βλέπει η κόρη μου τώρα που είναι 3 και ξέρει ότι τα παιδάκια δεν πίνουν καφέ, όταν όμως γίνει 16 - 17 τι θα τις λέω, ότι είναι για μεγάλους; 17 χρόνων είσαι σχεδόν ενηλικας. Υπό αυτή την έννοια στο μυαλό μου δεν έχει νόημα η απαγόρευση από έναν γονέα καπνιστή. Δηλαδή θα του πει τι; περίμενε να μεγαλώσεις και μετά; μα είναι ήδη 17 (λέω εγώ τώρα). 

Οι γονείς μου κάπνιζαν πολύ και φυσικά μου έλεγαν και εμένα τα γνωστά κήρυγματα για το τσιγάρο ενώ οι ίδιοι κρατούσαν τσιγάρο στο χέρι. Τους κουνουσα απλά το κεφάλι και τους έλεγα, ότι και να μου πεις από την στιγμή που το κάνεις εσύ, από το ένα αυτί μπαίνει, από το αλλο βγαίνει. Δεν κάπνισα ποτέ γιατί δεν ήθελα, σίγουρα όμως όχι επειδή μου το απαγόρευσαν οι καπνιστές γονείς μου. 

Se  aytes tis hlikies apla to les os  kanona metaksy tis oikogeneias.  Opos to ksenixty k to poto epishs.  Den mporeis na epitrepseis se ena 17xrono eleythero poto k as pineis esy ta krasakia soy.  Apla to les san kanona toy spitiou k tis oikogeneias.  Ksereis oti k kafe tha piei me kathe eykairia k poto alla den tha einai kati eleythero me tin adeia soy opote an ginei tha ginei spania.  K ego epina kafe sta 15 k kapniza an moy to eixan epitrepsei oi goneis moy eleythera k mesa sto spiti to pithanotero na hmoyn tora kapnistria tha exana sigoyra to metro.  

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Το έχω ακούσει αυτό το να βαρεθεί κάποιος σεξουαλικα την προηγούμενη σχέση και να θέλει νέες σεξουαλικές εμπειρίες αλλά μου φαίνεται λίγο περίεργο κάθε λίγο να αλλάζει κάποιος σχέση (ή σύζυγο) γι'αυτο. Κάποια στιγμή αράζεις σε ένα "λιμάνι" και υπερισχυει η αγαπη, συνοδευόμενη από το σ..ξ φυσικά. Τωρα αν μιλάμε για παντελη ελλειψη ερωτικού ενδιαφέροντος που είσαι πλέον απλά συγκατοικος αυτό δεν είναι η περίπτωσή μου.

Μα δεν είπα ότι χωρισα επειδή βαρεθηκα σεξουαλικα ή έψαχνα αλλες σεξουαλικες εμπειρίες. Χωρισα για τελείως άλλους λόγους. Το ότι δε με ελκυε και τοσο πολύ στο τελος το καταλαβα πολυ αργότερα. Όταν είχα βγει τελείως από τη σχέση. Τότε ουτε καν μου περνούσε από το μυαλο. Πίστευα ότι εγώ είχα κάποιο θέμα με τον εαυτό μου και δεν ειχε καμια σχέση με τον συγκεκριμένο. Οτι οποιον και να είχα το ιδιο θα ένιωθα. Ουτε μίλησα για παντελή έλλειψη ερωτικού ενδιαφέροντος. Στην επόμενη σχέση, που ήταν και ο άντρας που παντρεύτηκα και κράτησε 11 χρόνια, δεν ειχε καμία σχέση. Εκεί καταλαβα οτι μαλλον κατι δεν πήγαινε καλά στην προηγούμενη. Το ερωτικό κομμάτι είναι και θέμα χημείας. Παρόλο που ήμασταν συνέχεια μαζι, με όλες τις δυσκολίες της καθημερινότητας, το ερωτικό ενδιαφέρον ηταν μεγάλο μέχρι και λίγο πριν χωρίσουμε. Δε μιλάω για τη συχνότητα, μιλαω για την όρεξη. Φυσικα και υπήρξαν περίοδοι που η συχνότητα δεν ηταν τοσο μεγάλη για διάφορους λόγους αλλά η όρεξη υπήρχε. Τέλος πάντων, εσύ ξέρεις καλύτερα. Απλως, όσο και να μην το καταλαβαίνεις, εμενα τα λεγόμενά σου μου θύμισαν την περίπτωση. Και δε λεω οτι θα χωρίσεις επειδή το έπαθα εγω, λεω απλως να το δουλέψεις και να μη  το αφήσεις. Αλλα και πάλι εσυ ξέρεις. 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...