Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

sos δεν τρωμε με τιποτα τη φρουτοκρεμα!!!


mitsi1

Recommended Posts

Καλησπερα σας...Η μπεμπουλα μου ειναι 10 μηνων και 3 εβδομαδων περιπου. Γενικα ηταν ενα μωρο πολυ φαγανο, ποτε δεν αντιμετωπισαμε προβλημα στη σιτιση, τα εφαγε ολα με τη μια. Απο την αρχη που εισαγαμε τις στερεες τροφες στον 5ο μηνα ολα πηγαν πολυ καλα. Τωρα και μισο μηνα περιπου αρνειται να φαει τη φρουτοκρεμα. Δεν ανοιγει καν το στομα της να τη δοκιμασει. Καταλαβαινει οτι ειναι φρουτοκρεμα, αφου χθες το απογευμα που της την εκανα και δεν την εφαγε, της εκανα αμεσως μετα φαριν λακτε και εκει που ειχε ερμητικα κλειστο το στομα το ανοιξε αμεσως και εφαγε τη μιση. Εχετε καμια ιδεα πώς να το χειριστω;;; Σημερα της εκανα ετοιμη φρουτοκρεμα και εφαγε με ζορισμα και πολυ πιεση 10 κουταλιες. Με εχει αγχωσει πολυ το θεμα αυτο αφου τα φρουτα ειναι πολυ σημαντικα και δε θελω με τιποτα να παραδωσω τα οπλα και να σταματησει να τρωει. Βαζω διαφορα φρουτα μεσα, μιραντα για να γλυκανει τιποτα. Βαζω φαρινα τιποτα. Δεν ανοιγει το στομα να δοκιμασει καν. καμια ιδεα;;; Δεν πινουμε και χυμο πορτοκαλι που ξερω οτι μερικες μανουλες δινουν ξεχωριστα απο τα φρουτα γιατι εχουμε αλλεργια στο πορτοκαλι, γεμιζουμε σπυρια. και δεν εχουμε φαει ακομα αυγο, αρα της δινω γαλα οταν δεν τρωει τα φρουτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μην αγχώνεσαι βρε, θα τη συνηθίσει σιγά σιγά, είναι καινούρια γεύση...εσύ πάντως θα επιμείνεις! Ίσως περνάει μια φάση, επίσης όταν έχει ζέστη ελαττώνουν το φαγητό συνήθως.

Δοκίμαζε διαφορετικούς συνδυασμούς φρούτων κάθε φορά μήπως είναι κάποιο φρούτο που της χαλάει τη γεύση ή να της μυρίζει άσχημα και να την αηδιάζει...τώρα έχει και τόσα πολλά φρούτα. Καλή επιτυχία!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι βρε, θα τη συνηθίσει σιγά σιγά, είναι καινούρια γεύση...εσύ πάντως θα επιμείνεις! Ίσως περνάει μια φάση, επίσης όταν έχει ζέστη ελαττώνουν το φαγητό συνήθως.

Δοκίμαζε διαφορετικούς συνδυασμούς φρούτων κάθε φορά μήπως είναι κάποιο φρούτο που της χαλάει τη γεύση ή να της μυρίζει άσχημα και να την αηδιάζει...τώρα έχει και τόσα πολλά φρούτα. Καλή επιτυχία!

 

Μαριγουλα μου το θεμα ειναι οτι δεν ειναι κανουργια γευση, την τρωει απο τον 5ο μηνα με ανεση. Δεν ηταν ποτε η αγαπημενη της αλλα την ετρωγε. Το καταλαβαινω οτι μειωνουν το φαγητο με τη ζεστη, το εχει μειωσει και στα αλλα της γευματα, αλλα τα φρουτα δεν τα τρωει καθολου, αν ετρωγε εστω τα μισα θα ημουν οκ. Της βαζω διαφορα φρουτα αλλα δε δοκιμαζει καν, πού να ξερω τι την χαλαει, αφου δεν δοκιμαζει;;;; Ευχαριστω παντως για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, το γιαούρτι της αρέσει; μπορείς να κάνεις γιαούρτι με φρούτα κ να την ξεγελάσεις - εγώ αυτό έκανα -

επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να της δώσεις καμμία μπανάνα στο χέρι να τη φάει μόνη της ή να κάνεις φρουτοχυμό μέχρι να ξαναρχίσει να τρώει.

επίσης δοκίμασε να ψήσεις μήλα με πορτοκάλι κ κανέλλα για αλλαγή γεύσης - ζεστή φρουτόκρεμα ή κίτρινη κολοκύθα με γιαούρτι κ κανέλλα.

πάντως γενικά, περνάνε πολλές φάσεις, μάντης πρέπει να είσαι να καταλάβεις τι θέλουν!!

Link to comment
Share on other sites

η δικιά μου έχει περάσει 3-4 φορές την ίδια φάση, την τελευταία φορά μάλιστα καταλάβαινε την φρουτόκρεμα από το χτύπημα στο multi και εξαφανιζόταν! τελικά της έκοψα τελείως τα φρούτα για κανένα 10ήμερο γιατί με την πίεση δεν γινόταν τίποτα, μετά αρχίσαμε πάλι δειλά δειλά και σύντομα αποκαταστάθηκε η ποσότητα που έτρωγε. Νομίζω οτι με βοήθησε λίγο και το αβοκάντο που κάλυπτε την γεύση από κάποια φρούτα που δεν πολυσυμπαθεί, όπως το μήλο....

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και η δική μου κόρη το είχε πάθει αυτό εκεί γύρω στους 10-11 μήνες. Δοκίμασα ό,τι συνδυασμό φρούτων μπορείς να φανταστείς, ήταν και καλοκαιράκι με άφθονη ποικιλία, αλλά τίποτα. Και τότε δοκίμασα να της τα δίνω κομματάκια κι έτσι ξαναφάγαμε τα φρούτα και τα τρώμε έκτοτε ανελλιπώς. Το κοριτσάκι μου είχε βαρεθεί τα λιωμένα.

Γενικά, πρέπει να κάνεις δοκιμές, άλλα φρούτα, πιο πυκνά, πιο αραιά, όχι λιωμένα. Κάπου θα την πετύχεις.

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου ευχαριστω για τις απαντησεις. Αυτο με τα ψητα μηλα θα το δοκιμασω παντως και βλεπουμε. Το γιαουρτι δεν το τρωει δυστυχως, αν και το ετρωγε και αυτο τον προηγουμενο μηνα. Τα κομματακια φρουτα και οχι λιωμενα τα δοκιμασα, δεν τα δοκιμαζει καν ουτε αυτα. Αποφασισα να της την κοψω για καμια 10ρια μερες και βλεπουμε μετα, με την πιεσςη δε βγαινει κατι ουτως η αλλως...

Link to comment
Share on other sites

Aννούλα τι κάνεις κοπέλα μου? Χάθηκες! Τι κάνει η μπλουμπλού σου?? Μπερδέματα διαβάζω με τα φρουτάκια ε? Λοιπόν έχουμε περάσει κι εμείς αρνήσεις κατά καιρούς για διάφορα φαγητά. Κι έχω καταλήξει ότι βαριούνται κι αυτά τα καημένα. Αυτό με τα κομματάκια φρούτων πώς το δοκίμασες? Της τα τάισες? Το έχω κάνει κι εγώ, ξέρεις πώς? Πήρα το μπολάκι της κίκο που πιάνει στο δίσκο του φαγητού με βεντούζα και έβαλα μέσα, κομματάκια μαλακά, ώριμα και μικρά από μπανάνα, ώριμο αχλάδι, αβοκάντο, ώριμο βερύκοκο και μανταρίνι ξεφλουδισμένο και από τα εσωτερικά φλουδάκια. Του το έβαλα μπροστά του και τον άφηνα να τα τρώει μόνος του, δεν τον τάιζα.Με τη χαρά του να τρώει μόνος του τα τσάκιζε!

Επίσης μπορείς να τα κρύψεις και μέσα στην κρέμα. Εμένα αυτή την περίοδο δεν τρώει την κρέμα και το γύρισα σε γιαούρτι.Θα αφήσω να περάσουν επίσης λίγες μέρες και θα ξαναδοκιμάσω. Κι επίσης μπορείς να της κάνεις μια τελείως καινούρια γεύση.Να μη βάλεις δλδ κανένα παλιό φρούτο αλλά όλα να είναι καινούριες γεύσεις.

Αν τρώει λαχανικά μην αγχώνεσαι θα ξαναγυρίσει να στα τρώει και τα φρούτα,φάσεις είναι και περνάνε! Κι φρουτοχυμός πάντως είναι ωραία λύση τώρα το καλοκαίρι..ας το έχω κι εγώ υπόψη... Πολλά φιλιά!!!

Link to comment
Share on other sites

Aννούλα τι κάνεις κοπέλα μου? Χάθηκες! Τι κάνει η μπλουμπλού σου?? Μπερδέματα διαβάζω με τα φρουτάκια ε? Λοιπόν έχουμε περάσει κι εμείς αρνήσεις κατά καιρούς για διάφορα φαγητά. Κι έχω καταλήξει ότι βαριούνται κι αυτά τα καημένα. Αυτό με τα κομματάκια φρούτων πώς το δοκίμασες? Της τα τάισες? Το έχω κάνει κι εγώ, ξέρεις πώς? Πήρα το μπολάκι της κίκο που πιάνει στο δίσκο του φαγητού με βεντούζα και έβαλα μέσα, κομματάκια μαλακά, ώριμα και μικρά από μπανάνα, ώριμο αχλάδι, αβοκάντο, ώριμο βερύκοκο και μανταρίνι ξεφλουδισμένο και από τα εσωτερικά φλουδάκια. Του το έβαλα μπροστά του και τον άφηνα να τα τρώει μόνος του, δεν τον τάιζα.Με τη χαρά του να τρώει μόνος του τα τσάκιζε!

Επίσης μπορείς να τα κρύψεις και μέσα στην κρέμα. Εμένα αυτή την περίοδο δεν τρώει την κρέμα και το γύρισα σε γιαούρτι.Θα αφήσω να περάσουν επίσης λίγες μέρες και θα ξαναδοκιμάσω. Κι επίσης μπορείς να της κάνεις μια τελείως καινούρια γεύση.Να μη βάλεις δλδ κανένα παλιό φρούτο αλλά όλα να είναι καινούριες γεύσεις.

Αν τρώει λαχανικά μην αγχώνεσαι θα ξαναγυρίσει να στα τρώει και τα φρούτα,φάσεις είναι και περνάνε! Κι φρουτοχυμός πάντως είναι ωραία λύση τώρα το καλοκαίρι..ας το έχω κι εγώ υπόψη... Πολλά φιλιά!!!

 

Νεκταριτσα, καλα ειμαι κοπελα μου...Εδω τριγυριζω αλλα με τρεχει και η μικρη και χανομαι κατα περιοδους...Εσεις τι κανετε;;; Ειδα το Γιωργη στο τοπικ του Αυγουστου στο μπανιο, τρελα ο μικρος!!!! Να τον χαιρεστε και με το καλο και το σπορακι σας...Αχ μωρε πολυ στεναχωριεμαι που δεν τρωει τα φρουτα!!!! Θα προσπαθησω και ετσι που λες σε κομματακια, αλλα να σου πω την αληθεια φοβαμαι να φαει μονη της, μην πνιγει ειδικα με μηλο ή αχλαδι. Θα δω ομως τι θα κανω...Σ' ευχαριστω για τη συμβουλη και ευχομαι καλο υπολοιπο εγκυμοσυνης και πολλα μπανιο με το μικιο σας!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μιτσι

Εχει στα καταστηματα με βρεφικα ειδη ειδικα διχτυακια που βαζεις μεσα τα φρουτα και τους τα δινεις ετσι μασωντας τα λιωνει το φρουτο στο διχτακι....και το τρωει ...

 

Καπως ετσι αντιμετωπισαμε την μειωση στα φρουτα.

 

Καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μιτσι

Εχει στα καταστηματα με βρεφικα ειδη ειδικα διχτυακια που βαζεις μεσα τα φρουτα και τους τα δινεις ετσι μασωντας τα λιωνει το φρουτο στο διχτακι....και το τρωει ...

 

Καπως ετσι αντιμετωπισαμε την μειωση στα φρουτα.

 

Καλη επιτυχια

Ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη πληροφορια...Θα το προμηθευτω αμεσα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας...Η μπεμπουλα μου ειναι 10 μηνων και 3 εβδομαδων περιπου. Γενικα ηταν ενα μωρο πολυ φαγανο, ποτε δεν αντιμετωπισαμε προβλημα στη σιτιση, τα εφαγε ολα με τη μια. Απο την αρχη που εισαγαμε τις στερεες τροφες στον 5ο μηνα ολα πηγαν πολυ καλα. Τωρα και μισο μηνα περιπου αρνειται να φαει τη φρουτοκρεμα. Δεν ανοιγει καν το στομα της να τη δοκιμασει. Καταλαβαινει οτι ειναι φρουτοκρεμα, αφου χθες το απογευμα που της την εκανα και δεν την εφαγε, της εκανα αμεσως μετα φαριν λακτε και εκει που ειχε ερμητικα κλειστο το στομα το ανοιξε αμεσως και εφαγε τη μιση. Εχετε καμια ιδεα πώς να το χειριστω;;; Σημερα της εκανα ετοιμη φρουτοκρεμα και εφαγε με ζορισμα και πολυ πιεση 10 κουταλιες. Με εχει αγχωσει πολυ το θεμα αυτο αφου τα φρουτα ειναι πολυ σημαντικα και δε θελω με τιποτα να παραδωσω τα οπλα και να σταματησει να τρωει. Βαζω διαφορα φρουτα μεσα, μιραντα για να γλυκανει τιποτα. Βαζω φαρινα τιποτα. Δεν ανοιγει το στομα να δοκιμασει καν. καμια ιδεα;;; Δεν πινουμε και χυμο πορτοκαλι που ξερω οτι μερικες μανουλες δινουν ξεχωριστα απο τα φρουτα γιατι εχουμε αλλεργια στο πορτοκαλι, γεμιζουμε σπυρια. και δεν εχουμε φαει ακομα αυγο, αρα της δινω γαλα οταν δεν τρωει τα φρουτα.

 

Καλησπερα και απο εμενα. οι κορες μου εχουν περιπου την ιδια ηλικια με την δικη σου. και οι δικες μου ουτε ζωγραφιστη δεν την ηθελαν την φρουτοκρεμα. τοτε δοκιμασα και μεσα στο μπλεντερ τους βαζω και 2 μπισκοτα μιραντα στην καθε μια.κανει ποιο πλουσια την γευση και απο τοτε την τρωνε σαν παλαβες. ρωτησα την γιατρο αν πειραζει και μου ειπε οτι αν την τρωνε ετσι να τους βαζω μπισκοτα. δοκιμασε μηπως ετσι την φαει.

XBQNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα. οι κορες μου εχουν περιπου την ιδια ηλικια με την δικη σου. και οι δικες μου ουτε ζωγραφιστη δεν την ηθελαν την φρουτοκρεμα. τοτε δοκιμασα και μεσα στο μπλεντερ τους βαζω και 2 μπισκοτα μιραντα στην καθε μια.κανει ποιο πλουσια την γευση και απο τοτε την τρωνε σαν παλαβες. ρωτησα την γιατρο αν πειραζει και μου ειπε οτι αν την τρωνε ετσι να τους βαζω μπισκοτα. δοκιμασε μηπως ετσι την φαει.

 

Αν διαβασεις πιο προσεκτικα αυτο που γραφω θα δεις οτι το εχω κανει και αυτο, και μιραντα εχω βαλει και φαριν λακτε και μπισκοτοκρεμα, οχι ολα μαζι, αλλο καθε φορα αλλα ματαιο. Μαλλον θα κοψω κομματακια αυριο να δουμε, να φαει μονη της. Ευχαριστω για την προταση!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει να της τα δώσεις σα χυμό με καλαμάκι; Εμάς μόνο έτσι δουλεύει. Ξεκίνησα περίπου όταν ήταν 11 μηνών είτε με καλαμάκι είτε κανονικά όπως πίνουμε εμείς από το ποτήρι. Λίγο έτσι, λίγο αλλιώς κάτι κάνουμε. Βέβαια είδα ότι δε βάζεις πορτοκάλι και με το νερό ίσως να γίνεται λίγο άνοστος ο χυμός. Με πεπόνι ίσως που είναι ζουμερό;

CGeop2.png

c8Z1p1.png

Link to comment
Share on other sites

Νεκταριτσα, καλα ειμαι κοπελα μου...Εδω τριγυριζω αλλα με τρεχει και η μικρη και χανομαι κατα περιοδους...Εσεις τι κανετε;;; Ειδα το Γιωργη στο τοπικ του Αυγουστου στο μπανιο, τρελα ο μικρος!!!! Να τον χαιρεστε και με το καλο και το σπορακι σας...Αχ μωρε πολυ στεναχωριεμαι που δεν τρωει τα φρουτα!!!! Θα προσπαθησω και ετσι που λες σε κομματακια, αλλα να σου πω την αληθεια φοβαμαι να φαει μονη της, μην πνιγει ειδικα με μηλο ή αχλαδι. Θα δω ομως τι θα κανω...Σ' ευχαριστω για τη συμβουλη και ευχομαι καλο υπολοιπο εγκυμοσυνης και πολλα μπανιο με το μικιο σας!!!!!!!!!!!

 

Ευχαριστούμε πολύ για τις ευχές κι εύχομαι και σε εσάς τα καλύτερα! Και με το καλό να τα ξαναφάει τα φρούτα για να μη στεναχωριέσαι κι εσύ! :)

Μήλο μη δοκιμάσεις να της δώσεις σε κομματάκι είναι πραγματικά επικίνδυνο. Μόνο ώριμα,μαλακά και ζουμερά φρουτάκια. Τώρα η εποχή βοηθάει κιόλας,εκτός από αυτά που έγραψα μπορείς να δώσεις καρπουζάκι, πεπόνι, τζάνερο, ροδάκινο. Αν είναι πολύ μαλακά τα μασουλάνε! ;) Έχετε κανένα δοντάκι? Αν έχει μερικά μπορεί να τα μασουλήσει σιγά-σιγά. Κι αυτή η συσκευή πάντως που σου λέει η Αναστασία την έχω δει κι εγώ και μπορεί να βοηθήσει. Να μην έχεις και το άγχος μη σου πνιγεί.Αν και τα παιδάκια μας τα καταφέρνουν καλύτερα από όσο νομίζουμε! ;) Η συσκευή είναι της nuby ίσως όμως να έχει και άλλες μάρκες. Δες την εδώ: http://www.nuby.com/en/nuby/solid-feeding/5360

Δε χάνεις τπτ να δοκιμάσεις. Πάντως είναι φάση,να δεις ότι θα το ξεπεράσει μην αγχώνεσαι. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστούμε πολύ για τις ευχές κι εύχομαι και σε εσάς τα καλύτερα! Και με το καλό να τα ξαναφάει τα φρούτα για να μη στεναχωριέσαι κι εσύ! :)

Μήλο μη δοκιμάσεις να της δώσεις σε κομματάκι είναι πραγματικά επικίνδυνο. Μόνο ώριμα,μαλακά και ζουμερά φρουτάκια. Τώρα η εποχή βοηθάει κιόλας,εκτός από αυτά που έγραψα μπορείς να δώσεις καρπουζάκι, πεπόνι, τζάνερο, ροδάκινο. Αν είναι πολύ μαλακά τα μασουλάνε! ;) Έχετε κανένα δοντάκι? Αν έχει μερικά μπορεί να τα μασουλήσει σιγά-σιγά. Κι αυτή η συσκευή πάντως που σου λέει η Αναστασία την έχω δει κι εγώ και μπορεί να βοηθήσει. Να μην έχεις και το άγχος μη σου πνιγεί.Αν και τα παιδάκια μας τα καταφέρνουν καλύτερα από όσο νομίζουμε! ;) Η συσκευή είναι της nuby ίσως όμως να έχει και άλλες μάρκες. Δες την εδώ: http://www.nuby.com/en/nuby/solid-feeding/5360

Δε χάνεις τπτ να δοκιμάσεις. Πάντως είναι φάση,να δεις ότι θα το ξεπεράσει μην αγχώνεσαι. :D

 

 

Εχουμε 5 δοντακια Νεκταρια, 2 κατω και 3 πανω...Αμε!!!!! Σημερα την εφαγε τη φρουτοκρεμα αλλα με ολοκληρο θεατρο απο τη μαμα μου...Κατι ειναι και αυτο!!!! Θα δοκιμασω και το χυμο που λεει η κοπελα απο πανω βαζοντας πεπονι για να γινει ζουμερος, αφου δεν τρωμε πορτοκαλι...Α ωραια τα δικτακια, αυριο εχει τζαμπο οπωσδηποτε. Παντως το απογευμα που της εκοψα μπανανα στο πιατακι της δεν την εφαγε, ταισε το καρεκλακι της, το πατωμα και ενα δυσμοιρο κουκλακι που ειχε την ατυχια να ειναι κοντα της και αυτη δε δοκιμασε ουτε ενα κομματακι!!!! Ειναι πολυ μουτρο η μικρα...Φιλακια...Ευχαριστω και παλι για τις πολυτιμες συμβουλες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

η γνώμη μου είναι να τρως πολλά φρούτα μπροστά της. εγώ το έκανα τυχαία σε άσχετες με το ταίσμα ώρες και θέλει ένα φρούτο να κρατάει, ένα να μασουλάει, σχηματικά το λέω το μασουλάει, δύο δοντάκια έχουμε. συνήθως ένω τα χέρια της είναι γεμάτα, θέλει αυτό που έχω εγώ στο χέρι μου! σε ποιόν μοιάζει το παιδί!

 

επίσης, όταν την ταίζεις, μόνο φρούτα καλύτερα, όχι μπισκότα ή κρέμες, να έχεις κι ένα 2ο κουταλάκι για σένα, να τρως, για να καταλάβει ότι είναι ωραίο και η μαμά τρώει ό,τι και η ίδια. χαρά μετά!

 

μήπως, όταν την ταϊζεις θέλει να παίζετε επειδή σε έχει αφοσιωμένη; οπότε αντιδρά στο φαγητό; μην ενδίδεις στο παιχνίδι με φαγητό. του μαθαίνεις λάθος πράγματα. φάει κι εσύ μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου σας παρακαλώ τη φρουτόκρεμα με ποιά καλοκαιρινά φρούτα τί συνδυάζετε, και αν βάζετε μαζί και το πορτοκάλι.

 

Μέχρι τώρα της τρώει πρωινό ΜΠΙΣΚΟΤΟΚΡΕΜΑ ή ΦΑΡΙΝ ΛΑΚΤΕ μαζί μ' ένα πορτοκάλι, και το απόγευμα ΡΙΖΑΛΕΥΡΟ-ΒΑΝΙΛΙΑ με ένα είδος φρούτου.

Ο λόγος είναι ότι δεν τρώει αλλιώς τα φρούτα, ούτε με μπισκότα, ούτε με γιαουρτάκι. Θέλω όμως σιγά σιγά να κόψουμε τις κρέμες.

Link to comment
Share on other sites

για μερικές μέρες μην της δώσεις φρούτα. Δώσε της λαχανικά (φασολάκια, κολοκυθάκια, πατάτα κτλ, χορτόσουπα). Μόλις περάσουν μερικές μέρες ξαναπροσπάθησε να δώσεις φρούτα. Μπορείς επίσης να δώσει το απογευματικό την ώρα του φρούτου και το φρούτο για απογευματινό μήπως της αρέσει καλύτερα. Ή να δοκιμάσεις να τα δώσεις πιο αργά. Και ο δικός μου δεν τα πολυέτρωγε όταν τα έδινα 10 με 11 το πρωί. Τελικά του τα δίνω 12 με 1 το μεσημέρι και τα τρώει μια χαρά (φυσικά και τα υπολοιπα γεύματα μετατέθηκαν πιο αργά)

Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου σας παρακαλώ τη φρουτόκρεμα με ποιά καλοκαιρινά φρούτα τί συνδυάζετε, και αν βάζετε μαζί και το πορτοκάλι.

.

 

πορτοκάλι δεν βάζω γιατί δεν είναι η εποχή του, χρησιμοποιώ μόνο φρούτα εποχής. Δεν βάζω κάθε μέρα τον ίδιο συνδυασμό, εξαρτάται απο το τι εχω στο ψυγείο. Χρησιμοποιώ ροδάκινα, νεκταρίνια, πεπόνι, βερύκοκα, κεράσια και μπανάνες Ιεράπετρας (είναι η εποχή τους). Καρπούζι δεν βαζω στην φρουτόκρεμα, κόβω μικρά κομματάκια κου του να δίνω για να "παιξει" (τα ζουλάει και τα βάζει στο στόμα)

 

εντιτ: mitsi1 μην μου πεις ότι ακομα κάνεις αχλάδι, μήλο, μπανάνα! Λογικό είναι να βαρέθηκε το παιδί τόσους μήνες τα ίδια φρούτα!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απόλυτα με την maggie για τα φρούτα εποχής.

 

όσο για τη δυσκολία στην φρουτόκρεμα, πώς να φάνε βρε κορίτσια φρούτα, όταν τους δίνετε κρέμα βανίλια και φαρίν λακτέ! απορώ κι αν τρώνε σουπίτσα και πόσο.

 

άμα τρως συνέχεια γλυκά, μετά τί να το κάνεις το φρούτο; δεν το τρως, σου ξινίζει.

υπάρχουν φυσικές τροφές, θρεπτικές, χωρίς ζάχαρη, βιολογικές που δεν εθίζουν τα πουλάκια μας στη ζάχαρη, στα γλυκά.

αυτά, κι επιμένω ότι αυτή είναι η λύση, γιατί το πρόβλημα είναι απλό. οι χαζοπαιδίατροι.

Link to comment
Share on other sites

hellena, δώσε holle κρέμα αντί για νουνού και μιλούπα και δες διαφορά στην ποσότητα του φρούτου στην σκέτη φρουτόκρεμα. μαζί δεν τα λέγαμε στις πεθερόπληκτες;

άκουσέ με συναδέλφισσα, ξέρω τί σου λέω!

Link to comment
Share on other sites

πορτοκάλι δεν βάζω γιατί δεν είναι η εποχή του, χρησιμοποιώ μόνο φρούτα εποχής. Δεν βάζω κάθε μέρα τον ίδιο συνδυασμό, εξαρτάται απο το τι εχω στο ψυγείο. Χρησιμοποιώ ροδάκινα, νεκταρίνια, πεπόνι, βερύκοκα, κεράσια και μπανάνες Ιεράπετρας (είναι η εποχή τους). Καρπούζι δεν βαζω στην φρουτόκρεμα, κόβω μικρά κομματάκια κου του να δίνω για να "παιξει" (τα ζουλάει και τα βάζει στο στόμα)

 

εντιτ: mitsi1 μην μου πεις ότι ακομα κάνεις αχλάδι, μήλο, μπανάνα! Λογικό είναι να βαρέθηκε το παιδί τόσους μήνες τα ίδια φρούτα!

 

οχι ρε συ, βαζω πεπονι, νεκταρινι, βερυκοκο, μπανανα, ο,τι εχω στο ψυγειο και γω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...