Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα! Μια κ μονο μέτρηση δε λέει τιποτα. Θα πρεπει να την επαναλάβεις 1-2 φορές ακόμα μιας που αυτή η ορμόνη επηρεάζεται πολυ απο το άγχος που μπορει να ειχες οταν την έκανες προκειμένου να εχεις μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα. Εγω να φανταςτεις στην πρώτη μέτρηση ειχα κοντά στο 50. Τωρα, αν η τιμή συνεχίζει να ειναι υψηλή θα πρεπει να αποτανθείς σε ενδοκρινολόγο. Υπάρχει παντως χάπι που τη ρυθμίζει αν χρειαστεί. Καλή συνέχεια!

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σας ευχαριστώ κορίτσια!

και ο γυναικολός μου ειπε να μην ανησυχώ και ότι θα πρέπει να την επαναλάβω χωρίς άγχος.

να είμαι απόλυτα ήρεμη και να μην περπατήσω ούτε μέχρι το μικροβιολογικό αλλά να με αφήσει εκεί κάποιος με το αυτοκίνητο.

 

Εύχομαι τα αποτελέσματα της δεύτερης να είναι καλύτερα!

Ουφ!! άντε να φύγει κι αυτό από την μέση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα. Ειμαι 41 ετων και κανοντας ορμονολογικες εχω την LH 14,9 την FSH 26,5 και την AMH 0,28.

ποια είναι η σωστή επιλογή θεραπείας σε γυναίκες με υψηλή τιμή FSH και χαμηλή τιμή ΑΜΗ? ποια η πιθανοτητα φυσιολογικης εγκυμοσύνης?

 

user_online.gifreputation.gif report.gif edit.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες καο μελλουσες .. θα Ηθελα να μ δωσετε τα φωτα σας μιας καο ειμαι καινουρια εδω.. Ειμαι 27 χρονων.. Εχω σταματησει τα αντισυλλυπτικα χαπια 2 χρονια αλλα δεν εχει ερθει εγκυμοσυνη.. Δεν ειχα προγρμματισμενες επαφες αλλα ελευθερες παντα. τωρα την δευτερη μερα του κυκλου μου εκανα ορμονικες εξετασεις οι οποιες ειναι

tsh: 1,60

E2: 28

PRG 0,29

PRL:20,55

FSH: 6,68

LH: 11,16

(DHEA-S): 303

testo ολικη: 0,38

Υδροξυπρογεστερονη:0,80

ανδροστενεδιονη: 2,5

φυλοσυνξετη σφαιρινη:86

 

Γνωριζει καμια να με διαφωτισει μεχρι να παω στον γυναικολογο???? Ευχαριστω πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

 

 

Κάποιες απαντήσεις που βρήκαμε μέσω της αναζήτησης.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

Καλησπερα,

προσπαθω για 2ο παιδακι εδω και πολυ καιρο. Το πρωτο εγινε με σπερματεγχυση. Ο αντρας μου δεν θελει να ξαναμπει σ αυτη την διαδικασια. Εκανα καποιες ορμονικες εξετασεις και θελω να μου πειτε εαν ειναι καλες μεχρι να επικοινωνησει μαζι ο γιατρος. Ειμαι 36 χρονων. Lh 7,35 (τιμες 2,4-12,06)E3 49,08(τιμες 16,2-313)προλακτινη 11,8 (τιμες 4,79-23,3) και Fsh 12,02( τιμες 3,5-12,5). Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, soder είπε:

Καλησπερα,

προσπαθω για 2ο παιδακι εδω και πολυ καιρο. Το πρωτο εγινε με σπερματεγχυση. Ο αντρας μου δεν θελει να ξαναμπει σ αυτη την διαδικασια. Εκανα καποιες ορμονικες εξετασεις και θελω να μου πειτε εαν ειναι καλες μεχρι να επικοινωνησει μαζι ο γιατρος. Ειμαι 36 χρονων. Lh 7,35 (τιμες 2,4-12,06)E3 49,08(τιμες 16,2-313)προλακτινη 11,8 (τιμες 4,79-23,3) και Fsh 12,02( τιμες 3,5-12,5). Ευχαριστω πολυ

Καλημέρα!Από τι στιγμή που είναι μέσα στα φυσιολογικά όρια ,τι απάντηση περιμένεις να σου δώσουμε?Καλύτερα να τις δείξεις στο γιατρό σου.Πάντως μια χαρά φαίνονται!

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, soder said:

Καλησπερα,

προσπαθω για 2ο παιδακι εδω και πολυ καιρο. Το πρωτο εγινε με σπερματεγχυση. Ο αντρας μου δεν θελει να ξαναμπει σ αυτη την διαδικασια. Εκανα καποιες ορμονικες εξετασεις και θελω να μου πειτε εαν ειναι καλες μεχρι να επικοινωνησει μαζι ο γιατρος. Ειμαι 36 χρονων. Lh 7,35 (τιμες 2,4-12,06)E3 49,08(τιμες 16,2-313)προλακτινη 11,8 (τιμες 4,79-23,3) και Fsh 12,02( τιμες 3,5-12,5). Ευχαριστω πολυ

Οι εξετάσεις έγιναν 2-3η μέρα του κύκλου? Η fsh είναι αρκετά τσιμπημένη.. Ο γιατρός τι λέει?

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα προσπαθούμε για παιδί 8 μήνες έκανα κάποιες ορμονικές εξετάσεις και εχω αγωνία μέχρι να πάω στον γιατρό μου να τις δειξω.Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να μου πει αν κάτι δεν πάει καλά?Τις έκανα την 3η ημέρα της περιόδου Η οιστραδιόλη είναι 24.4 pg/ml με τιμές παραγωγική 18-150 Η προλακτίνη είναι 24.9 ng/ml με τιμές 3.8 - 23.3 και η Προγεστερόνη 0.35 ng/ml με τιμές παραγωγικής 0.1- 1.50

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα...!

Θέλω να ρωτήσω τα εξής και αν είχατε παρόμοια εμπειρία 

Έχω την FSH 12,85

AMH 2.8 

Κλειστή η μια σάλπιγγα 

Αυτές τις μέρες ξεκινάω τις ενέσεις για την εξωσωματική 

Λέτε να έχω ελπίδες να πάνε όλα καλά; 

Α να σας πω κ την ηλικία μου 40 στα 41 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.

 ΕΙΜΑΙ 42 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙ.ΕΚΑΝΑ ΟΡΜΟΝΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ Η ΤΙΜΕΣ.ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ.

TSH 1600mIU/ml

FSH 3,1

LH 3,15

E2 56,75

PRL 15,19

PRG 13,63

ΑΜΗ 0,87

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλους ,

 

Ο γιατρός μου (στο Ελενα) μου έγραψε εξετάσεις για έλεγχο υπογονιμότητας. Μέσα σε όλα ήταν : FT4,TSH,FSH,LH,PRL,E2, PRG,DHEA-S,TESTO, Καρυότυπο (και κάτι καλλιέργιες) , καθώς επίσης και σαλπιγγογραφία . Τις ορμονολογικές τις έχω ξανακάνει , αλλα του Καρυοτύπου , της καλλιέργειας και την Σαλπιγγογραφία, όχι.


Που μπορώ να τις κάνω ; Γνωρίζετε κάπου που μπορώ να πάω με το παραπεμπτικό ή είναι τζάμπα κόπος, και να πάω σε ιδιωτικό τύπου ΙΑΣΩ, Μητέρα, κτλ για αυτές ;

Link to comment
Share on other sites

On 2/26/2021 at 11:43 AM, dandy said:

Καλημέρα σε όλους ,

 

Ο γιατρός μου (στο Ελενα) μου έγραψε εξετάσεις για έλεγχο υπογονιμότητας. Μέσα σε όλα ήταν : FT4,TSH,FSH,LH,PRL,E2, PRG,DHEA-S,TESTO, Καρυότυπο (και κάτι καλλιέργιες) , καθώς επίσης και σαλπιγγογραφία . Τις ορμονολογικές τις έχω ξανακάνει , αλλα του Καρυοτύπου , της καλλιέργειας και την Σαλπιγγογραφία, όχι.


Που μπορώ να τις κάνω ; Γνωρίζετε κάπου που μπορώ να πάω με το παραπεμπτικό ή είναι τζάμπα κόπος, και να πάω σε ιδιωτικό τύπου ΙΑΣΩ, Μητέρα, κτλ για αυτές ;

Φαντάζομαι στη βιοιατρικη μπορείς. Αλλά πάρε και στα μαιευτηρια να ρωτήσεις. Στο Έλενα δεν τις κάνουν?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλημέρα σας!

μια φίλη 44 χρονών έκανε πριν λίγες μέρες ορμονολογικές εξετάσεις και τα αποτελέσματα ήταν τα παρακάτω:

 

Οιστραδιόλη Ε2: 57 pg/mL

LH: 5,12 mIU/mL

PRL: 8,5 ng/mL

Προγεστερόνη: 0,40 ng/mL

TSH: 1,51 μIU/mL

FSH: 16,1 mIU/mL

 

επειδή θα αργήσει να πάει στον γιατρό της, μήπως ξέρει κανείς να τις διαβάσει; Α να σας πω οτι τις έκανε στην 1η μέρα του κύκλου της.

Ευχαριστώ πολύ!

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, danae2014 είπε:

Καλημέρα σας!

μια φίλη 44 χρονών έκανε πριν λίγες μέρες ορμονολογικές εξετάσεις και τα αποτελέσματα ήταν τα παρακάτω:

 

Οιστραδιόλη Ε2: 57 pg/mL

LH: 5,12 mIU/mL

PRL: 8,5 ng/mL

Προγεστερόνη: 0,40 ng/mL

TSH: 1,51 μIU/mL

FSH: 16,1 mIU/mL

 

επειδή θα αργήσει να πάει στον γιατρό της, μήπως ξέρει κανείς να τις διαβάσει; Α να σας πω οτι τις έκανε στην 1η μέρα του κύκλου της.

Ευχαριστώ πολύ!

Για πιο λόγο ακριβώς τις έκανες τις εξετάσεις.?  Γενικα για 44 χρονων φαίνονται φυσιολογικές.  Τωρα εξαρτάτε κ τον λόγο που έκανες τις εξετάσεις. Επίσης συνήθως τις κάνουν 2-3 μερα του κύκλου . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 8/12/2021 at 9:01 ΠΜ, danae2014 είπε:

Καλημέρα σας!

μια φίλη 44 χρονών έκανε πριν λίγες μέρες ορμονολογικές εξετάσεις και τα αποτελέσματα ήταν τα παρακάτω:

 

Οιστραδιόλη Ε2: 57 pg/mL

LH: 5,12 mIU/mL

PRL: 8,5 ng/mL

Προγεστερόνη: 0,40 ng/mL

TSH: 1,51 μIU/mL

FSH: 16,1 mIU/mL

 

επειδή θα αργήσει να πάει στον γιατρό της, μήπως ξέρει κανείς να τις διαβάσει; Α να σας πω οτι τις έκανε στην 1η μέρα του κύκλου της.

Ευχαριστώ πολύ!

Δεν έχει δίπλα τις φυσιολογικές  τιμές ;

Link to comment
Share on other sites

On 8/12/2021 at 9:01 ΠΜ, danae2014 είπε:

Καλημέρα σας!

μια φίλη 44 χρονών έκανε πριν λίγες μέρες ορμονολογικές εξετάσεις και τα αποτελέσματα ήταν τα παρακάτω:

 

Οιστραδιόλη Ε2: 57 pg/mL

LH: 5,12 mIU/mL

PRL: 8,5 ng/mL

Προγεστερόνη: 0,40 ng/mL

TSH: 1,51 μIU/mL

FSH: 16,1 mIU/mL

 

επειδή θα αργήσει να πάει στον γιατρό της, μήπως ξέρει κανείς να τις διαβάσει; Α να σας πω οτι τις έκανε στην 1η μέρα του κύκλου της.

Ευχαριστώ πολύ!

Πολυ φυσιολογικές οι τιμές. Εγκυος θελει να μείνει; Ακομα και η fsh για την ηλικία της ειναι καλη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...