Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση σε νεογέννητο


Recommended Posts

Γεια σας και απο εμένα! Ο μπέμπης μου είναι 2 μηνων.Τον θηλάζω και του δίνω συμπλήρωμα. Την τελευταία βδομάδα τρώει με μεγάλη δυσκολία, τρώει 2 - 3 γουλιές και μετά τεντώνεται και αρνείται να φάει άλλο. Φυσικά κλαίει απαρηγόρητος. Γουλιές δεν έχει. Η γιατρός μου είπε να δοκιμάσω μεχρι την Δευτερα αποκλειστικό θηλασμό κ αν συνεχίσει τα ίδια θα πάμε για υπέρηχο για να ελέγξουμε για ΓΟΠ .Μέχρι πριν μια βδομάδα δεν είε κανένα πρόβλημα , εχει πάρει αρκετό βάρος και δεν έχω αλλάξει κάτι στην διατροφή του. Έχει καμία απο εσάς παρόμοια εμπειρία ?

mwSKp2.png7XZrp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 717
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Νέος πατέρας με προβληματισμούς και σε αναζήτηση βοήθειας... Έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα posts σχετικα με την ΓΟΠ, αλλά πρέπει να παραδεχτώ πως δεν έχω καταφέρει να καταλήξω κάπου στο τι πρέπει και τι δεν πρέπει...

 

Ο μικρός μας είναι 50 ημερών και γεννήθηκε 2Kg (όχι πρόωρος, απλά λόγω συνδρόμου ώριμου πλακούντα) και από τις πρώτες ημέρες εμφάνιζε έντονους πόνους κυρίως κατά τη διάρκεια της ημέρας, αλλά όχι για πολλή ώρα. Στην αρχή θηλάζαμε και παράλληλα πέρναμε συμπλήρωμα (λόγω βάρους) αλλά πλέον έχει σταματήσει το γάλα της συζήγου οπότε τρεφόμαστε αποκλειστικά με συμπλήρωμα. Αλλάξαμε γάλα από frisolac απλό σε frisolac HA κατόπιν παροτρύνσεως της γιατρού. Το πρόβλημα όμως άρχισε να επιδεινώνεται και έπειτα από κάποιες κρίσεις κολικών αλλάξαμε σε NAN Sensitive και αρχίσαμε infacolic. Αν εξαιρέσουμε 2 ημέρες με λίγο πράσινα κακάκια, το δέχτηκε πολύ καλά. Γενικά ο μικρός θέλει συνέχεια αγκαλιά και μάλιστα σε όρθια θέση.. Επιπλέον, πάλι είχαμε κρίσεις (4-5 ώρες αφόρητου κλάματος πρωινές ώρες), οπότε πήγαμε και κάναμε υπέρηχο όπου διαγνώστηκε ΓΟΠ μετρίου βαθμού.. Και ο μικρός συνεχίζει να θέλει συνέχεια αγκαλιά και η γυναίκα μου έχει αρχίσει να υποφέρει (ψυχολογικά και σωματικά με τη μέση της).. Οπότε το ελάχιστο που μπορώ να κάνω είναι να ψάξω πως μπορώ να τη βοηθήσω.

 

Η γιατρός μας έδωσε (πριν καν βγει το υπέρηχο) Epadoren, 0.15ml/Kg x 3 φορές. Έχω διαβάσει τα αρνητικά του συγκεκριμένου φαρμάκου αλλά εγώ έχω έναν επιπλέον φόβο. Το φάρμακο περιέχει χρώμα, Methylparaben, Propylparaben και ζάχαρα (σορβιτόλη και ζαχαρίνη). Από όσο ξέρω δεν επιτρέπεται τα νεογέννητα να τρώνε ζάχαρη (δεν ξέρω τι προκαλεί)... Τι μπορεί να του προκαλέσει; Και πόσο καιρό θα πρέπει να παίρνει το φάρμακο; Δύο ημέρες εφαρμογή και δεν έχουμε δει μεγάλη βελτίωση. Αλλά από την άλλη αν το βοηθάει να μην πονάει πολύ (ξέρω πως δεν αναστέλει την ΓΟΠ, απλά μειώνει την οξύτητα των υγρών) και να ηρεμεί....

 

Αν υπάρχει η δυνατότητα να μου δώσετε μέσω Private μηνύματος το τηλέφωνο ενός καλού παιδογαστρεντερολόγου ώστε να μου λύσει τις απορίες μου, θα το εκτιμούσα πάρα πολύ.. Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά είναι το 1ο μωρό μας. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

gkoyk να σας ζησει το μωρακι σας και περαστικουλια!

δυστυχως το φαρμακο αυτο, εκτος αυτα που λες... δημιουργει σοβαρο προβλημα στο συκωτι... και μιλαω για μελλοντικα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Haroullini, αν έχεις κάποια περισσότερα στοιχεία για αυτό που γράφεις θα το εκτιμούσα.

Χορηγήσαμε το Epadoren για μια εβδομάδα χωρίς να δούμε βελτίωση. Το σταματήσαμε γιατί ο φόβος για τα αρνητικά επακόλουθα επικρατεί επί του παρόντος των όποιων πιθανών θετικών...

 

Ψάχνοντας λίγο βρήκα τα εξής για τη δραστική του φαρμάκου που είναι η Ρανιτιδίνη:

 

Aνεπιθύμητες ενέργειες: Kεφαλαλγία (3%). Σπανιότερα (<1%) ζάλη, αδιαθεσία, δυσκοιλιότητα ή διάρροια, ναυτία, κοιλιακά άλγη, εξανθήματα. Σπανιότατα έχουν αναφερθεί κνησμός, βραδυκαρδία, οπτικές διαταραχές, γυναικομαστία, αιματολογικές διαταραχές, όπως λευκοπενία ή θρομβοκυτοπενία, ηπατίτιδα, αύξηση της γ-GT και κρεατινίνης του ορού.

Aντενδείξεις: Γνωστή υπερευαισθησία ή μη ανοχή στο φάρμακο.

 

Προσοχή στη χορήγηση: Σε σοβαρή νεφρική ή ηπατική ανεπάρκεια να μειώνεται ανάλογα η δόση. Kύηση και γαλουχία βλ. Σιμετιδίνη. Από Σιμετιδίνη:Kύηση-γαλουχία: Δεν υπάρχουν δεδομένα για ασφαλή χορήγηση. Tο φάρμακο αποβάλλεται στο μητρικό γάλα. Nα σταθμίζεται το αναμενόμενο όφελος σε σχέση με τους πιθανούς κινδύνους για το έμβρυο ή θηλάζον βρέφος αντιστοίχως.

Για την ασφάλεια και αποτελεσματικότητα στα παιδιά δεν υπάρχει επαρκής κλινική εμπειρία.

 

Και γενικά οι εταιρείες δεν αναφέρουν πουθενά δοσολογία για βρέφη..

 

Και ένα άρθρο για ενημέρωση: http://www.paediatriki.gr/data/issue4/02-Xinias_2009_04.pdf

 

 

Τα συμπεράσματα δικά σας και του γιατρού σας...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

διαβασα κι εγω κ τις 15 σελιδες με προσοχη...

και νομιζω πως ο μικρος μου εχει κρυφη ΓΟΠ... με τον παιδιατρο που το εχω κουβεντιασει 2-3 φορες μου ειπε πως ειναι φυσιολογικες στα βρεφη οι γουλιες...

παω να διαβασω κ το αλλο θεμα κ ισως επανερθω...

 

gkouk ευχαριστουμε για το πολυ ενδιαφερον αρθρο και περαστικα στο μικρουλι σας!

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα

Πριν λίγο καιρό γεννησα ενα υπέροχο αγοράκι. Είναι 25 ημερών και εχεί ΓΟΠ. Απο την γεννηση εκανε γουλίες και απο χθες αρχισε να κάνει εμετους. Μιλήσα με την παιδιατρο και μου είπε οτι εχει ΓΟΠ.

Απο χθες ειμαι χαλια.Δεν θελω να υποφερει το αγγελουδι μου. Διαβασα ολες τις σελιδες σας και ειδα οτι ειναι κατι συχνο.

Εαν θελει καποια μανουλα που το περναει αυτη την στιγμη να μου απαντησει και να μου πει τι εχω να αντιμετοπισω στο μέλλον.

Σας ευχαριστώ πολυ για τον χρονο σας.

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

erma ελπιζω να περασει συντομα και να μην εχει εντονα συμπτωματα...

διαβασε κι εδω...

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28814

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να μην ανησυχείς καθόλου erma. Και εμάς είναι 2 μηνών και 8 ημερών τώρα και έχει παλινδρόμηση από την αρχή σχεδόν. Εδώ και 4 ημέρες που του αλλάξαμε το γάλα σε Aptamil AR, δεν έχει ξαναβγάλει γουλιά και κοιμάται πιο ήρεμο και περισσότερη ώρα.

 

Το μόνο θέμα που έχουμε είναι μια μικρή συνεχόμενη διάρροια.. Αν συνεχιστεί θα πρέπει να του αλλάξουμε το γάλα... Κρίμα γιατί το πίνει πολύ ευχάριστα και η παρασκευή του είναι πανεύκολη (40οC σε σχέση με το Frisolac Comfort που θέλει 80oC νερό!!) και δεν πήζει πριν το πιει.. Θα δούμε!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα

Αυτές τις μέρες είναι καλύτερα ο μπέμπης μου. Κάνει λίγες γουλίες αλλα παιρνει καλό βάρος. Κάνω αυτά που εχετε γραψει και βλέπουμε. Η παιδίατρος μου είπε να μην ανησυχω. Ένα άγχος το έχω να πώ την αλήθεια και όταν κοιμάται τον κοιτάω να δω μην πνιγεί.

Σας ευχαριστώ και παλι.

:P

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εχω και εγω ενα μπεμπη 2 μηνων και τωρα τελευταια εχουν αυξηθει οι γουλιες του,η παιδιατρος ειπε οτι δεν πειραζει απο τη στιγμη που παιρνει βαρος!!!5 κιλα!!!!!! την ωρα που τρωει τεντωνεται σφιγγεται κανει κακα του....εχει συμβει σε καμια????

7rdup2.png ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ!!!!!
Link to comment
Share on other sites

κ ο δικος μου 2 μηνων κ 8 ημερων ενω εβαζε λιγες γουλιτστες κ καταλαβενα το γαλα καποιες στιγμες ν ανεβοκατεβενει το ειπα στον γιατρο κ μου ειπε να παρω το Frisolac Comfort,το ανακατευω με το γαλα που επινε και βλεπω οτι πειναει συνεχεια κ βγαζει περισοτερες γουλιες.....γιατι?????

line_feet_beg_40_time_1278648000_text_f4ef20e2e1f4f1e1f7e1eae920eceff520e5e9ede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

μπορεί να έχει παλινδρόμηση και το γάλα που του έδωσες να τον πειράζει. στο γιο μου (σήμερα 4 ετω) διαγνώστηκε παλινδρόμηση από νεογνό και του δίναμε ειδικά γάλατα. το πρόβλημα με την παλινδρόμηση είναι πως κινδυνευουν τα παιδάκια να πάθουν οισοφαγίτιδα για το λόγο αυτό το γάλα που τους δίνουν είναι πιο πηχτό και παίρνουν και φάρμακα για το χωνεύουν καλύτερα, επίσης βοηθάει πολύ να είναι το στρωματάκι τους σε ανάκληση και να μην ξαπλώνουν αμέσως μόλις φάνε γιατί κινδυνεύουν για πολλούς λόγους.

 

σε κάθε περίπτωση βοηθάει ένας υπέρηχος, (ή πολλοί όπως κάναμε εμείς)

popi

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aντιμετώπισα και εγώ ΓΟΠ με τον μπέμπη μου και έχω να πω κορίτσια δεν είναι τίποτα!!!Μην αγχώνεστε καθόλου είναι φυσιολογική αντίδραση του οργανισμού στα βρέφη!!Μην δίνετε ειδικά αντιαναγωγικά γάλατα και χάπια..είναι αηδίες αυτά για να τα πάιρνουν οι εταιρείες και οι γιατροί!!!Η ΓΟΠ μετά τη χορήγηση στερεών τροφών υποχωρεί...γύρω στον 6ο μήνα δλδ το παιδί ηρεμεί..εμένα έβγαζε κάθε μέρες γουλίτσες ΠΑΝΤΑ μετά το γάλα του αλλά δεν ανησυχούσα καθόλου απο τη στιγμή που έπαιρνε πολύ καλό βάρος.Αυτό είναι το σημαντικό!Μόνο αν το μωρό κάνει συνεχώς ρουκέτες(μεγάλους εμετούς και όχι γουλιές) δυσκολεύεται να πάρει βάρος και άρα θέλει άλλη αντιμετώπιση.Οι γουλιές μην σας αγχώνουν!Είναι φυσιολογικό!Εμένα το τι λεκέδες άφηνε στα χαλιά, στους καναπέδες, στα σεντόνια απο γάλα δεν λέγεται...αλλά έβαζε 1 κιλό το μήνα άρα δεν ανησυχούσα.Και τώρα που άρχισε κρεμούλα έχει βελτιωθεί απίστευτα!Πολύ σπάνια να βγάλει γάλα!!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

τώρα άρχισα να ανησυχώ! ο μικρούλης μας είναι 2 μηνών και 8 ημερών. γεννήθηκε 3350, έφτασε 3070 και τώρα είναι 6 κιλά.

έχει σχεδόν 2 εβδομάδες που μόλις φάει ιδίως απο το δεξί στήθος για 5 λεπτά, αρχίζει να χτυπιέται και κλαίει, ενώ πεινάει γιατί μολις τον βάλω απο αριστερά τρώει.

αφού ρευτεί όμως κάνει πολύ εμετό, σε κάθε γεύμα. υπάρχει περίπτωση να έχει ΓΟΠ και να μην το έχουμε πάρει χαμπάρι? τί πρέπει να κάνω? απο πού θα το καταλάβω? τί άλλα συμπτώματα θα έπρεπε να έχει?

΄χθές μόλις τον έβαλα στο στήθος έκλαιγε απαρηγόρητο. κατέληξε να φάει μετά απο 2 ώρες περίπου. και σήμερα για να φάει, είπαμε αμήν. ενώ γενικά έτρωγε με όρεξη και χωρίς καθυστέρηση.

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

Aντιμετώπισα και εγώ ΓΟΠ με τον μπέμπη μου και έχω να πω κορίτσια δεν είναι τίποτα!!!Μην αγχώνεστε καθόλου είναι φυσιολογική αντίδραση του οργανισμού στα βρέφη!!Μην δίνετε ειδικά αντιαναγωγικά γάλατα και χάπια..είναι αηδίες αυτά για να τα πάιρνουν οι εταιρείες και οι γιατροί!!!Η ΓΟΠ μετά τη χορήγηση στερεών τροφών υποχωρεί...γύρω στον 6ο μήνα δλδ το παιδί ηρεμεί..εμένα έβγαζε κάθε μέρες γουλίτσες ΠΑΝΤΑ μετά το γάλα του αλλά δεν ανησυχούσα καθόλου απο τη στιγμή που έπαιρνε πολύ καλό βάρος.Αυτό είναι το σημαντικό!Μόνο αν το μωρό κάνει συνεχώς ρουκέτες(μεγάλους εμετούς και όχι γουλιές) δυσκολεύεται να πάρει βάρος και άρα θέλει άλλη αντιμετώπιση.Οι γουλιές μην σας αγχώνουν!Είναι φυσιολογικό!Εμένα το τι λεκέδες άφηνε στα χαλιά, στους καναπέδες, στα σεντόνια απο γάλα δεν λέγεται...αλλά έβαζε 1 κιλό το μήνα άρα δεν ανησυχούσα.Και τώρα που άρχισε κρεμούλα έχει βελτιωθεί απίστευτα!Πολύ σπάνια να βγάλει γάλα!!
απλα να ξερεις χωρις να θελω να αντιδικησω οτι αν δεν το προσεξεις μπορει το παιδι να παθει ερεθισμο του οισοφαγου και να κλαιει συνεχεια γιατι το κακομοιρο δεν μπορει μετα να καταπιει..δεν θελω να φοβισω καμια μαμα,απλα οταν ανεβαινει το γαλα πανω ,ανεβαινει μαζι με γαστρικα υγρα απο το στομαχι και αυτα ερεθιζουν τον οισοφαγο...γιαυτο καλυτερα ειδικο γαλα παρα ταλαιπωρια μετα...:-(
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κι εγώ κάτι;υπάρχει περίπτωση ένα μωρακι να μην έχει απ την αρχή γοπ κ να παρουσιάσει 2-3 μηνών; γιατι εχω τον μικρό μου που γίνεται 3μηνών σε λίγες μέρες κ τις τελευταίες μέρες έχει αρχίσει να μου παρουσιάζει κάποια συμπτώματα. Όταν ρεύοτανε δεν είχε ούτε έχει πότε γουλιεσ. Βάρος παίρνει κανονικά. Τις τελευταίες 10μέρες όμως με παιδεύει πολύ στο τάισμα όπου παλιά δεν είχαμε κανένα θέμα(τρώει το μισό πετάει το μπιμπερό για να κάνει διάλειμμα για ρεψιμο κ εκεί αρχίζουν τα κλάματα-δείχνει να πονάει μέχρι να ανεβεί το ρεψιμο κ μετά ενώ πεινάει και ψάχνει περνάω τα πανδεινα μέχρι να του ξανάβάλω το μπιμπερό στο στόμα λες κ πονάει). Επίσης έχει αρχίσει να πετάει ρουκέτες η' γουλιες όλα μικρής ποσότητας περίπου 1 κουτάλια της σούπας όμως 1 ώρα με μιαμισή μετά το φαγητό!2-3 φορές την ημέρα αυτό. Πότε δεν τα είχε αυτα!να ναι γοπ; τι λέτε; τη δευτέρα πάμε παιδίατρο για εμβόλιο κ θα το συζητήσω βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

κι εμείς τα ίδια αντιμετωπίσαμε. Από την πρώτη εβδομάδα που φέραμε στο σπίτι την μπεμπούλα κανα δυο φορές εκεί που ρευόταν έβγαζε ρουκέτες. Αυτό συνεχίστηκε με μεγαλύτερη ένταση και συχνότητα όταν ο παιδίατρος μας άλλαξε το γάλα. Ταλαιπωρηθήκαμε πολύ στο να καταλήξουμε στο σωστό γάλα, μια που το ένα της προκαλούσε πόνους, το άλλο δυσκοιλιότητα κλπ.Στο τέλος πήραμε το Aptamil ΑR1 της milupa και όλα είναι μια χαρά. Το πίνει ευχάριστα, κάνει κακάκια 2-3 φορές την ημέρα και βγάζει ελάχιστες γουλίτσες. Το μόνο που μου κάνει εντύπωση είναι ότι πεινάει ανά 1,5 ώρα περίπου αλλά ο γιατρός μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω παρακαλω κατι...η ΓΟΠ μπορει να εμφανιστει και αργοτερα??εννοω να εχεις στην αρχη καποιες γουλιες και μετα -κατα το δευτερο μηνα-να εχεις σημαδια ΓΟΠ??ο μικρος εκανε μια φορα ρουκετα και ανησυχησα η αληθεια ειναι........

Link to comment
Share on other sites

τώρα άρχισα να ανησυχώ! ο μικρούλης μας είναι 2 μηνών και 8 ημερών. γεννήθηκε 3350, έφτασε 3070 και τώρα είναι 6 κιλά.

έχει σχεδόν 2 εβδομάδες που μόλις φάει ιδίως απο το δεξί στήθος για 5 λεπτά, αρχίζει να χτυπιέται και κλαίει, ενώ πεινάει γιατί μολις τον βάλω απο αριστερά τρώει.

αφού ρευτεί όμως κάνει πολύ εμετό, σε κάθε γεύμα. υπάρχει περίπτωση να έχει ΓΟΠ και να μην το έχουμε πάρει χαμπάρι? τί πρέπει να κάνω? απο πού θα το καταλάβω? τί άλλα συμπτώματα θα έπρεπε να έχει?

΄χθές μόλις τον έβαλα στο στήθος έκλαιγε απαρηγόρητο. κατέληξε να φάει μετά απο 2 ώρες περίπου. και σήμερα για να φάει, είπαμε αμήν. ενώ γενικά έτρωγε με όρεξη και χωρίς καθυστέρηση.

 

να ρωτήσεις τον παιδίατρο σου αν υπάρχει περίπτωση το μωρακι σου να είναι αλλεργικό στην πρωτεινη του αγελαδινου γαλακτος. πολλες φορές ο πονος συνδεεται με αλλεργικη αντιδραση. εμένα είχε εντονους κολικους και μετα απο καποιο διαστημα 2 μηνες περιπου απο τη γεννηση ,ειδα αιματακι στα κακακια της- οποτε της πήραμε ειδικο αντιαλλεργικο γαλα almiron pepti 1 και φυσικα απο την διατροφή μου εξαιρέσαμε τα γαλακτομικα γιατι τη θηλαζω. απο τοτε και οι γουλιες μειώθηκαν αλλα και το παιδάκι μου ηρέμησε...

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω παρακαλω κατι...η ΓΟΠ μπορει να εμφανιστει και αργοτερα??εννοω να εχεις στην αρχη καποιες γουλιες και μετα -κατα το δευτερο μηνα-να εχεις σημαδια ΓΟΠ??ο μικρος εκανε μια φορα ρουκετα και ανησυχησα η αληθεια ειναι........

 

ναι ειναι δυνατον αλλα για μια φορα φυσικα δεν ειναι ανησυχητικο. Οπως και να χει πρεπει να λες τα παντα στον παιδιατρο!! Κατι που σε μας μοιαζει οχι σοβαρο μπορει να ειναι τελικα... Εγω σε μια σελιδα κρατάω σημειώσεις όλο το μηνα για καθε τι που τραβάει την προσοχη και ετσι δεν ξεχνάω τιποτα. Στο προτείνω ανεπυφυλακτα!! Και η μικρουλα που τωρα θα κλεισει τον 6ο τελοσ του μηνα έκανε συνέχεια ρουκέτες και αυτο που χρειαζονταν ήταν λιγοτερη ποσοτητα γαλακτοσ και πιο συχνα γευματα.. δεν ειναι ολα τα μωρακια ίδια ...

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κι εγώ κάτι;υπάρχει περίπτωση ένα μωρακι να μην έχει απ την αρχή γοπ κ να παρουσιάσει 2-3 μηνών; γιατι εχω τον μικρό μου που γίνεται 3μηνών σε λίγες μέρες κ τις τελευταίες μέρες έχει αρχίσει να μου παρουσιάζει κάποια συμπτώματα. Όταν ρεύοτανε δεν είχε ούτε έχει πότε γουλιεσ. Βάρος παίρνει κανονικά. Τις τελευταίες 10μέρες όμως με παιδεύει πολύ στο τάισμα όπου παλιά δεν είχαμε κανένα θέμα(τρώει το μισό πετάει το μπιμπερό για να κάνει διάλειμμα για ρεψιμο κ εκεί αρχίζουν τα κλάματα-δείχνει να πονάει μέχρι να ανεβεί το ρεψιμο κ μετά ενώ πεινάει και ψάχνει περνάω τα πανδεινα μέχρι να του ξανάβάλω το μπιμπερό στο στόμα λες κ πονάει). Επίσης έχει αρχίσει να πετάει ρουκέτες η' γουλιες όλα μικρής ποσότητας περίπου 1 κουτάλια της σούπας όμως 1 ώρα με μιαμισή μετά το φαγητό!2-3 φορές την ημέρα αυτό. Πότε δεν τα είχε αυτα!να ναι γοπ; τι λέτε; τη δευτέρα πάμε παιδίατρο για εμβόλιο κ θα το συζητήσω βέβαια.

 

Απότι μου ειπε ο γιατρός κάποια στιγμή, στη ΓΟΠ, μπορεί το παιδί να ανεβάζει γουλιές, αλλά να μην τις βγάζει ποτέ, γιατί απλώς όταν ανεβαίνουν φτάνουν μέχρι ένα σημείο και μετά ξανακατεβαίνουν, χωρίς να βγαίνουν από το στόμα, οπότε δεν φαίνονται. Μόνο ένας υπέρηχος θα τις δείξει. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει οτι αυτή είναι και η περίπτωσή σας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...