Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρεφ.Σταθμός ή Γιαγιά  

1.098

  1. 1. Βρεφ.Σταθμός ή Γιαγιά



Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα τον μπέμπη μου τον κρατάει η πεθερούλα μου ή η μαμά μου όταν τυχαίνει να δουλεύουμε ίδιες ώρες και οι δύο.Δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα να πάει σε παιδικό σταθμό.

Θα πάει προνήπιο στα 4!

as1cHge08j-0010MTY0ZHwxNjE0NWR8VG8gcGFpZGFraSBtb3UgZWluYWkg.gif
Link to comment
Share on other sites

να σας πω την δικη μου αποψη.

τα δικα μου (διδυμα) μεχρι 18 μηνων ηταν απο γιαγια σε γιαγια.δεν λεω τα υπεραγαπουν...αλλα μην ξεχναμε οτι ετσι τα παιδια δεν εχουν σταθερο προγραμμα...απο τον περασμενο σεπτεμβρη πηγαν σε δημοσιο βρεφικο...οσο κ αν σας φαινεται παραξενο ολα μια χαρα πηγαν ..ουτε πολλες ιωσεις ουτε τιποτα σοβαρο. κ εχουν εξεληχθει παρα πολυ σαν ατομα...εγω ειμαι υπερ του σταθμου χωρις δευτερη κουβεντα. οι γιαγιαδες μπορουν να τα βλεπουν κ σαββατοκυριακο..τι θα καναμε αν δεν τις ειχαμε......................

Link to comment
Share on other sites

Εντάξη ακόμα δεν τον είδα Γιάννη τον έβγαλα (γεννάω το Νοέμβριο)... Για μένα βρεφικός και παιδικός σταθμός δαγκωτό. Πέρα από τους καθαρά πρακτικούς λόγους (οι γονείς του άντρα μου δεν ζουν και οι δικοί μου είναι πολύ μεγάλοι) όποια παιδάκια ξέρω που πήγαν σε σταθμό είναι σούπερ. Στο κάτω κάτω θεωρώ ότι το παιδί μου θα είναι πιο ευχαριστημένο να περνάει τη μέρα του με άλλα παιδάκια παρά με ενήλικες η υπερήλικες. Παπούδες-γιαγιάδες w/e!

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αγγελακια σας δέχτηκαν εύκολα στον δημόσιο παιδικό σταθμό;Παίζει ρόλο που ήταν δύο τα παιδάκια;
οχι δεν παιζει ρολο.ειναι αλλα τα κριτηρια. φορολογικη δηλωση , αν εισαι πολυτεκνος κλπ. ευτυχως μας δεχτηκαν ..ελπιζω κ του χρονου...
Link to comment
Share on other sites

Δεν απάντησα, γιατί δεν έχω βοήθεια γιαγιάς και τη μικρή την κρατάει κοπέλα και γιατί εδώ που μένω δεν υπάρχει βρεφικός,πρέπει το μωρό να είναι 2,5 ΚΑΙ να έχει καθαρίσει για να το πάρουνε στον παιδικό...

 

ΑΝ ΔΕΝ είμαι έγκυος ή σε άδεια για το δεύτερο, μάλλον για παιδικό την βλέπω, αν και μου φαίνεται λίγο νωρίς...Από τα 2,5 μέχρι τα 5 που θα πάει νήπια, μου φαίνεται πολύς ο καιρός και ότι θα βαρεθεί...(Για δεύτερο με βλέπω, να κρατάω εγώ τη μικρή)...

 

ΑΝ ΔΕΝ την κρατούσε κοπέλα (πολλά λεφτά!) αλλά γιαγιά, θα την άφηνα μάλλον στη γιαγιά αντί για τον παιδικό...

Link to comment
Share on other sites

Σε ρώτησα γιατί το παιδάκι της αδερφής μου δεν το δέχτηκαν.Προτιμούνται τα χαμηλότερα ειδοσήματα φαντάζομαι(?)

υποθετω πως ναι.

παει βαση κριτηριων.

αλλα το πιο βασικο ειναι φορολογ.δηλωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επελεξα βρεφικο σταθμο λογω του γεγονοτος οτι η μαμα μου δεν μενει στην ιδια πολη με μενα και η πεθερα μου ειναι απεριγραπτη...

Να γραψω και δυο - τρια παραδειγματα επ'αυτου:

 

1ον - Οταν ετοιμαζει το γαλα του μπεμπη (210μλ) βαζει 8 κουταλιες σκονη για να γινει πιο "πυχτουτσκο" και να τον πιασει.:confused::confused::confused::confused:

Της εχει απαγορευτει να ετοιμαζει γαλα (απο το γιο της- δεν κρυβομαι πισω απο αυτο εγω;))

 

2ον - Οταν τον αλλαζει πανα η δεξια ταινια καλυπτει την αριστερη και η αριστερη τη δεξια, για να μην εχει διαρροη :confused::confused::confused::confused:

Της εχει απαγορευτει να αλλαζει την πανα (απο το γιο της- δεν κρυβομαι πισω απο αυτο εγω;))

 

3ον - Οταν τον παει βολτα με το καροτσι τον ντυνει σαν κρεμμυδι. Χτες τον σκεπασε με κουβερτα ενω φορουσε και το μπουφαν του. Η ιδια φορουσε τιραντακι

Θα της απαγορευτει να τον πηγαινει βολτα (απο το γιο της- δεν θα κρυβομαι πισω απο αυτο εγω;))

 

4ον - Οταν βραχει η μπλουζα κοντα στο λαιμο με σαλακια, του βαζει χαρτι κουζινας για να μην κρυωσει:confused::confused::confused::confused:. Δεν σκεφτηκε ποτε να του αλλαξει μπλουζα

 

Εχω κι'αλλα πολλα να πω, αλλα για να μη σας κουρασω, ο μπεμπης οταν γυρισω στη δουλεια θα παει στο βρεφικο σταθμο..

(ο γιος της θα το αποφασισει - δεν θα κρυβομαι εγω πισω απ'αυτο;))

το πόσο γέλασα δεν περιγράφεται!

εμείς το έχουμε αντιστρόφως:

1. όταν πάω να την αλλάξω το μεσημέρι που γυρίζω από τη δουλειά το πάμπερς είναι επιμελώς ατημέλητο, για να είναι τρέντυ!για το πόσο κατουρημένο δεν το συζητώ. σε άλλο θέμα, πεθερόπληκτες ανέφερα ότι την μάλωνε επειδή το μωρό κάνει πολλές φορές κακάκια την ημέρα.:evil:

2. όταν ταϊζει το μωρό, ταϊζει και το πίσω μέρος του ρούχου της. πώς τα καταφέρνει; επίσης ταϊζει και το καρεκλάκι φαγητού και το χαλί και τον δερμάτινο καναπέ που είναι απέναντι από το καρεκλάκι.:shock:

3.όταν της δίνει νερό, θεωρεί απαραίτητο να ξεδιψάσουν τα ρούχα του μωρού, οπότε για να μην κουράζεται με άλλαγμα ρούχων τα αφήνει να στεγνώσουν πάνω της.

4. δεν θεωρεί απαραίτητο να της αλλάζει τις μουσκεμένες, λερωμένες με φαγητό σαλιάρες. χρόνο θα χάνουμε από τον καφέ και το τσιγάρο και το τηλέφωνο στη βεράντα;γι' αυτό το μωρό είναι να μπεί ολόκληρο στο πλυντήριο. μέχρι και στο λαιμό έχει και στο πάρκο ίχνη από φαγητό που έφαγε πριν ώρες!:evil:

5. βόλτα δεν την πάει, γιατί φοβάται το καρότσι:shock:

6. πώς γίνεται και δεν αλλάζει τον σελτέ ποτέ και πάντα τον βρίσκω χεσμένο; εγώ ή η μαμά μου ποτέ δεν τον λερώνουμε στο άλλαγμα, άλλο αν κατουρήσει την ώρα της μεταφοράς.:roll:

7. όταν την πλένει στη βρύση είναι σαν να της κάνει κεφαλοκλείδωμα.:(

8. κάνει 30 λεπτά να την αλλάξει. αφού αν ήμουν μπέμπα θα είχα σηκωθεί να φύγω.:mrgreen:

Συμπέρασμα, περιμένω να το πάρει απόφαση ο σύζυγος, ούτε εγώ θα ανακατευτώ, να την στείλουμε το συντομότερο δυνατό σε παιδικό, να ησυχάσει το μανάρι μου από την γιαγιάκα που είναι τόσο κουρασμένη η καημένη:evil:

Link to comment
Share on other sites

το πόσο γέλασα δεν περιγράφεται!

εμείς το έχουμε αντιστρόφως:

1. όταν πάω να την αλλάξω το μεσημέρι που γυρίζω από τη δουλειά το πάμπερς είναι επιμελώς ατημέλητο, για να είναι τρέντυ!για το πόσο κατουρημένο δεν το συζητώ. σε άλλο θέμα, πεθερόπληκτες ανέφερα ότι την μάλωνε επειδή το μωρό κάνει πολλές φορές κακάκια την ημέρα.:evil:

2. όταν ταϊζει το μωρό, ταϊζει και το πίσω μέρος του ρούχου της. πώς τα καταφέρνει; επίσης ταϊζει και το καρεκλάκι φαγητού και το χαλί και τον δερμάτινο καναπέ που είναι απέναντι από το καρεκλάκι.:shock:

3.όταν της δίνει νερό, θεωρεί απαραίτητο να ξεδιψάσουν τα ρούχα του μωρού, οπότε για να μην κουράζεται με άλλαγμα ρούχων τα αφήνει να στεγνώσουν πάνω της.

4. δεν θεωρεί απαραίτητο να της αλλάζει τις μουσκεμένες, λερωμένες με φαγητό σαλιάρες. χρόνο θα χάνουμε από τον καφέ και το τσιγάρο και το τηλέφωνο στη βεράντα;γι' αυτό το μωρό είναι να μπεί ολόκληρο στο πλυντήριο. μέχρι και στο λαιμό έχει και στο πάρκο ίχνη από φαγητό που έφαγε πριν ώρες!:evil:

5. βόλτα δεν την πάει, γιατί φοβάται το καρότσι:shock:

6. πώς γίνεται και δεν αλλάζει τον σελτέ ποτέ και πάντα τον βρίσκω χεσμένο; εγώ ή η μαμά μου ποτέ δεν τον λερώνουμε στο άλλαγμα, άλλο αν κατουρήσει την ώρα της μεταφοράς.:roll:

7. όταν την πλένει στη βρύση είναι σαν να της κάνει κεφαλοκλείδωμα.:(

8. κάνει 30 λεπτά να την αλλάξει. αφού αν ήμουν μπέμπα θα είχα σηκωθεί να φύγω.:mrgreen:

Συμπέρασμα, περιμένω να το πάρει απόφαση ο σύζυγος, ούτε εγώ θα ανακατευτώ, να την στείλουμε το συντομότερο δυνατό σε παιδικό, να ησυχάσει το μανάρι μου από την γιαγιάκα που είναι τόσο κουρασμένη η καημένη:evil:

πολυ γελασα βρε παιδια..........

γρηγορα παιδικο να σωθηται

Link to comment
Share on other sites

πολυ γελασα βρε παιδια..........

γρηγορα παιδικο να σωθηται

περιμένω να το πάρει απόφαση ο σύζυγος. εγώ δεν σκοπέυω να ανακατευτώ.:cool:

αν ήταν στο χέρι μου η μικρή θα πήγαινε παιδικό από τον 3ο μήνα που επέστρεψα στη δουλειά.:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

περιμένω να το πάρει απόφαση ο σύζυγος. εγώ δεν σκοπέυω να ανακατευτώ.:cool:

αν ήταν στο χέρι μου η μικρή θα πήγαινε παιδικό από τον 3ο μήνα που επέστρεψα στη δουλειά.:mrgreen:

μακαρι....στο ευχομαι

εγω το πηρα η ιδια αποφαση, τον εφερα προ τετελεσμενου. στην αρχη δεν του αρεσε η ιδεα αλλα τωρα δεν το αλλαζει με τιποτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sevoula σε παρακαλώ να γράφεις πιο συχνά σχετικά με τα κατορθώματα πεθεράς-μπέμπας. Είναι ό,τι πρέπει τώρα εν μέσω εθνικών δυσχερειών. Γελάσαμε τόσο πολύ με τις περιγραφές σου όπως και με της desperate_mary. Μήπως να ανοίξετε ένα συνεταιρικό τόπικ να μας τα λέτε πιο συγκεντρωμένα;

Μπράβο κορίτσια μας γυμνάσατε τους κοιλιακούς.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδικός Σταθμός Δαγκωτό!

Εχω δύο αγοράκια, δύο ετών και εννέα μηνών. Ο μεγάλος το Σεπτέμβριο θα πάει παιδικό, (μη σας πω ότι σκέφτομαι να στείλω κ τον μικρό μαζί πακέτο.)

Τα κρατάει η μαμά μου κ τα δύο κ μερικές φορές βοηθάνε κ τα πεθερικά μου. Ιδίως τις μέρες που πρέπει να κάτσω ως αργά στη δουλειά, έχω διπλοβάρδια. Η μάνα μου κάθεται μέχρι τις 14.00 ο κόσμος να χαλάσει, αν αργήσω έστω και 5΄τα ακούω, λες κ δεν ήμουν στη δουλεία, αλλά μπεκρόπινα. Για απόγευμα ή ΣΚ δνε υπάρχει περίπτωση. Χαρακτηριστική φάση πέρσι που ήμουν έγκυος στο 2ο κ ήθελε κ ο άντρας μου να 'έρθει στο γιατρό και η μάνα μου κράτησε το Γιώργο. Οταν γύρισα μετά από 2 ώρες στο σπίτι (είχε μεγάλη αναμόνη στο γυναικολόγο, τι πρωτότυπο) με έκραξε απίστευτα κ μου είπε να πω στο γιατρό μου να βάζει πιο αραιά τα ραντεβού για να μην ξαναργήσω τόσο πολύ. Χαχα καλο!

Τα παιδιά μου τα λατρεύει, αλλά ειδικά ο μεγάλος έχει αρχίσει να βαριέται σπίτι με τη γιαγιά. Ενώ μαζί μου ή μαζί μας (κ με τον μπαμπά εννοώ) το μεσημέρι κοιμάται κατά τις 15.00, με τη μάνα μου από τις 12.00 κοιμάται για μεσημέρι, επειδή βαριέται.

Τεσπα, θα πάει παιδικό κ είμαι σίγουρη ότι θα του κάνει πολύ καλό.

Να σας πω κ εγώ ιστοριές με πεθερούλα να φρίξετε!

- 7 μηνών του έδωσε ένα μαχαίρι να παίξει, ο Γιώργος το κρατούσε από τη λεπίδα κ όταν το είδα κ φρίκαρα μου είπε ότι ναι αυτή του το έδωσε αλλά του είπε να το πιάσει από τη λαβή. (Ντόινγκκκκκκ)

- Αν δεν έχει όρεξη να φάει ο μεγάλος αρχίζιε κ φωνάζει " γιατί δεν τρωωωωωωωωςςςς? ααανοιξεεε το στόμαααα σου" ενώ στον μικρό (πολύ φαγάνας)

"Μμμμμμμ πάλι πείνασες? Δεν το πιστέυωωωω"

- Εχετε δει πάνα φορεμένη το μπρόστά - πίσω? Παιδευόταν πολλή ώρα να τη βάλει, κ όταν την είδα κ της είπα ότι τη βάζει ανάποδα λέει: ααα κ εγώ νόμιζα ότι είναι άλλη μάρκα" (Ντόινγκκκκκκκ)

- Τα παιδιά μετά από το φαγητό τα σκουπίζει μόνο με μωρομάντηλα, δεν τα πλένει ποτέ.

- Δε βάζει σαλιάρα ποτέ στο μωρό και απορεί όταν λερώνεται με το φαγητό (αμάν ρε μπέμπη!) και όταν βρέχεται με τα σάλια του!

- Εχω ετικέτες στα συρτάρια των μωρών με τα ονόματά τους, παρόλα αυτά μήνες τώρα πάντα με ρωτάει ποιανού είναι τα ρούχα κ πολλές φορές έχει βάλει στο μεγάλο ρούχα του μικρόυ

 

από το να μου τα μεγαλώνει λοιπόν μία παλαβιάρα ή μία που τη βαριούνται

ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
παιδικος σταθμος.βοηθαει το παιδι να κοινωνικοποιηθει πιο γρηγορα κ να συναναστρεφεται περισσοτερο με ατομα τις ηλικιας του κ οχι μονο με ενηλικες

 

συμφωνω...

line_line_typew6_beg_d_typew9_time_1058673600_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif

Μάριος-Νίκος : 18/12/2003

Νικόλας:27/01/2006

Link to comment
Share on other sites

συμφωνησα με την μαμα μου να το κρατησει μεχρι το προνηπιο

αλλο η μαμα αλλο η πεθερα... μη ξεχνιομαστε :) :)

εγω δεν εργαζομαι ... η πεθερα μενει απο κατω αλλα δεν της εχω επιτρεψει ποτε να τα κρατησει μονη της ουτε να τα ταισει...τα βλεπει μονο παρουσια μου .. μια τυπικη επισκεψη και μεχρι εκει..

line_line_typew6_beg_d_typew9_time_1058673600_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif

Μάριος-Νίκος : 18/12/2003

Νικόλας:27/01/2006

Link to comment
Share on other sites

η πεθερα μου κ να ηθελε η ερμη δεν μπορει να το κρατησει ειναι πολυ μεγαλη σε ηλικια οποτε απο μονη της δεν δινει το παρον

 

αφου δεν εχεις τετοιες γκρινιες ...τυχερη εισαι!!!

line_line_typew6_beg_d_typew9_time_1058673600_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif

Μάριος-Νίκος : 18/12/2003

Νικόλας:27/01/2006

Link to comment
Share on other sites

αλλο η μαμα αλλο η πεθερα... μη ξεχνιομαστε :) :)

εγω δεν εργαζομαι ... η πεθερα μενει απο κατω αλλα δεν της εχω επιτρεψει ποτε να τα κρατησει μονη της ουτε να τα ταισει...τα βλεπει μονο παρουσια μου .. μια τυπικη επισκεψη και μεχρι εκει..

 

 

και ο αντρας σου δε λέει τίποτε?εμένα πάλι τα πεθερικά μου με παρακαλάνε να την προσέξουν τα πρωινά που λειπω και δεν θέλω καθόλου να τους την δίνω, αλλά τι να κάνω που ο αντρούλης μου πατάει πόδι και θέλει και οι γονείς του να την κοιτάνε.Και επειδή έχω κουραστεί με το θέμα ποιος θα προσέξει αυριο την μικρή, θα την στείλω παιδικό τον σεπτεμβρη να ησυχάσω.Θα είναι 2χρονών και 8 μηνών.Βεβαια μετά θα έχουμε αλλά, αρρωστειες για παραδειγμα.Τεσπα, θα δούμε.Επίσης στον παιδικό μαθαίνει το παιδί οτι δεν ειναι το μοναδικό στον κόσμο, κοινωνικοποιείται.Επειδή η δικιά μου ειναι το μοναδικό εγγόνι και απο τους δύο, καμιά φορά νομίζω οτι μεγαλώνω την πριγκίπισσα σίσσυ!!:D

Link to comment
Share on other sites

και ο αντρας σου δε λέει τίποτε?εμένα πάλι τα πεθερικά μου με παρακαλάνε να την προσέξουν τα πρωινά που λειπω και δεν θέλω καθόλου να τους την δίνω, αλλά τι να κάνω που ο αντρούλης μου πατάει πόδι και θέλει και οι γονείς του να την κοιτάνε.Και επειδή έχω κουραστεί με το θέμα ποιος θα προσέξει αυριο την μικρή, θα την στείλω παιδικό τον σεπτεμβρη να ησυχάσω.Θα είναι 2χρονών και 8 μηνών.Βεβαια μετά θα έχουμε αλλά, αρρωστειες για παραδειγμα.Τεσπα, θα δούμε.Επίσης στον παιδικό μαθαίνει το παιδί οτι δεν ειναι το μοναδικό στον κόσμο, κοινωνικοποιείται.Επειδή η δικιά μου ειναι το μοναδικό εγγόνι και απο τους δύο, καμιά φορά νομίζω οτι μεγαλώνω την πριγκίπισσα σίσσυ!!:D

αυτό με το πόδι να το προσέξεις... έτσι ξεκινούν τα παρατράγουδα.:lol:

γιατί να μην πατήσει το πόδι της μανούλας του; λέω εγώ η κακιά τώρα μια ιδέα:mrgreen:

εννοείται παιδικό. μη σου πω άργησες:cool:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...