Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ερωτικές επαφές, σεξ στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Αχ ρε κορίτσια... ζηλευω!! έχω γράψει κι αλλού τον πόνο μου!!!

στην αρχή μας φρέναρε ο γιατρός...

μετά φρέναρε ο σύζυγος

μετά τρελάθηκαν οι ορμόνες μου αλλά ποιός ακολουθούσε;;; :lol::lol::lol:

στο τέλος πάλι φρένα από τον γιατρό...

οπότε κάτι λίγα είχαμε στο 2ο τρίμηνο, οπού μόλις παραφούσκωσα και άρχισα να μοιάζω με "μαμά" η "γυναίκα" εξαφανίστηκε από τα μάτια του!!!

άσε που εγκαταστάθηκε μόνιμος κάτοικος ο κύριος "φόβος" μη βλάψουμε το μωρό...

δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω απόλυτα... :oops::(

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια εσεις μπορει να γελατε αλλα εγω νευριαζω απιστευτα με το γεγονος! οχι απλα δεν καναμε στην εγκυμοσυνη αλλα δεν κανουμε κ τωρα. για μενα ειναι παρα πολυ σοβαρο...

Link to comment
Share on other sites

Αχ.....εμεις οταν πρωτοεκανα το τεστ σταματησαμε τις ποδηλαταδες μεχρι να παμε στον γιατρο να δουμε το μαιμουδακι μας, λογω φοβου του αντρα μου πιο πολυ......οταν πηγαμε στο γιατρο μας το απαγορευσε ρητα λογω του οτι ο πλακουντας μου ειναι πολυ χαμηλα και μπορει να προκαλεσουμε ζημια στο νινακι μας, και συγχρονως επειδη η συλληψη μας ηταν υποβοηθουμενη την εκανε πολυτιμη.....

Βεβαια πρεπει να ομολογησω πως εχω απιστευτες ορεξουλες.............αλλα υπαρχουν εναλλακτικοι τροποι μικροαπολαυσης.......... προεχει η μαιμουδιτσα μας.....

Fagm.jpg

Link to comment
Share on other sites

εφόσον επιτρέπεται το σεξ, φυσικά κι επιτρέπεται ο αυνανισμός

καθώς και το στοματικό σεξ κι οτιδήποτε άλλο μπορείς να φανταστείς που θα σας φέρει εκεί που θέλετε

το θέμα δεν είναι να κόψετε τις επαφές, το θέμα είναι απλά να μην υπάρχουν "Χτυπήματα" και ζόρισμα

 

ναι αλλά το μεγαλύτερο πρόβλημα δεν είναι να μην κάνει συσπάσεις η μήτρα???? υπάρχει περίπτωση να ξεκινήσει η "καθοδος" και οι συσπάσεις να οδηγήσουν σε προορο τοκετό?????εγώ αυτό έχω ακούσει...

 

πάλι αρλούμπες κάθομαι και ακούω???????????????????????

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

εφόσον επιτρέπεται το σεξ, φυσικά κι επιτρέπεται ο αυνανισμός

καθώς και το στοματικό σεξ κι οτιδήποτε άλλο μπορείς να φανταστείς που θα σας φέρει εκεί που θέλετε

το θέμα δεν είναι να κόψετε τις επαφές, το θέμα είναι απλά να μην υπάρχουν "Χτυπήματα" και ζόρισμα

 

ναι αλλά το μεγαλύτερο πρόβλημα δεν είναι να μην κάνει συσπάσεις η μήτρα???? υπάρχει περίπτωση να ξεκινήσει η "καθοδος" και οι συσπάσεις να οδηγήσουν σε προορο τοκετό?????εγώ αυτό έχω ακούσει...

 

πάλι αρλούμπες κάθομαι και ακούω???????????????????????

η αλήθεια είναι ότι μπορεί να κάνει συσπάσεις η μήτρα!!! εγώ το είχα πάθει στη πρώτη μπου εγκυμοσύνη στον τέταρτο μήνα, αλλά ο γιατρός μου απλά μου είπε να πάρω μπουσκοπαν και να ξαπλώσω, δεν μου απαγόρευσε το σεξ. βέβαια σε αυτή την εγκυμοσύνη λόγω ιστορικού αποβολής μου το έχει απαγορεύσει από την αρχή και μου το επέτρεψε μετά την 35η εβδομάδα, δηλαδή ε΄χω να ..... από τον Οκτώβριο!

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εφόσον επιτρέπεται το σεξ, φυσικά κι επιτρέπεται ο αυνανισμός

καθώς και το στοματικό σεξ κι οτιδήποτε άλλο μπορείς να φανταστείς που θα σας φέρει εκεί που θέλετε

το θέμα δεν είναι να κόψετε τις επαφές, το θέμα είναι απλά να μην υπάρχουν "Χτυπήματα" και ζόρισμα

 

ναι αλλά το μεγαλύτερο πρόβλημα δεν είναι να μην κάνει συσπάσεις η μήτρα???? υπάρχει περίπτωση να ξεκινήσει η "καθοδος" και οι συσπάσεις να οδηγήσουν σε προορο τοκετό?????εγώ αυτό έχω ακούσει...

 

πάλι αρλούμπες κάθομαι και ακούω???????????????????????

 

εξαρτάται

αν σου έχει απαγορεύσει ο γιατρός σου το σεξ λόγω συσπάσεων μήτρας, τότε ναι φυσικά και δεν κάνει ο αυνανισμός

εγώ είπα ότι αν ο γιατρός δίνει το οκ για σεξ αλλά φοβάται το ζευγάρι για χτυπήματα κλπ (καθώς και το περιβόητο τοκ τοκ του άντρα στο κούτελο του μωρού :lol: ) τότε υπάρχουν κι άλλες λύσεις... ότι δεν χρειάζεται να υπάρξει η απόλυτη στέρηση

 

εμένα, με βάση τη δική μου εγκυμοσύνη και με βάση τη δική μου κατάσταση μήτρας πλακούντα κλπ μου είχε πει ο γιατρός μου να κάνω άφοβα σεξ όσο θέλω αρκεί να μην γίνουν βίαια τα πράγμα... συγκεκριμένα μας είχε πει... "τωρα πια σεξ... οικογενειακά!" :lol:

 

οι συσπάσεις που κάνει η μήτρα κατά τον οργασμό είναι "προπαρασκευαστικές" κι εκπαιδεύουν την μήτρα για ένα καλό τοκετό

οι περισσότεροι γιατροί, ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΝΤΡΕΧΟΥΝ ΛΟΓΟΙ, τις θέλουν αυτές τις συσπάσεις

καλό είναι να μην ακους ΚΑΝΕΝΑ εκτός απ τον γιατρό σου

αν αυτος σου ειπε οκ για το σεξ... τότε μπορείς να κάνεις και σεξ και στοματικό κι αυνανισμό κι απ όλα (εκτός απ τη στάση πολυέλαιος

:lol: )

Link to comment
Share on other sites

Εμείς που δεν έχουμε πολυέλαιο μπορούμε να δοκιμάσουμε τη στάση-πορτατίφ? :lol::lol::lol:

 

Με προσοχή και -όσο γίνεται- ήρεμες κινήσεις όλα βολεύονται.

Βρείτε ποια στάση σας βολεύει,πχ στο πλάι και με μαξιλάρι στην κοιλιά ή ότι άλλο και χαλαρώστε.

Έχει παντως κι ένα καλό όταν περνάς περιόδου χωρίς επαφές:εκτιμάς καλύτερα και απολαμβάνεις περισσότερο αυτό που έχεις!! :oops::oops::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια εσεις μπορει να γελατε αλλα εγω νευριαζω απιστευτα με το γεγονος! οχι απλα δεν καναμε στην εγκυμοσυνη αλλα δεν κανουμε κ τωρα. για μενα ειναι παρα πολυ σοβαρο...

Γλυκιά μου δε γελάω... σε νοιώθω απόλυτα! κι εμείς μετά το 2μηνο ξεκινήσαμε με πολύυυυυυ αργές επαναλλήψεις!! μας πήρε καιρό να βρούμε τους ρυθμούς μας!! υπομονή! δυστυχώς συμβαίνουν κι αυτά!!:D (ξέρεις πως είχαμε καταντήσει;;; πότε ο Γιάννης δε μπορεί... πότε ο κώλος του πονεί!! που λέει και η παροιμία!!!! :lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω αν ξέρετε???? Ο αυνανισμός επιτρέπεται????
Κατά την κρίση του γιατρού ΝΑΙ!

εμένα μου το σύστησε μάλιστα, γιατί γκρίνιαζα πως δε κάναμε σεξ επειδή δε μπορούσε/δεν ήθελε/δεν του εβγενε... του άντρα μου... :oops::oops::oops:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

εφόσον επιτρέπεται το σεξ, φυσικά κι επιτρέπεται ο αυνανισμός

καθώς και το στοματικό σεξ κι οτιδήποτε άλλο μπορείς να φανταστείς που θα σας φέρει εκεί που θέλετε

το θέμα δεν είναι να κόψετε τις επαφές, το θέμα είναι απλά να μην υπάρχουν "Χτυπήματα" και ζόρισμα

 

ναι αλλά το μεγαλύτερο πρόβλημα δεν είναι να μην κάνει συσπάσεις η μήτρα???? υπάρχει περίπτωση να ξεκινήσει η "καθοδος" και οι συσπάσεις να οδηγήσουν σε προορο τοκετό?????εγώ αυτό έχω ακούσει...

 

πάλι αρλούμπες κάθομαι και ακούω???????????????????????

 

εξαρτάται

αν σου έχει απαγορεύσει ο γιατρός σου το σεξ λόγω συσπάσεων μήτρας, τότε ναι φυσικά και δεν κάνει ο αυνανισμός

εγώ είπα ότι αν ο γιατρός δίνει το οκ για σεξ αλλά φοβάται το ζευγάρι για χτυπήματα κλπ (καθώς και το περιβόητο τοκ τοκ του άντρα στο κούτελο του μωρού :lol: ) τότε υπάρχουν κι άλλες λύσεις... ότι δεν χρειάζεται να υπάρξει η απόλυτη στέρηση

 

εμένα, με βάση τη δική μου εγκυμοσύνη και με βάση τη δική μου κατάσταση μήτρας πλακούντα κλπ μου είχε πει ο γιατρός μου να κάνω άφοβα σεξ όσο θέλω αρκεί να μην γίνουν βίαια τα πράγμα... συγκεκριμένα μας είχε πει... "τωρα πια σεξ... οικογενειακά!" :lol:

 

οι συσπάσεις που κάνει η μήτρα κατά τον οργασμό είναι "προπαρασκευαστικές" κι εκπαιδεύουν την μήτρα για ένα καλό τοκετό

οι περισσότεροι γιατροί, ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΝΤΡΕΧΟΥΝ ΛΟΓΟΙ, τις θέλουν αυτές τις συσπάσεις

καλό είναι να μην ακους ΚΑΝΕΝΑ εκτός απ τον γιατρό σου

αν αυτος σου ειπε οκ για το σεξ... τότε μπορείς να κάνεις και σεξ και στοματικό κι αυνανισμό κι απ όλα (εκτός απ τη στάση πολυέλαιος

:lol: )

 

Εγώ κάπως έτσι την πάτησα με τις συσπάσεις... Κυριακή του Πάσχα... δε θα κάνω περιγραφή του αγώνα, αλλά το βράδυ αργά κατά τις 11 με έπεισε ο άντρας μου να πάρω τηλ τον γυναικολόγο να του πω ότι κάνω πάρα πολλές συσπάσεις.... τελικά με τα χίλια ζόρια πήρα τηλ και με τα χίλια ζόρια με έστειλε στο ΙΑΣΩ και όπως αποδείχτηκε τη γλύτωσα στο παρα τσακ να μην μείνω στο νοσοκομείο για καιρό... Μου έδωσε κάποια φάρμακα και κάνουμε έλεγχο συχνά για το πόσες συσπάσεις έχω την ώρα... Οι συσπάσεις μου δείχνουν ότι μάλλον θα φτύσουμε αίμα για να μη βγει πρόωρο... Από τότε: σεξ? τι είναι αυτό? τρώγεται? άστα, η μέγιστη πίκρα....

xH00.jpgZKiNp2.png

To deftero mikrouli sokolatoloukoumadaki mou gennh8hke stis 15/01/10

Link to comment
Share on other sites

peny21 (συνεχίζοντας απο το τοπικ που κλειδωσε), κι εγώ το ίδιο.. δε θυμάμαι καν πώς γινεται!

είναι δύσκολο να ... ξαναρχίσεις, είπαμε μήπως να το ξεχάσουμε όσο είμαι έγκυος αλλά το ξανασκέφτομαι.. (ξεκουνάω και λίγο τον καλο μου ο οποίος φοβάται ιδαιτέρως...) Ένα χρόνο χωρίς σεξ? και μετά λοχεία? μήπως παρασβήνουμε το πάθος από τη σχέση?

.png
Link to comment
Share on other sites

Γλυκα μου κοριτσακια σας διαβαζω καθε μερα σε αυτο το θεμα και ρε κοριτσια οσες δεν εχετε κανενα προβλημα και σας εχει δωσει το οκ ο δοκτορας σας ΚΑΝΤΕ ΣΕΞ !!!!!!!!!!!!!!!!!! Εμεις με τον Πανο εχουμε να κανουμε σεξ απο 29 Φεβρουαριου οπου μαθαμε οτι ειμαι εγκυος ,στην αρχη καναμε και κολπακια μεταξι μας , και επειδη μου αρεσει να λεω με το ονομα τους τα παντα , ναι εννοω στοματικους και χερακια και ολα αυτα τα ωραια , ομως εδω και 1,5 μηνα περιπου επειδη και κουραζομαι πολυ και επειδη επειτα ο γιατρος απαγορευσε καθε σεξουαλικη δραστηριοτητα με αυστηρο υφος κιολας γιναμε αδελφακια με τον Πανουλη ο οποιος προσπαθει να μου κρυψει ποσο του λειπει , να ναι καλα το μαναρι μου , αλλα εδω εγω αρχησα να βλεπω διαφορα ονειρα και να ξυπναω καπως . Οταν μεσα σε αυτο το διαστημα πηγαμε να κανουμε κατι παλι σε παιχνιδακι ειχα κατι ωραιοτατες συσπασεις και το παρατησαμε χεσμενοι απο φοβο . Οταν εχεις να κανεις τοσο καιρο σεξ αρχηζεις να εκτιμας αλλα πραγματα , οπως το πως τιτιβιζουνε τα πουλακια , το ηλιοβασιλεμα και το χρωμα του ουρανου :) χαχχαχΑΧΑΧχαχαχΧΑχαχα Εν πασι περιπτωση καντε σεξ οσες μπορειτε , γιατι μπορει να ερθει μια εποχη που να θελετε και να μην μπορειτε .Μακαρι να περασει ομως το προβλημα με τον πλακουντα που εχω και ας μην κανω σεξ ( λεμε τωρα ) , τωρα θυμηθηκα οτι θα κρατησει και μετα τη γεννα η αποχη για 40 μερες της λοχειας .Τελικα στην εγκυμοσυνη απαγορευονται τα 3 καλυτερα πραγματα , τσιγαρο , αλκοολ και σεξ :P:P8)8)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

peny21 (συνεχίζοντας απο το τοπικ που κλειδωσε), κι εγώ το ίδιο.. δε θυμάμαι καν πώς γινεται!

είναι δύσκολο να ... ξαναρχίσεις, είπαμε μήπως να το ξεχάσουμε όσο είμαι έγκυος αλλά το ξανασκέφτομαι.. (ξεκουνάω και λίγο τον καλο μου ο οποίος φοβάται ιδαιτέρως...) Ένα χρόνο χωρίς σεξ? και μετά λοχεία? μήπως παρασβήνουμε το πάθος από τη σχέση?

 

Μπα νομίζω ότι είμαστε υπερβολικές ..........

Αφού είναι όλα καλά........... Γιατί να το σκεφτόμαστε καλά με το μαλακό δεν λέω.....

ΑΑΑΑΑΑΑ το πήρα απόφαση φτάνει τόση αποχή........ωχού......αν δεν νοιώσω καλά θα σταματήσουμε βρε παιδί....

 

Άντε κρίμα είναι κι αυτός.............

 

Τελικά χρειάζεται προφυλακτικό ρε κορίτσια για επαφή???????

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε που συζητούσα με γέρο συγγενή μου γυναικολόγο και ρωτούσα για σεξ στην εγκυμοσύνη, μου απάντησε "σεξ, ποιό σεξ, per os ή per rectum;"

XAXAXAXAAAAA παλιά σχολή ο γέρων.

 

Πάντως άν ρωτήσετε γυναικολόγο στα ίσια, θα σας πει πως άν ήταν στο χέρι του, θα προτιμούσε να μην υπάρχει τίποτα που να διαταράσσει την "ισορροπία" της περιοχής.

Ούτε σπέρμα, ούτε συσπάσεις ούτε τίποτα.

Κάτι σαν "σιωπή στους βάλτους" ένα πράγμα... :lol:

 

Βέβαια η όρεξη και το γούστο του καθενός είναι άλλο θέμα και για μένα καλύτερα να είσαι καλά ψυχολογικά παρά να στερείσαι κάτι που η έλλειψή του σε "ρίχνει" :wink:

Link to comment
Share on other sites

Η γιατρός δεν μας διευκρίνησε μέχρι πότε επιτρέπεται. Αυτό όμως που μας τόνισε είναι οτι πρέπει οπωσδήποτε να γίνεται χρήση προφυλακτικού. Αυτό γιατί το σπέρμα περιέχει κάποιες ουσίες που μπορεί να προκαλέσουν συσπάσεις στη μήτρα. :?

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ κάπως έτσι την πάτησα με τις συσπάσεις... Κυριακή του Πάσχα... δε θα κάνω περιγραφή του αγώνα, αλλά το βράδυ αργά κατά τις 11 με έπεισε ο άντρας μου να πάρω τηλ τον γυναικολόγο να του πω ότι κάνω πάρα πολλές συσπάσεις.... τελικά με τα χίλια ζόρια πήρα τηλ και με τα χίλια ζόρια με έστειλε στο ΙΑΣΩ και όπως αποδείχτηκε τη γλύτωσα στο παρα τσακ να μην μείνω στο νοσοκομείο για καιρό... Μου έδωσε κάποια φάρμακα και κάνουμε έλεγχο συχνά για το πόσες συσπάσεις έχω την ώρα... Οι συσπάσεις μου δείχνουν ότι μάλλον θα φτύσουμε αίμα για να μη βγει πρόωρο... Από τότε: σεξ? τι είναι αυτό? τρώγεται? άστα, η μέγιστη πίκρα....

 

Pavlina, να σε ρωτήσω κάτι???? Αυτές οι συσπάσεις πως είναι?? Μπορείς να τις περιγράψεις??? Εγώ νιώθω πολύ συχνά στην διάρκεια της ημέρας, κάθε 3 λεπτά μπορώ να σου πω, σαν να έχει λόξυγγα η κοιλιά μου και πετάγονται και καρουμπαλάκια!!! Στον γιατρό που το είπα μου είπε πως δεν μπορεί να είναι το μωρό αλλά είναι κινήσεις της μήτρας, που μεγαλώνει!! Εγώ φοβάμαι μήπως είναι συσπάσεις....Αν μπορείς κάνε μια περιγραφή....

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι προσπαθώ να το αποφεύγω, έχει μειωθεί κατά πολύ η όρεξη για επαφή και όταν γίνεται δεν είναι όπως πριν η κορύφωση. Εσείς σε αυτό το θέμα βλέπετε διαφορά; Ίσως φταίει και ο ψυχολογικός παράγοντας.

1123994.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως λέω να το δοκιμάσω - κάποια στιγμή χωρίς άγχος - γιατί όσο περνά ο καιρός θα ναι πιο ...εντονη η παρουσία του μωρού και μετά... θα θέλει και το χρόνο του μετά τη γέννα.

καλύτερα με προφυλακτικό για σιγουριά!

.png
Link to comment
Share on other sites

καλά ε???

ολες έχουμε περάσει σε αδερφική σχέση με τους καλούς μας..........

τι να πώ?

ευτυχώς που δεν είμα η μόνη γιατι αλλιώς θ τα είχα παίξει....

 

Δυστηχώς δεν είσαι μόνη :D:D:D

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια απτη στιγμη που εμεινα εγκυος περασε καθε μου ορεξη για σεξ..δεν ξερω αν ειναι ο φοβος η κατι αλλο..δεν θελω παντως..εχω αναγκη απο τρυφεροτητα και αγκαλιτσες αλλα μεχρι εκει..

εχουμε ερθει σε επαφη αλλα με πολυ αγχος και δεν ειναι καλο???

 

γιατι ειναι απαραιτητο το προφυλακτικο??

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και έγω έχω όρεξη΄... λες και έκλεισε ο διακόπτης!!! όσο για την επίδραση του σπέρματος, διάβασα πρόσφτα οτι είναι υπεύθυνο για πρόωρο τοκετό σε προχωρημένη εγκυμοσύνη. Υπάρχει στο σπέρμα μια ουσία που προκαλεί συσπάσεις στην μήτρα ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...