Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑ ΑΘΗΝΩΝ


Recommended Posts

Ναι! Εγω την ειχα κανει σε ιδιωτικό πολυιατρείο απλα ειχε μια υπογραφή κ σφραγίδα βιοπαθολόγου όπως όλες οι εξετασεις των διαγνωστικών άλλωστε!

 

Σ ευχαριστω πολύ!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 εβδομάδες μετά...
Μιας κ περνάμε επιτροπή όπου να ναι ήθελα να ρωτήσω αν κάνουν τίποτα ερωτήσεις να πάμε προετοιμασμενοι!

 

καλησπερα κ καλη επιτυχια!!!

πιστεύω ειναι κατα περίπτωση,,, εμενα με ρωτησαν ποσο καιρο προσπαθούμε και αν ειναι η πρωτη εξωσωματικη;;:evil::roll: τι τους νοιάζει αλλα τεσπα... αυτο στο Μαρούσι,.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ καλη επιτυχια!!!

πιστεύω ειναι κατα περίπτωση,,, εμενα με ρωτησαν ποσο καιρο προσπαθούμε και αν ειναι η πρωτη εξωσωματικη;;:evil::roll: τι τους νοιάζει αλλα τεσπα... αυτο στο Μαρούσι,.

 

Καλημερα!

 

Κορίτσια μην αγχώνεστε! παίζει να ρωτάνε και για στατιστικούς λόγους! Εμένα με είχαν ρωτήσει πχ αν μετά τη λαπαροσκόπηση έκανα διακοπή περιοδου και τους είπα όχι γιατί σκοπεύω να προχωρήσω αμεσα κι εχω κλειστες και σαλπιγγες οπότε καίγομαι για την εξωσωματικη. Μα δεν το έβλεπαν στο παραπεμπτικό μου;; hello! Θελει απλά και να είσαι σε ετοιμότητα και το κυριότερο να εχετε όλα τα δικαιολογητικα. Εμας θυμάμαι τον Οκτώβριο όλες μας πέρασαν σε εκείνη τη βάρδια και μάλιστα υπήρχαν πολλές κοπέλες άνω των 40 με ανεξήγητη υπογονιμότητα. Καμία δεν απορρίφθηκε. Καλή επιτυχία!!!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα ουτε καν με φώναξαν μεσα, μου πηρε η γραμματέας το βιβλιάριο και μου το επέστρεψε ο ένας της επιτροπής λέγοντας μου καλή επιτυχία!!! Στο Μαρούσι και τις μίσες τις έκοψαν εκείνη την μερα.

Link to comment
Share on other sites

Eμενα με φωναξαν μεσα και μου ζητησαν να τους φερω ολα τα προηγουμενα βιβλιαρια που ειχα και μια υπευθυνη δηλωση οτι δεν εχω ξανακανει προσπαθεια

Την επομενη εβδομαδα που πηγα απλα βγηκε μια κυρια εξω ,μου εδωσε την εγκριση και μου ευχηθηκε καλη επιτυχια...δεν μπηκα καν μεσα

Τη δευτερη φορα δεν εκατσα πολυ για να ξερω αλλα την πρωτη φορα που πηγα περναγε 1 στις δυο..οι υπολοιπες ειτε φευγαν με εκρεμοτητες να φερουν κατι ακομα ειτε κοβοντουσαν...

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα, θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση για όποια γνωρίζει. Είδα στο site του ΕΟΠΥΥ ότι η κάθε ασφαλισμένη έχει δικαίωμα εξωσωματικής μέχρι 4 φορές συνολικά (δηλαδή 2 φορές επιτροπή). Δηλαδή μετά τις 4 φορές ακόμα και αν περάσουν κάποια χρόνια δεν μπορεί να ξαναπεράσει επιτροπή? Θα πρέπει να γίνονται ιδιωτικά οι οποίες προσπάθειες τυχόν χρειασθούν? Αν θυμάμαι καλά κάποτε δεν ίσχυε η δυνατότητα για παραπάνω φορές? Ή έχω καταλάβει λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα, θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση για όποια γνωρίζει. Είδα στο site του ΕΟΠΥΥ ότι η κάθε ασφαλισμένη έχει δικαίωμα εξωσωματικής μέχρι 4 φορές συνολικά (δηλαδή 2 φορές επιτροπή). Δηλαδή μετά τις 4 φορές ακόμα και αν περάσουν κάποια χρόνια δεν μπορεί να ξαναπεράσει επιτροπή? Θα πρέπει να γίνονται ιδιωτικά οι οποίες προσπάθειες τυχόν χρειασθούν? Αν θυμάμαι καλά κάποτε δεν ίσχυε η δυνατότητα για παραπάνω φορές? Ή έχω καταλάβει λάθος?

 

Καλημέρα Δήμητρα! Μέχρι 4 φορές μπορεί να χορηγήσει φαρμακα εξωσωματικης ο εοππυ. Αν εξαντληθούν τότε θα πρέπει να αγοραστούν από το ζευγάρι.

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Είδα στο site του ΕΟΠΥΥ ότι η κάθε ασφαλισμένη έχει δικαίωμα εξωσωματικής μέχρι 4 φορές συνολικά (δηλαδή 2 φορές επιτροπή).

 

Δεν μπορείς να περάσεις 4 διαφορετικές φορές επιτροπή? Εγώ πέρασα 1η το 2014. Και το χαρτί έγραφε 1 φορά. Τώρα θα ξαναπεράσω για 2η. Μετά αν χρειαστώ για 3η προσπάθεια, δεν θα δικαιούμαι να ξαναπεράσω?

 

Επίσης αν ξέρει κανείς. .. την προηγούμενη φορά μου κράτησαν όλα τα πρωτότυπα από τις εξετάσεις. Μπορώ να πάω με τη φωτοτυπία από τη σαλπιγγογραφία ή πρέπει να την ξανακάνω?

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μπορείς να περάσεις 4 διαφορετικές φορές επιτροπή? Εγώ πέρασα 1η το 2014. Και το χαρτί έγραφε 1 φορά. Τώρα θα ξαναπεράσω για 2η. Μετά αν χρειαστώ για 3η προσπάθεια, δεν θα δικαιούμαι να ξαναπεράσω?

 

Επίσης αν ξέρει κανείς. .. την προηγούμενη φορά μου κράτησαν όλα τα πρωτότυπα από τις εξετάσεις. Μπορώ να πάω με τη φωτοτυπία από τη σαλπιγγογραφία ή πρέπει να την ξανακάνω?

 

Καλημέρα, έχω την εντύπωση ότι όταν μεσολάβει ένας χρόνος μεταξύ 1ης και 2ης, 3ης και 4ης, τότε ξαναπερνάς επιτροπή (συγγνώμη αν το έγραψα μπερδεμένα, απλά εγω 1η + 2η τις έκανα με διαφορά 5 μηνών και δεν χρειάστηκε να ξαναπεράσω επιτροπή για την 2η). όσον αφορά την σαλπιγγογραφία πας με την φωτοτυπία της γνωματεύσης την επόμενη φορά, το είχα ρωτήσει εκεί και μου το είπαν. Απλά είχα μια ελπίδα ότι ήταν παραπάνω οι προσπάθειες που δικαιολογεί ο ΕΟΠΥΥ και απογοητευτηκα λιγάκι. Charra ευχαριστώ για την ενημέρωση!!!Φιλάκια!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
κοριτσια ποιοι ειναι οι λογοι που μπορει να αρνηθει η επιτροπη δηλαδη με ενα μετριο σπερμοδιαγραμμα μπορουν να αρνηθουν?

 

Νομιζω πως όχι.

Εμείς είχαμε και μια βεβαίωση απο ουρολόγο που έλεγε ο τάδε ήταν μη ανταποκριθης στην αγωγή που εδόθη.

Αλλα καλύτερα να σου απαντήσουν κορίτσια που δεν πέρασαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Καλησπέρα κι από μένα! Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά προς αποφυγή ταλαιπωρίας να ενημερώσω όσα κορίτσια δεν το ξέρουν ότι το βιβλιάριο υγείας πρέπει να αναγράφει διεύθυνση της πόλης που περνάτε επιτροπή. Εγώ περνούσα Αθήνα και το βιβλιάριο μου έχει εκδοθεί επαρχία, οπότε έγραφε την εκεί διεύθυνση και μου ζήτησαν να πάω στο ΙΚΑ της περιοχής μου να το αλλάξω.

Επίσης μια άλλη κοπέλα την στείλανε στο μικροβιολογικό που έκανε τις εξετάσεις της για να της βάλουν σφραγίδα ότι είναι συμβεβλημένοι με ΕΟΠΥΥ. Εγώ ευτυχώς κάπου το είχα ακούσει και ζήτησα να μου βάλουν. Υπόψιν αν είναι κανένα μικρό εργαστήριο της γειτονιάς μη σας πουν "δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα" κτλ. Εμένα ετσι μου λεγαν στην αρχή αλλά τελικά μια χαρά την βρήκαν.

Το βιβλιάριο του συζύγου να έχετε μαζί, το ζητάνε επίσης. Και προσοχή στο παραπεμπτικό να είναι συμπληρωμένο σωστά, ήρθαν κάποιες κοπέλες που δεν έγραφε καν πάνω αιτία παραπομπής. Σφάλμα του γιατρού βέβαια, και απαράδεκτο κατά την γνώμη μου. Οπότε διπλοέλεγχος σε όλα!

Καλή επιτυχία σε όλα τα κορίτσια που μπαίνουν σε αυτή τη διαδικασία!

nhZg.png
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω τις οικογένειες που προσπαθούν με δότη σπέρματος αυτή τη στιγμή πως πλέον η επιτροπη ζητάει συνεναιΣη συζύγου απο συμβολαιογράφο κι ας μην το αναγράφει στα παραπεμπτικά .

 

ΚαΙ αν τους αντικρούσεις πως δεν ειναι γραμμένο πουθενά σου λένε πως η τελευταία σημείωση που λέει πως μπορούν να σου ζητήσουν ότι θεωρούν απαραίτητο τους καλύπτει .

 

 

Τιμές που πηρα σημερα απο συμβολαιογράφους 50εως 100 ευρώ .. Οι μισοί δεν ήξεραν καν τι υπόδειγμα πρεπει να συμπληρώσουν .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κορίτσια! Ηθελα να ρωτήσω αν η επιτροπη επηρεαζεται αρνητικα απο υψηλη fsh. Ακουσα οτι αν εχεις πανω απο 10 δεν σε περνανε ισχυει; αν εχει καποια κοπελα αντιστοιχη εμπειρια...

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ.ΝΟΕΜΒΡΗ ΠΑΩ ΓΙΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΙΝΑΙ Η ΛΗΞΙΑΡΧΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΓΑΜΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΦΑΤΗ? ΔΛΔ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΕΚΔΟΣΩ ΝΕΑ ΜΕ ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ.ΝΟΕΜΒΡΗ ΠΑΩ ΓΙΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΙΝΑΙ Η ΛΗΞΙΑΡΧΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΓΑΜΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΦΑΤΗ? ΔΛΔ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΕΚΔΟΣΩ ΝΕΑ ΜΕ ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ?

 

ναι πρεπει να ειναι τελευταια εξαμηνου.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΓΓΡΑΦΟhttp://www.eopyy.gov.gr/%CE%88%CE%B3...25-10-2013.pdf

ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΣΥΜΒΕΒΛΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΕΟΠΥΥ ? ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΕΠΙΤΡΟΠΗ,ΚΑΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ? ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΡΑΝΕΒΟΥ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ Κ ΤΙΣ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΕΙΣ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ ΣΕ ΦΩΤΟΤΥΠΙΕΣ ?

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΓΓΡΑΦΟhttp://www.eopyy.gov.gr/%CE%88%CE%B3...25-10-2013.pdf

ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΣΥΜΒΕΒΛΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΕΟΠΥΥ ? ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΕΠΙΤΡΟΠΗ,ΚΑΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ? ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΡΑΝΕΒΟΥ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ Κ ΤΙΣ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΕΙΣ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ ΣΕ ΦΩΤΟΤΥΠΙΕΣ ?

Εμένα αυτό μου το συμπλήρωσε ο γυναικολόγος του κέντρου εξωσωματικής μου.

Το πας έτοιμο.

Και θα δώσεις τα πρωτότυπα στην επιτροπή.

rhIYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...