Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑ ΑΘΗΝΩΝ


Recommended Posts

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Λόγω ήδη επιτυχούς εγκυμοσύνης, χαρίζονται σε όποιον έχει ανάγκη φάρμακα εξωσωματικής για τουλάχιστον μια προσπάθεια.... Όποιος θέλει ας μου στείλει π.μ. Ημερομηνία λήξης για μέρος αυτών Σεπτέμβριος 2014.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

 

εχει περασει καποια κοπελα προσφατα απο την επιτροπη γιατι εχω καποιες αποριες....

 

την πρωτη φορα που περασα απο την επιτροπη αρχες του 2013 θελανε το παραπεπτικο να ειναι απο γιατρο του εοπυ,και να το γραφει και στο βιβλιαριο, τωρα μου ειπαν οτι απο το κεντρο εξωσωματικης που θα παω, ο γιατρος να ειναι συμβεβλημενος με τον εοπυ, και εκεινος θα ετοιμασει το σχετικο εντυπο.

 

ισχυει αυτο?

 

σας ευχαριστω......

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει. Στο έντυπο ,με τα δικαιολογητικά του ΕΟΠΥΥ εκεί συμπληρώνει ο γιατρός το λόγο και βάζει και σφαγίδα και υπογραφή κάτω κάτω. Να έχεις το βιβλιάριο σου μαζί για να να δούνε αν έχεις κάνει άλλες προσπάθειες θέλουν. Αν το βιβλιάριο είναι καινούργιο να πάρεις και όλα τα προηγούμενα μαζί σου κι ας είναι άκυρα.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κορίτσια καλησπέρα!

Είμαι 36 ετών και έχω στο ιστορικό μου 2 κυήσεις με φυσιολογική σύλληψη: μία παλίνδρομη κύηση (03/2013) και μία εξωμήτριο (04/2014) εξαιτίας της οποίας μου αφαιρέθηκε η μία σάλπιγγα.

 

Από τις εξετάσεις που έχω κάνει, δεν έχει προκύψει κάποιο πρόβλημα, ούτε έχουμε λάβει κάποια απάντηση στο γιατί δεν είχαν καλή έκβαση οι 2 κυήσεις μου.

 

Επειδή τα χρόνια περνάνε και η ψυχολογία μου είναι αρκετά επιβαρυμένη με τις "ατυχίες" και την αναμονή για θετικό αποτέλεσμα, σκέφτομαι πολύ σοβαρά την εξωσωματική ή την πρόκληση ωορρηξίας (για την "καλή" μου σάλπιγγα) και σπερματέγχυση. Από την άλλη εβδομάδα θα ξεκινήσω κάποια ραντεβού σε κέντρα εξωσωματικής.

 

Ήθελα να ρωτήσω, αν γνωρίζει κάποια από εσάς, αν υπάρχει πιθανότητα ο ΕΟΠΠΥ να εγκρίνει το κόστος της φαρμακευτικής αγωγής, δεδομένου ότι δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιο άλλο εμπόδιο για φυσική σύλληψη πέρα από το γεγονός ότι έχω μείνει με μία σάλπιγγα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημερα..Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζετε.

Η αδερφη μου θα κανει εξωσωματικη.Εχει περασει απο επιτροπη ,εχει παρει τα φαρμακα κτλ.Ειναι ασφαλισμενη στο Ικα και ο γιατρος της ειπε οτι αφου κανει την εξωσωματικη θα πρεπει να παραμεινει κλινηρης 5-6 μερες.

Φυσικα και δεν θα μπορει να παει η ιδια σε γιατρο του ΠΕΔΥ για να της γραψει την αδεια,ουτε μπορει να παει αφου περασουν οι 5-6 μερες γιατι δεν το δεχονται...Γνωριζετε τι πρεπει να κανει??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοπελα μου . Με το καλο στην αδερφη σου να πανε όλα καλα . Μπορεις να περασεις εσυ επιτροπή η καποιος συγγενείς της αλλα να γραφει στο χαρτι της αναρρωτικης αδειας ότι δεν μπορει να παρουσιαστει η ιδια . Όταν ειμουν εγω στο κρεβατι για 2 μηνες ετσι περνουσε η ηαδερφη μου η ο αντρας μου στην επιτροπή .

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα..Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζετε.

Η αδερφη μου θα κανει εξωσωματικη.Εχει περασει απο επιτροπη ,εχει παρει τα φαρμακα κτλ.Ειναι ασφαλισμενη στο Ικα και ο γιατρος της ειπε οτι αφου κανει την εξωσωματικη θα πρεπει να παραμεινει κλινηρης 5-6 μερες.

Φυσικα και δεν θα μπορει να παει η ιδια σε γιατρο του ΠΕΔΥ για να της γραψει την αδεια,ουτε μπορει να παει αφου περασουν οι 5-6 μερες γιατι δεν το δεχονται...Γνωριζετε τι πρεπει να κανει??

 

εμένα από το κέντρο με ρώτησαν αν θέλω να μου γράψουν άδεια. Οπότε μήπως να ρωτήσει το κέντρο πρώτα?

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα με την Επιτροπή Αθηνών την Δευτέρα, 22.09.2014, και σας μεταφέρω τι μου απάντησαν.

 

Σε ερώτηση σχετικά με τα δύο σπερμοδιαγράμματα, μου είπαν ότι, όπως αναφέρεται και στην σχετική εγκύκλιο, θα πρέπει «το ένα τουλάχιστον να έχει γίνει σε Δημόσιο Νοσοκομείο ή συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ εργαστήριο, και, επομένως, δεν υπάρχει προφανώς πρόβλημα εάν και τα δύο είναι από ιδιωτικό εργαστήριο, εφόσον βεβαίως το εργαστήριο είναι συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ». Επίσης, για την περίπτωση παθολογικού σπερμοδιαγράμματος και όταν χρειάζεται ιατρική γνωμάτευση ενδοκρινολόγου, ανδρολόγου ή ουρολόγου, δεν χρειάζεται αυτοί να είναι συμβεβλημένοι με τον ΕΟΠΥΥ, «αφού δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο στην εγκύκλιο».

Τέλος, σε ερώτηση σχετικά με την υπογραφή του εντύπου παραπομπής στην επιτροπή, μου είπαν ότι «αρκεί ο ιατρός που το υπογράφει να είναι πιστοποιημένος για ηλεκτρονική συνταγογράφηση φαρμάκων».

 

Ζήτησα ρβ στις αρχές Σεπτεμβρίου και μου έκλεισαν για αρχές Νοεμβρίου (αυτό για μια ιδέα του χρονικού διαστήματος αναμονής).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επικοινώνησα με την Επιτροπή Αθηνών την Δευτέρα, 22.09.2014, και σας μεταφέρω τι μου απάντησαν.

 

Σε ερώτηση σχετικά με τα δύο σπερμοδιαγράμματα, μου είπαν ότι, όπως αναφέρεται και στην σχετική εγκύκλιο, θα πρέπει «το ένα τουλάχιστον να έχει γίνει σε Δημόσιο Νοσοκομείο ή συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ εργαστήριο, και, επομένως, δεν υπάρχει προφανώς πρόβλημα εάν και τα δύο είναι από ιδιωτικό εργαστήριο, εφόσον βεβαίως το εργαστήριο είναι συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ». Επίσης, για την περίπτωση παθολογικού σπερμοδιαγράμματος και όταν χρειάζεται ιατρική γνωμάτευση ενδοκρινολόγου, ανδρολόγου ή ουρολόγου, δεν χρειάζεται αυτοί να είναι συμβεβλημένοι με τον ΕΟΠΥΥ, «αφού δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο στην εγκύκλιο».

Τέλος, σε ερώτηση σχετικά με την υπογραφή του εντύπου παραπομπής στην επιτροπή, μου είπαν ότι «αρκεί ο ιατρός που το υπογράφει να είναι πιστοποιημένος για ηλεκτρονική συνταγογράφηση φαρμάκων».

 

Ζήτησα ρβ στις αρχές Σεπτεμβρίου και μου έκλεισαν για αρχές Νοεμβρίου (αυτό για μια ιδέα του χρονικού διαστήματος αναμονής).

 

Πότε πήρες τηλέφωνο και σου κλείσανε ραντεβού αρχές Νοεμβρίου;

Εγώ πήρα τηλέφωνο την προηγούμενη εβδομάδα και μου κλείσαν για 02/12!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Πότε πήρες τηλέφωνο και σου κλείσανε ραντεβού αρχές Νοεμβρίου;

Εγώ πήρα τηλέφωνο την προηγούμενη εβδομάδα και μου κλείσαν για 02/12!!

 

Συμβαίνουν και αυτά!

Ενώ είχα ραντεβού για τις 02/12 με πήραν τηλέφωνο τη Δευτέρα και μου είπαν αν έχω έτοιμα τα χαρτιά μου, να περάσω 13/10!! :shock:

 

Wish me luck φιλενάδες!!

Αισθάνομαι σαν να πηγαίνω να δώσω εξετάσεις και φοβάμαι μην κοπώ :P

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνουν και αυτά!

Ενώ είχα ραντεβού για τις 02/12 με πήραν τηλέφωνο τη Δευτέρα και μου είπαν αν έχω έτοιμα τα χαρτιά μου, να περάσω 13/10!! :shock:

 

Wish me luck φιλενάδες!!

Αισθάνομαι σαν να πηγαίνω να δώσω εξετάσεις και φοβάμαι μην κοπώ :P

 

Δεν είναι τίποτα, καλή επιτυχία.

Κάνε ένα τσεκ στα χαρτιά σου και πήγαινε αεράτη.:P:p

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τίποτα. Να είσαι σίγουρη οτι έχεις όλα σου τα χαρτιά μαζί. Αν ωστόσο το βιβλιάριο υγειας σου είναι σχετικά καινούργιο - των τελευταίων ετών δηλαδή - καλύτερα να πάρεις και τα παλιά μαζί σου γιατί θέλουν να τα δουν.

Επίσης να βγάλεις όλα σου τα χαρτιά φωτοτυπίες να έχεις μια κόπια απο το κάθε ένα. Και τη ληξιαρχική πράξη γάμου βγάλτην 3-4 φωτοτυπίες γιατί θα τις χρειαστείς να μην ξανατρέχεις.

Και μολις πάρεις την απόφαση που σου δώσουν, βγάλτη και αυτή 3-4 φωτοτυπίες. Θα δώσεις στο φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ, στο κέντρο εξωσωματικής.... θα δώσεις.... οπότε καλό είναι να δίνεις τις φωτοτυπίες και να έχεις το πρωτότυπο.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α, καλό κι αυτό, να σε καλέσουν νωρίτερα! Καλή επιτυχία! :)

Για τα βιβλιάρια που ρώτησα μου είπαν ότι (εάν και) εφόσον έχει γίνει ηλεκτρονική απογραφή δεν χρειάζεται θεώρηση για το 2014 ούτε βεβαίωση ασφαλιστικής ικανότητας. Υπάρχει σχετική απόφαση του Υπ Εργασίας (ΦΕΚ 1635 Β 2014).

Να ρωτήσω και κάτι για το υπερηχογράφημα: έχω ένα πρόσφατο που έκανα στον γυναικολόγο τον Σεπτέμβριο, φαντάζομαι αρκεί. Μην πληρώνω πάλι συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ εργαστήριο. Τι λέτε;

Επίσης, τι ώρα σας έχουν πει; Μου έχουν κλείσει ρβ για τις 10:15.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ναι, έχεις δίκιο σε αυτό! Θα τα έχουμε μαζί μας όλα τα βιβλιάρια απλώς για το δικό μου τουλάχιστον ταμείο δεν έχει γίνει χειρόγραφη θεώρηση για το 2014 και φοβόμουν μήπως υπάρχει πρόβλημα, επειδή θα λείπει η σφραγίδα και δεν θα έχω βεβαίωση ασφαλιστικής ικανότητας!

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν να πάω 09:00-10:00.

Τα χαρτιά μου τα τσεκάρανε και από το κέντρο εξωσωματικής και είμαι πανέτοιμη!!

 

Φωτοτυπίες εννοείται έβγαλα τα πάντα, πλην των ταυτοτήτων μας. Το βιβλιάριο μου είναι του 2010, αλλά αυτό γιατί πριν είχα άλλο ταμείο. Και νομίζω ότι το παλιό βιβλιάριο το παρέδωσα με τη διαγραφή μου....:confused:

 

Starberry Vine εσένα δε σε πήραν να περάσεις νωρίτερα; Τί στο καλό; Τέτοια κ..φαρδία πια; Εγώ δεν είμαι συνηθισμένη σε τέτοια αλλά μόνο σε γκαντεμιές! :wink:

Το υπερηχογράφημα πρέπει να το έχει υπογράψει και σφραγίσει γιατρός συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν με πήραν, οπότε είναι το τυχερό σου! :)

Νομίζω το υπερηχογράφημα είναι οκ γιατί είναι και ο γιατρός που μου δίνει το παραπεμπτικό. Άντε, να δούμε, έχω μεγάλη αγωνία. Φαντάζομαι τα χαρτιά που χρειαζόμαστε να τα παίρνουμε από την επιτροπή την ίδια μέρα. Θέλουμε να ξεκινήσουμε την πρώτη προσπάθεια στα τέλη Νοεμβρίου!

Link to comment
Share on other sites

Το υπερηχογράφημα πρέπει να το έχει υπογράψει και σφραγίσει γιατρός συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ νομίζω.

 

Αν ο γυναικολόγος σου είναι συμβεβλημένος τότε μπορεί να το κάνει κι αυτός.

 

Όσο για τα βιβλιάρια, κι εμένα απο άλλο ταμείο ήταν το άκυρο αλλά το ήθελαν.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν με πήραν, οπότε είναι το τυχερό σου! :)

Νομίζω το υπερηχογράφημα είναι οκ γιατί είναι και ο γιατρός που μου δίνει το παραπεμπτικό. Άντε, να δούμε, έχω μεγάλη αγωνία. Φαντάζομαι τα χαρτιά που χρειαζόμαστε να τα παίρνουμε από την επιτροπή την ίδια μέρα. Θέλουμε να ξεκινήσουμε την πρώτη προσπάθεια στα τέλη Νοεμβρίου!

 

Εγώ να φανταστείς θέλω να ξεκινήσω τέλος αυτού του μήνα! Αφού έγινε αυτό με το τηλεφώνημα, λέω μπας και είναι το τυχερό μου! Οπότε μόλις πάρω την απόφαση, θα παω κατευθείαν στο κέντρο να μου γράψουν τα φάρμακα (ευτυχώς είναι κοντά) και στο καπάκι πίσω στον ΕΟΠΥΥ στο φαρμακείο να τα πάρω αμέσως!!Τέτοια λύσσα λέμε! :P:p

 

Αν ο γυναικολόγος σου είναι συμβεβλημένος τότε μπορεί να το κάνει κι αυτός.

 

Όσο για τα βιβλιάρια, κι εμένα απο άλλο ταμείο ήταν το άκυρο αλλά το ήθελαν.

 

Χμμμμ.... Είμαι 99% σίγουρη ότι το παρέδωσα με τη διαγραφή μου....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα τσούπρες μου!!

Μόλις πήρα την απόφαση στα χέρια μου!!

 

Την προηγούμενη εβδομάδα που πέρασα από την Επιτροπή, έζησα τον παραλογισμό του Δημοσίου! Ο σύζυγος είχε κάνει τις εξετάσεις του στο ΓΝΑ και μου έφερε τα αποτελέσματα χωρίς σφραγίδες και χωρίς υπογραφές. Επειδή την ψιλιάστηκα τη δουλειά, του είπα να τα πάει πίσω. Από το ΓΝΑ του βάλανε σφραγίδα αλλά όχι υπογραφές, γιατί του είπαν ότι δεν είναι απαραίτητες και όποιος τις ζητήσει, είναι χαζός! Ε μαντέψτε τί έγινε.. ε ναι! Οι υπογραφές ήταν απαραίτητες! Κλείσιμο λοιπόν νέου ραντεβού στον ΕΟΠΥΥ (ευτυχώς μετά από μία εβδομάδα), ξανά μανά στο ΓΝΑ για τσακωμούς και παρακάλια να πάρουμε τις πολυπόθητες υπογραφές. Και φυσικά αυτό χρειάστηκε μία μέρα στα τηλέφωνα και 2 μέρες πήγαινε- έλα στο νοσοκομείο :evil:

 

Ακόμα, στην επιτροπή φάνηκε ότι το πρακτικό του χειρουργείου που είχα κάνει για εξωμήτριο και σαλπιγγεκτομή δεν ήταν αρκετά αναλυτικό (λες και είμαι χειρούργος και πρέπει να απολογηθώ γι αυτό) και μου ζήτησαν και την ιστολογική και τη σαλπιγγογραφία που είχα κάνει πριν μου αφαιρέσουν τη σάλπιγγα :shock:

 

Γενικά τα πράγματα εμένα μου φάνηκαν αρκετά αυστηρά...

 

Τελοσπάντων, πήγα πάλι σήμερα και τέλος καλό- όλα καλά! Περιμένω περίοδο τέλος της εβδομάδας- αρχές της επόμενης και ξεκινάω!! Πείτε κι εσείς καμιά ευχή φιλενάδες!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό, που για μία σφραγίδα και μία υπογραφή χρειάζονται δύο ημέρες, με τρελαίνει. Τουλάχιστον τα κατάφερες και προχωράς! :cool: Καλή αρχή την επόμενη εβδομάδα και εύχομαι στο τέλος της προσπάθειας να μας έχεις πολύ-πολύ ευχάριστα νέα!! :):)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...