Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑ ΑΘΗΝΩΝ


Recommended Posts

Καλημέρα !!

 

Ελενα σ'ευχαριστώ για την απάντηση!

Εχω βγάλει φωτοτυπίες όλα τα δικαιολογητικά αλλα φαντάζομαι πως η επιτροπή κρατάει τις φωτοτυπίες...

ειδικα την γνωμάτευση της σαλπιγγογραφίας , μου φαίνεται παράξενο να κρατήσουν την πρωτότυπη...

Ωστόσο θα εχω μαζί μου τα πρωτότυπα..

Εσυ σε τι φάση είσαι..?

πέρασες από επιτροπή..?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


skybeam καλημερα,

θα πρεπει να παρεις πρωτα την εγκριση της επιτροπης και με αυτο το χαρτι θα πας στον γιατρο να σου γραψει τα φαρμακα. Μετα ξεκινας...καλη τυχη

Αυτό είναι που φοβόμουν. Τρεις κύκλοι χαμένοι...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !!

 

Ελενα σ'ευχαριστώ για την απάντηση!

Εχω βγάλει φωτοτυπίες όλα τα δικαιολογητικά αλλα φαντάζομαι πως η επιτροπή κρατάει τις φωτοτυπίες...

ειδικα την γνωμάτευση της σαλπιγγογραφίας , μου φαίνεται παράξενο να κρατήσουν την πρωτότυπη...

Ωστόσο θα εχω μαζί μου τα πρωτότυπα..

Εσυ σε τι φάση είσαι..?

πέρασες από επιτροπή..?

 

Poeta καλημερα,

 

εμενα μου κρατησαν τα πρωτοτυπα, και μαλιστα τους ρωτησα τι θα γεινει αν χρειαστω να περασω ξανα απο επιτροπη, και μου ειπαν οτι με το χαρτι εγκρισης και τις φωτοτυπιες να ξαναπαω και αυτοι θα γνωριζουν οτι εχουν αυτοι τα χαρτια ολα. Καθε εγκριση ειναι για δυο προσπαθειες. Εγω ξεκιναω τον Ιουνιο δευτερη προσπαθεια. Στην πρωτη ημουν πολυ ατυχη. εμεινα εγκυος μεν εξωμητριο ομως, χειρουργηθηκα και εχασα μια σαλπιγγα. ευχομαι να μην τυχει σε καμια κοπελα κατι παρομοιο. Πολυ ασχημο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σου κρατησαν τα πρωτοτυπα; Αν ειναι δυνατο! Εγω τα θελω τα πρωτοτυπα, τι πρέπει να κανω; Ν α έχω επικυρωμενες φωτοτυπίες;

 

Επίσης αυτο που δεν έχω καταλαβει ακομα ειναι το εξής: εχω το παραπεμπτικο του γιατρου μου που μου λεει ποια φαρμακα να παρω. Π΄ρεπει να παρω και άλλο παραπεμπτικο από γιατρο του ΕΟΠΠΥ πριν περασω από επιτροπή;

Link to comment
Share on other sites

Σου κρατησαν τα πρωτοτυπα; Αν ειναι δυνατο! Εγω τα θελω τα πρωτοτυπα, τι πρέπει να κανω; Ν α έχω επικυρωμενες φωτοτυπίες;

 

Επίσης αυτο που δεν έχω καταλαβει ακομα ειναι το εξής: εχω το παραπεμπτικο του γιατρου μου που μου λεει ποια φαρμακα να παρω. Π΄ρεπει να παρω και άλλο παραπεμπτικο από γιατρο του ΕΟΠΠΥ πριν περασω από επιτροπή;

 

Σάντυ όχι. Από το γιατρό του ΕΟΠΠΥ θα πάρεις ένα ειδικό έντυπο που θα σου συμπληρώσει αυτός και θα σε παραπέμπει στην επιτροπή (θα αναφέρει τους λόγους που χρειάζεσαι εξωσωματική πχ. σαλπιγγικός παράγοντας). Οταν πάρεις την έγκριση της επιτροπής, θα πας στον γιατρό του ταμείου σου (πχ. ΙΚΑ) να σου γράψει τα φάρμακα που σου έδωσε ο γιατρός σου και να τα πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια μου ναι, χρειαζόμαστε ειδικό παραπεμπτικό για την Επιτροπή που δυστυχώς τα έχουν οι γιατροί του ΕΟΠΠΥ (ελπίζω...εγώ είχα πάει στο ΙΚΑ-ΕΟΠΠΥ για σιγουριά της γειτονιάς μου) αλλά τα φάρμακα πια μπορεί να τα γράψει όποιος γιατρός έχει σύστημα ηλεκτρονικό και το έχω ξαναπεί εμένα μου τα έγραψαν στο Γέννημα...άλλαξε κάτι?

 

 

 

Σάντυ όχι. Από το γιατρό του ΕΟΠΠΥ θα πάρεις ένα ειδικό έντυπο που θα σου συμπληρώσει αυτός και θα σε παραπέμπει στην επιτροπή (θα αναφέρει τους λόγους που χρειάζεσαι εξωσωματική πχ. σαλπιγγικός παράγοντας). Οταν πάρεις την έγκριση της επιτροπής, θα πας στον γιατρό του ταμείου σου (πχ. ΙΚΑ) να σου γράψει τα φάρμακα που σου έδωσε ο γιατρός σου και να τα πάρεις.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπερα!!

Ειμαι καινουργια και στο forum και στο θεμα της εξωσωματικης! Εχθες εκανα ενα ραντεβου με το γιατρο και ξεκιναω την διαδικασια για να παρω τα φάρμακα!! (γολγοθας μου φαινεται η ολη διαδικασια, αλλα είναι για καλο σκοπό) Και αν ολα πανε καλα τον αλλο μηνα κανω την 1η μου εξωσωματικη

Γνωρίζεται αν η σαλπιγγογραφια (την εκανα πριν απο 3 χρονια) θα γινει δεκτη?? Κατι μου ειπαν οτι πρέπει να ειναι διετίας, αλλου διαβασα πενταετιας.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπερα!!

Ειμαι καινουργια και στο forum και στο θεμα της εξωσωματικης! Εχθες εκανα ενα ραντεβου με το γιατρο και ξεκιναω την διαδικασια για να παρω τα φάρμακα!! (γολγοθας μου φαινεται η ολη διαδικασια, αλλα είναι για καλο σκοπό) Και αν ολα πανε καλα τον αλλο μηνα κανω την 1η μου εξωσωματικη

Γνωρίζεται αν η σαλπιγγογραφια (την εκανα πριν απο 3 χρονια) θα γινει δεκτη?? Κατι μου ειπαν οτι πρέπει να ειναι διετίας, αλλου διαβασα πενταετιας.

 

δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα, πρεπει να ειναι μεσα στα πεντε τελευταια χρονια.

Link to comment
Share on other sites

τι ευχαριστεις κοριτσακι εδω ειμαστε για να βοηθαμε η μια την αλλη! οτι αλλο χρειαστεις ρωτα με, ποτε περνας επιτροπη?

 

την Τριτη παω!! Αντε να τελειωνω με τα διαδικαστικα για να προχωρησω την εξωσωματικη!!

Ανυπομονω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εσυ elena21 σε ποιο σταδιο είσαι?

 

Περιμενω να αδιαθετησω για να ξεκινησω δευτερη προσπαθεια. αρχες ιουνιου περιπου.

 

Αντε καλη τυχη την δευτερα, ενημερωσε μας.

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω να αδιαθετησω για να ξεκινησω δευτερη προσπαθεια. αρχες ιουνιου περιπου.

 

Αντε καλη τυχη την δευτερα, ενημερωσε μας.

 

Σου ευχομαι καλη επιτυχια

 

Εμενα με πηραν τηλεφωνο και μου ακυρωσαν το ραντεβου στο ΙΚΑ γιατι ο γιατρος εχει αδεια. Και το μεταφεραν την αλλη Τριτη!!!! Ελλαδα η χωρα του φωτός......

Link to comment
Share on other sites

Σου ευχομαι καλη επιτυχια

 

Εμενα με πηραν τηλεφωνο και μου ακυρωσαν το ραντεβου στο ΙΚΑ γιατι ο γιατρος εχει αδεια. Και το μεταφεραν την αλλη Τριτη!!!! Ελλαδα η χωρα του φωτός......

 

απιστευτο. δεν πειραζει καθε εμποδιο για καλο τι να κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια!

ορμονολογικές εξετάσεις σας ζητήθηκαν??

και όταν λεμε σαλπιγγογραφια

θέλουν τις πλάκες ή μονο το χαρτί του γιατρού?

την Πέμπτη πέρναω απο επιτροπή και φοβάμαι μην κάνω καμια χαζομάρα και ξεχάσω τιποτα... :confused:

 

εχω

-σαλπιγγογραφια

-2 σπερμοδιαγραμματα (1 ιδιωτικο 1 δημοσιο)

-ορμονολογικες (του 2011)

-ληξιαρχική πρ γάμου

-διαφορες εξετάσεις (αιματος -ζαχαρου κλπ..)

-υπερηχογράφημα

 

.... πρέπει να έχω και κάτι άλλο και το ξεχνάω???:confused::confused::?:

Qhtop3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια!

ορμονολογικές εξετάσεις σας ζητήθηκαν??

και όταν λεμε σαλπιγγογραφια

θέλουν τις πλάκες ή μονο το χαρτί του γιατρού?

την Πέμπτη πέρναω απο επιτροπή και φοβάμαι μην κάνω καμια χαζομάρα και ξεχάσω τιποτα... :confused:

 

εχω

-σαλπιγγογραφια

-2 σπερμοδιαγραμματα (1 ιδιωτικο 1 δημοσιο)

-ορμονολογικες (του 2011)

-ληξιαρχική πρ γάμου

-διαφορες εξετάσεις (αιματος -ζαχαρου κλπ..)

-υπερηχογράφημα

 

.... πρέπει να έχω και κάτι άλλο και το ξεχνάω???:confused::confused::?:

 

καλησπερα κοριτσι, εγω περναω επιτροπη σε δυο εβδομαδες.

ορμονικο ελεγχο απ οτι ξερω ζητανε οταν η γυναικα ειναι 39 ετων και ανω. εγω δεν ειμαι τοσο αλλα θα τις εχω κι αυτες μαζι μου καλου κακου γιατι μ αυτος ποτε δεν ξερεις..... για τη σαλπιγγογραφια επισης θα τα εχω και τα δυο μαζι μου αλλα λογικα αυτοι θα κρατησουν τη γνωματευση του ακτινολογου. εννοειται φυσικα πως ειναι απαραιτητη η αστυν. ταυτοτητα και το βιβλιαριο υγειας. αυτο που γραφεις για τις εξετασεις αιματος- σακχαρου, δεν εχω ξανακουσει να το ζητανε. επισης θα βαλω μεσα και τη γνωματευση της λαπαροσκοπησης με το εξιτηριο του νοσοκομειου, γιατι απο τη σαλπιγγογραφια φαινονται κατι ψιλοσυμφυσεις και ισως αυτοι ζητησουν να δουν τι εχω κανει για να απαλλαγω απο αυτες!!

θα δωσεις τα πρωτοτυπα χαρτια; εγω πηγα σημερα να επικυρωσω φωτοτυπιες των εξετασεων και να δωσω αυτες. μου επικυρωσανε βεβαια μονο οσες εχουν γινει σε δημοσιο νοσοκομειο γιατι λεει επικυρωνουν μονο δημοσια εγγραφα. για τις αλλες εξετασεις που εχουν γινει σε ιδιωτικο εργαστηριο υπεγραψα υπευθυνη δηλωση που λεει οτι τα αντιγραφα αυτα ειναι γνησια αντιγραφα των προτοτυπων που βρισκονται στην κατοχη μου και μου επικυρωσαν το γνησιο της υπογραφης μου στη δηλωση. ελπιζω με τον τροπο αυτο να δεχτουν τις φωτοτυπιες γιατι μου φαινεται λιγακι παραλογο να δωσουμε τα προτοτυπα και ειδικα τη γνωματευση του ακτινολογου

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια!

ορμονολογικές εξετάσεις σας ζητήθηκαν??

και όταν λεμε σαλπιγγογραφια

θέλουν τις πλάκες ή μονο το χαρτί του γιατρού?

την Πέμπτη πέρναω απο επιτροπή και φοβάμαι μην κάνω καμια χαζομάρα και ξεχάσω τιποτα... :confused:

 

εχω

-σαλπιγγογραφια

-2 σπερμοδιαγραμματα (1 ιδιωτικο 1 δημοσιο)

-ορμονολογικες (του 2011)

-ληξιαρχική πρ γάμου

-διαφορες εξετάσεις (αιματος -ζαχαρου κλπ..)

-υπερηχογράφημα

 

.... πρέπει να έχω και κάτι άλλο και το ξεχνάω???:confused::confused::?:

 

 

Ορμονικές ζητάνε αν είσαι 39+ και πρέπει να είναι τριμήνου (το αναφέρει το ειδικό παραπεμπτικό που σου δίνει ο γιατρός του ΙΚΑ)

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

zouzounaki kai kristy σας ευχαριστώ για την απαντηση!

εγω 30 είμαι αλλά αφου τις έχω τις ορμονολογικές θα τις πάρω μαζί μου μηπως και τις ζητήσουν...

 

κι εγώ όλα τα χαρτιά τα έβγαλα φωτοτυπια και εκανα αυτο με την υπευθυνη δήλωση που έκανες κι εσυ zouzounaki. δεν θέλω σε καμια περίπτωση να μου κρατήσουν τα πρωτότυπα! οποτε ζαχαρου και κάτι άσχετες εξετασεις δεν τις πέρνω πρέπει να βγάλω και το βιβλιαρίο φωτοτυπία? αντε θα το βγαλω κι αυτο για να έχω το κεφάλι μου ησυχο...

 

λοιπον θα πάω αυριο και θα σας πω εντυπώσεις! εγω στην επιτροπή θεσ/νικης πάω.

Qhtop3.png
Link to comment
Share on other sites

zouzounaki kai kristy σας ευχαριστώ για την απαντηση!

εγω 30 είμαι αλλά αφου τις έχω τις ορμονολογικές θα τις πάρω μαζί μου μηπως και τις ζητήσουν...

 

κι εγώ όλα τα χαρτιά τα έβγαλα φωτοτυπια και εκανα αυτο με την υπευθυνη δήλωση που έκανες κι εσυ zouzounaki. δεν θέλω σε καμια περίπτωση να μου κρατήσουν τα πρωτότυπα! οποτε ζαχαρου και κάτι άσχετες εξετασεις δεν τις πέρνω πρέπει να βγάλω και το βιβλιαρίο φωτοτυπία? αντε θα το βγαλω κι αυτο για να έχω το κεφάλι μου ησυχο...

 

λοιπον θα πάω αυριο και θα σας πω εντυπώσεις! εγω στην επιτροπή θεσ/νικης πάω.

αν πας εκει περιμενω νεα γιατι κι εγω εκει θα παω

εχεις παει σε πρωην γιατρο του ικα για το παραπεμπτικο;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...