Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑ ΑΘΗΝΩΝ


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια κι από μένα,

 

έρχομαι από το ΤΕΒΕ και όταν πήρα τηλ στην πλ. Θεάτρου μου είπαν να βρω γυναικολόγο του ΙΚΑ που ξέρει τη διαδικασία για να με κατευθύνει με την επιτροπή εξωσωματικής.

 

Μήπως ξέρετε κάποιον στην Αθήνα???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα

κ εγω πρωην ΟΠΑΔ ειμαι. Παρολ αυτα, θα πας σε γυναικολογο του ΙΚΑ της περιοχης σου για να σου δωσει ενα χαρτι (παραπεμπτικο) στο οποιο λεει ποιες εξετασεις-δικαιολογητικα πρεπει να εχεις για την επιτροπη. Χρειαζονται κυριως σαλπιγγογραφια, υπερηχ/μα γυναικολογικο, σπερμοδιαγραμμα(τα), ληξ.πραξη γαμου.

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

κ εγω πρωην ΟΠΑΔ ειμαι. Παρολ αυτα, θα πας σε γυναικολογο του ΙΚΑ της περιοχης σου για να σου δωσει ενα χαρτι (παραπεμπτικο) στο οποιο λεει ποιες εξετασεις-δικαιολογητικα πρεπει να εχεις για την επιτροπη. Χρειαζονται κυριως σαλπιγγογραφια, υπερηχ/μα γυναικολογικο, σπερμοδιαγραμμα(τα), ληξ.πραξη γαμου.

 

Καλησπέρα kat,

 

σαν πρωτάρα εδώ μήπως ξέρεις πόσο παλιές μπορούν να είναι οι εξετάσεις?? Υπάρχει κάποιο χρονικό όριο??? Εμείς, όλες αυτές τις έχουμε από το 2009. Πρέπει να τις ξανακάνουμε???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα kat,

 

σαν πρωτάρα εδώ μήπως ξέρεις πόσο παλιές μπορούν να είναι οι εξετάσεις?? Υπάρχει κάποιο χρονικό όριο??? Εμείς, όλες αυτές τις έχουμε από το 2009. Πρέπει να τις ξανακάνουμε???

 

Κ η δικη μου σαλπ/φια απο το 2009 ειναι κ μου τη δεχτηκαν στην επιτροπη, μια χαρα εισαι λοιπον, αρκει να ειναι 5ετιας. Τωρα οσο για το υπερ/μα, πρεπει να ειναι προσφατο κ τα σπερμ/τα να εχουν διαφορα 3μηνες μεταξυ τους κ αυτα σχετικα προσφατα. Του 2009 ειναι πολυ παλια. Δεν εχετε κανενα σπερ/μα εστω του 2011?

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κ η δικη μου σαλπ/φια απο το 2009 ειναι κ μου τη δεχτηκαν στην επιτροπη, μια χαρα εισαι λοιπον, αρκει να ειναι 5ετιας. Τωρα οσο για το υπερ/μα, πρεπει να ειναι προσφατο κ τα σπερμ/τα να εχουν διαφορα 3μηνες μεταξυ τους κ αυτα σχετικα προσφατα. Του 2009 ειναι πολυ παλια. Δεν εχετε κανενα σπερ/μα εστω του 2011?

 

kat σε ευχαριστώ για την απάντηση :P:p:p

κοιτάζοντας ξανά τις εξετάσεις είδα ότι τη σαλπ/φια την είχα κάνει το 2010 ενώ τα σπερμ/τα είναι το 1ο του 10 και το 2ο του 2011.... όταν λένε 3 μήνες διαφορά τι να εννοούν άραγε, τουλάχιστον ή μαξιμουμ :?::?::?:

είναι να μην μπλέξεις, μου φαίνεται....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! ήθελα να ζητήσω τα φώτα σας στο εξής θέμα.. τον επόμενο μήνα θα περάσουμε επιτροπή και προχθές συνειδητοποιήσαμε ότι μας λείπει "γνωμάτευση από ανδρολόγο κτλ, για τη διενεργηθείσα προσπαθεια βελτίωσης του σπέρματος," την οποία θέλου σε περίπτωση "παθολογικού σπερμοδιαγράμματος". Εμείς έχουμε πρόβλημα "ασθενοσπερμίας" και ποτέ ο γιατρός δεν υπονόησε ότι μπορεί να γίνει κάποια προσπάθεια βελτίωσης... ξέρεις κάποια σας κάτι σχετικό; είχει κάποια τέτοια γνωμάτευση πηγαίνοντας στην επιτροπή; ευχαριστώ ..

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και γω κατι γιατι δεν έχω ξαναπερασει Επιτροπή:

 

Σε περιπτωση αζωοσπερμιας χρειάζεται να ειναι προσφατο το σπερμοδιάγραμμα; Εμεις έχουμε ένα πριν 2 χρονια και μια βιοψια. Αρκει αυτό ή θέλει και τιποτα άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και γω κατι γιατι δεν έχω ξαναπερασει Επιτροπή:

 

Σε περιπτωση αζωοσπερμιας χρειάζεται να ειναι προσφατο το σπερμοδιάγραμμα; Εμεις έχουμε ένα πριν 2 χρονια και μια βιοψια. Αρκει αυτό ή θέλει και τιποτα άλλο;

κανε ενα τηλεφωνημα στην επιτροπη εξωσωματικης και ρωτησε το καλυτερα για να εισαι σιγουρη.... εμεις ειχαμε δυο σπερμ/τα απο πριν 1,5 ετος αλλα τωρα κανουμε καινουρια. αν ριξεις μια ματια στο site δεν διευκρινιζουν ποσο παλια πρεπει να ειναι.... ρωτησε αμεσα για να μη χανεις χρονο....

Link to comment
Share on other sites

kat σε ευχαριστώ για την απάντηση :P:p:p

κοιτάζοντας ξανά τις εξετάσεις είδα ότι τη σαλπ/φια την είχα κάνει το 2010 ενώ τα σπερμ/τα είναι το 1ο του 10 και το 2ο του 2011.... όταν λένε 3 μήνες διαφορά τι να εννοούν άραγε, τουλάχιστον ή μαξιμουμ :?::?::?:

είναι να μην μπλέξεις, μου φαίνεται....

 

το ενα πρεπει να ειναι απο δημοσιο ή απο ικα το αλλο δεν τους νοιαζει, και οταν λενε 3μηνες διαφορα εννοουν να ειναι μεσα στο τριμηνο.....εγω περασα επιτροπη τον φεβρουαριο....

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

kat σε ευχαριστώ για την απάντηση :P:p:p

κοιτάζοντας ξανά τις εξετάσεις είδα ότι τη σαλπ/φια την είχα κάνει το 2010 ενώ τα σπερμ/τα είναι το 1ο του 10 και το 2ο του 2011.... όταν λένε 3 μήνες διαφορά τι να εννοούν άραγε, τουλάχιστον ή μαξιμουμ :?::?::?:

είναι να μην μπλέξεις, μου φαίνεται....

 

αν θυμάμαι καλά το λέει στο site του ΙΚΑ ότι πρέπει να έχουν 3 μήνες διαφορά και εννοεί Minimum για να υπάρχει σύγκριση, επειδή άλλωστε, αν κάνεις θεραπεία για το σπέρμα, τα αποτελέσματα φαίνονται μετά το 3 μηνο. Τα σπερμ/τα δεν είναι και τόσο παλιά, δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κανε ενα τηλεφωνημα στην επιτροπη εξωσωματικης και ρωτησε το καλυτερα για να εισαι σιγουρη.... εμεις ειχαμε δυο σπερμ/τα απο πριν 1,5 ετος αλλα τωρα κανουμε καινουρια. αν ριξεις μια ματια στο site δεν διευκρινιζουν ποσο παλια πρεπει να ειναι.... ρωτησε αμεσα για να μη χανεις χρονο....

 

zouzounaki το ένα πρέπει να ειναι από ΙΚΑ υποχρεωτικά ή και δυο από ιδιωτικό τους καλύπτει; Πάντα μιλάμε για αζωοσπερμια.

 

Επίσης αν στη βιοψια δεν έχει βρεθει κατι σε περνουν και με σπέρμα δοτη;

 

Κοριτσια στα τηλέφωνα δεν γνωριζουν ακριβώς. Μόνο κοπέλες που ήδη έχουν περάσει με την ίδια περιπτωση μπορούν να διαφωτισουν.

Link to comment
Share on other sites

zouzounaki το ένα πρέπει να ειναι από ΙΚΑ υποχρεωτικά ή και δυο από ιδιωτικό τους καλύπτει; Πάντα μιλάμε για αζωοσπερμια.

 

Επίσης αν στη βιοψια δεν έχει βρεθει κατι σε περνουν και με σπέρμα δοτη;

 

Κοριτσια στα τηλέφωνα δεν γνωριζουν ακριβώς. Μόνο κοπέλες που ήδη έχουν περάσει με την ίδια περιπτωση μπορούν να διαφωτισουν.[/QUO

αχ γλυκεια μου, γινεται ο κακος χαμος..... δες τι ποσταρισα λιγο νωριτερα για το παραπεμπτικο... κανεις δεν ξερει τι γινεται με σιγουρια... ας μας διαφωτισουν τα κοριτσια που περασαν αυτα τα σταδια τωρα με τον εοπυυ. εμεις παντως καναμε το ενα σπερμοδιαγραμμα σε ιδιωτικο εργαστηριο που ειναι συμβεβλημενο με τον εοπυυ(αρα και με ικα- θελω να πιστευω) και το δευτερο ρωτησαμε και θα το κανουμε στο νοσοκομειο της περιοχης μας(ευτυχως μας ειπαν οτι βγαινουν γρηγορα τα αποτελεσματα)

σου στελνω π.μ

Link to comment
Share on other sites

νεο μέλος και εγω...καλησπερα.Δυστυχώς βασανίζομαι με την επιτροπή.Είμαι 36 ετών και προσπαθούμε δύο χρόνια για μωράκι.Ο γιατρός του κέντρου μας μίλησε για ανεξήγητη υπογονιμότητα και συνέστησε εξωσωματική μια και ο χρόνος περνάει.Έτσι έκλεισα και εγω ραντεβου με την επιτροπη για τέλος Ιουνίου.Δεν έχω υποβληθεί σε σπερματέγχυση.Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν κοπέλες,οι οποίες έχουν απορριφθεί από την επιτροπή αφου δεν υπάρχει σαφές πρόβλημα.Φοβάμαι οτι θα με απορρίψουν ή θα μου υποδείξουν σπερματέγχυση και θα χάσω έτσι πολύτιμο χρόνο.Υπάρχει κάποια συμβουλή και για εμένα;

Link to comment
Share on other sites

zouzounaki το ένα πρέπει να ειναι από ΙΚΑ υποχρεωτικά ή και δυο από ιδιωτικό τους καλύπτει; Πάντα μιλάμε για αζωοσπερμια.

 

Επίσης αν στη βιοψια δεν έχει βρεθει κατι σε περνουν και με σπέρμα δοτη;

 

Κοριτσια στα τηλέφωνα δεν γνωριζουν ακριβώς. Μόνο κοπέλες που ήδη έχουν περάσει με την ίδια περιπτωση μπορούν να διαφωτισουν.

 

 

περασα επιτροπη τον φεβρουαριο, το ενα πρεπει να ειναι απο ιδιωτικο και το αλλο απο δημοσιο (ικα ή νοσοκομειο), καλη επιτυχια σε οτι αλλο μπορω να βοηθησω ευχαριστως.....

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια. Εδώ που ζω δεν γίνεται σπερμοδιάγραμμα στο νοσοκομείο. Είχα ρωτησει στο τηλ. την επιτροπή και μου είπαν ΄πώς πρέπει να πάρω σχετική βεβαίωση από το νοσοκομείο και τα σπερμοδιαγράμματα να είναι από δυο διαφορετικά εργαστήρια. Ολα καλά, τα έκανα όλα αυτά. Θέλω να ρωτήσω κάποια κοπέλα, αν πειράζει που τα σπερμοδιαγράμματα είναι χειρόγραφα. Βέβαια έχουν κανονικά, σφραγίδες και υπογραφές μικροβιολόγων. Για πείτε....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, με FSH αυξημένη πέρασε καμιά σας επιτροπή ή απορριφθήκατε?

Εμένα στην τελευταία μέτρηση είναι 15,5 και ο γιατρός του ΙΚΑ είπε ότι μάλλον θα με απορρίψουν. (λόγω ηλικίας πρέπει υποχρεωτικά να έχω μέτρηση ορμονών)

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια. Εδώ που ζω δεν γίνεται σπερμοδιάγραμμα στο νοσοκομείο. Είχα ρωτησει στο τηλ. την επιτροπή και μου είπαν ΄πώς πρέπει να πάρω σχετική βεβαίωση από το νοσοκομείο και τα σπερμοδιαγράμματα να είναι από δυο διαφορετικά εργαστήρια. Ολα καλά, τα έκανα όλα αυτά. Θέλω να ρωτήσω κάποια κοπέλα, αν πειράζει που τα σπερμοδιαγράμματα είναι χειρόγραφα. Βέβαια έχουν κανονικά, σφραγίδες και υπογραφές μικροβιολόγων. Για πείτε....

 

Δεν θα εχεις προβλημα. Κ εγω ετσι ακριβως (με χειρογραφα σπερ/τα κ βεβαιωση απ το τοπικο νοσοκομειο) πηγα στην επιτροπη κ μου εδωσε την εγκριση!

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θέλουν απλές φωτοτυπίες ή επικυρωμενα αντιγραφα. Τα πρωτοτυπα δεν θέλω να τα δωσω.

 

Εγω δεν εδωσα τα πρωτοτυπα. Τα ειχα βεβαια μαζι μου, αλλα τα εδωσα ολα σε επικυρωμενες (απο το δημο) φωτοτυπιες κ τα δεχτηκαν.

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θέλουν απλές φωτοτυπίες ή επικυρωμενα αντιγραφα. Τα πρωτοτυπα δεν θέλω να τα δωσω.

 

και εγω φωτοτυπιες τα εδωσα χωρις ομως να τα επικυρωσω και τα πηραν.....

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ kat. να ρωτήσω και κάτι άλλο, για όσες περάσατε πρόσφατα, μετά τις αλλαγές δηλαδή.

Πρέπει στα σπερμοδιαγράμματα ή στις γνωματεύσεις να αναγράφεται και ο ΑΜΚΑ των γιατρών;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ kat. να ρωτήσω και κάτι άλλο, για όσες περάσατε πρόσφατα, μετά τις αλλαγές δηλαδή.

Πρέπει στα σπερμοδιαγράμματα ή στις γνωματεύσεις να αναγράφεται και ο ΑΜΚΑ των γιατρών;

 

 

Στα δικα μου δεν αναγραφονταν ο ΑΜΚΑ των γιατρων

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια δεν τα κατάφερα στην επιτροπή...

 

υπήρχε στο βιβλιάριό μου εγγραφή "IVF 15-02-2012" (=η ημερομηνία που πήγα για ωοληψία). Μου είπαν να κλείσω ραντεβού για αργότερα (μετά τις 15-06-2012, ώστε να έχει συμπληρωθεί 4μηνο) και εντωμεταξύ να έχω ξαναμετρήσει την FSH και να την έχω βρει μικρότερη...

(ο γιατρός του Αρεταίειου κατά τα άλλα με είχε "ετοιμάσει" για την επιτροπή, αλλά και ο Π....ς που πήγα μετά δεν ανέφερε τίποτα όταν του αράδιαζα το ιστορικό μου και το επερχόμενο ραντεβού με την επιτροπή)

 

ΕΙΜΑΙ ΣΟΚΑΡΙΣΜΕΝΗ

 

Κι όχι τίποτα άλλο, αυτό το υποτιμητικό ύφος της κυρίας που λέγαμε, της ... "πολύ εξυπηρετικής"... τι χρώσταγα να το υποστώ???

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ Cristy.Εύχομαι την επόμενη φορά να τα καταφέρεις. Τι ταλαιπωρία και αυτή με τις επιτροπές, λές και θέλουμε να μπαίνουμε στη διαδικασία της εξωσωματικής.λΕς και είναι πολυτέλεια η μητρότητα.

 

Εγώ είχα περάσει από την επιτροπή της Θεσσαλονίκης το 2010. Όμως έχασα το βιβλιάριο κια τώρα στην Αθήνα δεν ξέρω τι θα μου πούνε, γιατί δε φαίνεται πουθενά ότι πέρασα την πρώτη φορά και δεν...ξαναπέρασα. Αν έκανα μια υπεύθυνη δήλωση, τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...