Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑ ΑΘΗΝΩΝ


Recommended Posts

Δινουμε ολα τα φαρμακα για ενα κυκλο εξωσωματικης με κύριο το GONAL. Μας εμειναν γιατι για λογους υγειας δεν προχωράμε. Φυλλάσονται σε ψυγειο του Φαρμακειου. Κοστίζουν πάνω απο 3000 Ευρώ. Τα δίνουμε 600 Ευρω - οσα πληρωσαμε συμμετοχη. Ελπιζουμε τουλαχιστον να πιασουν τοπο και να χαρισουν μια ζωή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επειδή διάβασα αρκετά εδώ και μπερδεύτικα:confused: τελικά η μόνη οικονομική βοήθεια απο το ΙΚΑ είναι για τα φάρμακα;Γιατί εμείς σκεφτήκαμε οτι απλά θα πληρώναμε κανονικά στο κέντρο και θα μπορούσαμε να πάρουμε τα φάρμακα αν μας τα έγρφε κάποιος γιατρός απο το ΙΚΑ.Κλέισαμε σήμερα ραντεβού με γυναικολόγο του ΙΚΑ (να υπάρχει) αλλά βλέπω πολύ τρέξιμο:?Από επιτροπή περνάς έτσι κι αλλιώς;;;;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διάβασα αρκετά εδώ και μπερδεύτικα:confused: τελικά η μόνη οικονομική βοήθεια απο το ΙΚΑ είναι για τα φάρμακα;Γιατί εμείς σκεφτήκαμε οτι απλά θα πληρώναμε κανονικά στο κέντρο και θα μπορούσαμε να πάρουμε τα φάρμακα αν μας τα έγρφε κάποιος γιατρός απο το ΙΚΑ.Κλέισαμε σήμερα ραντεβού με γυναικολόγο του ΙΚΑ (να υπάρχει) αλλά βλέπω πολύ τρέξιμο:?Από επιτροπή περνάς έτσι κι αλλιώς;;;;

 

 

Μελανία, από το ΙΚΑ, αν έχεις περάσει επιτροπή, παίρνεις μέχρι και 5000 μονάδες από τα φάρμακα και επιπλέον στο τέλος ένα επίδομα 352 ευρώ.

Αν 'ομως δεν περάσεις επιτροπή, τότε παίρνεις μόνο μέχρι 3000 μονάδες σε φάρμακα αν τα γράψεις ως πρόκληση ωορρηξίας 'η σπερματέγχυση και ούτε τα 352 ευρώ. Αποψή μου είναι πως αξίζει να πας σε επιτροπή γιατί τα φάρμακα κοστίζουν ακριβά.

Link to comment
Share on other sites

Μελανία, από το ΙΚΑ, αν έχεις περάσει επιτροπή, παίρνεις μέχρι και 5000 μονάδες από τα φάρμακα και επιπλέον στο τέλος ένα επίδομα 352 ευρώ.

Αν 'ομως δεν περάσεις επιτροπή, τότε παίρνεις μόνο μέχρι 3000 μονάδες σε φάρμακα αν τα γράψεις ως πρόκληση ωορρηξίας 'η σπερματέγχυση και ούτε τα 352 ευρώ. Αποψή μου είναι πως αξίζει να πας σε επιτροπή γιατί τα φάρμακα κοστίζουν ακριβά.

Σ'ευχαριστώ Φίλη θα το προσπαθήσουμε εκτός και αν πάρει περισσότερο καιρό απο όσο υπολογίζω μεχρι να κάνω την εξωσωματική...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ, ΣΤΟ ΦΑΚΕΛΟ ΜΕ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΙΚΑ, ΤΟ ΥΠΕΡΗΧΟΓΡΑΦΗΜΑ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΜΟΥ ΔΩΣΑΝ ΜΙΑ ΛΙΣΤΑ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ...

 

ΥΠΟΦΕΡΩ ΜΕ ΤΟ ΙΚΑ, ΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΚΑ, ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΣΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΧΩΘΟΥΜΕ, ΑΣ ΕΛΕΙΠΕ "ΚΑΙ" ΑΥΤΟ!!!!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ, DOMNINA ME ΒΟΗΘΗΣΕΣ ΠΟΛΥ ΣΕ ΜΙΑ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΧΑ ΠΕΛΑΓΩΣΕΙ, ΣΤΑ ΠΡΟΘΥΡΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΘΛΗΨΗΣ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τουλιπάκι μου εννοείται ότι μπορεί το υπερηχογράφημα να είναι από ιδιωτικό κέντρο. Εγώ πολύ απλά τους πήγα τον υπέρηχο που έκανα στον γυναικολόγο μου.. Το μόνο που θέλουν είναι να είναι του τελευταίου εξαμήνου..

 

Αν μπορώ να σε βοηθήσω σε οτιδήποτε άλλο μη διστάσεις να επικοινωνήσεις μαζί μου. Καλή σου επιτυχία κοριτσάκι!

Link to comment
Share on other sites

Η σαλπιγγογραφια μπορει να ειναι και απο ιδιωτικό, δεν υπάρχει πρόβλημα κανενα.

Αρκεί οπως και στις άλλες εξετάσεις, υπερηχα, σπερμοδιαγραμματα, κτλ να υπάρχει σφραγίδα και υπογραφή γιατρου.

Το μονο που υποχρεωτικά πρεπει να ειναι απο δημόσιο ειναι το ενα σπερμοδιαγραμμα του καλού σου!

Link to comment
Share on other sites

οταν δηλαδη θα εχω ολες τισ εξετασεις, ακομα κ απο ιδιωτικο διαγνωστικο κεντρο θα τις παω στο γιατρο μου να τις υπογραψει κ να βαλει τη σφραγιδα του ικα;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι δεν εννοώ αυτο. Η υπογραφή μπαίνει απο το γιατρο που σου κανει την εξέταση. Αν ας πουμε κανεις τον υπέρηχο στο κέντρο εξωσωματικης σου, θέλει σφραγίδα και υπογραφή απο αυτόν το γυναικολογο του κέντρου που θα στον κανει.

Αν κανεις σαλπιγγογραφια σε ιδιωτικο μαιευτήριο θα στο υπογράψει ο γιατρός του μσιευτηριου που θα διαβάσει την εξέταση σου.

Μονο το ενα σπερμοδιαγραμμα πρεπει υποχρεωτικά να ειναι απο δημόσιο. Οπως και το παραπεμπτικο που θα στο δώσει ο γιατρός του ΙΚΑ.

Τα υπόλοιπα δε χρειάζονται υπογραφη γιατρου ΙΚΑ.

 

Επίσης σημαντικό ειναι η ληξιαρχική πράξη γαμου να ειναι τελευταίου εξαμήνου!

Και βγάλτε τα ολα φωτοτυπίες γιατι θα σου κρατήσουν τα πρωτότυπα.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ! γιατι τα παραπεμπτικα που ηταν του ικα μου τα κρατησαν στο διαγνωστικο... θα τα βγαλω κ φωτοτυπιες, αν και ελπιζω να πανε ολα καλα με την πρωτη εξωσωματικη γιατι φανταζομαι μετα θα θελουν ολες οι εξετασεις παλι απο την αρχη...

 

Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια, ειναι πολυτιμη...

Σου ευχομαι κ σενα οτι επιθυμεις, γιατι η δικη μου επιθυμια ειναι πασιφανης ετσι; ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΑΝΩ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ! γιατι τα παραπεμπτικα που ηταν του ικα μου τα κρατησαν στο διαγνωστικο... θα τα βγαλω κ φωτοτυπιες, αν και ελπιζω να πανε ολα καλα με την πρωτη εξωσωματικη γιατι φανταζομαι μετα θα θελουν ολες οι εξετασεις παλι απο την αρχη...

 

Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια, ειναι πολυτιμη...

Σου ευχομαι κ σενα οτι επιθυμεις, γιατι η δικη μου επιθυμια ειναι πασιφανης ετσι; ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΑΝΩ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!

 

Έχουμε την ίδια επιθυμία! Εγω εχω ξεκινήσει ενέσεις...

 

Όσο για τις φωτοτυπίες δεν εννοούσα να τις κρατήσεις για την επόμενη φορά αλλα καλο ειναι να έχουμε ενα αρχείο.

Ευχομαι να μη σου χρειαστεί δεύτερη προσπαθεια!:-P

Link to comment
Share on other sites

θελω να γινω εννοουσα πιο πανω, το καταλαβατε...

αν και γλωσσα λανθανουσα... Να γιανω κ αυτο σωστο, με τοσο πονο που νοιωθω μεσα μου!!!

Τελος παντων ολα καλα θα πανε!

Roxanne σου ευχομαι τα καλυτερααα!!! Αντε σιγα σιγα ολο ευχαριστα να διαβαζουμε σε αυτες τις σελιδες!!!

ΟΛΟΨΥΧΑ ΕΥΧΕΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!

 

Υ.Γ. Ελπιζω να μπαινεις στο καφε ωστε να τα πουμε κ εκει...

Link to comment
Share on other sites

Στο υπερηχογραφημα εχει μονο υπογραφη ιατρου και οχι σφραγιδα. Μιλησα με το Διαγνωστικο κ λεει δεν βαζουν... Λετε να χω προβλημα με την επιτροπη του ικα;;;

 

Επισης να προσπαθησω κ στο Δημοσιο νοσοκομειο για υστεροσαλπιγγογραφια και εαααν βρω ραντεβου να παω εκει, ή να παω κατευθειαν σε ιδιωτικο. Λενε δεν σε προσεχουν στο Δημοσιο κ ποναει πολυ...

 

Ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια! Θα ήθελα κι εγώνα με διαφωτίσει κάποια όσον αφορά την επιτροπή εξωσωματικής εάν μπορεί. Έχω ραντεβού στις 22 Ιουλίου, έχω όλα τα δικαιολογητικά, με τη διαφορά πως αντί για σαλπιγγογραφία έχω κάνει λαπαροσκόπηση.Η λαπαροσκόπηση είχε γίνει αρχικά για ινομυωματεκτομή, αλλά ελέγχθηκαν και οι σάλπιγγες.Έχω λοιπόν ένα χαρτί από το γιατρό μου και το κέντρο (και το εξιτήριο απ την κλινική φυσικά) που λέει απλά οτι υποβλήθηκα σε λαπαροσκόπηση κατά την οποία διαπιστώθηκε διαβατότητα των σαλπίγγων.Είναι αρκετό αυτό ως έκθεση της λαπαροσκόπησης?

Επίσης, ο μοναδικός λόγος παραπομπής που μπορούσε να γράψει ο γυν του ΙΚΑ ήταν "ανεξήγητη υπογονιμότητα απο 3ετίας"-είχα μια παλλίνδρομη πριν απο 3,5 χρόνια.

Θα έχω πρόβλημα πιστεύετε?Επίσης, έχω ήδη πάρει 3 φορές φάρμακα για πρόκληση ωοθηλακιορρηξίας για σπερματέγχυση με τα ίδια δικαιολογητικά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Sos SOS

 

Καλημέρα! Μήπως ξέρει κανείς το τηλέφωνο για ραντεβού στο ΙΚΑ (αθηνα) στην επιτροπή εξωσωματικης? Τους καλώ εδώ και δυο ώρες και κανείς δεν απαντά!!!!! Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και από εμένα. Εγώ πάντως δεν έχω και την καλύτερη εμπειρία από την επιτροπή του ΙΚΑ . Ενώ τουςπήγα όλα τα χαρτιά (είχα κάνει κι εγώ λαπαροσκόπηση για ενδομητρίωση), αυτοί γύρισαν και μου είπαν ότι είμαι μια χαρά και δεν έχω ΄τιποτα και δεν με πέρασαν. Τι να πω? Βέβαια τελικά τα κατάφερα , έκανα εξωσωματική και τώρα έχω δύο αστέρια. Και ας πάνε αυτοί να κουρεύονται.

Μην σας αποθαρρύνω όμως. Αυτό έτυχε σε μένα. Δεν σημαίνει ότι το κάνουν συνέχεια.

Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες σας.............:P

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου, να είναι πάντα γερά και τυχερά!!!!

Πως τα καταφερες χωρίς το ΙΚΑ? δυστυχώς είναι μεγάλο το κόστος και μου φαίνεται δύσκολο χωρίς αυτό....νομίζω πως πληρω τις προϋποθέσεις για να με δεχτούν, αρκεί βέβαια να τους βρω, για μένα τα περιθώρια στενεύουν και πρέπει να κάνω κάτι άμεσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου, να είναι πάντα γερά και τυχερά!!!!

Πως τα καταφερες χωρίς το ΙΚΑ? δυστυχώς είναι μεγάλο το κόστος και μου φαίνεται δύσκολο χωρίς αυτό....νομίζω πως πληρω τις προϋποθέσεις για να με δεχτούν, αρκεί βέβαια να τους βρω, για μένα τα περιθώρια στενεύουν και πρέπει να κάνω κάτι άμεσα!!!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Αν θέλεις τα καταφέρνεις. Πίστεψέ με. Εύχομαι να τους βρεις γρήγορα και να σου κλείσουν ραντεβού και να σε περάσουν και να πετύχεις με την πρώτη και να κάνεις το μωράκι σου , μωράκια σου...........ότι επιθυμείς.....................

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Αν θέλεις τα καταφέρνεις. Πίστεψέ με. Εύχομαι να τους βρεις γρήγορα και να σου κλείσουν ραντεβού και να σε περάσουν και να πετύχεις με την πρώτη και να κάνεις το μωράκι σου , μωράκια σου...........ότι επιθυμείς.....................

 

Ευχαριστώ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

να σου ζησουν τα παιδακι σου!!! να ειναι παντα γερα τυχερα κ ευτυχισμενα!!!! θα μπω κ εγω συντομα στη διαδικασια της εξωσωματικης κ ολη αυτη η ταλαιπωρια με το ικα,μου φαινεται ηδη βουνο!!!...εσυ τα εκανες ολα δλδ σε ιδιωτικο κεντρο χωρις καν τη συμμετοχη του ικα πουθενα?????το κοστος ομως??? δεν ηταν υπερογκο??? ποσο περιπου στοιχισε ολο αυτο?????

Link to comment
Share on other sites

να σου ζησουν τα παιδακι σου!!! να ειναι παντα γερα τυχερα κ ευτυχισμενα!!!! θα μπω κ εγω συντομα στη διαδικασια της εξωσωματικης κ ολη αυτη η ταλαιπωρια με το ικα,μου φαινεται ηδη βουνο!!!...εσυ τα εκανες ολα δλδ σε ιδιωτικο κεντρο χωρις καν τη συμμετοχη του ικα πουθενα?????το κοστος ομως??? δεν ηταν υπερογκο??? ποσο περιπου στοιχισε ολο αυτο?????

Σε ιδιωτικό κέντρο το έκανα .Ναι.

Link to comment
Share on other sites

περασαμε παλι σημερα Παρασκευη επιτροπη, Τεταρτη ολο εμποδια μας βρηκανε κ κλαααμα η κυρια, ξανα αγωνια αν θα μου δινανε παλι αδεια απο τη δουλεια κ τρεξιμο για νεα χαρτια! τεσπα...

ετσι κλεισαμε ξανα σημερα... Ευτυχως ολα καλα! α! μας εγραψε οτι προκειται για σπερματεγχυση, ειπε ειναι το ιδιο, απλα δεν μπορουμε να διεκδικησουμε ετσι το επιδομα των 350 ευρω.

 

Απο δω κ περα τι κανουμε? ραντεβου με το κεντρο εξωσωματικης?

Link to comment
Share on other sites

περασαμε παλι σημερα Παρασκευη επιτροπη, Τεταρτη ολο εμποδια μας βρηκανε κ κλαααμα η κυρια, ξανα αγωνια αν θα μου δινανε παλι αδεια απο τη δουλεια κ τρεξιμο για νεα χαρτια! τεσπα...

ετσι κλεισαμε ξανα σημερα... Ευτυχως ολα καλα! α! μας εγραψε οτι προκειται για σπερματεγχυση, ειπε ειναι το ιδιο, απλα δεν μπορουμε να διεκδικησουμε ετσι το επιδομα των 350 ευρω.

 

Απο δω κ περα τι κανουμε? ραντεβου με το κεντρο εξωσωματικης?

Ε ναι αφού τα κατάφερες λογικά πάρε το κέντρο με το οποίο θα συνεργαστέις και ενημέρωσε τον γιατρό σου για να ξεκινήσετε την διαδικασία. Ουφ. Τα πέρασα και σε καταλαβαίνω απόλυτα.................

Είναι καραγκιόζηδες πάντως στην επιτροπή ε? Μιλάω από προσωπική εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...