Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πανεπιστημιακο νοσοκομειο Λαρισας


cristina.

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες σας!Είμαι 6 μηνών και σκέφτομαι να γεννήσω στο Πανεπιστημιακό Λάρισας.Ως έχουν τα πράγματα μέχρι στιγμής ο γιατρός μου είπε ότι θα γεννήσω φυσιολογικά εκτός απροόπτου φυσικά..Θέλω να ζητήσω από τώρα να κάνω επισκληρίδιο. Εχει γεννήσει καμία πρόσφατα στο Πανεπιστημιακό με επισκληρίδιο? Οταν ζητηθεί εξαρχείς κάνουν ή δεν το βλέπουν και τόσο θετικά και κάνουν μόνο όταν χρειαστεί...?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλες σας!Είμαι 6 μηνών και σκέφτομαι να γεννήσω στο Πανεπιστημιακό Λάρισας.Ως έχουν τα πράγματα μέχρι στιγμής ο γιατρός μου είπε ότι θα γεννήσω φυσιολογικά εκτός απροόπτου φυσικά..Θέλω να ζητήσω από τώρα να κάνω επισκληρίδιο. Εχει γεννήσει καμία πρόσφατα στο Πανεπιστημιακό με επισκληρίδιο? Οταν ζητηθεί εξαρχείς κάνουν ή δεν το βλέπουν και τόσο θετικά και κάνουν μόνο όταν χρειαστεί...?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

 

γεια σου και με το καλο το μωρακι σου!

γεννησα πριν 5 μηνες στο ΠΝΛ. ο τοκετος ξεκινησε για φυσιολογικος χωρις φαρμακα.δεν ειχαμε πει κατι με το γιατρο μου αλλα κι απο αλλες κοπελες που γεννησαν δεν τους εκαναν..δεν το βλεπουν και τοσο ζεστα γιατι χωρις την επισκληριδιο συνεργαζεσαι καλυτερα και βοηθας περισσοτερο το μωρο.εγω τελικα κατεληξα σε καισαρικη κι ενω δεν το συζητησαμε καθολου μου εκανε επισκληριδιο(στην καισαρικη δηλ-μακρια απο δω- ειναι στανταρ η επισκληριδιος). συζητα με το γιατρο σου παντως.

η συμβουλη μου ειναι να μην την κανεις . παρακολουθησε τα μαθηματα ψυχοπροφυλακτικης που κανουν στη νομαρχια,θα σε βοηθησουν απιστευτα.

και παλι με το καλο!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες σας!Είμαι 6 μηνών και σκέφτομαι να γεννήσω στο Πανεπιστημιακό Λάρισας.Ως έχουν τα πράγματα μέχρι στιγμής ο γιατρός μου είπε ότι θα γεννήσω φυσιολογικά εκτός απροόπτου φυσικά..Θέλω να ζητήσω από τώρα να κάνω επισκληρίδιο. Εχει γεννήσει καμία πρόσφατα στο Πανεπιστημιακό με επισκληρίδιο? Οταν ζητηθεί εξαρχείς κάνουν ή δεν το βλέπουν και τόσο θετικά και κάνουν μόνο όταν χρειαστεί...?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

xristina-kio γέννησα και γω πριν 4 μήνες στο Πανεπιστημιακό Λάρισας.Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό χωρις επισκληρίδιο.Αν και εγω το χα ζητήσει απο τον Γιατρό μου αυτός τελευταία στιγμή με προέτρεψε στο να μην την κανουμε γιατι θεώρησε οτι θα εχουμε ευκολη γεννα.Τελικά δεν το μετάνιωσα που δεν την έκανα.Επειδή στο πρωτο μου παιδακι ειχα κανει επισκληρήδιο ναι μεν δεν καταλαβα πόνους γέννας αλλα η αίσθηση του τοκετου που εζησα τωρα στο δευτερο παιδί δεν περιγράφεται.Ναι μεν πόνεσα για να λέμε την αλήθεια αλλα στο τελος νιώθεις τετοια ανακουφιση και χαρα με το που βγαίνει το μωρό.Τωρα βεβαια οπως νιωθεισ εσυ πιο καλα αυτο θα κανεισ.Με το καλό να ρθει το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου και με το καλο το μωρακι σου!

γεννησα πριν 5 μηνες στο ΠΝΛ. ο τοκετος ξεκινησε για φυσιολογικος χωρις φαρμακα.δεν ειχαμε πει κατι με το γιατρο μου αλλα κι απο αλλες κοπελες που γεννησαν δεν τους εκαναν..δεν το βλεπουν και τοσο ζεστα γιατι χωρις την επισκληριδιο συνεργαζεσαι καλυτερα και βοηθας περισσοτερο το μωρο.εγω τελικα κατεληξα σε καισαρικη κι ενω δεν το συζητησαμε καθολου μου εκανε επισκληριδιο(στην καισαρικη δηλ-μακρια απο δω- ειναι στανταρ η επισκληριδιος). συζητα με το γιατρο σου παντως.

η συμβουλη μου ειναι να μην την κανεις . παρακολουθησε τα μαθηματα ψυχοπροφυλακτικης που κανουν στη νομαρχια,θα σε βοηθησουν απιστευτα.

και παλι με το καλο!

 

Καλημέρα tingerbell,

ευχαριστώ πολύ και εσύ με το καλό να μεγαλώσεις το μωράκι σου και να είναι πάντα γερό!Λόγω της δουλειάς του άντρα μου βρίσκομαι σε νησί τον τελευταίο μήνα θα έρθω πάλι στην Λάρισα οπότε δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα να συμμετέχω σε μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής που λές.Σίγουρα θα συνεργάζεσαι καλυτέρα χωρίς επισκληρίδιο αν και είχα διαβάσει κάπου ότι σαφήνουν να νιώθεις έστω λίγο πόνο για να έχεις τον έλεγχο και να βοηθάς..

Σε ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

xristina-kio γέννησα και γω πριν 4 μήνες στο Πανεπιστημιακό Λάρισας.Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό χωρις επισκληρίδιο.Αν και εγω το χα ζητήσει απο τον Γιατρό μου αυτός τελευταία στιγμή με προέτρεψε στο να μην την κανουμε γιατι θεώρησε οτι θα εχουμε ευκολη γεννα.Τελικά δεν το μετάνιωσα που δεν την έκανα.Επειδή στο πρωτο μου παιδακι ειχα κανει επισκληρήδιο ναι μεν δεν καταλαβα πόνους γέννας αλλα η αίσθηση του τοκετου που εζησα τωρα στο δευτερο παιδί δεν περιγράφεται.Ναι μεν πόνεσα για να λέμε την αλήθεια αλλα στο τελος νιώθεις τετοια ανακουφιση και χαρα με το που βγαίνει το μωρό.Τωρα βεβαια οπως νιωθεισ εσυ πιο καλα αυτο θα κανεισ.Με το καλό να ρθει το μωράκι σου!

 

Καλημέρα tazoula,

με το καλό και εσένα το μωράκι σου. Έχεις δίκιο σε αυτό που λες αλλά επειδή είναι η πρώτη μου φορά και δεν ξέρω τι με περιμένει γιαυτό θέλω να ζητήσω επισκληρίδιο. Ίσως και εγώ να το μετανιώσω μετά αλλά τώρα για μένα αυτό είναι μια ανακούφιση! Εγώ θα το συζητήσω με τον γιατρό από εκεί και πέρα ας γίνει οτι είναι ευλογημένο...Μπορεί όντως να μην χρειαστεί..

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια οσες γενησαν στο πανεπιστημιακο προσφατα, αν θελω να κανω επισκληριδιο αναισθησια ( σε φυσιολογικο τοκετο) επιβαρυνομαι οικονομικα με καποιο ποσο στο τελος?

1zDup3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια οσες γενησαν στο πανεπιστημιακο προσφατα, αν θελω να κανω επισκληριδιο αναισθησια ( σε φυσιολογικο τοκετο) επιβαρυνομαι οικονομικα με καποιο ποσο στο τελος?

 

Εγώ γέννησα στο ΠΓΝΛ τον περασμένο Απρίλιο. Δεν είχα μιλήσει καθόλου με το γιατρό για επισκληρίδιο γιατί είχα πει να αφήσω τα πράγματα όπως έρθουν. Τελικά την έκανα και πλήρωσα 200? την αναισθησιολόγο (μετά τον τοκετό και μαύρα).

Hc7Np3.png
Link to comment
Share on other sites

τονια μου, εκτος απο τα μαυρα επιβαρυνθηκες οικονομικα στο λογιστηριο του νοσοκομειου ή ηταν μονο αυτα για την αναισθησια?

παντως δημοσιο...αλλα απο παντου παιρνουν......

1zDup3.png
Link to comment
Share on other sites

τονια μου, εκτος απο τα μαυρα επιβαρυνθηκες οικονομικα στο λογιστηριο του νοσοκομειου ή ηταν μονο αυτα για την αναισθησια?

παντως δημοσιο...αλλα απο παντου παιρνουν......

 

Όσον αφορά την επισκληρίδιο δε πλήρωσα κάτι επιπλέον. Στο λογιστήριο ο άντρας μου πλήρωσε μόνο τα έξοδα νοσηλείας και μάλιστα ρώτησε για τα 200? που δεν ήταν περασμένα στην απόδειξη και ο υπάλληλος του είπε απλά ότι πήγαν "υπέρ πίστεως"..........

Hc7Np3.png
Link to comment
Share on other sites

τονια μου σε ευχαριστω για την απαντηση.

αλλα εχω και αλλες αποριες αν μπορεις απαντησε μου.....

για το μωρο παιρνουμε ρουχαλακια μαζι, ή τις ημερες που ειμαστε εκει τα παρεχει το πανεπιστημιακο?

το μωρο το κανουμε εμεις μπανακι και παιρνουμε πετσετες και καλυντικα μαζι μας ή οι μαιες τα κανουν αυτα?

αν δεν μπορεσω να θηλασω παιρνω μπουκαλακια μαζι μου?

ελπιζω να μην γινομαι κουραστικη.....

βλεπεις οσο πλησιαζει ο καιρος τα σκεφτομαι αυτα και οταν παω στο γιατρο ξεχναω να ρωτησω...

1zDup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τονια μου σε ευχαριστω για την απαντηση.

αλλα εχω και αλλες αποριες αν μπορεις απαντησε μου.....

για το μωρο παιρνουμε ρουχαλακια μαζι, ή τις ημερες που ειμαστε εκει τα παρεχει το πανεπιστημιακο?

το μωρο το κανουμε εμεις μπανακι και παιρνουμε πετσετες και καλυντικα μαζι μας ή οι μαιες τα κανουν αυτα?

αν δεν μπορεσω να θηλασω παιρνω μπουκαλακια μαζι μου?

ελπιζω να μην γινομαι κουραστικη.....

βλεπεις οσο πλησιαζει ο καιρος τα σκεφτομαι αυτα και οταν παω στο γιατρο ξεχναω να ρωτησω...

 

Σου στέλνω πμ για να σου τα πω αναλυτικα!

Hc7Np3.png
Link to comment
Share on other sites

τονια μου σε ευχαριστω για την απαντηση.

αλλα εχω και αλλες αποριες αν μπορεις απαντησε μου.....

για το μωρο παιρνουμε ρουχαλακια μαζι, ή τις ημερες που ειμαστε εκει τα παρεχει το πανεπιστημιακο?

το μωρο το κανουμε εμεις μπανακι και παιρνουμε πετσετες και καλυντικα μαζι μας ή οι μαιες τα κανουν αυτα?

αν δεν μπορεσω να θηλασω παιρνω μπουκαλακια μαζι μου?

ελπιζω να μην γινομαι κουραστικη.....

βλεπεις οσο πλησιαζει ο καιρος τα σκεφτομαι αυτα και οταν παω στο γιατρο ξεχναω να ρωτησω...

 

Καλημέρα Λιτσάκι,

εγώ είμαι στον έβδομο μήνα και είναι η πρώτη μου φορά και σκέφτομαι να γεννήσω στο Πανεπιστημιακό.Και εγώ θέλω να ρώτησω στον γιατρό αυτή την φορά για το τι ακριβώς θα πάρω μαζί μου αλλά τον Ιανουάριο καθώς περίμενα στο νοσοκομείο την σειρά μου μια κυρία δίπλα μου ρώτησε την μαία τι ακριβώς να πάρει μαζί της...Αυτά που θυμάμαι είναι τα εξής: 3 φορμάκια για το μωρό,πάνες γάλα μην φέρεις είπε αλλά φέρε 4 μπιμπερό είπε και αυτό που μου έκανε τεράστια εντύπωση της είπε να φέρει ακόμα και αποστειρωμένες γάζες,μπεταντίν και καθαρό οινόπνευμα!!!!!! (και είπε και για τον εαυτό της τι ακριβώς να φέρει αλλά δεν θυμάμαι).Για αυτά είναι καλύτερα να σου πει κάποια που γέννησε και ξέρει ή ρώτα τον γιατρό για σίγουρα...Εγώ απλά είπα να γράψω για αυτά που άκουσα επειδή μου έκανε τεράστια εντύπωση που ζητάνε ακόμα και γάζες και οινόπνευμα ασχέτως που πληρώνουμε κιόλας για την νοσηλεία και όχι μόνο!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου χριστινα, ναι αυτο για τις γαζες και το οινοπνευμα το ηξερα.οι ελλειψεις στο μεγαλειο της......αρα τελεικα παιρνουνε και ρουχαλακια για το μωρο και μπουκαλια.βεβαια θα ρωτησω και εγω το γιατρο μου, να δουμε τι θα μου πει..ειμαστε και στον ιδιο μηνα και εγω μολις μπηκα στον εβδομο.

οσο για μας σιγουρα θα χρειαστουμε 1 νυχτικια για να γεννησουμε, πιτζαμες για μετα στο δωματιο και αν θα θηλασουμε να εχει κουμπια, 2 ζευγαρια παντοφλες-μια για το ντουζ και η αλλη για το δωματιο- σιγουρα χαρτι υγειας....( ναι και χαρτι υγειας....), εγω θα παρω και σουτιεν θηλασμου, εσωρουχα, ρουχα εξοδου, σερβιετες, πανακια χλωρινης για την τουαλετα,κατι αλλο δεν μου ερχεται στο μυαλο για μας.....

οσο για το μωρο θα ρωτησω και μια γνωστη μου που γεννησε εκει, αλλα δεν την βρηκα μεχρι στιγμης, γι αυτο ρωτησα πρωτα εδω.

 

οσο για θερμοκιτιδα πιστευω και απο αυτα που εχω ακουσει οτι πρεπει να υπαρχει λογος, αλλιως γιατι να σου το βαλουν το μωρο εκει?

1zDup3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σου χριστινα, ναι αυτο για τις γαζες και το οινοπνευμα το ηξερα.οι ελλειψεις στο μεγαλειο της......αρα τελεικα παιρνουνε και ρουχαλακια για το μωρο και μπουκαλια.βεβαια θα ρωτησω και εγω το γιατρο μου, να δουμε τι θα μου πει..ειμαστε και στον ιδιο μηνα και εγω μολις μπηκα στον εβδομο.

οσο για μας σιγουρα θα χρειαστουμε 1 νυχτικια για να γεννησουμε, πιτζαμες για μετα στο δωματιο και αν θα θηλασουμε να εχει κουμπια, 2 ζευγαρια παντοφλες-μια για το ντουζ και η αλλη για το δωματιο- σιγουρα χαρτι υγειας....( ναι και χαρτι υγειας....), εγω θα παρω και σουτιεν θηλασμου, εσωρουχα, ρουχα εξοδου, σερβιετες, πανακια χλωρινης για την τουαλετα,κατι αλλο δεν μου ερχεται στο μυαλο για μας.....

οσο για το μωρο θα ρωτησω και μια γνωστη μου που γεννησε εκει, αλλα δεν την βρηκα μεχρι στιγμης, γι αυτο ρωτησα πρωτα εδω.

 

οσο για θερμοκιτιδα πιστευω και απο αυτα που εχω ακουσει οτι πρεπει να υπαρχει λογος, αλλιως γιατι να σου το βαλουν το μωρο εκει?[/QUOT

 

Μμμ και χαρτί υγείας ε?μπράβο μας νοσοκομείο σου λένε μετά...(γενικά το λέω για όλα τα νοσοκομεία).Για την γέννα νόμιζα οτι σου δίνουν την πράσινη ρόμπα...Ποιόν γιατρό έχεις αν επιτρέπεται?(αν θέλεις στείλε μου το όνομα prive!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι και χαρτι υγειας, σιγουρα στο θαλαμο μπορει να εχει κανενα ρολο, αλλα αν εισαι σε τετρακλινο τι να σου φτασει και μετα αντε ψαξε την καθατιστρια να σου δωσει κι αν εχει κιολας...οποτε καλυτερα να εχουμε..;)

την πρασινη ρομπιτσα την βαζουν στην καισαρικη και δεν καλυπτει και πολλα......ειναι διαφανες....εκει σου την βγαζουν και γινεται το χειρουργιο. καλυτερα να εχεις μια νυχτικια για να νιωθεις και εσυ καλυτερα, εγω ηδη πηρα μια μονο για αυτην την δουλεια.

 

οσο για τον γιατρο θα σου στειλω πμ

1zDup3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

KORITSIA KALISPERA.PERIMENW TO TRITO MOY PAIDAKI KAI SKEFTOMAI AFTH TH FORA NA PAW STO NOSOKOMEIO AN KAI PROS TO PARON ME PARAKOLOUTHEI GIATROS EKTOS NOSOKOMEIOU.MHPWS GENNHSE KAMIA PROSFATA?THA HTHELA NA MATHW GIA TO KOSTOS KAISARIKHS KAI GIA TIS SYNTHIKES POU EPIKRATOUN EKEI.ISXUEI AYTO GIA TA ANALWSIMA POU AKOUGETAI KAI GENIKA GIA TIS ELEIPSEIS POU YPARXOUN?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα. Είμαι στον 5ο μήνα και σκέφτομαι να γεννήσω στο Πανεπιστημιακό της Λάρισας. Έχει γεννήσει καμιά το τελευταίο χρόνο εκεί να μου πει την εμπειρία της; Υπάρχουν ελλείψεις λόγω της κρίσης; Οι νοσοκόμες είναι υπέρ του θηλασμού; Επίσης, με προβληματίζει το επισκεπτήριο. Έμαθα ότι επιτρέπεται μόνο 2 ώρες την ημέρα επισκεπτήριο και τις υπόλοιπες ώρες δεν αφήνουν ούτε ένα συνοδο. Αληθεύει αυτό; Επειδή είναι το πρώτο μου παιδί δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω μόνη μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι στον 5ο μήνα και σκέφτομαι να γεννήσω στο Πανεπιστημιακό της Λάρισας. Έχει γεννήσει καμιά το τελευταίο χρόνο εκεί να μου πει την εμπειρία της; Υπάρχουν ελλείψεις λόγω της κρίσης; Οι νοσοκόμες είναι υπέρ του θηλασμού; Επίσης, με προβληματίζει το επισκεπτήριο. Έμαθα ότι επιτρέπεται μόνο 2 ώρες την ημέρα επισκεπτήριο και τις υπόλοιπες ώρες δεν αφήνουν ούτε ένα συνοδο. Αληθεύει αυτό; Επειδή είναι το πρώτο μου παιδί δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω μόνη μου.[/quote\

Καλησπέρα! Καταρχήν, με το καλό εύχομαι! Μην αγχώνεσαι, εγώ γέννησα και τα 4 παιδιά μου εκεί. Τ'ωρα είμαι λεχώνα στο 4ο. χρειάστηκα πάνες και μωρομάντηλα για το παιδί. στη θέση σου θα έπαιρνα και κανά χαρτί υγείας, γιατί τα έδιναν με φειδώ. καλά ρρούχα και κουβερτούλα για το παιδί είναι αυτονόητα. στο θηλασμό είδα τώρα μια καλύτερη αντιμετώπιση΄γιατί παλιότερα μου φαινόταν ότι δεν τον ενθάρρυναν.

όσον αφορά το επισκεπτήριο, πιστεύω ότι καλύτερα είναι έτσι, γιατί θα είσαι απασχολημένη με το παιδί ούτως ή άλλως και θα μπορείς να ξεκουράζεσαι, χωρίς να σε απασχολεί μην πλακώσει το σόι. ό,τι άλλο θές, εδώ. Φιλιά!

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλημέρα κι από μένα!Είμαι στον 8ο μήνα της εγκυμοσύνης μου,μένω Κατερίνη και σκέφτομαι για γέννα στο Π.Ν.Λάρισας.Ξέρει κάποια να μου δώσει πληροφορίες;Σε φυσιολογικό τοκετό κάνουν επισκληρίδιο;Πόσο θα μου κοστίσει;Μπορεί να σε παρακολουθεί συγκεκριμένος γιατρός, ή όποιος τύχει και στα ραντεβού και στη γέννα;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Kalimera!

Me sighoreite gia to greeklish, alla den ginete alliws.

Sas diauazw hrwnia, alla epedi twra isws eimai pali egkuos ithela na ehw epikinonia kai me alles mamades.

Skeftomouna polu an tha eprepe na sas pw tin empiria mou apo auto to nosokomeio, alla pisteuw den eimai oi moni.

To telos to 2007 eiha minei egkuos ston gio mou, kai epedi egw kai o filos mou menoume se nisi (logo douleia tou) hwris nosokomeio, itane anamenomeno na genisw stin poli tou, opou einai kai to patriko tou. Ekei eiha gunaikologo, opios itan kai gunaikologos kai hronia tis petheras mou, kai oi duo imastam polu euharistimenes apo ekeinon. Oso prohorouse i egkumosini mou arhisame na akoume diafora gia agkues pou ehoun pethanei sta heria tou, farmaka kai eksetaseis hwris logo kia alla.:( Etsi ston 7 mina mas sistisan ston "uperoho", "empiro", "anthropo" kai "epistinonas" k. Lialios.

To prwto mas ranteuou itane stis 8 to vradu, alla arhise 12:30 ti nihta, kai olles autes tis wres egw kai olles tis alles gunaikes kathomastan orthoii (ektos apo 3, epedi eihe mono 3 karekles). Telika mpikame gia eksetasi, oi opia itane enas aplos uperihos kai tipota allo- hwris istoriko, hwris erwtiseis, hwris tipota. To mono pou frontise itan apo tin arhi na parei ta lefta tou, kai molis eide to moro, mas eipe oti teleiosame. :evil::evil::evil:

Tin epomeni fora pou eida ton kurio itan ligo prin to programatismeno ranteuou mas ston 9-to mina (parakalw) ... diladi otan mou espasan ta nera kai arhise o toketos.

Prwta na sas pw oti eimai voulgara kai itane diki mou apofasi na min pantreutoume me ton filo mou/ antra mou/ oti-theleis-pais-to, etsi egw eimai anasfalisti.

Loipon. Otan espasan ta nera, piga sto nosokomeio me tin mana mou kai tin pethera mou. Ekei me eksetase enas gunaikologos me aspra malia kai genia, opios eipe oti to paidi einai prowro, tha prepei na mpei se therokitida, kai amesws meta me rwtise an ehw asfaleia. Egw tou eipa oti den ehw asfaleia, alla oute to paidi mou einai prowro, giati eiha mpei sto mina mou prin 2,5 eudomades, kai upologizei lathos. TOu eipa oti o giatros mou einai o Lialios kai thelw ekeinos na me eksetasei. Me estile sto maieutirio, hwris karotsi, hwris tipota, enw apo mena etrehan ta nera. Kalos. Eftasa kato me ta hilia zoria na kano eisagogi, kai perimenw na dw to giatro mou- tipota. Epedi olla kratise 23 wres, egw eida ton giatro mou 3 fores olo kai olo!!! Kai i teleutea fora itane pou molis prolaue na kathisei kai na vlepei pws skizomai, na dwsei to paidi mou stis nosokomes, kai na ton dwseis sto kosmou pou perimene eksw! Egw pira gia proti fora to mwro mia wra meta. Entometaksi o "giatros" pou me erapse, pou den me erapse, kai ekei pou me erapse me ehei sakatepsei. Se oti gunaikologo paw den pisteuoun sta matia tous, kai mou milane gia plastiki.

Oso to mwro eitane makria apo mena, tin prwti tou wra zwis, oi nosokomes tou gemisan ti koilia me gala me mpimpero me tripa les kai me mahairi tin ehoune anoiksei! EPiteous sinandithikame me to paidaki mou! Me eihane valei se domatio eidika gia ksenes (to akousa apo tis nosokomes!!!). Tha sas pw mono oti sto mpanio eihe mouhla minwn, kai ekei eprepei na kanw mpanio!!! Ipostiriksi gia to mpoukali ehei, gia to thilasmo - ohi! Tin teleutea mou nuhta eferan mia kopela me kesariki ston 7-mo mina, kai kati den tis eihane valee kala tin petalouda kai se hrono miden gemise to krevati tis me aimata. Meta apo 20 lepta pou epsahna tis nosokomes, ekines irthan kai apla diorthosane ti petalouda kai efigan afinontas tin kopela sta aimata!!! :evil::evil::evil:

Kai epedi o gios mas se ilikia 1,5 minwn kratise monos tou to kefali, stin ilikia 2 minwnton evazes na "patisei"sta podia sou kai "horopidouse", kai apo tin imera pou genithike ehei polu ligo lipos pano tou, alla polu anaptigmeno muiko sistima. Etsi i "empiri" paidiatros tou nisiou apofasise oti to paidi mas ehei UPERTONIA (egkefaliki paralisi) kai mas sistise se paidoneurologos sto GPNL. Etsi meta ap hilia zoria mas dehtike kai arhise na eksetazei to 5 minwn paidaki mas- na kathete mono tou, na pianei pragmata, na gurizei ston uhw ktlp. Mazi tis eihe kai mia eidikeuomeni, opia eihe ai ekeini agoraki stin idia ilikia. Otan i kathigitria ton eksetase mas dilose - Nai, to paidi sas ehei Upertonia, kai mpenete gia eksetaseis - tomografies, EKG, aima, oura, magnitikes ... Egw pisteua oti ehana ti gi kato apo ta podia mou! Den mporousa na pistepsw oti auto to zoiro kai ugues paidaki einai toso arrwsto, kai se ilikia molis 5 minwn! O antras mou kratiotan me ta zoria, mehri pou akousame i eidikeuomeni na leei: Ma, o dikos mou gios, pou einai stin idia ilikia, den kanei oute ta misa apo auta. Ekeinos den mporei na kathete monos tou. Kai ekei i kathigitria tin stamatise kai eipe: allo to diko sou paidi!:shock:

Telika gurisame pollous paidoneurologous se olli tin Ellada, kai oloi mas elegan- Makari, ola ta paidakia pou erhotan edw na itan etsi. To paidi sas einai apla polu zwiro!

Apo tote otan akouw gia to painepistimiako stin Larisa, trehw makria.

Simera o mikros apo to proi mehri to vradi den usihazei, trehei, skarfalonei kai zei mia fisiologiki zwi (opou oi mpataries tou den teleionoun pote! Ma, pote!!! )kai perimenoume akoma merikes writses na doume an eimai egkuos pali. Oli auti oi empiria mou kostise polla, kai den thelw na to ksana perasw, kai auto me ekane na to mirasto mazi sas, giati den thelw kai alles gunaikes na to zisoun.

Sugharitiria gia ta mwrakia sas, kai se osoi ta perimenoun- me ena pono! :P

6726p3.png ijYxp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια! Ειμαι στη 19η εβδομαδα κ μετακομισα προσφατα στην καρδιτσα. Σκεφτομαι λοιπον να γεννησω στο πανεπ της Λαρισας. Θα κλεισω ρ/β στα εξωτερικα ιατρεια το πρωι για να μου ανοιξουν φακελο κ θα παω καποιες φορες μεχρι να γεννησω. Οταν ερθει η ωρα θα παω στα επειγοντα κ θα γεννησω οπως κ ολες οι γυναικες της Ευρωπης. Με προβληματιζει κ μενα οτι το επισκεπτηριο ειναι μονο 2 ωρες αλλα τι να κανουμε! Αυτο που θελω να ρωτησω προς το παρον ειναι για τα δωματια.. Ειναι ολε 3κλινα κ 4κλινα;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

γεια σασ κοριτσια ειμαι στον πρωτο μηνα τηs εγκυμοσυνησ μου και μου εχουν πει πολυ καλα λογια για τον κυριο γκαρα στο πανεπιστιμιακο λαρισασ. τον ειχε καποια απο εσασ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας σήμερα μπήκα στον 8ο άυτη τη στιγμή βρίσκομαι στη Σάμο αλλά ο γιατρός εδώ λόγω του ιστορικού μου από την πρώτη εγκυμοσύνη πριν 6 και κάτι χρόνια δεν με αφήνει να γεννήσω εδώ. Είμαι από Βόλο και την άλλη εβδομάδα έρχομαι στουσ γονείς μου.Μήπως κάποια κοπέλα γέννησε πρόσφατα στο Πανεπιστημιακό και σε πιο γιατρό μπορεί να με βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα σας σήμερα μπήκα στον 8ο άυτη τη στιγμή βρίσκομαι στη Σάμο αλλά ο γιατρός εδώ λόγω του ιστορικού μου από την πρώτη εγκυμοσύνη πριν 6 και κάτι χρόνια δεν με αφήνει να γεννήσω εδώ. Είμαι από Βόλο και την άλλη εβδομάδα έρχομαι στουσ γονείς μου.Μήπως κάποια κοπέλα γέννησε πρόσφατα στο Πανεπιστημιακό και σε πιο γιατρό μπορεί να με βοηθήσει?

 

Καλησπερα! Με το καλο να κρατησεις το μωρακι σου στην αγκαλιτσα σου!

Γεννησα πριν 20 μερες στο πανεπιστημιακο κ εμεινα πολυ ευχαριστημενη. Σου παρεχουν τα παντα εκτος απο σερβιετες, χαρτι υγειας κ φυσικα σαπουνι. Για το μωρο εχουν τα παντα. Κ ρουχα αλλα ολες ειχαμε τα δικα μας. Επισης μπουρνουζακι για μπανιο κ πανες για να το ακουμπας στο κρεβατι μιας κ θα το εχεις συνεχεια εσυ. Α! Μου ειχαν πει να εχω μαζι μου πανες(παμπερς ή ο,τι αλλο θελω) γιατι μπορει να μην ειχαν ομως ειχαν κ δεν χρειαστηκα. Για γιατρο δεν μπορω να σε βοηθησω μιας κ γεννησα με 2ειδικευομενες αφου πηγαινα στα πρωινα εξωτερικα για παρακολουθηση. Ηθελα να γεννησω οπως ολες οι ευρωπαιες κ ευτυχως ολα πηγαν καλα. Παντως ολοι οι γιατροι ειναι πολυ καλοι ομως εχουν ταριφα. Μονο μια δεν εχει. Ο,τι αλλο θελεις ρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...