Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πανεπιστημιακο νοσοκομειο Λαρισας


cristina.

Recommended Posts


Διαφημίσεις


γεια σας κουκλες!

μπηκα για να κανω μια συντομη ενημερωση για να μην αγχωνεται η συνυφαδα της ARNIKOL. Η κατασταση στο νοσοκομειο,ηταν απλα αψογη!

ολα πεντακαθαρα,οτι ζητουσαμε το ειχαμε,για το μωρο δεν χρειαστηκε τιποτα γιατι τα ειχαν ολα και ρουχακια και μπουκαλια και πανες..τα παντα! οι μαιες στην πλειοψηφια τους αψογες.γλυκυτατες και πολυ εξυπηρετικες.σε γενικες γραμμες ειμαι πολυ ικανοποιημενη. για περισσοτερες πληροφοριες ρωτηστε οτι θελετε.

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Αχ χαίρομαι πολύ με αυτά που διαβάζω! Ελπίζω μέχρι τότε να μην αλλάξει η κατάσταση. Μπράβο τίνγκερ, ωραία. Καλό σαραντισμό, τα΄παμε και στο δίπλα.

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

tingerbell, να σου ζησει!!!

Και εγω στο πανεπιστημιακο θα γεννησω. Εχω μπει στον μηνα μου (ΠΗΤ 25/9/2011) και τωρα αρχιζω σιγα σιγα να φτιαχνω την βαλιτσουλα μου!

Διαβασα ολα τα προηγουμενα για τισ συνθηκεσ στο νοσοκομειο και πραγματικα με ανακουφισαν αυτα που εγραψες, γιατι φοβομουν το τι θα βρω!!

Εσυ γεννησες φυσιολογικα ή με καισαρικη? Τα δωματια ηταν σε καλη κατασταση? Ποσα κρεβατια ειχαν? Με το θεμα θηλασμος τι αντιμετωπιση υπαρχει?

Συγνωμη για τισ πολλες ερωτησεις, αλλα ενα αγχος το εχω!!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κουκλες!

μπηκα για να κανω μια συντομη ενημερωση για να μην αγχωνεται η συνυφαδα της ARNIKOL. Η κατασταση στο νοσοκομειο,ηταν απλα αψογη!

ολα πεντακαθαρα,οτι ζητουσαμε το ειχαμε,για το μωρο δεν χρειαστηκε τιποτα γιατι τα ειχαν ολα και ρουχακια και μπουκαλια και πανες..τα παντα! οι μαιες στην πλειοψηφια τους αψογες.γλυκυτατες και πολυ εξυπηρετικες.σε γενικες γραμμες ειμαι πολυ ικανοποιημενη. για περισσοτερες πληροφοριες ρωτηστε οτι θελετε.

 

Κοριτσακι μου να σου ζήσει το μπεμπε!!! Γερό, καλότυχο και δυνατό..Καλή λοχεία!!!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κουκλες!

μπηκα για να κανω μια συντομη ενημερωση για να μην αγχωνεται η συνυφαδα της ARNIKOL. Η κατασταση στο νοσοκομειο,ηταν απλα αψογη!

ολα πεντακαθαρα,οτι ζητουσαμε το ειχαμε,για το μωρο δεν χρειαστηκε τιποτα γιατι τα ειχαν ολα και ρουχακια και μπουκαλια και πανες..τα παντα! οι μαιες στην πλειοψηφια τους αψογες.γλυκυτατες και πολυ εξυπηρετικες.σε γενικες γραμμες ειμαι πολυ ικανοποιημενη. για περισσοτερες πληροφοριες ρωτηστε οτι θελετε.

 

tingerbell συγχαρητήρια!!!!! Να σας ζήσει το μωράκι σας!!!!

 

Πώς αισθάνεσαι; Είχες εύκολη γέννα; Είχα μείνει στην αγωνία των τελευταίων ημερών...:wink::-D κ σκεφτόμουν τι να έγινε άραγε;

 

Καλή λοχεία κ από εμένα! Πες μας περισσότερα όποτε μπορέσεις...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις ευχες κι ευχομαι και σε σας τα καλυτερα και με το καλο να παρετε τα παιδακια σας αγκαλια!

εγραψα ενα ολοκληρο κατεβατο και κατα λαθος σβηστηκε. το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να κατσω αλλο στον υπολογιστη,με τραβαει η τομη(οχι δεν την γλυτωσα την καισαρικη,ακριβως οπως το φοβομουν!).

θα μπω παλι καποια στιγμη αργοτερα η αυριο και θα ξαναγραψω αναλυτικα.

φιλακια!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια!

Εύχομαι σε όσες περιμένουν ναγεννήσουν με το καλό και "με ενα πόνο" !:P Εγω είμαι στο 5ο μήνα της εγκυμοσύνης ,περιμένω δίδυμα και είναι ο δεύτερος τοκετος. Αυτή τη φορά είμουν αποφασιζμένη να πάω στο Πανεπιστημιακό , ΄στο πρώτο παιδάκι έκανα καισαρική και δεν έμεινα καθόλου ευχαριστιμένη απο ιδ. κλινική της Λάρισας οι συνθήκες στο χειρουργείο ήταν προτόγονες ,οποιος ήθελε έμπαινε και έβγαινε ,οι μαίες δεν ήταν καθόλου εξυπηρετικές μιας που το προσωπικό δεν υπαρκούσε και χρειαζόσουν οποσδήποτε συνοδό και το κυριώτερο δεν βοηθούσαν καθόλου στο θάμα του θήλασμού και μόλις τουσ πίεζες για βοήθεια σου βρίσκαν αφορμές και σου δίναν το χάπι να κόψει το γάλα αφ'ενός για να μην τους ενοχλείς και αφ'ετέρου για να ενησχήσουντις εταιρείς γάλακτος.

Στο Πανεπιστημιακό ο γιατρός που με παρακολουθεί είναι εξαιρετικός επιστήμονας , όσο για τις υπόλοιπεσ συνθήκες πόσο χειρότερα μπορεί να είναι απο αυτό που έζησα στη ιδ. κλινική?

η μητερα μου που με γεννησε σε ιδιωτικη κλινικη τησ λαρισασ πριν 20 χρονια φισικα δεν εμεινε καθολου ευχαριστημενη....αλλα κ προσφατα γνωστεσ μασ παλι το ιδιο....

dev000br___.png
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις ευχες κι ευχομαι και σε σας τα καλυτερα και με το καλο να παρετε τα παιδακια σας αγκαλια!

εγραψα ενα ολοκληρο κατεβατο και κατα λαθος σβηστηκε. το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να κατσω αλλο στον υπολογιστη,με τραβαει η τομη(οχι δεν την γλυτωσα την καισαρικη,ακριβως οπως το φοβομουν!).

θα μπω παλι καποια στιγμη αργοτερα η αυριο και θα ξαναγραψω αναλυτικα.

φιλακια!

 

να σου ζήση το μωράκι σου tingerbell!!!! να ναι γερό και τυχερό!!! όταν μπορέσεις περιμένουμε νέα σου!!!! καλή λοχεία...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια βρίσκομαι κοντα στην 37 εβδομαδα κύησης και θα γεννήσω στο Πανεπιστημιακο της Λάρισας.Είναι η δευτερη γεννα καθως εχω ήδη ενα αγορακι 2 ετων.Την πρωτη φορα γεννησα στο Βόλο σε ιδιωτικό μαιευτηριο με φ.τ αλλα με επισκληρίδιο.Η αλήθεια ειναι οτι απολαυσα την διαδικασία του τοκετου γιατι δεν πονούσα σχεδον καθόλου.Τωρα στο πανεπιστημιακο ο γιατρός που με παρακολουθεί μου πε πως δεν βρισκει λόγο να κανω επισκληριδιο και οτι φαίνεται να εχω προοπτικες να γεννήσω ευκολα.Οτι αν δουμε μονο οτι υπαρχει καποιο ζορι θα το δουμε εκείνη την στιγμή αν θα φωναξουμε αναισθησιολογο για επισκληρίδιο αλλα και πάλι αν θα υπαρχει διαθεσιμος γιατι θα φερει εξωτερικό δίοτι δεν καλύπτει το νοσοκομειο στον φυσιολογικό τοκετο.τον θεωρουν και καλα πολυτελεια.Αγχωθηκα βρε κορίτσια πολύ γιατι δεν ξέρω αν θα εχω ευκολο τοκετο και ειδικα μετα την εμπειρία της πρωτης γεννας με επισκληρίδιο τωρα καπως φοβάμαι να γεννήσω χωρις αναισθησία.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βρίσκομαι κοντα στην 37 εβδομαδα κύησης και θα γεννήσω στο Πανεπιστημιακο της Λάρισας.Είναι η δευτερη γεννα καθως εχω ήδη ενα αγορακι 2 ετων.Την πρωτη φορα γεννησα στο Βόλο σε ιδιωτικό μαιευτηριο με φ.τ αλλα με επισκληρίδιο.Η αλήθεια ειναι οτι απολαυσα την διαδικασία του τοκετου γιατι δεν πονούσα σχεδον καθόλου.Τωρα στο πανεπιστημιακο ο γιατρός που με παρακολουθεί μου πε πως δεν βρισκει λόγο να κανω επισκληριδιο και οτι φαίνεται να εχω προοπτικες να γεννήσω ευκολα.Οτι αν δουμε μονο οτι υπαρχει καποιο ζορι θα το δουμε εκείνη την στιγμή αν θα φωναξουμε αναισθησιολογο για επισκληρίδιο αλλα και πάλι αν θα υπαρχει διαθεσιμος γιατι θα φερει εξωτερικό δίοτι δεν καλύπτει το νοσοκομειο στον φυσιολογικό τοκετο.τον θεωρουν και καλα πολυτελεια.Αγχωθηκα βρε κορίτσια πολύ γιατι δεν ξέρω αν θα εχω ευκολο τοκετο και ειδικα μετα την εμπειρία της πρωτης γεννας με επισκληρίδιο τωρα καπως φοβάμαι να γεννήσω χωρις αναισθησία.

 

Καλησπερα! Εγω βρισκομαι στην 39 εβδομαδα και θα γεννησω το πρωτο μου παιδακι κι εγω στο Πανεπιστημιακο!

Επειδη ειμαι αρκετα φοβητσιαρα εχω πει στον γιατρο μου οτι θελω οπωσδηποτε να κανω επισκληριδιο. Αυτος συμφωνησε μαζι μου λεγοντας μου οτι δεν υπαρχει λογος να υποφερεις τοσες ωρες και να εξαντληθεις!

Αν και μενα μου ειπε οτι λογικα θα εχω ευκολη γεννα(λογω σωματοτυπου και θεση μωρου), αλλα κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει σιγουρα για αυτο!

Δεν ξερω αν εχουμε τον ιδιο γιατρο, αλλα μηπως σου το ειπε γιατι ειναι το δευτερο παιδακι σου και ισως να ειναι πιο ευκολα και γρηγορα τα πραγματα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εγω βρισκομαι στην 39 εβδομαδα και θα γεννησω το πρωτο μου παιδακι κι εγω στο Πανεπιστημιακο!

Επειδη ειμαι αρκετα φοβητσιαρα εχω πει στον γιατρο μου οτι θελω οπωσδηποτε να κανω επισκληριδιο. Αυτος συμφωνησε μαζι μου λεγοντας μου οτι δεν υπαρχει λογος να υποφερεις τοσες ωρες και να εξαντληθεις!

Αν και μενα μου ειπε οτι λογικα θα εχω ευκολη γεννα(λογω σωματοτυπου και θεση μωρου), αλλα κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει σιγουρα για αυτο!

Δεν ξερω αν εχουμε τον ιδιο γιατρο, αλλα μηπως σου το ειπε γιατι ειναι το δευτερο παιδακι σου και ισως να ειναι πιο ευκολα και γρηγορα τα πραγματα?

mairh σου έχω στείλει π.μ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας και παλι!

εγω παντως ειχα ξεκινησει για φ.τ χωρις επισκληριδιο απο επιλογη.βεβαια οταν η ωρα προχωρουσε και οι πονοι δυναμωσαν φρικτα χωρις να προχωραει η διαστολη, ζητησα επισκληριδιο αλλα μου ειπαν οτι γινεται πολυ νωριτερα κι οχι στο σταδιο που ημουν εγω. δεν ξερω τι ισχυει γιατι τελικα το παιδι μου το πηραν με καισαρικη και επισκληριδιο.

ηθελα να πω πως η εμπειρια μου ηταν τραγικη αλλα απο το νοσοκομειο και το προσωπικο γενικα εμεινα πολυ ευχαριστημενη (υπηρχαν κανα δυο περιπτωσεις ατομων βεβαια που σηκωναν καταγγελια για τη σταση τους και τη συμπεριφορα τους αλλα δεν ειμαι τετοιος τυπος οποτε δεν υπαρχει και λογος να το συζηταω.ασε που στους 30 ηταν 2 οι αναποδοι,οποτε και στατιστικα ειναι αμελητεο το νουμερο).λεω οτι εμεινα ικανοποιημενη απο το νοσοκομειο γιατι αν διαβασετε πιο πανω θα δειτε ποσο αγχωμενη ημουν με διαφορα που ακουγονταν για ελλειψεις του νοσοκομειου σε προσωπικο και αναλωσιμα.τιποτα απο ολα αυτα δεν ισχυε τελικα.την τσαντουλα που ειχα φτιαξει για το μωρο οπως την πηγα την πηρα πισω.ειχαν απ'ολα.απλα απ'οτι καταλαβα καμια φορα ξεμενουν για λιγο, οποτε καλο ειναι οι κοπελες να παιρνουν 5 πραγματα μαζι τους προληπτικα.

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

*tingerbell* γιατί οι πόνοι δυνάμωναν χωρίς να προχωρά η διαστολή; Που πιστεύεις ότι οφείλεται; Σε ρωτάω γιατί κ εγώ έχω αποφασίσει να μην κάνω επισκληρίδιο κ αγχώθηκα λίγο ακούγοντάς το από εσένα επειδή είχες παρόμοια φιλοσοφία στο θέμα. Πόσο είχε φτάσει η διαστολή κ δεν γινόταν να σου κάνουν επισκληρίδιο; Μήπως κόντευες να γεννήσεις κ δεν θα προλάβαινε να δρασει; Αν κατάλαβα καλά εισαι δυσαρεστημένη από το γιατρό σου;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και παλι!

εγω παντως ειχα ξεκινησει για φ.τ χωρις επισκληριδιο απο επιλογη.βεβαια οταν η ωρα προχωρουσε και οι πονοι δυναμωσαν φρικτα χωρις να προχωραει η διαστολη, ζητησα επισκληριδιο αλλα μου ειπαν οτι γινεται πολυ νωριτερα κι οχι στο σταδιο που ημουν εγω. δεν ξερω τι ισχυει γιατι τελικα το παιδι μου το πηραν με καισαρικη και επισκληριδιο.

ηθελα να πω πως η εμπειρια μου ηταν τραγικη αλλα απο το νοσοκομειο και το προσωπικο γενικα εμεινα πολυ ευχαριστημενη (υπηρχαν κανα δυο περιπτωσεις ατομων βεβαια που σηκωναν καταγγελια για τη σταση τους και τη συμπεριφορα τους αλλα δεν ειμαι τετοιος τυπος οποτε δεν υπαρχει και λογος να το συζηταω.ασε που στους 30 ηταν 2 οι αναποδοι,οποτε και στατιστικα ειναι αμελητεο το νουμερο).λεω οτι εμεινα ικανοποιημενη απο το νοσοκομειο γιατι αν διαβασετε πιο πανω θα δειτε ποσο αγχωμενη ημουν με διαφορα που ακουγονταν για ελλειψεις του νοσοκομειου σε προσωπικο και αναλωσιμα.τιποτα απο ολα αυτα δεν ισχυε τελικα.την τσαντουλα που ειχα φτιαξει για το μωρο οπως την πηγα την πηρα πισω.ειχαν απ'ολα.απλα απ'οτι καταλαβα καμια φορα ξεμενουν για λιγο, οποτε καλο ειναι οι κοπελες να παιρνουν 5 πραγματα μαζι τους προληπτικα.

Να σου ζήσει το μωράκι σου να ναι παντα γερό και καλότυχο.Γεννησα και γω πριν 5 μερες στο Π.Ν.Λαρισας και οντως ειναι ετσι ακριβως οπως τα λες.Και γω εμεινα αρκετα ευχαριστημενη και δεν χρειαστηκα τιποτα για το μωρό.Βεβαια εμενα με το που γεννησα το πηγαν στην μοναδα νεογνων και βρισκεται ακομα εκει λογου ηπιου αναπνευστικου προβλήματος.Ευτυχως τωρα ειναι καλα και πιστευουμε να το παρουμε τελος της εβδομάδας.Παντως και γω γεννησα χωρις επισκληρίδιο με φυσιολογικό τοκετο.Παρόλο που εγω την ηθελα να την κανω ο γιατρός μου ήταν αρνητικος λεγοντας μου οτι θα γεννησω ευκολα το πολυ μεσα σε ενα διωρο.Οντως ετσι ήταν αλλά τα ειδα ολα απο τους πονους.Φοβερες ωδίνες μιλάμε αλλα στο τελος 2 εξωθήσεις και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

ταζουλα να σου ζησει κι εσενα το μπεμπακι σου! κι εμενα νοσηλευτηκε το δικο μου και για μενα αυτο ηταν ακομα ενα σοκ.και χειρουργημενη και χωρις μωρο.κι εγω μονη γυρισα σπιτι, αλλα ειπα δοξα τω Θεω που εχει τοσο καλη νεογνολογικη μοναδα και που ημουν κι εγω εκει και δεν ημουν σε καμια κλινικη χιλιομετρα μακρια.

Τζινα σ'ευχαριστω για τις ευχες!δυστυχως καλη μου δεν γνωριζω αν υπαρχει τραπεζα ωαριων.δεν μπορεις να μαθεις τηλεφωνικα?

Μελινα ειλικρινα δεν ξερω τι εγινε... οι πονοι ειχαν φτασει στο λεπτο και η διαστολη μου ηταν κολλημενη στο 6. η μαια καποια στιγμη μου ειπε οτι ακομα και στο 10 να φτασω το παιδι δυσκολα θα βγει φυσιολογικα.ειπε για την ακριβεια οτι ειμαι πολυ στενη και θα με ξεσκισει.και δεν ξερω τελικα ποσο προνοει η φυση γιατι κι εγω ειχα ξεσκισει τη μαμα μου,θα την πεθαινα(ισως να παιζει ρολο η κληρονομικοτητα τελικα,τι να πω).μακαρι να κοντευα να γεννησω γιατι αν κοντευα δεν θα περνουσα ολο αυτο που περασα.μου ειπαν οτι κανονικα γινεται πριν το 5 κι εγω ημουν στο 6.βεβαια για την καισαρικη επισκληριδιο μου εκαναν.κι εχω ακουσει και περιπτωσεις που την εκαναν στο 7.

Παντως γνωμη μου ειναι να μην κανεις εφοσον δε σου βαλουν τεχνητους πονους.πιστευω οτι ο ορος ειναι που επειδεινωνει την κατασταση.οπως μας ειχαν πει και στον ανωδυνο,οι τεχνητοι πονοι ειναι αγριοι,επειδη δεν τους παραγει ο οργανισμος για να παραχθει παραλληλα και η ενδορφινη που τους μαλακωνει.κι επισης ειπα οτι θελω επισκληριδιο οταν πονουσα ανα λεπτο.κι αυτο κρατησε πολληηηηη ωρα! σε ενα καλο τοκετο,αν δεν κανω λαθος, οι πονοι του λεπτου συνοδευονται απο τις εξωθησεις και ξεμπερδευεις σχετικα γρηγορα.εγω ειχα τοση ωρα που ημουν πια σε ημιλιποθυμη κατασταση.

ευχομαι να σου πανε ολα τελεια και με το καλο να κρατησεις το μωρακι σου αγκαλια!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια γειά σας!

Είμαι καινούργια στο forum , βρίσκομαι στην 33η εβδομάδα της κύησης και περιμένω δίδυμα. Θα ήθελα να ρωτήσω τις μανούλες που εκαναν καισαρική κάποια πράγματα:

1.Κάνατε επισκληρίδιο ή ολική ,πονέσατε με την επισκληρίδιο?

2.Μετά πόσο γρήγορα συνέλθατε ,μπορούσατε να σηκωθείτε απο την πρώτη μέρα? Τα καταφέρνατε με το μωράκι σας μιάς και δεν επιτρέπουν συνοδό?

3.Θηλάσατε απο την πρώτη μέρα? σας βοήθησαν καθόλου οι μαίες?

:confused::confused::confused:

Με συγχωρείτε για τις πολλές απορίες ,αλλά καταλαβαίνετε όσο περνάει ο καιρός το άγχος μεγαλώνει!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας!

Είμαι καινούργια στο forum , βρίσκομαι στην 33η εβδομάδα της κύησης και περιμένω δίδυμα. Θα ήθελα να ρωτήσω τις μανούλες που εκαναν καισαρική κάποια πράγματα:

1.Κάνατε επισκληρίδιο ή ολική ,πονέσατε με την επισκληρίδιο?

2.Μετά πόσο γρήγορα συνέλθατε ,μπορούσατε να σηκωθείτε απο την πρώτη μέρα? Τα καταφέρνατε με το μωράκι σας μιάς και δεν επιτρέπουν συνοδό?

3.Θηλάσατε απο την πρώτη μέρα? σας βοήθησαν καθόλου οι μαίες?

:confused::confused::confused:

Με συγχωρείτε για τις πολλές απορίες ,αλλά καταλαβαίνετε όσο περνάει ο καιρός το άγχος μεγαλώνει!

 

 

λοιπον για την πρωτη ερωτηση επειδη εχω παρακολουθησει καισαρικη τομη γιατι ειμαι τελειοφητος νοσηλευτικης , κανουν επισκληριδιο αναισθησια.η ξαδερφη του αντρα μου που γενησε με καισαρικη προχθες δεν ειχε αμεσως γαλα και της ειπαν οτι θα εχει μετα το τριτο 24ωρο, με βαση τα δικα της λεγομενα, παντως ξερω κοπελα που μετα απο καποιες ωρες απο την καισαρικη σηκωθηκε.Σε παρακολουθει γιατρος του πανεπιστημιακου νοσοκομειου λαρισας? γιατι κι εγω εκει θα γεννησω, αλλα εχω ακομα καιρο μπροστα μου....καλη λευτερια να εχεις..φιλακια

 

7bQfp3.png

1zDup3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...