Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Είναι αλήθεια κορίτσια οτι και τις 3 ωρες πρεπει να παραμεινεις στο μικροβιολογικο για να μην καψεις τη γλυκοζη? Αυτο τουλαχιστον μου ειπε ο γιατρος...

 

ναι είναι αλήθεια....

επίσης δεν πίνεις και δεν τρως τίποτα σε αυτές τις 3 ώρες....

παίρνεις μαζί σου μόνο περιοδικά και βιβλία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλό θα ήταν να μην αρχίσεις τις βόλτες για να περάσει το τρίωρο γιατί ενδέχεται να ζαλιστείς λιγάκι από την απότομη αύξηση ινσουλίνης (ουσία που απελευθερώνεται στον οργανισμό για να "κάψει" τη γλυκόζη που σου δίνουν).

Μείνε εκεί με βιβλίο,περιοδικό,σταυρόλεξο,μουσική,μια φίλη....

Θα περάσει θα δεις δεν είναι και τόσο τρομερό!

Εμένα μου έκαναν 3 αιμοληψίες: 1 μόλις πήγα,1 σε μισή ώρα και 1 σε 2 ώρες από την πρώτη.Σύνολο έκατσα 2 ωρίτσες εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας......... :P

Α και μια ακόμη πρέπει να πας νηστική??? :shock::shock:

 

ENNOEITAI!!!!!!!!!!!

βασικά θα σου δώσει οδηγίες ο γυναικολόγος σου....

πρέπει να είσαι νηστική περίπου ένα 12ωρο...

δλδ αν είναι να πας για πρώτη αιμοληψία στις 8 το πρωί δε θα έχεις φάει τπτ απ τις 8 το προηγούμενο βράδυ.... άντε το πολύ πολύ για να μην πέσεις και κάτω, να έχεις φάει ένα γιαουρτάκι με μία φρυγανιά

επίσης, συνήθως σου δίνουν εντολή ότι πριν πας για την εξέταση, επί 3 μέρες να τρως συνεχώς αμυλώδη (μακαρόνια πατάτες κλπ) ώστε να πας με αυξημένο ζάχαρο και να το δούνε ακόμα καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας......... :P

Α και μια ακόμη πρέπει να πας νηστική??? :shock::shock:

 

ENNOEITAI!!!!!!!!!!!

βασικά θα σου δώσει οδηγίες ο γυναικολόγος σου....

πρέπει να είσαι νηστική περίπου ένα 12ωρο...

δλδ αν είναι να πας για πρώτη αιμοληψία στις 8 το πρωί δε θα έχεις φάει τπτ απ τις 8 το προηγούμενο βράδυ.... άντε το πολύ πολύ για να μην πέσεις και κάτω, να έχεις φάει ένα γιαουρτάκι με μία φρυγανιά

επίσης, συνήθως σου δίνουν εντολή ότι πριν πας για την εξέταση, επί 3 μέρες να τρως συνεχώς αμυλώδη (μακαρόνια πατάτες κλπ) ώστε να πας με αυξημένο ζάχαρο και να το δούνε ακόμα καλύτερα

 

Ευχαριστώ πολύ κατάλαβα θα πέσει πολύ πείνα λέμε..................

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια εμένα η γυναικολόγος δεν μου είπε να μην έχω φάει 12 ώρες πριν. Απλά να πάω το πρωί νηστική και μάλιστα να κάνω την μικρή καμπύλη ζαχάρου 50ml γλυκόζης και αν εκεί είναι ανησυχητικά τα αποτελέσματα τότε προχωράμε στην 3ωρη.

1123994.png
Link to comment
Share on other sites

την έκανα ήδη την εξέταση στην 29η εβδομάδα. Η μικροβιολόγος μου επέτρεψε να πίνω και λίγο νερό κατά τη διάρκεια της αναμονής αλλά γουλιά - γουλιά. Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι.

1123994.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα μου ειπε να κανω ο γιατρος καμπυλη των 75 απ'οτι βλεπω γραμμενο. Δεν μου ειπε τιποτα απολυτως, απλα οταν τον ρωτησα αν βλεπει κατι στις εξετασεις ειπε οχι, ολα πολυ καλα αλλα το κανουμε προληπτικα. Το μονο που μου ειπε γενικα ειναι "τι τρως... τι τρως;" χωρις να μου δωσει εξηγησεις. Κανω διατροφη για να μην παρω πανω απο 9-10 κιλα οπως μου εχει πει και δικιο εχει γιατι εχω να χασω ηδη κιλα απο πριν. Οταν τον ρωτουσα γιατι βλεπετε κατι; απλα δεν απαντουσε και εμεινα με την απορια :shock: Ουτε ο αντρας μου καταλαβε τι εννοουσε, εξαλλου στα κιλα που με ζυγισε ειπε μια χαρα :roll:

Πολυ μυστηριος αυτος ο γυναικολογος :roll::lol:

Το μωρο παντως στα κιλα ηταν οκ, στην 23η εβδομαδα ηταν 434 γμ.

 

Αληθεια ποση ωρα θα περιμενω με 75?

 

Βρηκα αυτο http://www.gynmed.gr/content.php?id=59

 

Το 75 φανταζομαι θα οφειλεται στο οτι ειχα 10 κιλα παραπανω προ εγκυμοσυνης?

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites

 

Το 75 φανταζομαι θα οφειλεται στο οτι ειχα 10 κιλα παραπανω προ εγκυμοσυνης?

 

Δεν έχει σχέση το ζάχαρο με το αρχικό σου βάρος καλώς ή κακώς. Μέχρι στιγμής πόσα κιλά έχεις πάρει? Εγώ μπήκα στον 5ο και έχω πάρει 4 (δεν είναι και λίγα). Καμπύλη έκανα με το που ξεκίνησα την εγκυμοσύνη προληπτικά, και πάλι καλά γιατί έκανα αμέσως διαβήτη κύησης και κάνω ινσουλίνη από το 2ο μήνα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το 75 από όσο θυμάμαι είναι τα γρμ της γλυκόζης που θα πιείς. όσο για τον χρόνο που θα κάτσεις φαίνεται στο τι λέει μετά το 0΄ (0΄-120 ΄για παράδειγμα). Αν λέει 120΄ θα κάτσεις 2 ώρες...

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα την έκανα. Δεν με βασάνισε πολύ η γλυκόζη όσο με βασάνισε το να περιμένω εκεί 3 ολόκληρες ώρες νωρίς νωρίς. :mad: Με είχε πιάσει μια νύσταααααα, άλλο πράμα. :roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια θα την κάνω την Τετάρτη. Βασικά έχω αγχωθεί με όσα διάβασα.Η μικροβιολογος δεν μου είπε τίποτα για τη διατροφή το βράδυ πριν πάω. Πάντως 7 το πρωί πρέπει να είμαι εκεί με τη γλυκόζη μου σε σκόνη. Θα πάρω μαζί παγωμένο νερό και κανένα λεμονάκι και ο Θεός βοηθός. Μήπως στα ενδιάμεσα που σου πέρνουν το αίμα, να την πέσω πουθενά για λίγο; Δεν νομίζω να αντέξω πρωί πρωί να κάθομαι απλά και να περιμένω... :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλά εγω αν χρειαστεί να την κάνω αυτή την εξέταση θα με τρέχουν στο νοσοκομείο σίγουρα!!!! Νηστική τόση ώρα :lol::lol::lol: Εδω αν δεν φάω κάθε δίωρο πέφτω τ' ανάσκελα όχι τόσες ώρες...πω πω με αγχώσατε ελπίζω να μη μου τη ζητήσει (που δεν τον βλέπω να μου τη ζητάει μιας και θέλει μονο αίματος και ούρων προς το παρόν).

Link to comment
Share on other sites

naina μεχρι στιγμης εχω παρει 5,5 και ειμαι στον εκτο, τα πηγαινα καλα αλλα δυστυχως πηρα τα 2,5 μαζεμενα το Πασχα :cry: Αλλα και παλι ειπε οτι ειμαι οκ απο κιλα.

 

yogini μακαρι να μην στο ζητησει, κι εμενα μου ζητουσε αιμα καθε 2-3 μηνες και ουρα καθε μηνα και δεν περιμενα να μου πει για καμπυλη ζαχαρου αλλα να που το ζητησε την περασμενη εβδομαδα :roll:

 

Αντε να δουμε τι θα δουμε...

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια εμένα η γυναικολόγος δεν μου είπε να μην έχω φάει 12 ώρες πριν. Απλά να πάω το πρωί νηστική και μάλιστα να κάνω την μικρή καμπύλη ζαχάρου 50ml γλυκόζης και αν εκεί είναι ανησυχητικά τα αποτελέσματα τότε προχωράμε στην 3ωρη.

 

Κι εμένα δεν μου έδωσε ιδιαίτερες οδηγίες πέραν του να μην φάω τίποτα το πρωι πριν πάω. Πήρα 75 ml γλυκόζτης και μου έκαναν αιμολοψία στην αρχή και μιά ώρα μετά.

OX0Gp2.pnguIhfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά αποτελέσματα κορίτσια!!

Πέρασα τη φρίκη μιάς κακής καμπύλης πέρυσι, έκανα διαβήτη κύησης & έπαθα σοκ. Δε μπορούσα να το δεχθώ με τίποτε... Αλλαγή στη διατροφή, αλλαγή στα ωράρια φαγητού, μετρήσεις, εξετάσεις...

 

Τελικά το φιλοσόφησα, είμαστε τυχερές που το περνάμε αυτό μόνο τις τελευταίες εβδομάδες της εγκυμοσύνης. Κάποιοι συνάνθρωποί μας ζουν μ'αυτό το πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Καλά αποτελέσματα κορίτσια!!

Πέρασα τη φρίκη μιάς κακής καμπύλης πέρυσι, έκανα διαβήτη κύησης & έπαθα σοκ. Δε μπορούσα να το δεχθώ με τίποτε... Αλλαγή στη διατροφή, αλλαγή στα ωράρια φαγητού, μετρήσεις, εξετάσεις...

 

Φαντάσου πώς είμαι εγώ που ξεκίνησα αυτή τη ρουτίνα που περιγράφεις + τις ενέσεις ινσουλίνης από την 7η εβδομάδα...Τώρα στη 19η είναι το λιγότερο από τα προβλήματά μου... Όλα συνηθίζονται τελικά

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας εύχομαι καλά αποτελέσματα :wink: για να μην βασανιστείτε με διατροφές κλπ.

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια να ΕΥΧΕΣΤΕ να σας τη ζητήσει

αν ΔΕΝ την ζητήσει, αλλάξτε γιατρό

 

σορρυ που το λέω έτσι ωμά, αλλά η καμπύλη ζαχάρου είναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ εξέταση και γίνεται ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ απ ΟΛΕΣ τις εγγυούλες

 

αν δεν την ζητήσει, είναι ανεύθυνος κι αλλάχτε τον

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια να ΕΥΧΕΣΤΕ να σας τη ζητήσει

αν ΔΕΝ την ζητήσει, αλλάξτε γιατρό

 

σορρυ που το λέω έτσι ωμά, αλλά η καμπύλη ζαχάρου είναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ εξέταση και γίνεται ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ απ ΟΛΕΣ τις εγγυούλες

 

αν δεν την ζητήσει, είναι ανεύθυνος κι αλλάχτε τον

 

συμφωνώ απόλυτα...

καλέ κορίτσι...τί κούκλος που είναι ο γιος σου;;;;;;;;;; φτου φτου φτου :wink::wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια να ΕΥΧΕΣΤΕ να σας τη ζητήσει

αν ΔΕΝ την ζητήσει, αλλάξτε γιατρό

 

σορρυ που το λέω έτσι ωμά, αλλά η καμπύλη ζαχάρου είναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ εξέταση και γίνεται ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ απ ΟΛΕΣ τις εγγυούλες

 

αν δεν την ζητήσει, είναι ανεύθυνος κι αλλάχτε τον

 

συμφωνώ απόλυτα...

καλέ κορίτσι...τί κούκλος που είναι ο γιος σου;;;;;;;;;; φτου φτου φτου :wink::wink:

 

μαρή βάλε κι εσύ πουθενά τον δικό σου γιο να τον φτύξουμε :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Πωπω κορίτσια μόλις ήρθα στο γραφείο...... :!::!:

Πρωι πρωι στο ΙΚΑ για καμπύλη............. :oops::oops:

Απο τις 7:30 ξεκινήσαμε και μας πήραν αίμα 5 φορές :shock::shock::shock:

Δεν έμεινε ατρύπητο μέρος.................

Μόλις μας πήραν την πρώτη φορά μετά μας έδωσαν να πιούμε το γνωστό ποτάκι.......... :wink: εντάξει ήταν το περίμενα πιο χάλια μετά δεν ξαναπίνεις τίποτα μόνο ανα μισή ώρα σε παίρνουν αίμα............

Ουφ κουράστηκα αλλά εντάξει περνούσε η ώρα...........

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

απο χθες προσπαθω να βάλω...αλλά κάνει μόνο 6ΚΒ την μικραίνω και δεν φαίνεται καθόλου :?:?

τί να κάνω;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια να ΕΥΧΕΣΤΕ να σας τη ζητήσει

αν ΔΕΝ την ζητήσει, αλλάξτε γιατρό

 

σορρυ που το λέω έτσι ωμά, αλλά η καμπύλη ζαχάρου είναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ εξέταση και γίνεται ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ απ ΟΛΕΣ τις εγγυούλες

 

αν δεν την ζητήσει, είναι ανεύθυνος κι αλλάχτε τον

 

συμφωνώ απόλυτα...

καλέ κορίτσι...τί κούκλος που είναι ο γιος σου;;;;;;;;;; φτου φτου φτου :wink::wink:

 

μαρή βάλε κι εσύ πουθενά τον δικό σου γιο να τον φτύξουμε :lol::lol:

 

Άλλαξες φωτο βλέπω. Και σε αυτήν ο Ωρίων είναι κούκλος όπως ήταν και στην προηγούμενη. Να σου ζήσει!

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...