Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εγώ πάλι είχα πάει, μου κάνανε την πρώτη αιμοληψία, έφυγα και επανήλθα για τη δεύτερη σε μιάμιση ώρα νομίζω.

 

α, κακώς, γιατί επηρρεάζονται τα αποτελέσματα. ο οργανισμός μας, το πρώτο πράγμα που καίει όταν χρειάζεται ενέργεια (πχ περπάτημα) είναι γλυκόζη. οπότε τα αποτελέσματα βγαίνουν πιό χαμηλά από ότι είναι στην πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ViCtori@ καλή επιτυχία! Κι εγώ θα πάω για την ολόκληρη καμπυλη αύριο (μιας και η μισή δεν βγήκε και τόσο καλή). 3 ώρες αναμονή και 4 τρυπηματα. Δεν πειράζει υπομονή και βιβλιαρακια!

Εμένα μου είπαν 10-12 ώρες νηστικη πριν την εξέταση και τις προηγούμενες ημέρες κανονικά γεύματα για να είναι ρεαλιστικά τα αποτελέσματα. Και φυσικά χωρίς μετακινήσεις περπάτημα κτλ μεταξύ των ληψεων.

Ολα να πανε καλά..!

OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Mariliw μου όλα καλά να πάνε, αγχώθηκα λίγο αλλά τι να κάνεις... Όλα για τα μωράκια μας σωστά?? Φιλιά περιμένουμε νέα σου θα επανέλθω κι εγώ για τα δικά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο αν υπάρχει πρόβλημα όσο προχωράει η εγκυμοσύνη εντείνεται & έτσι η καμπύλη μια χαρά θα δείξει & τώρα :)

 

 

Εννοείται!! Τη θέλουμε έστω και τώρα!! :P

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Κι Εμένα ευτυχως μια χαρά βγηκανε! Βέβαια Όχι σαν της Victori@ αλλα πολυ κάτω των οριακων τιμών.

Victori@ φαε και κανά γλυκακι καλέ.. Δε νομίζω πάντως να σημαίνει κατι γιατί απο όσο ξέρω ως όρια για φυσιολογικές τιμές δίνονται μόνο τα ανώτερα. Οποτε τα κατώτερα πιθανότατα να μην μας απασχολούν. Καλού κακού δεν ρωτάς και κανέναν γιατρο;

OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το απόγευμα έχω ραντεβού για να το δω Μαριλιώ μου, χαίρομαι που και τα δικά σου αποτελέσματα είναι πολύ καλά!!! Η αλήθεια είναι ότι απεχθάνομαι τα γλυκά, προτιμώ τα αλμυρά χα χα χα!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια,να σας πω κ τα δικα μου,πριν μια βδομαδα εκανα καμπυλη στην 28 εβδομαδα....τιμες οτι να ναι δηλαδη στα 100γρ γλυκοζης ειχα πρωτη 219 δευτερη 82 κ τριτη 40,απο τα υψη στον πατο!διαιαραχη ειπε ο γιατρος κ ξεκινησα διατροφη.τα κανω ολα κατα γραμμα κ μεσα στην ημερα ολα ειναι οκ εκτος απ το πρωι,,,οταν μετριεμαι πριν φαω εχω παντα αναμεσα στο 90 εως 100(σχετικα ψηλα σε σχεση με την υπολοιποη μερα προ φαγητου.μετα το πρωινο εχω παντα 130 κ πανω(μια ωρα μετα) κ ας εχω φαει 2 φρυγανιες κ γαλα(τη μιαμερα εσταξα πανω στη φρυγανια σταγονες μελι κ εφτασα 168)!να αναφερω οτι δεν κινουμε καθολου λογω λεπτυνσης τραχηλου κ ειμαι απο την 6 εβδομαδα στο κρεββατι!τι γινεται ρε κοριτσια?εχει συμβει σε καμια σας καατι παρομοιο.:-(

Link to comment
Share on other sites

Ακομα ΚΑΙ οι χαμηλες τιμες νομιζω οτι ειναι καποια διαταραχη οποτε καλο ειναι να δειτε διαβητολογο που ασχολειται με διαβητη κυησεως.Ο διαβητης δεν ειναι μονο οι υψηλες τιμες αλλα και οι χαμηλες γιατι προκειται για διαταραχη κατα την κυηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακομα ΚΑΙ οι χαμηλες τιμες νομιζω οτι ειναι καποια διαταραχη οποτε καλο ειναι να δειτε διαβητολογο που ασχολειται με διαβητη κυησεως.Ο διαβητης δεν ειναι μονο οι υψηλες τιμες αλλα και οι χαμηλες γιατι προκειται για διαταραχη κατα την κυηση.

αυτο ειπε κ ο γυναικολογος μου κ πηγα σε ενδοκρινολογο κ με εβαλε σε διατροφη κ σημερα εκανα επαναληψη της καμπυλης,για να δουμε τι θα δειξει.παντως τα πρωινα ακομα κ 2 σκετες φρυγανιες να φαω εχω πανω απ το οριο,μου λενε οτι παιζει ρολο το αγχος γιατι τα βραδια με πιανουν οι αγωνιες μου για την εγκυμοσυνη!

Link to comment
Share on other sites

Μαρκέλα εάν όλες οι τιμές είναι πολύ χαμηλές όπως οι δικές μου πάμε για υπογλυκαιμία, το ανάποδο δηλαδή αλλά επικίνδυνο επίσης. Κι εγώ έκλεισα ραντεβού σε ενδοκρινολόγο για να δούμε τι θα μου πει. Από το τηλέφωνο πάντως μου είπε ότι το πιο πιθανό είναι να στρώσει με διατροφή. Λες να με βάλει να τρώω γλυκά?:confused::confused:Θα επιστρέψω με νεότερα

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια κι εγω στο κλσμπ.εκανα τη καμπυλη στην 28η βδ.τωρα ειμαι 29η και αν και στις απλες εξετασεις δε φαινοταν τιποτα η καμπυλη δεν ηταν καλη.με 100γρ ειχα νηστειας 86,1h μετα 195(αυτη ητιμη ειναι που ξεφυγε),2h μετα 117 κσι 3h μετα 70.μιλησα με το γιατρο και μου ειπα να μετριαμαι μονη μου για μια βδ.4 φορες τη μερα και να παω μετα να δουμε τι θα κανουμε κι αν ειναι να παω κ σε διαβηυολογο.ηδη αρχισα απο μονη μου διατροφη που βρηκα στο νετ.τωρα νηστειας ανεβηκε στο 100με 110 μετα πρωινο γυρω στο 120 μετα γευμα εφτασε μιαμερα και 153 και το βραδυ δεν εχω χθες ηταν 108 μετα δειπνο.εσεις τι λετε εχω μεγαλο προβλημα ε;;;φοβαμαι για το μικρουλι μου..

 

Μην φοβάσαι , μάλλον θα σου πει να κάνεις διατροφή και να μετριέσαι πρίν και μετά από καθε γεύμα (δεν θυμάμαι πόση ώρα πριν και πόση μετά , θα σου πει) Παθούσα κι εγώ στην δεύτερη εγκυμοσύνη , έκανα δίαιτα μετά από ραντεβού με την ενδοκρινολόγο/διαβητολόγο. Θυμάμαι όμως ότι δεν ρυθμιζόταν εύκολα η τιμή μετά την λήψη του πρωινού. Ό,τι και να έτρωγα , και τα είχα δοκιμάσει όλα, δεν πετύχαινα χαμηλή τιμή. Κατά τα άλλα είχα καταλήξει ποιες τροφές μου το σταθεροποιούσαν : ζυμαρικά ολικής άλεσης, αγγούρι, ξινόμηλα, όπως επίσης είχα διαπιστώσει ότι δεν μου το ανέβαζαν τα παγωτά 0% (βεβαια δεν τα έτρωγα συχνά- μόνο σε περίπτωση στερητικού συνδρόμου !), και πράσινες σαλάτες (αν και οπως έμαθα μετά ειναι επικίνδυνες για τοξόπλασμα), ψάρια, στεγνά κρέατα. Αυτό που μου έλειψε εκτός από τα γλυκά ήταν το ρύζι το οποίο το εκτοξεύει !

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας κοριτσια μιλισα σημερα με την ενδοκρινολογο κ ενω νομιζα οτι τα παω καλα μου ειπε οτι ισως χρειαστω ινσουλινη,μου εχει δωσει σαν οριο το 130 μια ωρα μετα το γευμα κ γενικα ειμαι απο 90 εως 120 εκτος απο τα πρωινα που φτανουν το 139 ........πολλες φορες στις μετρησεις προ φαγητου ειμαι κ πολυ χαμηλη δηλαδη 65....το ερωτημα μου ειναι για λιγες μοναδες παραπανω ειναι ανγκη να κανω ινσουλινη?κ αν η ινσουλινη μου κανει υπογλυκαιμια αφου εχω αρκετα σκαμπανεβασματα?εσεις τι πιστευετε?μηπως ειναι υπερβολικη η γιατρος?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια μιλισα σημερα με την ενδοκρινολογο κ ενω νομιζα οτι τα παω καλα μου ειπε οτι ισως χρειαστω ινσουλινη,μου εχει δωσει σαν οριο το 130 μια ωρα μετα το γευμα κ γενικα ειμαι απο 90 εως 120 εκτος απο τα πρωινα που φτανουν το 139 ........πολλες φορες στις μετρησεις προ φαγητου ειμαι κ πολυ χαμηλη δηλαδη 65....το ερωτημα μου ειναι για λιγες μοναδες παραπανω ειναι ανγκη να κανω ινσουλινη?κ αν η ινσουλινη μου κανει υπογλυκαιμια αφου εχω αρκετα σκαμπανεβασματα?εσεις τι πιστευετε?μηπως ειναι υπερβολικη η γιατρος?

 

Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω, αλλά εαν θεωρείς υπερβολική την αποψη της πάρε και μια δευτερη γνώμη... εγώ αυτό θα έκανα!!!

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια μιλισα σημερα με την ενδοκρινολογο κ ενω νομιζα οτι τα παω καλα μου ειπε οτι ισως χρειαστω ινσουλινη,μου εχει δωσει σαν οριο το 130 μια ωρα μετα το γευμα κ γενικα ειμαι απο 90 εως 120 εκτος απο τα πρωινα που φτανουν το 139 ........πολλες φορες στις μετρησεις προ φαγητου ειμαι κ πολυ χαμηλη δηλαδη 65....το ερωτημα μου ειναι για λιγες μοναδες παραπανω ειναι ανγκη να κανω ινσουλινη?κ αν η ινσουλινη μου κανει υπογλυκαιμια αφου εχω αρκετα σκαμπανεβασματα?εσεις τι πιστευετε?μηπως ειναι υπερβολικη η γιατρος?

 

Καλημέρα!Ξεκινησα ινσουλίνη στην πρώτη εγκυμοσύνη με πολύ καλές μετρήσεις σχεδόν καμία εκτός ορίων λόγω αυξημένου αμνιακού υγρού. Οι χαμηλές μετρήσεις προγευματικά σημαίνουν ότι μένεις πολλές ώρες νηστική ίσως. Με την ινσουλίνη θα βοηθήσεις τον οργανισμό σου. Δεν πρέπει στον διαβήτη κύησης να κάνεις σκαμπανεβάσματα,αυτό είναι το νόημα γι'αυτό και οι γιατροί λένε να τρώμε κάθε 3 το πολύ ώρες και να μην πέφτει πολύ το σάκχαρο μας. Ωστόσο αν δεν είσαι σίγουρη τότε ναι μία δεύτερη γνώμη βοηθάει

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Ξεκινησα ινσουλίνη στην πρώτη εγκυμοσύνη με πολύ καλές μετρήσεις σχεδόν καμία εκτός ορίων λόγω αυξημένου αμνιακού υγρού. Οι χαμηλές μετρήσεις προγευματικά σημαίνουν ότι μένεις πολλές ώρες νηστική ίσως. Με την ινσουλίνη θα βοηθήσεις τον οργανισμό σου. Δεν πρέπει στον διαβήτη κύησης να κάνεις σκαμπανεβάσματα,αυτό είναι το νόημα γι'αυτό και οι γιατροί λένε να τρώμε κάθε 3 το πολύ ώρες και να μην πέφτει πολύ το σάκχαρο μας. Ωστόσο αν δεν είσαι σίγουρη τότε ναι μία δεύτερη γνώμη βοηθάει

 

Καλημέρα Ονειράκι!!!!!

Είχα αναρτήσει μια ερώτηση σε άλλο ποστ για το ζάχαρο αλλά μάλλον δεν την είδες. Θα την κάνω και εδώ μήπως ξέρεις!

Μετά την γέννα πρέπει να συνεχίσω διατροφή ή όχι??? Πέφτει αμέσως το ζάχαρο????? Θα πρέπει να κάνω καμπύλη πάλι και γλυκοζιωμένη???

OTp9p2.png

 

wwdEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μετα την γεννα το σακχαρο πεφτει σταδιακα. Οι αποψεις κ παλι εξαρτωνται απο τον γιατρο. Καμπυλη θα κανεις σιγουρα το θεμα ειναι ποτε. Αλλοι λενε στις 40 μερες αλλοι στο τριμηνο αλλοι οταν αποθηλασεις. Εμενα μου χε πει το τελευτ αλλα επειδη μου ηρθε κανονικα περιοδος παρολο τον αποκλειατικο θηλασμο στους 6 μηνες μου πε να κανω δυο φυσιολ κυκλους περιοδου κ μα την κανω. Επειδη ειχα λοιπον κανονικα καθε μηνα εκανα καμπυλη οχτω μηνες μετα την γεννα κ ηταν χαλια. Ο ενδοκρ που την εκτιμησε τοτε κ με παρακολουθει κ τωρα ειπε πως δεν επρεπε να σταματησω την διατροφη παρολο που το 99% των γιατρων θα σου πουνε φαε οτι θελεις χωρις φοβο. Εκανα επαναληπτικη κ γλυκοζηλ στους 14 μηνες και ηταν φυσιολογικοτατη. Παρολο που συνεχιζα να θηλαζω Κ τοτε. Οποτε ειναι θεμα γιατρου. Παντως τωρα δεν θα κανω καν καμπυλη στην δευτ εγκυμοσυνη.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι πως οταν ξεχναω να φαω δεκατιανο ας πουμε επειδη κοιμαμαι(τα βραδια κανω τον βρυκολακα) τοτε ειναι χαμηλες οι μετρησεις!εμενα μου ειπε οτι μαλλον το παιδι ειναι μεγαλο κ επειδη εχω κ εγω παραπανω κιλα οτι χρειαζεται,βασικα με αγχωσε γιατι τονισε οτι ειναι επικυνδινο για τον τοκετο κ θεε μου εχω περασει τοσες δυσκολιες που τρομαξα!εχω φιλες που με μετρησεις αυξημενες δεν κανανε ποτε,,,θα μου πεις καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη!τρωω κ τρωω με φοβο γιατι λεω κ αν ανεβει?κ αν παθει κατι το μωρο?

Link to comment
Share on other sites

Το μωρο δεν θα παθει κατι περαν του οτι μπορει να παρει βαρος. Το σακχαρο ειναι επικινδυνο στο τελος γτ μπορει να παρει πλ βαρος το.μωρο η να σταματησει να παιρνει γιαυτο κ θελει ρυθμιση. Επισης γτ να αφησεις το μωρο σε ενα περιβαλλον γλυκο που του δημιουργει προδιαθεση;το αγχος απλω; επιδεινωνει την κατασταση.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Το μωρο δεν θα παθει κατι περαν του οτι μπορει να παρει βαρος. Το σακχαρο ειναι επικινδυνο στο τελος γτ μπορει να παρει πλ βαρος το.μωρο η να σταματησει να παιρνει γιαυτο κ θελει ρυθμιση. Επισης γτ να αφησεις το μωρο σε ενα περιβαλλον γλυκο που του δημιουργει προδιαθεση;το αγχος απλω; επιδεινωνει την κατασταση.

ευχαριστω oneiraki που με βοηθας για να δουμε αυριο τι θα αποφασισει η γιατρος που θα δει τις μετρησεις κ βλεπουμε....εχεις δικιο για το αγχος αλλα εχω τραβηξει τοσα πολλα οπως πολλες κοπελες θα μου πεις,,,,που εχω τις φοβιες μου,,,αντε να περασει λιγο μου εμεινε,ειναι κ η ξαπλα τοσους μηνες που δεν βοηθαει καθολου

Link to comment
Share on other sites

Θα πανε ολα καλα θα δεις. Και εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη καπως ετσι ημουν. Γραψε μας νεα σου :-)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Θα πανε ολα καλα θα δεις. Και εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη καπως ετσι ημουν. Γραψε μας νεα σου :-)

καλημερα κ καλο μηνα σε ολα τα κοριτσια..τελικα αποφασισαμε να μην κανουμε ακομα ινσουλινες λογω του οτι ενω το πρωι ειναι αυξημενο το ζαχαρο στα ενδιαμεσα εχω κ υπογλυκαιμιες οι οποιες επισης δεν ειναι κ οτι καλυτερο για το μωρο,επισης βασικο μου ειπε να κοιμαμαι περισσοτερο γιατι παρατηρησα δυο μερες που κοιμηθηκα καλα το βραδυ το πρωι το ζαχαρο ηταν φυσιολογικο...οποτε υπνο κοριτσια!:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια γεια σας και απο μένα. Ειμαι στην 30η βδομάδα και πριν λίγο καιρό έκανα κι εγω την καμπύλη σακχάρου, η οποία βγήκε παθολογική (πολυ χάλια τιμές)

Η αλήθεια ειναι ότι με το που πήρα τα αποτελέσματα και μίλησα με τον ενδοκρινολογο, είχα στενοχωρηθει παρα πολυ γιατι έπρεπε να μπω σε αυτή την διαδικασία. Ειδικά τις πρώτες μέρες με η διατροφη μου φάνηκε βουνό :shock:

Προς το παρόν οι τιμές που μετράω ειναι καλές και δεν έχει χρειαστεί να πάρω ινσουλίνη. Ήθελα να ρωτήσω αν αυτό μπορεί να επηρεάσει το μωρό τωρα η αργότερα και τι γίνεται με τον τοκετό? Η γυναικολόγος μου μου είπε ότι δεν θα αφήσουμε να πάρω όλο τον μήνα λόγω του σακχάρου. Να σημειώσω ότι έχω ηδη χάσει ενα μωρακι απο ενδομήτριο θάνατο πριν ενα χρόνο (για τελείως διαφορετικό λόγο) και ειμαι λιγάκι ανήσυχη...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...