Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εμένα οι τιμές βγήκαν στα ύψη!!

0 71

60 215

120 204

180 89!!!

 

Απίστευτη στεναχώρια απο εχθές που το έμαθα.. Το μόνο πράγμα που ήμουν σίγουρη οτι δε θα είχα ήταν ζάχαρο εγκυμοσύνης και αυτό γιατί δεν πολυέτρωγα τα γλυκα..

Αυτό βέβαια απέχει πολύ απο το αν τρώς γλυκά, είναι καθαρά ορμονικό!!

Κατα πάσα πιθανότητα θα κάνω ινσουλίνη και .... τρέμω!!!

Αύριο έχω ραντεβού σε ενδοκρινολόγο - διαβητολόγο του ΙΑΣΩ..

 

Δε ξέρω τι να πώ..

Εύχομαι να καταφέρω να σταματήσω να κλαίω και ολα να μας πάνε καλά!!!

 

Κοριτσάκι μου μη στενοχωριέσαι! Πρώτα θα προσπαθήσετε να το ρυθμίσετε με διατροφή λογικά πριν πάτε στη λύση της ινσουλίνης!

Στις περισσότερες περιπτώσεις η διαίτα/διατροφή λειτουργεί οπότε θα είσαι μια χαρά! :)

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Nαι αλλά οι τιμές μου είναι πάρα πολύ υψηλές..

Ειναι 2 τιμές ΄πάνω απο 200, οπότε δεν νομίζω να ρυθμιστέι με διατροφή απλά..

Μακάρι, δε ξέρω τι να πώ..

Link to comment
Share on other sites

Αμαλία μου, μην απογοητεύεσαι!Σκέψου ότι με την διατροφή που κάνεις, δεν θα πάρεις καθόλου κιλά, μόνο τα επιτρεπτά κι έτσι θα επανέλθεις άμεσα....Έτσι συνέβη και με μένα, έκανα δίαιτα 1600 θερμίδων με αποτέλεσμα να πάρω μόνο 10 κιλά! Θυμάμαι 7 μέρες μετά την γέννα φόρεσα το φόρεμα που φορούσα πριν την εγκυμοσύνη.Είναι σκληρό τώρα, το ξέρω αλλά σκέψου ότι μετά θα μπορείς να φας ό,τι θέλεις.Απλά στην αρχή, μετά την γέννα θα πρέπει να παρακολουθηθείς για λίγο αν παραμείνει το ζάχαρο, αλλά κατά συντριπτική πλειοψηφία εξαφανίζεται έτσι όπως παρουσιάζεται στην εγκυμοσύνη.Με τον θηλασμό δεν έχει καμία σχέση.

 

Σέυχαριστω πολυ, εχεις δίκιο σήμερα έκανα το Doppler kai to NST και η γιατρος μου ειπε οτι δεν έχει επιρρεαστει καθολου το μωρο απο όλο αυτο αλλα να συνεχισω αυτη τη διατροφη (την κανω 1 1/2μηνα έως τώρα) και ολα καλά!!:-) το μπεμπακι ειναι 2130 και μου ειπε οτι ειναι απολυτα φυσιολογικο για 33 εβδομαδων..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου μη στενοχωριέσαι! Πρώτα θα προσπαθήσετε να το ρυθμίσετε με διατροφή λογικά πριν πάτε στη λύση της ινσουλίνης!

Στις περισσότερες περιπτώσεις η διαίτα/διατροφή λειτουργεί οπότε θα είσαι μια χαρά! :)

 

Αύριο θα ξέρω σίγουρα που θα πάω στον διαβητολόγο!!

Ελπίζω να καταφέρω να ανέβω λιγάκι ψυχολογικά μόνο!!

Σε ευχαριστώ πολύ!! Πλησιάζει η ώρα να δεις και τον πρίγκηπα σου!!

Με το καλό Μαράκι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια!εκανα και εγω εχτες την καμπυλη των 75gr και οι τιμες που βγηκαν ειναι οι εξης

 

0 " 86

30" 177

60" 137

120" 138

 

θα δω αυριο την γιατρο μου αλλα πειτε μου και εσεις που σας βλεπω πιο εμπειρες!!!!!!!!!!!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια θα ήθελα να ρωτήσω τις υπόλοιπες κοπέλες γιατί πραγματικά έχω αγωνία..

Όσες παρουσιάσατε ζάχαρο κατά την εγκυμοσύνη και κάνατε διατροφή ή ινσουλ΄΄ινη,

αφού γεννήσατε εξαφανίστηκε?

 

Είμαι στην 28η εβδομάδα, παρουσίασα διαβήτη κύησης και προς το παρόν το ελέγχω.

 

Τρέμω ομως, θα μείνει και μετά?

 

Πείτε μας κοπέλες που έχουν πείρα στο θέμα..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου gioulies, κι εγώ παρουσίασα ζαχαρώδη διαβήτη κύησης και ακολουθούσα συγκεκριμένη διατροφή. Μετά τη γέννα έκανα πάλι εξετάσεις και όλα ήταν μια χαρά. Γι' αυτό μην ανησυχείς. Με το καλό να κρατήσεις αγκαλιά το παιδάκι σου !!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου gioulies' date=' κι εγώ παρουσίασα ζαχαρώδη διαβήτη κύησης και ακολουθούσα συγκεκριμένη διατροφή. Μετά τη γέννα έκανα πάλι εξετάσεις και όλα ήταν μια χαρά. Γι' αυτό μην ανησυχείς. Με το καλό να κρατήσεις αγκαλιά το παιδάκι σου !!!![/quote']

 

Τι καλή που είσα Μυρτούλα, ευχαριστώ..

Και εσύ να χαίρεσαι το μωρό σου!!

 

Δηλαδή έκανες καμπύλη ζαχάρου μετά τη γέννα και οι τιμές ήταν φυσιολογικές? Πολύ με έχει τρομάξει αυτό το θέμα..

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια θα ήθελα να ρωτήσω τις υπόλοιπες κοπέλες γιατί πραγματικά έχω αγωνία..

Όσες παρουσιάσατε ζάχαρο κατά την εγκυμοσύνη και κάνατε διατροφή ή ινσουλ΄΄ινη,

αφού γεννήσατε εξαφανίστηκε?

 

Είμαι στην 28η εβδομάδα, παρουσίασα διαβήτη κύησης και προς το παρόν το ελέγχω.

 

Τρέμω ομως, θα μείνει και μετά?

 

Πείτε μας κοπέλες που έχουν πείρα στο θέμα..

 

Εγώ πάλι είχα παρουσιάσει οριακά αποτελέσματα στην καμπύλη ζαχάρου και έκανα διατροφή!

Γέννησα και επανήλθα στα φυσιολογικά, από τότε κάθε 6 μήνες ελέγχω και είμαι καλά.Τώρα να δούμε όμως, που είμαι πάλι έγκυος...έχω ένα προαίσθημα...:roll:

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Gioulies, εμένα οι τιμές ήταν χάλια (όχι οριακές) και είχα αγχωθεί παρα πολύ αλλά μου εξήγησε κάποια πράγματα ο διαβητολόγος που πήγα και με καθησυχασε. Μην ανησυχής ο διαβήτης κύησης έχει να κάνει με τη συγκεκριμένη εγκυμοσύνη και μπορεί σε μια επόμενη να μην ξαναεμφανιστεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κοριτσια, εγω την εκανα χθες την καμπυλη, τα 100 γρ και μετρηση 4 φορες!!!Τιποτα δεν ειναι, λιγακι το πολλαπλο τσιμπημα ειναι ενοχλητικο αλλα αν ειναι ελαφροχερα αυτη που σου παιρνει αιμα ολα καλα!Γι'αυτες που ειναι να την κανουν να μη μασανε!Και η γλυκοζη που πινεις ειναι ενα γλυκο υγρο!Ολα καλα!Εμενα οι τιμες βγηκαν πολυ χαμηλοτερες των ανωτερων οποτε....παστες σας εχομαι!!!!!Χαχαχαα!:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια, εγω την εκανα χθες την καμπυλη, τα 100 γρ και μετρηση 4 φορες!!!Τιποτα δεν ειναι, λιγακι το πολλαπλο τσιμπημα ειναι ενοχλητικο αλλα αν ειναι ελαφροχερα αυτη που σου παιρνει αιμα ολα καλα!Γι'αυτες που ειναι να την κανουν να μη μασανε!Και η γλυκοζη που πινεις ειναι ενα γλυκο υγρο!Ολα καλα!Εμενα οι τιμες βγηκαν πολυ χαμηλοτερες των ανωτερων οποτε....παστες σας εχομαι!!!!!Χαχαχαα!:P:p:p

 

Τα πολλαπλά τσιμπήματα μπορούμε να τα αποφύγουμε αν ζητήσουμε να μας βάλουν πεταλούδα!:D

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

αν και ανηκω ακομη στην κατηγορια του β τριμηνου,σημερα που πηγα για να ολοκληρωσω το β επιπεδου(το εκανα σε δυο δοσεις..δεν αλλαζε θεση το μωρο για να δουμε καρδια..)μου ειπε να κανω γενικη ουρων/αιματος,εμμεσο coombs γιατι εχω αρνητικο rhesus και ο αντρας μου θετικο..και καμπυλη ζαχαρου...κι εχω πολυ μεγαλο προβλημα με την συγκεκριμμενη εξεταση γιατι δεν αντεχω την αιμοληψια και γενικα οτι εχει σχεση με αιμα,βελονες και φλεβες..την τελευταια φορα εκανα εμετο και πηγα να λιποθυμησω..αν κανω και τωρα δεν θα παει στραφι η εξεταση???πως θα την κανω???στο χαρτι μου εχει γραψει γλυκοζη 75 γρ και απο κατω 0?1 h,2 h,3 h...να υποθεσω οτι θα την κανω 4 φορες????:shock::oops::cry:

Link to comment
Share on other sites

αν και ανηκω ακομη στην κατηγορια του β τριμηνου,σημερα που πηγα για να ολοκληρωσω το β επιπεδου(το εκανα σε δυο δοσεις..δεν αλλαζε θεση το μωρο για να δουμε καρδια..)μου ειπε να κανω γενικη ουρων/αιματος,εμμεσο coombs γιατι εχω αρνητικο rhesus και ο αντρας μου θετικο..και καμπυλη ζαχαρου...κι εχω πολυ μεγαλο προβλημα με την συγκεκριμμενη εξεταση γιατι δεν αντεχω την αιμοληψια και γενικα οτι εχει σχεση με αιμα,βελονες και φλεβες..την τελευταια φορα εκανα εμετο και πηγα να λιποθυμησω..αν κανω και τωρα δεν θα παει στραφι η εξεταση???πως θα την κανω???στο χαρτι μου εχει γραψει γλυκοζη 75 γρ και απο κατω 0?1 h,2 h,3 h...μηυποθεσω οτι θα την κανω 4 φορες????:shock::oops::cry:

νααιαααιιιααααιιι!!!!!θες να ερθω μαζι????μη φοβασαι, δεν ειναι τιποτα...δεν ηξερα οτι ειχες -!!!

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

αν και ανηκω ακομη στην κατηγορια του β τριμηνου,σημερα που πηγα για να ολοκληρωσω το β επιπεδου(το εκανα σε δυο δοσεις..δεν αλλαζε θεση το μωρο για να δουμε καρδια..)μου ειπε να κανω γενικη ουρων/αιματος,εμμεσο coombs γιατι εχω αρνητικο rhesus και ο αντρας μου θετικο..και καμπυλη ζαχαρου...κι εχω πολυ μεγαλο προβλημα με την συγκεκριμμενη εξεταση γιατι δεν αντεχω την αιμοληψια και γενικα οτι εχει σχεση με αιμα,βελονες και φλεβες..την τελευταια φορα εκανα εμετο και πηγα να λιποθυμησω..αν κανω και τωρα δεν θα παει στραφι η εξεταση???πως θα την κανω???στο χαρτι μου εχει γραψει γλυκοζη 75 γρ και απο κατω 0?1 h,2 h,3 h...να υποθεσω οτι θα την κανω 4 φορες????:shock::oops::cry:

 

Κοριτσάκι μου γλυκό, ετοιμάζεσαι για γέννα και κολλάς στην αιμοληψία???:D Καλά, εγώ που το παίζω άνετη έτσι και χειρότερη ήμουν στην πρώτη εγκυμοσύνη... Όποιες έκαναν το λάθος και ξεκινούσαν την εξιστόρηση της δικής τους εγκυμοσύνης με "μου έβαλαν την πεταλούδα και τον ορό" εγώ λιποθυμούσα!

Δεν θα κάνεις εμετό, επέλεξε ένα καλό κέντρο για να κάνεις τις εξετάσεις σου, μην κοιτάς την ώρα που σου παίρνουν αίμα και αν είναι δυνατόν ζήτησε να σου βάλουν πεταλούδα για να μην σε τρυπήσουν 4 φορές...

 

Έχω κάνει 4 φορές καμπύλη μέχρι τώρα και θα πρέπει να ξανακάνω.... Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ήμουν οριακά υψηλά στο σάκχαρο, ακολούθησα διατροφή (χμ, την ακολούθησα?) και λίγο καιρό μετά αφού γέννησα την έκανα ξανά. Μετά επειδή άλλαξα ενδοκρινολόγο με έβαλε να την ξανακάνω (αν και δεν είχα πρόβλημα, είπε απλά ότι την είχα κάνει σχετικά κοντά μετά την γέννα και ήθελε η νέα γιατρός να το ξαναδούμε) και τελευταία φορά τώρα που ήμουν έγκυος στον μπέμπη.

 

gioulies όσον αφορά την ερώτησή σου, προσωπικά στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου οι τιμές της καμπύλης ήταν απίστευτα χαμηλές! Η ενδοκρινολόγος (με είχε σίγουρη για σακχαρο λόγω του ότι είχα πάρει απίστευτα πολύ βάρος) τις κοιτούσε και τις ξανακοιτούσε και δεν το πίστευε! Μου είπε βέβαια ότι μετά την γέννα θα πρέπει να το ξανακάνουμε αλλά μάλλον θα αλλάξω ενδοκρινολόγο!!! Είπαμε ξεπέρασα το πρόβλημα με τις βελόνες αλλά δεν θα τρυπιέμαι και συνέχεια!:D

 

Με το καλό τα μωράκια σας!

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

αν και ανηκω ακομη στην κατηγορια του β τριμηνου,σημερα που πηγα για να ολοκληρωσω το β επιπεδου(το εκανα σε δυο δοσεις..δεν αλλαζε θεση το μωρο για να δουμε καρδια..)μου ειπε να κανω γενικη ουρων/αιματος,εμμεσο coombs γιατι εχω αρνητικο rhesus και ο αντρας μου θετικο..και καμπυλη ζαχαρου...κι εχω πολυ μεγαλο προβλημα με την συγκεκριμμενη εξεταση γιατι δεν αντεχω την αιμοληψια και γενικα οτι εχει σχεση με αιμα,βελονες και φλεβες..την τελευταια φορα εκανα εμετο και πηγα να λιποθυμησω..αν κανω και τωρα δεν θα παει στραφι η εξεταση???πως θα την κανω???στο χαρτι μου εχει γραψει γλυκοζη 75 γρ και απο κατω 0?1 h,2 h,3 h...να υποθεσω οτι θα την κανω 4 φορες????:shock::oops::cry:

 

Καλημέρα! Εύχομαι το καλύτερο για σένα κ το μωράκι σου! Προσωπικά δε με ενοχλούν οι βελόνες κ τα τσιμπήματα, αλλά έχω δει περιστατικό σαν κ αυτό που περιγράφεις όταν πήγα να κάνω Α' επιπέδου... Την λυπήθηκε η ψυχή μου την κοπέλα. Αφού κάθησα μαζί της ένα μισάωρο (χωρίς να την ξέρω) κ της έλεγα βλακείες για να ηρεμήσει...

Αφού αντιμετωπίζεις παρόμοιο πρόβλημα, γιατί δεν το συζητάς με το γιατρό σου; Ίσως υπάρχει καλύτερη λύση... Καμπύλη ζαχάρου έκανα ως εξής: 1η μέτρηση νηστική, μετά πρωινό (τοστ με τυρί κ γαλοπούλα κ χυμό πορτοκάλι) κ 2η μέτρηση δύο ώρες μετά! Μου φαίνεται αρκετά πιο εύκολο κ λιγότερο ψυχοφθόρο!

eNortjK1UjI2NLYwUrIGXDASmQKd38.png

Link to comment
Share on other sites

fafela μου μου φαινεται καλυτερο αυτο που μου λες...ελενιτσα μου εχεις απολυτο δικιο,σιγουρα δεν ειναι τιποτα μπροστα στην γεννα..αλλα ειλικρινα εχω μεγαλο προβλημα με αυτο..εχω γινει ουκ ολιγες φορες ρεζιλι..καποια στιγμη η γιαγια μου χρειαστηκε αιμα για μια εγχειρηση,πηγα να δωσω και πραγματικα το ηθελα με ολη μου την ψυχη αλλα μου επεσε η πιεση στο 4,5..δεν το ελεγχω..εδω για το βιβλιαριο μου εκαναν μια εξεταση αιματος,πιο διπλα υπηρχε ανθρωπος που εδινε μπουκαλες..εγω με μια σταλιτσα αιμα,πανιασα,μου ηρθε αναγουλα και με ξαπλωσαν οι νοσοκομες και μου εκαναν αερα..μου εδωσαν και σοκοφρετα και πορτοκαλαδα...και να σκεφτειτε οτι η μαμα μου ειναι αιμοδοτρια,δοτρια αιμοπεταλιων,νοτιαιου μυελου και οργανων...αν και απεχει λογω πιεσης πια...

Link to comment
Share on other sites

σοφια δεν εισαι μονη!η περιγραφη σου μου ταιριαζει γαντι!!!!ακριβως ετσι ειμαι και εγω.οταν πηγα στο ελενα στην αρχη της εγκυμοσυνης για τις πρωτες αιματος (που επρεπε να παρουν 5 φιαλιδια αιμα) την πρωτη φορα λιποθυμησα.3 γιατροι ηρθαν να με συνεφερουν και τελικα δεν καταφεραν να μου παρουν.πηγα την επομενη εβδομαδα παλι τα ιδια.λιποθυμιες και να μην μου βρισκουν φλεβα για να μου παρουν αιμα.με τα πολλα με ξαπλωσανε(απο την μεση τους θα πηγαιναν οι ανθρωποι) και με τα χιλια ζορια μου πηραν αιμα(αυτο που εκανα για να ξεχνιεμαι και να μην ακουω ειναι να ακουω μουσικη απο το κινητο μου).και πριν μια εβδομαδα που πηγα παλι για αιματος στο τσακ δεν λιποθυμησα.ειπα στο εαυτο μου "σοφια κρατησου" και ευτυχως η κοπελιτσα που μου πηρε αιμα την γλιτωσε.και γενικα οτι ειπες τα καταλαβαινω.ακομα και σε σινεμα εχω λιποθυμησει σε ταινιες οπως στιγματα,εξορκιστης,million dollar baby :D.

ελπιζω μετα την γεννα να τα ξεπερασουμε αυτα κατα πολυ....θα κανει καλο σε εμας ............και στους αλλους :D:D:D:D:D:D.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια καλα θα κανετε να τα ξεπερασετε αυτα...η κολλητουλα μου απο πανω θα φαει ξυλο αμα τη δω...οταν θα πηγαινετε τα μωρακια σας για εμβολιο που θα σας χρειαζονται δυνατες, τι θα κανετε? θα λιποθυματε?

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Εύχομαι το καλύτερο για σένα κ το μωράκι σου! Προσωπικά δε με ενοχλούν οι βελόνες κ τα τσιμπήματα, αλλά έχω δει περιστατικό σαν κ αυτό που περιγράφεις όταν πήγα να κάνω Α' επιπέδου... Την λυπήθηκε η ψυχή μου την κοπέλα. Αφού κάθησα μαζί της ένα μισάωρο (χωρίς να την ξέρω) κ της έλεγα βλακείες για να ηρεμήσει...

Αφού αντιμετωπίζεις παρόμοιο πρόβλημα, γιατί δεν το συζητάς με το γιατρό σου; Ίσως υπάρχει καλύτερη λύση... Καμπύλη ζαχάρου έκανα ως εξής: 1η μέτρηση νηστική, μετά πρωινό (τοστ με τυρί κ γαλοπούλα κ χυμό πορτοκάλι) κ 2η μέτρηση δύο ώρες μετά! Μου φαίνεται αρκετά πιο εύκολο κ λιγότερο ψυχοφθόρο!

απ'οσο ξερω πρεπει να εισαι τελειως νηστικη...εμενα ετσι μου ειχαν πει παντως οταν την εκανα...εκατσα 3 ωρες εκει και μου πηραν αιμα 4 φορες..

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

σοφακι λες να το εχει το ονομα???

ρε φιλεναδα δεν εχω μεγαλο προβλημα με τα εμβολια,ειδικα οταν δεν τα κανουν σε μενα..κοιταω αλλου!!!αλλα ειναι πολυ ανατριχιαστικο να σου παιρνουν αιμα..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...