Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέα γρίπη - την πέρασε κανείς?


Recommended Posts

γατουλα τα παιδια ειναι καταρχην μεγαλα το ενα 20 και το αλλο 25 αρρωστησε πρωτα η κοπελα που κολλησε απο εναν συμφοιτητη της εκανε υψηλο πυρετο βηχα και ενα πτερισμα οπως περιεγραψε σε μενα στο στηθος πηγε 2 μερα στο νοσ την πηραν επιχρισμα βγηκε θετικη και ο γιατρος την εδωσε αντιβιωση και την εστειλε σπιτι η μητερα της την εδωσε παραλληλα εχινατσια για το λαιμο και απο την δευτερη μερα και μετα επεσε ο πυρετος και τα συμπτωματα αρχισαν να υποχωρουν παρολαυτα εμεινε μεσα μια εβδομαδα. δευτερον ο αδερφος 25 στα 7 ειχε περασει λευκαιμια ειχε περισοτερο φοβο η μητερα μην κολλησει με αυτα που ακουγε τον εστειλε στην πεθερα να μεινει αλλα τελικα εχει εδω και τρεις μερες που κολησε και αυτος δεν τον πηγε καν στο γιατρο πηρε τηλ και του εδωσε την ιδια θεραπεια με την κορη μονο που αυτος προς το παρον εχει ακομα πυρετο... αυτα πιστευω οτι καταλαβες τωρα να γραφουμε κοριτσια γιατι και εγω παροαυτα αγχωνομε αποφασισα να μην κανω σε κανεναν το εμβολιο αλλα φοβαμε για τον μικρο μου περασε ασχημη βροχιολιτιδα και φοβαμε πως θα αντιδραση σε αυτον ο ιος και με αυτα που βγαζουν οι τηλεορασης τρελενεσε αλλα απο οτι αλλη μονο για σοβαρα λενε ουτε συζ για αυτο τα περιστατικα που θεραπευοντε γρηγορα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 163
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δε ξέρω αν θα πήγαινα στο Παίδων, το σκέφτομαι και ανατριχιάζω! Εκεί μπορείς να πας και να κολλήσει το παιδί τα πάντα σε χρόνο ρεκόρ, δυστυχώς!

 

Απόλυτα συμφωνώ πήγαμε με λοιμώδη μονοπυρήνωση κολλήσαμε αποικίες ψευδομονάδων και έχω μια υπόνοια ότι και το μεγαλοκυταρροίο απο εκεί τον τσιμπήσαμε αφού μείναμε και 2-3μέρες .Πάντως έχουμε κάνει 3φορές τεστ ακόμα και το απλό απο την ¨μύξα¨και όχι το φαρυγγικό και έχει βγεί αρνητικό.:-P

Link to comment
Share on other sites

Tο αναφέρω γιατί αυτή η γρίπη έχει προτίμηση στα πνευμόνια. Δλδ μπορεί να προκαλέσει πνευμονία. Αν τα πνευμόνια μας είναι ήδη βεβαρυμένα από το τσιγάρο... τι να πω; Ελπίζω όχι το χειρότερο!

 

 

Παρασκευη μου (που εχουμε και τον ιδιο γυναικολογο!),οποιαδηποτε γριπη δεν προσεξεις ,μπορει να προκαλεσει πνευμονια.Οποιος δηλ.εχει ευαισθησια στα πνευμονια, "κινδυνευει"απο ολες τις ιοσεις.

Οι γονεις μου περασαν την γριπη.Μονο η μητερα μου εκανε την εξεταση για να το επιβεβαιωσει (ο πατερας μου δεν την εκανε ,δεν χρειζοταν αφου τον κολλησε η μητερα μου).

ο πατερας μου δεν ανεβασε καθολου πυρετο ,ειχε καμια βδομαδα πονολαιμο και "μπουκωμα",η μαμα μου ειχε πυρετο σχεδον 38 για 2 μερες,πονολαιμο και πονοκεφαλους.Κανενας δεν πηρε αντιβιωση ,μονο panadol και απλα η μαμα μου πηρε και ενα σπρει για εισπνοες.

επισης η μικρη του νονου μου (10 χρονων)την κολλησε και ειχε πυρετο 1 μερα.το κοριτσακι οταν πηγε να κανει την εξεταση για επιβεβαιωση της γριπης,την 1η φορα του πηραν δειγμα (επιχρισμα)απο την μυτη και της βγηκε αρνητικο στον Η1Ν1,ομως της ειπαν οτι απο την μυτη δεν ειναι τοσο εγκυρο το αποτελεσμα,ξαναπηγε και της πηραν δειγμα απο τον λαιμο και τοτε της βγηκε θετικο.Σημερα ακουγα μια μικροβιολογο να λεει οτι 1 στα 2 δειγματα ειναι θετικα στην νεα γριπη.Ομως ,οπως βλεπετε τα μονα περιστατικα που εχουν παει στην εντατικη ανηκουν σε ομαδες υψηλου κινδυνου (που και απλη γριπη να ειχαν παλι στην ενατικη θα κατεληγαν),ολοι οι υπολοιποι (που προσεχουν βεβαια),την περνανε ελαφρια (και πολλοι τελειως "στο ποδι").Καμια ανησυχια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ποσοι ειναι αυτοι που εχουν νοσησει λοιπον...

 

Έλα ντε??? Και μένα ο άντρας μου έχει από την Πέμπτη πόνο στα κόκκαλα, λίγο βήχα και πυρετό ευτυχως μόνο μία μέρα κοντά στο 39. Από χθες είναι καλύτερα απλά τον πονάει στο σώμα. Τον έχουμε με μάσκα για να μη κολλήσουμε εγώ και ο μικρός και ο Θεός Βοηθός, βέβαια από τότε που αναφέρθηκε αυτο με τη γρίππη με τον μικρό έχουμε αρρωστήσει δυο φορες με έντονο μπουκωμα κ.λ.π. άρα πιθανόν να έχουμε περάσει τη γρίππη ποιος ξερει??

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά....κι εγώ ανησυχώ για τα παιδιά. Ο μεγάλος εμβολιάστηκε με αυτό της απλής γρίπης .Το μωρό λέει η γιατρός δεν χρειάζεται (την καλήπτει το εμβόλιο του πνευμονιόκοκκου?).Εμεις δε δεν εμβολιαστήκαμε με τίποτα!!!! Ν α τρέξουμε ?:confused:

sppJp2.png

 

73j1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να κάνουμε το εμβόλιο αν τα συμπτώματα είναι τόσο ελαφριά, όταν μάλιστα ακούγεται για κάποιες πολύ σοβαρές παρενέργειες από τα συγκεκριμένα εμβόλια. Τουλάχιστον πιστεύω ότι καλύτερα είναι να το περάσεις , παρά να σκέφτεσαι για τα επόμενα 10 χρόνια τι μπορεί να σου βγάλει στην πορεία.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι από το Σάββατο βράδυ με 38 πυρετό και βήχα. Δεν ξέρω αν είναι ο Η1Ν1 αλλά και στο γιατρό να πας δεν μπορεί να σου πει αν δεν κάνεις την εξέταση στο νοσοκομείο. Πάντως και τη νέα γρίπη να έχω τα συμπτώματα είναι ήπια σαν αυτά της κοινής γρίπης. Σκέφτομαι μόνο να κάνω εξέταση να δω αν έχω αναπτύξει αντισώματα της Η1Ν1 για να ξέρω αν όντως την πέρασα και να μην χρειαστεί να κάνω εμβόλιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω εγώ κάτι;Όλοι εσείς που λέτε πως συγγενείς σας κπερνάν την νέα γρίππη που το ξέρουν;Έκαναν την εξέταση;Γιατι εμείς ππήγαμε το Σάββατο το βράδυ τη μικρή μου με συμπτώματα στο νοσοκομείο και αρνηθήκαν να μας κάνουν την εξέταση αφου όπως μας είπαν "οι οδηγίες λένε πως η εξέταση γίνεται μόνο σε όσους νοσηλεύονται!"Τώρα είμαστε όλοι με συμπτώματα και έχουμε μπεί σε καραντίνα.Ούτε στη δουλειά δεν πήγε ο άντρας μου!

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το κυριο συμπτωμα της νεας γριππης ειναι υψηλος και επιμονος πυρετος.

To φορτσαρισμα της αναμένεται εντος του Δεκεμβρη-Γεναρη.

Οσοι ειναι να κανετε το εμβολιο μην το καθυστερειτε γιατι θελει και 7-8 μερες να δρασει.

Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη εβδομάδα πήγα στο γιατρό με έντονη δύσπνοια, βήχα, πονόκοιλο και ελαφριά διάρροια τα οποία τα είχα περίπου 10 μέρες και δεν περνούσαν με τίποτα. Στο νοσοκομείο πήγα και επειδή δεν είχα πυρετό με διώξανε... Ο γιατρός μου όμως μου είπε ότι μάλλον αυτός ο ιός ήταν, και ότι έχουν αρχίσει να αναθεωρούν στο ότι χρειάζεται να έχεις υψηλό πυρετό, γιατί τελευταία υπάρχουν πολλά κρούσματα απύρετα. Ποιον να πιστέψεις και τι να ακούσεις? Πάντος αν όντως είναι η γρίπη. Είναι πολύ επίμονη και τραβάει μέρες πολλές σε εμένα τουλάχιστον, αλλά δεν είναι τόσο δύσκολη όσο περίμενα. Απλά πολύ κουραστική, έχω να κοιμηθώ κοντά 15-20 μέρες... Φυσικά μου είπε ότι τώρα έχει περάσει και ότι μου άφησε μόνο άσθμα (που είχα παλιότερα και τώρα ξύπνησε) αλλά δεν είναι ούτε αυτός σίγουρος αν δεν κάνω τέστ για αντισώματα. Μόνο που δεν μου κάνανε στο νοσοκομείο. Πρέπει δηλ. να σκάσω το 200άρι για να ξέρω τι μου γίνεται???? :rolleyes:

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites

Οι γιατροί επιμένουν οτι η νέα γριπη ειναι ηπιοτερη της κοινής και πολλοι την περνάνε στο ποδι απ'οτι φαίνεται, επισης λενε οτι εχει εκτοπίσει τους εποχικους ιους οποτε οσοι περνάνε γρίπη πιθανότατα ειναι αυτη. Τεστ παρακαλουν να μην κάνουμε γιατι εχει πήξει το Παστερ και κάνουν έκκληση να τσεκάρουν μονο τις επικίνδυνες περιπτώσεις.

Πάντως σε αλλο ποστ εγραψε μια χρήστης οτι εκει που νοσηλευεται κάποιος συγγενης της φέραν στο διπλανο κρεβάτι άνθρωπο με σοβαρο νευρολογικό πρόβλημα μετα απο το εμβόλιο αλλα δυστυχως αυτο δεν ακουστηκε στις ειδησεις :(

 

Οσοι το κάνετε ευχομαι ολοψυχα να μην έχετε καμια παρενεργεια....

 

Vago789 παίρνεις ποσοστα απο τα εμβόλια...σορρυ που σε ρωτάω αλλα βλέπω πολυ κόψιμο :)

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε εδώ. Διαπραγματεύονται τώρα ακύρωση μεγάλου μέρους της παραγγελίας εμβολίων. Στο άρθρο γράφεται:

 

Εξάλλου, όπως εκτιμούν οι επιστήμονες, το λεγόμενο «τείχος προστασίας» δημιουργείται ήδη από τον τρόπο διασποράς του ίδιου του ιού. Οι 700.000 με 800.000 άνθρωποι που, σύμφωνα με τις τελευταίες εκτιμήσεις, έχουν προσβληθεί από τον ιό στη χώρα μας αναπτύσσουν με τα αντισώματα του οργανισμού τους το «προστατευτικό ανάχωμα» και σίγουρα είναι πολλαπλάσιοι από κάποιες δεκάδες χιλιάδες που έχουν εμβολιαστεί μέχρι τώρα στη χώρα μας. Μέχρι τις γιορτές θεωρείται ότι θα έχει δημιουργηθεί το απαραίτητο «τείχος» για να σταματήσει η περαιτέρω διασπορά του ιού

 

http://www.ethnos.gr/article.asp?cat...&pubid=8610845

 

Διαβάστε όλο το άρθρο, είναι ενδιαφέρον να δείτε πόσα χρήματα ξόδεψε η υπό κατάρευση οικονομία μας χωρίς λόγο...

 

Αυτοί που έχουν αρρωστήσει στην Ελλάδα είναι ηδη πάρα πολλοί. Κι ας μιλήσουμε και για πιθανότητες και στατιστική. Από τους 800.000 που εκτιμάται ότι έχουν νοσήσει έχουν πεθάνει 18 άτομα, δηλ. έχουν πεθάνοι λιγότεροι από 1:40.000 από αυτούς που προσβλήθηκαν απ΄τη νόσο, η συντρηπτική πλειοψηφία των οποίων έχουν ιδιαίτερα επιβεβαρημενο ιατρικό ιστορικό (καρκινοπαθής, ασθενής με φυματίωση, άτομο με σοβαρή καρδιοπάθεια, σοβαρή παχυσαρκία κλπ) ή βρίσκονται σε ανοσοκαταστολή.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Για να δει κανείς τι παίζεται...

 

Η GlaxoSmithKline ανακοίνωσε κέρδη καλύτερα των αναμενομένων και πρόβλεψε μεγαλύτερη άνοδο στο β΄εξάμηνο χάρη στα εμβόλια κατά της πανδημίας της γρίπης.

 

http://www.inews.gr/37/Glaxo-parange...volia-i1n1.htm

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μην πανικοβάλεστε! Μια γριπούλα είναι και θα περάσει που λέει και η yogini. Βάγγο εσύ μπορείς να πανικοβληθείς αν θες... δεν είσαι κορίτσι!

 

Ουπς... ξέχασα! Ο Βάγγος πήρε τη μαμά του και πήγαν να κάνουν το εμβόλιο μαζί... και δεν έβγαλαν ούτε αφρούς ούτε έγιναν αυτιστικοί... χμ... καλέ μου Βάγγο, ποτέ δεν ξέρεις πότε θα εκδηλωθεί!

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι πέρασαν στο νησί εδώ πάρα πολλοί άνθρωποι μια ίωση και όλοι κόπτονταν πως δεν πρόκειται για τον Η1Ν1. Ένας απ' αυτούς ήταν κι ο αδελφός μου. Έκανε εξέταση αντισώματα και είναι ο γουρουνοϊός τελικά.

 

Είχε επίμονο πυρετό που δεν έπεφτε εύκολα, πονόλαιμο και πονούσαν πολύ οι κλειδώσεις του. Ήταν κουραστικό για εκείνον αλλά είναι καλά. Και έχει δια βίου 100% ανοσία απ' την ασθένεια!;)

 

Να σημειώσω εδώ πως τα εμβόλια δεν παρέχουν ποτέ 100% ανοσία (δλδ ακόμη και αν κάποιος έχει εμβολιαστεί αυτό δε σημαίνει πως δε θα νοσήσει) και πως η ανοσία αυτή δεν είναι ισόβια, πράγμα που σημαίνει ότι σε κάποιο χρονικό διάστημα που εξαρτάται απ' το εμβόλιο πρέπει να επαναληφθεί.

 

Αυτό γίνεται κυρίως διότι τα λεμφοκύτταρα μνήμης που παραγονται κατά την τεχνητή ανοσοποίηση με το εμβόλιο δεν είναι αρκετά και όπως γίνεται με όλα τα ανθρώπινα κύτταρα κάποτε πεθαίνουν. Έτσι χάνεται η μνήμη με βάση την οποία ο οργανισμός μας μπορεί να καταπολεμήσει την ίδια ασθένεια εφόσον του επιτεθεί. Τότε χρειάζεται επανάληψη του εμβολίου.

 

(Αυτά μπορεί κάποιος να τα βρει σε ένα οποιοδήποτε σοβαρό βιβλίο κλασικής Βιολογίας)

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά στη νεα γρίπη...

 

Εχω περιπτώσεις με διαγνωσμενη τη νέα γρίπη και στη μια περίπτωση εχει υψηλό πυρετο μεεεεερες τωρα ενω στην αλλη , την περνάει στο πόδι...

 

Πάντως εμενα οπως λεει και η yogini ακριβως το ιδιο περναω και εγω ,μεεεερες τωρα και δεν λέει να ξεκουμπιστει ακόμα απο πάνω μου οτι και ναναι αυτο...η παληά ή η νεα...

 

Κουραση τρελή, προβλημα αναπνοής -αν και δεν καπνίζω- βηχας μεχρι ξελαριγκιάσματος και 2 μερες πυρετό...υπέθεσα οτι κολλησα απο τα παιδιά ιογενη λοίμωξη οπως διέγνωσαν στο νοσοκομειο αλλά τεστ δεν μας εκαναν, αρα δεν μπορω να ξερω μετα βεβαιότητος...Υποψίες εχω μόνο οτι μπορει και να ηταν αυτό...

 

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στις ειδήσεις είπαν ότι 6 στα 10 παιδιά που πάνε στο νοσοκομειο έχουν τον ιό αυτό. Καλό είναι αυτό αφού δεν έχουμε θύματα γιατί θα δημιουργηθεί τείχος προστασίας απ' τον ιό και θα σταματήσει η διασπορά του.

 

Aggeloudia έχεις δίκιο. Υπάρχουν και περιστατικά που το περνάνε μόνο με δέκατα και ελαφρύ πονόλαιμο.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

εΓΩ ΚΟΡΊΤΣΙΑ Ειμαι πολυ προβληματισμένη δεν ξέρω τι να κανω θα ήθελα τις γνώμες σας.

Η κόρη μου εκτος απο την προωρότητα που γενν΄γηθηκε 7 μηνών απο τοτε εχει κατα καιρούς εκτός απο Σεπ΄τεμβριο και μετα ταλαιπωρηθεί με βρογχικα εχει το γνωστο παιδικο ασθμα.........Απο Σεπ΄τεμβριο λοιπον που ξεκίνησε σταθμό δεν ειχε αρρωστήσει εκτος απο την Κυριακή τα ξημερώματα που μου ξεκίνησε βήχα χωρίς πυρετού και τέτοια δεν εχει ακροαστικά αποφάσισα λοιπον να μην την στείλω σταθμό..........Ο σταθμός μας ευτυχώς εκτος απο 1 επιβεβαιωμένο κρόυσμα δεν εχει τιποτα αλλο μέχρι στιγμής....Αυτο που θέλω να ρωτήσω ειναι το εξής πήρα τον παιδίατρο και μου είπε οτι να ξεκινήσω seretide πρωι βραδυ για 1 εβδομ΄'αδα εισπνεόμενα δηλαδή (ξεχασα να σας πω ο βήχας ειναι χωρις φλέγματα και μύξες εχει λίγες ειναι βηχας ξηρός με πολυ εντονα στοιχεια το βραδυ για καμια ώρα) μου ειπε λοιπον να μην την στείλω στο σταθμό για καμια εβδομάδα δεν ειναι ανγκη μου λεει να μην τησ ξαναστείλεις τον ρώτησα και για το εμβόλιο και μου είπε πτι δεν ειναι επικύνδυνο η κορη σου μου λεει εναι ευαισθητη και εγω θα σου έλεγα να το κάνεις οχι τωρα ομως που είναι αρρωστη..........πραγματικα αυτη τη στιγμή εχω μπερδευτη δεν ξερω τι να κανω τη σας εχουν πει εσας οι παιδιατροί σας??

ff033a3307.png
Link to comment
Share on other sites

BABE το μονο σιγουρο ειναι οτι τα εμβολια δεν τα κανουμε οταν ειμαστε αρρωστοι.

Θα πρεπει να υποχωρησουν τα συμπτωματα πρωτα,και στην συνεχεια μιλα παλι με τον παιδίατρο σου.

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω αυτο μου το είπε οτι εννοειται οτι δεν θα το κανουμε τωρα απλα σας το εγραψα γιατι ειμαι προβληματισμένη πραγματικα αλλα ακουω απο αλλους αλλα απο εδω και απο εκει............και εννοειται οτι θα ξαναμιλησουμε τελοσ της εβδομαδας απλα ηθελα να ρωτησω εαν σκεφτετε κανενασ αλλοσ γονίος το ιδιο ?????

ff033a3307.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...