Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γέννα στο Παπαγεωργίου Θεσσαλονίκη


demi

Recommended Posts

mamina επειδή πήγα πριν λίγο καιρό κι εγώ για καρτέλα μου είπε η γιατρός πως δεν χρειάζομαι καρτέλα για να γεννήσω εκεί.Απλά έγραψε όλες τις εξετάσεις που είχα κάνει κάπου.Ακούνε μόνο την καρδούλα του μωρού και σε ζυγίζουν.Υπέρηχο δεν κάνουν.Αυτά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 369
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Klelia να σου ζήσει το μωράκι !

 

Να σε ρωτήσω, αν ξέρεις, εαν δεν έχεις το δικό σου γιατρό εκεί σου κλείνουν ραντεβου για γεννα με καισαρική με τον εφημερεύοντα γιατρό ?

 

Και κάτι άλλο , εχω κλείσει ενα ραντεβου εκει το Φεβρουαριο που θα είμαι 4 μηνών (για να ανοιξω καρτέλα). Μηπως ξερετε τι σε κάνουν σε αυτά τα ραντεβου "ρουτίνας" και κατά πόσο καλύπτει το ραντεβου που θα είχες με εναν ιδιώτη γυναικολόγο εξω ??

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτερων

 

 

 

Λοιπον να σου απαντησω κ εγω οσα διαπιστωσα. Θα πηγαινεις καθε μην για το ραντεβου,εκει θα σου ζητανε νεες εξετασεις κ θα περνανε στην καρτελα σου τα αποτελεσματα απο τις εξετασεις που τους πηγαινεις. Ακουνε καρδια κ σου παιρνουν την πιεση. Επισης σου προγραμματιζουν β επιπεδου κ ντοπλερ. Σε καμια περιπτωση δε θεωρω οτι καλυπτουν τις επισκεψεις σε ιδιωτη γιατρο, ειναι απροσωπα κ δε σου κανουν υπερηχο καθε μηνα. Αν πας προγραμματισμενη καισαρικη, οπως θα παω κ εγω, σου κλεινουν με τον εφημερευοντα γιατρο. Δεν ξερω σε περιπτωση που κατι δει ο ιδιωτης γιατρος κ σου πει οτι πρεπει τελικα να κανεις νωριτερα την καισαρικη, ισως κ αμεσα τι γινεται. Αν ξερει καποια κοπελα ας μας ενημερωσει!

 

 

Με το καλο το μωρακι σου:P

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη και Blublu σας ευχαριστώ πολύ , με καλύψατε πλήρως.

 

Θα τα δώ και η ίδια το Φεβρουάριο και θα γράψω εδώ τις εμπειρίες μου. Εγώ μέχρι τώρα πάω στη γυναικολόγο με την οποία γέννησα πριν 5,5 χρόνια το πρώτο μου παιδί με καισαρική στη Γενική Κλινική. Τώρα λόγο της οικονομικής κατάστασης και επειδή είναι και η 2 η φορά και δεν εχω καθόλου αγχος, σκεφτηκα αν μπορώ να γλιτώσω τη μηνιαία "ταρίφα" για την 10 λεπτη εξέταση που μου κάνει τώρα η γυναικολόγος. Δεν το κάνω απο τσιγκουνιά απλώς είμαστε και οι 2 άνεργοι απο το Ιουνιο και δεν βλέπω φώς στο τούνελ.

 

Ολα καλά να πάνε για ολες μας ευχομαι !

5Fhvp3.pngeVNwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω κ την δικη μου εμπηρια απο το παπαγεωργιου που γεννησα στις 6/1.

Πηγα το πρωι κανονικα στο ραντεβου που ειχα λογο καισαρικης,με ρωτησαν το ιστορικο μου κ μετα με πηραν αιμα για τις εξεταεις που κανουν εκει,μολις βγηκαν τα αποτελεσματα με βαλαν στο χειρουργειο καπου στις 11 πρεπει να ηταν.12.05 γεννηθηκε ο γιος μου βεβαια με ξεγενησε μια ιδικευομενη μαζι με την γυναικολογο που ειχε εφημερια εκεινη την μερα.κανενα απολυτος προβλημα..οι μαιες παρα πολυ καλες εκος απο κανα δυο...το μωρο αν θελεις τα κρατας ολη μερα κ ολη νυχτα στο δωματιο εκτος απο τις ωρες επισκετηριου.το φαγητο τους μετριο μπορω να πω..

 

α να μην ξεχασω οταν πατε να εχετε μαζι σας ενα πακετακι παμπερς,ενα σαμπουαν κ ενα πακετο μωρομαντηλια διοτη δεν το παρεχει πλεον το νοσοκομειο..

Αυτα απο μενα

 

Φιλια σε ολους

H3Otp3.pngfxwfyd91vycpqaes.png
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω κ την δικη μου εμπηρια απο το παπαγεωργιου που γεννησα στις 6/1.

Πηγα το πρωι κανονικα στο ραντεβου που ειχα λογο καισαρικης,με ρωτησαν το ιστορικο μου κ μετα με πηραν αιμα για τις εξεταεις που κανουν εκει,μολις βγηκαν τα αποτελεσματα με βαλαν στο χειρουργειο καπου στις 11 πρεπει να ηταν.12.05 γεννηθηκε ο γιος μου βεβαια με ξεγενησε μια ιδικευομενη μαζι με την γυναικολογο που ειχε εφημερια εκεινη την μερα.κανενα απολυτος προβλημα..οι μαιες παρα πολυ καλες εκος απο κανα δυο...το μωρο αν θελεις τα κρατας ολη μερα κ ολη νυχτα στο δωματιο εκτος απο τις ωρες επισκετηριου.το φαγητο τους μετριο μπορω να πω..

 

α να μην ξεχασω οταν πατε να εχετε μαζι σας ενα πακετακι παμπερς,ενα σαμπουαν κ ενα πακετο μωρομαντηλια διοτη δεν το παρεχει πλεον το νοσοκομειο..

Αυτα απο μενα

 

Φιλια σε ολους

 

Αστερουλα να σου ζήσει το νεό μέλος της οικογενείας σας,

 

Πληρωσες κάτι όταν βγήκες απο το νοσοκομείο η ανάλογα με το ταμείο παει και η πληρωμή πλεον ?

5Fhvp3.pngeVNwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ήθελα να γράψω κι εγώ την εμπειρία μου κυρίως γιατί κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης είχα ξεσκονίσει το forum για λεπτομέρειες για το Παπαγεωργίου.

Γέννησα το καλοκαίρι του 2011 με πρόκληση λόγω επιπλοκών.Ο άντρας μου ήταν αυτός που επέμενε για νοσοκομείο από θέμα ασφάλειας μήπως κάτι γίνει.Πήγα το πρωί με ραντεβού, με ετοίμασαν μου έβαλαν τον ορό και μέχρι το απόγευμα οπού με έπιασαν οι δυνατοί πόνοι ήμουν σε ένα δωμάτιο με άλλες 2 κοπέλες.Μετά σε μονόκλινο.Οι μαίες ήταν όλες ευγενέστατες,είχε και μουσική:shock:!!

Γέννησα φυσιολογικά το βράδυ το αγοράκι μου και με πήγαν σε τετράκλινο δωμάτιο.Το μωρό μου το έφεραν το άλλο πρωί γεγονός που με ανησύχησε για το θηλασμό αλλά ήμουν τυχερή και δεν δυσκολέυτηκα.Από τις νοσοκόμες δεν έμεινα ευχαριστημένη αλλά στις κοπέλες που είχαν θέμα με το θηλασμό ήταν υποστηρικτικές και οι συμβουλές τους ήταν σωστές(γιατί έχω ακούσει τα απίστευτα).Τον έιχα όλη μέρα μαζί μου κάτι που με βοήθησε πάρα πολύ και στο θηλασμό και γενικά να συνηθίσουμε ο ένας τον άλλο,εκτός από ώρες επισκεπτηρίου για τις οποίες ήταν αυστηροί ευτηχώς.

Το φαγητό κάτω του μετρίου,σχετικά καθαρό,έφερναν παυσίπονα και μας έλεγχαν συχνά,σε γενικές γραμμές έμεινα πολύ ευχαριστημένη και άδικα ανησυχούσα.

Το μόνο που εμένα προσωπικά δεν μου άρεσε ήταν που δεν είχα τον άντρα μου στις ωδίνες,ήμουν πολλές ώρες μόνη και αυτό με έριξε ψυχολογικά προς το απόγευμα.Μετά τα ξεχνάς όλα όμως!!

Κάλό είναι να έχετε μαζί σας εκτός από σερβιέτες λοχείας και καλλυντικά, χαρτί υγείας και αντισηπτικό χεριών,είχαν έλλειψη....:confused::confused:

¨Οσο για τα πάμπερς και τα μαντηλάκια σου λένε εκείνη την ώρα τι έχουν περισσότερο ανάγκη και την άλλη μέρα τα φέρνει ο μπαμπάς.

Πληρώσαμε 250€ με ΙΚΑ.

Όποια κοπέλα θέλει οτιδήποτε να ρωτήσει μπορέι να μου στείλει και πμ!:P

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα,

σκέφτομαι κι εγώ να γεννήσω στο Παπαγεωργίου και ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται να πάω εγώ τα φορμάκια και τις πάνες του μωρού. Και αν χρειάζεται, τι νομίζετε ότι πρέπει να ετοιμάσω;

 

 

 

Πέρα από τα ρουχάκια εξόδου δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

Αν θέλεις μπορείς να έχεις μαζί σου καμιά πανούλα,πάμπερς σου δίνουν αν ζητήσεις αλλά ας έχεις 2-3.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να γράψω κι εγώ την εμπειρία μου κυρίως γιατί κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης είχα ξεσκονίσει το forum για λεπτομέρειες για το Παπαγεωργίου.

Γέννησα το καλοκαίρι του 2011 με πρόκληση λόγω επιπλοκών.Ο άντρας μου ήταν αυτός που επέμενε για νοσοκομείο από θέμα ασφάλειας μήπως κάτι γίνει.Πήγα το πρωί με ραντεβού, με ετοίμασαν μου έβαλαν τον ορό και μέχρι το απόγευμα οπού με έπιασαν οι δυνατοί πόνοι ήμουν σε ένα δωμάτιο με άλλες 2 κοπέλες.Μετά σε μονόκλινο.Οι μαίες ήταν όλες ευγενέστατες,είχε και μουσική:shock:!!

Γέννησα φυσιολογικά το βράδυ το αγοράκι μου και με πήγαν σε τετράκλινο δωμάτιο.Το μωρό μου το έφεραν το άλλο πρωί γεγονός που με ανησύχησε για το θηλασμό αλλά ήμουν τυχερή και δεν δυσκολέυτηκα.Από τις νοσοκόμες δεν έμεινα ευχαριστημένη αλλά στις κοπέλες που είχαν θέμα με το θηλασμό ήταν υποστηρικτικές και οι συμβουλές τους ήταν σωστές(γιατί έχω ακούσει τα απίστευτα).Τον έιχα όλη μέρα μαζί μου κάτι που με βοήθησε πάρα πολύ και στο θηλασμό και γενικά να συνηθίσουμε ο ένας τον άλλο,εκτός από ώρες επισκεπτηρίου για τις οποίες ήταν αυστηροί ευτηχώς.

Το φαγητό κάτω του μετρίου,σχετικά καθαρό,έφερναν παυσίπονα και μας έλεγχαν συχνά,σε γενικές γραμμές έμεινα πολύ ευχαριστημένη και άδικα ανησυχούσα.

Το μόνο που εμένα προσωπικά δεν μου άρεσε ήταν που δεν είχα τον άντρα μου στις ωδίνες,ήμουν πολλές ώρες μόνη και αυτό με έριξε ψυχολογικά προς το απόγευμα.Μετά τα ξεχνάς όλα όμως!!

Κάλό είναι να έχετε μαζί σας εκτός από σερβιέτες λοχείας και καλλυντικά, χαρτί υγείας και αντισηπτικό χεριών,είχαν έλλειψη....:confused::confused:

¨Οσο για τα πάμπερς και τα μαντηλάκια σου λένε εκείνη την ώρα τι έχουν περισσότερο ανάγκη και την άλλη μέρα τα φέρνει ο μπαμπάς.

Πληρώσαμε 250? με ΙΚΑ.

Όποια κοπέλα θέλει οτιδήποτε να ρωτήσει μπορέι να μου στείλει και πμ!:P

 

Μια ερώτηση τα 250? τα έδωσες επειδή είχες μονόκλινο;

JhYEp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω κ την δικη μου εμπηρια απο το παπαγεωργιου που γεννησα στις 6/1.

Πηγα το πρωι κανονικα στο ραντεβου που ειχα λογο καισαρικης,με ρωτησαν το ιστορικο μου κ μετα με πηραν αιμα για τις εξεταεις που κανουν εκει,μολις βγηκαν τα αποτελεσματα με βαλαν στο χειρουργειο καπου στις 11 πρεπει να ηταν.12.05 γεννηθηκε ο γιος μου βεβαια με ξεγενησε μια ιδικευομενη μαζι με την γυναικολογο που ειχε εφημερια εκεινη την μερα.κανενα απολυτος προβλημα..οι μαιες παρα πολυ καλες εκος απο κανα δυο...το μωρο αν θελεις τα κρατας ολη μερα κ ολη νυχτα στο δωματιο εκτος απο τις ωρες επισκετηριου.το φαγητο τους μετριο μπορω να πω..

 

α να μην ξεχασω οταν πατε να εχετε μαζι σας ενα πακετακι παμπερς,ενα σαμπουαν κ ενα πακετο μωρομαντηλια διοτη δεν το παρεχει πλεον το νοσοκομειο..

Αυτα απο μενα

 

Φιλια σε ολους

 

 

Σε παρακολουθούσαν από πριν εκεί η πήγες στο τέλος απλά για να γεννήσεις;;;

JhYEp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε παρακολουθούσαν από πριν εκεί η πήγες στο τέλος απλά για να γεννήσεις;;;

 

ειχα παρει τηλ κ εκλεισα ραντεβου για να ανοιξω καρτελα κ μετα πηγα προγραματησμενα λογο καισαρικης.ειχα εναν σημβεβλημενο γιατρο του ικα που με παρακολουθουσε κ απλα πηγαινα τις εξετασεις μου να τις περασουν στην καρτελα μου

H3Otp3.pngfxwfyd91vycpqaes.png
Link to comment
Share on other sites

ειχα παρει τηλ κ εκλεισα ραντεβου για να ανοιξω καρτελα κ μετα πηγα προγραματησμενα λογο καισαρικης.ειχα εναν σημβεβλημενο γιατρο του ικα που με παρακολουθουσε κ απλα πηγαινα τις εξετασεις μου να τις περασουν στην καρτελα μου

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου και να σου ζήσουν τα παιδάκια σου…

JhYEp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θελω την βοηθεια σας!

Γεναω με καισαρικη τον Μαρτιο,εχω π.η.τ. 25.Το πρωτο μου παιδακι

το γενησα πριν 4 χρονια στο Γενεσις.Τωρα ομως δεν υπαρχει δυνατοτητα για κλινικη και ψαχνομαι με το Παπαγεωργιου.Οταν πηρα τηλ για ραντεβου μου ειπαν οτι δεν εχουν μεχρι τελος Μαιου.Τι πρεπει να κανω για να γεννησω εκει:confused: Εχετε καποιον καλο γιατρο να μου προτεινετε:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σας,

 

Πήγα χθές στο κανονισμένο ραντεβού στο Παπαγεωργίου. Μου άνοιξαν καρτέλα σύμφωνα με τις εξετάσεις που είχα μαζί μου, μου μετρήσαν πίεση, ζυγισμα, ακούσαμε και τη καρδιά (5 δευτερολεπτα) μου δώσαν κάποιες αιματολογικές να κάνω και μου κλείσαν και ραντεβού για το Β επιπέδου. Απ'οτι τους ρώτησα, για το Β επιπέδου κλείνουν μόνο σε όσους έχουν ραντεβού και τους ανοιξουν καρτέλα. Για γέννα δεν ρώτησα, τον επόμενο μήνα θα το κάνω.

5Fhvp3.pngeVNwp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια να ρωτησω αν ξερετε.....εμενα με παρακολουθει γιατρος στη γενικη αλλα επειδη δεν ειμαι σιγουρη για το που θα γεννησω ακομη εχω κανει τις πρωτες εξετασεις αιματος , την αυχενικη ,το β-επιπεδου και την αλλη βδομαδα το doppler στο παπαγεωργιου....τα ρα ντεβου μου τα εκλεινε ο γιατρος μου μεσω γνωστων.....εγω τωρα εχω καρτελα?????????? τις εξετασεις τις εβλεπε ο γιατρος μου....μπερδευτικα....:?

Link to comment
Share on other sites

Για καρτέλα παρουσιάζεσαι εκεί και μπροστά σου την συμπληρώνουν , είναι ένα πράσινο χαρτόνι μεγέθους Α4 μέσα σε μία διαφάνεια.

Σε ρώτάνε το ιστορικό σου και τη συμπληρώνουν όταν είσαι παρούσα . Μετά το κρατάνε στο αρχείο τους και το συμπληρώνουν κάθε φορά που πάς και κάνεις την μηνιαία επίσκεψη ή κάποια εξέταση απο αυτά που αναφέρεις. Δηλ. αν έχεις καρτέλα μάλλον ο γιατρός σου θα το ξέρει, ρώτησε τον.

5Fhvp3.pngeVNwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για καρτέλα παρουσιάζεσαι εκεί και μπροστά σου την συμπληρώνουν , είναι ένα πράσινο χαρτόνι μεγέθους Α4 μέσα σε μία διαφάνεια.

Σε ρώτάνε το ιστορικό σου και τη συμπληρώνουν όταν είσαι παρούσα . Μετά το κρατάνε στο αρχείο τους και το συμπληρώνουν κάθε φορά που πάς και κάνεις την μηνιαία επίσκεψη ή κάποια εξέταση απο αυτά που αναφέρεις. Δηλ. αν έχεις καρτέλα μάλλον ο γιατρός σου θα το ξέρει, ρώτησε τον.

 

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.....δλδ αν παω στο παπαγεωργιου τωρα και τους πω για καρτελα θα μου κανουν?

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.....δλδ αν παω στο παπαγεωργιου τωρα και τους πω για καρτελα θα μου κανουν?

 

Αυτο δεν το ξέρω Μαίρη, διότι τα τωρινά ραντεβού μου τα έκλεισα πρίν απο 3-4 μήνες για να είμαι σίγουρη.

Πάρε όμως τηλ. και ρώτα , οι κοπέλες που απαντάνε στο τμήμα των τηλ. ραντεβού είναι πολύ εξυπηρετικές. (πες τους το "προβλημα" σου και σε ποιον ακριβώς μήνα είσαι για να σου πουν)

5Fhvp3.pngeVNwp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αυτο δεν το ξέρω Μαίρη, διότι τα τωρινά ραντεβού μου τα έκλεισα πρίν απο 3-4 μήνες για να είμαι σίγουρη.

Πάρε όμως τηλ. και ρώτα , οι κοπέλες που απαντάνε στο τμήμα των τηλ. ραντεβού είναι πολύ εξυπηρετικές. (πες τους το "προβλημα" σου και σε ποιον ακριβώς μήνα είσαι για να σου πουν)

 

ξέρετε το τηλ για ραντεβού (το απ'ευθείας). Αν πάρω στο τηλεφωνικό κέντρο τι πρέπει να ζητήσω;

tt15441c.aspx

 

 

tt10046f.aspx

Link to comment
Share on other sites

ξέρετε το τηλ για ραντεβού (το απ'ευθείας). Αν πάρω στο τηλεφωνικό κέντρο τι πρέπει να ζητήσω;

 

παρε στην μαιευτικη θα βρεις το τηλ στο site του νοσοκομειου...εκει θα σου απαντησουν αν εχεις λιγες ερωτησεις....εγω πηρα τηλ και μου ειπαν καποια πραγματα αλλα επειδη ηθελα να ρωτησω κ αλλα μου ειπε να παω απο κει....

Link to comment
Share on other sites

παρε στην μαιευτικη θα βρεις το τηλ στο site του νοσοκομειου...εκει θα σου απαντησουν αν εχεις λιγες ερωτησεις....εγω πηρα τηλ και μου ειπαν καποια πραγματα αλλα επειδη ηθελα να ρωτησω κ αλλα μου ειπε να παω απο κει....

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση δηλαδή πρέπει να πάρω τηλέφωνο στη μαιευτική κλινική; γιατί εγώ πίστευα ότι πρέπει να πάρω στα εξωτερικά ιατρεία

tt15441c.aspx

 

 

tt10046f.aspx

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση δηλαδή πρέπει να πάρω τηλέφωνο στη μαιευτική κλινική; γιατί εγώ πίστευα ότι πρέπει να πάρω στα εξωτερικά ιατρεία

 

http://www.papageorgiou-hospital.gr/cms/front_content.php?idcat=105

παρε εδω τηλ και εγω εδω πηρα....:)

Link to comment
Share on other sites

http://www.papageorgiou-hospital.gr/cms/front_content.php?idcat=105

παρε εδω τηλ και εγω εδω πηρα....:)

 

Ευχαριστώ πολύ:P:p Εύχομαι να έχουμε όλες καλές τελειόμηνες εγκυμοσύνες με υγιή παιδάκια:eek::-D

tt15441c.aspx

 

 

tt10046f.aspx

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...