Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γέννα στο Παπαγεωργίου Θεσσαλονίκη


demi

Recommended Posts

Κοριτσια να σας κανω και γω μια ερωτηση και ελπιζω να μπορεσετε να μου αμ=παντησετε αν φυσικα γνωριζει καποια. Ειμαι εγγυος στο 2 παιδακι μου , το πρωτο το γεννησα σε ιδιωτικη κλινικη με Κ.Τ. . Αυτη τη στιγμη διανυω τον 6 μηνα της εγγυμοσυνης εχω αποφασισει οτι θελω τελικα να γεννησω σε δημοσιο νοσοκομειο αλλα δεν εχω ανοιξει καρτελα τι γινεται στην περιπτωση μου??

Βρηκα εναν γιατρο (του Παπαγεωργιου) ο οποιος δεχτηκε να γεγεννησει αν εφημερευει το νοσοκομειο την ημερα που θα ορισουμε και δ συμβει τιποτα απροοπτο αλλα μου ζητησε 1200 + τις επισκεψεις στο εξωτερικο του ιατρειο...

Ο πρωτος μου γιατρος δεν ξεγενναει σε δημοσιο αλλα δεν μου ειχε ζητησει ποτε επισκεψη και στο τελος με Κ.Τ μου ηθελε 1000 !!!!!ΑΝΘΡΩΠΟΣ υπερανω χρηματων και τωρα μου κακοφανηκε με τον καινουργιο .

Δ ξερω τι να κανω ......HELP ME!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 369
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν δε σε πειράζει να σε γεννήσει ο γιατρός που εφημερεύει, τότε κλείσε απλά ένα ραντεβού στο Παπαγεωργίου και άσε να σε παρακαλοθούν εκεί καθ΄ολη τη διαρκεια της εγκυμοσύνης σου. Αυτοί θα σου κλείσουν και το ραντεβού της καισαρικής και θα έχεις να πληρώνεις και κανένα έξτρα "δήθεν" μεσολαβητή.

Προσωπικά ξέρω ότι όλοι σχεδόν οι γιατροί του Παπαγεωργίου κανονίζουν οι πελάτισσές τους που είναι να γεννήσουν με καισαρική να πάνε εκεί, χωρίς να το παίζουν δύσκολοι για δήθεν εφημερίες. Η καισαρική είναι προγραμματισμένη και η εφημερία του νοσοκομείου δε παίζει κανένα ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

οχι δ με πειραζει να με ξεγεννησει ο γιατρος που θα εφημερευει (γιατρος θα ειναι)...απλα ειμαι ειδη στην 25 εβδομαδα και λεω μηπως δε με αναλαβουν.....

παρε σημερα κιολας τηλεφωνο να σου κλεισουν ραντεβου για επισκεψη στο παπαγεωργιου κ μετα θα σου κανονισουν κ για την γεννα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.papageorgiou-hospital.gr/cms/front_content.php?idcat=124

τα τηλεφωνα θα τα βρεις στο σαιτ αλλα θελει επιμονη κ υπομονη για να βγαλεις γραμμη :D:p

βεβαια κ γω με προγραμματισμενη καισαρικη ηταν να γεννησω στις 38 εβδ μου εκλεισε ο γιατρος ραντεβου (ειχα τον δικο μου γιατρο) ελα ντε ομως που πιασαν πονοι 37 + 3 ημερων αλλα ευτυχως εφημερευε το παπαγεωργιου... οποτε καλα ειναι να εχεις καβατζα γιατρο για κλινικη ή εκτος αν δεν εχεις προβλημα να γεννησεις ιποκρατειο αν παρελπιδα σε πιασουν πονοι κ δεν εφημερευει το παπαγεωργιου....:wink:

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ!! εκλεισα ραντεβου στο ιπποκρατειο σε 2 εβδομαδες ....στο παπαγεωργιου θα παω αυτοπροσωπος γιατι δ βλεπω να απαντανε στο τηλ.

ειμαι αποφασισμενη για δημοσιο ....προτιμω να δωσω κατι παραπανω στον γιατρο που με παρακολουθουσε μεχρι τωρα παρα στην κλινικη...αν και εμεινα αυχαριστημενη θεωρω οτι παρα πολλα τα χρηματα !

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΓΕΝΝΗΣΑ 17.11.2010 στο παπαγεωργιου . ολους τους μηνες με παρακολουθουσαν στο ιπποκρατειο . εφημερευε το παπαγεωργιου και επρεπε να παμε εκει περα . απο εξυπηρετηση δεν το συζηταμε σουπερ . απο καθαριοτητα σουπερ . ειχα αποκλειστικη μαια απο το νοσοκομειο ηταν ολο μαζι μου δεν εφυγε ουτε δευτερολεπτο με βοηθουσε στις ανασες σε στασεις για να κατεβει το μωρο . για τουαλετα για τα παντα . οι γιατροι αν και πρωτοι φορα τους εβλεπα με βοηθησαν και μου δωσανε κουραγιο μεγαλο ομως και οταν εμαθα οτι θα παω για καισαρικη ο γιατρος ηταν απιστευτος πανω απολα ανθρωπος μετα την γεννα να βοηθησσουν να κανω ντουζακι να περπατησω για θυλασμο να μας εξηγησουν μολις παμε σπιτι να μας δωσανε οδηγιες.

δεν πληρωσα ουτε ευρω

ειμαι πολυ ευχαριστημενη

Link to comment
Share on other sites

πρεπει οντως να πας απο κει γιατι απο το τηλεφωνο,....σωθηκεσ.

Να ξερεις οτι τα περισσοτερα ραντευουν ειναι πλασματικα...συνηθως δεν εμφανιζονται στα ραντευουν και δεν τα ακυρωνουν

εγω σημερα ειχα ραντευου στις 9:45...και μπηκα πρωτη στις 9:30 .

Εκει που σε παρακολουθουν ειναι λιγο καπως αλλα ΟΚ..

Β επιπεδου και ντοπλερ μου κανονισαν εκει απο τα εξωτερικα ιατρεια

Τωρα εχω παλη ραντευου στις 07/07 και εαν δεν γυρησει το μωρο με το κεφαλι κατω θα παμε παλη για καισαρικη οποτε και θα το προγραμματισουν.

Αλλα εγω θελλω να εχω εκει τον γιατρο μου οποτε δεν ξερω ακομα την ημερα.

 

Επισης ηθελα να ρωτισω τα κοριτσια που γεννησαν ηδη..τι γινετε στο θεμα αναισθησια;;;;

πχ εγω δεν θα ηθελα με τιποτα ολικη ναρκωση..αλλα ειχα ενα θεματακι με την επισκληριδιο οταν γεννησ ατον μεγαλο μου γιο..ειχ απαθει κατι σαν κριση πανικου και μου βαλανε οξυγονο με μεθη..

μπορεις να ζητησεις τη μεθοδο αναισθησιας..η αποφασιζουν οι ιδιοι οι γιατροι;;;;

 

Επισης εχει παρει καποια κοπελα αλλο τυπο δοματιου;;;;..πχ δικλινο η μονοκλινο...υπαρχει αυτη η δυνατοτητα;;;;..επισης αν κανεις καισαρικη δικαιουσαι να εχεις συνοδο εκει..

Link to comment
Share on other sites

λοιπον γεννησα πριν 3 μηνες με καισαρικη με τον δικο μου γιατρο. μου κανανε επισκληριο σε συνδυασμο με ραχιαια κ δεν καταλαβα απολυτως τπτ (πολυ καλυτερα απο την πρωτη καισαρικη στο γενεσις με σκετη επισκληριο).

αν σου κανουν μονο ραχιαια το μειονεκτιμα ειναι ειναι οτι μετα δεν μπορουν να σε βαλουν επιπλεον δοση γιατι μπαινει με μορφη ενεσις, οποτε ζητησε να σου κανουν τον συνδυασμο που ανεφερα για να μην πονας μετα ;)

βεβαια εαν εχεις αλεργια μπορει να σου κανουν κ ολικη :?

ζητησα δικλινο δωματιο κ επιβαρυνθηκα συνολικα 129€ μονο :D:D (με ασφαλεια ικα)

το καλο ειναι οτι το δικλινο εχει κ τηλεοραση!

απο εξυπηρετηση πολυ καλα, δεν βρηκα καμια διαφορα με το γενεσις το μονο που δεν μαρεσε ειναι το φαγητο :-(:-( το βρηκα κατω του μετριου αλλα ειμαι κ λιγο ιδιοτροπη...

αν εκανα κ 3το παπαγεωργιου παλι θα πηγαινα....!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είμαι σίγουρη ότι γίνεται συνδυασμός...

 

Ραχιαία κάνουν κυρίως. Επισκληρίδιο ούτως ή άλλως δεν κάνουν πουθενά στο εξωτερικό. Μόνο εμείς εδώ τη χρησιμοποιούμε με αυτή τη συχνότητα. Την κάνουν κατά περίπτωση. Ραχιαία κάνουν κυρίως.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα γινετε γιατι εκεινη την μερα ολες την ιδια αναισθησια μας εκαναν

 

Μελισούλα μου, επειδή με εμένα όταν γέννησα είχε γίνει πολύ μεγάλο θέμα με την επισκληρίδιο, θυμάμαι ότι οι γιατροί είχαν παραδεχτεί, ότι ακόμη και τις κοπέλες που γεννούσαν με το γιατρό τους και τον πλήρωναν εξτρά, της έλεγαν ότι τις έκαναν επισκληρίδιο, αλλά τις έκαναν ραχιαία.

 

Τώρα που είναι η αλήθεια και που το ψέμα, ειλικρινά δεν έχω ιδέα...

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

λοιπον γεννησα πριν 3 μηνες με καισαρικη με τον δικο μου γιατρο. μου κανανε επισκληριο σε συνδυασμο με ραχιαια κ δεν καταλαβα απολυτως τπτ (πολυ καλυτερα απο την πρωτη καισαρικη στο γενεσις με σκετη επισκληριο).

αν σου κανουν μονο ραχιαια το μειονεκτιμα ειναι ειναι οτι μετα δεν μπορουν να σε βαλουν επιπλεον δοση γιατι μπαινει με μορφη ενεσις, οποτε ζητησε να σου κανουν τον συνδυασμο που ανεφερα για να μην πονας μετα ;)

βεβαια εαν εχεις αλεργια μπορει να σου κανουν κ ολικη :?

ζητησα δικλινο δωματιο κ επιβαρυνθηκα συνολικα 129€ μονο :D:D (με ασφαλεια ικα)

το καλο ειναι οτι το δικλινο εχει κ τηλεοραση!

απο εξυπηρετηση πολυ καλα, δεν βρηκα καμια διαφορα με το γενεσις το μονο που δεν μαρεσε ειναι το φαγητο :-(:-( το βρηκα κατω του μετριου αλλα ειμαι κ λιγο ιδιοτροπη...

αν εκανα κ 3το παπαγεωργιου παλι θα πηγαινα....!:D

 

ΚΑΙ εγω συνδυασμο επισληριδιο με ραχιαια..πρεπει να μιλησεις με τον γιατρο σου για να το κανουν.

δεν ξερω τι ηταν καλυτερο διοτι εγω εκανα ατονια μητραςκαι ειχα αναισθησια 3 μερες με μικρες δοσεις αλλα πριστηκε το 1 ποδι μου φρικτα..τεραστιο εγινε..μολις σταματησαν την δοση ηρεμησε..

δυσκολη η 2 γεννα μου ευτυχως ημουν παπαγεωργιου..ο Θεος μας φυλαξε.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια..

η ραχιαια δε με πειραζει..την Ολικη δεν θελλω γιατι φοβαμαι.

Μελίσσουλα χρειαστηκε να κανεις κατι για να πας σε δικλινο;;;

η επιβαρισνη δε με ενδιαφερει σιγα το ποσο μπροστα στο 2χιλιαρο του Γεννεσης

απλα θελλω ισυχια οσο μπορεις να την εχεις σε ενα νοσοκομειο

ουτε η τηλεωραση με νοιαζει..οσο δεν θα εχω το μωρο θα κοιμαμαι..μεταξυ μα ςουτε επισκεψεις θελλω απο ασχετους ουτε τιποτα..μονο τον αντρα μου και τους γονεις μου.

Η καθαριοτητα με νοιαζει αλλα απ'οσο ειδα και η ιδια ειναι πεντακαθαρο.

Ειναι να γεννησει με προγραμματισμενη καισαρικη η ξαδελφη μου εκει στις 8/07..αλλα ξερω πως η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη οποτε θελλω να μαθω γνωμες

 

Ωραια..σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η ραχιαια αν δεν κανω λαθος γινετε με ενεσι οποτε αποκλειεται να μου ειπαν ψεματα διοτι εγω ειχα το σωληνακι κανονικα κ μου προσθεσαν δοση στο δωματιο μετα...

για το δικλινο μολις κανεις εισαγωγη πηγαινει ο συζηγος κ δηλωνει οτι προτιμας δικλινο κ σου το κρατανε... μπορεις να ζητησεις κ μονοκλινο!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι μελισούλα, έτσι ξέρω κι εγώ για τη ραχιαία.

 

Όπως είπα και πιο πάνω, δυστυχώς δεν έχω ιδέα που ξεκινάει η αλήθεια και που τελειώνει το ψέμα.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια ερωτηση αν γινετε να μου απαντησετε.

Τι γινετε εκει στο θεμα θηλασμος...πχ..το μωρο σητιζετε με ωραριο;;;..η μπορεις να ζητησεις αποκλειστηκο θηλασμο και να σε φωναζουν η να σου φερνουν το μωρο οποτε πεινασει;;

επειδη στο πρτο μου μωρο ειχα ενα θεμα με αλλεργιες κλπ..θα ηθελα απο την αρχη να μη παρει καθολου φορμουλα και να θηλαζει αποκλειστηκα

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τελικα πηγα "αυτοπροσωπος " στο ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ γιατι οπως σας ειπα τα τηλεφωνα δ τα σηκωναν οσες φορες και να πηρα.Με χιλια ζορια και με καυγα μου κλεισανε ραντεβου ...μετα απο ενα μηνα.....γιατι η κοπελα στη γραμματεια μου εκλεινε στις 15 Σεπτεμβριου (εγω εχω καισαρικη και πρεπει να γεννησω μεχρι αρχες Σεπτεμβρη). Σημασια εχει εχει οτι τελικα το ραντεβου κλειστηκε ....και ο Θεος βοηθος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια θα ηθελα τα φωτα σας.

Γεννησα πριν 17 μηνες στο Διαβαλκανικο κ πλρωσα 4.500 ολα μαζι. Πλεον θελω να γεννησω στο Παπαγεωργιου. Δεν ειμαι απο Θεσ.νικη κ οταν γεννησα στο Διαβ. ηρθε ο γιατρος μου απο την πολη μου κ με ξεγεννησε.

Τωρα ειμαι στην αρχη της εγκυμοσυνης, δεν ξερω κανεναν γιατρο θεσ.νικη κ δεν ξερω πως πρεπει να κινηθω. Θα πρεπει να γεννησω με καισαρικη. Στειλτε μου αν γνωριζετε καποιον γιατρο που συνεργαζεται με το Παπαγεωργιου.

 

Επισης εχω τυψεις που θα αφησω τον γιατρο μου. Περασα τρομερα δυσκολα στη προηγουμενη εγκυμοσυνη κ ηταν παντα διπλα μου. Εχω δεθει πολυ μαζι του συναισθηματικα. Δεν ξερω πως να του το πω. Μονο αυτη ειναι η αναστολη μου...αλλα αν γεννησω με το καλο σε ιδιωτικη στον τοπο μου θα δωσω 3000 στο νερο.

 

Ουφ τα ειπα...

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια ερωτηση αν γινετε να μου απαντησετε.

Τι γινετε εκει στο θεμα θηλασμος...πχ..το μωρο σητιζετε με ωραριο;;;..η μπορεις να ζητησεις αποκλειστηκο θηλασμο και να σε φωναζουν η να σου φερνουν το μωρο οποτε πεινασει;;

επειδη στο πρτο μου μωρο ειχα ενα θεμα με αλλεργιες κλπ..θα ηθελα απο την αρχη να μη παρει καθολου φορμουλα και να θηλαζει αποκλειστηκα

 

Γενικώς βρήκα το Παπαγεωργίου αρκετά φιλικό προς το θηλασμό. Εχεις το μωρό μαζί σου όλες τις ώρες εκτός 4-6 που είναι επισκεπτηρίου. Αν θες το ζητάς και το βράδι να το έχεις δίπλα. Νομίζω ότι δε θα έχεις πρόβλημα να ζητήσεις να μη δοθεί καθόλου φόρμουλα.

 

Οι μαίες...χμμ... άλλες εξυπηρετρικές άλλες όχι.

 

Το μείον που βρήκα, είναι που το προηγούμενο βράδι μας μάζεψε η μαία να μας δώσει οδηγίες για το θηλασμό...οι οποίες ήταν:μην τρώτε όσπρια, καυτερά, κρεμμύδια, σκόρδα, τηγανητά κτλ,, κατηγορηματική μάλιστα ότι απαγορεύονται όλα αυτά.

 

Τέτοιες οδηγίες δοσμένες με αυτόν τον τρόπο προσωπικά τις βρίσκω εξαιρετικά αποθαρρυντικές για μια λεχώνα.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Εσυ δηλ. πηγες στο ιατρειο του κ σε ξεγέννησε στο Παπαγεωργιου?

 

Ναι, ακριβώς έτσι.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντιση..

Καλα οσο γι'αυτο ΟΚ για μενα που εχω θηλασει 1.5 χρονο και λογω της αλλεργιας καθησα και ενημερωθηκα και απεκτησα μια πιο σφαιρικη γνωση επι του θεματος κατι τετοιες μπουρδες δεν θα εχουν αντικρισμα..αλλα εχεις δικιο..οταν σου τα λεει νοσοκομα..με τοσο κατηγορηματικο τροπο...ειναι σαν να σου λεει..αμα θες να ζησεις σαν ανθρωπος μη θηλαζεις..

τεσπα...

Τωρα ειμαι σε αναμονη...περιμενω να γεννησω αφου μπηκα στο μηνα μου και μακαρι να εφημερευει

 

Γεννικα το ειδα ειναι πολυ καθρο, δενε χει να ζηλεψει τιποτα απο κανενα ιδιωτικο .

Αν τωρα παλη κανω καισαρικη φανταζομαι οτι η θα μου επιτρεψουν συνοδο...η δεν θα εχω το μωρο μαζι μου

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντιση..

Καλα οσο γι'αυτο ΟΚ για μενα που εχω θηλασει 1.5 χρονο και λογω της αλλεργιας καθησα και ενημερωθηκα και απεκτησα μια πιο σφαιρικη γνωση επι του θεματος κατι τετοιες μπουρδες δεν θα εχουν αντικρισμα..αλλα εχεις δικιο..οταν σου τα λεει νοσοκομα..με τοσο κατηγορηματικο τροπο...ειναι σαν να σου λεει..αμα θες να ζησεις σαν ανθρωπος μη θηλαζεις..

τεσπα...

Τωρα ειμαι σε αναμονη...περιμενω να γεννησω αφου μπηκα στο μηνα μου και μακαρι να εφημερευει

 

Γεννικα το ειδα ειναι πολυ καθρο, δενε χει να ζηλεψει τιποτα απο κανενα ιδιωτικο .

Αν τωρα παλη κανω καισαρικη φανταζομαι οτι η θα μου επιτρεψουν συνοδο...η δεν θα εχω το μωρο μαζι μου

 

Συνοδό, στο 4κλινο δεν επιτρέπουν. Με το μωρό όμως νομίζω ότι δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.

 

Σου εύχομαι πραγματικά να γεννήσεις στο παπαγεωργίου, γιατί στο ιπποκράτειο κάνουν μάχη να πάρουν το βραβείο του πιο αντιφιλικού νοσοκομείου στο θηλασμό. Γέννησε η κουμπάρα μου εκεί. Πήγαιναν το παιδί ότι ώρες εκείνοι όριζαν παρέα με μπουκαλάκι με φόρμουλα.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...