Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γέννα στο Παπαγεωργίου Θεσσαλονίκη


demi

Recommended Posts

Ασε..γεννησε η ξαδελφη μου στο Ιπποκρατειο πριν 2 ευδομαδες...τραγικη κατασταση...

ηταν να κανει καισαρικη μετα απο 2 αλλες καισαρικες..ηταν εκει και περιμενε το χειρουργειο 6 ωρες..στο μεταξυ σπασανε τα νερα της...

εχει ακομα μελανιασμενα χερια απο τους ορους...

ηταν σε τρικλινο αλλα υπηρχαν εκει εφτακιλινα , και νε απολιτικη του ειναι να ειναι τα μωρα παντα με τις μητερες..επισης αμα εχεις κανει καισαρικη εισαι υποχρεομενος να εχεις συνοδο μαζι σου γυναικα οπωςσδηποτε..

φαντασου πχ σε ενα δοματιο...7 λεχωνες...7 συνοδοι....και 7 μωρα...συν επισκεψεις...

Αυτο το νοσοκομειο θελει γκρεμισμα και ξαναχτισημο απο τα θεμελια.

 

Μακαρη να εφημερευει...τωρα ειναι την Πεμπτη..παρακολουθω ευλαβικα τις εφημεριες του

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 369
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kikileuteris επειδη σε παρακολουθούσε στο ιατρειο σου ζητητσε λεφτα για την γέννα κ πόσο σου έπαιρνε στις επισκέψεις. Γιατι αν ειναι να μου πάρει 1500 για την γεννα 50 ευρω την επισκεψη και 50 ευρω βενζίνη για να παμε Θεσ.νικη δεν με συμφέρει καθολου οικονομικά. Συγνωμη αν σε κουράζω αλλα δεν ξερω καθολου πως πανε ολα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Kikileuteris επειδη σε παρακολουθούσε στο ιατρειο σου ζητητσε λεφτα για την γέννα κ πόσο σου έπαιρνε στις επισκέψεις. Γιατι αν ειναι να μου πάρει 1500 για την γεννα 50 ευρω την επισκεψη και 50 ευρω βενζίνη για να παμε Θεσ.νικη δεν με συμφέρει καθολου οικονομικά. Συγνωμη αν σε κουράζω αλλα δεν ξερω καθολου πως πανε ολα αυτα.

 

Δε με κουράζεις καθόλου.

 

Εγώ πλήρωνα 50 ευρώ τις επισκέψεις, για τον τοκετό δεν πλήρωσα.Δεν ξέρω τι ισχύει για άλλες πελάτισσές του. Όμως οι συνθήκες που αναφέρεις πιο πάνω δυστυχώς είναι καθεστώς στη Θεσσαλονίκη.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια? περιμενα να ειχες πληρωσει κάτι. Δηλ. εσυ τον επελεξες να έρθει εκεινη την ημέρα να γεννησεις κ δεν σου πηρε τπτ? Μηπως επειδη ησουν πελατισσα του πριν την γέννα? Κ κάτι ακομη ποτε ανοιξες καρτελα στο Παπαγεωργιου? Εγω λεω να παω μετα το πρωτο τριμηνο, αν πανε όλα καλά. Λες να υπάρχει θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια? περιμενα να ειχες πληρωσει κάτι. Δηλ. εσυ τον επελεξες να έρθει εκεινη την ημέρα να γεννησεις κ δεν σου πηρε τπτ? Μηπως επειδη ησουν πελατισσα του πριν την γέννα? Κ κάτι ακομη ποτε ανοιξες καρτελα στο Παπαγεωργιου? Εγω λεω να παω μετα το πρωτο τριμηνο, αν πανε όλα καλά. Λες να υπάρχει θεμα?

 

Νομίζω ότι όσο πιο νωρίς ανοίξεις την καρτέλα τόσο πιο καλά.

 

Ήμουν καισαρική και πήγα να γεννήσω την ημέρα που είχε εκείνος εφημερία.

 

Ήμουν ιδιάζουσα περίπτωση...γι αυτό δε μπορώ να μιλήσω γενικά. Μπορώ μόνο να πω ότι εγώ δεν πλήρωσα τοκετό.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλτερα να ανοιξεις καρτελα στο Παπαγεωργιου το συντομοτερο δυνατων..πιστεψε με η αναμονη ειναι μεγαλη...αν και πλασματικη..παρα πολλα ραντευου απλα δεν ερχονται.

Επισης οσο πιο νωρις κλεισεις θα προλαβεις να σου κανουν τον Β επιπεδου και τα Ντοπλερ...

Link to comment
Share on other sites

Ασε..γεννησε η ξαδελφη μου στο Ιπποκρατειο πριν 2 ευδομαδες...τραγικη κατασταση...

ηταν να κανει καισαρικη μετα απο 2 αλλες καισαρικες..ηταν εκει και περιμενε το χειρουργειο 6 ωρες..στο μεταξυ σπασανε τα νερα της...

εχει ακομα μελανιασμενα χερια απο τους ορους...

ηταν σε τρικλινο αλλα υπηρχαν εκει εφτακιλινα , και νε απολιτικη του ειναι να ειναι τα μωρα παντα με τις μητερες..επισης αμα εχεις κανει καισαρικη εισαι υποχρεομενος να εχεις συνοδο μαζι σου γυναικα οπωςσδηποτε..

φαντασου πχ σε ενα δοματιο...7 λεχωνες...7 συνοδοι....και 7 μωρα...συν επισκεψεις...

Αυτο το νοσοκομειο θελει γκρεμισμα και ξαναχτισημο απο τα θεμελια.

 

Μακαρη να εφημερευει...τωρα ειναι την Πεμπτη..παρακολουθω ευλαβικα τις εφημεριες του

 

Τα εφτάκλινα είναι για τις λεχώνες με φυσιολογικό τοκετό.Τις λεχώνες απο καισαρική τις βάζουν σε τρίκλινα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια αποφασισαμε οτι θα γεννησω στο Παπαγεωργιου με οποιον εφημερευει εκεινη την ημερα. Τους πηρα τηλ. κ κλεισαμε ραντεβου 31 Οκτωβριου...!!!!Τελος παντων, θα με παρακολουθει ο γιατρος μου στην πολη μου κ θα παω εκει να γεννησω.

 

Ηθελα να μου πειτε, αν ξερει καμια, τι μεταχειριση εχουν οι γυναικες που δεν εχουν το γιατρο συμφωνημενο με τα 1000 ευρω?

Επειδη εχω ενα θεμα υγειας θα το θυμουνται την μερα που θα παω να γεννησω ωστε να εχουν τα απαραιτητα φαρμακα?

 

Ας μου πει καποια που γεννησε απλως με παρακολουθησεις στο Παπαγεωργιου.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κ κατι ακομη: την καρτελα την ανοιγω την ημέρα του ραντεβου?

Εγω ειμαι 7 εβδ. κ το πρωτο ραντεβου ειναο 31 Οκτ.,οποτε δεν θα προλαβω να κανω εκει τον β επιπεδου?

Στο ραντεβου που θα παω θα μου κανονισουν επιτοπου το επομενο ραντεβου ή παντα θα μιλάω με τις τηλρφωνητριες κ οποτε εχουν κενο θα πηγαινω?

Link to comment
Share on other sites

Να κανονισεις τα επομενα ραντευο το συντομοτερο δυνατον, υπαρχει μαγαλη αναμονη αν και τα περισσοτερα ραντευου ειναι πλασματικα..πχ εχουν 15 ραντευου κλεισμενα και τελικα ερχονται 7 ατομα.

Η θα παρεις τηλεφωνο η ακομα καλυτερα να πας απο εκει και να κλεισεις αμεσα τα μηνιαια ραντευου σου, μπορεις να κλισεις μεχρι 3 ραντευου τη φορα.

 

Τα ραντευου για Β επιπεδου, ντοπλερ κλπ στα κλεινουν αυτοι επι τοπου οπως και σου ανοιγουν καρτελλα την ημερα του πρωτου ραντευου. Εκει θα σε ρωτισουν διαφορα πραγματα και θα παρουν το ιστορικο σου και θα σημειωσουν στην καρτελλα οποιο τυχως προβλημα υγειας υπαρχει οποτε οταν θα σε προγραμματισουν για καισαρικη θα εχουν και την καρτελλα με ολα τα στοιχεια σου.

Να ξερεις οτι οι γιατροι που παρακολουθουν- λεμε τωρα- τις εγγυες εκει δεν εχουν καμια σχεση με τους πραγματικους γιατρους , μερικοι ειναι μεχρι και αγενης λιγακη αλλα δε σε νοιαζει , η δουλεια σου να γινετε.

Επισης οταν θα σ επρογραμματισουν για καισαρικη να ξερεις οτι παντα πρωτεραιοτητα θα εχουν οι κοπελες που εχουν καποιον απο τους γιατρους τους εκει και μετα ολες οι υπολοιπες..και δε μιλαω για τους κανονικους μαγαλοιατρους καθηγητες η αναπληρωτες ξκαθηγητες που δεν εχουν αναγκη να κανουν κατι τετοιο αλλα για αυτους που ειναι κατω και κανουν τα ιατρεια γιατι τους ενδιαφερει να κανουν ονομα και να εξηυπηρετησουν την πελατεια τους.

Να σου δωσω για παραδειγμα η ξαδελφη μου δεν ειχε δικο της γιατρο και ενω ολοι ξερουν πως οι προγραμματισμενες καισαρικες γινοναται την 38η ευδομαδα, αυτην την προγραμματησαν να κανει καισαρικη στις 39+4 και ηταν το τριοτο της παιδι...με αποτελεσμα μια μερα πριν να την πιασουν οι πονοι και να καταληξει στο Ιπποκρατειο.

Αν δεις οτι γινετε κατι τετοιο μη διστασεις να ζητησεις να στο κανουν πιο νωρις

 

Αν εχεις το κουραγιο να απαιτησεις να σου κλεισουν πιο νωρις ραντευου,

 

Εαν τελικα θα γεννισω στο Παπαγεωργιου- γιατι συμφωνισαμε με τον γιατρο μου να περιμενουμε ποτε θα ξεκινησει μονος του ο τοκετος και να μη παμε προγραμματισμενα αν και το μωρο δεν εχει γυρησει ακομα, θα σου πω τι γινετε εκει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστω πολυ Cesilia!!!!! Μου έδωσες να καταλάβω!

Με το καλό να γεννησεις!

Εγω ειμαι για καισαρικη, γιατι κ τις διδυμουλες με καισαρικη τις εκανα πριν 16 μηνες.

Οσο για τον β επιπεδου λεω να παρω τηλ. να το κλεισω απο τωρα, γιατι 31 οκτ. που εχω ραντεβου νομιζω οτι θα ειμαι περιπου στις μερες που πρεπει να γινει.

Κ παλι σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να κλεισεις εσυ για την Β επιπεδου, το κλεινουν μονο αυτοι απο εκει..διλαδη ακομα και να πας απο εκει θα σε παραπεμπψουν για κανονικο ραντευου στο μαιευτηκο και εκεινοι θα σε γραψουν στον Β επιπεδου.

 

Ετσι παει το συστημα εκει. Γι'αυτο σου λεω πιεσε τους να σου κλεισουν τουλαχιστων ενα μηνα νωρητερα καποιο ραντευου στο μαιευτηκο για να σου κιλεισουν και αυτοι με τη σειρα τους για τον Β επιπεδου, και πες τους το οτι απο προσωπικη εμπειρια γνωστων σου ξερεις οτι πολλα ραντευου δεν ερχοναται, και επισης φροντησε να κλεισεις και ολα τα υπολοιπα, εγω τα ειχα κλεισει ολα μαζι..εστελνα τον αντρα μου μερα παρα μερα και μου τα εκλεινε 3-3.

 

Μη περιμενεις σωστη παρακολουθηση...δεν κανουν, το μονο στο οποιο θα εξυπηρετηθεις ειναι στο οτι θα σε προγραμματισουν για γεννα. Οι κοπελες κατω στα εξωτερικα ιατρεια ειναι πολυ ευγενικες και εξυπηρετικες.

 

Β επιπεδου εκει κανουν δυο γιατροι, ο Ασημακοπουλος και ο Αθανασιαδης...εγω εκανα στον Ασιμακοπουλο, και το θεμα ειναι λιγο μπερδεμενο, πας εκει το πρωι κοβεις το παραπεμπτηκο και περιμενεις. Αλλες μερες τα παιρνουν με τη σειρα,αλλες μερες ξενικανε πρωτα μεολα τα ντοπλερ, μετα μεολα τα Β επιπεδου μετα μεολες τις αμνιοπαρακετησεις κλπ κλπ, αναλογα με το ποια νοσοκομα εκτελει χρεη βοηθου

Link to comment
Share on other sites

Χμ καταλαβα! Θα τους τηλ. να τους πιεσω για νωριτερα! Μου ειπαν οτι δεν εχουν απογευματινα ιατρεια οι γιατροι τους κ μου εκανε εντυπωση. Να κλεισω 1 ραντεβου για καθε μηνα? Εγω με το καλο 20 Φλεβαρη πρεπει να εχω γεννησει. Οποτε αν πουμε οτι το πρωτο ειναι 31 Οκτ., τοτε θελω αλλα 3-4 ραντεβου? Πωπω ρε Cesilia πολυ μπλεξιμο, τι να πω!Εσυ εχεις γιατρο απ'εξω που θα τον πληρωσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Ατο ακριβως!! Θα κλεισεις ολα τα ραντευου στου μεχρι τοτε, ενα για καθε μηνα.

Ναι εχω γιατρο που με παρακολουθει γιατι εξαρχας ηθελα να κανω φυσιολογικο μετα απο καισαρικη, και τον διαλεξα με αποκλειστηκο γνομωνα αυτο- ειναι απο τους ελαχιστους στη Θεσσαλονικη που κανει κατι τετοιο.

 

Και ενω μεχρι τωρα ολα ηταν καλα..το μωρακι μου δενε χει γυρησει και ειναι με τον ποπο κατω και με το κεφαλι-ποδια πανω, οποτε δεν προβλεπετε φυσιολογικος.

 

Εαν και εφοσων μεχρι τις 40 ευδομαδες δεν με πιασουν οι πονοι, γιατι αποφασησα πως εφοσων θα κανω που θα κανω καισαρικη να μη την κανω προγραμματισμενα, να την κανω την ημερα που θα θελισει να ερθει αυτο στον κοσμο εστω και αναποδα.

Απο κει και περα στην αρχη ελεγα η παπαγεωργιου η βιοκλινικη αλλα η Βιοκλινικη δεν διαθετει ΜΕΝΝ οποτε σε μερα μη εφημεριας του παπαγεωργιου θα παω στο Ιπποκρατειο.

Προλο που δεν το συμπαθω καθολου σαν νοσοκομειο το θεωρω ως η ασφαλεστερη εναλλακτηκη

 

Δεν ειναι θεμα Χρηματτων για μενα, απλα το πρωτο μου το γεννησα στο Γεννεσης και η ολη εμπειρια μου μου εδειξε πως κανεις και τιποτα δεν μπορουν να σου εγγυηθουν πως ολα θα πανε καλα, πως δε θα γινουν λαθη, πως δεν θα υπαρξουν αγενης υπαλλιλοι κλπ κλπ..

οποτε προτιμω να κρατισω τα λευτα που θα εδεινα εκει και να τα ξοδεψω καπου πιο ευχαριστα

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. για να καταλαβω ο γιατρος σου ξεγεννάει κ στο Παπαγεωργιου ή απλα σε παρακολουθει κ οταν θα ερθει η ωρα να γεννησεις θα πας με οποιον γιατο βρισκεται στην εφημερια? Σε ρωταω γιατι ξερω οτι αν ο γιατρος σου θα σε ξεγεννησει στο Παπαγεωργιου θελει 1000-1500 ευρω. Συγγνωμη αλλα δεν καταλαβα, μην σε πιεζω!

Εγω γεννησα Διαβαλκανικό, οκ καλά ηταν αλλα πολλά μα παρα πολλά τα λεφτα κ τώρα με 3 παιδια προτιμω να τα χαρουν τα παιδάκια μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ξεγενναει και κανονικα στο Παπαγεωργιου.

Εαν θα γεννισω εκει τελικα, ειτε οταν με πιασουν οι πονοι , ειτε αμα κλεισω 40 ευδομαδες και θα παμε προγραματισμενα, θα γινει σε μερα εφημεριας του Παπαγεωργιου- δε γινετε αλλιως δυστιχως .

 

Εαν τον θελλω στη Γεννα, φυσικα θα τον πληροσω και γνωριζω εκ των προτερων την αμοιβη του, οποιαδηποτε στιγμη ομως μπορω απλα να γεννησω με τον γιατρο της εφημεριας στο παπαγεωργιου και να μη πληροσω τιποτα.

 

Δεν καιγομαι ιδιετερα ομως να τον εχω..καλος, χρυσος, αλλα απο τι στιγμη που δεν γινετε αυτο που θελλω και για το οποιο τον επελεξα, ειλικρινα δεμε ενδιαφερει ποιος ακριβως θα με "σφαξει" χιχιχιιχ

 

Αυτο ειναι κατι που ακομα δεν εχω αποφασισει..θα μου πεις τι ακριβως περιμενω..ενω εχω μπει ηδη στη 39η ευδομαδα;;;..δεν ξερω...

βλεπεις ο προηγουμενος γιατρος μου σε ολη τη γεννα και μετα απο αυτην ηταν αψογος..και ηταν τα μονα λευτα που ειπα χαλαλι του, και οπως λες και εσυ ετσι και εγω προτιμω να χαλαλισω τα λευτα με τα παιδια μου...

Να τα παρω πχ του χρονου και να παω σε ενα καλα οργανωμενο ξενοδοχειο οπου θα εχουμε ολα τα γευματα δραστηριοτητες κλπ στην τιμη οπως καναμε περισυ που κει ο μικρος απολαυσε Θαλασσα και εμεις ξεκουραστηκαμε γιατι δεν ειχαμε καμια εννοια, η στην τελικη να τα βαλω στον λογαριασμο τους για μελλοντικες σπουδες

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεννησαμε και εμεις!!!

γρησαμε την Κυριακη σπιτι μας και μπορω να πω πως η εμπειρια μου στο παπαγεωργιου ηταν εξισουκαλη με του Γενεσης...λιγο πιο ευχαροστη βεβεια καθως δεν ειχαμε παρατραγουδα με την υγεια του παιδιου.

 

Θα σας πω ενα πραγμα..οσες το επιθυμειτε να το κανετε...

επεσα σε μια εφημερια αφιστε τα να πανε...το Σαββατο που ημοπυν μεσα και παλη εφημερευε...ηταν νεκρα..μαλλων ολοι οι γιατροι ηθελαν να ξεπεταξουν τις γεννες και να φυγουν διακοπες...

Αλλα ενα εχω να πω...μπραβο σε ολους εκει μεσα..στα χειρουργεια, στους αναισθησιολογους στου ςβοηθους στου ειδηκευομενους στο νοσηλετηκο προσωπικο- αν εξαιρεσεις μερικες αντιπαθεστατες αγενης μαιες που ηταν για χαστουκια- ολοι τους ηταν αψογοι.

Τους ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Γεννησαμε και εμεις!!!

γρησαμε την Κυριακη σπιτι μας και μπορω να πω πως η εμπειρια μου στο παπαγεωργιου ηταν εξισουκαλη με του Γενεσης...λιγο πιο ευχαροστη βεβεια καθως δεν ειχαμε παρατραγουδα με την υγεια του παιδιου.

 

Θα σας πω ενα πραγμα..οσες το επιθυμειτε να το κανετε...

επεσα σε μια εφημερια αφιστε τα να πανε...το Σαββατο που ημοπυν μεσα και παλη εφημερευε...ηταν νεκρα..μαλλων ολοι οι γιατροι ηθελαν να ξεπεταξουν τις γεννες και να φυγουν διακοπες...

Αλλα ενα εχω να πω...μπραβο σε ολους εκει μεσα..στα χειρουργεια, στους αναισθησιολογους στου ςβοηθους στου ειδηκευομενους στο νοσηλετηκο προσωπικο- αν εξαιρεσεις μερικες αντιπαθεστατες αγενης μαιες που ηταν για χαστουκια- ολοι τους ηταν αψογοι.

Τους ευχαριστω πολυ

Αχ πες μου μια που είσαι η πιο πρόσφατη που γεννησες Παπαγ. Πως πήγες εκει? σε παρακολουθούσαν απο την αρχή? Πηγες με το γιατρό σου? ποσα σου πηρε ο γιαρος και πόσα το νοσοκομείο? αν δεν πήγες μς το γιατρό σου, πως πήγες? στα τυφλα οταν σε πιασαν πόνοι?

Εγω εκανα το πρωτο στο διαβαλκανικο και πληρωσα 2900 + 1500 το γιατρο + 50 καθε επισκεψη στο ιατρειο του και στο δευτερο λέω να παω Παπαγ και με τα λεφτα που θα γλυτώσω να κανω ανακαινησει το μπάνιο μου που το θέλω οσο τπτ!!! αλλα δεν ξέρω γιατρο στο Παπαγ...

Λοιπον? και να σου ζησει το μωράκι. Αν θες μπορεις να μου πεισ στο [email protected] το ονομα του γιατρου?

vJqep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ανοιξει καρτελλα στο παπαγεωργιου. Ειχα κλεισει ραντευου με το που αποφασισα οτι θελλω δευτερο μωρο γιατι εχει αναμονη εως και τρεις μηνες, και εστελνα τον αντρα μου απο εκει καθε μερα και μου εκλεισε ολα τα ραντευου μεχρι και τον 9ο. Για Β επιπεδου και ντοπλερ σου κλεινουν απο μονοι τους οποτε δε χρειαζετε να κλεισεις εσυ.

 

Δεν ειναι απαραιτητο να εχεις τον γιατρο σου εκει, καθε εφημερια εχει εναν- δυο καθηγητες που επιβλεπουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ και ολη την δουλεια την κανουν ειδηκευομενοι- οχι απειροι πιστεψε με επεινα εκει μεσα πανω απο ενα 24ωρο- και την κανουν πολυ καλα.

Διαχειρηστικαν περιστατηκα πολυ δυσκολα- φτου φτου.

 

Στο νοσοκομειο δεν πληρωσα τιποτα απολυτως εκτος απο τον μπαμπα μου που με το ζωρι εχωσε στην τσεπη της νοσοκομας που τους εδειξε το μωρο ενα 50 ευρω γιατι του μοιαζει το εγγονι και κατασυγκηνηθηκε, συν 2 κουτια γλυκα που εφερε η μαμα μου οταν βγαιναμε στις νοσοκομες των θαλαμων.

Ειχα ζητησει μονοκλινο- με πολυ μικρη επιβαρυνση- αλλα δωθηκαν σε δυο βαρια περιστατηκα αλλα και κανονικα στα μονοκλινα εχουνπρωταιρεοτητα οι ασφαλησμενοι του δημοσιου.

Εγω εμεινα σε δικλινο και δεν πληρωσα τιποτα γιατι εκανα καισαρικη τελικα. Για ασφαλισμενουν του ΙΚΑ η επιβαρινση ειναι πολυ μικρη γυρω στα 30 ευρω τη βραδια, η κοπελα που ηταν μαζι μου ηταν ασφαλισμενη στον ΟΑΕΕ και πληρωσε γυρω στα 450 ευρω.

Το δικλινο ηταν μια χαρα δοματιο ισαξιο το γενεσης μπορω να πω.

Μονο το φαγητο ηταν καπως οχι του γουστου μου...αλλα γουστα ειναι αυτα.

Ο γιατρος μου ηταν εκει τη δετερη μερα αλλα δε μου πηρε λευτα για τη γεννα.

Ειχαμε πει να παμε για VBAC αλλα δε μας εκατσε, πηγα εκει την Τριτη που εφημερευε και τελικα γεννησα τεταρτη απογευμα.

 

Αλλα ημουν σε μια μερα με πραγματικα τρελη εφημερια

 

Ολους τους γιατρους που δουλευουν στο παπαγεωργιου θα τους βρεις εδω http://www.papageorgiou-hospital.gr/cms/front_content.php?idcat=106

 

Την ημερα που ετυχα εφημερευε ο Θεοδωριδης.

Οι Ασημακοπουλος και Αθανασιαδης κανουν τις Β επιπεδου της Αμνιοπαρακετησεις τις αυχενικες και τα ντοπλερ, ο Αθανασιαδης ειναι κορυφη στο ειδος του λενε.

Εμενα μου εκανε ο Ασημακοπουλος ο οποιος προεκυψε γνωστος της παιδιατρου μας.

 

Επισης πολυ καλα λογια εχω ακουσει για Γκριμπιζη και Ζεπειριδη Εγω σαν γιατρο ειχα τον Παπανικολαου Αλεξη.

Δεν μπορω να πω οτι εμεινα απολυτα ευχαριστιμενη μαζι του τον διαλεξα μονο και μονο επειδη κανει VBAC, αλλα ειναι τελικα γιατρος μονο για δυσκολες περιπτωσεις καικαταστασεις..

να φανταστεις οτι την δικη μου καισαρικη απλα την επιτυρουσε δηλαδη μπηκε 2 φορες μεσα στο χειρουργειο, την εκαναν δυο ειδηκευομενοι..αλλα το μονο πραγμα που ξερουν πολυ καλα να κανουν οι γυναικολογοι- ειδηκεομενοι και μη - στην Ελλαδα ειναι καισαρικες.

Οτι αλλο θες ρωτα

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ανοιξει καρτελλα στο παπαγεωργιου. Ειχα κλεισει ραντευου με το που αποφασισα οτι θελλω δευτερο μωρο γιατι εχει αναμονη εως και τρεις μηνες, και εστελνα τον αντρα μου απο εκει καθε μερα και μου εκλεισε ολα τα ραντευου μεχρι και τον 9ο. Για Β επιπεδου και ντοπλερ σου κλεινουν απο μονοι τους οποτε δε χρειαζετε να κλεισεις εσυ.

 

Δεν ειναι απαραιτητο να εχεις τον γιατρο σου εκει, καθε εφημερια εχει εναν- δυο καθηγητες που επιβλεπουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ και ολη την δουλεια την κανουν ειδηκευομενοι- οχι απειροι πιστεψε με επεινα εκει μεσα πανω απο ενα 24ωρο- και την κανουν πολυ καλα.

Διαχειρηστικαν περιστατηκα πολυ δυσκολα- φτου φτου.

 

Στο νοσοκομειο δεν πληρωσα τιποτα απολυτως εκτος απο τον μπαμπα μου που με το ζωρι εχωσε στην τσεπη της νοσοκομας που τους εδειξε το μωρο ενα 50 ευρω γιατι του μοιαζει το εγγονι και κατασυγκηνηθηκε, συν 2 κουτια γλυκα που εφερε η μαμα μου οταν βγαιναμε στις νοσοκομες των θαλαμων.

Ειχα ζητησει μονοκλινο- με πολυ μικρη επιβαρυνση- αλλα δωθηκαν σε δυο βαρια περιστατηκα αλλα και κανονικα στα μονοκλινα εχουνπρωταιρεοτητα οι ασφαλησμενοι του δημοσιου.

Εγω εμεινα σε δικλινο και δεν πληρωσα τιποτα γιατι εκανα καισαρικη τελικα. Για ασφαλισμενουν του ΙΚΑ η επιβαρινση ειναι πολυ μικρη γυρω στα 30 ευρω τη βραδια, η κοπελα που ηταν μαζι μου ηταν ασφαλισμενη στον ΟΑΕΕ και πληρωσε γυρω στα 450 ευρω.

Το δικλινο ηταν μια χαρα δοματιο ισαξιο το γενεσης μπορω να πω.

Μονο το φαγητο ηταν καπως οχι του γουστου μου...αλλα γουστα ειναι αυτα.

Ο γιατρος μου ηταν εκει τη δετερη μερα αλλα δε μου πηρε λευτα για τη γεννα.

Ειχαμε πει να παμε για VBAC αλλα δε μας εκατσε, πηγα εκει την Τριτη που εφημερευε και τελικα γεννησα τεταρτη απογευμα.

 

Αλλα ημουν σε μια μερα με πραγματικα τρελη εφημερια

 

Ολους τους γιατρους που δουλευουν στο παπαγεωργιου θα τους βρεις εδω http://www.papageorgiou-hospital.gr/cms/front_content.php?idcat=106

 

Την ημερα που ετυχα εφημερευε ο Θεοδωριδης.

Οι Ασημακοπουλος και Αθανασιαδης κανουν τις Β επιπεδου της Αμνιοπαρακετησεις τις αυχενικες και τα ντοπλερ, ο Αθανασιαδης ειναι κορυφη στο ειδος του λενε.

Εμενα μου εκανε ο Ασημακοπουλος ο οποιος προεκυψε γνωστος της παιδιατρου μας.

 

Επισης πολυ καλα λογια εχω ακουσει για Γκριμπιζη και Ζεπειριδη Εγω σαν γιατρο ειχα τον Παπανικολαου Αλεξη.

Δεν μπορω να πω οτι εμεινα απολυτα ευχαριστιμενη μαζι του τον διαλεξα μονο και μονο επειδη κανει VBAC, αλλα ειναι τελικα γιατρος μονο για δυσκολες περιπτωσεις καικαταστασεις..

να φανταστεις οτι την δικη μου καισαρικη απλα την επιτυρουσε δηλαδη μπηκε 2 φορες μεσα στο χειρουργειο, την εκαναν δυο ειδηκευομενοι..αλλα το μονο πραγμα που ξερουν πολυ καλα να κανουν οι γυναικολογοι- ειδηκεομενοι και μη - στην Ελλαδα ειναι καισαρικες.

Οτι αλλο θες ρωτα

Καλησπέρα,καλησπέρα.Εγω πηγαίνω στον Γκριμπίζη-είναι όντως πολύ καλός!!Σκέφτομαι σοβαρά να γεννήσω στο Παπαγεωργίου,αν μπορέσουμε να το προγραμματίσουμε.Εχω όμως μερικές ερωτήσεις να σου κάνω.Μπορεί να εφημερεύει το νοσοκομείο και να μην είναι εκείνη την ημέρα ο γιατρός σου εκεί?θα ήταν πολυ κρίμα.Και δεύτερη ερώτηση-τα μωρά τα αφήνουν στα δωμάτια με τις μητέρες-αν π.χ. γεννήσω φυσιολογικά και θέλω να το θυλάσω αποκλειστικά?=)να σου ζήσει το μωράκι σου!!και εκ των προτέρον ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και μπορει να μην ειναι ο γιατρος σου εκει, αλλα τα παντα θα εξαρτηθουν απο τη συνεννοηση που θα κανεις μαζι του.

Εαν το θελεις μπορεις να ζητησεις να ερθει αλλα να ξερεις οτι παρολο που την περισσοτερη δουλεια την κανουν ειδηκευομενη, ειδηκα την ημερα της εφημεριας και την επομενη παντα οι περισσοτεροι γιατροι ειναι εκει αν οχι να δουλεψουν στην εφημερια να ειναι stand by.

Οσο για το μωρο δεν θα εχεις θεμα. Το αφινουν οσο θες. Τις πρωτες μερες δεν τον ειχα πολυ λογω καισαρικης αλλα απο την τριτη μερα και μετα τον παιρνανε μονο στο επισκεπτηριο και για να εξεταστει απο τους παιδιατρους. Ολη την υπολοιπη μερα και νυχτα τον ειχα μαζι μου.

Υπηρχαν βεβεια καποιες υπευθυνες του θαλαμου νεογνων που ειχαν απαιτηση να του ςτο πηγαινουμε τη νυχτα αλλα ειναι μια δυο ολες οι υπολοιπες ειναι πολυ συνεργασημες.

Φυσικα εαν δεν θελεις να το εχεις μαζι σου μπορεις να το ζητησεις

 

Εαν θελεις αποκλειστηκο θηλασμο θα το δηλωσεις και θα βαλουν χαρτακι πανω στο ταψακι για αποκλειστηκο θηλασμο.

με το καλο να γεννησεις!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπέρ κορίτσια! Σκέφτομαι και εγώ, με το καλό όταν μείνω έγκυος, προσπαθούμε τώρα, να πάω στον Γκριμπίζη. Έχω ακούσει καλά λόγια. Όμως αλήθεια, έτσι γίνεται; Δηλαδή μπορεί να σε παρακολουθεί σε όλη την εγκυμοσύνη και τελικά στην γέννα σου να μην είναι εκεί; Δηλαδή, να δώσω μερικά παραδείγματα γιατί είμαι και πρωτάρα: αν με πιάσουν οι πόνοι, 12 το πρωι μιας καθημερινής μέρας, θα είναι εκεί; Αν με πιάσουν Κυριακή; Τέλος, αν με πιάσουν βράδυ; Υπάρχει περίπτωση, ενώ με παρακολουθεί ο Γκριπιτζής όλη την εγκυμοσύνη, ο οποίος είναι στο Παπαγεωργίου, εγώ τελικά να γεννήσω στο Ιπποκράτειο για κάποιο λόγο(όπως διάβασα οτι γίνεται αν δεν εφημερεύει το Παπαγεωργίου εκείνη την ημέρα, απλά δεν ξέρω αν αυτό ισχύει για τις κοπέλες που δεν παρακολουθούνται απο γιατρό νοσοκομείου); Ο Γκριμπίζης έχει ιατρίο έξω, έτσι δεν είναι; Μπορώ να έχω την διεύθυνσή του;

Κάποια κοπέλα ανέφερε οτι αν τον πιέσεις τον γιατρό, πχ Γκριμπίζη, μπορεί να μην σεξεγεννήσει αυτός αλλά τουλάχιστον θα είναι εκεί να σε επιβλέπει. Πως το πιέζεις; Χρηματικά;

Τέλος να ρωτήσω κάτι ακόμη: Για τον Γουλη Δημήτριο επίσης μου είπαν καλά λόγια. Έχει καμιά σας καμία εμπειρία; (γέννα)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρ κορίτσια! Σκέφτομαι και εγώ, με το καλό όταν μείνω έγκυος, προσπαθούμε τώρα, να πάω στον Γκριμπίζη. Έχω ακούσει καλά λόγια. Όμως αλήθεια, έτσι γίνεται; Δηλαδή μπορεί να σε παρακολουθεί σε όλη την εγκυμοσύνη και τελικά στην γέννα σου να μην είναι εκεί; Δηλαδή, να δώσω μερικά παραδείγματα γιατί είμαι και πρωτάρα: αν με πιάσουν οι πόνοι, 12 το πρωι μιας καθημερινής μέρας, θα είναι εκεί; Αν με πιάσουν Κυριακή; Τέλος, αν με πιάσουν βράδυ; Υπάρχει περίπτωση, ενώ με παρακολουθεί ο Γκριπιτζής όλη την εγκυμοσύνη, ο οποίος είναι στο Παπαγεωργίου, εγώ τελικά να γεννήσω στο Ιπποκράτειο για κάποιο λόγο(όπως διάβασα οτι γίνεται αν δεν εφημερεύει το Παπαγεωργίου εκείνη την ημέρα, απλά δεν ξέρω αν αυτό ισχύει για τις κοπέλες που δεν παρακολουθούνται απο γιατρό νοσοκομείου); Ο Γκριμπίζης έχει ιατρίο έξω, έτσι δεν είναι; Μπορώ να έχω την διεύθυνσή του;

Κάποια κοπέλα ανέφερε οτι αν τον πιέσεις τον γιατρό, πχ Γκριμπίζη, μπορεί να μην σεξεγεννήσει αυτός αλλά τουλάχιστον θα είναι εκεί να σε επιβλέπει. Πως το πιέζεις; Χρηματικά;

Τέλος να ρωτήσω κάτι ακόμη: Για τον Γουλη Δημήτριο επίσης μου είπαν καλά λόγια. Έχει καμιά σας καμία εμπειρία; (γέννα)

η αδερφή μου επέλεξε να κάνει το δευτερο μωρο στο Παπαγεωργίου και είχε γιατρό καποιον Τζαννετάκο, Τζανέτο, τζαβελλάκο??? καπως έτσι... Ηταν για καισαρική και είχε κανονισμένο ραντεβού δευτέρα πρωί και στα μισά του ένατου μήνα( λόγο ιστορικού). Να όμως που στις 20.00 το βράδυ της Κυριακής την επιασαν οι πόνοι και την πηγαμε σχεδον σηκωτή και με την εντολή του γιατρού στο .... Ιποκρατειο που εφημέρευε!!! Και τους έλεγε κιόλας εκει... ''οχι οχι τωρα.... μπορω να περιμένω... εχω ετσι και αλλιως ραντεβου το πρωι.....'' και ευτυχως που δε την εβρισαν στο τέλος. Στις 12.00 το βράδυ γέννησε!!

vJqep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...