Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

α-τεστ και αμνιοπαρακέντηση


Recommended Posts

Κορίτσια κάνατε α-τεστ ?

Είναι αξιόπιστο τεστ ?

Εγω έκανα και μου έβγαλε 1:340 πιθανότητες για σύνδρομο down . Δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω αμνιοπαρακέντηση και πρέπει να το αποφασίσω άμεσα .

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια κάνατε α-τεστ ?

Είναι αξιόπιστο τεστ ?

Εγω έκανα και μου έβγαλε 1:340 πιθανότητες για σύνδρομο down . Δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω αμνιοπαρακέντηση και πρέπει να το αποφασίσω άμεσα .

 

 

Καλησπέρα, εκανα α-τεστ κ παροτι στην αυχενικη υπηρχε απουσια ρινικου οστου βγηκε 1:13000 κ ετσι μου ειπε ο γιατρος ολα οκ, στη β΄επιπεδου ειδε υποπλασια ρινικου οστου, φοβηθηκκε για down κ εκανα αμνιο. Ηταν καθαρα τα αποτελεσμαρα κ η κορουλα μου γεννηθηκε υγιεστατη.

 

Συζητησε το με το γιατρο σου κ πραξε αναλογα, εγω την εκανα γιατι φοβομουν πολύ

Link to comment
Share on other sites

είδα και το άλλο ποστ σου. Από όσα ξέρω τώρα πια δεν κάνουν άλφτα τεστ γιατί δεν είναι αξιόπιστο και έχει αντικατασταθεί από αυχενική και ΠΑΠ Α. Κάπου διάβασα μάλιστα ότι η αυχενική, το ΠΑΠ Α και η β επιπέδου σε καλύπτουν γύρω στο 90% και η άμνιο 99%. Δεν έχει και μεγάλη διαφορά αν το σκεφτείς.

Εγώ στη θέση σου, παίρνοντας υπ' όψιν τα άλλα πολύ καλά αποτελέσματα που έχεις δεν θα έκανα άμνιο. Θα αρκούμουν στις υπόλοιπες εξετάσεις. και αυτός ήταν και ο λόγος που σε αυτή την εγκυμοσύνη δεν έκανα άλφα τεστ.

καλό υπόλοιπο στη εγκυμοσύνη σου και αγκαλιά με ένα υγιεστατο μωράκι.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις .

Είμαι πολύ μπερδεμένη .

Η αυχενική με το papp-α εδωσε πιθανότητα για σύνδρομο down 1:8438 .

Βεβαια η αυχενική διαφάνεια ήταν 2,0mm και νομίζω το όριο είναι 2,5mm .

Είναι πιο αξιόπιστο το ποσοστό της αυχενικής απο αυτό του α-τεστ ?

Θα έκανα αμνιο αλλα φοβάμαι το ενδεχόμενο αποβολής !!!

Θέλω τόσο πολύ το μωράκι μου να είναι υγιές !!!!!

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις .

Είμαι πολύ μπερδεμένη .

Η αυχενική με το papp-α εδωσε πιθανότητα για σύνδρομο down 1:8438 .

Βεβαια η αυχενική διαφάνεια ήταν 2,0mm και νομίζω το όριο είναι 2,5mm .

Είναι πιο αξιόπιστο το ποσοστό της αυχενικής απο αυτό του α-τεστ ?

Θα έκανα αμνιο αλλα φοβάμαι το ενδεχόμενο αποβολής !!!

Θέλω τόσο πολύ το μωράκι μου να είναι υγιές !!!!!

 

Ολα καλά θα πάνε

Link to comment
Share on other sites

Κλειω καλημερα!Εγω παπ τεστ αυχενικη ολα καταπληκτικα...και δευτερο παπ τεστ στις αρχες του πεμπτου,τελειο!Ολα καταπληκτικα...και παω για β΄επιπεδου και μου βγαζουν αυξημενη αυχενικη πτυχη(η εξελιξη της αυχενικης διαφανειας) και πιθανοτητες 1/10 για χρωμοσωμικη ανωμαλια...Εκανα αμνιο και ευτυχως ειναι ολα καλα και τωρα περιμενω πως και πως να τον κρατησω στην αγκαλια μου....

Οπως λεει και η jesgk ολα θα πανε καλα! ;)

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

Εκανα αμνιο και ευτυχως ειναι ολα καλα και τωρα περιμενω πως και πως να τον κρατησω στην αγκαλια μου....

Οπως λεει και η jesgk ολα θα πανε καλα! ;)

 

με το καλό κ για'σενα elkarak

Link to comment
Share on other sites

το διλλημα μου ειναι να κανω η οχι αμνιο .

να περιμενω την β-επιπεδου και να δω ?

η πιθανοτητα για αποβολη στην αμνιο ειναι 1:200 .

δεν ξερω τι να κανω ..............

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κλειώ, έχω ακριβώς την ίδια ανησυχία με εσένα.

Στο papp a μου έβγαλε με αυχενική 1,3 πιθανότητα 1/1700 ενώ το a-test μου έβγαλε στον α' έλεγχο 1/500 και στο β' έλεγχο 1/380, με ηλικία 34 ετών. Ο γιατρός μου ζητάει και τους δυο ελέγχους, οι πιο πολλοί γιατροί δεν τους ζητάνε.

Πράγματι το papp-a είναι ένα πιο πρόσφατο τεστ αλλά η τάση είναι να χρησιμοποείται ο συνδυασμός των εξετάσεων του Α' τριμήνου και του Β' τριμήνου.

Εγώ σκέφτομαι να κάνω και τον υπέρηχο β' επιπέδου και μετά να αποφασίσω για αμνιοπαρακέντηση ή όχι. Μάλιστα σε πιο προχωρημένη εγκυμοσύνη η αμνιοπαρακέντηση είναι πιο ασφαλής. Φίλη μου με αντίστοιχα αποτελέσματα και στις 2 εγκυμοσύνες και προσωπική σχέση με πολύ γνωστό ονομα της Θεσσαλονίκης στο χώρο των υπερήχων-αμνιοπαρακεντήσεων έκανε αυτό ακριβώς. Σημειωτέον ότι ο συγκεκριμένος γιατρός της έλεγε ότι με βάση όλη την εικόνα και τα αποτελέσματα των εξετάσεων και του υπερήχου β' επιπέδου δεν χρειάζεται η αμνιοπαρακέντηση αλλά αυτή επέμεινε.

 A6s2p3.png

Link to comment
Share on other sites

θα την αφηνα και εγω για την β-επιπεδου που ειναι την 22η εβδομαδα , αλλα ο γιατρος μου ειπε οτι αν το αποφασισω δεν πρεπει να την καθυστερησω και να την κανω μεσα στην εβδομαδα γιατι τα αποτελεσματα αργουν .

ποτε θα κανεις την β-επιπεδου ?

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα τον κάνω την 22η εβδομάδα. Η αλήθεια είναι ότι η λογική των γιατρών είναι ότι η αμνιοπαρακέντηση πρέπει αν γίνεται όσο νωρίς επιτρέπεται (μετά την 16-18η νομίζω) ώστε να υπάρχει κάποιο αρνητικό αποτέλεσμα να είναι πιο "ανώδυνος' - όσο γίνεται αυτό - ο τερματισμός της εγκυμοσύνης. Αλλά στη δική μου περίπτωση με καλή κλινική εικόνα και καλό papp-a η αμνιοπαρακέντηση γίνεται κυρίως για δική μου ανακούφιση. Επομένως δεν θα ήθελα να ρισκάρω την 1 στις 150 πιθανότητες αποβολής.

Λέω καμια φορά ότι αν μου έβγαζε το τεστ θετικό τουλάχιστον θα ήταν πιο εύκολη η απόφαση

 A6s2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την κουβέντα μας . Καθομαι σε αναμένα κάρβουνα . Με μεγάλη ανακούφιση θα την αφηνα για αργότερα , αλλα πρεπει να συμφωνήσει και ο γιατρός μου .

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πίστεψέ με, σε καταλαβαίνω. Πράγματι θα κάνεις ό,τι πει ο γιατρός σου. Ποια είναι η γνώμη του, να κάνεις ή όχι αμνιοπαρακέντηση. Ο δικός μου θεωρεί ότι οι εξετάσεις δείχνουν ότι είμαι χαμηλού κινδύνου για down αλλά δεν παίρνει θέση. Πιστεύει ότι είναι δική μας απόφαση. Αν θέλουμε κάνουμε, αν δεν θέλουμε δεν κάνουμε. Ο άντρας μου δεν θέλει να κάνω. Εγώ πάλι δεν ξέρω.

 A6s2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις .

Είμαι πολύ μπερδεμένη .

Η αυχενική με το papp-α εδωσε πιθανότητα για σύνδρομο down 1:8438 .

Βεβαια η αυχενική διαφάνεια ήταν 2,0mm και νομίζω το όριο είναι 2,5mm .

Είναι πιο αξιόπιστο το ποσοστό της αυχενικής απο αυτό του α-τεστ ?

Θα έκανα αμνιο αλλα φοβάμαι το ενδεχόμενο αποβολής !!!

Θέλω τόσο πολύ το μωράκι μου να είναι υγιές !!!!!

 

εξαρταται ποιος σου εχει κανει την αυχενικη,δηλ πηγες σε εξειδικευμένο ιατρο?η αυχενικη μονη της εχει 65% ευαισθησια μαζι με το papp A ανεβαινει το ποσοστό στο 90-95 %.το Α τεστ εχει 10% λιγότερη ευαισθησία απο το παπ Α για αυτο και δεν το κανουν πλεον στην Ευρώπη

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

Βαρβάρα την αυχενική με το παππΑ την έκανα στο νοσοκομείο Αλεξάνδρας .

Η γιατρός που μου την έκανε φαινόταν αρκετά εμπειρη .

Στην αρχή παίζανε κάτι ειδικευόμενοι και μετά ανέλαβε εκείνη και εκανε τις μετρήσεις , με ακροατήριο .

Βέβαια ο λώρος ήταν τυλιγμένος γύρω απο το λαιμό του μωρού και μέτρησε λίγο πάνω και κάτω απο αυτό το σημείο και έβγαλε τον μέσο όρο , ο οποίος βγήκε 2,0mm .

Μου είπε οτι στον υπέρηχο φαίνεται καλά το μωρό .

Τι να πω ...........

Ελένη και εμένα ο γιατρός μου είπε οτι είναι δική μας απόφαση , αφου τα ζυγίσουμε όλα , αλλα οτι αν ήμουν η αδερφή του θα μου πρότεινε να την κάνω .

Ο αντρας μου πιστεύει οτι πρέπει να περιμένουμε την β-επιπέδου και αν είναι καλή να μην την κάνουμε , εκτός αν δεν μπορώ να το βγάλω απο το μυαλό μου .......

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εξετάσεις πρώτου τριμήνου

,κατά το πρώτο τρίμηνο της κύησης ιδιαίτερα χρήσιμα αποδεικνύονται το υπερηχογράφημα αυχενικής διαφάνειας και ο βιοχημικός έλεγχος. Οι εξετάσεις αυτές μπορούν να διαγνώσουν σε μεγάλο βαθμό την ύπαρξη κάποιου σοβαρού προβλήματος στο έμβρυο, όπως είναι το σύνδρομο Down. Πρόκειται για μια ανωμαλία όπου το έμβρυο έχει ένα επιπλέον χρωμόσωμα στο γεννητικό υλικό του, με αποτέλεσμα το νεογέννητο να πάσχει από σοβαρή πνευματική καθυστέρηση. Υπολογίζεται ότι σε κάθε 700 κυήσεις θα γεννηθεί ένα παιδί με σύνδρομο Down, ενώ η πάθηση είναι συχνότερη σε έγκυες μεγαλύτερης ηλικίας.

Αυτό δεν σημαίνει ότι μια γυναίκα ηλικίας κάτω των 35 ετών αποκλείεται να κυοφορεί έμβρυο με αυτή την ανωμαλία, αν και συνήθως το σύνδρομο Down δεν κληροδοτείται από τους γονείς στο νεογέννητο.

Σύμφωνα με τους ομιλητές, το υπερηχογράφημα αυχενικής διαφάνειας (ή υπερηχογράφημα πρώτου τριμήνου της κύησης) διενεργείται σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα της κυήσεως (ηλικία κυήσεως μεταξύ 11 εβδομάδων και 13 εβδομάδων και 6 ημερών). Γίνεται μέτρηση του πάχους του υγρού στον αυχένα του εμβρύου, το οποίο ονομάζεται αυχενική διαφάνεια.

Αυξημένο πάχος στη μέτρηση σχετίζεται με αυξημένο κίνδυνο για σύνδρομο Down και άλλες γενετικές και χρωμοσωμικές ανωμαλίες. Η προσφορά αυτού του υπερηχογραφήματος στην κύηση δεν περιορίζεται στη μέτρηση της αυχενικής διαφάνειας και μόνο. Έχει και άλλα πλεονεκτήματα όπως:

• Την επιβεβαίωση της πραγματικής ηλικίας της εγκυμοσύνης (σε έγκυες με ασταθή κύκλο, παρουσίας ψευδοπεριόδου, κ.α)

• Τον έλεγχο της ομαλής ανάπτυξης του εμβρύου

• Τη διάγνωση της πολύδυμης κύησης

• Άλλες χρωμοσωμικές ανωμαλίες και γενετικά σύνδρομα

• Τον πρώιμο έλεγχο της εμβρυϊκής ανατομίας

Ωστόσο θα χρειαστεί να επανελεγχθεί η ανατομία του εμβρύου και κατά το δεύτερο τρίμηνο της κύησης (με το υπερηχογράφημα Β΄ επιπέδου, όπου το έμβρυο έχει μεγαλώσει και τα όργανά του ελέγχονται καλύτερα. Η ευαισθησία της μέτρησης της αυχενικής διαφάνειας στη διάγνωση του συνδρόμου Down είναι περίπου 65% (δηλαδή στα 10 έμβρυα με σύνδρομο Down η εξέταση αυτή θα διαγνώσει τα 6 ή 7).

Η παρουσία ρινικού οστού στο έμβρυο σε αυτή την ηλικία κυήσεως μειώνει περαιτέρω τον κίνδυνο για σύνδρομο Down, ενώ η απουσία του τον αυξάνει. Επίσης υπάρχουν και άλλοι προγνωστικοί δείκτες που μετριούνται στο υπερηχογράφημα πρώτου τριμήνου του εμβρύου (Doppler φλεβώδους πόρου, Doppler τριγλώχιναs βαλβίδας, γωνία προσώπου), η συνεκτίμηση των οποίων μπορεί να μειώνει περαιτέρω τον κίνδυνο για σύνδρομο Down.

Η λήψη αίματος από την έγκυο που γίνεται την ίδια μέρα με το υπερηχογράφημα αυχενικής διαφάνειας και η μέτρηση βιοχημικών δεικτών (PAPP-A, ελεύθερη β – HCG ) αυξάνει ακόμη περισσότερο την πιθανότητα ανίχνευσης του συνδρόμου Down. Ενώ η μέτρηση της αυχενικής διαφάνειας από μόνη της έχει ευαισθησία περίπου 65% όπως αναφέρθηκε, με την προσθήκη της ανίχνευσης του ρινικού οστού και των μετρήσεων αυτών των βιοχημικών δεικτών η ευαισθησία ανέρχεται στο 90-95%. Ως όριο αυξημένου κινδύνου (παθολογικό τεστ) έχει τεθεί το 1/300.

Αυτό σημαίνει ότι όταν προκύπτει κίνδυνος μεγαλύτερος από αυτόν (π.χ 1/150) θεωρείται ότι είναι αποδεκτό το έμβρυο να ελεγχθεί περαιτέρω για χρωμοσωμικές ανωμαλίες με λήψη τροφοβλάστης (χοριακής λάχνης) ή αμνιοπαρακέντηση. Η τελική απόφαση για το αν θα γίνει αυτός ο έλεγχος θα ληφθεί από το ζευγάρι, αφού αυτό συνεκτιμήσει τον κίνδυνο αποβολής (περίπου 1%) από αυτές τις επεμβατικές μεθόδους διάγνωσης (τροφοβλάστη, αμνιοπαρακέντηση). Ωστόσο τα περισσότερα έμβρυα που θεωρούνται ως υψηλού κινδύνου για χρωμοσωμικές ανωμαλίες μετά το πέρας των παραπάνω επεμβατικών εξετάσεων, θα είναι απολύτως φυσιολογικά

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

σου παρεθεσα το παραπανω μηνυμα για να δεις τι ακριβώς εξεταζεις με την αυχενικη διαφανεια.δηλ δεν ειναι μια τιμη μα βλεπεις την ανατομια ολου του εμβρύου ελεγχουν καρδια νεφρα κ.α.δε ξερω τι γινεται στην Αθηνα μα λιγοι ιατροι την κανουν.γνωμη μου θα ηταν να την κανεις σε καποιο κεντρο προγεννητικου ελεγχου.

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

στη Γερμανία ξερω πως το εμβρυο το παρακολουθουν ανατομικα απο την αυχενικη διαφανεια δηλ κανουν β επιπεδου καθε φορα.πηγαινε να δεις την αναπτυξη του εμβρυου για να δεις πως αναπτυσεται σε γιατρους που κανουν β επιπεδου

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Καταλαβαίνω την ανησυχία όλων για την αμνιοπαρακέντηση αλλά επιτρέψτε μου να σας πω ότι αν ήταν στο χέρι μου θα έβαζα όλες τις γυναίκες να κάνουν (και παρεμπιπτόντως μόλις την έκανα στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου, παρότι είμαι 32 χρονών και η αυχενική & Papp-A βγήκαν τέλεια, οπότε μιλάω εκ πείρας!)! Με τη λογική ότι όσο χαμηλό κι αν είναι το ποσοστό που βγαίνει από την αυχενική, δεν παύει να είναι ένα ποσοστό κι όχι κάτι βέβαιο. Προσωπικά θεωρώ προτιμότερο να πάρω το (πολύ μικρό) ρίσκο αποβολής της αμνιοπαρακέντησης παρά το ΟΣΟ μικρό ρίσκο του να γεννήσω ένα άρρωστο παιδί και να καταστρέψω και τη ζωή του πρώτου μου παιδιού. Όπως είπε και ο γιατρός μίας φίλης μου, το 1:5000 σημαίνει ότι από 5000 γυναίκες μαζεμένες στο Σύνταγμα μόνο η μία θα γεννήσει παιδί με σύνδρομο Down. Πώς ξέρεις όμως ότι δεν θα είσαι εσύ...? Επίσης, η αμνιοπαρακέντηση, εφόσον γίνεται σωστά, με σωστή αποστείρωση και γιατρό έμπιστο κλπ είναι μια πολύ απλή δεκάλεπτη διαδικασία. Το τρύπημα δεν κρατάει περισσότερο από 15'' και όλο αυτό σε αφήνει με τη χαρά ότι έχεις μέσα σου ένα γερό παιδί για το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου.

Καταλαβαίνω μια γυναίκα που είναι έγκυος στο πρώτο της παιδί μετά από πολλές εξωσωματικές, που αν όλες οι εξετάσεις της είναι καλές, μπορεί να επιλέξει να μην το κάνει, αφού αυτή μπορεί να είναι η μόνη της ευκαιρία να γίνει μητέρα (εκεί το ρίσκο αποβολής παίρνει άλλες διαστάσεις...) αλλά για όλες τις άλλες γυναίκες προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος να πάρουν κανένα ρίσκο αφού πρόκειται για τόσο απλή εξέταση.

Ό, τι και να αποφασίσετε όμως, εύχομαι καλή συνέχεια και γερά μωράκια σε όλες!!!

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΡΥΥΩΤΥΠΟ.ΜΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΥΠΕΡΗΧΟΓΡΑΦΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα με την φιλη μας την hck ...

Και να πω οτι στο πρωτο μου παιδι ημουν 34 ετων και ΧΑΖΗ..Ετσι θεωρω εγω τον εαυτο μου που δεν εκανα την αμνιοπαρακεντηση...

Και να σημειωσω οτι εχω δουλεψει ως φυσιοθεραπευτρια σε παιδια με ειδικες αναγκες..ειδα ποσο δυσκολο ειναι και ποσο ηρωιδες που ειναι αυτες οι μανες...εγω δεν ειμαι θα λυγιζα..

τωρα ειμαι εγκυος στο 2 παιδι μου και σιγουρα θα το κανω..φοβαμαι δεν λεω αλλα θα παω..

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΡΥΥΩΤΥΠΟ.ΜΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΥΠΕΡΗΧΟΓΡΑΦΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ

 

Δεν ξέρω τι μπορεί να έγραψα που παρεξηγήθηκε αλλά δεν εννοούσα ότι η άμνιο αντικαθιστά τον υπερηχογραφικό έλεγχο...! Σου δίνει όμως απάντηση με 100% σιγουριά για πολλές εξαιρετικά σημαντικές παθήσεις, πράγμα που κάνενας υπέρηχος δεν σου εξασφαλίζει δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...