Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φακελάκι και τοκετός σε δημόσιο μαιευτήριο


Σας ζήτησαν φακελάκι?  

455

  1. 1. Σας ζήτησαν φακελάκι?

    • Ναι, άνω των 1000 ευρώ
      116
    • Ναι, κάτω των 1000 ευρώ
      49
    • Μου είπαν να δώσω ότι μπορώ/όπως επιθυμώ (και ΔΕΝ το εννοούσαν-ειδοποιήθηκα απο άλλους ότι υπήρχε στάνταρ ποσό)
      50
    • Μου είπαν να δώσω ότι μπορώ/όπως επιθυμώ (και το εννοούσαν)
      210
    • Δεν μου ζήτησαν αλλά έδωσα κατιτίς σαν ευχαριστώ
      147
    • Δεν μου ζήτησαν και δεν έδωσα φακελάκι
      0


Recommended Posts

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 314
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπέρα κορίτσια και από εμένα,

 

Εγώ γέννησα στο Έλενα πριν από 1 εβδομάδα ακριβώς. Ο γιατρός που με ανέλαβε άρχισε να με παρακολουθεί στην 30η εβδομάδα με ενδείξεις προεκλαμψίας υπό φαρμακευτική αγωγή. Για την καισαρική μου ζήτησε 1300, τα δώσαμε μιας και μας ανέλαβε τελευταία στιγμή, σε μία κύηση αρκετά δύσκολη λόγω της υπέρτασης. Δεν του κάναμε κανένα παζάρι, αν σκεφτείτε πως ο ιδιώτης που με παρακολουθούσε ζήτησε 3000, χωρίς τον αναισθησιολόγο και τη μαία του!(δεν τον έχει ακούσει για την κρίση;) Δόξα το Θεό όλα πήγαν καλά και στις 8/3 φέραμε στον κόσμο την κορούλα μας, που είναι στη θερμοκοιτίδα ακόμα. Το θέμα είναι οτι οι γιατροί μας πιάνουν στην ανάγκη και τι να κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεννησα το φεβρουαριο πριν τις μερες μου με Κ.Τ σε δημοσιο νοσοκομειο των ιωαννινων.

βρηκα γιατρο απο τον 2-3 μηνα και πηγαινα τη μερα που ειχε ιατρειο στα τακτικα με ραντεβου. στον 8ο μηνα μου του κατηργησαν τη θεση και με παρεπεμψε σε αλλο γιατρο του νοσοκομειου. δεν πληρωσα κανεναν απο τους 2 ουτε μας ζητησαν τιποτα και ηταν αψογοι (κινητα τηλεφωνα, διεξοδικους υπερηχους, ο πρωτος οταν νοσηλευτηκα με συσπασεις στον 4ο ερχοταν μονος του και μου εδινε κουραγιο και ο δευτερος μετα τον τοκετο ερχοταν παλι και με κοιταζε και κοιταζε και τη διπλανη κοπελα!)

οι μαιες ηταν λιγο στον κοσμο τους αλλα οσες φορες τις χρειαστηκα ερχοντουσαν αμεσως και οι νοσοκομες αψογες χαρουμενες μου εδιναν κουραγιο αστειευοντουσαν με καθαριζαν προσεκτικα. εχω πληρωσει τα "νομιμα" 5 ευρω για το ιατρειο 8 για τον υπερηχο (αν και μερικους τους γλιτωσα) 14 για nonstress. θα ηθελα να γραψω τα ονοματα τους καθως και σε ποιο νοσοκομειο πηγα μαλλον δεν κανει ομως οποτε οποια ενδιαφερεται ας μου στειλει προσωπικο μηνυμα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας κορίτσια,

επειδή θεωρώ κοροϊδία τα φακελάκια. Ναι να τα δώσω γιατί έκανε σωστά την δουλειά του όχι όμως γιατί έτσι συνηθίζει αυτός.. Θα μπορούσε κάποια να μου στείλει pm ονόματα γυναικολόγων στην Αθήνα σε δημόσιο νοσοκομείο (κατά προτίμηση στο Αττικο) που να μην έχουν ζητήσει φακελάκι;Έχω ικα ασφάλεια και στηρίζω τα δημόσια νοσοκομεία αλλά επειδή είμαι από επαρχία δεν είχα χρειαστεί γυναικολόγο, αλλά μάλλον θα το χρειαστώ άμεσα :wink: αν μπορεί κάποια να με πληροφορήσει θα είμαι ευγνώμων..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
γεννησα το φεβρουαριο πριν τις μερες μου με Κ.Τ σε δημοσιο νοσοκομειο των ιωαννινων.

βρηκα γιατρο απο τον 2-3 μηνα και πηγαινα τη μερα που ειχε ιατρειο στα τακτικα με ραντεβου. στον 8ο μηνα μου του κατηργησαν τη θεση και με παρεπεμψε σε αλλο γιατρο του νοσοκομειου. δεν πληρωσα κανεναν απο τους 2 ουτε μας ζητησαν τιποτα και ηταν αψογοι (κινητα τηλεφωνα, διεξοδικους υπερηχους, ο πρωτος οταν νοσηλευτηκα με συσπασεις στον 4ο ερχοταν μονος του και μου εδινε κουραγιο και ο δευτερος μετα τον τοκετο ερχοταν παλι και με κοιταζε και κοιταζε και τη διπλανη κοπελα!)

οι μαιες ηταν λιγο στον κοσμο τους αλλα οσες φορες τις χρειαστηκα ερχοντουσαν αμεσως και οι νοσοκομες αψογες χαρουμενες μου εδιναν κουραγιο αστειευοντουσαν με καθαριζαν προσεκτικα. εχω πληρωσει τα "νομιμα" 5 ευρω για το ιατρειο 8 για τον υπερηχο (αν και μερικους τους γλιτωσα) 14 για nonstress. θα ηθελα να γραψω τα ονοματα τους καθως και σε ποιο νοσοκομειο πηγα μαλλον δεν κανει ομως οποτε οποια ενδιαφερεται ας μου στειλει προσωπικο μηνυμα

 

vikitsa κι εγώ γέννησα στα Γιάννενα στο Πανεπιστημιακό δυο παιδιά και πάω για το τρίτο. Ο γιατρός μου δε μου ζητησε ποτέ λεφτά κι ήταν πάνω κατά πάνω και μάλιστα στο πρώτο παιδί που μπήκα στο μαιευτήριο 12 το βράδυ με 5 διαστολή, έφτασε στις 12.30 κι έκατσε μέχρι τις 4 τα ξημερώματα μόνο για μένα. Με βοήθησε πολύ και η αλήθεια είναι πως το ένιωθα εγώ να του δώσω κάτι για ευχαρίστηση και για τη βοήθεια που μου παρείχε. Δεν ήταν πολλά λεφτα αλλά αξίζει να σημειωθεί πως όταν του τα έδωσε ο άντρας μου, φρόντισε να μας τα γυρίσει πίσω (και στις 2 γέννες) και τα πήρε ύστερα από πολύ επιμονή. Τώρα στο τρίτο που είμαι έγκυος πηγαίνω σε εξωτερικό γιατρό γιατί είμαστε λίγο μακριά αλλά θα γεννήσω σ' αυτόν. Λέω να του δώσω όμως λίγο λιγότερα.

nrG6p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

εγώ μόλις είχα έρθει από το εξωτερικό και απευθύνθηκα σε ένα γιατρό στο Αττικό. Αυτός μου ζήτησε 1500 ευρώ και έπαιρνε και 70 ευρώ την επίσκεψη, είτε στο νοσοκομείο, είτε στο δικό του ιατρείο, το οποίο δεν ήταν στο όνομά του. Ηταν στο όνομα ενός φίλου του (αυτός προφανώς παράνομος) και δεν έκοβε και ποτέ απόδειξη. Κάθε φορά που πήγαινα στο Αττικό, τις έγραφε όλες τις άλλες και με έπαιρνε πρώτη για εξέταση. Αυτη η διάκριση με εξόργιζε και γενικά η συμπεριφορά του ήταν απαράδεκτη και ως προς εμένα και ως προς τις άλλες έγκυες. Ετσι λοιπόν στον έβδομο μήνα αποφάσισα να εμπισευτώ κάτι μαίες. Γέννησα με μία από αυτές και πολύ γρήγορα, ευτυχώς. Γιατρό δεν είχα και δεν τον χρειάστηκα. Τώρα στο δεύτερο μωρό θα γεννήσω σε δημόσιο με το γιατρό της εφημερίας και δεν έχω κανένα άγχος. Φακελάκι δεν πρόκειται να δώσω σε κανέναν. Η υγεία είναι δημόσιο αγαθό και ναι, οι γιατροί κάνουν λειτούργημα και θα έπρεπε ανά πάσα στιγμή να βρίσκονται δίπλα στις έγκυες. Αλλά μας έχουν πείσει ότι έτσι πρέπει να κάνουμε, να σκύβουμε το κεφάλι και να μην διεκδικούμε τα αυτονόητα. Εύχομαι καλή γέννα σε όλες, αλλά επίσης εύχομαι δωρεάν δημόσια υγεία για ΟΛΟΥΣ ανεξεραίτως. Και μια κοινωνία που να μην μαθαίνει κανέναν άνθρωπο στη ρεμούλα και την απληστία. Οι γιατροί προσφέρουν ότι όλοι οι εργαζόμενοι. Είμαστε όλοι κομμάτι αυτής της κοινωνίας και όλοι προσφέρουμε με την εργασία μας.

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα σε εφημερευον μαιευτήριο, και παρόλο που ουτε μου ζητήθηκε ούτε και έδωσα φακελάκι η αντιμετώπιση απο όλο το προσοπικό ήταν αψογοτατη!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τωρα πια οι ''μεγαλοι'' λενε οτι χωρις αποδειξη οτι παρουμε, ο,τι κανουμε θεωρειται κερασμα , οποτε δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να πληρωσουμε .Ετσι καταπολουμε την φοροδιαφυγη. Τι γινεται ομως ρε κοριτσια με τους γυναικολογους μας? Γιατι το ΣΔΟΕ δεν κανει μια ομαδικη εισβολη στα γραφεια των γιατρων μας να δουν ποσα λεφτα βρισκονται στο συρταρι τους χωρις να εχουν κοψει αποδειξεις για να μπορουν να τα δικαιολογησουν? Γιατι εμεις σιωπουμε? εμεις οι γυναικες γιατι δεν εχουμε το θαρρος να κανουμε ομαδικες και οργανομενες καταγγελιες? γιατι περνουμε στο λαιμο μας γυναικες που δεν εχουν λεφτα και τα δινουμε εμεις που ουτε εμας μας περισσευουν? Εγω αγανακτησει πια , οι γυναικολογοι ειναι μονη ειδικοτητα ιατρων που παντα θα κλεβουν γιατι το επιτρεπουμε εμεις! Θα μου πειτε τωρα οτι και καταγγελεια να κανουμε και την αστυνομια να φερουμε οταν ο συζυγος μετα την γεννα δινει το ποσο , το ''γεγονος'' αυτο θεωρειται πλημελλημα, παλι λαδι θα βγουν ,παλι θα το ξανακανουν. Μηπως πρεπει τελικα να οργανωθουμε πολλες μα πολλες γυναικες μαζι να φερουμε την ''δικαιοσυνη στο σωμα μας''? Τα λεφτα αυτα ειναι δικα μας και μας ανηκουν γιατι μου κοβει ταριφα γεννας απο 1000 εως 1300 πχ? γιατι οταν τους δινουμε επισκεψεις κανουν το κοροιδο και δεν δινουν αποδειξη ¨η αν δωσουν μας παζαρευουν το ποσο για να κοψουν λιγοτερο? Ας ξυπνησουμε ολες ας αρχισει μια επανασταση των γυναικων προς τους αφιλοτιμους γυναικολογους.

 

ΥΓ: Ειχα προσφατα παραδειγματα για αυτο ξεσπασα.

ΥΓ: Υπαρχουν και λιγες πολυ λιγες εξαιρεσεις αυτους ας τους προφυλαξουμε και ας τους διαφημισουμε...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σωτηρία μου

 

δυστυχώς αυτό συμβαίνει σε πολλές ειδικότητες ιατρών, ακόμα και σε δικηγόρους ηλεκτρολόγους κλπ...

λογικά πάντως να το πάρεις μιας και προσφέρουν υπηρεσία αν δεν σου κόψουν απόδειξη μπορείς να σηκωθείς και να φύγεις αφου υπάρχει τέτοιο νομοσχέδιο ή θα υπάρξει τέλος πάντων

τώρα για το θέμα σου με τους γυναικολόγους.. εμένα μια μου έδινε μια δεν μου έδινε αλλά αυτό δεν με ενόχλησε καθόλου πιστεψέ με μιας και ήταν όχι γυναικολόγος αλλα άνθρωπος με πρόσεχε με άκουγε εν βιαζόταν και ήταν ότι έψαχνα και είχα μείνει πολύ ευχαριστημένη χώρια που μου εκανε και καλυτερη τιμή ενώ γέννησα καισαρική 800 ευρώ έδωσα στον άνθρωπο μόνο..

παλιότερα είχα έναν άλλο που έπερνε 50αρικα με απόδειξη αλλά μόνο γιατρός δεν ήταν μου έβγαζε αρρωστιες που δεν είχα και εγκυμοσύνες που δεν υπήρχαν :shock::shock::shock:

για μένα μετράει ο άνθρωπος και όχι η απόδειξη που θα μου κόψει..

ο πατέρας μου έκανε εγχείρηση στην σπονδυλική στήλη και αντί για 800 ευρώ που του είχαν πει αρχικά τελικά αφού έκανε την εγχείρηση πλήρωσε 3500 χιλιάδες :shock::shock::shock: εκεί ναι θέλει καταγγελία ...

Link to comment
Share on other sites

το νομοσχεδιο ειναι γελοιο

ολα ειναι γελοια

αφηστε τις καταγγελιες κι αν θελετε εσεις ζητειστε αποδειξη, ξεκινηστε εσεις απο τον εαυτο σας κι αφηστε τα εκδικητικα

πες μαγκα μου δεν ειναι αυτονοητο να μην μου κοψεις αποδειξη

 

κι εμενα ομως ειναι δικαιωμα μου να ζητησω μικροτερη αποδειξη προκειμενου να μου κανει μια καλυτερη τιμη,,,κι αυτη ειναι μια διαπραγματευση που δεν μου απαγορευει κανεις ουτε σε εμενα ουτε στον επαγγελματια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα σωτηρία μου

 

δυστυχώς αυτό συμβαίνει σε πολλές ειδικότητες ιατρών, ακόμα και σε δικηγόρους ηλεκτρολόγους κλπ...

λογικά πάντως να το πάρεις μιας και προσφέρουν υπηρεσία αν δεν σου κόψουν απόδειξη μπορείς να σηκωθείς και να φύγεις αφου υπάρχει τέτοιο νομοσχέδιο ή θα υπάρξει τέλος πάντων

τώρα για το θέμα σου με τους γυναικολόγους.. εμένα μια μου έδινε μια δεν μου έδινε αλλά αυτό δεν με ενόχλησε καθόλου πιστεψέ με μιας και ήταν όχι γυναικολόγος αλλα άνθρωπος με πρόσεχε με άκουγε εν βιαζόταν και ήταν ότι έψαχνα και είχα μείνει πολύ ευχαριστημένη χώρια που μου εκανε και καλυτερη τιμή ενώ γέννησα καισαρική 800 ευρώ έδωσα στον άνθρωπο μόνο..

παλιότερα είχα έναν άλλο που έπερνε 50αρικα με απόδειξη αλλά μόνο γιατρός δεν ήταν μου έβγαζε αρρωστιες που δεν είχα και εγκυμοσύνες που δεν υπήρχαν :shock::shock::shock:

για μένα μετράει ο άνθρωπος και όχι η απόδειξη που θα μου κόψει..

ο πατέρας μου έκανε εγχείρηση στην σπονδυλική στήλη και αντί για 800 ευρώ που του είχαν πει αρχικά τελικά αφού έκανε την εγχείρηση πλήρωσε 3500 χιλιάδες :shock::shock::shock: εκεί ναι θέλει καταγγελία ...

 

 

Aυτο ακριβως .... κατι τετοιο εμαθα προσφατα απο γυναικολογο και τα πηρα γι αυτο ανοιξα το θεμα. Τοσα χρονια σιωπουσαμε και κερδιζαν στις πλατες μας και φευγαμε με την τσεπη αδεια τι πρεπει να κανουμε για να σταματησει αυτο το πραγμα? απο που πρεπει να αρχισουμε , πως πρεπει ο γιατρος να μαθει να βαζει τον ασθενη πανω απο τα λεφτα. ΠΡΕΠΕΙ δηλαδη να γινουμε κακοι και ρουφιανοι και να τους καρφωσουμε? δεν ξερω τα εχω παρει παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

Aυτο ακριβως .... κατι τετοιο εμαθα προσφατα απο γυναικολογο και τα πηρα γι αυτο ανοιξα το θεμα. Τοσα χρονια σιωπουσαμε και κερδιζαν στις πλατες μας και φευγαμε με την τσεπη αδεια τι πρεπει να κανουμε για να σταματησει αυτο το πραγμα? απο που πρεπει να αρχισουμε , πως πρεπει ο γιατρος να μαθει να βαζει τον ασθενη πανω απο τα λεφτα. ΠΡΕΠΕΙ δηλαδη να γινουμε κακοι και ρουφιανοι και να τους καρφωσουμε? δεν ξερω τα εχω παρει παρα πολυ

 

σωτηρία μου λογικό να τα έχεις πάρει.. πιστεψε με σε νιώθω και εμείς τότε έπρεπε να κάνουμε καταγγελία .. το είχα πει στον πατέρα μου αλλά ενγχειρησμένος άνθωπος δεν ήθελε να μπλέξει εγω πήγα εκεί φώναζα έκανα έρανα αλλά τίποτα.. αργότερα ρώτησα και μου είπαν πως καταγγελία έπρεπε να είχε κάνει ο πατέρας μου .. γιατί ναι αυτό θέλουνε όταν σου κάνουν κάτι τέτοιο καταγγελια... σιγά σιγά θα μαζευτούν αρκετές και θα σταματήσουν να το παίζουν έξυπνοι... δεν γίνεσε ρουφιάνος όταν παίζουν παιχνίδια στις δικές σου πλάτες.. εννοείτε πως θα γίνεις κακός μόνο έτσι θα επιβιώσουμε απο αυτούς...

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως ειναι πολυ περιπλοκο το θεμα με την υγεια εδω, καταρχην εχουμε πααααρα πολλους γιατρους αναλογικα με τον πληθυσμο και αναγκαστικα πολλουυυυς που ιδιωτευουν αρα προκειμενου να δικαιολογησει ο αλλος την υπαρξη του, να διαφοροποιηθει απο τον αλλο και να πληρωθει οπως θα επρεπε τραβαει το πραγμα απο τα μαλλια και αυτο πολλεες φορες εις βαρος του ασθενους

 

αρα τα αυτονοητα αλλου εδω δεν ειναι

κανεις στο εξωτερικο δεν παει σε ιδιωτη γυναικολογο, ιδιωτευουν ελαχιστοι και μαλιστα καθηγητες πολυ σπουδαιοι, δεν υπαρχουν ιδιωτες παιδιατροι η ωρλ η ενδοκρινολογοι,,,,ελαχιστοτατοι

 

ολοι καλυπτονται απο το συστημα υγειας τους και τα δημοσια νοσοκομεια

οι γιατροι πληρωνονται οπως τους αξιζει και οχι με δυο φασκελα

 

ολες οι εξετασεις και οι επισκεψεις σε εξειδικευμενους γιατρους φιλτραρονται μεσω του οικογενειακου γιατρου

 

ολο αυτο εχει τον κοσμο αρκετα χαλαρο, δεν τρεχουν για ψυλλου πηδημα για εξετασεις και γιατρους, κοινως δεν ειναι υποχονδριοι

 

εδω ομως ειναι αλλιως, ευτυχως πανε να γινουν καποιες σοβαρες αλλαγες αλλα ολοι αντιδρουν μην χασουν τα κεκτημενα τους δεκαετιων

 

ας ξεκινησουμε απο την μανια μας να γενναμε σε ιδιωτικα μαιευτηρια η σε δημοσια σκαζοντας φακελλακι,,,ας ξεκινησουμε απο εμας, ας γεννησουμε στα επειγοντα οπως οι περισσοτερες γυναικες στην ευρωπη

 

ας ξεπερασουμε την νοοτροπια πως ο,τι πληρωνουμε αμεσα ειναι καλο ενω οτι εμμεσα δηλαδη δημοσιο ειναι εκ θεσεως σκατα

 

τελος αν ο γιατρος ζηταει φακελακι καταγγειλετε τον

μην πατε ομως εσεις να ξεγεννησετε με το φακελακι στο χερι ταχα μου με το προσχημα οτι θελω αυτον να με ξεγεννησει

Link to comment
Share on other sites

σωτηρία μου λογικό να τα έχεις πάρει.. πιστεψε με σε νιώθω και εμείς τότε έπρεπε να κάνουμε καταγγελία .. το είχα πει στον πατέρα μου αλλά ενγχειρησμένος άνθωπος δεν ήθελε να μπλέξει εγω πήγα εκεί φώναζα έκανα έρανα αλλά τίποτα.. αργότερα ρώτησα και μου είπαν πως καταγγελία έπρεπε να είχε κάνει ο πατέρας μου .. γιατί ναι αυτό θέλουνε όταν σου κάνουν κάτι τέτοιο καταγγελια... σιγά σιγά θα μαζευτούν αρκετές και θα σταματήσουν να το παίζουν έξυπνοι... δεν γίνεσε ρουφιάνος όταν παίζουν παιχνίδια στις δικές σου πλάτες.. εννοείτε πως θα γίνεις κακός μόνο έτσι θα επιβιώσουμε απο αυτούς...

 

Σ'ευχαριστω παρα πολυ που με καταλαβαινεις και συμφωνω απολυτα μαζι σου! Για να καταλαβεις ενα προσφατο περιστατικο. Η αδελφη μου ειναι εγκυος μετα απο μεγαλη ταλαιπωρια για να βρει γιατρο τελικα βρηκε μια γυναικα μαιετητρα στο Ελενα. Φαινεται καλη και υπομονετικη . Οταν εψαξα στο ιντερνετ να μαθω λιγα πραγματα γι αυτην εμαθα οτι πριν λιγα χρονια την συνελλαβαν την ωρα που επερνε λεφτα απο το ζευγαρι. Την ειχα καρφωσει στην αστυνομια. Φυσικα η γυναικα αυτη περεασε πλειμελειοδικειο και συνεχιζει να παιρνει λεφτα. Συμφωνω οτι οι γιατροι ειναι χαμηλομισθοι και ειναι στην δικη μας ευχερια και χαρακτηρα να δινουμε κατι.. στον γιατρο. Συμφωνω οτι πρεπει πχ μετα απο μια γεννα η μια εγχειρηση να δινουμε στον γιατρο ενα ποσο γιατι ΕΜΕΙΣ το θελουμε για να τον ευχαρηστησουμε με καποιον τροπο . Αλλα οχι ρε φιλε να μου βαζεις πλαφον στην δικη ΜΟΥ τσεπη! Τελος παντων οταν η αδελφη μου την ρωτησε για την αμοιβη της της χαμογελασε ευγενικα και της ειπε αυτα στο τελος κοριτσακι μου. Η γυναικα αυτη ρεζιλευτηκε στο νοσοκομειο που δουλευε και μυαλο δεν εβαλε! θα μπορουσε μετα απο αυτο να της ελεγε οτι θελεις.... αλλωστε ειναι δεκαδες οι γυναικες που βλεπουν καθημερινα και που παρολο αυτα παλι κερδιζουν ενα σεβαστο ποσο.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω παρα πολυ που με καταλαβαινεις και συμφωνω απολυτα μαζι σου! Για να καταλαβεις ενα προσφατο περιστατικο. Η αδελφη μου ειναι εγκυος μετα απο μεγαλη ταλαιπωρια για να βρει γιατρο τελικα βρηκε μια γυναικα μαιετητρα στο Ελενα. Φαινεται καλη και υπομονετικη . Οταν εψαξα στο ιντερνετ να μαθω λιγα πραγματα γι αυτην εμαθα οτι πριν λιγα χρονια την συνελλαβαν την ωρα που επερνε λεφτα απο το ζευγαρι. Την ειχα καρφωσει στην αστυνομια. Φυσικα η γυναικα αυτη περεασε πλειμελειοδικειο και συνεχιζει να παιρνει λεφτα. Συμφωνω οτι οι γιατροι ειναι χαμηλομισθοι και ειναι στην δικη μας ευχερια και χαρακτηρα να δινουμε κατι.. στον γιατρο. Συμφωνω οτι πρεπει πχ μετα απο μια γεννα η μια εγχειρηση να δινουμε στον γιατρο ενα ποσο γιατι ΕΜΕΙΣ το θελουμε για να τον ευχαρηστησουμε με καποιον τροπο . Αλλα οχι ρε φιλε να μου βαζεις πλαφον στην δικη ΜΟΥ τσεπη! Τελος παντων οταν η αδελφη μου την ρωτησε για την αμοιβη της της χαμογελασε ευγενικα και της ειπε αυτα στο τελος κοριτσακι μου. Η γυναικα αυτη ρεζιλευτηκε στο νοσοκομειο που δουλευε και μυαλο δεν εβαλε! θα μπορουσε μετα απο αυτο να της ελεγε οτι θελεις.... αλλωστε ειναι δεκαδες οι γυναικες που βλεπουν καθημερινα και που παρολο αυτα παλι κερδιζουν ενα σεβαστο ποσο.

 

τι λές τώρα.. έπρεπε απευθείας να της πει τιμή,. σε ποιον μήνα είναι ?? μπορεί να αλλάξει γιατρό??? νομίζω πως η αδερφή σου πρέπει να της τρίξει λίγο τα δόντια και πιστεύω πως καλό είναι να μιλήσει και με την διευθηνση για να είναι καλημένη.. εννοείτε πως θα νευριασεις με κάτι τέτοιο αν είναι δυνατόν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι λές τώρα.. έπρεπε απευθείας να της πει τιμή,. σε ποιον μήνα είναι ?? μπορεί να αλλάξει γιατρό??? νομίζω πως η αδερφή σου πρέπει να της τρίξει λίγο τα δόντια και πιστεύω πως καλό είναι να μιλήσει και με την διευθηνση για να είναι καλημένη.. εννοείτε πως θα νευριασεις με κάτι τέτοιο αν είναι δυνατόν

 

Εγω ανοιξει θεμα σχετικο με την αδελφη μου και θα καταλαβεις γιατι κατεληξε σε αυτην ειναι στον 4ο μηνα και αυτη ειναι η 5η γιατρος!!!!! με ψυχολογια πολυ χαλια με παρα πολυ αγχος γιατι δεν εβρισκε εμπιστο και αξιολογο γιατρο!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ανοιξει θεμα σχετικο με την αδελφη μου και θα καταλαβεις γιατι κατεληξε σε αυτην ειναι στον 4ο μηνα και αυτη ειναι η 5η γιατρος!!!!! με ψυχολογια πολυ χαλια με παρα πολυ αγχος γιατι δεν εβρισκε εμπιστο και αξιολογο γιατρο!

 

:shock:, στείλε μου το λινκ με το θέμα σου αν θες..

είναι σε μικρό μηνα πάντως ακόμα μπορεί να βρει άνετα άλλο γιατρό.. προέχει η υγεία της και η υγεία του παιδιού..

δεν ξέρω θεωρώ πως καλύτερα να τις τρίξει τα δόντια τώρα που είναι νωρίς....και να τις πει οποσδήποτε τιμή ..

το έλενα είναι δημόσιο ?? αν ναι τότε εγώ θα έκανα το άλλο αφού δουλεύει σε δημόσιο νοσοκομείο θα με ξεγενούσε και δεν θα έβλεπε φράγκο.. απλά και χωρίς πολλές κουβέντες

αν ησουνα θεσσαλονίκη θα ρωτούσα τον δικό μου και θα μου έλεγε έναν καλο δημόσιο γιατρό.. είναι πολύ αξιόλογος άνθρωπος..

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω παρα πολυ που με καταλαβαινεις και συμφωνω απολυτα μαζι σου! Για να καταλαβεις ενα προσφατο περιστατικο. Η αδελφη μου ειναι εγκυος μετα απο μεγαλη ταλαιπωρια για να βρει γιατρο τελικα βρηκε μια γυναικα μαιετητρα στο Ελενα. Φαινεται καλη και υπομονετικη . Οταν εψαξα στο ιντερνετ να μαθω λιγα πραγματα γι αυτην εμαθα οτι πριν λιγα χρονια την συνελλαβαν την ωρα που επερνε λεφτα απο το ζευγαρι. Την ειχα καρφωσει στην αστυνομια. Φυσικα η γυναικα αυτη περεασε πλειμελειοδικειο και συνεχιζει να παιρνει λεφτα. Συμφωνω οτι οι γιατροι ειναι χαμηλομισθοι και ειναι στην δικη μας ευχερια και χαρακτηρα να δινουμε κατι.. στον γιατρο. Συμφωνω οτι πρεπει πχ μετα απο μια γεννα η μια εγχειρηση να δινουμε στον γιατρο ενα ποσο γιατι ΕΜΕΙΣ το θελουμε για να τον ευχαρηστησουμε με καποιον τροπο . Αλλα οχι ρε φιλε να μου βαζεις πλαφον στην δικη ΜΟΥ τσεπη! Τελος παντων οταν η αδελφη μου την ρωτησε για την αμοιβη της της χαμογελασε ευγενικα και της ειπε αυτα στο τελος κοριτσακι μου. Η γυναικα αυτη ρεζιλευτηκε στο νοσοκομειο που δουλευε και μυαλο δεν εβαλε! θα μπορουσε μετα απο αυτο να της ελεγε οτι θελεις.... αλλωστε ειναι δεκαδες οι γυναικες που βλεπουν καθημερινα και που παρολο αυτα παλι κερδιζουν ενα σεβαστο ποσο.

 

τειλκα η αδερφη σου αλλαξε γιατρο?

τα ηξερε ολα αυτα και επελεξε εκεινη η τα εμαθε μετα?

Link to comment
Share on other sites

:shock:, στείλε μου το λινκ με το θέμα σου αν θες..

είναι σε μικρό μηνα πάντως ακόμα μπορεί να βρει άνετα άλλο γιατρό.. προέχει η υγεία της και η υγεία του παιδιού..

δεν ξέρω θεωρώ πως καλύτερα να τις τρίξει τα δόντια τώρα που είναι νωρίς....και να τις πει οποσδήποτε τιμή ..

το έλενα είναι δημόσιο ?? αν ναι τότε εγώ θα έκανα το άλλο αφού δουλεύει σε δημόσιο νοσοκομείο θα με ξεγενούσε και δεν θα έβλεπε φράγκο.. απλά και χωρίς πολλές κουβέντες

αν ησουνα θεσσαλονίκη θα ρωτούσα τον δικό μου και θα μου έλεγε έναν καλο δημόσιο γιατρό.. είναι πολύ αξιόλογος άνθρωπος..

 

Επειδη δεν ειμαι καλη στο να στελνω λινκ μπορεις να διαβασεις στο θεμα 2ο τριμηνο εγκυμοσυνης ΄΄Η μεγαλη ταλαιπωρια της αδελφης μου΄΄. Σ'ευχαριστω παντως

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως ειναι πολυ περιπλοκο το θεμα με την υγεια εδω, καταρχην εχουμε πααααρα πολλους γιατρους αναλογικα με τον πληθυσμο και αναγκαστικα πολλουυυυς που ιδιωτευουν αρα προκειμενου να δικαιολογησει ο αλλος την υπαρξη του, να διαφοροποιηθει απο τον αλλο και να πληρωθει οπως θα επρεπε τραβαει το πραγμα απο τα μαλλια και αυτο πολλεες φορες εις βαρος του ασθενους

 

αρα τα αυτονοητα αλλου εδω δεν ειναι

κανεις στο εξωτερικο δεν παει σε ιδιωτη γυναικολογο, ιδιωτευουν ελαχιστοι και μαλιστα καθηγητες πολυ σπουδαιοι, δεν υπαρχουν ιδιωτες παιδιατροι η ωρλ η ενδοκρινολογοι,,,,ελαχιστοτατοι

 

ολοι καλυπτονται απο το συστημα υγειας τους και τα δημοσια νοσοκομεια

οι γιατροι πληρωνονται οπως τους αξιζει και οχι με δυο φασκελα

 

ολες οι εξετασεις και οι επισκεψεις σε εξειδικευμενους γιατρους φιλτραρονται μεσω του οικογενειακου γιατρου

 

ολο αυτο εχει τον κοσμο αρκετα χαλαρο, δεν τρεχουν για ψυλλου πηδημα για εξετασεις και γιατρους, κοινως δεν ειναι υποχονδριοι

 

εδω ομως ειναι αλλιως, ευτυχως πανε να γινουν καποιες σοβαρες αλλαγες αλλα ολοι αντιδρουν μην χασουν τα κεκτημενα τους δεκαετιων

 

ας ξεκινησουμε απο την μανια μας να γενναμε σε ιδιωτικα μαιευτηρια η σε δημοσια σκαζοντας φακελλακι,,,ας ξεκινησουμε απο εμας, ας γεννησουμε στα επειγοντα οπως οι περισσοτερες γυναικες στην ευρωπη

 

ας ξεπερασουμε την νοοτροπια πως ο,τι πληρωνουμε αμεσα ειναι καλο ενω οτι εμμεσα δηλαδη δημοσιο ειναι εκ θεσεως σκατα

 

τελος αν ο γιατρος ζηταει φακελακι καταγγειλετε τον

μην πατε ομως εσεις να ξεγεννησετε με το φακελακι στο χερι ταχα μου με το προσχημα οτι θελω αυτον να με ξεγεννησει

 

ζεις ελλάδα???

εγώ που ζω θεσσαλονική σπάνια θα βρεις σωστό γιατρό σε νοσοκομείο δημόσιο..

απο δημόσιο έχω τρέλα παράπονα και τρελές εμπειρίες μιας και δεν ήμουν καθολου ήσυχο σαν παιδί και μια ζωή χτυπάω..

τι να σου προτοπω ότι 5 χρονών με έραψαν στο κεφάλι χωρις αναισθησία και με κοροιδευε ο γιατρός κιόλας και γελούσε επειδή έκλάιγα.. που κοντευω να χάσω όλα μου τα δόντια απο μολύνσεις που είχα πάθει επειδή δεν είχα λεφτά για να πλήρώσω ιδιώτη γιατρό.. που μπήκε ο πατέρας μου στο νοσοκομείο για να κάνει εγχείρηση την χολή και τον ετοίμασαν και αφου του βάλαν και την ρομπίτσα του είπανε συγνωμη ελάτε άλλη μέρα...

τι να σου προτοπω

επίσης δεν είμαστε υποχόνδριοι κανείς δεν πάει για ψύλλου πήδημα στο νοσομομείο..

επιλέγουμε ιδιωτικά γιατί η κατάσταση της χωρας μας σπρώχνει κατα εκεί..

γέννησε φίλη μου και της πήγαν λάθος μωρό στο ιπποκράτειο (και αυτό είναι το πιο ελαφρυ πειστατικό)....

σόρρυ για το ύφος αλλα με σύνγχησες βρε πουλάκι μου .. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ανοίχτηκε θέμα σχετικά με τα φακελάκια, γιατί έχει φτάσει πια ο κόμπος στο χτένι.

Έχω αναφέρει την εμπειρία μου σε ένα άλλο θέμα με τίτλο "αμοιβή γιατρού", και από τις υπόλοιπες απαντήσεις κατάλαβα ότι το θεωρούμε δεδομένο και πιστεύουμε ότι αν δεν πληρώσουμε δεν θα μας προσέξουν ή θα πάθουμε κάτι εμείς ή τα μωρά μας.

Είμαι κάθετη σ'αυτό το θέμα, και ήμουν και πριν ένα χρόνο περίπου που γέννησα...

Κατ'αρχήν, πρέπει να καταλάβουμε ότι το να μην πληρώσουμε στον κάθε γιατρό 1000 και 1300 ευρώ, δεν είναι κάτι για το οποίο θα έπρεπε να ντρεπόμαστε. Πληρώνοντας κανονικά τις ασφαλιστικές μας εισφορές κάθε μήνα από τότε που ξεκινήσαμε να δουλεύουμε μας δίνει τη δυνατότητα να κάνουμε χρήση του συστήματος υγείας δωρεάν ή με μικρή συμμετοχή.

Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να πληρώνουμε και έξτρα. Αν ήταν έτσι, να μην μας κρατούσαν από το μισθό 200 ευρώ κάθε μήνα.

Η δική μου περίπτωση μοιάζει με της αδελφής της Σωτηρίας (στο Έλενα με την γιατρό που μάλλον είναι η ίδια). Απλά εγώ δεν την πλήρωσα. Έκοψα τα ράμματα σε άλλον χειρουργό, και την άφησα στα κρύα του λουτρού να περιμένει το "φακελάκι" της. Ένα μήνα αργότερα αφού γέννησα, την τσάκωσαν (προφανώς έχει συμβεί επανελειμμένως και δεν έχει τιμωρηθεί).

Δεν τα καταλαβαίνω αυτά τα πράγματα... ειλικρινά, και πιστεύω ότι εμείς και μόνο εμείς συντηρούμε αυτή την πάγια τακτική. Δηλαδή, αφού τους πληρώνουμε, αφού δεν εμπιστευόμαστε τα δημόσια νοσοκομεία και πιστεύουμε ότι αν πληρώσουμε θα μας προσέξουν (κάτι που δεν ισχύει), είναι φυσικό κι επόμενο ότι θα συνεχίσουν να έχουν αυτές τις απαιτήσεις.

Για να μην παρεξηγηθώ, θεωρώ φυσιολογικό να κάνεις από μόνος σου, ένα δώρο στο γιατρό που θα σε κάνει να νιώσεις ασφάλεια, αλλά όχι και να στο ζητάει ή να σου επιβάλλεται.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ανοίχτηκε θέμα σχετικά με τα φακελάκια, γιατί έχει φτάσει πια ο κόμπος στο χτένι.

Έχω αναφέρει την εμπειρία μου σε ένα άλλο θέμα με τίτλο "αμοιβή γιατρού", και από τις υπόλοιπες απαντήσεις κατάλαβα ότι το θεωρούμε δεδομένο και πιστεύουμε ότι αν δεν πληρώσουμε δεν θα μας προσέξουν ή θα πάθουμε κάτι εμείς ή τα μωρά μας.

Είμαι κάθετη σ'αυτό το θέμα, και ήμουν και πριν ένα χρόνο περίπου που γέννησα...

Κατ'αρχήν, πρέπει να καταλάβουμε ότι το να μην πληρώσουμε στον κάθε γιατρό 1000 και 1300 ευρώ, δεν είναι κάτι για το οποίο θα έπρεπε να ντρεπόμαστε. Πληρώνοντας κανονικά τις ασφαλιστικές μας εισφορές κάθε μήνα από τότε που ξεκινήσαμε να δουλεύουμε μας δίνει τη δυνατότητα να κάνουμε χρήση του συστήματος υγείας δωρεάν ή με μικρή συμμετοχή.

Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να πληρώνουμε και έξτρα. Αν ήταν έτσι, να μην μας κρατούσαν από το μισθό 200 ευρώ κάθε μήνα.

Η δική μου περίπτωση μοιάζει με της αδελφής της Σωτηρίας (στο Έλενα με την γιατρό που μάλλον είναι η ίδια). Απλά εγώ δεν την πλήρωσα. Έκοψα τα ράμματα σε άλλον χειρουργό, και την άφησα στα κρύα του λουτρού να περιμένει το "φακελάκι" της. Ένα μήνα αργότερα αφού γέννησα, την τσάκωσαν (προφανώς έχει συμβεί επανελειμμένως και δεν έχει τιμωρηθεί).

Δεν τα καταλαβαίνω αυτά τα πράγματα... ειλικρινά, και πιστεύω ότι εμείς και μόνο εμείς συντηρούμε αυτή την πάγια τακτική. Δηλαδή, αφού τους πληρώνουμε, αφού δεν εμπιστευόμαστε τα δημόσια νοσοκομεία και πιστεύουμε ότι αν πληρώσουμε θα μας προσέξουν (κάτι που δεν ισχύει), είναι φυσικό κι επόμενο ότι θα συνεχίσουν να έχουν αυτές τις απαιτήσεις.

Για να μην παρεξηγηθώ, θεωρώ φυσιολογικό να κάνεις από μόνος σου, ένα δώρο στο γιατρό που θα σε κάνει να νιώσεις ασφάλεια, αλλά όχι και να στο ζητάει ή να σου επιβάλλεται.

 

Συγχαρητηρια γι αυτο που εκανες!!!! μακαρι να σε ακολουθησουμε κι αλλες χωρις να φοβομαστε! και μαλλον ναι για την ιδια μιλαμε

Link to comment
Share on other sites

ζεις ελλάδα???

εγώ που ζω θεσσαλονική σπάνια θα βρεις σωστό γιατρό σε νοσοκομείο δημόσιο..

απο δημόσιο έχω τρέλα παράπονα και τρελές εμπειρίες μιας και δεν ήμουν καθολου ήσυχο σαν παιδί και μια ζωή χτυπάω..

τι να σου προτοπω ότι 5 χρονών με έραψαν στο κεφάλι χωρις αναισθησία και με κοροιδευε ο γιατρός κιόλας και γελούσε επειδή έκλάιγα.. που κοντευω να χάσω όλα μου τα δόντια απο μολύνσεις που είχα πάθει επειδή δεν είχα λεφτά για να πλήρώσω ιδιώτη γιατρό.. που μπήκε ο πατέρας μου στο νοσοκομείο για να κάνει εγχείρηση την χολή και τον ετοίμασαν και αφου του βάλαν και την ρομπίτσα του είπανε συγνωμη ελάτε άλλη μέρα...

τι να σου προτοπω

επίσης δεν είμαστε υποχόνδριοι κανείς δεν πάει για ψύλλου πήδημα στο νοσομομείο..

επιλέγουμε ιδιωτικά γιατί η κατάσταση της χωρας μας σπρώχνει κατα εκεί..

γέννησε φίλη μου και της πήγαν λάθος μωρό στο ιπποκράτειο (και αυτό είναι το πιο ελαφρυ πειστατικό)....

σόρρυ για το ύφος αλλα με σύνγχησες βρε πουλάκι μου .. :wink:

 

 

μαλλον τα ιδια λεμε απο αλλη οπτικη

Link to comment
Share on other sites

Να΄σαι καλά... :P

Ήταν κι αυτή μια λύση, γιατί δεν μπορούσα να το διανοηθώ...

Και η αλήθεια είναι ότι ένιωθα και άσχημα που "της την έφερα", γιατί αυτό είναι περασμένο στο dna μας πλέον ως το φυσιολογικό, και σου κακοφαίνεται να μην το κάνεις.

Απλά, πρέπει να το παλέψουμε όλοι για να γίνει κάτι.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...