Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

τ........... λεγοντας δυνατα κ καθαρα "ομπιακος" κ φυσικα η μαμα εκλαιγε καθ ολη τη διαρκεια...απο χαρα εννοειται...

αυτη ηταν η επιβεβαιωση της προοδου του,αν λαβουμε υποψη μας οτι περισυ ηταν πολυυυυυυυυ πισω σε ολα,τωρα υπολειπεται μονο ενα εξαμηνο...

..

 

Δες κι εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=19333&page=13 να κλάψεις και για μας για τον ίδιο λόγο.

 

Πολύ καλά τα νέα σας , και να ξέρεις πως η επιμονή και η συνέπεια σε αυτό που κάνετε αποδίδει τελικά περισσότερο από οτιδήποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 151
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δες κι εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=19333&page=13 να κλάψεις και για μας για τον ίδιο λόγο.

 

Πολύ καλά τα νέα σας , και να ξέρεις πως η επιμονή και η συνέπεια σε αυτό που κάνετε αποδίδει τελικά περισσότερο από οτιδήποτε άλλο.

 

χιλια μπραβο στον αρη,το μπαμπα κ τη μαμα...ευχομαι παντα χαρες να περνετε κι απο τα δυο σας παιδια κ εις ανωτερα...

κ να μας τα γραφετε να παιρνουμε κι εμεις κουραγιο,οπως εχει γινει αμετρητες φορες....

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Δες κι εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=19333&page=13 να κλάψεις και για μας για τον ίδιο λόγο.

 

Πολύ καλά τα νέα σας , και να ξέρεις πως η επιμονή και η συνέπεια σε αυτό που κάνετε αποδίδει τελικά περισσότερο από οτιδήποτε άλλο.

 

Αλέξανδρε ειδα τα βιντεο και στο noesi.gr και ο Αρης ειναι καταπληκτικός!!! ελπίζω να πέρνει μέρος στους ολυμπιακούς που γινονται τώρα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Απο σήμερα υπάρχει στην ιστοσελίδα του noesi.gr ο οδηγος για Αμεα και ειδικά για αυτισμο οπου αναφερεται τι υπάρχει για την ειδικη αγωγή.

Οποια μανουλα ενδιαφέρεται μπορει να τον δει εδώ:

http://noesi.gr/files/pronoise-001.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος οτιδήποτε σχετικά με την χρήση βλαστοκυττάρων για την βελτίωση του αυτισμού. Είδα μια εκπομπή πριν κανα δύο βδομάδες στο mega όπου μιλούσε ένας γιατρός για το θέμα αυτό.

1tUfp2.png

UW5Pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος οτιδήποτε σχετικά με την χρήση βλαστοκυττάρων για την βελτίωση του αυτισμού. Είδα μια εκπομπή πριν κανα δύο βδομάδες στο mega όπου μιλούσε ένας γιατρός για το θέμα αυτό.

 

Καλησπέρα!μπορεις να βρεις πληροφορίες απο γονείς που έχουν δοκιμάσει τη θεραπεία με βλαστοκυτταρα στα παιδάκια τους με αυτισμό στο noesi.gr.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!μπορεις να βρεις πληροφορίες απο γονείς που έχουν δοκιμάσει τη θεραπεία με βλαστοκυτταρα στα παιδάκια τους με αυτισμό στο noesi.gr.

 

Ευχαριστώ πολύ, θα μπω να δω.

1tUfp2.png

UW5Pp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημερα κι απο μενα αν και εχει περασει αρκετος καιρος απο το τελευταιο post. Καταρχην να πω οτι εχω κι εγω ενα αγορακι που σε δυο μηνες θα γινει τριων και δυστυχως λεμε μονο λεξουλες. Σίγουρα εχουμε θεμα στην ομιλια και δυστυχς τοσο καιρο ακουγα τους γυρω και την παιδιατρο που λεγανε μικρος ειναι ακομα, ασε να παει παιδικο και βλεπουμε. Εκτος ομως απο την ομιλια ειναι γενικα φοβισμενο παιδακι, κυριως με τα αλλα παιδακια οταν τρεχουν η φωναζουν. Γενικα θελει καποιον παντα διπλα του για να κανει κατι, η εμενα η μπαμπα η παπουδες. Αλλα παιδια δεν υπαρχουν στο περιβαλλον και ισως και γι'αυτο δεν εχει εξοικειωθει. Καταλαβαινει τα παντα, υπακουει σε εντολες με πολλη χαρα, κοιταζει στα ματια και με πολλη τρυφεροτητα, δεν εχει εξαρσεις ουτε επιθετικοτητα. Παιδικο δεν εχει παει ακομα αν και εχουμε σκοπο να τον στειλουμε αμεσα. Επειδη ομως οταν γεννηθηκε περασε δυο μηνες στην εντατικη με δυο χειρουργεια και μακρια απο τη μαμα και χωρις ερεθισματα, χωρις καν τροφη γιατι ειχε προβλημα στο εντερο, θελω να αρχισουμε να ψαζνομαστε. Διαβαζω χιλια πραγματα στο Ιντερνετ, χιλιες διαταραχες και τρομαζω αν δεν πεσουμε σε σωστους γιατρους η κεντρα. Δεν θελω να τον ταλαιπωρησω και να μην βγαλουμε ακρη. Theolvas, μπορεις σε παρακαλω να μου στειλεις με pm καποια ονοματα γιατρων και του κεντρου που πηγαινες τον Δημητρακη; Ειναι και συνωνοματοι. Σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω κάτι σε αυτό το thread και σε κάθε άλλο, που έχει σχέση με το συγκεκριμένο θέμα. Ύστερα από άπειρο ψάξιμο και διάβασμα, νομίζω πως, αν λείπουν από τη συμπεριφορά του παιδιού μας οι εμμονές και οι στερεοτυπίες, μπορούμε με ασφάλεια να αποκλείσουμε το αυτιστικό φάσμα. Μπορεί να υπάρχουν άλλου είδους θέματα φυσικά και καλό είναι να ακούμε το ένστικτό μας και να το ψάχνουμε, αλλά να μην επιτρέπουμε στον εαυτό μας να ανησυχήσει γι' αυτο το συγκεκριμένο, χωρίς τις συγκεκριμένες ενδείξεις. Ναι, οι συμπεριφορές και τα συμπτώματα ποικίλουν γενικά πολύ και καταλαμβάνουν μεγάλη κλίμακα, αλλά αυτισμός χωρίς εμμονές και στερεοτυπίες, δεν υπάρχει.

 

Αν υπάρχει κάποια ειδικός, μπορεί να μας διαφωτίσει ίσως περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ισχύει απόλυτα αυτό. Αυτο που αναφέρεται στη βιβλιογραφία είναι ότι στα παιδιά με αυτισμό συνήθως υπάρχει μια σχετική ακαμψία σκέψης και σε αυτην περιλαμβάνονται κάποια από τα χαρακτηριστικά: αντίδραση στην αλλαγή, εμμονές, επαναλαμβανόμενες συμπεριφορές, ηχολαλία, αντιστροφή αντωνυμιών, στερεοτυπίες, φτωχή μίμηση, φτωχή μάθηση από την εμπειρία και ελάχιστο συμβολικό παιχνίδι.

Μπορεί να υπάρχουν διαφορετικές μορφές, εκφάνσεις ή ένταση σε καθε παιδι.

Link to comment
Share on other sites

Μανούλα, σταμάτα να διαβάζεις στο internet, άκου τον παιδίατρο σου και ασχολήσου με το παιδάκι σου. Αν ο παιδίατρος σου που παρακολουθεί το παιδί δεν σε έχει παραπέμψει κάπου, δώσε του χρόνο!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει απόλυτα αυτό. Αυτο που αναφέρεται στη βιβλιογραφία είναι ότι στα παιδιά με αυτισμό συνήθως υπάρχει μια σχετική ακαμψία σκέψης και σε αυτην περιλαμβάνονται κάποια από τα χαρακτηριστικά: αντίδραση στην αλλαγή, εμμονές, επαναλαμβανόμενες συμπεριφορές, ηχολαλία, αντιστροφή αντωνυμιών, στερεοτυπίες, φτωχή μίμηση, φτωχή μάθηση από την εμπειρία και ελάχιστο συμβολικό παιχνίδι.

Μπορεί να υπάρχουν διαφορετικές μορφές, εκφάνσεις ή ένταση σε καθε παιδι.

 

Ναι, αλλά όχι να λείπουν εντελώς.

Link to comment
Share on other sites

LisaH αν μπορείς πήγαινε τον μπεμπη σε ενα ΩΡΛ να δεις αν έχει εκκρητική ωτιτιδα, ακούνε σαν να ειναι μεςα σε πιςινα, καθυστερεί πολυ την σωστή ομιλία και ο κόσμος πιστεύει οτι τα παιδια ειναι αυτιστικα

Link to comment
Share on other sites

LisaH, καταρχήν σου εύχομαι ολόψυχα να μη συμβαίνει απολύτως τίποτα με το παιδάκι σου και να χρειάζεται μόνο περισσότερη κοινωνικοποίηση, με τη συμβολή κάποιου παιδικού σταθμού κλπ. Ωστόσο, θα ήθελα να σου πω δυο πράγματα. Πρώτον οι παιδιάτροι συχνά δεν καταλαβαίνουν απο σπάνιες παθήσεις όπως ο αυτισμός. Αυτό συμβαίνει διότι δεν ειναι όλα τα παιδάκια με μια τόσο σοβαρή εικόνα που να την καταλάβει ένας μη ειδικός. Εμένα ο παιδίατρος μου, με μεγάλη εμπειρία, με ηλικία των γονιών μου και πραγματικά μεγάλη πελατεία στη γειτονιά μου, δε μπόρεσε να το δει. Δεν τον κατηγορώ. Ειναι πολύ δύσκολο καμία φορά. Τωρα, μετά απο χρονια, το ξέρω αυτό. Ο γιος μου ειναι υψηλής λειτουργικότητας αυτιστικός και στην ηλικία των 2-3 δεν ήταν τόσο εύκολο να το δει κάποιος. Μόνο εγώ που ήμουν η μαμά του καταλάβαινα πως κάτι παει πολύ λάθος. Το δεύτερο που έχω να σου πω ειναι πως οι εμμονές και οι στερεοτυπιες που λέει παραπάνω η φίλη, μπορεί επίσης να μην έχουν μια τόσο σοβαρή εικόνα και ο γονιός να "μπερδευτεί" και να μην το δει εγκαίρως. Η ταπεινή μου γνώμη ειναι να πας σε έναν αναπτυξιολογο ( για μένα η καλύτερη ειδικότητα για διάγνωση αυτισμού) για να σου φύγει η ιδέα. Πολυ καλή ειναι η κωνςταντινα γκολτσιου στο Ιασώ. Έχει και ιδιωτικο ιατρείο. Πολυ καλός γνωστής του φάσματος ειναι ο παιδοψυχίατρος καραντανος μα δε ξέρω αν έχει σύντομα ραντεβού. Δε θα πήγαινα πάντως σε οποιονδήποτε ψυχίατρο και το επισημαινω αυτό. Σου εύχομαι τα καλύτερα. Να θυμάσαι πως αυτά τα πράγματα ειναι πολυ σπάνια. Εγώ όμως πιστεύω πως η μαμά που έχει οποιοδήποτε ενδοιασμό, καλό ειναι να το κοιτάει αμέσως. Και αυτό διότι οποιοδήποτε θέμα και αν αντιμετωπίζει το παιδι (αναπτυξιακό, ψυχολογικό κοκ) θα αντιμετωπιστεί πολύ καλύτερα όσο πιο νωρίς αρχίσεις μια παρέμβαση. Όπως έχω ξαναγράψει, χίλιες φορές υπερβολική μαμά παρα αβοήθητο παιδι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρώτη κίνηση που κάνουμε οταν νομίζουμε οτι κατι δεν παει καλά ειναι να μιλήσουμε με τον σωστό γιατρό. Ο παιδιάτρος δεν μας κάνει , ο αναπτυξιολόγος ειναι η ιδανική περίπτωση γιατρού που θα μας πει αν το παιδί μας εχει κάποιο θέμα και σε τι βαθμό. Υπάρχουν κατάληλα τεστ . Δουλευω χρόνια σε ειδικά σχολεια και ναι ο αυτισμός δεν εχει πάντα στερρεοτυπιες. Αλλωστε γι αυτό το όνομασαν και φάσμα, γιατί η γκάμα των περιπτώσεων που καλύπτει είναι τεράστια........

Ασε το τι σου λενε οι γυρω σου και πηγενε στο γιατρο. Η Προλυψη ειναι η καλυτερη αντιμετώπιση και όσο νωρίτερα ξεκινάει κάποιος την αντιμετώπιση τοσο καλυτερα ειναι για ΟΛΟΥΣ παιδί και οικογενεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Γεια σας, εχω ένα αγοράκι που την ερχόμενη εβδομάδα κλείνει 5 μηνών. Είμαι πολύ ανήσυχη καθώς διαβάζω τα ορόσημα ανάπτυξης. Συγκεκριμένα το παιδάκι μας βγάζει κανονικά φωνήεντα ιδιαίτερα όταν είναι μόνος του, πολλές φορές το κάνει και στα παιχνίδια του. Κάποιες φορές σπάνια μας λέει αγκου. Χαμογελάει κανονικά σχετικά εύκολα ακόμη και σε άτομα που δεν γνωρίζει αρκει να του μιλήσουν. Πολλές φορές έχει το βλέμμα σαν να επεξεργάζεται το πρόσωπο μας και άλλες όπως του μιλαω πιανει τα χειλια μου η τα μαγουλα μου. Αυτό που μας έχει θορηβήσει είναι ότι όταν τον έχουμε αγκαλιά δεν εχει οπτική επαφή μαζί μας. Ενώ όταν είναι στην αλλαξιέρα. στο ρηλάξ, στο πορτμπεμπέ ή στο κρεβάτι του μας κοιταει κανονικα στα ματια και χαμογελάει. Επισης παρατηρησα ότι όταν πλησιάζω πολύ κοντα το πρόσωπο μου (1cm) σταματάει να με κοιταει στα ματια (όχι όμως παντα). Επισης δεν γελαει με την καρδιά του αλλά συνέχεια μας χαμογελάει και καποιες φορες μπορει να βγάλει καποιους ηχους. Εχω προσπαθησει τα παντα. συνεχεια κανω τον γκαραγκιοζη χαμογελάει πλατιά αλλά δεν γελάει δυνατα με την καρδια του. Τελος όταν παιζουμε με την κουδουνιστρα την ακολουθει με το βλεμμα του όπως και τα αλλα παιχνίδια του όπως π.χ. τα περιστρεφόμενα. Όμως κάποιες φορες όπως είναι στο πορτ μπεμπε αν παω διπλα χωρις να με βλεπει και του φωνάζω, μιλαω, τραγουδαω δεν γυριζει. Αντίθετα όταν είμαι μεσα στο δωματιο γυριζει και με βλειπει που κινουμαι. Επιπλέον εστιαζει σε ατομα που κινουνται στο δωματιο γενικά. Κατι τελευταίο είναι ότι πριν κοιμηθεί τους τελευταίους 2 μηνες πιανει τα δάκτυλα του και μολις κοιμηθεί τα αφηνει, αυτο συμβαινει οποτε θελει να κοιμηθεί. Ο παιδίατρος όταν του εξεφρασα τις ανησυχιες μου μου απεκλησε κατηγορηματικα τον αυτισμό. Εγω όμως εχω πεθανει από ανησυχια.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, εχω ένα αγοράκι που την ερχόμενη εβδομάδα κλείνει 5 μηνών. Είμαι πολύ ανήσυχη καθώς διαβάζω τα ορόσημα ανάπτυξης. Συγκεκριμένα το παιδάκι μας βγάζει κανονικά φωνήεντα ιδιαίτερα όταν είναι μόνος του, πολλές φορές το κάνει και στα παιχνίδια του. Κάποιες φορές σπάνια μας λέει αγκου. Χαμογελάει κανονικά σχετικά εύκολα ακόμη και σε άτομα που δεν γνωρίζει αρκει να του μιλήσουν. Πολλές φορές έχει το βλέμμα σαν να επεξεργάζεται το πρόσωπο μας και άλλες όπως του μιλαω πιανει τα χειλια μου η τα μαγουλα μου. Αυτό που μας έχει θορηβήσει είναι ότι όταν τον έχουμε αγκαλιά δεν εχει οπτική επαφή μαζί μας. Ενώ όταν είναι στην αλλαξιέρα. στο ρηλάξ, στο πορτμπεμπέ ή στο κρεβάτι του μας κοιταει κανονικα στα ματια και χαμογελάει. Επισης παρατηρησα ότι όταν πλησιάζω πολύ κοντα το πρόσωπο μου (1cm) σταματάει να με κοιταει στα ματια (όχι όμως παντα). Επισης δεν γελαει με την καρδιά του αλλά συνέχεια μας χαμογελάει και καποιες φορες μπορει να βγάλει καποιους ηχους. Εχω προσπαθησει τα παντα. συνεχεια κανω τον γκαραγκιοζη χαμογελάει πλατιά αλλά δεν γελάει δυνατα με την καρδια του. Τελος όταν παιζουμε με την κουδουνιστρα την ακολουθει με το βλεμμα του όπως και τα αλλα παιχνίδια του όπως π.χ. τα περιστρεφόμενα. Όμως κάποιες φορες όπως είναι στο πορτ μπεμπε αν παω διπλα χωρις να με βλεπει και του φωνάζω, μιλαω, τραγουδαω δεν γυριζει. Αντίθετα όταν είμαι μεσα στο δωματιο γυριζει και με βλειπει που κινουμαι. Επιπλέον εστιαζει σε ατομα που κινουνται στο δωματιο γενικά. Κατι τελευταίο είναι ότι πριν κοιμηθεί τους τελευταίους 2 μηνες πιανει τα δάκτυλα του και μολις κοιμηθεί τα αφηνει, αυτο συμβαινει οποτε θελει να κοιμηθεί. Ο παιδίατρος όταν του εξεφρασα τις ανησυχιες μου μου απεκλησε κατηγορηματικα τον αυτισμό. Εγω όμως εχω πεθανει από ανησυχια.

 

Κανένας δεν μπορεί να σου πει ούτε ναι ούτε όχι σε μια τέτοια ηλικία. Όποιος το κάνει είναι τουλάχιστον ανεύθυνος.

Η διάγνωση τουαυτισμού γίνεται ΄γυρωστα 3 έτη του παιδιού. Τότε είναι η ηλικία που πρέπει το παιδί να αρχίοσει να κάμει συνεργατικό και συμβολικόπαιχνίδι και να επικοινωνεί, να ζητάει την επικοινωνία, με τυς άλλους. Και ένα από τα βασικά γνωρίσματα του αυτισμού είναι η δυσκολία στις κοινωνικές επαφές.

 

Ηρέμησε, λοιπόν, και απόλαυσε το παιδί σου να μεγαλώνει

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Αυτό που περισσότερο με θορήβησε είναι που όταν τον έχω αγκαλιά δεν εχει οπτική επαφή ενώ όπως σας ανέφερα στο ρελαξ και στην κουνια του μας κοιταει κανονικα. Εσεις θυμαστε καθολου τι κανανε τα μωράκια σας?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, εχω ένα αγοράκι που την ερχόμενη εβδομάδα κλείνει 5 μηνών. Είμαι πολύ ανήσυχη καθώς διαβάζω τα ορόσημα ανάπτυξης. Συγκεκριμένα το παιδάκι μας βγάζει κανονικά φωνήεντα ιδιαίτερα όταν είναι μόνος του, πολλές φορές το κάνει και στα παιχνίδια του. Κάποιες φορές σπάνια μας λέει αγκου. Χαμογελάει κανονικά σχετικά εύκολα ακόμη και σε άτομα που δεν γνωρίζει αρκει να του μιλήσουν. Πολλές φορές έχει το βλέμμα σαν να επεξεργάζεται το πρόσωπο μας και άλλες όπως του μιλαω πιανει τα χειλια μου η τα μαγουλα μου. Αυτό που μας έχει θορηβήσει είναι ότι όταν τον έχουμε αγκαλιά δεν εχει οπτική επαφή μαζί μας. Ενώ όταν είναι στην αλλαξιέρα. στο ρηλάξ, στο πορτμπεμπέ ή στο κρεβάτι του μας κοιταει κανονικα στα ματια και χαμογελάει. Επισης παρατηρησα ότι όταν πλησιάζω πολύ κοντα το πρόσωπο μου (1cm) σταματάει να με κοιταει στα ματια (όχι όμως παντα). Επισης δεν γελαει με την καρδιά του αλλά συνέχεια μας χαμογελάει και καποιες φορες μπορει να βγάλει καποιους ηχους. Εχω προσπαθησει τα παντα. συνεχεια κανω τον γκαραγκιοζη χαμογελάει πλατιά αλλά δεν γελάει δυνατα με την καρδια του. Τελος όταν παιζουμε με την κουδουνιστρα την ακολουθει με το βλεμμα του όπως και τα αλλα παιχνίδια του όπως π.χ. τα περιστρεφόμενα. Όμως κάποιες φορες όπως είναι στο πορτ μπεμπε αν παω διπλα χωρις να με βλεπει και του φωνάζω, μιλαω, τραγουδαω δεν γυριζει. Αντίθετα όταν είμαι μεσα στο δωματιο γυριζει και με βλειπει που κινουμαι. Επιπλέον εστιαζει σε ατομα που κινουνται στο δωματιο γενικά. Κατι τελευταίο είναι ότι πριν κοιμηθεί τους τελευταίους 2 μηνες πιανει τα δάκτυλα του και μολις κοιμηθεί τα αφηνει, αυτο συμβαινει οποτε θελει να κοιμηθεί. Ο παιδίατρος όταν του εξεφρασα τις ανησυχιες μου μου απεκλησε κατηγορηματικα τον αυτισμό. Εγω όμως εχω πεθανει από ανησυχια.

 

 

Δεν ξερωπραγματικα τι κολλημα τρωτε πολλες πρωτμανουλες με τον αυτισμο και καθεστε και ψιριζετε τα μωρα χωρις λογω κι αιτια.Δλδ από αυτά που περιγραφεις ποιο πραγμα είναι αυτό που σου δειχνει εσενα προβληματικο?

 

Ασε το παιδακι στην ηρεμια του κοριτσι μου και κοιτα να το χαρεις γιατι ουτε θα καταλάβεις ποτε θα μεγαλωσει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, εχω ένα αγοράκι που την ερχόμενη εβδομάδα κλείνει 5 μηνών. Είμαι πολύ ανήσυχη καθώς διαβάζω τα ορόσημα ανάπτυξης. Συγκεκριμένα το παιδάκι μας βγάζει κανονικά φωνήεντα ιδιαίτερα όταν είναι μόνος του, πολλές φορές το κάνει και στα παιχνίδια του. Κάποιες φορές σπάνια μας λέει αγκου. Χαμογελάει κανονικά σχετικά εύκολα ακόμη και σε άτομα που δεν γνωρίζει αρκει να του μιλήσουν. Πολλές φορές έχει το βλέμμα σαν να επεξεργάζεται το πρόσωπο μας και άλλες όπως του μιλαω πιανει τα χειλια μου η τα μαγουλα μου. Αυτό που μας έχει θορηβήσει είναι ότι όταν τον έχουμε αγκαλιά δεν εχει οπτική επαφή μαζί μας. Ενώ όταν είναι στην αλλαξιέρα. στο ρηλάξ, στο πορτμπεμπέ ή στο κρεβάτι του μας κοιταει κανονικα στα ματια και χαμογελάει. Επισης παρατηρησα ότι όταν πλησιάζω πολύ κοντα το πρόσωπο μου (1cm) σταματάει να με κοιταει στα ματια (όχι όμως παντα). Επισης δεν γελαει με την καρδιά του αλλά συνέχεια μας χαμογελάει και καποιες φορες μπορει να βγάλει καποιους ηχους. Εχω προσπαθησει τα παντα. συνεχεια κανω τον γκαραγκιοζη χαμογελάει πλατιά αλλά δεν γελάει δυνατα με την καρδια του. Τελος όταν παιζουμε με την κουδουνιστρα την ακολουθει με το βλεμμα του όπως και τα αλλα παιχνίδια του όπως π.χ. τα περιστρεφόμενα. Όμως κάποιες φορες όπως είναι στο πορτ μπεμπε αν παω διπλα χωρις να με βλεπει και του φωνάζω, μιλαω, τραγουδαω δεν γυριζει. Αντίθετα όταν είμαι μεσα στο δωματιο γυριζει και με βλειπει που κινουμαι. Επιπλέον εστιαζει σε ατομα που κινουνται στο δωματιο γενικά. Κατι τελευταίο είναι ότι πριν κοιμηθεί τους τελευταίους 2 μηνες πιανει τα δάκτυλα του και μολις κοιμηθεί τα αφηνει, αυτο συμβαινει οποτε θελει να κοιμηθεί. Ο παιδίατρος όταν του εξεφρασα τις ανησυχιες μου μου απεκλησε κατηγορηματικα τον αυτισμό. Εγω όμως εχω πεθανει από ανησυχια.

 

Καλησπερα Πεγκουλα. Αρχικά να χαιρεσαι το παιδάκι σου!! Να ειναι γερο και ευτυχισμένο. Ειμαι ειδική παιδαγωγός κ εκ. Ψυχολόγος και εργάζομαι στον τομέα της ειδικής αγωγής κ κυρίως με παιδια με ΔΑΦ. Αυτο που περιγράφεις ειναι υγιές και δεν μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει να φοβάσαι. Αν έκλαιγε συνεχεια ή ηταν χαμένο ή κοιμόταν συνεχεια ή δεν υπήρχε καμια βλεμματικη επαφή κλπ τοτε οκ. Που κ παλι ειναι παρα παρα πολυ νωρις για τέτοιες διαγνώσεις. Μην αγχωνεσαι και περνά ποιοτικό χρονο με το μωρο σου. Οσο κ να σου φαινεται παράξενο του διαμορφώνεις ενα χαρακτήρα.

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι ότι πανικοβλήθηκα αφού διάβασα τα ορόσημα ανάπτυξης στο ίντερνετ. Μελέτησα αρκετές ώρες και η αλήθεια είναι ότι περισσότερο έψαχνα τόσο πιο πολύ αγχονόμουνα. Επειτα αρχίσανε κάποιοι επισκέπτες να μου λένε " μα γιατί δεν γυρνάει όταν του μιλάω?" κτλ. Η αλήθεια είναι ότι γυρνάει αλλά όχι πάντα. Τους χαμογελούσε αλλά κάποιες φορές δεν τους έδινε σημασία, Οι συγκεκριμένοι ανθρωποι δεν εχουν παιδια. Αλολα δυστηχως είμαι πολύ ευάλωτη ως άτομο και επηρεάζομαι εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και τα μωρά πρέπει να συμπαθήσουν κάποιον για να κάνουν χαρούλες. Θα γελάει και θα γυρνάει όταν θέλει αυτό. Σταμάτα να διαβάζεις στο ιντερνετ δεν είναι έτσι που τα γράφουν. Στο λέω για να το ακούω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...