Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη και κιλά


Recommended Posts

Εγώ πήρα συνολικά 13 ή 14 κιλά στην εγκυμοσύνη. Γέννησα  πριν 7 μήνες και Τώρα μου έχουν μείνει να χάσω 3... Γενικά δεν ήθελα να βλέπω μπροστά μου το φαγητό ούτε το νερό, παρά μόνο κάποια φρούτα και χυμούς. Μάλλον επειδή το περισσότερο βάρος το παίρνει το μωρό στο τέλος της εγκυμοσύνης, εκεί στο τέλος του 7ου μέχρι που γέννησα πεινούσα συνεχώς! Αλλά πρόσεχα πολύ τι έτρωγα : λευκό κρέας, φρούτα, λαχανικά κλπ. Γλυκά και ψωμιά με μέτρο και σπάνια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Sansa Στην εγκυμοσύνη το πρωινό μου και το βραδινό μου ήταν σίγουρα γάλα με δημητριακά που με βοηθούσαν πολύ και στο στομάχι , δροσιζόμουν και χόρταινα , δεν είχα μετά όρεξη για κάτι άλλο. Επίσης έπινα και πολύ νεράκι που μου έλεγε ο γιατρός, δηλαδή 1 λίτρο νερό και 500-750μλ γάλα κάθε μέρα τα έπινα πολύ άνετα και με ευχαριστούσαν βέβαια γιατί το τελευταίο τρίμηνο ήμουν μέσα στην καρδιά του καλοκαιριου. Με το καλό κορίτσι μου, όλα να πάνε καλά! 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα πάρει 10 κιλά. Ο μπέμπης μου είναι τώρα 10 μηνών και μου έχει μείνει ένα κιλό να χάσω, αλλά δεν ξέρω γιατί μου είναι τόσο δύσκολο. Έχει κάτσει και δεν λέει να φύγει. Πέραν του βάρους όμως, το σώμα μου έχει αλλάξει. Έχει ανοίξει η λεκάνη μου λίγο. Αυτό το χαρακτηριστικό μάλλον ήρθε για να μείνει. Τουλάχιστον να μείνει έτσι και για το επόμενο, μην ξεχειλώσω λέω τελείως... :-D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην τωρινή μου εγκυμοσύνη είχα πάρει 16 κιλά. 3 μήνες μετά τη γέννα μου έχουν μείνει 2. Τους 2 τελευταίους μήνες πριν την γέννα άρχισα να προσέχω για να μην βάλω 20+ κιλά.. Το ότι λένε κάποιοι ότι στο τέλος μπαίνουν τα περισσότερα κιλά νομιζω είναι μύθος. Αν προσέξεις λίγο δεν βάζεις τόσο εύκολα συν του ότι η κοιλιά έχει μεγαλώσει τόσο που δεν χωράει πολύ τροφή.. Τα περισσότερα κιλά μπαίνουν στο β τρίμηνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι αλλάζει το σώμα μετά την εγκυμοσύνη! Επίσης δεν ξέρω για εσάς, αλλά εμένα 7 μήνες  μετά, η κοιλιά μου είναι ακόμα κάπως πλαδαρη. Σαν να έχει ξεκολλήσει το δέρμα ένα πράγμα. Παρόλο που κάνω κοιλιακούς, προς το παρόν δε βλέπω καμιά βελτίωση. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα παρει 18κιλα ειχα φτασει 60 οταν βγηκα απο το μαιευτηριο ειχα χασει τα 10 σε 20μερες ειχα χασει κ 1απο τα δικα μ προ εγκυμοσυνης χωρις προσπαθεια παραμενω σταθερη στα 41.....βεβαια το σωμα μ εχει αλλαξει η λεκανη εχει ανοιξει κ η κοιλια εφιξε οταν η μικρη ηταν 6μηνων τωρα ειναι 8μιση! 

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Εγω ειχα παρει 18κιλα ειχα φτασει 60 οταν βγηκα απο το μαιευτηριο ειχα χασει τα 10 σε 20μερες ειχα χασει κ 1απο τα δικα μ προ εγκυμοσυνης χωρις προσπαθεια παραμενω σταθερη στα 41.....βεβαια το σωμα μ εχει αλλαξει η λεκανη εχει ανοιξει κ η κοιλια εφιξε οταν η μικρη ηταν 6μηνων τωρα ειναι 8μιση! 

Δηλαδή Βαλεντινα έχασες 19 κιλά σε 20 μέρες;;; Μπράβο βρε θηρίο, πως τα κατάφερες; 

Link to comment
Share on other sites

@Gummy Bear Εμένα η κοιλιά μου επανήλθε, αλλά θυμάμαι που ο γυναικολόγος μου μου είχε πει ότι σε άλλες κοπέλες που παρακολουθούσε πέρασε ακόμη και 1,5 χρόνος για να επανέλθει η κοιλίτσα τους, οπότε μην αγχώνεσαι. Τόσους μήνες φούσκωνε η κοιλίτσα, δεν θέλει και κάμποσο καιρό να ξεφουσκώσει; Σ' εμένα άργησε να ξεθωριάσει η μέλαινα γραμμή της κυήσεως. Τώρα αχνοφαίνεται ακόμη, αλλά εξαφανίζεται σιγά σιγά (όχι ότι με ένοιαζε και ιδιαίτερα).

 

Πάντως συμφωνώ κ εγώ ότι τα περισσότερα κιλά μπαίνουν στο β' τρίμηνο. Στο πρώτο είχα βάλει 1,5-2 κιλά.   

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Sansa είπε:

Καλημέρα κορίτσια, εγώ είμαι 31η βδομάδα και +12κιλα. Ο γιατρός βέβαια με μάλωσε και μου είπε ότι από εδώ μέχρι τέλους να πάρω 1-2 κιλά το πολύ!  Μα είναι δυνατόν;; Εδώ, τον τελευταίο καιρό παίρνω 3 κιλά τον μήνα! Ξεκίνησα με το πιο χαμηλό φυσιολογικό βάρος για το ύψος μου αλλά σε όλη την εγκυμοσύνη είχα ναυτίες που συχνά μου περνουσαν αν έτρωγα (κυρίως ψωμιά, ζυμαρικά, τυρόπιτες). Γλυκά δεν έτρωγα πολλά, η καμπύλη σακχάρου βγήκε καλή. Με ανησυχούν λίγο τα κιλάκια που πήρα ,δεν είμαι και μικρή σε ηλικία και να δω πως θα τα χάσω!! Επίσης θεωρείτε εφικτό να πάρ=ω μόνο άλλα 2 μέχρι τον τοκετό; Με ποιον τρόπο; Πρέπει να το ράψω εντελώς; :?

εγω τον τελευταια μηνα πηρα ολα τα κιλα σε ολη μου την εγκυμοσυνη συν 21 και  με το που γενησσα ημουν -10 απευθειας μην σε αγχωνουν τα κιλα ευαριστησου την πιο υπεροχη περιοδο της ζωης σου και φαε οτι εχεις ορεξη με μετρο παντα ! Εγω μετα εκανα ενα μηνα να φαω φυσιολογικα ηθελε ολη την ωρα αγκαλια και μολις τν ακομπουσα κατω ξυπνουσε τωρα ηρεμησαμε και αρχισα να τρωω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Sansa είπε:

@Vagiav να χαίρεσαι το παιδάκι σου,  σε ευχαριστώ που μου δινεις θάρρος. 

ετσι ειναι θα το δεις και εσυ μονη σου!! με το καλο το παιδακι σου να ερθει στον κοσμο και με εναν πονο

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Sansa είπε:

Δηλαδή Βαλεντινα έχασες 19 κιλά σε 20 μέρες;;; Μπράβο βρε θηρίο, πως τα κατάφερες; 

Ναι ακριβως!!! Δεν ξερω ρε κοριτσι τι να σου πω και γενικα ειχα καλοβολο μωρο ξυπνουσε ανα 2.5-3ωρες κ δεν περασαμε κολικους να πω οτι ετρεχα κ ολη μερα! Θεωρω πως ο μεταβολισμος φυσικα παιζει τον ρολο του!!!!

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακόμα και σ αυτό τα έκανα όλα ανάποδα!το πρώτο τρίμηνο έτρωγα σαν να μην υπάρχει αύριο και με το που μπήκα στο δεύτερο τρίμηνο τσουπ μου κόπηκε η όρεξη απότομα.τριτο τρίμηνο δεν ήθελα ούτε να βλέπω φαγητό με αποτέλεσμα το μωρό να μεγαλώνει κι εγώ να μην παίρνω γραμμάριο στη ζυγαριά.

Μ αυτά και Μ εκείνα πήρα 13 κιλά τα οποία τα έχασα σε 2 μήνες το πολύ.

 

Link to comment
Share on other sites

Θα πω κ εγω τον πονο μου..ημουν στα + 14 κιλα στισ 25εβδ κ 5 μερεσ..τωρα ειμαι στην 29 εβδ κ σιγουρα εχω βαλει 1 με 1.5 κιλο..αρχισα λιγο να προσεχω κ ελπθζω να μην παρω παρα πολλα μεχρι το τελοσ..

Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη πηρα μονο 12 κιλα αλλα δουλευα πολλεσ ωρεσ κ δεν σκεφτομουν τκ φαγητο..ειχα γεννησει σ αυτα κιλα πογ ειμαι περιπου τωρα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...

Κορίτσια καλησπέρα!Είμαι 18 και Καινούργια στο φόρουμ και αν όλα πάνε καλά θα γίνω μανούλα τον Οκτώβριο. Ειμαι στον 6 μήνα σε δίδυμη κύηση!Ξεκίνησα 52 κιλά και ήδη έχω φτάσει στα 67 δηλαδή πήρα 15 κιλά 

Είναι φυσιολογικό?μηπως ειναι πολλα ?επηρεάζουν τα μωράκια?έχει καπια παροιμία εμπειρία ?

 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, magdalene_slj είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!Είμαι 18 και Καινούργια στο φόρουμ και αν όλα πάνε καλά θα γίνω μανούλα τον Οκτώβριο. Ειμαι στον 6 μήνα σε δίδυμη κύηση!Ξεκίνησα 52 κιλά και ήδη έχω φτάσει στα 67 δηλαδή πήρα 15 κιλά 

Είναι φυσιολογικό?μηπως ειναι πολλα ?επηρεάζουν τα μωράκια?έχει καπια παροιμία εμπειρία ?

Μου φαινεται λιγο μεγαλο το νουμερο αν λαβουμε υποψη οτι το τελευταιο τριμηνο συνηθως μπαινουν τα περισσοτερα. Ισως καλυτερα να αρχισεις να προσεχεις λιγο απο εδω και περα περισσοτερο γιατι μπορει να παρεις πολλα κιλα πολυ γρηγορα. Τα κιλα μπορουν να επηρεασουν τα μωρα μονο αν εξελιχθουν σε κατι παθολογικο, πχ διαβητης κυησης, υπερταση, προεκλαμψια, που εχουν ολα ως προδιαθεσικο παραγοντα τα πολλα κιλα. Αλλα περα απο αυτα, μπορει και η γυναικα κουραζεται περισσοτερο, να ποναει περισσοτερο η μεση, να εμφανισει κιρσους και αιμορροϊδες. Γενικως, σε διδυμες κυησεις "επιτρεπεται" να μπουν περισσοτερα κιλα αλλα το ποσο "επιτρεπεται" να βαλεις εχει να κανει με τον Δεικτη Μαζας Σωματος. Εσυ ξεκινησες με φυσιολικο βαρος, οποτε μπορεις να βαλεις περιπου 16 κιλα. Εγω ξεκινησα ΔΜΣ "ελλιποβαρης" και εβαλα την πρωτη φορα 20 και την δευτερη 26, αλλα και παλι δεν φαινομουνα παχουλη. Ο γιατρος που σε παρακολουθει τι λεει;

Ριξε μια ματια κι εδω

 

Επισης, υπαρχουν υπολογιστες βαρους στο διαδικτυο ειδικα για εγκυμονουσες οπου μπορεις να δεις σε τι κατασταση βρισκεσαι αλλα πανω κατω ισχυουν τα παραπανω.

 
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, magdalene_slj είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!Είμαι 18 και Καινούργια στο φόρουμ και αν όλα πάνε καλά θα γίνω μανούλα τον Οκτώβριο. Ειμαι στον 6 μήνα σε δίδυμη κύηση!Ξεκίνησα 52 κιλά και ήδη έχω φτάσει στα 67 δηλαδή πήρα 15 κιλά 

Είναι φυσιολογικό?μηπως ειναι πολλα ?επηρεάζουν τα μωράκια?έχει καπια παροιμία εμπειρία ?

 

Θα συμφωνησω σε την @Sentir...natureza Αν δεν συντρέχει κάποιος ιατρικός λόγος που σχετίζεται με τα κιλά δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για τα μωρακια σου. 

  Φρόντισε να τρέφεται σωστά κ να περπατάς οσο σου υπέδειξε ο γιατρός σου. Γνωρίζω πως στις δίδυμες κυήσεις τα κιλά ειναι περισσότερα. Επιπλέον ισχύει πως τους τελευταίους μήνες ή μητερα παίρνει το περισσότερο βάρος. 

  Επίσης αν ενδιαφέρεσαι ρώτησε το γιατρό σου, αν δεν το εχεις κάνει ήδη, για κάποια κρέμα ή έλαιο για τις ραγαδες που συνήθως εμφανίζονται μετά την απότομη αυξομείωση βαρους. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Μου φαινεται λιγο μεγαλο το νουμερο αν λαβουμε υποψη οτι το τελευταιο τριμηνο συνηθως μπαινουν τα περισσοτερα. Ισως καλυτερα να αρχισεις να προσεχεις λιγο απο εδω και περα περισσοτερο γιατι μπορει να παρεις πολλα κιλα πολυ γρηγορα. Τα κιλα μπορουν να επηρεασουν τα μωρα μονο αν εξελιχθουν σε κατι παθολογικο, πχ διαβητης κυησης, υπερταση, προεκλαμψια, που εχουν ολα ως προδιαθεσικο παραγοντα τα πολλα κιλα. Αλλα περα απο αυτα, μπορει και η γυναικα κουραζεται περισσοτερο, να ποναει περισσοτερο η μεση, να εμφανισει κιρσους και αιμορροϊδες. Γενικως, σε διδυμες κυησεις "επιτρεπεται" να μπουν περισσοτερα κιλα αλλα το ποσο "επιτρεπεται" να βαλεις εχει να κανει με τον Δεικτη Μαζας Σωματος. Εσυ ξεκινησες με φυσιολικο βαρος, οποτε μπορεις να βαλεις περιπου 16 κιλα. Εγω ξεκινησα ΔΜΣ "ελλιποβαρης" και εβαλα την πρωτη φορα 20 και την δευτερη 26, αλλα και παλι δεν φαινομουνα παχουλη. Ο γιατρος που σε παρακολουθει τι λεει;

Ριξε μια ματια κι εδω

 

Επισης, υπαρχουν υπολογιστες βαρους στο διαδικτυο ειδικα για εγκυμονουσες οπου μπορεις να δεις σε τι κατασταση βρισκεσαι αλλα πανω κατω ισχυουν τα παραπανω.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!Πήγα στο γιατρό μου αυτή την εβδομάδα για να του δείξω την καμπύλη του σακχάρου ευτυχώς όλα ήταν φυσιολογικά και δεν υπάρχει πιθανότητα διαβήτη 

Η πρώτη μέτρηση πριν από την γλυκόζη βγήκε 78mg/dl

Η δεύτερη μια ώρα μετά την γλυκόζη 95 mg/dl

Και η τρίτη 2 ώρες μετά την γλυκόζη 85mg/do

Οι όποιες είναι φυσιολογικες ευτυχώς!

Υπέρταση μέχρι στιγμής δεν έχω αν και η  πίεση μειώθηκε γενικά σε σχέση με αυτή πριν την εγκυμοσύνη και ο γιατρός μου είπε ότι είναι φυσιολογικό και ότι έτσι πρέπει να γίνεται 

Μετρήσαμε και τα μωράκια  είναι περίπου 36 εκατοστά και περίπου 850 gr !

Μου είπε ότι τα κιλά αυτά είναι φυσιολογικά και ότι τα λιγότερα που μπορούσα να Πάρω είναι 10 το γεγονός ότι πήρα λογο πάρα πάνω δεν τον ανησύχησε καθόλου μου είπε ότι ειμαι μέσα στα φυσιολογικά και ότι μέχρι τέλος θα πρέπει να έχω πάρει μέχρι 22με 24 κιλά. 

Αλλά βρε κορίτσια εμένα μου φαίνονται πολλά 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

 

Θα συμφωνησω σε την @Sentir...natureza Αν δεν συντρέχει κάποιος ιατρικός λόγος που σχετίζεται με τα κιλά δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για τα μωρακια σου. 

  Φρόντισε να τρέφεται σωστά κ να περπατάς οσο σου υπέδειξε ο γιατρός σου. Γνωρίζω πως στις δίδυμες κυήσεις τα κιλά ειναι περισσότερα. Επιπλέον ισχύει πως τους τελευταίους μήνες ή μητερα παίρνει το περισσότερο βάρος. 

  Επίσης αν ενδιαφέρεσαι ρώτησε το γιατρό σου, αν δεν το εχεις κάνει ήδη, για κάποια κρέμα ή έλαιο για τις ραγαδες που συνήθως εμφανίζονται μετά την απότομη αυξομείωση 

Γενικα τρέφομαι σωστα προσπαθω να κραταω 5 γευματα μεσα στην  μέρα  και συνήθως εναλασσω τις τροφές ώστε να υπάρχει ποικιλία (τα γεύματα προτιμώ να είναι μικρά γιατί δεν μπορώ τόσο τις μεγάλες ποσότητες )Και όχι πολλά γλυκά (άσχετα άμα μου αρέσουν πάρα πολύ :rolleyes:) και προφανως πίνω ή τουκσχιστκν προσπαθώ  ν πίνω πολύ νερό. Χρησιμοποιώ 3 προϊόντα για ραγάδες το ενα ειμαι το lierac phytolastill το οποίο είναι σε μορφή τζελ ,ένα κεφάλι από την Bio oil PurCellini και μια κρέμα από την Frezyderm την Prevestrian cream .οι όποιες κάνουν δουλειά γενικά. Αν ξερεται καμία καλύτερη θα χαρώ πολύ να μου την προτείνεται και να την δοκιμάσω :)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, magdalene_slj είπε:

Γενικα τρέφομαι σωστα προσπαθω να κραταω 5 γευματα μεσα στην  μέρα  και συνήθως εναλασσω τις τροφές ώστε να υπάρχει ποικιλία (τα γεύματα προτιμώ να είναι μικρά γιατί δεν μπορώ τόσο τις μεγάλες ποσότητες )Και όχι πολλά γλυκά (άσχετα άμα μου αρέσουν πάρα πολύ :rolleyes:) και προφανως πίνω ή τουκσχιστκν προσπαθώ  ν πίνω πολύ νερό. Χρησιμοποιώ 3 προϊόντα για ραγάδες το ενα ειμαι το lierac phytolastill το οποίο είναι σε μορφή τζελ ,ένα κεφάλι από την Bio oil PurCellini και μια κρέμα από την Frezyderm την Prevestrian cream .οι όποιες κάνουν δουλειά γενικά. Αν ξερεται καμία καλύτερη θα χαρώ πολύ να μου την προτείνεται και να την δοκιμάσω :)

Κι εγώ δεν μπορούσα να φάω μεγάλες ποσότητες, γενικά όμως δεν λαχταρούσα φαγητό στην εγκυμοσύνη παρά μονάχα φρούτα. Έτρωγα παρά πολλά. Γλυκά ο γιατρός μου είχε συστήσει να μην τρώω κ δεν έτρωγα καθόλου μέχρι τον έβδομο παρότι είναι ή αδυναμία μου. Από κρέμες εβαζα κι εγώ την prevenstria κ έκανα εναλλαγές με babyoil πολλές φορές μέσα στην μερα. Η κοιλιά μου μόνιμα γυαλιζε και γλιστρουσε κ χαριτολογουσε ο άνδρας μου πως δεν μπορούσε να φιλήσει το μωρό. Πράγματι αποδίδουν οι κρέμες για τις ραγαδες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Κι εγώ δεν μπορούσα να φάω μεγάλες ποσότητες, γενικά όμως δεν λαχταρούσα φαγητό στην εγκυμοσύνη παρά μονάχα φρούτα. Έτρωγα παρά πολλά. Γλυκά ο γιατρός μου είχε συστήσει να μην τρώω κ δεν έτρωγα καθόλου μέχρι τον έβδομο παρότι είναι ή αδυναμία μου. Από κρέμες εβαζα κι εγώ την prevenstria κ έκανα εναλλαγές με babyoil πολλές φορές μέσα στην μερα. Η κοιλιά μου μόνιμα γυαλιζε και γλιστρουσε κ χαριτολογουσε ο άνδρας μου πως δεν μπορούσε να φιλήσει το μωρό. Πράγματι αποδίδουν οι κρέμες για τις ραγαδες. 

Μέχρι στιγμής δεν έχω κάνει ραγάδες σχεδόν καθόλου!

Και εγώ μόνιμος με τις κρέμες και αυτά είμαι δεν θέλω να κάνω ραγάδες!

Εμένα ο άντρας μου,μου τις βάζει και νιώθει και τα μωρά και σαν χαζομπαμπας παραμιλάει έτσι να κλωτσατε ποδοσφαιριστές θα γίνεται :rolleyes:

Τα γλυκά βρε κορίτσι και εμένα μου αρέσουν πολύ αλλά τα έχω περιορίσει μόνο μου έχει πει ο γιατρός όταν θέλω να μετρήσω την κινητικότητα τους και τους Όχι πολύ!

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, magdalene_slj είπε:

Μέχρι στιγμής δεν έχω κάνει ραγάδες σχεδόν καθόλου!

 

Oι περισσοτερες ραγαδες βγαινουν τις τελευταιες εβδομαδες αλλα ακομη περισσοτερο ακριβως μετα τη γεννα, που το δερμα στην κοιλια μαζευει αποτομα.

Γενικως, αν θρεφεσαι σωστα τοτε το βαρος που ειναι να το παρεις θα το παρεις, δεν ειναι κατι παθολογικο αυτο. Εφ'οσον προσεχεις τι τρως τοτε μπορει να ειναι και κατακρατηση λογω ζεστης το βαρος. 

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...