Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη και κιλά


Recommended Posts

Εγώ είμαι στο πρώτο, μέχρι 5 εβδομάδων και 5 ημερων (που με ζυγισε ο γιατρος) όλα καλά, ήμουν στα κανονικά μου κιλά (54 με υψος 1,68 ). Στα μισά την 6ης ζυγίζομαι και είμαι ηδη 57! Βεβαια τρωω συνεχεια, ολο πειναω και κατεβαζω ο,τι σκατολοϊδι βρω (και πριν το εκανα, αλλα πριν ετρεχα ολη μερα με βαριες δουλειες που δεν κανω τωρα πια).

Δεν κανω καθολου εμετους, πειναω συνεχεια και ο σιδηρος που παιρνω μου κανει δυσκοιλιοτητα (ελπιζω δηλαδη καποιο εξτρα βαρος να ειναι απο εκει!)

Πάντως αμα ειναι να παιρνω 3 κιλα την εβδομαδα, κλαφτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ είμαι στο πρώτο, μέχρι 5 εβδομάδων και 5 ημερων (που με ζυγισε ο γιατρος) όλα καλά, ήμουν στα κανονικά μου κιλά (54 με υψος 1,68 ). Στα μισά την 6ης ζυγίζομαι και είμαι ηδη 57! Βεβαια τρωω συνεχεια, ολο πειναω και κατεβαζω ο,τι σκατολοϊδι βρω (και πριν το εκανα, αλλα πριν ετρεχα ολη μερα με βαριες δουλειες που δεν κανω τωρα πια).

Δεν κανω καθολου εμετους, πειναω συνεχεια και ο σιδηρος που παιρνω μου κανει δυσκοιλιοτητα (ελπιζω δηλαδη καποιο εξτρα βαρος να ειναι απο εκει!)

Πάντως αμα ειναι να παιρνω 3 κιλα την εβδομαδα, κλαφτα!

 

 

αχ πονεμένη ιστορία! κι εγώ μέχρι ένα σημείο ήμουν οκ! την περασμένη εβδομάδα πήγα στον γιατρό κ ήμουν ακριβώς 16 εβδ. κι είχα πάρει 3 κιλά σ'ένα μήνα..μέχρι την 12η είχα πάρει συνολικά 1 κιλό κ από 12η μέχρι 16η πήρα άλλα 3 κ μάλιστα ο γιατρός μου την είπε!!:evil: τώρα στην εβδομάδα που μεσολάβησε νομίζω πως πήρα ήδη 1 κιλό κ κάθε μέρα βλέπω την ζυγαριά να ανεβαίνει! βέβαια όπως λες κι εσύ πεινάω συνέχεια,προσπαθώ όμως να κρατιέμαι! εκεί που τρελαίνομαι είναι πως 1 μέρα να ξεφύγω λίγο την επόμενη είμαι 1/2 κιλό πάνω :evil::evil: είναι κ τα γλυκά στο φόρτε τους αυτές τις μέρες άστα!! σ'αυτό με την δυσκοιλιότητα που λες ποντάρω κι εγώ αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει πολύ εξτρα βάρος απ'αυτό!! όπως επίσης ισχύει κι αυτό με τις δουλειές που λες!! πριν ήμουν όλη την ώρα στο πόδι κ κάτι έκανα, οπότε έκαιγα κ αυτά που έτρωγα!! ενώ τώρα δεν κάνω σχεδόν τπτ!! πφφφφ:evil::evil::evil:

z4WZp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια,

Εγω ξεκινησα την εγκυμοσυνη μου 50 κιλα και υψος 1,68. Τον πρωτο μηνα που δεν ηξερα οτι ειμαι εγκυος, λογω τεξιματος ειχα χασει 2. Μεχρι να γεννησω εφτασα 70 κιλα. Κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης ηθελα να τρωω ο,τι σιγχαινομουν πριν: ζυμαρικα, πατατες, τσιπς, φαστ φουντ και πολλα πολλα πολλα γλυκα. Μιλαμε για γουρουνιασμα τρελλο!

Βγαινοντας απο το μαιευτηριο κι εχοντας γεννησει μια μπουμπου 3260 +πλακουντας, υγρα, κλπ., μαντεψτε ποσα κιλα ειχα: 68!!!!!!!!!!!! :confused:Τα επαιξα κυριολεκτικα!!!!!!!!!!

Σημερα, 20 μηνες μετα, ειμαι καρφωμενη στα 60 :oops: ομως τρωω ακομη σα γουρουνα. Απιστευτες ποσοστητες και απιστευτα junk!!!!!!!!!!!! (το βραδυ που το μωρο κοιμαται για να μην παραδειγματιζεται με τις δικες μου διατροφικες αηδιες).

New years resolution: Να το ραψω επιτελους για να χασω τα παραπανισια κιλα πριν την επομενη εγκυμοσυνη μου που ελπιζω να ερθει το καλοκαιρακι!!!!!!!!!!!

Αε γινουμε κορμαρες η μαμαδαρες!!!!!!!!!!!!! :cool:

Link to comment
Share on other sites

myheart ποσο εισαι στην φωτογραφια σου? Γιατι εγω ετσι ειμαι τωρα στις 7 εβδομαδες μετα το φαγητο (το πρωι ειναι λιγο μικροτερη αλλα αφου φαω μενει ετσι ολη μερα). Και η ζυγαρια εφτασε να δειχνει 58 ενω τρωω καλα αυτες τις μερες ρε γαμωτο...

Link to comment
Share on other sites

myheart ποσο εισαι στην φωτογραφια σου? Γιατι εγω ετσι ειμαι τωρα στις 7 εβδομαδες μετα το φαγητο (το πρωι ειναι λιγο μικροτερη αλλα αφου φαω μενει ετσι ολη μερα). Και η ζυγαρια εφτασε να δειχνει 58 ενω τρωω καλα αυτες τις μερες ρε γαμωτο...

 

 

είμαι 17 εβδομαδων ακριβώς! μήπως είναι φούσκωμα-πρήξιμο αφού λες πως το πρωι είναι μικρότερη! κ έχω κ διδυμάκια φαντάσου! τι εννοείς τρως καλά αλλά η ζυγαριά δείχνει 58? καλά υγιεινά-σωστά ή απλά αρκετα?:D γιατί αν είναι το 2ο λογικό!:D:rolleyes:

z4WZp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είμαι 17 εβδομαδων ακριβώς! μήπως είναι φούσκωμα-πρήξιμο αφού λες πως το πρωι είναι μικρότερη! κ έχω κ διδυμάκια φαντάσου! τι εννοείς τρως καλά αλλά η ζυγαριά δείχνει 58? καλά υγιεινά-σωστά ή απλά αρκετα?:D γιατί αν είναι το 2ο λογικό!:D:rolleyes:

 

To καλά σημαίνει "σωστά" (γιατι συνηθως τρωω βλακειες!). Αχ τι καλα, εχω την ιδια κοιλια με διδυμα 17 εβδομαδων! Μαλλον φουσκωμα ειναι, αλλα δεν παυει να ειναι λιγο τρομακτικο, σε λιγο δεν θα χωραω απο την πορτα. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

To καλά σημαίνει "σωστά" (γιατι συνηθως τρωω βλακειες!). Αχ τι καλα, εχω την ιδια κοιλια με διδυμα 17 εβδομαδων! Μαλλον φουσκωμα ειναι, αλλα δεν παυει να ειναι λιγο τρομακτικο, σε λιγο δεν θα χωραω απο την πορτα. :rolleyes:

 

 

ε τότε μάλλον είναι φούσκωμα κοπέλα μου!!! ότι είναι τρομακτικό είναι(κ για μένα δλδ)!!! κι επειδή ήδη δυσκολεύομαι σε κάποια πράγματα π.χ να βάλω κάλτσες :shock: λέω αργότερα πως θα είναι δλδ??:rolleyes:

z4WZp2.png
Link to comment
Share on other sites

myheart ποσο εισαι στην φωτογραφια σου? Γιατι εγω ετσι ειμαι τωρα στις 7 εβδομαδες μετα το φαγητο (το πρωι ειναι λιγο μικροτερη αλλα αφου φαω μενει ετσι ολη μερα). Και η ζυγαρια εφτασε να δειχνει 58 ενω τρωω καλα αυτες τις μερες ρε γαμωτο...

Εγώ σαν την myheart ήμουν περίπου στη 16η εβδομάδα, αλλά μην αγχώνεσαι γιατί άλλες κοπέλες κάνουν μεγαλύτερη κοιλιά και άλλες μικρότερη.

Edit: και τώρα που ξαναβλέπω τη φωτό, ακόμα κάπως έτσι πρέπει να είμαι.

 

Όσον αφορά τα κιλά τώρα, ξεκίνησα με 47 κιλά και μέχρι τη 12η εβδομάδα δεν είχα πάρει ούτε γραμμάριο (χωρίς εμετούς κλπ). 16η εβδομάδα περίπου που ξαναπήγα στο γιατρό, είχα πάρει 2 κιλά, και τώρα πλέον 21 εβδομάδων είμαι 52,5 (5μιση κιλά) ίσως γιατί έχω φάει πάρα πολύ αυτές τις μέρες λόγω εορτών... Η αλήθεια είναι ότι, παρόλο που αν εξαιρέσεις κοιλάρα και στήθος συνεχίζω να μην έχω φουσκώσει στο υπόλοιπο σώμα, έχω αρχίσει να το σκέφτομαι λίγο το βάρος, γιατί ο γιατρός μου μου είπε να μην πάρω πάνω από 9 κιλα αν θέλω να επανέλθω άμεσα. Ε, όπως πάω, με άλλους 4 μήνες μπροστά μου, σίγουρα δεν θα μείνω στα 9 κιλά....:lol:

KUISp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

τα έχω πάρει!

εχω εναν καταπληκτικο πεθερο... τι να σας λεω. καθε ευκαιρια που βρισκει με κακολογει και σχολιαζει τα κιλα μου και την κοιλια μου και λεει σε οποιον βρει μπροστα του (ή ετσι φαινεται- κλειστη κοινωνια και εγω τα μαθαινω) οτι οποτε με βλεπει μασουλαω. και οτι πρεπει να προσεχω. εχει μια μανια με την εικονα γενικοτερα- μια εμμονη θα ελεγα. μια χαρα ειμαι. αν δεν ημουν θα μου το ειχε πει ο γιατρος μου, η ενδοκρινολογος και η διατροφολογος. εχω παρει 10 κιλα και σε μια βδομαδα και κατι μπαινω στον 8ο μηνα. και να ειχα παρει παραπανω κιλα τι;; τι τον νοιαζει; απο την μερα που ηρθα στο νησι ολο ασχολειτε με την εικονα μου. θα με τρελανει αυτος ο ανθρωπος. μια ημουν πολυ αδυνατη, μια ειχα παχυνει και πως ειχα γινει ετσι, στην αρχη της εκγυμοσυνης δεν ετρωγα και θα εβλαπτα το εγγονο του, τωρα τρωω πολυ και ειμαι χοντρη! αυτη η στεναχωρια που μου προκαλει σιγουρα δεν κανει καλο ουτε στο μωρο μου. χτες το βραδυ εκλαιγα μεχρι τις 2 το πρωι. αμα τον δω φοβαμαι οτι θα τον βρισω και δεν θελω να του δινω το δικαιωμα να λεει. δεν τον αντεχω. τι να κανω;

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

τα έχω πάρει!

εχω εναν καταπληκτικο πεθερο... τι να σας λεω. καθε ευκαιρια που βρισκει με κακολογει και σχολιαζει τα κιλα μου και την κοιλια μου και λεει σε οποιον βρει μπροστα του (ή ετσι φαινεται- κλειστη κοινωνια και εγω τα μαθαινω) οτι οποτε με βλεπει μασουλαω. και οτι πρεπει να προσεχω. εχει μια μανια με την εικονα γενικοτερα- μια εμμονη θα ελεγα. μια χαρα ειμαι. αν δεν ημουν θα μου το ειχε πει ο γιατρος μου, η ενδοκρινολογος και η διατροφολογος. εχω παρει 10 κιλα και σε μια βδομαδα και κατι μπαινω στον 8ο μηνα. και να ειχα παρει παραπανω κιλα τι;; τι τον νοιαζει; απο την μερα που ηρθα στο νησι ολο ασχολειτε με την εικονα μου. θα με τρελανει αυτος ο ανθρωπος. μια ημουν πολυ αδυνατη, μια ειχα παχυνει και πως ειχα γινει ετσι, στην αρχη της εκγυμοσυνης δεν ετρωγα και θα εβλαπτα το εγγονο του, τωρα τρωω πολυ και ειμαι χοντρη! αυτη η στεναχωρια που μου προκαλει σιγουρα δεν κανει καλο ουτε στο μωρο μου. χτες το βραδυ εκλαιγα μεχρι τις 2 το πρωι. αμα τον δω φοβαμαι οτι θα τον βρισω και δεν θελω να του δινω το δικαιωμα να λεει. δεν τον αντεχω. τι να κανω;

 

για να μην το αναλυσουμε σε αυτη την ενοτητα το θεμα γιατι και εγω οταν τα ακουω αυτα με πιανουν τα :evil::evil::evil::evil::evil: οταν θα σου το ξαναπει αυτο θα απαντησεις εγω μια χαρα νιωθω και ο αντρας μου μια χαρα με βλεπει οποτε σε οποιον δεν αρεσουμε ας κοιταει αλλου.......και τελος η συζητηση κουκλιτσα μου..... αντε τωρα εγκυμονουσα γυναικα.αλλες κοπελες πασχιζουν να αποκτησουν παιδι και εχουμε και τον καθενα να σχολιαζει το μακρυ του και το κοντο του.ευχομαι καλα γεννητουρια και με υγεια πανω απο λα για σενα και την οικογενεια σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν δεν υπαρχει ιατρικο θεμα, δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να σκαμε για τα κιλα μας στην εγκυμοσυνη. Το βραβειο μας ειναι το υγιες μωρο μας, οχι τα λιγα κιλα που βαλαμε. Αν ειναι να μας τρωει το αγχος και για τα κιλα (λες και δε μας φτανουν τα αγχη μας για το αν ειναι καλα το μωρο, αν αναπτυσσεται σωστα, αν θα βγει τελειομηνο κλπ) το χουμε χασει το μπαλακι!!!!

Αν βαλουμε λιγα κιλα χωρις να καταπιεζομαστε, εχει καλως...δηλ. ακομη καλυτερα. Αν παλι εχουμε κεφι για λιγο παραπανω φαγητο γιατι να μην δωσουμε στον εαυτο μας αυτην την ευχαριστηση; Μετα βλεπουμε...δεν ξερω καμια γυναικα που μετα την γεννα ηθελε στ αληθεια να χασει κιλα και δεν το εκανε...κι ας χαθουν και με πιο αργους ρυθμους, καλυτερα και για τον οργανισμο μας. Καλα να μαστε εμεις και τα παιδακια μας κι ολα τα αλλα να πανε στον αγυριστο!!!!

Οσο για τους "καλοθεληταδες" που μας γλωσσοτρωνε, ας λυσουν πρωτα τα δικα τους θεματα κι ας ερθουν μετα να τα πουμε ενα χερακι. Αφεντη στο κεφαλι μας δε θα βαλουμε κανεναν, περα απο εμας τις ιδιες και τους συντροφους μας.

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Αν δεν υπαρχει ιατρικο θεμα, δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να σκαμε για τα κιλα μας στην εγκυμοσυνη. Το βραβειο μας ειναι το υγιες μωρο μας, οχι τα λιγα κιλα που βαλαμε. Αν ειναι να μας τρωει το αγχος και για τα κιλα (λες και δε μας φτανουν τα αγχη μας για το αν ειναι καλα το μωρο, αν αναπτυσσεται σωστα, αν θα βγει τελειομηνο κλπ) το χουμε χασει το μπαλακι!!!!

Αν βαλουμε λιγα κιλα χωρις να καταπιεζομαστε, εχει καλως...δηλ. ακομη καλυτερα. Αν παλι εχουμε κεφι για λιγο παραπανω φαγητο γιατι να μην δωσουμε στον εαυτο μας αυτην την ευχαριστηση; Μετα βλεπουμε...δεν ξερω καμια γυναικα που μετα την γεννα ηθελε στ αληθεια να χασει κιλα και δεν το εκανε...κι ας χαθουν και με πιο αργους ρυθμους, καλυτερα και για τον οργανισμο μας. Καλα να μαστε εμεις και τα παιδακια μας κι ολα τα αλλα να πανε στον αγυριστο!!!!

Οσο για τους "καλοθεληταδες" που μας γλωσσοτρωνε, ας λυσουν πρωτα τα δικα τους θεματα κι ας ερθουν μετα να τα πουμε ενα χερακι. Αφεντη στο κεφαλι μας δε θα βαλουμε κανεναν, περα απο εμας τις ιδιες και τους συντροφους μας.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου απλά πρέπει να υπάρχει πάντα μέτρο. Εγώ βέβαια δεν είμαι τόσο άνετη με το θέμα κιλά και εγκυμοσύνη και κακώς. Ποτέ δεν έχανα εύκολα τα κιλά μου και μου έμεινε ως έμμονη ιδέα ο καθημερινός έλεγχος των κιλών μου από παλιά. Και συνεχίζει και τώρα στην εγκυμοσύνη. Για παράδειγμα βάζω στόχο για πόσα κιλά θα βάλω κάθε μήνα και προσπαθώ να το τηρώ!

Link to comment
Share on other sites

τα έχω πάρει!

εχω εναν καταπληκτικο πεθερο... τι να σας λεω. καθε ευκαιρια που βρισκει με κακολογει και σχολιαζει τα κιλα μου και την κοιλια μου και λεει σε οποιον βρει μπροστα του (ή ετσι φαινεται- κλειστη κοινωνια και εγω τα μαθαινω) οτι οποτε με βλεπει μασουλαω. και οτι πρεπει να προσεχω. εχει μια μανια με την εικονα γενικοτερα- μια εμμονη θα ελεγα. μια χαρα ειμαι. αν δεν ημουν θα μου το ειχε πει ο γιατρος μου, η ενδοκρινολογος και η διατροφολογος. εχω παρει 10 κιλα και σε μια βδομαδα και κατι μπαινω στον 8ο μηνα. και να ειχα παρει παραπανω κιλα τι;; τι τον νοιαζει; απο την μερα που ηρθα στο νησι ολο ασχολειτε με την εικονα μου. θα με τρελανει αυτος ο ανθρωπος. μια ημουν πολυ αδυνατη, μια ειχα παχυνει και πως ειχα γινει ετσι, στην αρχη της εκγυμοσυνης δεν ετρωγα και θα εβλαπτα το εγγονο του, τωρα τρωω πολυ και ειμαι χοντρη! αυτη η στεναχωρια που μου προκαλει σιγουρα δεν κανει καλο ουτε στο μωρο μου. χτες το βραδυ εκλαιγα μεχρι τις 2 το πρωι. αμα τον δω φοβαμαι οτι θα τον βρισω και δεν θελω να του δινω το δικαιωμα να λεει. δεν τον αντεχω. τι να κανω;

 

Εγώ επειδή είμαι ανοικτός τύπος θα του το έλεγα ξεκάθαρα και μπροστά του με το καλύτερο μου τρόπο φυσικά. Το μήνυμα σίγουρα θα το πάρει τώρα αν θα συνεχίσει να σε κακολογεί τι να σου πω?

Εσύ απλά να χαρείς την εγκυμοσύνη σου και μόνο αυτό. Και εμένα όταν είχα πει σε κάποιες από τις θείες μου ότι μέχρι το 4ο μήνα πήρα 1κιλό μου έλεγαν αποκλείεται και ότι δεν δικαιολογεί μόνο 1κιλό η κοιλια που είχα κτλ. Ε τότε απλά είπα οκ έφυγα και συνέχιζω να χαίρομαι την εγκυμοσύνη μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εχω ακριβως τα αντιθετα. Με κατηγορουν οτι δεν τρωω για να παρω κιλα και να μεγαλωσει το μωρο :mad:

 

Εχασα 8 κιλα αρχικα απο τους εμετους και τωρα δινω μαχη στην κυριολεξια να φαω και να τα παρω πισω. Ακομα ομως δεν ειμαι στα καλα μου.Κοντευω να μπω στον 6ο και κανω εμετους. Με αγχωνουν και δεν καταλαβαινουν ποσο δυσκολο ειναι να πεινας και να μην μπορεις να φας. Μιλαω σοβαρα, μακαρι να γινομουν φαλαινα, αρκει να μπορουσα να φαω λιγο :(

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εχω ακριβως τα αντιθετα. Με κατηγορουν οτι δεν τρωω για να παρω κιλα και να μεγαλωσει το μωρο :mad:

 

Εχασα 8 κιλα αρχικα απο τους εμετους και τωρα δινω μαχη στην κυριολεξια να φαω και να τα παρω πισω. Ακομα ομως δεν ειμαι στα καλα μου.Κοντευω να μπω στον 6ο και κανω εμετους. Με αγχωνουν και δεν καταλαβαινουν ποσο δυσκολο ειναι να πεινας και να μην μπορεις να φας. Μιλαω σοβαρα, μακαρι να γινομουν φαλαινα, αρκει να μπορουσα να φαω λιγο :(

 

Δεν ξέρω πως μπορεί να νιώθεις ακριβώς γιατί εγώ μέχρις στιγμής στον 4ο μήνα δεν έχω κάνει κανένα εμετό αλλά το μόνο που σου εύχομαι είναι να σταματήσουν οι εμετοί το συντομότερο για να μην ταλαιπωρείσαι και να ευχαριστηθείς στο έπακρο την εγκυμοσύνη σου. Και μην σκας για τους υπολοιπους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μη σκάτε. Ο καθένας λέει ότι θέλει, όλοι έχουν ένα παράδειγμα προς μίμιση να σας αναφέρουν (είδες η τάδε; Μόλις γέννησε και είναι σαν μοντέλο!!) και όλοι "ανησυχούν" για τα κιλά σας, είτε είναι παραπανίσια, είτε είναι λιγότερα.

 

Εμένα μέχρι και η μαμά μου με τη γιαγιά μου με τρέλαιναν, που σίγουρα δεν είχαν κακές προθέσεις, ότι έχω κοιλάρα και μπλαμπλαμπλα. Τελικά, κοντεύω τον 8ο και η "κοιλάρα" έγινε "μικρή κοιλίτσα", αφού είναι πολύ μικρότερη από άλλων γυναικών σε αντίστοιχο στάδιο. Απλά περίπου στον 4ο-5ο μήνα ξεπετάχτηκε απότομα από εκεί που δεν είχα φουσκώσει καθόλου. Και εγώ από εκεί που αγχωνόμουν ότι "πωπω είμαι στον 5ο και έχω πάρει 6 κιλά ενώ ο γιατρός μου έχει πει συνολικά μέχρι 9 και τι θα κάνω που είναι άπιαστος στόχος", τώρα έχω φτάσει να αγχώνομαι που δεν πήρα ούτε γραμμάριο τον τελευταίο μήνα (όλο τον 7ο είμαι σταθερά 54, δηλαδή +7 από το αρχικό μου βάρος). Περιμένω πώς και πώς να ξαναπάω την επόμενη βδομάδα για υπέρηχο να δούμε το βάρος του μπέμπη και αν η ανάπτυξή του είναι φυσιολογική αυτό το μήνα, γιατί θα τρελαθώ... Αυτό μόνο να μας νοιάζει κορίτσια μου, να είναι καλά τα μωράκια μας, τίποτα άλλο!!!

KUISp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπαρχει ιατρικο θεμα, δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να σκαμε για τα κιλα μας στην εγκυμοσυνη. Το βραβειο μας ειναι το υγιες μωρο μας, οχι τα λιγα κιλα που βαλαμε. Αν ειναι να μας τρωει το αγχος και για τα κιλα (λες και δε μας φτανουν τα αγχη μας για το αν ειναι καλα το μωρο, αν αναπτυσσεται σωστα, αν θα βγει τελειομηνο κλπ) το χουμε χασει το μπαλακι!!!!

Αν βαλουμε λιγα κιλα χωρις να καταπιεζομαστε, εχει καλως...δηλ. ακομη καλυτερα. Αν παλι εχουμε κεφι για λιγο παραπανω φαγητο γιατι να μην δωσουμε στον εαυτο μας αυτην την ευχαριστηση; Μετα βλεπουμε...δεν ξερω καμια γυναικα που μετα την γεννα ηθελε στ αληθεια να χασει κιλα και δεν το εκανε...κι ας χαθουν και με πιο αργους ρυθμους, καλυτερα και για τον οργανισμο μας. Καλα να μαστε εμεις και τα παιδακια μας κι ολα τα αλλα να πανε στον αγυριστο!!!!

Οσο για τους "καλοθεληταδες" που μας γλωσσοτρωνε, ας λυσουν πρωτα τα δικα τους θεματα κι ας ερθουν μετα να τα πουμε ενα χερακι. Αφεντη στο κεφαλι μας δε θα βαλουμε κανεναν, περα απο εμας τις ιδιες και τους συντροφους μας.

 

Το θέμα είναι όμως πως και σοβαρό ιατρικό θέμα να μην υπάρχει, απορρυθμίζεται ο οργανισμός (πχ ο θυρεοειδής) και καταπονείται πολύ... Τι βλάπτει όμως τελικά περισσότερο; το συνεχές άγχος για τα κιλά ή μερικά παραπάνω; :confused:

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μη σκάτε. Ο καθένας λέει ότι θέλει, όλοι έχουν ένα παράδειγμα προς μίμιση να σας αναφέρουν (είδες η τάδε; Μόλις γέννησε και είναι σαν μοντέλο!!) και όλοι "ανησυχούν" για τα κιλά σας, είτε είναι παραπανίσια, είτε είναι λιγότερα.

 

Εμένα μέχρι και η μαμά μου με τη γιαγιά μου με τρέλαιναν, που σίγουρα δεν είχαν κακές προθέσεις, ότι έχω κοιλάρα και μπλαμπλαμπλα. Τελικά, κοντεύω τον 8ο και η "κοιλάρα" έγινε "μικρή κοιλίτσα", αφού είναι πολύ μικρότερη από άλλων γυναικών σε αντίστοιχο στάδιο. Απλά περίπου στον 4ο-5ο μήνα ξεπετάχτηκε απότομα από εκεί που δεν είχα φουσκώσει καθόλου. Και εγώ από εκεί που αγχωνόμουν ότι "πωπω είμαι στον 5ο και έχω πάρει 6 κιλά ενώ ο γιατρός μου έχει πει συνολικά μέχρι 9 και τι θα κάνω που είναι άπιαστος στόχος", τώρα έχω φτάσει να αγχώνομαι που δεν πήρα ούτε γραμμάριο τον τελευταίο μήνα (όλο τον 7ο είμαι σταθερά 54, δηλαδή +7 από το αρχικό μου βάρος). Περιμένω πώς και πώς να ξαναπάω την επόμενη βδομάδα για υπέρηχο να δούμε το βάρος του μπέμπη και αν η ανάπτυξή του είναι φυσιολογική αυτό το μήνα, γιατί θα τρελαθώ... Αυτό μόνο να μας νοιάζει κορίτσια μου, να είναι καλά τα μωράκια μας, τίποτα άλλο!!!

Στο γιο μου ειχα παλι τρελους εμετους, ειχα χασει 10 κιλα και πηρα μολις 4. Η κοιλιτσα μου ηταν ανυπαρκτη, φορουσα ρουχα που ειχα να βαλω απο το Λυκειο. Εβγαινα στην παραλια και ενιωθα μοντελο μιας και το διαστημα πριν απο την εγκυμοσυνη μου ειχα παχυνει αρκετα. Μερικες κακοπροαιρετες ελεγαν οτι το παιδι θα γεννηθει σαν γατι, μικρο κτλ. Η αληθεια ειναι πως φρικαρα λιγο αν και η γιατρος μου τον εβγαζε τελειομηνο 4100 και ψηλο μωρο. Τελικα γεννηθηκε 20 μερες νωριτερα 3200, μια χαρα δηλαδη παρολο που η κοιλια μου δεν το μαρτυρουσε.

Σε αυτη την εγκυμοσυνη τωρα φουσκωσα απο τον 3ο κιολας μηνα πολυ αλλα παλι μικρη κοιλια βλεπω να κανω. Ας ειναι ομως καλα το μωρο (βεβαια αυτη τη φορα μου το βγαζει μικρο :rolleyes: ) οπως λες κι εσυ και η κοιλια ας γινει μικρη/μεγαλη οτι θελει.

 

edit: το πρωτο πραγμα που ρωτησα ολο αγχος μολις γεννηθηκε το μωρο ηταν "ποσα κιλα ειναι????"

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημέρα κορίτσια! εγω είμαι 6 εβδομάδων... με αρκετα κιλάκια παραπάνω απο το κανονικό. Με παρακολουθεί διατροφολόγος κ ελπίζω να αποφυγω τον διαβητολογο. Ο σκοπός μου είναι να μην παρω πάνω απο 5-6 κιλά μεχρι το τέλος. Για να δούμε...

pszKp2.png

JHmvp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια! εγω είμαι 6 εβδομάδων... με αρκετα κιλάκια παραπάνω απο το κανονικό. Με παρακολουθεί διατροφολόγος κ ελπίζω να αποφυγω τον διαβητολογο. Ο σκοπός μου είναι να μην παρω πάνω απο 5-6 κιλά μεχρι το τέλος. Για να δούμε...

 

Καλή δύναμη, αν έχεις και ειδικό από δίπλα σίγουρα είναι πιο εύκολο! ;)

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα κορίτσια...!! Ειμαι στην 25η εβδομάδα και έχω πάρει 2,5 κιλά...Πότε θα αρχίσουν άραγε να μπαίνουν τα πολλά κιλά?? Εχω ακούσει ότι από εδώ και πέρα θα αρχίσουν να μπαίνουν ανά 2!!

Link to comment
Share on other sites

μην αγχωνεστε κοριτσια πηρα παρα πολλα κιλα και τα εχασα στους τεσσερις μηνες χωρις διαιτα λογω θηλασμου

ο θηλασμος βοηθαει παρα πολυ χανεις απιστευτες θερμιδες και δεν αποθηκευεις τιποτα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια,

Εγώ μόλις μπήκα στον 6ο και έχω πάρει 3,5 κιλά ουσιαστικά κοιλίτσα φάνηκε πριν από μερικές μέρες ... τρώω κανονικά και η γιατρός μου μου λέει πως όλα είναι μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην εγκυμοσύνη έβαλα 20 κιλά και τώρα (6 μήνες μετά τον τοκετό) έχω χάσει τα 15 και συνεχίζω να χάνω χωρίς καμία απολύτως προσπάθεια λόγω αποκλειστικού θηλασμού φαντάζομαι, γιατί κατά τα άλλα δεν προσέχω ιδιαίτερα (μεταξύ μας τώρα, δεν προσέχω καθόλου! :oops:).

Το μεγαλύτερο σοκ το έπαθα όταν μία γνωστή μου από 46 κιλά προ εγκυμοσύνης έβαλε 47 μέχρι τον τοκετο! Διπλασιάστηκε!:shock: Και ναι, τα έχασε όλα.

Για να πω την αλήθεια, κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης με πείραζε πολύ που είχα βάλει τόσα κιλά, και αγχωνόμουν για το πώς θα τα χάσω. Από τη στιγμή όμως που ήρθε το μωρό μου το μόνο που με νοιάζει είναι να είναι καλά, και να είμαι κι εγώ καλά για εκείνο. Τα κιλά έρχονται σε δεύτερη (και τρίτη μη σου πω) μοίρα!

Εύχομαι σε όλες τις "μανούλες εν αναμονή" με το καλό να 'ρθούν τα μωράκια σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!

Είμαι στην 26η βδομάδα κι έχω βάλει ήδη 11 κιλά.Παρόλα αυτά η κοιλιά μου (σύμφωνα με άλλες μανούλες) είναι σχετικά μικρή για το μήνα μου :!::!::!::!:. Δεν ξέρω τι να πιστέψω και τι να κάνω...Γενικά δεν έχω αλλάξει διατροφικές συνήθειες ούτε κάνω καταχρήσεις με τα γλυκά....η μόνη διαφορά είναι ότι σταμάτησα το γυμναστήριο που πήγαινα κάθε μέρα....είναι δυνατόν να φταίει αυτό??????

Τα νεύρα μου........(ουκ ολίγα τώρα τελευταία!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...