Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Xristia μου, καλά ειναι τα μικρα. Χτυπανε όποτε καθομαι στον καναπε ή όταν ξαπλώνω. :) Την ερχόμενη εβδομάδα θα τα δούμε στην β' επιπέδου.

Αχ, βρε κορίτσια περιμενω πως και πως κι απο εσας να ακουσω συντομα ευχαριστα νεα!

Πριν λίγες ημερες εμαθα πως και μια φιλη μας θα προσπαθησει με δανεικα. Ελπίζω να τα καταφερει!

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  Georgia αν και σε ταλαιπωρουν παραμενει τελεια αισθηση ετσι;Θα δεις και φατσουλες πω πω θεικο.Μακαρι να μας αξιωσει και μας ο Θεος να το ζησουμε.Στο cafe που σας διαβαζω εδω και λιγο καιρο το Σαββατο που ανακοινωσε η Dimitras τη θετικη της χοριακη δακρυσα,μπραβο της το παλεψε και δικαιωθηκε.                                                       Αstrogea καλως αναμενουμε.                                                                                                                                                                                                                                                            Loralora αφου ειχες εγκυμοσυνη εσυ χρειαζεσαι μονο μια ληψη δειγματος.Εκανες προσφατα scratching, πονεσες;Σε ρωταω γιατι με ρωτησε ο Νικας αν πονεσα εγω και οταν του ειπα οχι μου απαντησε :φλεγμονη δεν εχεις.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, xristia είπε:

Δεν εχω κανει ακομα την εξεταση ΝΙΚΑ προσπαθω απο τον Ιουλιο και ολο κατι προκυπτει και με παει αργοτερα,ελπιζω σ'αυτον τον κυκλο να τα καταφερω.Με τον Νικα μιλαμε τηλεφωνικα.

Το αργα αρκει το ποτε ειναι πολυ βαρυ.......Ναι πηρα αντιβιωση και επανεξεταση στο τριμηνο .....Ευχαριστω και σε σενα.

 

Σιγουρα σχετιζονται με τα μεχρι τωρα ιατρικα δεδομενα οσο πιο παχυ το ενδομητριο τοσο πιο μεγαλη η ροη περιοδου.Οταν ειχα ενδομητριο 5,5 -λογω κλομιφαινης-η περιοδος ηρθε μεν στην ωρα της αλλα αιμα ειχα μονο στο σκουπισμα ροη καθολου.

 

Η γνωμη μου ειναι οτι καλα θα κανεις -αλωστε εγω ημουν αυτης της αποψης απο την αρχη-γιατι μονο ετσι θα δεις και την ποιοτητα των ωαριων, ο υπερηχος ξεγελα.Ευχομαι η επομενη να ειναι και η τυχερη και να σου δινουμε τσαμπα συμβουλες.

 

Αν κανεις δυο ληψεις και για πινοποδια και μικροβια,φλεγμονες ,κ.λ. ο Νικας θελει 400-αλλιως 200- συν οτι σου χρεωσει ο γιατρος που θα παρει το δειγμα.Οσο για την προετοιμασια θα σου πει ή ο γιατρος ή ο Νικας τι να κανεις,εξαρταται,μπορεις να την κανεις και σε φυσικο κυκλο,συνηθως ομως παιρνεις αυτα που ειπες για μια βδομαδα απο την ωοληψια μεχρι και την μερα της ληψης δειγματος.                                                                                                                                                                                                           Laralora  σε τι φαση εισαι τωρα;              Psipsinela,anoulious,εσεις;             Αstrogea τι εγινε με το Νικα δεν εβγαλε τ'αποτελεσματα;        Georgia τι κανεις;τι κανουν τ'αντρακια σου;

Εγώ αφού έκανα τα πάντα(Νίκα 3 φορές , αντιβίωση μήνες σχεδόν χρόνο, λαμπαροσκόπηση προληπτικά, σακχαρο -θυρεοειδής απόλυτα ρυθμισμένα με μετρήσεις-φάρμακα σε εργαστήριο κάθε 3 ημέρες!)μάζευα έμβρυα 1 χρόνο. έβαλα 4 πολύ καλά και πήρα πάλι μηδέν...Και ξεκίνησα πάλι να μαζεύω έμβρυα και ελπίζω να με λυπηθεί ο θεός γιατί πόση αντιβίωση θα αντέξω....Ακόμη δεν εγκαταλείπω...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , anoulious είπε:

Εγώ αφού έκανα τα πάντα(Νίκα 3 φορές , αντιβίωση μήνες σχεδόν χρόνο, λαμπαροσκόπηση προληπτικά, σακχαρο -θυρεοειδής απόλυτα ρυθμισμένα με μετρήσεις-φάρμακα σε εργαστήριο κάθε 3 ημέρες!)μάζευα έμβρυα 1 χρόνο. έβαλα 4 πολύ καλά και πήρα πάλι μηδέν...Και ξεκίνησα πάλι να μαζεύω έμβρυα και ελπίζω να με λυπηθεί ο θεός γιατί πόση αντιβίωση θα αντέξω....Ακόμη δεν εγκαταλείπω...

Τι να πω ,παρα μονο δεν μπορει, θα ξημερωσει.

Link to comment
Share on other sites

@xristiaΠονεσα λιγο ,σαν συσπαση ήταν από το ξένο σώμα που ειχα στη μητρα.Παυσιπονο δεν ειχα παρει πριν ,πηγα χαλαρη σαν τουριστας. 

Εσυ δεν πόνεσες καθολου καθόλου; Δεν κατάλαβες τίποτα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Loralora  oυτε και γω ειχα παρει παυσιπονο, μια ενοχληση ενιωσα.  Ισως δεν την χρειαζεσαι την εξεταση του ΝΙΚΑ ξανασκεψου το γιατι το κακο ειναι οτι αργει να βγαλει αποτελεσματα και χανεις χρονο.Εγω την κανω για το παραθυρο εμφυτευσης και γιατι εχω ιστορικο με πολυποδες που δεν φαινονται ουτε στην υστεροσκοπηση,ασε που η τελευταια υστεροσκοπηση ηταν το ΄12

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , anoulious είπε:

Εγώ αφού έκανα τα πάντα(Νίκα 3 φορές , αντιβίωση μήνες σχεδόν χρόνο, λαμπαροσκόπηση προληπτικά, σακχαρο -θυρεοειδής απόλυτα ρυθμισμένα με μετρήσεις-φάρμακα σε εργαστήριο κάθε 3 ημέρες!)μάζευα έμβρυα 1 χρόνο. έβαλα 4 πολύ καλά και πήρα πάλι μηδέν...Και ξεκίνησα πάλι να μαζεύω έμβρυα και ελπίζω να με λυπηθεί ο θεός γιατί πόση αντιβίωση θα αντέξω....Ακόμη δεν εγκαταλείπω...

Georgia ,τι ευχαριστο συναισθημα να ακους μια μελλοντικη μαμα να λεει οτι νιωθει τα αγορακια της! Χαιρομαστε και εμεις μαζι σου!

Σου ειπε ο γιατρος για προεμφυτευτικο anoulious??

Αρχιζω και αγχωνομαι.Ειναι και πολλα τα λεφτα,να παρει ,να παρει!

Εγω περιμενω ακομη να με παρει τηλ! 

Link to comment
Share on other sites

Xristia ευχαριστώ για τις πληροφοριές σου.Πραγματικά το εκτιμω.Ιστορικό με πολυποδες εχω κι εγω.Μαλιστα έβγαλα εναν στον τραχηλο τον Σεπτεμβριο και τον αφαιρεσε ο γιατρος στο ιατρειο τσακ μπαμ .Αλλά εχω κάνει 2 φορες σποξεση πριν απο 5 και 3 χρονια πριν.(Δεν ηξερα τότε οτι υπηρχε υστεροσκοπηση και ο τοτε γυναικολόγος μου εκανε αποξεση-ασε ουτε να το σκεφτομαι θελω γιατι θυμώνω)

Μου κάνει εντυπωση που δε φαίνεται ουτε σε υστεροσκοπηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.Αισθάνομαι ότι σας γνωρίζω όλες εδώ.Και παρότι σας παρακολουθώ καιρο, και πολλές φορές παίρνω κουράγιο απο όσα γράφεται,δίσταζα να γράψω.Ομως τωρα πια βρίσκομαι σε ένα μεγάλο αδιέξοδο και θέλω την γνώμη σας,μετά απο επίσκεψη σε αιματολογο και μετα απο την πρώτη αποτυχημένη εξωσωματικη,είμαστε και εγώ και ο αντρας μου σε κατάσταση σοκ!Η αιματολόγος μας στέλνει λαικο νοσοκομείο ,με βεβαιοτητα καποιας μορφης μεσογειακης του συζύγου και με υποψία για εμένα.Νιωθουμε τουλαχιστον απογοητευμενοι απο τον γιατρο μας και το κεντρο που δεν ειδε τις εξετάσεις μας.Εγω παρότι ο γιατρος μου ,μου είχε προκαλέσει εμπιστοσυνη και παρα την αποτυχία,ηθελα να ξαναπροσπαθησω μαζι του,πλεον βαστω μικρο καλαθι και κλεισαμε ραντεβου στο Ακεσω στον Τσιριγ.Θέλω γνωμες για εκεινον και για την δωρεα,γιατι κατα πως φαινεται ειναι μονοδρομος.Να πω οτι η δωρεα δεν με απασχολει καθολου,καθότι ηταν και μια δικη μου προταση στον γιατρο μασ,λογω πωα.Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, xristia είπε:

  Georgia αν και σε ταλαιπωρουν παραμενει τελεια αισθηση ετσι;Θα δεις και φατσουλες πω πω θεικο.Μακαρι να μας αξιωσει και μας ο Θεος να το ζησουμε.Στο cafe που σας διαβαζω εδω και λιγο καιρο το Σαββατο που ανακοινωσε η Dimitras τη θετικη της χοριακη δακρυσα,μπραβο της το παλεψε και δικαιωθηκε.                                                       Αstrogea καλως αναμενουμε.                                                                                                                                                                                                                                                            Loralora αφου ειχες εγκυμοσυνη εσυ χρειαζεσαι μονο μια ληψη δειγματος.Εκανες προσφατα scratching, πονεσες;Σε ρωταω γιατι με ρωτησε ο Νικας αν πονεσα εγω και οταν του ειπα οχι μου απαντησε :φλεγμονη δεν εχεις.

Λιγο η δυσπνοια με κουραζει καποιες φορες, αλλα δεν βαρυγγομώ. Χαλάλι τους! Περιμενω κι εγω πως και πως να τα δω παλι. Η Δημητρα που λες απο το cafe, εκανε παλι σημερα επαναληψη χοριακης και ειχε 600!!! Απιθανη τιμη για 4 μονο μερες που ξεκινησε με 80κατι! Χαρηκαμε όλες παρα πολυ γιατι εχουν παιδευτει κι εκεινοι πολυ. Τελικα πηγαν με σπερμα δοτη και τωρα τα καταφεραν. Ναι xristia μου, ευχομαι όλες οι κοπέλες που προσπαθουν να τα καταφερουν με τον εναν ή τον αλλο τροπο!

4 ώρες πρίν, astrogea είπε:

Georgia ,τι ευχαριστο συναισθημα να ακους μια μελλοντικη μαμα να λεει οτι νιωθει τα αγορακια της! Χαιρομαστε και εμεις μαζι σου!

Σου ειπε ο γιατρος για προεμφυτευτικο anoulious??

Αρχιζω και αγχωνομαι.Ειναι και πολλα τα λεφτα,να παρει ,να παρει!

Εγω περιμενω ακομη να με παρει τηλ! 

Astrogea μου σ' ευχαριστω.  Με το καλο να ερθει η στιγμή που θα συζηταμε και για τις δικες σας εγκυμοσύνες! :)

3 ώρες πρίν, nota78 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.Αισθάνομαι ότι σας γνωρίζω όλες εδώ.Και παρότι σας παρακολουθώ καιρο, και πολλές φορές παίρνω κουράγιο απο όσα γράφεται,δίσταζα να γράψω.Ομως τωρα πια βρίσκομαι σε ένα μεγάλο αδιέξοδο και θέλω την γνώμη σας,μετά απο επίσκεψη σε αιματολογο και μετα απο την πρώτη αποτυχημένη εξωσωματικη,είμαστε και εγώ και ο αντρας μου σε κατάσταση σοκ!Η αιματολόγος μας στέλνει λαικο νοσοκομείο ,με βεβαιοτητα καποιας μορφης μεσογειακης του συζύγου και με υποψία για εμένα.Νιωθουμε τουλαχιστον απογοητευμενοι απο τον γιατρο μας και το κεντρο που δεν ειδε τις εξετάσεις μας.Εγω παρότι ο γιατρος μου ,μου είχε προκαλέσει εμπιστοσυνη και παρα την αποτυχία,ηθελα να ξαναπροσπαθησω μαζι του,πλεον βαστω μικρο καλαθι και κλεισαμε ραντεβου στο Ακεσω στον Τσιριγ.Θέλω γνωμες για εκεινον και για την δωρεα,γιατι κατα πως φαινεται ειναι μονοδρομος.Να πω οτι η δωρεα δεν με απασχολει καθολου,καθότι ηταν και μια δικη μου προταση στον γιατρο μασ,λογω πωα.Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Nota καλώς ήρθες στην παρεα μας και καλή σου επιτυχια στην προσπάθειά σου.

Προσωπικα δεν εχω ερθει σ' επαφη με τον Τσιριγώτη, αλλά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια γι' αυτον.

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια.   Georgia σιγουρα απο δω και περα θα ειναι λιγο δυσκολα για σενα αλλα αξιζει τον κοπο,ο καιρος θα περασει και θα'ρθουν τα θαυματακια σου να γεμισουν τις ζωες σας.Την ιστορια της Dimitras την ειχα διαβασει γι'αυτο και συγκινηθηκα.         Loralora εγω στη θεση σου θα εκανα καλλιεργεια ενδομητριου -μικρο κοστος και τ'αποτεσματα σε λιγοτερο απο εβδομαδα-και αν ολα καλα θα προχωρουσα στην επομενη προσπαθεια αμεσα.Συγνωμη αν ανακατευομαι απλα προτεινω η αποφαση ειναι δικη σου και ευχομαι να παρεις την καλυτερη για σενα.        Νota78 ουτε εγω εχω προσωπικη εμπειρια απο Τσιριγωτη αλλα εχω ακουσει καλα λογια γι'αυτον.

Link to comment
Share on other sites

Xristia το έχω σκεφτεί αυτό που λες να κάνω μια καλλιέργεια ενδομητρίου. Τι μικρόβια εξετάζει?έχω κάνει πριν από 1 μήνα καλλιέργεια ενδοτραχιλίκου υγρού με pcr και βγήκαν όλα καθαρά. Αλλά η βιοψία-καλλιέργεια είναι πιο εύκολη. Λογικά σου κάνουν σκράτσινγκ και το δείγμα το στέλνουν για καλλιέργεια?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , loralora είπε:

έχω κάνει πριν από 1 μήνα καλλιέργεια ενδοτραχιλίκου υγρού με pcr και βγήκαν όλα καθαρά. 

Νομιζω λοιπον εισαι Ο.Κ ,δεν χρειαζεται κατι αλλο.

 

πρίν από 12 λεπτά , loralora είπε:

 Αλλά η βιοψία-καλλιέργεια είναι πιο εύκολη. 

Ναι ειναι .

 

πρίν από 16 λεπτά , loralora είπε:
πρίν από 18 λεπτά , loralora είπε:

 Λογικά σου κάνουν σκράτσινγκ και το δείγμα το στέλνουν για καλλιέργεια?

 

Ακριβως.Εμενα μου εκανε αεροβια αναεροβια και αντιβιογραμμα.Ειναι για e coli,μυκοπλασμα,ουρεοπλασμα,χλαμυδια κ.λ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kalimera sas koritsia,

 

Sas parakoloutho kero alla tora molis vrika to kouragio kai tin sxetiki diathesis na grapso.

Efxomai katarxas kali epituxia se ola ta koritsia kai na min to vazoun kato.

Emena I istoria mou einai oti vriskomai sti fasi tis 3is mallon apotiximenis eksosomatikis.

Tin 1 Martiou prepei na pao na kano ematologiki gia xoriaki.

Epiksa sta farmaka dil 300 mg puregon gia 13 imeres me apotelesma 5 oothilakia apo ta opia ta 4 eixan oaria.

Apo ta tessera monon to 1 itan orimo.

Kserei kamia ti simenei orimo oario?

Na sa po oti ton Ioulio tha kleiso ta 41.

Meno eksoteriko kai den exoun megali ebireia edo se ivf.

Exo arxisei kai skeftome ta daneiaka alla me fovizei kata mia enneia an diladi ginontai oi sosti elegxi kai eksetaseis stis dotries...Mipos ipervalo?????

Tora giati pistevo oti exei apotuxei I prospatheia afti einai giati mou evalan mono 1 emruo 2 imeron kai giati 3 meres meta gia 1-2 meres pethena apo ponous periodou opos kai me tis proigoumenes apotuxies.

Stis proigoumenes apotuxies I periodos mou irthe 4 meres prin kano tin xoriaki me tou idious edonous ponous...

Tora skeftomai na ertho Ellada gia prospatheia me ton kurio Kanaka. Exei kamia ebeireia?

 

Efxaristo polu!!!!

Link to comment
Share on other sites

Elpida αν ,μπορεις ελα στην ελλαδα εχουμε τους καλυτερους γιατρους.

Γιατι δεν πας σε φυσικο κυκλο να μαζεψεις?

Εγω με φαρμακα στα 41 ειχα 4 και στα 43 περιπου ,

εμεινα αλλα παλινρομησε με ωαρια πιυ μαζεψα σε φυσικους κυκλους και με 7.5 ενδομητριο!

Το οτι παλινδρομησε ο γιατρος μου πιστευει οτι φταοει η φλεγμονη στο ενδομητριο και οι υπογλυκαιμιες που ειχα..

Η δικη μου γνωμη ειναι να πας σε φυσικο γιατι εχεις χρονο μπροστα σου για δανεικα.

Τον κανακα δεν τον εχω ακιυσε εγω ισως καποια αλλη κοπελα?

Μκλις μιλησα με το γιατρο αλλα επειδη μκλουσα αρκετη ωρα και δεν προλαβα να φτιαξω λιγο φαγητο για τον ανδρα μου θα μπω να γραψω το απογευματακι τι μου ειπε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To ksero kai se efxaristo gia ta kala sou logia astrogea.

Sou efxomai oti kalutero kai mono xares apo edo kai pera. Opos kai se oles tis kopeles.

Exo ligo arnitiko ton adra mou me tin Ellada. Mono ta lefta leei oti skeftodai kai pos einai emborio...

E ti na kanoume...? Einai aguristo kefali...

Edo eimai se dimosio nosokomeio dorean sxedon alla pragmatika einai poli mikri monada...

Afou mou to eipan pos den exoun kati allo na mou proteinoun....

Oso gia ton fisiko kuklo prepei omos na kano pollous etsi gia na mazepso? Kai uparxei kai to risko na min exo oario se kapoion apo tous kuklous, sosta?

 

Επεξεργάστηκαν by elpida2016
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Ελπίδα καλώς ήρθες στην παρέα μας. Σου εύχομαι να εισαι εγκυος αυτη τη φορα και να μας ανακοινωσεις μια τελεια τιμη χοριακης!

Αν παρ' ελπίδα δεν παει καλα και ερθεις εδω, ελπίζω να πετυχεις με την πρωτη. Εχω ακουσει καλα λόγια για τον Κανακα. Βεβαια υπαρχουν κι αλλοι και μαλιστα παλαιοτεροι, αλλα κανεις φυσικα δεν ειναι Θεος.

Ωριμο ωαριο σημαινει να εχει το καταλληλο μεγεθος. Κορίτσια διορθωστε με αν δεν θυμαμαι σωστα.

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, elpida2016 είπε:

Kalimera sas koritsia,

 

Sas parakoloutho kero alla tora molis vrika to kouragio kai tin sxetiki diathesis na grapso.

Efxomai katarxas kali epituxia se ola ta koritsia kai na min to vazoun kato.

Emena I istoria mou einai oti vriskomai sti fasi tis 3is mallon apotiximenis eksosomatikis.

Tin 1 Martiou prepei na pao na kano ematologiki gia xoriaki.

Epiksa sta farmaka dil 300 mg puregon gia 13 imeres me apotelesma 5 oothilakia apo ta opia ta 4 eixan oaria.

Apo ta tessera monon to 1 itan orimo.

Kserei kamia ti simenei orimo oario?

Na sa po oti ton Ioulio tha kleiso ta 41.

Meno eksoteriko kai den exoun megali ebireia edo se ivf.

Exo arxisei kai skeftome ta daneiaka alla me fovizei kata mia enneia an diladi ginontai oi sosti elegxi kai eksetaseis stis dotries...Mipos ipervalo?????

Tora giati pistevo oti exei apotuxei I prospatheia afti einai giati mou evalan mono 1 emruo 2 imeron kai giati 3 meres meta gia 1-2 meres pethena apo ponous periodou opos kai me tis proigoumenes apotuxies.

Stis proigoumenes apotuxies I periodos mou irthe 4 meres prin kano tin xoriaki me tou idious edonous ponous...

Tora skeftomai na ertho Ellada gia prospatheia me ton kurio Kanaka. Exei kamia ebeireia?

 

Efxaristo polu!!!!

Ελπιδα μου καλησπερα. Εγω ειμαι στο κεντρο του Κανακα και ειμαι ευχαριστημενη. Ειναι πολυ γλυκος ανθρωπος μα πανω απ ολα τιμιος. Εγω συλλαμβανω κανονικα αλλα κανω αρρωστα μωρακια γι αυτο οδηγηθηκα στην εξωσωματικη. Δεν με εβαλε να κανω περιττες εξετασεις, πχ σαλπιγγογραφια, μου λεει αφου συλλαμβανεις, προφανως και δεν εχεις κλειστες σαλπιγγες. Μου εχει κανει καλη εντυπωση και αν και δεν ειχα τυχη στις 2 εξωσωματικες καθως ολα μου τα εμβρυακια βρεθηκαν αρρωστα στον προεμφυτευτικο ελεγχο, θα συνεχισω στο κεντρο του. 

19 ώρες πρίν, nota78 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.Αισθάνομαι ότι σας γνωρίζω όλες εδώ.Και παρότι σας παρακολουθώ καιρο, και πολλές φορές παίρνω κουράγιο απο όσα γράφεται,δίσταζα να γράψω.Ομως τωρα πια βρίσκομαι σε ένα μεγάλο αδιέξοδο και θέλω την γνώμη σας,μετά απο επίσκεψη σε αιματολογο και μετα απο την πρώτη αποτυχημένη εξωσωματικη,είμαστε και εγώ και ο αντρας μου σε κατάσταση σοκ!Η αιματολόγος μας στέλνει λαικο νοσοκομείο ,με βεβαιοτητα καποιας μορφης μεσογειακης του συζύγου και με υποψία για εμένα.Νιωθουμε τουλαχιστον απογοητευμενοι απο τον γιατρο μας και το κεντρο που δεν ειδε τις εξετάσεις μας.Εγω παρότι ο γιατρος μου ,μου είχε προκαλέσει εμπιστοσυνη και παρα την αποτυχία,ηθελα να ξαναπροσπαθησω μαζι του,πλεον βαστω μικρο καλαθι και κλεισαμε ραντεβου στο Ακεσω στον Τσιριγ.Θέλω γνωμες για εκεινον και για την δωρεα,γιατι κατα πως φαινεται ειναι μονοδρομος.Να πω οτι η δωρεα δεν με απασχολει καθολου,καθότι ηταν και μια δικη μου προταση στον γιατρο μασ,λογω πωα.Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

 

19 ώρες πρίν, nota78 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.Αισθάνομαι ότι σας γνωρίζω όλες εδώ.Και παρότι σας παρακολουθώ καιρο, και πολλές φορές παίρνω κουράγιο απο όσα γράφεται,δίσταζα να γράψω.Ομως τωρα πια βρίσκομαι σε ένα μεγάλο αδιέξοδο και θέλω την γνώμη σας,μετά απο επίσκεψη σε αιματολογο και μετα απο την πρώτη αποτυχημένη εξωσωματικη,είμαστε και εγώ και ο αντρας μου σε κατάσταση σοκ!Η αιματολόγος μας στέλνει λαικο νοσοκομείο ,με βεβαιοτητα καποιας μορφης μεσογειακης του συζύγου και με υποψία για εμένα.Νιωθουμε τουλαχιστον απογοητευμενοι απο τον γιατρο μας και το κεντρο που δεν ειδε τις εξετάσεις μας.Εγω παρότι ο γιατρος μου ,μου είχε προκαλέσει εμπιστοσυνη και παρα την αποτυχία,ηθελα να ξαναπροσπαθησω μαζι του,πλεον βαστω μικρο καλαθι και κλεισαμε ραντεβου στο Ακεσω στον Τσιριγ.Θέλω γνωμες για εκεινον και για την δωρεα,γιατι κατα πως φαινεται ειναι μονοδρομος.Να πω οτι η δωρεα δεν με απασχολει καθολου,καθότι ηταν και μια δικη μου προταση στον γιατρο μασ,λογω πωα.Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Νοτα μου καλησπερα. Τον Τσιριγωτη μου τον προτεινε μια φιλη που εμεινε εγκυος με την 4 η 5 εξωσωματικη στο κεντρο του, 44 ετων. Τωρα αν ηταν με δικο της η με δανεικο δεν ειμαστε τοσο κολλητες για να το ξερω. Παντως με τον Τσιριγωτη απεκτησε μπεμπουλα πριν 2 μηνες. Εγω οταν ημουν στο ψαξιμο τον επισκεφτηκα. Ενω μου φανηκε τελειος επιστημονας και νιωθεις ασφαλεια εχει ενα κακο, γινεται λιγο ειρων, λιγο κυνικος. Ειναι λιγο περιεργος. ΑΛΛΑ αν αλλαξω ποτε κεντρο, ειμαι στον Κανακα, σε αυτον θα παω. Φαινεται εξαιρετικος επιστημων. Λεει ας πουμε, πηγατε σε ολους τους αλλους πρωτα και υστερα ερχεστε εδω για να πετυχετε, το παιζει λιγο εξυπνος αλλα ενω σου σπαει τα νευρα θελεις να κατσεις μαζι του! Εχει καλο ονομα γενικα. Η φιλη μου που γεννησε τωρα τον εχει Θεο. Τον ηθελε και για μαιευτηρα! 

Link to comment
Share on other sites

maria 1978  apo mia fili mou ematha gia ton Kanaka. Mou eipe oti einai kalos anthropos. Ekeini stis Brukselles ekane 2 apotiximenes eksosomatikes kai gurise Ellada kai mazi tou ekane me tin proti 2 ugiestata koritsakia. Poso lipame pou ta morakia sou einai arrosta. Kserei kaneis giati? Den exoun vrei to logo mipos mporesoun kai epenevoun kai ginei kati....

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οχι. Λενε οτι φταιει η ποιοτητα των ωαριων μου. Ειμαι 40 τωρα και αρρωστα μωρακια κανω απο τα 37, 3 με φυσικη συλληψη και 4 με εξωσωματικη. Γι αυτο μας λενε και για δανεικο. Δεν αλλαζει η ποιοτητα δυστυχως και δεν μπορω να κανω απειρες εξωσωματικες μεχρι να πετυχω ενα γερο..ο Κανακας ειναι πολυ γλυκος ανθρωπος εγω τον εχω κατασυμπαθησει. Το κακο ειναι οτι δεν αντιδρω και στα φαρμακα καλα. Εκανα 2 εξωσωματικες για να μαζεψουμε 4 εμβρυακια να στειλουμε για ελεγχο χρωμοσωματων..τωρα λεω να κανω μια τελευταια επειδη μου αλλαξε φαρμακο, αν και ο ιδιος δεν ειναι και πολυ αισιοδοξος και μετα δανεικο. Σκεφτειτε το για Ελλαδα. Στο κεντρο του Κανακα βλεπω πιο πολλα ζευγαρια απο εξωτερικο παρα απο Ελλαδα! Καναδα, Αυστραλια, απο παντου! Δεν ξερω γιατι τον προτιμουν τοσο οι ξενοι!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου elpida.Καταρχας καλη επιτυχια σ'αυτην την προσπαθεια.Μην προδικαζεις τιποτα.                                                                                                                                                    Στον φυσικο κυκλο εγω ειμαι ξυπνια δεν ειναι τιποτα ενα στιγμιαιο τσιμπημα,μετα καθεσαι 10' ντυνεσαι και φευγεις. Η μονη φορα που ηταν λιγο ζορικο ηταν τον προηγουμενο μηνα που μου τρυπησαν αγγειο και ειναι πολυ ενοχλητικο να σε πιεζουν με το αιμοστατικο δυο και τρεις φορες για να σταματησουν το αιμα οποτε με την μεθη δεν θα καταλαβαινα τιποτα,και το μετα ηταν καπως αν επρεπε να παω για δουλεια μονο αν δεν υπηρχε τροπος να το αποφυγω,ενοιωθα την αναγκη για ξεκουραση.Παντως και αυτο το μηνα χωρις μεθη θα παω και ο Θεος βοηθος,προτιμω να ειμαι ξυπνια παρολο που αυτη τη φορα φοβαμαι.Εσυ βεβαια μπορεις να επιλεξεις μεθη .Τωρα η αληθεια ειναι οτι η εξωσωματικη ειναι ακριβο σπορ ειτε με φυσικο ειτε με διεγερση παντα βεβαια εξαρταται και απο το ποσες ωοληψιες θα κανεις.Εγω που εχω κανει πολλες ωοληψιες σε φυσικο θα δωσω τα διπλασια απο οτι σε μια εξωσ. με διεγερση.   Οι φυσικοι τα εχουν ολα και αδεια ωοθηλακια και ωαρια που δεν ειναι καλα και ωαρια που γονοιμοποιουνται ανωμαλα και ωοθηλακια που την κοπανανε και χανεις και κυκλους γιατι ειναι κλειστο το κεντρο.Αλλα εσυ με τις τεραστιες δοσεις που πηρες -αν δεν παει καλα αυτη η προσπαθεια-τους επομενους τρεις μηνες δεν μπορεις να ξαναπαρεις οποτε ειναι ευκαιρια να δοκιμασεις την τυχη σου με τους φυσικους και γιατι οχι να καταφερεις να εχεις τρια πανεμορφα εμβρυακια.

Link to comment
Share on other sites

xristia s efxaristo polu. Den nomizo na ksanadokimaso me farmaka den vlepo to pleonektima. Sto telos meno me 1 ade duo pou gonimopoioude kai einai kalis eos metrias poiotitas. Tha dokimaso ton fisiko kiklo an o giatros sumfonisei. Mou fenete kai pio anodini diadikasia...

Link to comment
Share on other sites

Ναι elpida ειναι πιο ανωδυνη αλλα θελει υπομονη και επιμονη.Μακαρι να δεις μια θετικη χοριακη και να μην χρειαστει να κανεις τιποτα αλλο,σου το ευχομαι ολοψυχα.

Link to comment
Share on other sites

xristia ston fisiko kiklo ta oaria ta katapsixoun sosta? opote otan erthei I ora i diadikasia ginetai me katepsigmena kai oxi me freska opos exo kanei eos tora afou pote den eixa perisevoumena ...? Afto den meionei tis pithanotites tis gonimopoiisis?

Signomi sas exo zalisei koritsia...:-(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...