Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια! Πως είστε; Κρυακι κανει αλλά όπως λεει και η Marathn, έτσι καταλαβαίνουμε τα Χριστούγεννα!

Marathn37 καλά Χριστούγεννα και σε σένα και σου εύχομαι αυτό το εμπόδιο να είναι το τελευταίο και του χρόνου τέτοιον καιρό να γιορτάζεις μαζί με το ή τα μωράκια σου!!!

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, marathn37 είπε:

Κοριτσάκια καλημέρα!!!!

Χιόνια στο καμπαναριό που Χριστούγεννα σημαίνουν...!!!!

Κρύο τσουχτερό αλλά έτσι θα καταλάβουμε ότι έρχονται τα Χριστούγεννα!!!

Τα νεότερα από εμένα είναι ότι η εξέταση του Νίκα έδειξε βελτίωση

του ενδομητρίου-όσον αφορά το ορμονικό- αλλά η φλεγμονή εμμένει.

Δεν με αφήνει να κάνω ΕΤ. Προτείνει επανάληψη αντιβίωσης κι επανέλεγχο.

Ο γιατρός μου έγραψε βαρβάτη αντιβίωση για 20 ημέρες και θα κάνουμε και ενδομήτριες

εγχύσεις.

 Εύχομαι σε όλες, εγκυούλες και μη,

Καλά Χριστούγεννα!!!!!!

και του χρόνου να στολίσουμε το δέντρο μας ,αγκαλιά με ένα μωρούλι!!!!!!!!

Φιλιά πολλά

 

 

Καλησπέρα marathn37.  Τι είναι αυτή η φλεγμονη που σε ταλαιπωρεί?  Από τι προέρχεται ξέρεις?  Σου εύχομαι τα καλύτερα.  

Επεξεργάστηκαν by eutixoulis
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, eutixoulis είπε:

Καλησπέρα marathn37.  Τι είναι αυτή η φλεγμονη που σε ταλαιπωρεί?  Από τι προέρχεται ξέρεις?  Σου εύχομαι τα καλύτερα.  

Καλημέρα Eutixoulis!!

Είναι χρόνια φλεγμονή και δεν μπορούμε να προσδιορίσουμε ούτε πότε ούτε από τί έχει  προκληθεί.

Η ακριβής φράση του Νίκα είναι: ¨Ο Θεός ξέρει".

Βέβαια έχει υποχωρήσει από τις προηγούμενες φορές που πήρα αντιβίωση αλλά όχι τόσο ώστε να μπορώ να προχωρήσω

σε εμβρυομεταφορά.

Οπως και να έχει αυτή  η  ήπια φλεγμονή δεν κάνει το ενδομήτριο υποδεκτικό αρκετά ώστε να ριψοκινδυνεύσω

τα τελευταία εμβρυα που έχω στην κατάψυξη.

Αλλιώς θα πρέπει να πάω σε 3η δότρια και τα οικονομικά μετά από όλα όσα εχω περασει είναι εξαιρετικά δυσκόλα.

Το γνωρίζεις πολύ καλά κι εσύ...!!!

 

Εσύ έχεις νεότερα?

Επεξεργάστηκαν by marathn37
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσακια.Καλα Χριστουγεννα να εχουμε.    Μarathn απιστευτο κοπελα μου,τοσο πολυ να σ'εχει ταλαιπωρησει μια φλεγμονη τι να πω απλα ευχομαι να'ναι η τελευταια φορα που πας πισω και να'ναι το τελευταιο σου βασανο.    Εμενα βγηκε η καλλιεργεια ενδομητριου και εχω μικροβιο e-coli οποτε πρεπει να παρω αντιβιωση.Με την εξεταση ΝΙΚΑ δεν ξερω τι θα γινει δεν εχω μιλησει ουτε με ΝΙΚΑ ουτε με ΠΑΝΤΟ το αφησα για μετα τα Χριστουγεννα να ηρεμησω λιγο.Φιλια και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε ολες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!!

Είμαι 39 και διαβάζω την συγκεκριμένη ενότητα καιρό.Έχω πολύ χαμηλή αμη 0,45.

Πρόσφατα έκανα την 3η  εξωσωματική με αρνητική χοριακή ( Η 2η έδωσε εγκυμοσύνη αλλά παλλινδρόμησε). Πήγα σε άλλο γιατρόγια να μου προτείνει κάποια άλλη λύση ή κάτι που δεν κάναμε με τον γιατρό μου και μου είπε να κάνω μοριακό έλεγχο με pcr τραχηλικού υγρού ή σε ιστό περιόδου. Μου σύστησε το locus medicus αλλά δε θέλω να παω εκεί γιατι φοβάμαι τον Τσιλιβάκο με τόσα που έχω διαβάσει. 

Η πρώτη καλλιέργεια (απλή)κολπικου υγρού είχε δείξει ουρεόπλασμα. Πήρα vibramicyn για 15 μέρες αν θυμάμαι καλά και μετά δε ξαναφάνηκε ποτέ στις επόμενες 5-6 που έκανα σε βάθος μηνών. 

 

Σκέφτηκα να πάω στη βιοιατρική αμπελοκήπων για να κάνω την εξέταση σε τραχιλικό δείγμα και όχι σε ιστό περιόδου.Τι γνώμη έχει για την Βιοιατρική Αμπελοκήπων? Έχει και πιο φιλικές τιμές. 

Επεξεργάστηκαν by loralora
Link to comment
Share on other sites

Loralora καλώς ήρθες στην παρέα μας. Δυστυχώς δεν γνωρίζω πληροφορίες σχετικά με αυτα που ρωτάς. Εύχομαι όμως να ξεπεραστεί ό,τι πρόβλημα έχει παρουσιαστεί και του χρόνου να είσαι μανούλα.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Georgia72 είπε:

Loralora καλώς ήρθες στην παρέα μας. Δυστυχώς δεν γνωρίζω πληροφορίες σχετικά με αυτα που ρωτάς. Εύχομαι όμως να ξεπεραστεί ό,τι πρόβλημα έχει παρουσιαστεί και του χρόνου να είσαι μανούλα.

Ευχαριστώ Georgia72.Καλές γιορτες να εχείς και να απολαυσεις την ωραια περιοδο της ζωης σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, marathn37 είπε:

 

Καλησπέρα marathn37 εύχομαι σύντομα να γίνεις καλά από την φλεγμονή.... Έχεις πάρει ποτέ δεύτερη γνώμη για όλο αυτό???? Γιατί όπως είπες κ εσύ τα λεφτά είναι πολλά κ το γνωρίζω κ εγώ πολύ καλά....  

Επεξεργάστηκαν by Διδυμα 31+2
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, loralora είπε:

 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!!

Είμαι 39 και διαβάζω την συγκεκριμένη ενότητα καιρό.Έχω πολύ χαμηλή αμη 0,45.

Πρόσφατα έκανα την 3η  εξωσωματική με αρνητική χοριακή ( Η 2η έδωσε εγκυμοσύνη αλλά παλλινδρόμησε). Πήγα σε άλλο γιατρόγια να μου προτείνει κάποια άλλη λύση ή κάτι που δεν κάναμε με τον γιατρό μου και μου είπε να κάνω μοριακό έλεγχο με pcr τραχηλικού υγρού ή σε ιστό περιόδου. Μου σύστησε το locus medicus αλλά δε θέλω να παω εκεί γιατι φοβάμαι τον Τσιλιβάκο με τόσα που έχω διαβάσει. 

Η πρώτη καλλιέργεια (απλή)κολπικου υγρού είχε δείξει ουρεόπλασμα. Πήρα vibramicyn για 15 μέρες αν θυμάμαι καλά και μετά δε ξαναφάνηκε ποτέ στις επόμενες 5-6 που έκανα σε βάθος μηνών. 

 

Σκέφτηκα να πάω στη βιοιατρική αμπελοκήπων για να κάνω την εξέταση σε τραχιλικό δείγμα και όχι σε ιστό περιόδου.Τι γνώμη έχει για την Βιοιατρική Αμπελοκήπων? Έχει και πιο φιλικές τιμές. 

Καλημέρα.  Εγώ όλες μου τις εξετάσεις τις κάνω εκεί.  Μου την είχε συστήσει (μόνο την συγκεκριμένη βιοιατρικη) και ο προηγούμενος ιατρός μου.  Την συγκεκριμένη εξέταση την έχω κάνει και εγώ εκεί με ιστό περιόδου.  Κόστισε αν θυμάμαι καλά 300 ή 350€. Γενικά έχει καλές τιμές και τη θεωρώ αξιόπιστη.  Καλή σου επιτυχία.  

Σχετικά με το ουρεοπλασμα το βρήκα και εγώ από μια απλή εξέταση κολπικου υγρά πριν δύο μηνες( λίγο πριν κάνω εξωσωματικη) .  Δεν είχα τίποτα όταν έκανα την pcr πριν δύο χρόνια.  Και εγώ πήρα vibramicin για 14 μέρες.  Ο ιατρός που έκανα την προσπάθεια (δυστυχώς για άλλη μια φορά χοριακη μηδεν)  δεν μου ζήτησε επανεξεταση για να δει αν είμαι καθαρή πριν την μεταφορά.  Δεν έπρεπε να το ελέγξει?????? 

Επεξεργάστηκαν by eutixoulis
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, eutixoulis είπε:

Καλημέρα.  Εγώ όλες μου τις εξετάσεις τις κάνω εκεί.  Μου την είχε συστήσει (μόνο την συγκεκριμένη βιοιατρικη) και ο προηγούμενος ιατρός μου.  Την συγκεκριμένη εξέταση την έχω κάνει και εγώ εκεί με ιστό περιόδου.  Κόστισε αν θυμάμαι καλά 300 ή 350€. Γενικά έχει καλές τιμές και τη θεωρώ αξιόπιστη.  Καλή σου επιτυχία.  

Σχετικά με το ουρεοπλασμα το βρήκα και εγώ από μια απλή εξέταση κολπικου υγρά πριν δύο μηνες( λίγο πριν κάνω εξωσωματικη) .  Δεν είχα τίποτα όταν έκανα την pcr πριν δύο χρόνια.  Και εγώ πήρα vibramicin για 14 μέρες.  Ο ιατρός που έκανα την προσπάθεια (δυστυχώς για άλλη μια φορά χοριακη μηδεν)  δεν μου ζήτησε επανεξεταση για να δει αν είμαι καθαρή πριν την μεταφορά.  Δεν έπρεπε να το ελέγξει?????? 

Eutixoulis καλημέρα.

Ο γιατρός τότε (πριν απο 1 χρόνο) που βρέθηκε ουρεοπλασμα μου εδωσε αντιβιωση και δε μου είπε επανελεγχο.Μου ειχε πει οτι καλυπτομαι με την αντιβιωση γι αυτο.Εγω έκανα ξανά μόνη μου για επανέλεγχο καθως και όλες τις επόμενες προσπάθειες πριν την εξωσωματικη για ελεγχο (το ειχα σαν ρουτίνα,δικο μου πρωτόκολλο) .Η αλήθεια είναι οτι δεν το ξαναειδα στις απλες καλλιέργειες ποτέ.

Το ξέρεις φανταζομαι οτι μπορεις να το κολλησεις απο τουαλετα (ζει στο στεφανι της λεκανης πχ) 

Μην σκέφτεσαι το ουρεοπλασμα ως αιτια αρνητικής χοριακής κατα τη γνώμη μου γιατι το ειχα συζητησει κι εγω με το γιατρό τοτε.

Τελικα την εξέταση δεν την εκανα σήμερα γιατι την τεταρτη είχα κανει κολπικο υπερηχο και δεν γινοταν.Παμε για 2/1 καθότι και γόνιμες μερες τωρα οπότε οσο ζεις ελπιζεις:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!!!! Χρόνια πολλά σε όλα τα κορίτσια και σε 2 μικρά αγοράκια!!!!

Και του χρόνου Georgia να ακούσεις τα κάλαντα από τα στοματάκια τους!!!

Δίδυμα, δεν έχω πάρει άλλη γνώμη γιατί ο Νίκας είναι ο μόνος που κάνει αυτή

την εξέταση στην Ελλάδα. Υπάρχει και το era test που γίνεται στην Ισπανία (΄εχει δουλέψει ο Νίκας

με αυτους) αλλά δεν βρίσκει φλεγμονές.

Εγώ κορίτσια μου ακολουθούσα πιστά ότι μου έλεγαν οι γιατροί.

Ειχα κάνει καλλιέργεια κολπικού, τραχηλικού επιχρίσματος και εξέταση ενδομητρικού δείγματος

για μυκοπλασμα,ουρεοπλασμα , χλαμύδια κλπ. Ολες ήταν καθαρές!

Loralora, πέρασα και από τον Τσιλιβάκο και έχασα έναν περίπου χρόνο.

Σε εμας είπε πως πρέπει να βγαλει τα κρεατάκια από τη ΄μυτη ο άντρας μου για να φύγει η φλεγμονή

και να βελτιωθεί το σπέρμα. Λάθος αντιβιώση μας έδωσε

και μας έλεγε να προσπαθούμε ταυτόχρονα και σίγουρα θα έμενα έγκυος.

Αντίθετα ο ουρολόγος που πήγαμε μετα , μας συμβουλευσε πάντα με προφύλαξη για να

μην μολύνει  ο ενας στον άλλον . Σε ένα μήνα λήψης vibramycin  καθάρησε το σπέρμα και με τη λήψη

βιταμινων αυξήθηκε ο αριθμός και η κινητικότητα ενώ μειώθηκαν οι ανώμαλες μορφές.

Οι 4 από τις 5 εξωσωματικες μου ήταν με βλαστοκύστες αλλά αποτέλεσμα δεν έβλεπα,

ούτε και όταν ακολούθησα τις συμβουλές των γιατρών και πήρα δανεικά ωάρια.

Τώρα στα 42  κανω σπανίως ωορρηξία και οι ωοθήκες συχνά εχουν κύστες.

Δεν ξέρω εάν πετύχω μετά από  την θεραπεία αλλά τουλάχιστον  θα ξέρω ότι από τον παράγοντα ενδομήτριο

είμαι εντάξει και δεν υφίσταται θέμα.

Σας ζαλισα χρονιάρα μερα...

 

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marathn37 είπε:

Καλημέρα!!!! Χρόνια πολλά σε όλα τα κορίτσια και σε 2 μικρά αγοράκια!!!!

Και του χρόνου Georgia να ακούσεις τα κάλαντα από τα στοματάκια τους!!!

Δίδυμα, δεν έχω πάρει άλλη γνώμη γιατί ο Νίκας είναι ο μόνος που κάνει αυτή

την εξέταση στην Ελλάδα. Υπάρχει και το era test που γίνεται στην Ισπανία (΄εχει δουλέψει ο Νίκας

με αυτους) αλλά δεν βρίσκει φλεγμονές.

Εγώ κορίτσια μου ακολουθούσα πιστά ότι μου έλεγαν οι γιατροί.

Ειχα κάνει καλλιέργεια κολπικού, τραχηλικού επιχρίσματος και εξέταση ενδομητρικού δείγματος

για μυκοπλασμα,ουρεοπλασμα , χλαμύδια κλπ. Ολες ήταν καθαρές!

Loralora, πέρασα και από τον Τσιλιβάκο και έχασα έναν περίπου χρόνο.

Σε εμας είπε πως πρέπει να βγαλει τα κρεατάκια από τη ΄μυτη ο άντρας μου για να φύγει η φλεγμονή

και να βελτιωθεί το σπέρμα. Λάθος αντιβιώση μας έδωσε

και μας έλεγε να προσπαθούμε ταυτόχρονα και σίγουρα θα έμενα έγκυος.

Αντίθετα ο ουρολόγος που πήγαμε μετα , μας συμβουλευσε πάντα με προφύλαξη για να

μην μολύνει  ο ενας στον άλλον . Σε ένα μήνα λήψης vibramycin  καθάρησε το σπέρμα και με τη λήψη

βιταμινων αυξήθηκε ο αριθμός και η κινητικότητα ενώ μειώθηκαν οι ανώμαλες μορφές.

Οι 4 από τις 5 εξωσωματικες μου ήταν με βλαστοκύστες αλλά αποτέλεσμα δεν έβλεπα,

ούτε και όταν ακολούθησα τις συμβουλές των γιατρών και πήρα δανεικά ωάρια.

Τώρα στα 42  κανω σπανίως ωορρηξία και οι ωοθήκες συχνά εχουν κύστες.

Δεν ξέρω εάν πετύχω μετά από  την θεραπεία αλλά τουλάχιστον  θα ξέρω ότι από τον παράγοντα ενδομήτριο

είμαι εντάξει και δεν υφίσταται θέμα.

Σας ζαλισα χρονιάρα μερα...

 

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!!!

Δηλαδή η βιοψια ενδομητρίου δεν έδειξε φλεγμονή και το έδειξε η εξέταση Νίκα; 

 

Πως γίνεται αυτό; Κουφάθηκα τώρα.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Georgia72 είπε:

Χρόνια πολλα και σε σας κορίτσια με μπεμπακια στις αγκαλίες ολων μας!

Χρόνια πολλά σε όλες με υγεία σε εσάς και τις οικογένειες σας και ας ευχηθούμε ο Θεός να μας ακούσει επιτέλους το 2018. Τις καλύτερες ευχές μου. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Χρόνια Πολλά σε όλες σας και στις οικογένειές σας, υγεία, τύχη και δύναμη για να ξεπερνάμε τα εμπόδια της ζωής και κάθε σας όνειρο να πραγματοποιηθεί!!!

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια κ χρόνια πολλά καλά Χριστούγεννα κ σύντομα όλες να πραγματοποιήσετε το όνειρο σας!!!! Η αλήθεια είναι ότι ακούω πρώτη φορά αυτές τις εξετάσεις το ,era test κ την εξέταση.... Παρότι ο ενδοκρινολόγος μου με ξεψαχνισε κ έκανα μέχρι κ καρυότυπο αλλά ούτε κ από το γυναικολόγο μου(η μια αποτυχημένη με τον συγκεκριμένο)  που είχα αποτυχημένες προσπάθειες να μου πει σαν ενδεχόμενο ότι αν αποτύχει κ αυτή πρέπει να κάνεις αυτό....μπορώ να ρωτήσω κ αν θέλετε μου απαντάτε πόσες από σας που έχετε αρκετές αποτυχίες έχετε κάνει κ εξετάσει θριομβοφιλιας???? Γιατί εγώ αυτήν δεν εκανα από επιλογή κ τελικά είχα θέμα.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Πως περνάτε;

Διδυμα31+2 εγω εχω κανει έλεγχο θρομβοφιλίας και δεν έχω πρόβλημα. Οι αποτυχιες μου όπως καταλήξαμε οφείλονται στην κακή ποιοτητα ωαρίων λόγω ηλικίας.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...