Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Το πρωι πηρα τις απαντησεις!

Εκανα την υστεροσκοπηση 15 σεπτεμβριου.

Πηρα αντιβοιωση και cyclacur μεχρι τις 20  Οκτωβριου και για 10 μερες τα  καφε.

Αδιαθετησα σε 3 μερες και την τεταρτη θα βγαλω το σπιραλ και θα μου δωσει θεραπεια για λοιμωξεις που μου βρηκε ο νικας.

Εχω δρομο ακομα.

Μετα απο την georgia ,

περιμενω τα ευχαριστα απο εσενα και την eutixoulis!

Μια μια να περνει το δρομο της.

Και σε 2 χρονακια να παμε διακοπες στο νησι μου ολες μαζι με τα παιδακια και τους ανδρες μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αδιαθετησες τρεις μερες μετα την υστεροσκοπιση;και γω ετσι ακριβως..τωρα τι ειναι το σημερινο παλι δεν ξερω..εχω τρομαξει λιγο..τωρα δηλαδη για ποσο καιρο υα κανεις θεραπεια για τις λοιμοξεις;μετα αμεσα εμβρυομεταφορα;μακαρι ολες μας να τα καταφερουμε..

Α οχι συγνωμη εσυ πηρες αμεσως σικλακουρ αρα ετσι ρυθμιστηκε η περιοδος σου..ετσι κοπελα μου βημα βημα..τι ωραια να ρθουμε στο υπεροχο  νησι σου..και μετα στο δικο μου ε;χαχα..

Επεξεργάστηκαν by Candy Crash
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.

Περαστικά σου Candy Crash! Όλα να πάνε κατ' ευχήν! Έκανες ακομα ενα βημα πιο κοντα στο μπεμπακι σου!

Εγω κοριτσια σήμερα ειχα γιατρο. Ολα καλα, εκτος απο μια εξεταση αντισωματων ερυθρας που εδειξε θετικη τιμη και θορυβηθηκα. Περασαν πολλα απο το μυαλο μου. Βεβαια ο γιατρος μου ειπε να μην ανησυχω, αλλα να κανω μια επαναλειψη στο ΠΑΣΤΕΡ. Αφου μου ζητησε επαναλειψη, οταν ηρθαμε στο σπιτι παλι ανησυχουσα. Ευτυχως βρηκε καποιες πληροφοριες ο αντρας μου στο ιντερνετ που δοθηκαν απο γιατρο σε μια κοπελα που ρωτουσε γιατι της ειχε συμβει το ιδιο και εγραφε πως το σημαντικο ειναι να ειναι αρνητικο το IGM (που ευτυχως σε μενα ειναι). Tο IGG που βγηκε θετικο, ειναι πιθανοτατα τα αντισωματα που αναπτυχθηκαν οταν εκανα μικρη το εμβολιο, οποτε δεν υπαρχει λογος ανησυχιας. Ηρεμησα καπως...

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Georgia72 είπε:

Γεια σας κορίτσια.

Περαστικά σου Candy Crash! Όλα να πάνε κατ' ευχήν! Έκανες ακομα ενα βημα πιο κοντα στο μπεμπακι σου!

Εγω κοριτσια σήμερα ειχα γιατρο. Ολα καλα, εκτος απο μια εξεταση αντισωματων ερυθρας που εδειξε θετικη τιμη και θορυβηθηκα. Περασαν πολλα απο το μυαλο μου. Βεβαια ο γιατρος μου ειπε να μην ανησυχω, αλλα να κανω μια επαναλειψη στο ΠΑΣΤΕΡ. Αφου μου ζητησε επαναλειψη, οταν ηρθαμε στο σπιτι παλι ανησυχουσα. Ευτυχως βρηκε καποιες πληροφοριες ο αντρας μου στο ιντερνετ που δοθηκαν απο γιατρο σε μια κοπελα που ρωτουσε γιατι της ειχε συμβει το ιδιο και εγραφε πως το σημαντικο ειναι να ειναι αρνητικο το IGM (που ευτυχως σε μενα ειναι). Tο IGG που βγηκε θετικο, ειναι πιθανοτατα τα αντισωματα που αναπτυχθηκαν οταν εκανα μικρη το εμβολιο, οποτε δεν υπαρχει λογος ανησυχιας. Ηρεμησα καπως...

Τα IGg αντισώματα είναι η μνήμη του οργανισμού, ότι δλδ κάποια φορά στο παρελθόν έχει έρθει σε επαφή με τον ιό, είτε μέσω εμβολίου είτε μέσω ασθένειας, και έχει αναπτύξει ανοσία, οπότε μην ανησυχείς. Να ανησυχούσες αν δεν ήταν θετικά γιατί τότε θα έπρεπε να προσέχεις να μην κολλήσεις. Συγνωμη κιόλας για την ερώτηση αλλά τόσο καιρό που προσπαθείτε, ο γιατρός δεν είχε συστήσει προγεννητικό έλεγχο; Η εξέταση για την ερυθρά είναι υποχρεωτική και μου κάνει εντύπωση. Αν κ δεν έχω καμία δουλειά σε αυτό το ποστ, το παρακολουθώ κάποιες φορές κ χάρηκα που έμεινες έγκυος και το ίδιο εύχομαι κ στα υπόλοιπα κορίτσια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.

Σημερα εχω ραντεβου με τον γιατρο...

Με εχει πιασει ενα αγχος απιστευτο

Για το τι θα πει

Εχω καθυστερηση 16 μερες

Πονα το στηθος μου εχω αναγουλες αλλα τα τεστ αρνητικα και σκεφτομσι οτι θα χω καμμια κυστη αντε παλι φαρμακα η επεμβαση κλπ κλπ....ουφ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Georgia,θα σου γραψω γρηγορα γιατι παω  στη δουλεια!

Εγω οταν εκανα πριν 10 χρονια την εξεταση για τα αντισωματα της ερυθρας βρηκα οτι δεν τα εχω και πρεπει να κανω το εμβολιο της ερυθρας.

Το οτι ειναι θετικο νομιζω οτι εχει δικιο η  lenia .Βγηκε θετικο γιατι εχεις τα αντισωματα που σημαινει οτι δεν θα κολλησεις ευκολα κι αν συμβει θα την περασεις ελαφρα.Εγψ ειμαι βεβαια σιγουρη οτι την εχεις περασει μικρη γι αυτο βκηκε θετικο!

Εσυ ,δεν εχει σχεση με το ωαριο!

Μην αγχωνεσαι,αλλωστε ειναι επικινδυνη τους πρωτους 3 μηνες!

Εχεις κανει εξεταση για τοξοπλασμωση?

Θα σας γραψω το απογευματακι!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Πως ειστε;

Lenia οι εξετασεις αυτες ειναι ο κλασσικος προγεννητικός έλεγχος που κάνουν όλες οι εγκυμονούσες. Δεν θυμαμαι αν τα ειχαμε κανει στο κεντρο εξωσωματικης. Ειχαμε κανει απειρες. Μπορει να ηταν κι αυτες μεσα, αλλα ο γυναικολογος μου ουτως ή άλλως θελει καποιες να ξαναγινουν. Οπως πχ στο κεντρο ειχαμε κανει σιγουρα για ηπατιτιδα, για aids κλπ, αυτος ο γιατρος ηθελε να τις ξανακανω.

Thia μου, μην βιαζεσαι να βγαλεις συμπεράσματα. Μπορει να μην ειναι τιποτα απο ολα αυτά. Τι ωρα εχεις ραντεβου;

Astrogea μου ναι, μεσα σε αυτες του προγεννητικου ηταν και το τοξοπλασμα. Ευτυχως δεν εχω τιποτα. Σχετικα με τα αντισωματα της ερυθρας ειναι οπως τα ειπε και η Lenia. Το βρηκαμε και στο ιντερνετ με τον αντρα μου και μου το επιβεβαιωσε και μια αλλη κοπελα απο το αλλο θεμα που γραφουμε που ειναι γιατρος. Οποτε ηρεμησα. Απλως ειχα χθες την ανησυχια και σκεφτομουν πως αφου και ο γιατρος μου λεει να μην ανησυχω, γιατι να με στειλει για επαναλειψη. Ο αντρας μου λεει μηπως παιρνει κανενα ποσοστο... Τελος παντων. Ας ειναι ολα καλα και ας πληρωσουμε και κατι παραπανω. Τοσα εχουμε δωσει ολα αυτα τα χρονια. Τι να κανουμε; Καλη εργασια.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι εγγυος.

Πεμπτη απογευμα θα παω για υπερηχο και για να μου γραψει εξετασεις.

Ο γιατρος πολυ ηρεμος και καθησυχαστικος.

Του μιλησα παλι για την fsh οτι ηταν υψηλη πριν 1.5 μηνα που εκανα και μου ειπε επι  λεξη οτι εχουν μεινει με δικα τους γυναικες με πιο υψηλη fsh απο εμενα.

 

Τωρα γυρισα δουλεια

Δεν εχω ορεξη αλλα το παλευω

 

Link to comment
Share on other sites

Thia μου, κριμα που δεν εισαι εγγυος τελικα.... Ειχα μια ελπιδα... Παντως ειμαι πολυ σιγουρη πως θα τα καταφερεις. Εχω θετικο προαισθημα!

Lenia μου να κανω μια μικρη διορθωση στην πληροφορια που σας εδωσα μεσα στη χθεσινη κουραση μου. Μου το εξηγησε και ο αντρας μου, αλλα δεν το "επιασα" καλα.

Ειναι και η IgM ασθενως θετικη με τιμη 1,25 και τιμη αναφορας <1,00 το οποιο μεταφραζεται, οπως διαβασε, κατα 99% σε αρνητικη τιμη και οφειλεται στην ευαισθησια του μηχανηματος. Εγω εχθες ακουσα το αρνητικο και κολλησα με τη λεξη αυτη και σημερα που ειδα τις εξετασεις μονη μου και διαβασα "ασθενως θετικο" παλι ανησυχησα. Γι' αυτο με στελνει ο γιατρος και στο ΠΑΣΤΕΡ για να βεβαιωθει. Συγγνωμη για την παραπληροφορηση...

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε πειραζει georgia μου. Το περιμενα

Ειμαι καλα ο γιατρος το πα βημα βημα και φαινεται οτι ξερει πολυ καλα τι κανει.

Πιστευω θα την βρω την ακρη.

Το γνωριζετε πολυ καλα ολες εδω οτι ειναι ψυχοφθορα σα διαδικαδια.

Κι εγω και ο αρραβωνιαστικος μου εχουμε απογοητευθει παρα πολυ ολο εμποδια συνανταμε...

Αλλα παιρνω δυναμη και απο εσας εδω και συνεχιζω

Εσυ μην ανησυχεις...και να μην εχεις τα αντισωματα δεν παθαινεις τιποτε απλως χρειαζεσαι περισσοτερη προσοχη:)

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω Thia μου. Απλως ανησυχησα γιατι μια τιμη δεν επρεπε να την εχω. Αλλα μαλλον ειναι λογω μηχανηματος.

Κι εσεις θα τα καταφερετε. Απλως θελει λιγη ακομη προσπαθεια.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Thia μου μην απογοητευεσαι οσο πιο ανηφορικος και δυσβατος ειναι ο δρομος τοσο πιο ομορφη ειναι η θεα οταν φτασεις στη κορυφη!στα λεω να τα ακουω και γω..κανε υπομονη και θαρρος θα ρθουν και οι καλες ημερες!!

Επεξεργάστηκαν by Candy Crash
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια το μονο που πρεπει να σκεφτομαστε ειναι οτι τα καλα νεα ειναι μπροστα μας!

Thia εοσαι σε καλα χερια,και ο  γιατρος ειναι στο δημοσιο οποτε δεν εχει κανενα οικονομικο συμφερον απο σενα !

Θα μπεις σε μια σειρα και θα δεις οτι θα τα σκεφτεσαι αυτα που περνας τωρα και θα γελας!

Να του εχεις εμπιστοσυνη!

Georgia δεν πρεπει να ανυσηχεις τοσο πολυ!χαλαρωσε και απολαυσε την εγκυμοσυνη σου γιατι το αγχος σου μπορει να επειρεασει την κυηση.

Candycrash φιλακια

Εχουμε η μια την αλλη,να τα λεμε να ξεσπαμε!

Να τα λεμε να περνουμε δυναμη!

Link to comment
Share on other sites

Το αγχος κοριτσια παιζει πολυ ρολο.

Εμενα μου ειπε οτι ενδομυχα μπορει να εχω αγχωθει να αδιαθετησω και απο το αγχος μου αυτο να μην αδιαθετω!!

Θα παω Πεμπτη απογευμα για υπερηχο να δουμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Thia μιυ συ εβει το ιδιο προπερσυ.τα χριστουγεννα ετοξμαζομουν για εξωσωματικη καξ δεν αδιαθετησα καθολου!

Ηταν ο μονος μηνας στη ζωη μου που δεν εχω αδιαθετησει!

Μαλλον ψεμματα αλλη μια φορα παλξ χριστιυγεννα λογω μιας κυστης 6 εκ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Τι κανετε; Εχουμε καμια κοπελα που γιορταζει ή εχετε καποιον που γιορταζει; Σε καθε περιπτωση, χρονια πολλα με υγεια και καθε καλό!

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!

Τι κανετε?

Εγω ταλαιπωρουμαι απο το εντερο -πιστευω ειναι απο την ταλαιπωρια-σημερα αλλα αυριο το απογευμα εχω ραντεβου για υπερηχο και συνταγογραφηση.

Γιωργια μου πως εισαι?

Astrogea  kαλα?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχω σημερα πολλους που γιορταζουν!

Εχω μεγαλη αγαπη για τον αρχαγγελο μιχαηλ,τοση που εχω πει οτι το παιδι μου αν ειναι αγορι θα το βγαλουμε μιχαηλ-αγγελο!

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΚΑΙ ΟΣΕΣ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ!

Thιa μου ολα καλα και στη δουλεια και στην υγεια μιυ που ειναι το πιο συμαντικο!

Να μας πεις τα νεα σου αυριο!

ΕΧω νεα γιατι πηγα στο γιατρο σημερα αλλα επειδη ηταν πολυ κουραστικη μερα θα σας τα γραω tommorow!

Πολλα φιλια για καληνυχτα!

 

Link to comment
Share on other sites

Thia μου, καλή αρχη αύριο! Περαστικα με το εντερακι.

Astrogea μου, να τους χαιρεσαι ολους τους εορταζοντες και να εχεις παντα τη βοηθεια του Αρχαγγελου Μιχαηλ! Περιμενουμε τα νεα σου που πιστευω πως θα ειναι ευχάριστα!

Καλη σας νυχτα και όνειρα γλυκα...

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μου και σας ευχαριστω πολυ για τη δυναμη που μου δινετε!

Χθες ειδα πολυ ομορφο ονειρο....ειδα οτι ημουν εγγυος και δεν το πιστευα. Και ειδα μια μορφη που μου εβγαζε ηρεμια να μου λεει εισαι δε βλεπεις την κοιλια σου?και του λεγα δεν ειμαι αφου εκανα εξετασεις και μου ειπε θα τα καταφερεις και θα εισαι!!

Οποτε παω δυναμικα σημερα

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα κοριτσια.Χρονια πολλα για τον αγιο και ας ειναι βοηθεια μας.Thia αντε να κανεις τον υπερηχο να μπαινεις σε μια σειρα ,το ονειρο θα γινει πραγματικοτητα Candy με το καλο να ξεκινησεις Georgia πως πας απο ανακατοσουρες και μεση;Astrogea περιμενουμε νεα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι απο μενα. Καλα ειμαι. Απο την αρχη της εβδομάδας δεν εχω ανακατοσουρες. Η μεση με πονεσε μια-δυο φορες αλλα περασε. Για την επαναλειψη των αντισωματων της ερυθρας λεω να παμε τη Δευτερα. Στενοχωρηθηκα γιατι χθες στο αλλο θεμα που συμετεχω μας ανακοινωσε μια κοπελα πως χανει το μωρακι της... Πηγαιναμε μαζι....

Μπραβο Thia για την θετικη ψυχολογια! Ετσι πρεπει να προχωρησεις. Με ψυχολογια νικητριας!

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Xαιρομαι που εισαι καλα Georgia τελειο που σταματησαν οι ανακατοσουρες αντε να τελειωνεις και με τα αντισωματα της ερυθρας να μην το εχεις εννοια.Πολυ κριμα για την κοπελια,τι να πει κανεις τα λογια φτωχα,εσυ οσο μπορεις προσπαθησε να μην επηρεαστεις.

Link to comment
Share on other sites

Thia!

πολυ σημαδιακο ονειρο!

Να το θυμασαι οταν πεφτεις ψυχολογικα γιατι δεν ειναι τυχαιο και μαλιστα τετοια μερα!

Georgia δεν τα διαβαζω ολα γιατι ειναι πολλα αλλα θα μπω να μαθω γιατι πραγματικα στεναχωρηθηκα!

Δυσκολο να μην σε επηρεασει!

Πιστευω πως ολα τα κοριτσια που γραφοτν,δεν βαζω εμενα γιατι οι σελιδες γεμιζουν γρηγορα και χανω επεισοδια,θα καταφερουν πολυ γρηγορα να τη βοηθησουν να το ξεπερασει ,ειδικα οταν κανονισετε να τα πειτε και απο κοντα,καλυτερα!

Xristia πολλα φιλια!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...