Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περίοδος και ύψος


Recommended Posts

Γεια και απο εμενα.Εχω μια κορη 13 χρονων κ τριων μηνων.Αδιαθετησε πριν λιγες μερες κ θελω να σας ρωτησω κτ:Εγω η μαμα της ειμαι 1,60 κ ο μπαμπας της 1.85.Για τους πεθερους μου δεν ξερω παντως οι γονεις μου ηταν 1.83 η μαμα μου και 1.85 ο μπαμπας μου.Η κορη μου ειναι τωρα 1.55 πιστευετε οτι θα ψηλωσει αλλο;.Ποσο περιπου θα γινει;Αξιζει να σημειωσω οτι εγω ειχα τα γονιδια για να γινω ψηλη αλλα δεν εγινα λογω καποιας αρρωστιας.Η κορη μου ειναι γεννημενη προωρα και για αυτο ειχε απωλεια αυξητικης ορμονης με αποτεσμα να ειναι παθολογικα κοντη και να σταματησει η αναπτυξη της απο 4 χρονων.Ξαναξεκινησε να ψηλωνει στα 9 αφου η γιατρος εκρινε απαραιτητο να κανει ενεση αυξητικης ορμονης καθως δεν αναπτυσσονταν ουτε τα εσωτερικα της οργανα...Εγω αγχωθει πολυ γιατι εκτος απο το οτι ειναι κοντη εχει γενικα προβληματα λογω υψους
😒😒😒😒😒
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εγω ξέρω ότι μέσα σε ένα χρόνο έρχεται η περίοδος με το που εμφανίζεται χνούδι κι τριχουλες σε μασχάλη κι εφηβαιο..

Προσωπικά στα εννιά ειχα χνούδι κι δυο τριχουλες σε αυτά τα σημεία κι στα δέκα πρώτη έμμηνο ρυση...ομως ψηλωνα κανονικά ως τα 12...στα εννιά ημουν 134 κι στα δέκα 140 κι έφτασα το 160... Ομως καλο ειναι να τη καθυστερησετε την εμμηνο ρυση για πολλούς λόγους κυρίως ψυχολογικούς κι έπειτα ανάπτυξης κι ύψους..αφου υπάρχει διαδικασία πρόληψης κι καθυστέρησης της εμμηναρχης.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Πήγα στην ενδοκρινολόγο τον Οκτώβριο και μου είπε ότι όντως έχει βγάλει τριχούλες αλλά αν δε δούμε στήθος δεν έρχεται περίοδος. Μου ειπε συγκεκριμένα ότι από τη στιγμή που πετάει το στήθος σε 1-1,5 χρόνο βλέπει περίοδο το κορίτσι ... οπότε προς το παρόν δεν κάνουμε κάτι.

Να στηριχτώ (είναι διευθύντρια στο Παίδον τι στο καλό) ή να πάω και για 2η γνώμη. Καμία καλή ενδοκρινολόγο σε αυτά τα θέματα έχετε? Ο Χιώτης είναι καλός?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ξέρω ότι θέματα ανάπτυξης που σχετίζονται με ορμονικά, τα παρακολουθεί ειδικό τμήμα του Παίδων που βρίσκεται στις αρχές της Μεσογείων. Εκεί μετράνε και οστική ανάπτυξη και τα υπόλοιπα που ανέφεραν οι κοπέλες προηγουμένως. Εκεί έστειλαν και τον ανιψιό μου από Θεσ/νικη, σχετικά με θέματα υγείας που είχε που του καθυστέρησαν σωματική ανάπτυξη αρκετά. Δεν ξέρω αν μπορείς να πας κατευθείαν ή χρειάζεται παραπεμπτικό από κάπου, ψάξε το λίγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Ξέρω ότι θέματα ανάπτυξης που σχετίζονται με ορμονικά, τα παρακολουθεί ειδικό τμήμα του Παίδων που βρίσκεται στις αρχές της Μεσογείων. Εκεί μετράνε και οστική ανάπτυξη και τα υπόλοιπα που ανέφεραν οι κοπέλες προηγουμένως. Εκεί έστειλαν και τον ανιψιό μου από Θεσ/νικη, σχετικά με θέματα υγείας που είχε που του καθυστέρησαν σωματική ανάπτυξη αρκετά. Δεν ξέρω αν μπορείς να πας κατευθείαν ή χρειάζεται παραπεμπτικό από κάπου, ψάξε το λίγο.

 

εκεί είχα πάει πιο παλιά και δεν έμεινα πολύ ευχαριστημένη από τη γιατρό που μας παρακολουθούσε.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ξέρω ότι μέσα σε ένα χρόνο έρχεται η περίοδος με το που εμφανίζεται χνούδι κι τριχουλες σε μασχάλη κι εφηβαιο..

Προσωπικά στα εννιά ειχα χνούδι κι δυο τριχουλες σε αυτά τα σημεία κι στα δέκα πρώτη έμμηνο ρυση...ομως ψηλωνα κανονικά ως τα 12...στα εννιά ημουν 134 κι στα δέκα 140 κι έφτασα το 160... Ομως καλο ειναι να τη καθυστερησετε την εμμηνο ρυση για πολλούς λόγους κυρίως ψυχολογικούς κι έπειτα ανάπτυξης κι ύψους..αφου υπάρχει διαδικασία πρόληψης κι καθυστέρησης της εμμηναρχης.

 

Συγνωμη, να καθυστερησει την περιοδο που ερχεται φυσιολογικα σε ενα κοριτσι 13 ετων και 3 μηνων? Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

 

Συγνωμη, να καθυστερησει την περιοδο που ερχεται φυσιολογικα σε ενα κοριτσι 13 ετων και 3 μηνων? Τι λετε?

 

όχι δε λέει αυτό. Λέει να καθυστερήσει την περίοδο σε ένα κορίτσι που είναι 9 και πρόκειται να αδιαθετήσει στα 10. (και στην περίπτωση μας είναι και 1,30)

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχει ρωτησει και αλλη μαμα μετα, καλο ειναι να γραφει που απευθυνεται γιατι γινεται παρανοηση με διαφορα αποτελεσματα.

Οσο για το ερωτημα το δικο σου, απο την πεμπτη δημοτικου μπορει να αδιαθετησει ενα κοριτσι. Το οτι εβγαλε τριχοφυια δεν σημαινει οτι θα αδιαθετησει (η δικια μου ειχε αλλα αδιαθετησε στην πρωτη γυμνασιου). Καλυτερα να σε καθοδηγησει η παιδιατρος γιατι πολλες φορες παμε να κανουμε κατι καλυτερο και δημιουργουμε προβληματα στα παιδια μας.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχει ρωτησει και αλλη μαμα μετα, καλο ειναι να γραφει που απευθυνεται γιατι γινεται παρανοηση με διαφορα αποτελεσματα.

Οσο για το ερωτημα το δικο σου, απο την πεμπτη δημοτικου μπορει να αδιαθετησει ενα κοριτσι. Το οτι εβγαλε τριχοφυια δεν σημαινει οτι θα αδιαθετησει (η δικια μου ειχε αλλα αδιαθετησε στην πρωτη γυμνασιου). Καλυτερα να σε καθοδηγησει η παιδιατρος γιατι πολλες φορες παμε να κανουμε κατι καλυτερο και δημιουργουμε προβληματα στα παιδια μας.

 

Είχε τριχοφυϊα στα επίμαχα σημεία?

 

Προφανώς και θα με καθοδηγήσει γιατρός απλά παίρνω και γνώμες κατά πόσο πρέπει να τρέξω ή όχι.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα. Πήγα στην ενδοκρινολόγο τον Οκτώβριο και μου είπε ότι όντως έχει βγάλει τριχούλες αλλά αν δε δούμε στήθος δεν έρχεται περίοδος. Μου ειπε συγκεκριμένα ότι από τη στιγμή που πετάει το στήθος σε 1-1,5 χρόνο βλέπει περίοδο το κορίτσι ... οπότε προς το παρόν δεν κάνουμε κάτι.

Να στηριχτώ (είναι διευθύντρια στο Παίδον τι στο καλό) ή να πάω και για 2η γνώμη. Καμία καλή ενδοκρινολόγο σε αυτά τα θέματα έχετε? Ο Χιώτης είναι καλός?

 

Φίλια Δημητριάδη στο Ν. Ψυχικό. Ήταν στη Αμερική , νέα πολύ ενημερωμένη, τη θεωρώ εξαιρετική.

Link to comment
Share on other sites

Είχε τριχοφυϊα στα επίμαχα σημεία?

 

Προφανώς και θα με καθοδηγήσει γιατρός απλά παίρνω και γνώμες κατά πόσο πρέπει να τρέξω ή όχι.

 

Ναι, και μαλιστα ειχα παρει τον παιδιατρο μου (ηταν λιγο πριν επιστρεψω απο το εξωτερικο) και μου ειχε πει οτι ειναι φυσιολογικο. Οπως σου ειπα αδιαθετησε πρωτη γυμνασιου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
επίκαιρο το θεμα..χτες πήγαμε σε μία εξαιρετική αναπτυξιολόγο, που ως πρόσφατα ήταν στην Αμερική...η κόρη μου δέκα ετών, κάτω κάτω καμπύλη βάρος ύψος..Μας είπε τα εξής..Μέτρηση οστικής ηλικίας με ακτινογραφία χεριού, ύπνος στις ενιάμιση για να εκκρίνεται η αυξητική ορμόνη, καλή διατροφή με μπρόκολο, ψάρι δύο φορές τη βδομάδα, κεφίρ, αμύγδαλα, ρόδι. Επίσης ήλιος, συμπλήρωμα βιταμίνης ντέ και απαραίτητα γυμναστική για την ανάπτυξη. Την υπολογίζει γύρω στο 1.61, ε΄γω είμαι 1.55 και ο μπαμπας της 1.80

 

μπορείς σε παρακαλώ να μου στειλεις τα στοιχεία της αναπτυξιολόγου?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κι απο εμενα.Η μεγαλη μου κορη απο το καλοκαιρι (8,5) εμφανισε τριχοφυια στο εφηβαιο (χνουδάκι) και στις μασχαλας. Προχτες αρχισε να παραπονιέται για πονο στο στήθος και παρατηρησα ενα πρηξιμο στη μια θηλη. Πανικοβλήθηκα γιατι ειναι μόλις 1,34 και μου εχει πει η γιατρος οτι μολις αρχισει το στήθος σε 1,5-2χρονια αδιαθετουν .Αν κρινω απο εμενα αντε να πηρα 5ποντους απο τα 11 που αδιαθετησα. Ημουν ομως πολυ ψηλη απο μικρη κι εμεινα στο 1,62. Ο άντρας μου ειναι 1,85. Σκεφτομαι να κανω καποια παρεμβαση να καθυστερησουμε την περιοδο αλλα εδω διαβαζω οτι πολλες πηρατε αρκετα και μετα την περιοδο. Θα ήθελα τις εμπειριες σας και καποιον καλο γιατρο. Help!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κι απο εμενα.Η μεγαλη μου κορη απο το καλοκαιρι (8,5) εμφανισε τριχοφυια στο εφηβαιο (χνουδάκι) και στις μασχαλας. Προχτες αρχισε να παραπονιέται για πονο στο στήθος και παρατηρησα ενα πρηξιμο στη μια θηλη. Πανικοβλήθηκα γιατι ειναι μόλις 1,34 και μου εχει πει η γιατρος οτι μολις αρχισει το στήθος σε 1,5-2χρονια αδιαθετουν .Αν κρινω απο εμενα αντε να πηρα 5ποντους απο τα 11 που αδιαθετησα. Ημουν ομως πολυ ψηλη απο μικρη κι εμεινα στο 1,62. Ο άντρας μου ειναι 1,85. Σκεφτομαι να κανω καποια παρεμβαση να καθυστερησουμε την περιοδο αλλα εδω διαβαζω οτι πολλες πηρατε αρκετα και μετα την περιοδο. Θα ήθελα τις εμπειριες σας και καποιον καλο γιατρο. Help!!!

 

Το αν το παιδί θα συνεχίσει να ψηλώνει ή όχι θα στο πει μόνο ο γιατρός, μετά από ακτινογραφία. Είναι στανταρ εξέταση αν υποπτεύεσαι ότι πλησιάζει εφηβεία. Ένας οποιοσδήποτε ενδοκρινολόγος θα βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια πανικός!!!!! Άρχισε και το στήθος της να πρήζεται! Babycorba να πάω στη δικιά σου να πάρω 2η γνώμη. Είναι ανοιχτή σε θέματα καθυστέρησης περιόδου κλπ???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Φίλια Δημητριάδη στο Ν. Ψυχικό. Ήταν στη Αμερική , νέα πολύ ενημερωμένη, τη θεωρώ εξαιρετική.

 

Κορίτσια πανικός!!!!! Άρχισε και το στήθος της να πρήζεται! Babycorba να πάω στη δικιά σου να πάρω 2η γνώμη. Είναι ανοιχτή σε θέματα καθυστέρησης περιόδου κλπ???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γεια σας,είμαι 13 ετών και πιστεύω ότι έχω πολύ αργή αναπτυξη!Ανυσηχω πολύ για το ύψος μου!!Ας τα πάρω από την αρχή είμαι 1,48 και 48,5 κιλά δηλαδή είμαι λίγο παχουλη,τελως πάντων η μαμά μου είναι 1,67 και ο μπαμπάς μου 1,74

Επίσης δεν μου έχει έρθει η περίοδος και έχω λίγες προς ελάχιστες τρίχες στην μασχάλη και αρκετές στην "περιοχή".Η μαμά μου αδιαθετησε το καλοκαίρι που τελείωσε την πρώτη γανασιου και εγώ σε λίγες μέρες πάω δευτέρα γυμνασίου.Ποτε θα μου έρθει η περιοδος;Πόσο θα ψηλωσω;Θέλω να γίνω πάνω από 1,65

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλους! Έχω μία κόρη 11.5 χρονών που έχει αδιαθετήσει εδώ και ένα χρόνο (δηλαδή στα 10.5) .Ηταν 1.59 στο ύψος τότε και τώρα είναι 1.65. Από την εμπειρία σας πόσο ύψος πήραν τα κορίτισα σας και για πόσο καιρό μετα? 

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα περιγράφεις δεν έχεις μπει ακόμη στην διαδικασία για την περίοδό σου. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχείς, θα ψηλώσεις με βάση και το ύψος των γονιών σου. Να τρέφεσαι σωστά και να ασκείσαι και όλα θα γίνουν...

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 8/29/2017 at 9:35 PM, Ανώνυμη Κοπελα said:

Γεια σας,είμαι 13 ετών και πιστεύω ότι έχω πολύ αργή αναπτυξη!Ανυσηχω πολύ για το ύψος μου!!Ας τα πάρω από την αρχή είμαι 1,48 και 48,5 κιλά δηλαδή είμαι λίγο παχουλη,τελως πάντων η μαμά μου είναι 1,67 και ο μπαμπάς μου 1,74

Επίσης δεν μου έχει έρθει η περίοδος και έχω λίγες προς ελάχιστες τρίχες στην μασχάλη και αρκετές στην "περιοχή".Η μαμά μου αδιαθετησε το καλοκαίρι που τελείωσε την πρώτη γανασιου και εγώ σε λίγες μέρες πάω δευτέρα γυμνασίου.Ποτε θα μου έρθει η περιοδος;Πόσο θα ψηλωσω;Θέλω να γίνω πάνω από 1,65

Σε εμένα και την καλύτερή μου φίλη ήρθε προς το τέλος της Δευτέρας Γυμνασίου. Για το ύψος νομίζω έχεις 2-3 ακόμα χρόνια να παρεις. Μην αγχώνεσαι γενικα, τρώγε καλά και πινε πολύ γαλατακι!

Link to comment
Share on other sites

On 14/9/2017 at 9:59 ΜΜ, apricot είπε:

Καλησπέρα σε όλους! Έχω μία κόρη 11.5 χρονών που έχει αδιαθετήσει εδώ και ένα χρόνο (δηλαδή στα 10.5) .Ηταν 1.59 στο ύψος τότε και τώρα είναι 1.65. Από την εμπειρία σας πόσο ύψος πήραν τα κορίτισα σας και για πόσο καιρό μετα? 

Εγω δεν πηρα ποντο, η κορη μου 6-7, και οι δυο αδιαθετησαμε νωρις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...