Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

GEMAKOAL, ευχαριστούμε για τις εμπειρίες σου.

Τι γίνεται το βράδυ όταν θηλάζεις δύο παιδιά; Απ΄ό,τι κατάλαβα σε άλλο ποστ σου, ο μικρός τώρα πια είναι "εύκολος", αλλά στην αρχή τι γίνεται;

 

στην αρχη κοιμομασταν "ολοι" μαζι στο δωματιο μας !

οποτε οταν ξυπναγε ο μικρος , τον εφερνα γρηγορα στο σαλονι για να μην ξυπνησει η μεγαλη !

σε περιπτωση που ξυπναγαν και τα 2 ...... θηλαζαν και τα 2 μαζι (οπως και την μερα)

ημουν τυχερη γιατι ο μπεμπης μου ηταν και ειναι "πολυ" καλο μωρο στα θεματα του φαγητου και του υπνου

αλλο ενα θετικο στο tandem nursing....επειδη οι θηλασμοι ειναι συχνοι , το γαλα δεν προλαβαινει να μεινει ωρα στο στηθος και ετσι ειναι παχυ , αρα χορταινει το μωρο με πιο γρηγορο (σε διαρκεια)θηλασμο

(αυτο το συμπερασμα ειναι απο καθαρα δικη μου εμπειρια , ετσι ?μην αρχισει και βαραει κανεις....)

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα κοριτσια!

ε ναι λοιπον ειναι θετικο..σημερα το πρωι εκανα το τεστ...2 φορες..νομιζω πως κατα βαθος το ηξερα..τωρα τι κανουμε???:lol:

Η μικρη θηλαζει κανονικοτατα..

Εχω αγωνια για το τι θα μου πει ο γυναικολογος μου.Ειμαι πολυ ικανοποιημενη γιατι σταθηκε καλος γιατρος, νομιζω ομως πως δεν ειναι και πολυ ενημερωμενος για τον θηλασμο..τον υποστηριζει αλλα μου πεταξε και τα κουφα του στην αρχη:?

Μενω επαρχεια και δεν εχουμε και την τρελη ποικιλια απο γιατρους και δεν θελω κιολας να αλλαξω.

Εχω πολλα στο μυαλο μου η μικρη κοιμαται ακομα στο κρεβατι μας..ακομα δεν εχουμε βγαλει ουτε ενα δοντι και ολο το βραδυ γκρινιαζουμε ετσι δεν ειναι και οτι καλυτερο να προσπαθισω να την βαζω στο δικο της..πρεπει ομως πριν ερθει το μωρο:|

πρεπει να ειμαι περιπου 4 εβδομαδων το καταλαβα σχεδον αμεσως απο τις θηλες μου.

Επισης αμελησα να παω στον γυναικολογο επρεπε να ειχα παει τα χριστουγεννα!!αφου σαραντησα δεν ξαναπηγα:oops:

Ουφ...τα ειπα..

Link to comment
Share on other sites

επισης να ρωτησω και κατι αλλο..ασβεστιο και σιδηρο θα υπαρχει προβλημα με τον θηλασμο.στην πρωτη μου εγκυμοσυνη επαιρνα και utrogestan και κατι αλλα που δεν θυμαμαι

Link to comment
Share on other sites

επισης να ρωτησω και κατι αλλο..ασβεστιο και σιδηρο θα υπαρχει προβλημα με τον θηλασμο.στην πρωτη μου εγκυμοσυνη επαιρνα και utrogestan και κατι αλλα που δεν θυμαμαι

 

καλη εγκυμοσυνη σου ευχομαι !!!

επαιρνα κανονικα σιδηρο κ ασβεστιο καθως και utrogestan στην αρχη

δεν ειχα κανενα προβλημα με το θηλασμο !!!!!!

 

αντε και καλο tandem nursing !!!!!!!!!!!!!

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η αληθεια ειναι οτι με φοβιζει λιγο ολο αυτο..Δλδ να μην υπαρχουν πολλες παρομοιες εμπειριες οι γιατροι να σε κοιτανε καλα καλα...ουφ...την παρασκευη εχω ραντεβου μεν το γιατρο μου....για να δουμε θα συμφωνησουμε ?? Το οικογενειακο μου περιβαλλον ηδη εχει αρχισει να μου λεει πως πρεπει να το κοψω..μπαινακης βγαινακης ξερω...αλλα εχει μοναξια κοριτσια εδω...ειναι λιγο και οι ορμονες λιγο και η ψυχολογια για τον ερχομο του καινουργιου μας μελους..νιωθω πιεσμενη.θελω να αποθηλασω φυσικα ειλικρινα μεσα απ την καρδια μου.Ξερω οτι η μικρη δεν θα θελει ν'αποθηλασει ακομα η και ν'αποθηλαζε με το μωρο σιγουρα θα το ξαναθυμοταν η το πρωτογαλα οπως ειπατε..τπτ δεν ειναι σιγουρο βεβαια.ετσι μας βλεπω κι εμας για tandem nursing...

Link to comment
Share on other sites

σας γραφω με λιγα λογια την ιστορια μας σχετικα με το tandem nursing και αν θελετα κατι ποιο συγκεκριμενο με ρωτατε ...

η πρωτη μου εγκυμοσυνη κατεληξε σε αποβολη την 8η εβδομαδα και στην εγκυμοσυνη της κορης μου επαθα 2 φορες αποκολληση (μια μεγαλη 11 εβδομαδων και μια μικροτερη 15).

η κορη μου θηλαζε αποκλειστικα μεχρι 6 1/2 μηνων οπου και ξεκινησε τις στερεες τροφες!παρολο που επεστρεψα στην δουλεια μου οταν ηταν 4 μηνων , δεν ηπιε ποτε ξενο γαλα !ειχα κανει τραπεζα μητρικου και επινε μονο γαλα της μαμας !!!

οταν η μικρη ηταν 10 μηνων , καταλαβαμε οτι ειμαι εγκυος !

λογω ιστορικου (αποβολης,αποκολλησης), ο γιατρος μου ειπε οτι πρεπει να αποθηλασω την μικρη σιγα σιγα , για να μην εχουμε καποιο προβλημα

απο τη μια χαιρομουν με την εγκυμοσυνη και απο την αλλη τρελλαινομουν οταν εβλεπα την μικρη να ουρλιαζει οταν της εδινα το μπιμπερο !!!μου τραβουσε τα ρουχα, φωναζε μαμ και μας εσπρωχνε τα μπιμπερο! της εβαλα το γαλα στο ποτηρακι του νερου της ....και ειχε να πιει νερο 5 μερες μετα !!!για να μην μακρυγορω...το μωρο δεν εδειχνε να εχει σκοπο να αποθηλασει !!!

η εγκυμοσυνη προχωρουσε ,δουλευα, ειχα την μικρη και ειχα και το αγχος μην παει τιποτα το εμβρυο !!!!

θηλαζε πρωι , μεσημερι κ βραδυ (αλλα το βραδυ 2-3 φορες)

οσο προσπαθουσα να την "αποφυγω"...τοσο εκεινη κολλουσε!

ο γιατρος μου μου ειχε πει να εχω αποθηλασει μεχρι την 24η εβδομαδα , γιατι απο κει και υστερα μπορει να ειχα συσπασεις !

βεβαια η εγκυμοσυνη μου ηταν τελεια !!!!! ο γιατρος μου ηταν πολυ χαλαρος .....και εγω θηλαζα , θηλαζα, θηλαζα!!!

 

μεχρι τον 8ο μηνα της εγκυμοσυνης η κορη μου δεν ειχε δεχτει να πιει σταγονα ξενο γαλα ! καθε βραδυ πιναμε ολοι γαλα με διαφορετικο τροπο ο καθενας ( μπας και της κινησει την περιεργια να δοκιμασει )....αλλα εκεινη τιποτα !10 διαφορετικα γαλατα πηραμε και ολα τα πεταγαμε .....ωσπου ενα βραδυ ........

 

....η μικρη ηταν μεσ την γκρινια...θηλαζε, γκρινιαζε , θηλαζε γκρινιαζε ...

την παιρνει ο μπαμπας της αγκαλια , ερχονται στην κουζινα , βρε τι ειναι , τι θες .....και δειχνει το ψυγειο και λεει .."λαλα"!!!!!!!!!!!

ζητησε και ηπιε πρωτη φορα φρεσκο-ξενο γαλα 150 ml εκεινο το βραδυ .ηταν 18 μηνων περιπου και εγω 8+ μηνων εγκυος!μετα βεβαια ζητησε και μαμ ...εννοειται αυτο !!!!

με τρελλη χαρα το πρωι σκοτωνομαι να της φερω το γαλα....το οποιο εφαγε ο νεροχυτης γιατι η μικρη ηθελε μαμ !!!

το βραδυ ηπιε 100 ml και μετα μαμ !!! ποτε επινε 150 ,ποτε 200 και καμια φορα στον πρωινο υπνο μπρορει και 250...μετα ομως παντα μαμ !!!

το γαλα μου ειχε αρχισει να γινεται πρωτογαλα και προφανως δεν χορταινε ή δεν της αρεσε η γευση του πολυ !!

να προσθεσω εδω οτι μερικες φορες ενιωθα καποια τσιμπιματακια την ωρα που θηλαζε , αλλα δεν εδινα σημασια !!!

 

ηξερα πλεον οτι θα θηλαζουν και τα δυο μου τα παιδια και ετσι προετοιμαζαμε και την μικρη !!!

ειχα ακουσει ,σε μια απο τις συναντησεις του συνδεσμου θηλασμου ,μια μαμα που εκανε tandem nursing και ειλικρινα την θαυμασα και σκεφτηκα οτι θα ηθελα να της μοιασω !!!να που ηρθε και δικη μου η σειρα....

με επιασαν πονοι να γεννησω αλλα δεν εφευγα αν δεν θηλαζε η μικρη !!!!ο αντρας μου ηταν στην πορτα , περιμενε και εμεις θηλαζαμε !!

οσο ημουν στο μαιευτηριο η μικρη δεν κοιμοταν τα βραδια χωρις μαμ , παρα μονο απο εξαντληση !

ο μπεμπης γεννηθηκε την 39η εβδομαδα (φοβομασταν για προωρο τοκετο εμεις) και το να πιασει την θηλη ηταν παιχνιδακι για αυτον , εφοσον ηταν ετοιμη απο την κορη !!!

την τριτη μερα ανεβασε ικτερο και επρεπε να μενει στην λαμπα !

πηρα το θηλαστρο να βγαζω γαλα και να του το δινουν ετσι ωστε να μην βγαινει πολυ ωρα απο τη λαμπα!!

δεν θα ξεχασω πως γουρλωσαν τα ματια της νοσηλευτριας οταν ειδαν το μπιμπερο γεματο , η οποια με ρωτησε ...κατεβασες τοσο πολυ γαλα 3η μερα ????????? της εξηγησα πως εχουν τα πραγματα και μου λεει το εξης ...- ΓΙΑΤΙ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΟΙ ΕΓΚΥΕΣ ??????????

(νοσηλευτρια και δεν ηξερε οτι οι εγκυες θηλαζουν ! ...να πω εδω οτι την ιδια ερωτηση μου την εκανε και παιδιατρος στο παιδων)...

 

γυριζοντας στο σπιτι ....αφου η μικρη χαζεψε λιγο το μωρο ,ειδε το δωρο που της εφερε το μωρο ...με εβαλε κατω για κανα μισαωρο και με ξεζουμισε !!!!!!!!!!!!!!

μετα πηγα να ταισω το μωρο και ερχεται παλι σιγα σιγα και μου λεει ....μαμα μαμ σελω !!!της δινω το αλλο στηθος και αρχισε να χαιδευει το κεφαλακι του μωρου , ενω πιναν και τα δυο το γαλα της μαμας τους!!!!!!!!

ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ !σας λεω μονο οτι τωρα που το εγραψα ....δακρυσα !!!!ειναι οτι ωραιοτερο εχω ζησει στη ζωη μου (μαζι με τις γεννες τους)

ειναι αυτο που με κανει να ειμαι περηφανη μανα .....

ειναι αυτο που δινει δυναμη μεσα στη μερα....

ειναι αυτο που γουσταρω να κανω....

ειναι αυτο για το οποιο γεννηθηκα να κανω ( σαν θηλαστικο )...!!!!

 

σημερα ....

η κορη μου ειναι 28 μηνων και ο γιος μου 9 μηνων ( θα με μαθει καμια να βαλω τικερακια ???) και θηλαζουν και τα 2 !!!

εχει μεγαλη πλακα να εχω το στηθος εξω και να προσπαθω να φτιαξω το μωρο για να φαει ...... και να ερχεται πλαγιομετωπικα η μεγαλη και να του το παιρνει μεσα απο το στομα κυριολεκτικα !!!!

μαλλιοτραβιουνται , χαιδευονται , σπρωχνονται ,κοπανιουνται και ολα αυτα ....την ωρα που θηλαζουν !!!

 

η μικρη δεν ζηλευει υπερβολικα τον μπεμπη (σε πολυ νορμαλ πλαισια το κανει )και δεν κανει υστεριες , οπως ακουω να κανουν αλλα παιδια με αυτη τη διαφορα ηλικιας!

 

ετσι , προτεινω χωρις δευτερη σκεψη το tandem nursing !!!!!!!!!!!!

ξεχασα να πω οτι ο μικρος σε βαρος κ υψος ειναι στην 90στη (υπηρξαμε και στην 100στη)....για αυτους που μου λεγαν οτι η μικρη θα του πινει το γαλα και αυτο θα μενει νηστικο !!!!!

 

σορρυ που εγραψα τοσα πολλα !!!

οτι αλλο θελετε ...εδω ειμαι !

 

 

Συγχαρητήρια !!!! Μπράβο σου , δεν εχω λόγια να πω !!!! Με συγκίνησες πολυ !!! Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου !!!!

 

Φιλιά Αρχοντούλα

Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα το μήνυμα σου GEMAKOAL και έμεινα άφωνη. Κατ΄αρχάς δεν ήξερα τι είναι ο θηλασμός tardem. Tώρα που έμαθα, σου λέω χίλια μπράβο κοπέλα μου. Είσαι η "ηρωίδα" μου!!! Μακάρι να είχα διαβάσει την ιστορία σου όταν άρχισα τον θηλασμό και δεν είχα κανέναν να με στηρίξει και να με βοηθήσει, μόνο το πείσμα μου. Τώρα θηλάζω αποκλειστικά την 3 μηνών κορούλα μου και κάθε φορά που θα την βάζω στο στήθος θα σκέφτομαι τις υπέροχες εικόνες ευτυχίας που περιγράφεις. Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και μακάρι να μπορέσω να το κάνω κι εγώ τον παράλληλο θηλασμό! Μου έδωσες πολύ δύναμη για να συνεχίσω...

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω κι εγω οτι η GEMAKOAL ειναι αξιεπαινη και ζητω συγγνωμη που δεν το ανεφερα, ομως δεν σας φοβιζει λιγο ολο αυτο? Γιατι εμενα ναι και θα ηθελα πολυ τις συμβουλες της

Link to comment
Share on other sites

ΑΡΧΟΝΤΟΥΛΑ σε ευχαριστω πολυ ....

σε λιγο το σπορακι σου γινεται 1 ετους !!!!!!!!!! να το χαιρεσαι κ εσυ

 

ΧΡΙΣΤΙΝΑ οι κορες μας εχουν και το ιδιο ονομα !! με το καλο το μωρακι σας ,αλλα δεν καταλαβα.....τι σε φοβιζει ??

οτι θες με ρωτας και με πμ αν δεν θες απο δω !

 

sissie να χαιρεσαι το κοριτσακι σου και να συνεχισεις να της δινεις το γαλα της μαμας της ....μεχρι οσο εκεινη θελησει !!!!

σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια ....ηταν οτι καλυτερο την καταλληλη στιγμη που κοντευω να παθω" μελαγχολια "!!!

παω αυριο ξανα για δουλεια μετα απο τοσο καιρο !!!!!(11μηνες)

κλαψ !!!!!!!!!!!!

μανα - εργαζομενη γυναικα -τροφος !!!!!!!!!!!!

3 σε 1 και συμφαιρω !!!

 

σας ευχαριστω κοριτσια .....

με ανεβασατε πολυ τωρα !!!!!!!

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χριστινα με το καλο!!! Κι εγω ειχα να παω γυναικολογο απο τοτε που σαραντησα.....

 

Τελικα δεν του εχω πει τιποτα οτι θηλαζω ακομα γιατι θα επιμεινει παρα πολυ να το κοψω.......επισης μου ειπε να παρω utrogestan προληπτικα λογω ηλικιας, αλλα δεν τα πηρα μετα απο οσα διαβασα......βλαβερα για το παιδι που θηλαζει, για το εμβρυο και για μενα λογω ιστορικου που εχω......προς το παρον ειμαι καλα.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

vera μου σ'ευχαριστω πολυ!Με το καλο και το δικο σου σπορακι

Ομολογω οτι ειμαι πολυ μπερδεμενη.Απο την μια λεω ν'αποθηλασω και απο την αλλη ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! 3 μερες τωρα που ξερω οτι ειμαι εγκυος το κεφαλι μου παει να εκραγει και νιωθω πολυ πιεσμενη.Ειχα πολυκαλη πρωτη εγκυμοσυνη και σκεφτομαι πως δεν θα εχω προβλημα.Απ'οτι την αλλη σκεφτομαι αν..Αν διαλεξω να θηλασω ξερω πως θα πεσουν να με φανε ολοι...και ειμαι που δεν ειμαι και σιγουρη γιαυτο θα φανω αδυναμη.Δεν ξερω πιο ειναι το σωστο..ειμαι σχεδον σιγουρη πως και ο δικος μου ο γιατρος θα με πιεσει ν'αποθηλασω δεν θελω ομως να κρυβομαι απ τον γιατρο μου...Σε θαυμαζω που εισαι σιγουρη για τον εαυτο σου πραγματικα.Ευχομαι η μικρη ν'αποθηλασει μονη της κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης μου.Εχουμε δικια μας κατσικα και λεω να της αρχισω το κατσικισιο γαλατακι ετσι δοκιμαστικα..

Link to comment
Share on other sites

στην προηγουμενη εγκυμοσυνη μου λογω μιας αποβολης που ειχα πριν 5 χρονια(απλα ειχα αιμοραγια και μαζι με το αιμα εφυγε και ο σακος μονος του)ετσι μου εδινε utrogestan prezolon kai salospir.Ειμαι 29 χρονων ευχομαι να μην μου δωσει παλι τοσα χαπια..αν μου τα δωσει πολυ απλα ΔΕΝ θα τα παρω ουτε κι εγω

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα μου, με το καλό να έρθει το νέο σας σποράκι!!! :lol::lol:

Συμφωνώ ότι σίγουρα θα πρέπει να το πείς στον γιατρό σου αν μη τι άλλο μπορεί να μην συμφωνεί άλλα θα πρέπει να το ξέρει

πάντως τους ίδιους προβληματισμούς έχω και εγώ παρότι δεν είμαι έγκυος, λόγω της ηλικίας μου έχω αρχίσει να σκέφτομαι για δεύτερο και δεν έχω το κουράγιο να αρχίσω τον αποθηλασμό της Ευγενίας, άσε το τι έχουν να πουν τα σόγια .......

Link to comment
Share on other sites

Χριστινακι το τι θα κανει η καθε μια ειναι δικο της θεμα....εγω το σκεφθηκα πολυ, το εψαξα και αποφασισα να πραξω ετσι....ειχα κατι ψιλοενοχλησεις κανα δυο φορες αλλα παλι προτιμησα να μη παρω τα χαπια.......

 

Και οι γονεις μου ρωτανε συνεχεια για το θηλασμο, αλλα τους λεω αυτα που ξερω και δεν αναφερω οτι ο γιατρος δεν γνωριζει (ειναι λιγο υστερικη η μητερα μου) ....στο γιατρο παω μονη οποτε δεν κινδυνευω προς το παρον......

 

Θεωρω οτι ειναι σημαντικο να συνεχισω να θηλαζω οσο μπορω, ειδικα τωρα το χειμωνα με τις διαφορες γριπες, αλλα στην ηλικια που βρισκεται ο γιος μου και να θελω να αποθηλασω δεν μπορω......θα επρεπε να τον στειλω μια βδομαδα εκτος σπιτιου και παλι πιστευω οταν γυριζε θα ζητουσε να θηλασει.........σκοπος μου ηταν να τον θηλασω 3 χρονια τουλαχιστον.....

 

Τωρα απο οσο γνωριζω εισαι πιο ασφαλης αν θηλαζεις πιο περιορισμενα.....δλδ να μη θηλαζεις πολυ καθε μερα και νυχτα.........ετσι τον κρατανε οι γονεις τις περισσοτερες μερες μεχρι αργα το απογευμα και το βραδυ μου βγαζει την πιστη.........αν δω οτι αρχιζουν προβληματα στην εγκυμοσυνη, συσπασεις κλπ θα δω τι θα κανω........τοτε μπορει να το συζητησω μαζι του.....

 

Η κορη σου μπορει οντως να αποθηλασει σιγα σιγα μονη ειδικα στον 8ο που γινεται πρωτογαλα .......νομιζω οτι μπορεις να εφαρμοσεις το συστημα θηλασμος με μετρο, δεν προσφερω-δεν αρνουμαι να δεις πως θα πας........τουλαχιστον να θηλαζει αρκετα ωστε να προστατευεται.....

 

Παντως ο γιατρος θα σε πιεζει να το κοψεις αμεσα, αυτο ειναι σιγουρο, θα σε τρομοκρατησει και οτι συμβαινει θα το αποδιδει εκει.......ενημερωσου εσυ οσο καλυτερα γινεται για το θεμα να μην εισαι ερμαιο στην τρομοκρατια του......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α επισης ο σιδηρος που παιρνεις εσυ μπορει να κανει δυσκοιλιοτητα στη μικρη........δεν ειναι απολυτο βεβαια, ο γιος μου που ειναι γενικα δυσκοιλιος, κανει πιο σκληρα κακακια τωρα αλλα προς το παρον δεν εχουμε προβλημα......απλα εχε το υποψη στην περιπτωση που κανει δυσκοιλιοτητα η μικρη σου.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

πω πω ρε κοριτσια ειδικα αυτο με τις γριπες και τις ιωσεις ποσο πολυ το σκεφτομαι.Δεν εχουμε αρρωστησει ποτε...μα ΠΟΤΕ περα απο 2 φορες που ειχε βουλεμενη μυτη και γκρινια και αυτο ουτε καν το αναφερω σαν αρρωστια...και σκεφτομαι φανταζεσαι να αποθηλασω ν'αρρωστησει το μωρακι μου-χτυπα ξυλο- και να μην εχω να το προσφερω τη καλυτερη αντιβιωση του κοσμου??να το κανω καλα σε χρονο dt?

δεν ξερω ακομα ειμαι πολυ μπερδεμενη...ποσο θα ηθελα να εχω το γιατρο μου μαζι μου...βλεποντας και κανοντας..θα προσπαθησω να ειμαι χαλαρη..να κανω και το πρωτο μου ραντεβου στο γυναικολογο...αν και το σπορακι ακομα...σχεδον δεν υπαρχει..πρεπει να ειμαι 5 εβδομαδων περιπου..

η μικρη τρωει πολλα φρουτα και τα κακακια της συνεχεια ειναι...μπολικα επομενως ισως λιγο σιδηρος να μας φερει σε φυσιολογικα επιπεδα!Εγω vera μου ειχα σκοπο να την θηλασω 2 χρονια η οσο ηθελε εκεινη..

Η μικρη ζηταει πολυ να θηλασει και το βραδυ 2 φορες κατα μεσο ορο μην πω παραπανω..Δλδ θηλαζουμε πρωι μεσημερι απογευμα βραδυ νυχτα...αρκετα...καποια στιγμη για καμια βδομαδουλα ειχε κοψει τα πολλα ψευτοθηλαζε αλλα μετα...επανηλθε δριμυτερη!!Ετσι για αρχη ελαττωνω τους θηλασμους-υπαρχει καποιο οριο γνωριζετε?-και προσφερω κατσικισιο γαλατακι για βραδυ λετε καλυτερα?

σορυ για το μεγαλο ποστ ελπιζω να μην κουρασα

Αυτα σορυ για το μεγαλο ποστ

Link to comment
Share on other sites

Βέρα και Χριστίνα, εύχομαι να πάνε όλα καλά με τις εγκυμοσύνες σας. Σίγουρα είναι δύσκολο να κρύβεις κάτι από το γιατρό σου. Για τα φάρμακα η γνώμη μου είναι τουλάχιστον να τους ενημερώνατε αν δεν τα παίρνετε, στο κάτω κάτω δεν μπορούν να σας αναγκάσουν.

Πάντως όταν με το καλό γεννηθούν τα μωράκια σας, πέστε τους ότι θηλάσατε στην εγκυμοσύνη, για να μαθαίνουν κι αυτοί. Δεν γίνεται από τη μια να τους κατηγορούμε ότι δεν έχουν δει έγκυο να θηλάζει, κι από την άλλη εμείς να κρυβόμαστε, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

pax μου δεν ειπα οτι θα κρυψω κατι απο τον γιατρο μου ειμαι πολυ φοβιτσιαρα γιαυτο.εκτιμω τον γιατρο μου και θα προσπαθησω να τον πεισω να το δουλεψουμε μαζι...εξαλλου ακομα δεν εχω αποφασισει τι θα κανω..η καθε κοπελα κανει αυτο που νομιζει καλυτερο για τον εαυτο της στην συγκεκριμενη στιγμη της ζωη της..σ'ενα θεμα οπως ο θηλασμος γενικα με χαρα να παλεψω να διαφωνησω και να '΄διαφωτισω'' εναν γιατρο.Στο συγκεκριμενο θεμα ομως νιωθω οτι δεν υπαρχουν πολλες πληροφοριες.Κατα την γνωμη μου παντα ετσι?2-3 κοπελες που θηλαζαν στην εγκυμοσυνη και μια στρατια γιατρων που διαφωνει εμενα με φοβιζει καπως. Ξερω πως υπαρχουν βιβλια επιστημονικα αλλα εμενα δεν με γεμιζει αυτο.Αλλιως ειναι να συναντας πολλες κοπελες που μοιραζοντε τις εμπειριες τους..

Παλι ξεφυγα λιγο :lol:

Σ'ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι τους εχουμε λιγο υπερεκτιμημενους.......τι θα αλλαξει δλδ αν το ξερει? (μετα σαφως θα του το πω, ετσι για να μαθαινει). Απλα το παραμικρο που θα συμβαινει θα το ριχνει εκει......εδω θελει να παιρνω βλαβερες ορμονες χωρις λογο.....

 

Ειχα μια μικρη ενοχληση καποια μερα και τον πηρα τηλεφωνο.......μου πε κατι μπλα μπλα, ουτε να παω να με δει, δεν ειναι τιποτα ειπε....ελαχιστα ασχοληθηκε......ρωτησε αν παιρνω τις ορμονες, ειπα οχι το απαγορευσε ο ρευματολογος μου, επεμενε να τις παρω κι εκλεισε το τηλεφωνο........αν ηξερε οτι θηλαζα θα μου λεγε "αααααα αυτο φταιει!!!" ενω τωρα δεν ειναι τιποτα σημαντικο και δεν φταιει κατι.

 

Εχω μαθει τι πρεπει να εχω υποψη, αν δω οτι εχω συσπασεις κλπ θα δω πως θα το χειριστω...στην τελικη θα του αναφερω οτι θηλαζω.......θα κανω πως δεν περιμενα οτι τετοια ασημαντη λεπτορεια ειχε σημασια.......

 

Διαβαζω εδω τι λενε οι γιατροι και στις υπολοιπες κοπελες....ειναι ενα θεμα που το αγνοουν ολοκληρωτικα (οπως ολο το θηλασμο) και προτιμουν να μην υπαρχει......εδω δεν ειναι ικανοι να δωσουν συμβουλες για το θηλασμο, τι περιμενουμε απο αυτους?

 

 

Απλα Χριστινα οσο λιγοτερο θηλαζεις τοσο πιο ασφαλης εισαι (αν υποθεσουμε οτι υπαρχει καποιος κινδυνος) αν το περιορισεις (πχ δεν θηλαζεις νυχτα) σε 3 φορες την μερα τοτε και το παιδι προστατευεις και δεν εχεις αγχος.......

 

Καποια στιγμη μπορει το γαλα να μειωθει πολυ η να μην αρεσει η γευση στο παιδι, οποτε το προβλημα θα λυθει απο μονο του.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

πηγα χτες στο ραντεβου μου με τον γυναικολογο μου!ολα καλα...το σπορακι ειναι 5 εβδομαδων και χτυπαει η καρδουλα του!!

τωρα...του ειπα οτι θηλαζω ακομα...και με κοιταζε σαν ουφο...γουρλωσε τα ματια...ακομα βρε θηριο?και πως εμεινες εγκυος?εισαι η πρωτη γυναικα στα 15 χρονια που βλεπω που εχει θηλασει τοσο πολυ!δεν το περιμενα βρε κοριτσια...πηγα να του πω..δεν περνας και μια βολτα απ'το parents μπας και παρεις κανα πτυχιο επιπλεον?του ειπα πως διαβαζω ενημερωνομαι...ηθελα να θηλασω και θηλασα.Κοιταει το στηθος μου και το γαλα μου...κοιτα κοιτα λεει εχει και καλο γαλα...παχυ..αυτο μου το ειχε πει και στηναρχη και ειχα αρχισει εγω να του λεω τα δικα μου....δεν ειχε δωσει καμια σημασια ουτε τοτε...τεσπα μου ειπε το αναμενομενο οτι δλδ πρεπει να κοψω το γαλα πολυ συντομα.Του ειπα πως αυτο δεν θα γινει,τουλαχιστον οχι τοσο συντομα οσο μου ζηταει..Τον ρωτησα αν με 1-2 θηλασμους την ημερα ειναι καλυτερα και με κοιταγε παλι σαν ουφο...πιστευω ομως πως ο γιατρουλης μου ψηνεται να το προσπαθησουμε δλδ δεν θα τον χαλαγε να εχει να λεει οτι το ειδε κι αυτο..κι απο πρωτευουσιανα:lol:μαυρα μεσανυχτα βρε παιδια δεν τα περιμενα τοσο χαλια τα πραγματα.ειμαι και επαρχεια ισα ισα ομως που περιμενα πως εδω θα ειχαν μεινει στα παλια.Η γιαγια του αντρα μου και η δικια μου δεν εχουν εκπλαγει καθολου που θηλαζω τοσο καιρο.Αλλα μαλλον η πρωτευουσα εινα μπροστα σ'αυτο.

Τελικα θα την αρμεξουμε την κατσικουλα..βλεποντας και κανοντας δλδ..Οαντρας μου εχει πεσει να με φαει ομως:-(του λεω μου εχεις εμπιστοσυνη ναι μου λεει αλλα δεν εχει να κανει μ'αυτο.Δλδ για πες μου του λεω θηλασα τοσο καιρο, ολ'αυτα που σου εχω πει για το μητρικο γαλα κτλ κτλ ειδες να συμφωνουν με τον γιατρο?και τι εμπειρια θα εχει αφου σου λεει δεν εχει δει ποτε γυναικα να θηλαζει ακομα...ποσο μαλλον να μενει και εγκυος και ακομη περισσοτερο να θελει να θηλασει και στην εγκυμοσυνη...εχμ...μαλλον δεν τον επεισα, ισα ισα μπορω να πω πως φοβηθηκε κιολας:lol:

Μου εδωσε σιδηρο κι ασβεστιο απο τωρα και σε 15 μερες θα ξαναπαω γιατι το σπορακι μου ειναι πολυ μικρο ακομα..

ευχαριστω πολυ με διαβασατε..εδω θα ειμαστε και θα τα λεμε τα νεοτερα.νιωθω καπως καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα, χαίρομαι πολύ που το μωράκι είναι καλά κι εσύ νιώθεις σίγουρη. Ό,τι και να αποφασίσεις, αυτό είναι που μετρά.

Ο θηλασμός στη διάρκεια της εγκυμοσύνης είναι πράγματι ταμπού, ακόμη και για τους παλιότερους. Ο μακροχρόνιος θηλασμός δεν εκπλήσσει τόσο, όσο ο θηλασμός στην εγκυμοσύνη. Κι εγώ το θεωρούσα υπερβολικό πριν φτάσουμε μέχρι εδώ (37η εβδομάδα).

Εύχομαι όλα να πάνε καλά.

 

Άσχετο: σας ζηλεύω που έχετε κατσίκα, πολύ μου αρέσει το κατσικίσιο γάλα, αλλά δύσκολα να βρεις φρέσκο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ pax !

με το καλο το μωρακι σου!!

αν επιτρεπετε ποσο ειναι το πρωτοτοκο σου?θηλαζει πολυ?ποτε?(εχμ...σορυ για την ανακριση...και συνεχιζω...)η διατροφη σου πως ειναι?βιταμινες περνεις?

Να υποθεσω η γιατρο σου σε υποστηριζει?

Η μικρη δοκιμασε το γαλατακι απ την κατσικουλα και τις αρεσε...μην φανταστεις ομως, πινει οσο πινει και νερο..θηλαζει ομως συνεχεια!Ξερεις πιο πιστευω ειναι και το προβλημα μας?δεν εχουμε δοντια ακομα!!!ουτε 1!!και ο θηλασμος την ανακουφιζει πολυ γιατι εχουν σκληρηνει και τα ουλακια της και υποφερει το ζουζουνι..γιαυτο πιστευω πως ειναι ακομα πιο δυσκολο να σταματησουμε.

pax του χρονου μαλλον θα βαλουμε και κοτουλες!

ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

τωρα ειδα οτι το θεμα με το tandem nursing το χεις ανοιξειι:oops::oops:ενα μυαλο...χειμωνα καλοκαιρι:oops::oops:

ερωτηση παλι..πως αποθηλασες??η μικρη μονη της η εσυ το ξεκινησες?νομιζω πως ετσι οπως σου ηρθαν τα πραγματα θα με βολευε πολυ κι εμενα!!:lol:.Καπως ετσι το φανταζομουν να γινει..νάποθηλασω τωρα και η μικρη να με μυριστει οταν γεννησω για κανα μεζεδακι!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις ευχές, Χριστίνα!

Η γιατρός μου ήταν συγκρατημένη, αλλά όχι αρνητική. Μου είχε πει στην αρχή να σταματήσω μόλις νιώσω εξαντλημένη. Η κόρη μου μόλις έκλεισε τους 21 μήνες. Γάλα έχω ελάχιστο γιατί είχα αποθηλάσει (όχι για ιατρικούς λόγους, απλά δεν σκεφτόμουν τότε το τάντεμ) και η κόρη μου ξανάρχισε τον 7ο μήνα που ήρθε το πρωτόγαλα, οπότε από την άποψη της διατροφής δεν θεωρώ ότι παίζει μεγάλο ρόλο ο θηλασμός. Πάντως στην υγεία της είδα διαφορά. Η κόρη μου θηλάζει αρκετές φορές την ημέρα, αλλά δεν καταπίνει πολλές γουλιές και αλλάζει συνέχεια στήθος, εκτός όταν θέλει απλώς χαδάκια. Πίνει και αγελαδινό γάλα, αλλά όταν έρθει το κανονικό γάλα μου και αυξηθεί η παραγωγή ίσως της κόψω το αγελαδινό. Βλέποντας και κάνοντας, ας αρχίσει να παίρνει πρώτα βάρος το μικρούλι... να δούμε πώς θα αντιδράσει κι αυτή στο καινούργιο αδερφάκι... Όλα είναι καινούργια και γι΄αυτό δεν θέλω να λέω μεγάλα λόγια από τώρα. Παίρνω ένα πολυβιταμινούχο συμπλήρωμα, Elevit λέγεται, αλλά δεν ξέρω με τι όνομα κυκλοφορεί στην ελληνική αγορά. Αλλά για να είμαι ειλικρινής το έχω αμελήσει τον τελευταίο καιρό.

 

Ωραία με τις κοτούλες, δεν θα χρειάζεται να ψάχνεις φρέσκα βιολογικά αυγά. Απ΄ό,τι κατάλαβα δεν έχεις πολύ καιρό στην επαρχία, αλλά το΄ριξες ήδη στη φυσική ζωή!

 

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...