Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

Καταρχην καλησπερα.Εχω μια μπεμπα 10 μηνων και την θηλαζω απο την μερα που γεννηθηκε.Πριν δυο εβδομαδες ανακαλυψα οτι ειμαι ξανα εγκυος.Ο γιατρος μου ειπε οτι πρεπει να σταματησω γιατι 1.μπορει να αποβαλλω λογω συσπασεων και2.οτι μπορει το γαλα να βλαψει και την μπεμπα λογω ορμονων ,λεει.Και ερωτω εγω τωρα, μηπως λεει οτι να 'ναι;Γιατι διαβασα για περιπτωσεις που θηλαζαν μεχρι τον 8 μηνα κυησεως.Μηπως δεν ειναι ενημερωμενος;Τι να κανω;;Δεν θελω να σταματησω τον θηλασμο.Σκοπευα να την θηλασω για παρα πολυ καιρο ακομα.Μια βοηθεια please!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα, εγώ έχω το εξής πρόβλημα: Ο γιος μου είναι πια ενός έτους και τον θηλάζω ακόμα (πρωί - βράδυ) αλλά πριν 3 μήνες έμεινα έγκυος. Ο γυναικολόγος μου μου συνέστησε να διακόψω τον βραδινό θηλασμό τουλάχιστον.

Εγώ δεν θέλω, αλλά πρέπει να σημειώσω ότι στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα πρόβλημα με συσπάσεις από τον 6ο μήνα. Μπορεί αυτό να είναι λόγος να σταματήσω τον θηλασμό?

Αν τελικά πρέπει να του δώσω ξένο γάλα ποιο με συμβουλεύετε να εμπιστευτώ?

xH00.jpgZKiNp2.png

To deftero mikrouli sokolatoloukoumadaki mou gennh8hke stis 15/01/10

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

 

Πρίν από τρεις μήνες περίπου αποθηλάσαμε μετά από 15 μήνες θηλασμού και ενώ ήμουν στον τρίτο μήνα εγκυμοσύνης. Τώρα είμαι στον έβδομο μήνα, και εδώ και λίγες μέρες η κόρη μου ανακάλυψε ότι έχω πρωτόγαλα και ενθουσιάστηκε. Θυμήθηκε την τεχνική και θηλάζει για λίγα λεπτά κάθε μέρα χωρίς να με πονάει καθόλου. Αν συνεχιστεί έτσι το πράγμα, πάμε για tandem. Έχει καμμιά από σας αντίστοιχη εμπειρία; Μόλις παράγγειλα το Adventures in Tandem Nursing: Breastfeeding During Pregnancy and Beyond της Hilary Flower, αλλά θα χαρώ να διαβάσω και άλλες εμπειρίες.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Γεια σας κορίτσια!

 

Πρίν από τρεις μήνες περίπου αποθηλάσαμε μετά από 15 μήνες θηλασμού και ενώ ήμουν στον τρίτο μήνα εγκυμοσύνης. Τώρα είμαι στον έβδομο μήνα, και εδώ και λίγες μέρες η κόρη μου ανακάλυψε ότι έχω πρωτόγαλα και ενθουσιάστηκε. Θυμήθηκε την τεχνική και θηλάζει για λίγα λεπτά κάθε μέρα χωρίς να με πονάει καθόλου. Αν συνεχιστεί έτσι το πράγμα, πάμε για tandem. Έχει καμμιά από σας αντίστοιχη εμπειρία; Μόλις παράγγειλα το Adventures in Tandem Nursing: Breastfeeding During Pregnancy and Beyond της Hilary Flower, αλλά θα χαρώ να διαβάσω και άλλες εμπειρίες.

 

Ευχαριστώ.

 

παρουσα !!!!!

 

θηλαζω τα 2 μου παιδια , 27 μηνων η κορη μου κ 8 μηνων ο γιος μου!

 

εμενα δεν σταματησε να θηλαζει καθολου η μεγαλη !!!

εχεις να ζησεις στιγμες απειρου καλους !!!!!!!!!

αυτο που ζω κ αισθανομαι δεν μπορει να εκφραστει με λογια !

σιγουρα θα συνεχισει η μικρη , ειδικα μολις δει να θηλαζει το μωρο , θα σε κηνυγαει και αυτη !!!

στειλε μου πμ να τα πουμε λεπτομερως.......

μαρια

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια!

Έχω το εξής "πρόβλημα" (εντάξει, δεν είναι σοβαρό). Είμαι στον 8ο μήνα και θηλάζω. Η κόρη μου τώρα με το πρωτόγαλα έχει αρχίσει να κάνει κακάκια σαν νεογέννητο. Με κάθε πορδάκι της αλλάζω πάνα. Έχω διαβάσει ότι συμβαίνει αυτό με το πρωτόγαλα, αλλά μήπως ξέρετε αν θα αλλάξει τίποτε αν δοκιμάσω π.χ. να της δίνω περισσότερο ρύζι ή λιγότερα προϊόντα ολικής άλεσης; Ή απλώς να κάνουμε υπομονή μέχρι να γεννήσω και να έρθει το κανονικό γάλα;

Σας αφήνω τώρα, πρέπει να της αλλάξω για 6η φορά σήμερα την πάνα... Και είναι μόλις απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Έχω το εξής "πρόβλημα" (εντάξει, δεν είναι σοβαρό). Είμαι στον 8ο μήνα και θηλάζω. Η κόρη μου τώρα με το πρωτόγαλα έχει αρχίσει να κάνει κακάκια σαν νεογέννητο. Με κάθε πορδάκι της αλλάζω πάνα. Έχω διαβάσει ότι συμβαίνει αυτό με το πρωτόγαλα, αλλά μήπως ξέρετε αν θα αλλάξει τίποτε αν δοκιμάσω π.χ. να της δίνω περισσότερο ρύζι ή λιγότερα προϊόντα ολικής άλεσης; Ή απλώς να κάνουμε υπομονή μέχρι να γεννήσω και να έρθει το κανονικό γάλα;

Σας αφήνω τώρα, πρέπει να της αλλάξω για 6η φορά σήμερα την πάνα... Και είναι μόλις απόγευμα.

 

ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΑ ΜΕ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΓΕΛΑΣΑ ΑΧ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΙΟΛΑΣ

.....

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια εγκυμοσύνη παράλληλα με θηλασμό προέκυψε και σε μένα!

Είμαι 13 εβδομάδων έγκυος και ο μικρός μας είναι σχεδόν 15 μηνών.

Όλα καλά μέχρι στιγμής, θηλάζει λίγο, κυρίως βράδυ όπου ξυπνάει 3-4 φορές μες τη νύχτα και θέλει τη μαμά του απαραιτήτως.. Γάλα πολύ ή λίγο δεν ξέρω αν έχω, το στήθος μου πια δείχνει μονίμως άδειο αλλά αν πιέσω τις θηλές βγαίνουν σταγόνες γάλα. Ο μικρός ποτέ δεν έχει παραπονεθεί όταν θηλάζει. Γάλα ξένο αρνείται να πιεί - δοκίμασα σε στιγμές αμφιβολίας και αγωνίας για το μέλλον- αλλά δεν είχα καμία ανταπόκριση. Φαντάζομαι δεν είναι και τόσο σημαντικό να πιεί αγελαδινό γάλα.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά με την εγκυμοσύνη, έχω λίγη αγωνία για το πώς θα είναι να θηλάζει ο μπεμπίνος όταν θα μεγαλώσει πολύ η κοιλιά αλλά στηρίζομαι στο ότι η φύση τα έχει προβλέψει όλα! Ιστορικό πρόωρων συσπάσεων δεν έχω οπότε ελπίζω να μην υπάρχει λόγος ανησυχίας. Επίσης ευτυχώς πόνος στις θηλές δεν ξαναεμφανίστηκε με τη νέα εγκυμοσύνη! Το επισημαίνω γιατί απ' ότι διαβάζω παρατηρείται συχνά.. δεν είναι μάλλον κανόνας πάντως οπότε να μη φοβούνται όσες μανούλες σκέφτονται να κρατήσουν το θηλασμό σε περίπτωση εγκυμοσύνης!

 

Αυτά για τώρα :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τσουυυππππππ! Μπαινω κι εγω στο κλαμπ!!!!

 

Χαιρομαι να διαβαζω μαμαδες που ναι στον 8ο και ακομα θηλαζουν........

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Vera, καλωσήρθες και συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη.

 

Ελπίζω να πάνε όλα καλά με την εγκυμοσύνη, έχω λίγη αγωνία για το πώς θα είναι να θηλάζει ο μπεμπίνος όταν θα μεγαλώσει πολύ η κοιλιά αλλά στηρίζομαι στο ότι η φύση τα έχει προβλέψει όλα!

 

Με το καλό!

Τη μεγάλη κοιλιά μην τη σκέφτεσαι από τώρα, θα δεις ότι θα βρεις από μόνη σου και τελείως φυσιολογικά κατάλληλες στάσεις. Άσε που μάλλον θα θέλεις να ξαπλώνεις διαρκώς, οπότε είναι ακόμη πιο εύκολα τα πράγματα. Εγώ τώρα πια σπάνια θηλάζω καθιστή, αλλά όταν προκύψει, η κόρη μου κάθεται ή στέκεται δίπλα μου στην πολυθρόνα και θηλάζει.

 

Οι θηλές σε μένα τουλάχιστον είναι σαφώς πιο ευαίσθητες απ΄όσο συνήθως. Δεν με πειράζει όταν θηλάζει, αλλά δεν την αφήνω να παίζει με την "ελεύθερη" θηλή. Να συνηθίζει κι όλας, γιατί όταν με το καλό γεννηθεί το μικρούλι δεν θα έχει έτσι κι αλλιώς και τα δύο στήθη δικά της ταυτόχρονα.

 

Γάλα δεν έχω πολύ γιατί είχαμε διακόψει το θηλασμό σε κάποια φάση και τον ξαναθυμήθηκε η μικρή όταν μυρίστηκε το πρωτόγαλα, αλλά της λέω ότι όταν έρθει το αδερφάκι της, θα φέρει πολύ γάλα και θα χορταίνουν και οι δύο. Ποιος ξέρει τι καταλαβαίνει... Πάντως σίγουρα κάτι βρίσκει και πίνει και είδα διαφορά στην υγεία της (όταν είχαμε διακόψει αρρώσταινε κάθε τρεις και λίγο, εκεί που πριν ήταν υγιέστατη).

 

Κάτι άσχετο: το πρόβλημα με τα κακάκια που είχα αναφέρει, κάπως βελτιώθηκε με ρύζι και μπανάνες και περιορισμό της ντομάτας. Αλλά για μια ικανοποιητική λύση, μάλλον θα περιμένουμε λίγες εβδομάδες ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Pax ευχαριστω!

 

Για πες......ειχε προβληματα με συσπασεις? Ακομα ειναι νωρις για μενα αλλα θηλαζει αρκετα ο μικρος και ανησυχω...θα ηθελα να κοψουμε λιγο το βραδυνο γιατι μου βγαζει την πιστη.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Με τις συσπάσεις δεν είχα πρόβλημα γενικά, μόνο 4-5 φορές ένιωσα κάτι συσπασούλες που νομίζω ότι σχετίζονταν με το θηλασμό, αλλά δεν ήταν κάτι ανησυχητικό. Προχθές ένιωσα ενώ έκανα δουλειές κάτι συσπάσεις και ξάπλωσα, κι ήρθε η μικρή να θηλάσει, και μου πέρασαν από την ξάπλα και τη χαλάρωση. Απ΄αυτή την άποψη είναι πολύ βολικός ο θηλασμός, γιατί ξέρεις ότι μπορείς ανά πάσα στιγμή να ξαπλώσεις και να χαλαρώσεις, και δεν έχεις να σκεφτείς τι θα κάνει το μωρό.

Το βραδυνό ξύπνημα ούτε κι εμείς μπορούμε να το κόψουμε, εκτός από εξαιρέσεις. Με το θηλασμό ξανακοιμάται πιο εύκολα, αλλά ελπίζω να μάθει να κοιμάται και χωρίς γάλα. Πάντως έχω ακούσει ότι και ανεξάρτητα από το θηλασμό, ακόμη και παιδιά που κοιμούνται όλη νύχτα, όταν γυρίζει η μαμά με ένα μωρό από το μαιευτήριο ξαναρχίζουν να ξυπνάνε :(

Link to comment
Share on other sites

Να μαι και εγώ.... Ένα πράγμα που με ανησυχεί είναι ότι και πριν την εγκυμοσύνη κάποιες φορές και κυρίως όταν ήμουν αδιάθετη, είχα συσπάσεις και τώρα έκανα κάποιες πιο έντονες στην αρχή τις εγκυμοσύνης αλλά τώρα έχουν σχεδόν σταματήσει. Λέτε να αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα ????:(

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τις συσπασεις αυτες πως τις εννοειτε? Σαν πονοι περιοδου? Πανε και φευγουν? οπως οι πονοι στη γεννα?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

vera σου εστειλα πμ σχετικα με τον θηλασμο στον 8ο μηνα που με ρωτησες

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Τις συσπασεις αυτες πως τις εννοειτε? Σαν πονοι περιοδου? Πανε και φευγουν? οπως οι πονοι στη γεννα?

 

Ευτυχώς είναι απλώς πετρώματα με πολύ ελαφρό πόνο που θυμίζει πόνο περιόδου (στο πολύ πιο ήπιο) ή συσπάσεις διαστολής (καλά, καμμία σχέση η ένταση...) Δεν μου έρχονται περιοδικά, γι΄αυτό και δεν δίνω πολλή σημασία. Ειδικά στον 8ο, κάποια στιγμή πρέπει να αρχίσει να συνηθίζει η μήτρα στην ιδέα της γέννας, είτε θηλάζεις, είτε όχι :D Πάντως στη γιατρό που πήγα πριν από δυο εβδομάδες (32η εβδ.), ο τράχηλος ήταν ακόμη καλά κλειστός, οπότε συνεχίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Οκ....ρωταω για να τα καταλαβω αν παρουσιαστουν!'Ο γιατρος μου ηθελε να παρω και ultrogestan ετσι χωρις λογο, λογω ηλικιας, και μαλιστα μεγαλη δοση, αλλα δεδομενου οτι εχω πολυ ψηλη χοριακη δεν θα τα παρω....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια δεν τις γράφεται εδώ τις εμπειρίες σας να μαθαίνουμε και οι υπόλοιπες? σε λίγο γεννάω και μας βλέπω και εμάς για tandem καθότι ο γιος μου όσο πλησιάζει ο καιρός τόσο πιο πολύ το ζητάει

Link to comment
Share on other sites

GeorgiaHD, κι εγώ στην ίδια φάση μ΄εσένα είμαι και χαίρομαι που μαζευόμαστε σιγά σιγά στο φόρουμ. Προς το παρόν μόνο τη GEMAKOAL ξέρω που εφαρμόζει το θηλασμό tandem. Στο βιβλίο που ανέφερα παραπάνω καθώς και σε άλλα κείμενα (ρώτα τη Vasdeli) θα βρεις εμπειρίες κι άλλων μητέρων, αλλά σίγουρα η αμεσότητα ενός φόρουμ είναι αναντικατάστατη.

Όταν άκουσα για πρώτη φορά για το tandem nursing, μου φάνηκε κάτι πολύ εκκεντρικό, και μάλιστα ειρωνευόμουν ότι αρκεί να χρησιμοποιήσεις έναν ωραίο αγγλικό όρο, για να παρουσιάσεις κάτι σαν cool και καλά ... Δεν ήξερα και καμμιά μητέρα που το εφάρμοζε, είχα ακούσει μόνο ότι υπάρχει σαν όρος. Τότε μόλις είχα γεννήσει την κόρη μου. Τώρα που κοντεύει να έρθει και το μικρούλι μας, μου φαίνεται το πιο φυσικό πράγμα για την περίπτωσή μας. Και επιπλέον πετάω κι εγώ με τη σειρά μου το αγγλικό όταν χρειάζεται να κόψω τη φόρα σε μερικούς μερικούς, και βλέπω ότι συχνά πιάνει καλύτερα από οποιοδήποτε επιχείρημα :lol:

Link to comment
Share on other sites

σας γραφω με λιγα λογια την ιστορια μας σχετικα με το tandem nursing και αν θελετα κατι ποιο συγκεκριμενο με ρωτατε ...

η πρωτη μου εγκυμοσυνη κατεληξε σε αποβολη την 8η εβδομαδα και στην εγκυμοσυνη της κορης μου επαθα 2 φορες αποκολληση (μια μεγαλη 11 εβδομαδων και μια μικροτερη 15).

η κορη μου θηλαζε αποκλειστικα μεχρι 6 1/2 μηνων οπου και ξεκινησε τις στερεες τροφες!παρολο που επεστρεψα στην δουλεια μου οταν ηταν 4 μηνων , δεν ηπιε ποτε ξενο γαλα !ειχα κανει τραπεζα μητρικου και επινε μονο γαλα της μαμας !!!

οταν η μικρη ηταν 10 μηνων , καταλαβαμε οτι ειμαι εγκυος !

λογω ιστορικου (αποβολης,αποκολλησης), ο γιατρος μου ειπε οτι πρεπει να αποθηλασω την μικρη σιγα σιγα , για να μην εχουμε καποιο προβλημα

απο τη μια χαιρομουν με την εγκυμοσυνη και απο την αλλη τρελλαινομουν οταν εβλεπα την μικρη να ουρλιαζει οταν της εδινα το μπιμπερο !!!μου τραβουσε τα ρουχα, φωναζε μαμ και μας εσπρωχνε τα μπιμπερο! της εβαλα το γαλα στο ποτηρακι του νερου της ....και ειχε να πιει νερο 5 μερες μετα !!!για να μην μακρυγορω...το μωρο δεν εδειχνε να εχει σκοπο να αποθηλασει !!!

η εγκυμοσυνη προχωρουσε ,δουλευα, ειχα την μικρη και ειχα και το αγχος μην παει τιποτα το εμβρυο !!!!

θηλαζε πρωι , μεσημερι κ βραδυ (αλλα το βραδυ 2-3 φορες)

οσο προσπαθουσα να την "αποφυγω"...τοσο εκεινη κολλουσε!

ο γιατρος μου μου ειχε πει να εχω αποθηλασει μεχρι την 24η εβδομαδα , γιατι απο κει και υστερα μπορει να ειχα συσπασεις !

βεβαια η εγκυμοσυνη μου ηταν τελεια !!!!! ο γιατρος μου ηταν πολυ χαλαρος .....και εγω θηλαζα , θηλαζα, θηλαζα!!!

 

μεχρι τον 8ο μηνα της εγκυμοσυνης η κορη μου δεν ειχε δεχτει να πιει σταγονα ξενο γαλα ! καθε βραδυ πιναμε ολοι γαλα με διαφορετικο τροπο ο καθενας ( μπας και της κινησει την περιεργια να δοκιμασει )....αλλα εκεινη τιποτα !10 διαφορετικα γαλατα πηραμε και ολα τα πεταγαμε .....ωσπου ενα βραδυ ........

 

....η μικρη ηταν μεσ την γκρινια...θηλαζε, γκρινιαζε , θηλαζε γκρινιαζε ...

την παιρνει ο μπαμπας της αγκαλια , ερχονται στην κουζινα , βρε τι ειναι , τι θες .....και δειχνει το ψυγειο και λεει .."λαλα"!!!!!!!!!!!

ζητησε και ηπιε πρωτη φορα φρεσκο-ξενο γαλα 150 ml εκεινο το βραδυ .ηταν 18 μηνων περιπου και εγω 8+ μηνων εγκυος!μετα βεβαια ζητησε και μαμ ...εννοειται αυτο !!!!

με τρελλη χαρα το πρωι σκοτωνομαι να της φερω το γαλα....το οποιο εφαγε ο νεροχυτης γιατι η μικρη ηθελε μαμ !!!

το βραδυ ηπιε 100 ml και μετα μαμ !!! ποτε επινε 150 ,ποτε 200 και καμια φορα στον πρωινο υπνο μπρορει και 250...μετα ομως παντα μαμ !!!

το γαλα μου ειχε αρχισει να γινεται πρωτογαλα και προφανως δεν χορταινε ή δεν της αρεσε η γευση του πολυ !!

να προσθεσω εδω οτι μερικες φορες ενιωθα καποια τσιμπιματακια την ωρα που θηλαζε , αλλα δεν εδινα σημασια !!!

 

ηξερα πλεον οτι θα θηλαζουν και τα δυο μου τα παιδια και ετσι προετοιμαζαμε και την μικρη !!!

ειχα ακουσει ,σε μια απο τις συναντησεις του συνδεσμου θηλασμου ,μια μαμα που εκανε tandem nursing και ειλικρινα την θαυμασα και σκεφτηκα οτι θα ηθελα να της μοιασω !!!να που ηρθε και δικη μου η σειρα....

με επιασαν πονοι να γεννησω αλλα δεν εφευγα αν δεν θηλαζε η μικρη !!!!ο αντρας μου ηταν στην πορτα , περιμενε και εμεις θηλαζαμε !!

οσο ημουν στο μαιευτηριο η μικρη δεν κοιμοταν τα βραδια χωρις μαμ , παρα μονο απο εξαντληση !

ο μπεμπης γεννηθηκε την 39η εβδομαδα (φοβομασταν για προωρο τοκετο εμεις) και το να πιασει την θηλη ηταν παιχνιδακι για αυτον , εφοσον ηταν ετοιμη απο την κορη !!!

την τριτη μερα ανεβασε ικτερο και επρεπε να μενει στην λαμπα !

πηρα το θηλαστρο να βγαζω γαλα και να του το δινουν ετσι ωστε να μην βγαινει πολυ ωρα απο τη λαμπα!!

δεν θα ξεχασω πως γουρλωσαν τα ματια της νοσηλευτριας οταν ειδαν το μπιμπερο γεματο , η οποια με ρωτησε ...κατεβασες τοσο πολυ γαλα 3η μερα ????????? της εξηγησα πως εχουν τα πραγματα και μου λεει το εξης ...- ΓΙΑΤΙ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΟΙ ΕΓΚΥΕΣ ??????????

(νοσηλευτρια και δεν ηξερε οτι οι εγκυες θηλαζουν ! ...να πω εδω οτι την ιδια ερωτηση μου την εκανε και παιδιατρος στο παιδων)...

 

γυριζοντας στο σπιτι ....αφου η μικρη χαζεψε λιγο το μωρο ,ειδε το δωρο που της εφερε το μωρο ...με εβαλε κατω για κανα μισαωρο και με ξεζουμισε !!!!!!!!!!!!!!

μετα πηγα να ταισω το μωρο και ερχεται παλι σιγα σιγα και μου λεει ....μαμα μαμ σελω !!!της δινω το αλλο στηθος και αρχισε να χαιδευει το κεφαλακι του μωρου , ενω πιναν και τα δυο το γαλα της μαμας τους!!!!!!!!

ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ !σας λεω μονο οτι τωρα που το εγραψα ....δακρυσα !!!!ειναι οτι ωραιοτερο εχω ζησει στη ζωη μου (μαζι με τις γεννες τους)

ειναι αυτο που με κανει να ειμαι περηφανη μανα .....

ειναι αυτο που δινει δυναμη μεσα στη μερα....

ειναι αυτο που γουσταρω να κανω....

ειναι αυτο για το οποιο γεννηθηκα να κανω ( σαν θηλαστικο )...!!!!

 

σημερα ....

η κορη μου ειναι 28 μηνων και ο γιος μου 9 μηνων ( θα με μαθει καμια να βαλω τικερακια ???) και θηλαζουν και τα 2 !!!

εχει μεγαλη πλακα να εχω το στηθος εξω και να προσπαθω να φτιαξω το μωρο για να φαει ...... και να ερχεται πλαγιομετωπικα η μεγαλη και να του το παιρνει μεσα απο το στομα κυριολεκτικα !!!!

μαλλιοτραβιουνται , χαιδευονται , σπρωχνονται ,κοπανιουνται και ολα αυτα ....την ωρα που θηλαζουν !!!

 

η μικρη δεν ζηλευει υπερβολικα τον μπεμπη (σε πολυ νορμαλ πλαισια το κανει )και δεν κανει υστεριες , οπως ακουω να κανουν αλλα παιδια με αυτη τη διαφορα ηλικιας!

 

ετσι , προτεινω χωρις δευτερη σκεψη το tandem nursing !!!!!!!!!!!!

ξεχασα να πω οτι ο μικρος σε βαρος κ υψος ειναι στην 90στη (υπηρξαμε και στην 100στη)....για αυτους που μου λεγαν οτι η μικρη θα του πινει το γαλα και αυτο θα μενει νηστικο !!!!!

 

σορρυ που εγραψα τοσα πολλα !!!

οτι αλλο θελετε ...εδω ειμαι !

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ειμαι απο αυτες που καναν σαν τρελες με το θηλασμο ενα θα σου πω σε θαυμαζω για αυτο που κανεις και μετανιονω που δεν το εκανα εγω

 

gioyla μου σε ευχαριστω πολυ ....

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

GEMAKOAL, ευχαριστούμε για τις εμπειρίες σου.

Τι γίνεται το βράδυ όταν θηλάζεις δύο παιδιά; Απ΄ό,τι κατάλαβα σε άλλο ποστ σου, ο μικρός τώρα πια είναι "εύκολος", αλλά στην αρχή τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...