Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

Σε ευχαριστω νανα μου (οφ τοπικ αλλα τελικα εφυγα μετα απο δυο διανυκτερευσεις κ απλα χθες πηγα τη μικρη ξανα για να της μετρησουν τον ικτερο κ ολα οκ κ απο κει δεν εκανε καθολου!!!)

Παρατηρησσ λοιπον οτι η μικρη αυτο το εκανε οσρς φορες ο γιος μου ηπιε κ απο τα δυο στηθη παρα πολυ ομως πιεζα κ εβλεπα γαλα απλα μαλλον δεν θα χα ροη απο το πιρανχας μου επεσε με τα μουτρα... Επισης τις δυο πρωτες μερες στο μαιευτηριο εκανε το ιδιο κ την τριτη πκυ ηρθε περισσοτετο γαλα ολα οκ.κ εμενα πετρωσε λιγο αλλα καμια σψεδη με το πρωτο.κατα τα αλλα εγω γαλα βλεπω σλλα δεν ξερω εσν τελικα φταιει αυτο με τον γιο μου.μεχρι στιγμης η μικρη δειχνει χορτατη...παντως δυσκολα τα βρηκα δτο να συντονιδτουν αυτα ειδικα αμα ξυπνανε ταυτοχρονα γινεται χαμος.ειμαι πολυ πτωμσσσσσσσ

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σε ευχαριστω νανα μου (οφ τοπικ αλλα τελικα εφυγα μετα απο δυο διανυκτερευσεις κ απλα χθες πηγα τη μικρη ξανα για να της μετρησουν τον ικτερο κ ολα οκ κ απο κει δεν εκανε καθολου!!!)

Παρατηρησσ λοιπον οτι η μικρη αυτο το εκανε οσρς φορες ο γιος μου ηπιε κ απο τα δυο στηθη παρα πολυ ομως πιεζα κ εβλεπα γαλα απλα μαλλον δεν θα χα ροη απο το πιρανχας μου επεσε με τα μουτρα... Επισης τις δυο πρωτες μερες στο μαιευτηριο εκανε το ιδιο κ την τριτη πκυ ηρθε περισσοτετο γαλα ολα οκ.κ εμενα πετρωσε λιγο αλλα καμια σψεδη με το πρωτο.κατα τα αλλα εγω γαλα βλεπω σλλα δεν ξερω εσν τελικα φταιει αυτο με τον γιο μου.μεχρι στιγμης η μικρη δειχνει χορτατη...παντως δυσκολα τα βρηκα δτο να συντονιδτουν αυτα ειδικα αμα ξυπνανε ταυτοχρονα γινεται χαμος.ειμαι πολυ πτωμσσσσσσσ

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω νανα μου (οφ τοπικ αλλα τελικα εφυγα μετα απο δυο διανυκτερευσεις κ απλα χθες πηγα τη μικρη ξανα για να της μετρησουν τον ικτερο κ ολα οκ κ απο κει δεν εκανε καθολου!!!)

Παρατηρησσ λοιπον οτι η μικρη αυτο το εκανε οσρς φορες ο γιος μου ηπιε κ απο τα δυο στηθη παρα πολυ ομως πιεζα κ εβλεπα γαλα απλα μαλλον δεν θα χα ροη απο το πιρανχας μου επεσε με τα μουτρα... Επισης τις δυο πρωτες μερες στο μαιευτηριο εκανε το ιδιο κ την τριτη πκυ ηρθε περισσοτετο γαλα ολα οκ.κ εμενα πετρωσε λιγο αλλα καμια σψεδη με το πρωτο.κατα τα αλλα εγω γαλα βλεπω σλλα δεν ξερω εσν τελικα φταιει αυτο με τον γιο μου.μεχρι στιγμης η μικρη δειχνει χορτατη...παντως δυσκολα τα βρηκα δτο να συντονιδτουν αυτα ειδικα αμα ξυπνανε ταυτοχρονα γινεται χαμος.ειμαι πολυ πτωμσσσσσσσ

 

Πιστεύω ότι αφού φαίνονται ευχαριστημένα όλα καλά θα είναι. Με τον ύπνο δυστυχώς κι εγώ κόλλησα, και ήταν ο λόγος που δεν προχώρησα με το τάντεμ. Όσο έλειπες πώς κοιμόταν? Δε δέθηκε καθόλου με τον μπαμπά του, ώστε να μπορεί να τον καθησυχάζει καθόλου τώρα αν δεν μπορείς εσύ?

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι μια χαρα με τον μπαμπα αλλα ενταξει μολις ηρθα εγω ηθελε παλι τον γνωστο τροπο για να κοιμηθει.Τωρα θελει προσοχη γιατι ειναι ευαισθητη φαση και δεν θελω να τον πληγωσω οποτε προσπαθω να κανω υπομονη αν και ειμαι λιωμα 4 ημερων λεχωνα ακομη ποναω καταλαβαινεις δεν εχω και τρελες αντοχες...

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι μια χαρα με τον μπαμπα αλλα ενταξει μολις ηρθα εγω ηθελε παλι τον γνωστο τροπο για να κοιμηθει.Τωρα θελει προσοχη γιατι ειναι ευαισθητη φαση και δεν θελω να τον πληγωσω οποτε προσπαθω να κανω υπομονη αν και ειμαι λιωμα 4 ημερων λεχωνα ακομη ποναω καταλαβαινεις δεν εχω και τρελες αντοχες...

 

Πάντως είχα διαβάσει ότι στην αρχή τα περισσότερα παιδιά θέλουν συνέχεια να θηλάζουν βλέποντας το μωρό, μετά από περίπου 1 μήνα όμως επανέρχονται τα πράγματα σε ισορροπία. Μην απογοητεύεσαι, τώρα είναι τα δύσκολα. Θα έρθουν πιο εύκολες μέρες (αν και είμαι σίγουρη ότι είναι και ανεπανάληπτες στιγμές ευτυχίας!!) Όντως είναι πολύ νωρίς ακόμα, θα περάσει ο πόνος και θα βρείτε τους ρυθμούς σας γρήγορα.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελιζα,nana και Στεγια (ελπιζω να μην ξεχναω καμια) να σας ζησουν τα μωρακια σας!:D

 

Ελιζα και nana οπως το περιγραφετε ετσι κι εγω,το στηθος δεν πρηστηκε και δεν πετρωσε καθολου,καμια σχεση με την κορη μου,εδω και 8 μηνες αφοτου γεννησα ειναι παρα πολυ μαλακο,αλλα αν χτυπησω ή με πιεσει καποιος καταλαθος στο στηθος μου πεθαινω απο τον πονο..

 

Στην αρχη κι εμενα η κορη μου μου ζητουσε πιο συχνα,οποτε εβλεπε το μωρο για2-3 μηνες περιπου,πλεον θηλαζει οποτε το θελει εκεινη και οποτε της προσφερω(δεν δεχεται παντα).

 

Ελιζα εσενα που ειναι και πιο μικρος και θηλαζει σιγουρα πιο συχνα απ\οτι η κορη μου θα μοιρασεις τα στηθη δηλ μην τον αφηνεις να πινει κι απ'τα 2 και μετα το μωρο,προτεραιοτητα στο θηλασμο τωρα εχει το νεογεννητο,θα του προσφερεις το ενα στηθος και το αλλο θα το αφηνεις για το μωρο ή θα πινει το μωρο και απο τα δυο και αφοτου χορτασει και χασει το ενδιαφερον του (και για τα δυο στηθη)θα προσφερεις στον μεγαλο σου.

 

Μην ανυσηχεις γαλα εχεις και για τα δυο,απλως τωρα που ειναι αρχη για κανα 2μηνο ή 3 μηνο θα κοιταζεις να χορταινει πρωτα το μωρο.Εγω μετα χαλαρωσα και δεν με ενοιαζε ποιος θηλασε πρωτος και ποιος δευτερος,καλα εμενα μου εκανε και ''νουμερακια'' και με αγχωσε παρα πολυ γιατι δεν ηθελε να θηλαζει συχνα και για μεγαλη διαρκεια ο γιος μου,καμια σχεση το ενα μου παιδι με το αλλο....τεσπα.

 

Καλη συνεχεια κοριτσια και καλους θηλασμους!:D

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστούμε πολύ Μαρία για τις ευχές και για τις συμβουλές! (μου αρέσει που "συμπάσχω" κι εγώ, παρ όλο που δεν κάνω τάντεμ! Σας νιώθω βρε κορίτσια!) Όντως, κι εγώ προχτές κάπου πίεσα κατά λάθος το στήθος και πέθανα στον πόνο, κι απορούσα πώς στο καλό πόνεσα, με τόσο "ξεφούσκωτο" όργανο! anyway. Κι εγώ δεν πιστεύω ότι θα υπάρχει θέμα με την παραγωγή. Έχω εμπιστοσύνη στη φύση.

[υγ: Ελίνα, όχι Ελίζα το κορίτσι μας :) ]

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν πιστεύω ότι θα υπάρχει θέμα με την παραγωγή. Έχω εμπιστοσύνη στη φύση.

[υγ: Ελίνα, όχι Ελίζα το κορίτσι μας :) ]

 

 

 

Μπραβο να εχεις εμπιστοσυνη στη φυση,εξαλλου το εχεις ξαναζησει και ξερεις....:D

 

 

Καλα οσο για το ονομα Ελινα συγνωμη ετσι οπως ξεχναω τον τελευταιο καιρο θα ξεχασω και το δικο μου ονομα στο τελος.......:oops:

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια Μαρια σε ευχαριστω κ σενα πολυ:D

Τελικα μοιρασα το στηθος κ ολα πανε καλα μονο που εχουμε τρομερο προβλημα το βραδυ πιον να πρωτο θηλασω ο μεγαλος βαζει τα κλαμματα αν ταιζω κ τη μπεμπαδεν ειναι επιθετικος κ την αγαπαει αλλα ετσι κ ξυπνησουν ταυτοχρονα ειναι δραμα,κουτουλαω ,δεν βολευομαστε καθολου αυτος να με τραβαει κ να κλαιει κ σαν ναν μην εφτανε το δραμα που ζω τη νυχτα,το στηθος που δινω στον μεγαλο εχει μια πληγη στην αλω κ ποναει απιστευτα οταν τραβαει κ κλαιω απο τον πονο.τωρα βρηκε κ αυτο...εχθες με εσωσε ο αντρας μου αλλιως ακομη θα κοιμηζα τον μεγαλο.του ειπε ιστοριες κ τραγουδακια κ τον κοιμησε κ ετσι αποσυμφορηθηκε η κατασταση κ εγω κοιμιζα την μικρη στο αλλο δωματιο αναγκαστικα...Τα ΒΡΑΔΙΑ απελπιζομαι κοριτσια η μονη λυση ειναι να κοιμαται ο γιος μου με τη βοηθεια του μπαμπα κ να μην ξυπναει το βραδυ ουτε μια φορα γιατι αν ξυπνησει κ αυτος κ το μωρο ειμαι για δαφνι εαν δειτε τι γινεται...στεναχωριεμαι κ που κλαιει την ωρα εκεινη κ μετα νιωθω χαλια.Αλλα ποσα κομματια να γινω.δεν θελω να αποθηλασει αλλα το βραδυνο θα μου ελυνε τα χεριΑ...δεν ξερω εχω πελαγωσει...:(

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσάκια μου, να σας ζήσουν τα μωράκια σας!

Για τα πρακτικά συμφωνώ με ό,τι έγραψε η Μαρία. Είναι ζήτημα λίγων ημερών να ρυθμιστεί η παραγωγή, το γάλα φτάνει σίγουρα και για τα δύο και το μεγαλύτερο παιδί είναι ο καλύτερος βοηθός για την αύξησή του. Εμένα η μικρή δεν έπιανε καλά και αν δεν θήλαζε η μεγάλη να της έρχεται εύκολα το γάλα θα είχαμε τρομερό πρόβλημα βάρους τους πρώτους μήνες.

Νανά, κάνε ό,τι σου λέει το ένστικτό σου και οι αντοχές σου. Και κάνεις πολύ καλά που γράφεις κι εδώ, νομίζω αυτά που γράφεις μια χαρά βοηθάνε τα κορίτσια.

 

Για τα νυχτερινά ξυπνήματα ταυτόχρονα... Πιστεύω η λύση είναι ο ταυτόχρονος θηλασμός. Δοκιμάστε στάσεις. Τώρα στην αρχή πιστεύω είναι απαραίτητο να το καταφέρετε, γιατί θα ζητάνε πολύ συχνά και τα δύο μαζί. Αργότερα, το μεγαλύτερο θα αραιώσει ή θα μάθει να περιμένει, όπως τα γράφει η Μαρία. Εγώ τις θήλαζα από την αρχή μαζί. Βέβαια όταν θηλάζουν μαζί, καμία από τις δύο δεν πιάνει πολύ καλά, γιατί έχω μεγάλο στήθος και πρέπει να το κρατάω, με αποτέλεσμα να έχω κάποια ενόχληση, αλλά δεν κράταγε πολλή ώρα. Όταν συμπίπτανε, εγώ προσπαθούσα να μην αρνούμε καθόλου στη μεγάλη, την άφηνα να θηλάσει όποτε ζητούσε, αλλά προσπαθούσα να την αποπροσανατολίσω, ώστε να σταματήσει γρήγορα.

Και εννοείται προπόνηση στον ξαπλωτό θηλασμό με το μικρό, ώστε να κοιμάστε και λίγο στη διάρκεια της μέρας.

Φιλάκια πολλά και δύναμη! Περνάει πολύ γρήγορα ο καιρός και τα πράγματα θα γίνονται όλο και πιο εύκολα.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελίνα, μη δίνεις πάντα το ίδιο στήθος στο ίδιο παιδί. Να δίνεις ένα στήθος σε κάθε παιδί σε κάθε θηλασμό, αλλά στον επόμενο θηλασμό να αλλάζεις. Εννοείται, αν το μωρό δείχνει να μη βρίσκει εύκολα γάλα, του αλλάζεις στήθος άμεσα. όχι όμως στον μεγάλο, θα τον ξεγελάς, θα του λες ότι το άλλο δεν έχει κλπ. Στις εναλλαγές δηλαδή θα ακολουθείς το μικρό.

Επίσης, αν το μικρό δείχνει να μη βρίσκει γάλα και να ζορίζεται, βοηθάει ο ταυτόχρονος θηλασμός, γιατί το μεγάλο δίνει ισχυρό ερέθισμα και κατεβαίνει ταυτόχρονα γάλα και από το άλλο στήθος.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

και ένα τελευταίο...

να έχετε το νου σας στα κακά του μωρού (χρώμα σύσταση κλπ) για σημάδια υπερπαραγωγής, που είναι συχνή όταν θηλάζουν 2 παιδιά και δημιουργεί τα γνωστά προβλήματα στο μωρό. Αν δείτε πράσινα κακά κλπ το συζητάμε...

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάρες μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Μαράκι και σοφούκα σας ευχαριστούμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Εμείς για την ώρα πάμε τέλεια.....Η Σταχτοπούτα θηλάζει συχνά και ο Γιάννος θηλάζει σε λογικά πλαίσια....

Του δίνω πάντα το στήθος που έχει ξεζουμίσει η μικρή και κρατάω το στήθος το γεμάτο για εκείνη.....

όλα δείχνουν τέλεια για την ώρα.

Οι βραδινοί θηλασμοί της γίνονται ξαπλωτοί και ξεκούραστοι...(δε ξέρω τι θα έκανα αν μου ξύπναγε και εμένα Ελίνα...)

Νανά εννοείτε πως συμπάσχεις κοριτσάρα μου........πολλά πολλά φιλάκια...

Link to comment
Share on other sites

Σοφουκα μου σε ευχαριστω...Ναι δινω το ενα μονο στηθος στον μεγαλο μου κια στη μικρη και τα δυο...Κ εγω δεν βολευομαι ταυτοχρονα ειναι και ενα σκισιμο που εχω στο στηθος που πινει πιο πολυ ο μεγαλος και με ποναει οποτε εχω δυσφορια ακομη περισσοτερο.Ζηταει κι αυτος πολυ να θηλασει ιδιως οταν τη βλεπει.Γιατι βραδυ ακομη δεν βολευτηκαμε ο μπαμπας τον κοιμισε εχθες κι αυτος με ζητουσε οποτε ενιωσα λιγο χαλια.Βεβαια μεσα στην ημερα τον αφηνω να θηλαζεικι αυτος οποτε θελει αλλα το νυχτερινο πρεπει να ρυθμισουμε.Ειναι και που ξυπναει αλλιως πιστευω θα μου ηταν ποοοολυ πιο ευκολο.Θα δουμε και σηεμρα πως θα παει ....Παντως τα χω παιξει!!!

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κορίτσια έπαθα πλάκα! Θυμάστε που ανησυχούσα που το στήθος μου το ένιωθα άδειο εξ αρχής, είχε πρηστεί ελάχιστα, δεν έβαλα καθόλου επιθέματα? επίσης η μπουμπού τρώει ανά τρίωρο, τις νύχτες μάλιστα κοιμάται και 5ωρο πλέον κι έκανα το σταυρό μου να έχει πάρει βάρος (έχει κάνει και πολλές φορές εμετό και φοβόμουν και γι αυτό). ήρθε σήμερα ο γιατρός. από 3,240 πήγε 4980!! όταν του είπα ότι δεν τρωει συχνά του έκανε εντύπωση, και στο τέλος μου είπε "φαίνεται πως το γάλα σου είναι πολύ πηχτό!!" Ελίνα μην ανησυχείς καθόλου, τελικά η φύση όχι απλώς έχει προνοήσει, μας έχει δώσει και παραπάνω για καβάτζα!! ποιος ξέρει, ίσως ο οργανισμός μου παρήγαγε γαλατάκι και για τη μεγάλη μου, και της το ήπιε το μωρό..... :(

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ποιος ξέρει, ίσως ο οργανισμός μου παρήγαγε γαλατάκι και για τη μεγάλη μου, και της το ήπιε το μωρό..... :(

 

Nana, δεν θέλω στενοχωρημένες φατσούλες!

Ο οργανισμός σου προσαρμόζεται στη ζήτηση σε χρόνο dt! Xρειάζεται λίγες ημέρες για να αυξήσει ή να μειώσει το γάλα, αναλόγως. Παράγει το γάλα που χρειάζεται η μικρή σου, η οποία δεν πίνει το γάλα κανενός. Μη σκέφτεσαι έτσι! Εφόσον η μεγάλη σου είναι ήρεμη και δείχνει ευτυχισμένη και δεν ζητάει να θηλάσει, δεν βλέπω το λόγο να στενοχωριέσαι.

Μπράβο στη μικρούλα και σ' εσένα για το καταπληκτικό βάρος που πήρε! Συνεχίζεις έτσι και το απολαμβάνεις, χωρίς στενοχωρημένες φατσούλες και τέτοιες σκέψεις! Φτάσατε εδώ που φτάσατε με τη μεγάλη σου κόρη, μετά από μακριά πορεία θηλασμού, μετά από θηλασμό στην εγκυμοσύνη, έκανες πολύ ήπιο αποθηλασμό, σεβόμενη τους ρυθμούς του παιδιού, το παιδί δεν δείχνει να ζορίζεται (αν δεν ήταν έτοιμη να αποθηλάσει δεν θα συνεργαζόταν τόσο καλά, πέρνα μια βόλτα από το θέμα του αποθηλασμού να καταλάβεις τι σημαίνει παιδί που δεν είναι έτοιμο να αποθηλάσει). Έχεις προσφέρει τόσα πολλά στη μεγάλη σου κόρη και συνεχίζεις να της προσφέρεις, απλά με άλλο τρόπο! Καλή συνέχεια και ψυχραιμία!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Nana, δεν θέλω στενοχωρημένες φατσούλες!

Ο οργανισμός σου προσαρμόζεται στη ζήτηση σε χρόνο dt! Xρειάζεται λίγες ημέρες για να αυξήσει ή να μειώσει το γάλα, αναλόγως. Παράγει το γάλα που χρειάζεται η μικρή σου, η οποία δεν πίνει το γάλα κανενός. Μη σκέφτεσαι έτσι! Εφόσον η μεγάλη σου είναι ήρεμη και δείχνει ευτυχισμένη και δεν ζητάει να θηλάσει, δεν βλέπω το λόγο να στενοχωριέσαι.

Μπράβο στη μικρούλα και σ' εσένα για το καταπληκτικό βάρος που πήρε! Συνεχίζεις έτσι και το απολαμβάνεις, χωρίς στενοχωρημένες φατσούλες και τέτοιες σκέψεις! Φτάσατε εδώ που φτάσατε με τη μεγάλη σου κόρη, μετά από μακριά πορεία θηλασμού, μετά από θηλασμό στην εγκυμοσύνη, έκανες πολύ ήπιο αποθηλασμό, σεβόμενη τους ρυθμούς του παιδιού, το παιδί δεν δείχνει να ζορίζεται (αν δεν ήταν έτοιμη να αποθηλάσει δεν θα συνεργαζόταν τόσο καλά, πέρνα μια βόλτα από το θέμα του αποθηλασμού να καταλάβεις τι σημαίνει παιδί που δεν είναι έτοιμο να αποθηλάσει). Έχεις προσφέρει τόσα πολλά στη μεγάλη σου κόρη και συνεχίζεις να της προσφέρεις, απλά με άλλο τρόπο! Καλή συνέχεια και ψυχραιμία!

Να και ο "φύλακας άγγελός μου"! Να σαι καλά βρε κορίτσι μου, να ξερες πόσο χρειαζόμουν ακριβώς τώρα ακριβώς αυτά που μου λες...δε θα διηγηθώ τι έγινε (τσακωμός με το σύζυγο, όχι εντελώς άσχετος με το θηλασμό) γιατί θα βγω πολύ εκτός αλλά πραγματικά μπήκες να γράψεις την πιο κατάλληλη στιγμή. ήπιο θα τον χαρακτήριζες τον αποθηλασμό μας ε? κι εγώ έτσι θέλω να πιστεύω. Ωστόσο, κάποιες φορές αναρωτιέμαι αν ήμουν εγώ τελικά πραγματικά έτοιμη να αποθηλάσω. μερικές φορές με πιάνει μια νοσταλγία και μου μπαίνουν ιδέες...αλλά πρέπει να αντισταθώ γιατί πιστεύω ότι έχει περάσει στάδιο και θα ήταν πισωγύρισμα πλέον αν το ξανακάναμε.

Σ ευχαριστώ πολύ.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
και ένα τελευταίο...

να έχετε το νου σας στα κακά του μωρού (χρώμα σύσταση κλπ) για σημάδια υπερπαραγωγής, που είναι συχνή όταν θηλάζουν 2 παιδιά και δημιουργεί τα γνωστά προβλήματα στο μωρό. Αν δείτε πράσινα κακά κλπ το συζητάμε...

 

Σοφούκα για πες γα πες....είδα πράσινα κακάκια αλλά πλέον δίνω 2 και 3 γεύματα από το ίδιο στήθος...καλά κάνω?τώρα είναι κιτρινο με λίγο πράσινα....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Και εκει που νομιζα οτι τα ειχα ζησει ολα με το θηλασμο....

 

Εχω καινουργιο θέμα!!!

 

Tantem nursing και καινουργια εγκυμοσυνη:rolleyes:

 

Και τωρα τι κάνουμε? Ο μεγαλος ειναι 3,5 και ο μικρος 2 και εγω με ενα θετικο τεστ στο χέρι...

 

Θα περιμενω μεχρι την άλλη εβδομαδα που θα παω στον γιατρο για να επιβεβαιωσουμε αλλα ηθελα να ρωτησω το εχει κανει καμμια αλλή ?

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εκει που νομιζα οτι τα ειχα ζησει ολα με το θηλασμο....

 

Εχω καινουργιο θέμα!!!

 

Tantem nursing και καινουργια εγκυμοσυνη:rolleyes:

 

Και τωρα τι κάνουμε? Ο μεγαλος ειναι 3,5 και ο μικρος 2 και εγω με ενα θετικο τεστ στο χέρι...

 

Θα περιμενω μεχρι την άλλη εβδομαδα που θα παω στον γιατρο για να επιβεβαιωσουμε αλλα ηθελα να ρωτησω το εχει κανει καμμια αλλή ?

 

Θέλω να δω τις απαντήσεις σε αυτό :D

Καταρχάς εύχομαι μια καλή εγκυμοσύνη!

Πώς νιώθεις ήδη; Έχεις ενοχλήσεις;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δω τις απαντήσεις σε αυτό :D

Καταρχάς εύχομαι μια καλή εγκυμοσύνη!

Πώς νιώθεις ήδη; Έχεις ενοχλήσεις;

 

Κοιτα ο πρωτος που καταλαβε την εγκυμοσυνη ηταν ο μικρος αλλαξε αμεσως τροπο θηλασμου...

Ειναι ακομα πολύ νωρις, αλλα ενα ψιλοπρήξιμο το αισθάνομαι (σα να ετοιμαζομαι να αδιαθετήσω..) και οι θηλές μου ειναι λιγο πιο ευαισθητες.

Αληθεια ξερεις καμμια κοπέλα να το εχει κάνει?

Κατσε να το επιβεβαιωσουμε την άλλη εβδομαδα και θα ανοιξω καινουργιο topic χχαχαχαχα

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ο πρωτος που καταλαβε την εγκυμοσυνη ηταν ο μικρος αλλαξε αμεσως τροπο θηλασμου...

Ειναι ακομα πολύ νωρις, αλλα ενα ψιλοπρήξιμο το αισθάνομαι (σα να ετοιμαζομαι να αδιαθετήσω..) και οι θηλές μου ειναι λιγο πιο ευαισθητες.

Αληθεια ξερεις καμμια κοπέλα να το εχει κάνει?

Κατσε να το επιβεβαιωσουμε την άλλη εβδομαδα και θα ανοιξω καινουργιο topic χχαχαχαχα

Καλά πού ξέρεις, μπορεί να ξυπνήσεις ένα πρωί και να σου έχει φυτρώσει και τρίτο μεμέ :)

Στο βιβλίο adventures in tandem nursing είχα διαβάσει για τέτοιες περιπτώσεις σαν τη δική σου αλλά δε θυμάμαι να σου πω λεπτομέρειες και το βιβλίο δεν το έχω πια. Πάντως ότι υπάρχουν κι άλλες υπάρχουν, σίγουρα.

Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο, μπράβο σου που το αντιμετωπίζεις με χιούμορ, εμένα με είχε πιάσει ένας ψιλοπανικός όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος και είχα ένα μόνο που θήλαζε.

Αν ανοίξεις ξεχωριστό τόπικ δηλώνω φαν από τώρα!! Να μας λες τα νέα σου!!

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Tantem nursing και καινουργια εγκυμοσυνη:rolleyes:

 

.......ηθελα να ρωτησω το εχει κανει καμμια αλλή ?

 

Ασπασία, εσύ μας οδηγείς!!!!!

 

Να έχεις μια πολύ καλή εγκυμοσύνη εύχομαι! Θα περιμένουμε νέα σου!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σοφούκα για πες γα πες....είδα πράσινα κακάκια αλλά πλέον δίνω 2 και 3 γεύματα από το ίδιο στήθος...καλά κάνω?τώρα είναι κιτρινο με λίγο πράσινα....

 

 

Ουπς! Τώρα το είδα αυτό!

Καλά κάνεις! Αν επιμένουν τα πράσινα, μπορείς να αυξήσεις κι άλλο τον χρόνο στο ένα στήθος, να έχεις όμως το νου σου στη συμπεριφορά του μικρότερου, αν έχουν στρώσει τα κακά και το μικρό δείχνει να ζορίζεται να βρει γάλα μετά από κάποιες ώρες στο ίδιο στήθος, ξεκίνα να αλλάζεις συχνότερα. Βλέποντας και κάνοντας δηλαδή και παρακολουθώντας τα κακά, προσαρμόζεσαι ανάλογα! Έχει και ζέστη τώρα, οπότε χρειάζεται και το πιο αραιό γαλατάκι!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...