Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

Εμένα θηλάζει πρωί βράδυ για πολλή ώρα και ζητάει και μέσα στην μέρα αλλά του λέω πως δεν έχω γαλατάκι και πίνει φρέσκο.....

 

Ναι το πιστεύω πως θα βρούμε την άκρη και η καθεμία όπως βολεύεται...

Τέλειο που την κοιμίζει ο μπαμπάς!!!!Δηλ εσύ δεν έχεις κοιμηθεί σερί εεε?ΠΟΠΟΠΟΠΟ δε ξέρω αν θα άντεχα,εδώ έχω αϋπνίες και το πρωί σέρνομαι....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα θηλάζει πρωί βράδυ για πολλή ώρα και ζητάει και μέσα στην μέρα αλλά του λέω πως δεν έχω γαλατάκι και πίνει φρέσκο.....

 

Ναι το πιστεύω πως θα βρούμε την άκρη και η καθεμία όπως βολεύεται...

Τέλειο που την κοιμίζει ο μπαμπάς!!!!Δηλ εσύ δεν έχεις κοιμηθεί σερί εεε?ΠΟΠΟΠΟΠΟ δε ξέρω αν θα άντεχα,εδώ έχω αϋπνίες και το πρωί σέρνομαι....

 

τους τελευταίους 2 μήνες μου έχει κάνει δώρο κάποια βράδια συνεχούς ύπνου (δικού της), αλλά τι να το κάνω? και πάλι ξυπνάω, μία λόγω συχνοουρίας, μία λόγω έγνοιας (όταν έχεις συνηθίσει να ξυπνάς επί ένα χρόνο ανά δίωρο, ξαφνικά πετάγομαι τη νύχτα, κοιτάζω την ώρα και λέω "μα πότε θα ξυπνήσει?" παράνοια) τουλάχιστον είμαι έτοιμη για τα ξενύχτια της καινούριας μπέμπας!!

Επίσης χτες για πρώτη φορά πήγε ο μπαμπάς το βράδυ όταν ξύπνησε με το μπιμπερό και αυτή ήπιε μια χαρά και ξανακοιμήθηκε. ελπίζω να μην ήταν η τύχη του πρωτάρη και να συνεχιστεί αυτό, τουλάχιστον τις μέρες που θα λείπω.

Πάντως εσένα πίνει πολύ ε? Έχεις καταλάβει ότι έχει ξεκινήσει το πρωτόγαλα? η δικιά μου τώρα που την κοιμίζει ο μπαμπάς της και χτες που πήγε αυτός τη νύχτα, έχει τώρα 3 μέρες να θηλάσει. Και γενικά έχει πολύ καιρό που το ήθελε όταν νύσταζε μόνο, έτσι στο άσχετο είναι πάρα πολύ σπάνιο να μου ζητήσει στήθος. Ίσως την αποθάρρυνα κι εγώ αρκετά κάποιες φορές και το κατάλαβε. Ίσως κι όλας εμένα να μειώθηκε εξ αρχής το γάλα μου πάρα πολύ, οπότε δεν έβρισκε τίποτα σε κάποια φάση και εκεί το μείωσε πάρα πολύ. Είμαι πολύ περίεργη πώς θα αντιδράσει με το μωρό. Να αποθηλάσει πάντως δεν το πιστεύω.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

από την στιγμή που ήρθε το πρωτόγαλα σχεδόν στον έβδομο είχα και περισσότερο γάλα....οπότε ευχαριστιέται...εμένα είναι μεγαλύτερος και του λέω πως όταν έρθει το μωρό θα έχω πολλή γάλα και την περιμένει ως μάννα εξ ουρανού!!!χαχαχαχα

 

Μπράβο πάντως την έχεις καταφέρει γιατί είναι και μικρούλα η δική σου!!!!

Εύχομαι να πάει καλά για όλες μας το 3-4μερο στο μαιευτήριο...

Link to comment
Share on other sites

από την στιγμή που ήρθε το πρωτόγαλα σχεδόν στον έβδομο είχα και περισσότερο γάλα....οπότε ευχαριστιέται...εμένα είναι μεγαλύτερος και του λέω πως όταν έρθει το μωρό θα έχω πολλή γάλα και την περιμένει ως μάννα εξ ουρανού!!!χαχαχαχα

 

Μπράβο πάντως την έχεις καταφέρει γιατί είναι και μικρούλα η δική σου!!!!

Εύχομαι να πάει καλά για όλες μας το 3-4μερο στο μαιευτήριο...

 

Από τη μία χαίρομαι που θηλάζει λίγο, από την άλλη με πιάνουν τύψεις μήπως την πίεσα πάρα πολύ σε φάσεις που πιεζόμουν κι εγώ (τους πρώτους μήνες που πονούσα και τώρα αρκετά που ψυχολογικά δεν άντεχα) και την έκανα να νιώσει απόρριψη...ό,τι και να γίνει τύψεις έχω βρε παιδί μου, τι σου είναι αυτές οι ορμόνες...ελπίζω μόλις γεννήσω να στρώσουν λίγο τα πράγματα.

Μπράβο σου πάντως, στο έχω ξαναπεί, που το βλέπεις τόσο θετικά το τάντεμ. Εμένα με προβληματίζει πολύ, δεν ξέρω αν θα μου αρέσει ή θα νιώσω ξαφνικά εγκλωβισμένη με 2 παιδιά στο στήθος όλη μέρα και ίσως και όλη νύχτα.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

τους τελευταίους 2 μήνες μου έχει κάνει δώρο κάποια βράδια συνεχούς ύπνου (δικού της), αλλά τι να το κάνω? και πάλι ξυπνάω, μία λόγω συχνοουρίας, μία λόγω έγνοιας (όταν έχεις συνηθίσει να ξυπνάς επί ένα χρόνο ανά δίωρο, ξαφνικά πετάγομαι τη νύχτα, κοιτάζω την ώρα και λέω "μα πότε θα ξυπνήσει?" παράνοια)

 

Έτσι είναι... αλλά από κάτι τέτοια κατάλαβα ότι τελικά δίνουμε περισσότερη σημασία στον συνεχή ύπνο, απ΄όσο αξίζει.

 

Η δική μου εμπειρία, τώρα που τα βλέπω από κάποια απόσταση, είναι η εξής:

Όταν τα παιδιά έχουν τόσο μικρή διαφορά ηλικίας, δεν έχεις προλάβει να ξεκουραστείς για τα καλά από την πρώτη εγκυμοσύνη. Η χρόνια κούραση σου έχει γίνει δεύτερη φύση, και δεν μπορείς να θυμηθείς πότε χόρτασες ύπνο για τελευταία φορά, πότε ήπιες ένα ζεστό τσάι με την ησυχία σου χωρίς να χρειαστεί να σηκωθείς και όταν μπορέσεις να ξανακαθήσεις να έχει ήδη κρυώσει, πότε γύρισες πεινασμένη στο σπίτι και κάθησες αμέσως να φας χωρίς να πρέπει πρώτα να θηλάσεις, πώς είναι να μην είναι πιασμένοι οι ώμοι σου, πώς είναι να μπορείς να συγκεντρωθείς σε κάτι που διαβάζεις κτλ. κτλ.

 

Εδώ και λίγους μήνες, με τη μικρή να έχει κλείσει τα δύο, ξαναβρίσκω τους παλιούς μου ρυθμούς. Ακόμη να κοιμηθώ σερί, αλλά δεν με πειράζει πια. Πάνω από τις μισές μέρες ξυπνώ ξεκούραστη. Αν είμαι κουρασμένη, πάω για ύπνο πιο νωρίς. Οι ώμοι μου ξαναισιώνουν και θυμάμαι ότι ακόμη είμαι νέα (34 είμαι).

 

Τα παιδιά αρχίζουν να αυτοεξυπηρετούνται όπου μπορούν. Τα Σαββατοκύριακα τυχαίνει πολλές φορές τα παιδιά αφού θηλάσουν να σηκωθούν και να παίζουν μόνα τους, ενώ εμείς ξανακοιμόμαστε. Στην παιδική χαρά διαβάζω την εφημερίδα μου ενώ τα παιδιά παίζουν. Όταν επιστρέφουμε στο σπίτι ξεντύνονται και πλένονται μόνα τους.

 

Κουράγιο λοιπόν, δεν θα είναι μια ζωή τόσο κουραστικά τα πράγματα. Ειδικά όταν αρχίζουν να παίζουν μαζί, θα δείτε τι όμορφη που είναι η μικρή διαφορά ηλικίας.

 

Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έτσι είναι... αλλά από κάτι τέτοια κατάλαβα ότι τελικά δίνουμε περισσότερη σημασία στον συνεχή ύπνο, απ΄όσο αξίζει.

 

Η δική μου εμπειρία, τώρα που τα βλέπω από κάποια απόσταση, είναι η εξής:

Όταν τα παιδιά έχουν τόσο μικρή διαφορά ηλικίας, δεν έχεις προλάβει να ξεκουραστείς για τα καλά από την πρώτη εγκυμοσύνη. Η χρόνια κούραση σου έχει γίνει δεύτερη φύση, και δεν μπορείς να θυμηθείς πότε χόρτασες ύπνο για τελευταία φορά, πότε ήπιες ένα ζεστό τσάι με την ησυχία σου χωρίς να χρειαστεί να σηκωθείς και όταν μπορέσεις να ξανακαθήσεις να έχει ήδη κρυώσει, πότε γύρισες πεινασμένη στο σπίτι και κάθησες αμέσως να φας χωρίς να πρέπει πρώτα να θηλάσεις, πώς είναι να μην είναι πιασμένοι οι ώμοι σου, πώς είναι να μπορείς να συγκεντρωθείς σε κάτι που διαβάζεις κτλ. κτλ.

 

Εδώ και λίγους μήνες, με τη μικρή να έχει κλείσει τα δύο, ξαναβρίσκω τους παλιούς μου ρυθμούς. Ακόμη να κοιμηθώ σερί, αλλά δεν με πειράζει πια. Πάνω από τις μισές μέρες ξυπνώ ξεκούραστη. Αν είμαι κουρασμένη, πάω για ύπνο πιο νωρίς. Οι ώμοι μου ξαναισιώνουν και θυμάμαι ότι ακόμη είμαι νέα (34 είμαι).

 

Τα παιδιά αρχίζουν να αυτοεξυπηρετούνται όπου μπορούν. Τα Σαββατοκύριακα τυχαίνει πολλές φορές τα παιδιά αφού θηλάσουν να σηκωθούν και να παίζουν μόνα τους, ενώ εμείς ξανακοιμόμαστε. Στην παιδική χαρά διαβάζω την εφημερίδα μου ενώ τα παιδιά παίζουν. Όταν επιστρέφουμε στο σπίτι ξεντύνονται και πλένονται μόνα τους.

 

Κουράγιο λοιπόν, δεν θα είναι μια ζωή τόσο κουραστικά τα πράγματα. Ειδικά όταν αρχίζουν να παίζουν μαζί, θα δείτε τι όμορφη που είναι η μικρή διαφορά ηλικίας.

 

Με το καλό!

 

Αμάν βρε pax θέλεις να με πάρουν τα ζουμιά πάλι...με συγκίνησες. άντε να γεννήσω να επανέλθουν οι ορμόνες στη θέση τους (λέμε τώρα) γιατί δεν μπορώ άλλο κλάμα! Τι ωραία που τα λες! για τον ύπνο όντως κι εγώ δεν παραπονιέμαι πλέον. ας ξυπνάει΄οσο θέλει. Εδώ άντεξα επί ένα χρόνο να ξυπνάω ανά δίωρο και την άλλη μέρα να πηγαίνω δουλειά μια χαρά ξεκούραστη. Όλα συνηθίζονται . Μόνο όσο θα λείπω ανησυχώ. και χτες είχαμε μεγάλο θέμα. Ξύπνησε με δυνατό κλάμα το βράδυ, με τον μπαμπά δεν ηρεμούσε με τίποτα, τελικά πήγα εγώ μετά από ώρα και τη βρήκα μέσα στα δάκρυα και τις μύξες, ήθελε στήθος για πολλή ώρα, στο τέλος της το έβγαλα πάλι με το ζόρι για να πιει και λίγο φρέσκο να χορτάσει, αυτη΄ έκλαιγε πάλι. τελικά με τόση αναστάτωση πού να ξανακοιμηθεί, την πήρα και την έκανα βόλτες μέσα στο σπίτι, μετά σταμάτησε να κλαίει και ήθελε παιχνίδια,τελικά από τις 4 ξανακοιμήθηκε στις 6. αυτό το θέμα να μην είχαμε και θα ήμουν ήσυχη. Και πάλι όμως δεν παραπονιέμαι γιατί έχει κάνει τρομερά βήματα, πριν 5 μήνες δεν μπορούσα ούτε να το φανταστώ πώς θα την κοιμήσει ο μπαμπάς της, πώς θα την παρηγορεί τόσες φορές που ξυπνούσε. Τέλος πάντων σας ζάλισα...τελευταίοι προβληματισμοί είναι αυτοί, όπου να ναι θα το αντιμετωπίσω και θα σταματήσω τις θεωρητικολογίες και τις υποθέσεις.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κουραγιο δεν εχω κοιμηθει ποτε δυομιση χρονια σερι,και δεν τρωω τις αλλεργιογονες τροφες που πειραζουν τον γιο μου επισης δυομιση χρονια....:confused:Ακομη δεν εχουμε φτασει να μην κοιμαται χωρις στηθος αν και τα παει καλα με τον μπαμπα που καθομαστε και διαβαζουμε παραμυθακια πριν κοιμηθει.Τωρα θα δουμε οσο θα λειπω αν και θα επιδιωξω να γυρισω πριν το τριημερο...

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κουραγιο δεν εχω κοιμηθει ποτε δυομιση χρονια σερι,και δεν τρωω τις αλλεργιογονες τροφες που πειραζουν τον γιο μου επισης δυομιση χρονια....:confused:Ακομη δεν εχουμε φτασει να μην κοιμαται χωρις στηθος αν και τα παει καλα με τον μπαμπα που καθομαστε και διαβαζουμε παραμυθακια πριν κοιμηθει.Τωρα θα δουμε οσο θα λειπω αν και θα επιδιωξω να γυρισω πριν το τριημερο...

 

Αυτό με το φαγητό ειλικρινά δε θα το άντεχα με τίποτα, ήδη με το διαβήτη κύησης νιώθω πολύ άσχημα με τους περιορισμούς στη διατροφή. Μπράβο σου που το καταφέρνεις. είμαστε στην ίδια φάση με τον ύπνο δηλαδή? άλλο ένα παιδάκι θα υποφέρει εκείνες τις μέρες :( Μακάρι να τα καταφέρεις να φύγεις νωρίτερα, εγώ επειδή κάνω και ινσουλίνη και το μωρό θα είναι σε παρακολούθηση την πρώτη μέρα δεν έχω αναφέρει τίποτα σε κανέναν για την πιθανότητα να φύγω νωρίτερα. Θα το δω τότε, ας δούμε πρώτα ότι όλα πάνε καλά..

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Νανά να σου ζήσει! Τώρα το είδα. Να τις χαίρεσαι!

 

Σ ευχαριστώ πολύ!! Ήθελα πολύ να μπω να γράψω εδώ αλλά θα βγω εκτός θέματος και το απέφευγα. Τελικά θα το κάνω όμως, νομίζω ότι το δικαιούμαι, ως "κλείσιμο" από μέρους μου αυτού του κύκλου.

Η μεγάλη μου λοιπόν θήλασε (και μάλιστα με μανία) το βράδυ πριν γεννήσω (ξύπνησε στον ύπνο της), παρ όλο που αρχικά πήγε ο μπαμπάς της για να της δώσει το γάλα της και δεν ήθελε με τίποτα. Το επόμενο πρωί το πέρασε με παππουδογιαγιάδες, από το απόγευμα ήταν με τον μπαμπά της και τη νύχτα αποκοιμήθηκε μια χαρά μαζί του, χωρίς κλάμα. Ξύπνησε τη νύχτα, πήγε ο μπαμπάς της, της έδωσε το μπιμπερό και ήπιε αδιαμαρτύρητα. έτσι κύλησαν όλα τα βράδια. Στο μαιευτήριο ήρθε μια φορά και με είδε και αντέδρασε σαν να μην της είχα λείψει καθόλου. Δε ζήτησε να θηλάσει. Γυρίζω απ το μαιευτήριο (μετά από 3 νύχτες), βλέπει αυτή το μωρό, χοροπηδάει απ τη χαρά της. Βγάζω στήθος να θηλάσω και λέω τώρα θα θέλει σίγουρα. Κι όμως! κοιτούσε με χαρά και δε ζήτησε. Απ τη μία χάρηκα, απ την άλλη προβληματίστηκα. Ποιος ξέρει τι σκέφτεται στ αλήθεια... μια μαμά με εμπειρία στο θηλασμό μου είπε να τη ρωτήσω αν θέλει κι αυτή αλλά η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι..αν ήθελε δε θα μου ζητούσε? Εσύ αν θυμάμαι καλά είχες πει ότι η μεγάλη σου είχε αποθηλάσει και μετά ζήτησε μόνη της, όταν γέννησες? Αν θέλεις απάντησέ μου με pm για να μη βγούμε (κι άλλο) εκτός. Θα ήθελα πολύ να ακούσω τη γνώμη σου για όλα αυτά.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία! Τι συγκινητικό που χάρηκε τόσο πολύ με το μωράκι.

 

Εσύ αν θυμάμαι καλά είχες πει ότι η μεγάλη σου είχε αποθηλάσει και μετά ζήτησε μόνη της, όταν γέννησες? Αν θέλεις απάντησέ μου με pm για να μη βγούμε (κι άλλο) εκτός. Θα ήθελα πολύ να ακούσω τη γνώμη σου για όλα αυτά.

 

Η δική μου είχε αποθηλάσει, αλλά ξανάρχισε στο τέλος της εγκυμοσύνης. Δεν είχε συνδέσει δλδ. το θηλασμό με το μωρό. Όταν γεννήθηκε η μικρή, η μεγάλη το είδε απλώς ως παρέα. Όπως όταν επιστρέφαμε από το νοσοκομείο ήταν δυο παιδιά στο αυτοκίνητο, έτσι μετά ήταν δυο παιδιά στο στήθος. Ήθελε μάλιστα να δώσει στη μικρή και από το φαγητό της.

 

Μου φαίνεται πάρα πολύ όμορφη αυτή η εξέλιξη που έχετε. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να κάνεις κάτι διαφορετικά. Τώρα αν την δεις καμμιά φορά να αποζητά το στήθος, θα δεις εκείνη την ώρα τι θέλεις να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία! Τι συγκινητικό που χάρηκε τόσο πολύ με το μωράκι.

 

 

 

Η δική μου είχε αποθηλάσει, αλλά ξανάρχισε στο τέλος της εγκυμοσύνης. Δεν είχε συνδέσει δλδ. το θηλασμό με το μωρό. Όταν γεννήθηκε η μικρή, η μεγάλη το είδε απλώς ως παρέα. Όπως όταν επιστρέφαμε από το νοσοκομείο ήταν δυο παιδιά στο αυτοκίνητο, έτσι μετά ήταν δυο παιδιά στο στήθος. Ήθελε μάλιστα να δώσει στη μικρή και από το φαγητό της.

 

Μου φαίνεται πάρα πολύ όμορφη αυτή η εξέλιξη που έχετε. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να κάνεις κάτι διαφορετικά. Τώρα αν την δεις καμμιά φορά να αποζητά το στήθος, θα δεις εκείνη την ώρα τι θέλεις να κάνεις.

 

Μακάρι να είναι όντως έτσι...φοβάμαι πολύ μη χαλάσει ο ύπνος της έτσι και αρχίσει πάλι να θηλάζει, γιατί είμαστε μια χαρά τώρα που την κοιμίζει ο μπαμπάς της και πηγαίνει και το βράδυ εκείνος, ενώ εγώ ξυπνάω μόνο για το μωρό. Ξυπνάει η μεγάλη και φωνάζει "μπαμπά". ποιος να το λεγε, που 5 μήνες πριν δεν υπήρχε περίπτωση να αποκοιμηθεί χωρίς στήθος...Απ τη μια χαίρομαι, απ την άλλη φοβάμαι μην την απογοήτευσα. Όλα δικά μου τα θέλω...

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει Νανά!

Εγώ είμαι της άποψης να το αφήσεις πάνω της. Αν θέλει θα σου ζητήσει, τότε κάνεις ό,τι έχεις αποφασίσει, όπως σου είπε και η pax. Αν θέλεις τάντεμ, θηλάζεις, αν όχι μπορείς να δοκιμάσεις να την αποπροσανατολίσεις. Μπορεί να μη ζητάει τώρα, αλλά να το κάνει όταν συνειδητοποιήσει ότι το μωρό ήρθε για να μείνει (τους παίρνει λίγο καιρό για να το συνειδητοποιήσουν αυτό και τότε εκδηλώνουν περισσότερο ζήλεια, όχι από την αρχή).

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει Νανά!

Εγώ είμαι της άποψης να το αφήσεις πάνω της. Αν θέλει θα σου ζητήσει, τότε κάνεις ό,τι έχεις αποφασίσει, όπως σου είπε και η pax. Αν θέλεις τάντεμ, θηλάζεις, αν όχι μπορείς να δοκιμάσεις να την αποπροσανατολίσεις. Μπορεί να μη ζητάει τώρα, αλλά να το κάνει όταν συνειδητοποιήσει ότι το μωρό ήρθε για να μείνει (τους παίρνει λίγο καιρό για να το συνειδητοποιήσουν αυτό και τότε εκδηλώνουν περισσότερο ζήλεια, όχι από την αρχή).

Σ ευχαριστώ πολύ sofuka!!

το έχω υπ όψιν μου αυτό, ότι αργούν να συνειδητοποιήσουν ότι το μωρό είναι εδώ για να μείνει, το διάβαζα στο βιβλιο για το τάντεμ. Γι αυτό είμαι ακόμα σε ετοιμότητα, να δω τι θα προκύψει αργότερα. Γυρίζει και από Δευτέρα ο άντρας μου στη δουλειά και θα είμαστε μόνες μας, εκεί νομίζω θα γίνει και το μεγάλο τεστ. Θα δούμε. Θα σας ενημερώσω (αλήθεια πού??? ή στο τάντεμ ή στον αποθηλασμό, κάπου θα με δείτε!!!)

Βρε κορίτσια τι θα έκανα χωρίς εσάς (έχω βαρεθεί να το λέω αλλά έτσι είναι)...

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παίζει να ζητήσει μερικές φορές, ίσα ίσα για επιβεβαίωση και να μην συνεχίσει μετά. Τα αγόρια μου, που είχανε αποθηλάσει πολύ καιρό πριν γεννηθεί το επόμενο μωρό κάθε φορά, ζητάγανε, δεν αρνιόμουν, φυσικά αυτά δεν θυμόντουσαν να θηλάσουν, κάνανε μια προσπάθεια και το παρατούσαν το θέμα, είχαν πάρει όμως την επιβεβαίωση ότι δεν τους αρνούμαι αυτό που προσφέρω στο μωρό. Εσένα βέβαια θυμάται να θηλάσει, αλλά μάλλον είναι σε φάση αποθηλασμού, οπότε παίζει να ζητήσει μόνο για επιβεβαίωση. Ανάλογα πώς θα τη δεις αποφασίζεις αν θα ανταποκριθείς ή όχι.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Παίζει να ζητήσει μερικές φορές, ίσα ίσα για επιβεβαίωση και να μην συνεχίσει μετά. Τα αγόρια μου, που είχανε αποθηλάσει πολύ καιρό πριν γεννηθεί το επόμενο μωρό κάθε φορά, ζητάγανε, δεν αρνιόμουν, φυσικά αυτά δεν θυμόντουσαν να θηλάσουν, κάνανε μια προσπάθεια και το παρατούσαν το θέμα, είχαν πάρει όμως την επιβεβαίωση ότι δεν τους αρνούμαι αυτό που προσφέρω στο μωρό. Εσένα βέβαια θυμάται να θηλάσει, αλλά μάλλον είναι σε φάση αποθηλασμού, οπότε παίζει να ζητήσει μόνο για επιβεβαίωση. Ανάλογα πώς θα τη δεις αποφασίζεις αν θα ανταποκριθείς ή όχι.

πολύ παράξενο αυτό ε? Μα τι ψυχολογία έχουν τα άτιμα...

Για να δούμε....τρέμει κι ο άντρας μου μην το ξαναξεκινήσει, έχει χαρεί τόσο πολύ που την κοιμίζει, που του το είχα στερήσει τόσο καιρό λόγω του θηλασμού...Θα τις βρούμε τις ισορροπίες μας. Είμαι πολύ αισιόδοξη πλέον.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νανά μου γλυκιά αν και βγαίνω εκτός θέματος θα ήθελα και εγώ να σας ευχηθώ να σας ζήσει η καινούργια αγαπημένη!!!τρυφερά όλα όσα περιέγραψες.....όσο αφορά το θηλασμό της μεγάλης καλύτερα σε συμβουλεύουν οι υπόλοιπες συμφορουμίτισσες....

Εγώ γεννάω μέχρι την Δευτέρα και ανυπομονώ να ζήσω την εμπειρία του τάντεμ.....

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ πολύ!! Τι μεγάλη ευτυχία τα παιδιά!! Είμαστε ευλογημένες, πραγματικά, που το ζούμε όλο αυτό, τους τοκετούς μας, τους θηλασμούς μας...Εγώ πριν γεννήσω ήμουν τόσο αγχωμένη με χίλια δυο θέματα, τώρα έχω χαλαρώσει τόσο πολύ...α, και για να μην είμαστε και τελείως εκτός, να σημειώσω ότι ο θηλασμός με τη μικρή πήγε τέλεια εξ αρχής, το στήθος πρήστηκε ελάχιστα τη τρίτη-τέταρτη μέρα μόνο, η παραγωγή είναι ρυθμισμένη τέλεια (δεν έχω βάλει ούτε μια φορά επιθέματα!), όλα αυτά σίγουρα λόγω του ότι ο θηλασμός δε σταμάτησε ποτέ. Α, και εννοείται όλες οι ενοχλήσεις στο στήθος έφυγαν δια μαγείας με την άφιξη του καινούριου μωρού!

Θα περιμένουμε και τα δικά σου!!!

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου πριν μια ωρίτσα έκανα τον τελευταίο θηλασμό στην εγκυμοσύνη!!!

Αύριο πρωί μπαίνω με πρόκληση αν και την διαστολή μου την έχω.....

Θα τα λέμε μετά στο τάντεμ....

Πολλά φιλάκια...

ανυπομονώ να ζήσω εμπειρία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το δοκιμάσαμε αλλά θα προσπεράσουμε. Είχαμε πάει χτες βόλτα με το αυτοκίνητο και την είχε πάρει ο ύπνος τη μεγάλη μου. Φτάσαμε σπίτι και ξύπνησε ενώ ήθελε να ξανακοιμηθεί, γκρίνιαζε, την είχα αγκαλιά, άρχισε να λέει "μιαμ μιαμ" και να μου τραβάει την μπλούζα. Αν και δεν είχα σχεδιάσει τι θα κάνω, τελικά ενέδωσα (παρ όλο που ομολογουμένως θα μπορούσα να το είχα αποφύγει, δεν το ζήτησε και τόσο πια επίμονα. Περισσότερο το ζήτησε όπως όταν ζητάει να φάει μια λιχουδιά, δε ζητούσε έτσι παλιά να θηλάσει-ήταν πολύ πιο επίμονη). Θήλασε κανένα 10 λεπτο. Το βράδυ ευτυχώς κοιμήθηκε όπως παλιά με τον μπαμπά της, και μάλιστα χωρίς να ξυπνήσει.

Σήμερα όμως ήταν ένα δράμα. Ο άντρας μου γύρισε πρώτη μέρα στη δουλειά και το πρωί ξυπνάει αυτή, φωνάζει μπαμπά όπως είχε συνηθίσει τις τελευταίες 2 εβδομάδες και εμφανίζομαι εγώ! Στην αρχή γκρίνιαξε αλλά μετά μάλλον θυμήθηκε πώς περνούσαμε παλαιότερα και μου ζητούσε να ξαπλώσω δίπλα της. Και φυσικά να θηλάσει, όπως παλιά. οκ μέχρι εκεί (θήλασε, εννοείται). Σηκωνόμαστε, Μετά από καμία ώρα ζητάει πάλι. Όποτε θήλαζε το μωρό ζητούσε κι αυτή τις περισσότερες φορές. μόνο τη μία την άφησα γιατί, δεν ξέρω αν ήταν σύμπτωση, αλλά το μωρό κάτι το είχε πιάσει και δε χόρταινε ξαφνικά, με το που την έβαζα στο λίκνο γκρίνιαζε πάλι και ήθελε κι άλλο. Εκεί με έπιασε ένα άγχος για την παραγωγή μου, άρχισα να σκέφτομαι και ότι αν την αφήσω θα είμαι όλη μέρα με 2 παιδιά στο στήθος και ήταν και πρώτη μέρα μόνη μου μαζί τους, πήγα να φρικάρω. της αρνιόμουν μετά κι αυτή το δεχόταν, χωρίς ιδιαίτερη γκρίνια (βοήθησε και το youtube, χαλάλι της μια μέρα ας αποβλακωθεί είπα, προκειμένου να ξεχαστεί).

Το μεσημέρι όμως ήταν χειρότερα. Ενώ έχει μάθει τόσο καιρό να κοιμάται στο καρότσι της με ελάχιστο κούνημα κατά τις 12, είχε πάει 3,30, κοιμόταν όρθια κυριολεκτικά και στο καρότσι δεν ανέβαινε. Κάποια στιγμή με οδηγούσε με κλάματα στο κρεβάτι της, ακριβώς όπως παλιά. Θήλαζε και την έπαιρνε ο ύπνος. Εκεί δεν άντεξα. μου ήρθε de ja vu ό,τι τραβούσα παλιά για να την κοιμήσω, ατελείωτες ώρες στο κρεβάτι της, να πιάνομαι, να ιδρώνω, να μην αντέχω, να μου ξυπνάει κάθε μισή ώρα και φτου κι απ την αρχή και είπα όχι. Σηκώθηκα και την έβαλα με κλάματα στο καρότσι της. Μετά από 5 λεπτά κούνημα κοιμήθηκε τελικά. δεν το ξανακάνω βρε κορίτσια, ως συναίσθημα ήταν πάρα πολύ όμορφο που θήλασε πάλι, αρχικά είχα νιώσει υπέροχα, με αγκάλιαζε με ανακούφιση και ένωθα κι εγώ ότι επιτέλους ξέρω πώς αισθάνεται το παιδί (τόσες μέρες αναρωτιόμουν τι να σκέφτεται). Δε γίνεται όμως. Δεν μπορώ να ρισκάρω πάλι να χάσουμε τον ύπνο μας. Έχει και το μωρό δικαίωμα σε ίση μεταχείριση και οφείλω να είμαι όσο γίνεται πιο ξεκούραστη. Δεν μπορώ να αφιερώνω 2 ώρες στο να κοιμήσω τη μεγάλη. Επίσης, αυτή η εξάρτηση... Θυμάμαι πριν μερικούς μήνες είχα πάει στο Ιασώ να κάνω μια εξέταση, είχα αφήσει το παιδί με τον μπαμπά να κοιμάται στο σπίτι (μεσημέρι). Γύρισα σπίτι και βρήκα ένα παιδί να κλαίει με αναφιλητά επί μισή ώρα, γιατί απλώς είχε ξυπνήσει και ήθελε να θηλάσει για να ξανακοιμηθεί. Δεν μπορώ να γυρίσω πίσω σε τέτοιες καταστάσεις. Δυστυχώς. Και ελπίζω να μην έχω κάνει ήδη ζημιά, τώρα πάει ο άντρας μου να την κοιμήσει. Ελπίζω να μη με ζητάει.

Σας κούρασα αλλά κάπου έπρεπε να τα πω.

Θα έρθει και η Στέγια σε λίγο να μας πει τα δικά της τα ευχάριστα και θα μας ανέβει η διάθεση!!

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ναμαστε!!!!!!

Διαβάστε τα νέα μου.....

ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ γέννησα την Δευτέρα 11/6!!!!

Να τα πάρω από την αρχή?Ας προσπαθήσω όσο προλαβαίνω......

 

Δευτέρα πρωί πρωί είμαστε στο Γαία.Με ετοιμάζουν και μου χορηγούν τα υλικά για την πρόκληση Στις 08:20....Μπήκα με διαστολή 3!!!Στις 9 παρά δέκα μου σπάει ο γιατρός τα νερά και πηγαίνουμε στην αίθουσα τοκετού...Εκεί μένω κολλημένη σε διαστολή 4 μέχρι και τις 11:35!!!!Έκανα εννοείται επισκληρίδιο αλλά οι τεχνικοί είναι ανυπόφοροι!!!!

Εκείνη την ώρα και αφού βεβαιώνεται πως είμαι ακόμα με 4 λέω του άντρα μου να πάει για λιγάκι έξω να χαλαρώσει,να κάνει και ένα τσιγάρο και να πει στην μαμά μου Όλα καλά...

Ε ξαφνικά νιώθω μια πίεση και με εξετάζει η προϊσταμένη μαία και μου λέει 7-8 σε 10 λεπτά γεννάς!!!!Εγώ κάνω 2 λεπτά να το συνειδητοποιήσω καθώς δε το πίστευα.....Τότε λέω να φωνάξουν τον άντρα μου!!!!Ε μέχρι να ανέβει,να ντυθεί εγώ ήθελα να σπρώξω και κρατήθηκα φωνάζοντας το όνομα του άντρα μου!!!Με το που τον είδα(ίσα που πρόλαβε ο γιατρός να με σκίσει)σπρώχνω 2 φορές και αυτό ήταν!!!ΓΕΝΝΗΣΑ!!!!

Τελικά η Σταχτοπούτα ήταν περιτυλιγμένη με τον λώρο γιαυτό και καθυστέρησα να γεννήσω!!!

Βγήκε 3280 γρ και 51 εκ!!!Είναι τόσο μικρούλα και με πολύ πολύ μικρά πατουσίνια σαν κανονική Σταχτοπούτα!!!Τα ματάκια της είναι γκρί και είναι μια κούκλα ίδια ο Γιάννος στον πιο μινιατούρα!!!!

Τελικά καθίσαμε μια μέρα παραπάνω λόγω ίκτερου (ήθελε σολάριουμ η Σταχτοπούτα)και στον γυρισμό έγιναν τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!

Ο Γιάννος με το που την είδε τρελάθηκε!!!ήθελε να την φιλάει και είναι συνέχεια μαζί μου!!!της τραγουδάει και της χορεύει και είναι μια γλύκα......

 

Το καλύτερο όμως είναι οι ταυτόχρονοι θηλασμοί με τους οποίους τα μάτια μου γεμίζουν δάκρυα και η χαρά μου είναι ανεκδιήγητη...

 

ΑΑΑ μέσα σε 5 μέρες ο Γιάννος έχει ψηλώσει πολύ,έχει μεγαλώσει απίστευτα....

 

Μέσα στην κλινική είμαστε διάσημοι λόγω του ότι η Σταχτοπούτα βρήκε έτοιμο γάλα!!!!!!

όσο αφορά την γέννα στο συγκεκριμένο μαιευτήριο είναι τα καλύτερα για το προσωπικό.....Κάναμε ρουμινγκ ιν και όλο το προσωπικό επιδιώκει τον αποκλειστικό θηλασμό.....Ακόμα και την βραδιά που έκανε φωτοθεραπεία με το που ξύπναγε μου την έφερναν στο δωμάτιο για θηλασμό.....

 

 

Σας φιλώ γλυκά όλες και εύχομαι πρώτα στς εγκυούλες μας με το καλό και σύντομανα γεμίσουμε και άλλες κοιλίτσες...Να χαιρόμαστε τα παιδάκια μας και να είναι γερά!!

Link to comment
Share on other sites

να ξερες πόσο χαίρομαι....να σου ζήσει βρε κορίτσι, σε είχα έννοια αυτές τις μέρες (ούτε η κολλητή μου να ήσουν!!) πολύ χαίρομαι που το απολαμβάνεις το τάντεμ, είδες τελικά πόσο διαφορετικό είναι για την κάθε μια? εμείς φάνηκε ότι ήμασταν έτοιμες για αποθηλασμό, νιώθω μια νοσταλγία αλλά χαίρομαι που έγιναν έτσι τα πράγματα. Ήταν πολύ ωραίο όσο κράτησε, δε χρειαζόταν να κρατήσει κι άλλο. Κι εμένα η μεγάλη μου χαίρεται που βλέπει τη μικρή να θηλάζει και μετά καμαρώνει που πίνει με το ποτηράκι της το γάλα. (τουλάχιστον έτσι δείχνει!!)

Να τα χαίρεσαι και τα 2 Στέγια μου, να μας λες τα νέα σου! Α, σου στέλνω pm!

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα γεννησα κ γω στις 14 του μηνα την μπουμπου μου.θα τα πω γρηγορα γιατι εχω ενΑ προβλημα κ αγψωνομαι...καταρχην ο μικρος μου το πηρε πολυ καλα με το μωρο θηλασαν μαζι κ ηταν αψογος βεβαια τωρα αρχισαν τ δυσκολα γιατι θηλαζει οποτε με δει να θηλαΩ τη μικρη,δυσκολευομαι στο να τους κοιμησω τη νυχτα γιατι ζηταςι ταυτοχεονα κ εκεινος για ν κοιμηθει,αλλα το θελμα ειναι πως για πρωτη φορααγζωθηκα κ γω για την παραγωγη μου ενω εχω γαλα.η μικρη χθες με τρελανε εδςιχνε οτι πειναςι κ δεν μπορουαε να πιααει καλα σαν να μην ειχαγαλα αν κ ειχα κ τρελαθηκα φοβηθηκα μηπως ο γιος μου με τοαο θηλασμο πηρε ολο το γαλα.κοριτσια που εχετε εμπειρια τα φωτα σας!!!?μηπως δε φτανει κ για τα 2 το γαλα μου?

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα γεννησα κ γω στις 14 του μηνα την μπουμπου μου.θα τα πω γρηγορα γιατι εχω ενΑ προβλημα κ αγψωνομαι...καταρχην ο μικρος μου το πηρε πολυ καλα με το μωρο θηλασαν μαζι κ ηταν αψογος βεβαια τωρα αρχισαν τ δυσκολα γιατι θηλαζει οποτε με δει να θηλαΩ τη μικρη,δυσκολευομαι στο να τους κοιμησω τη νυχτα γιατι ζηταςι ταυτοχεονα κ εκεινος για ν κοιμηθει,αλλα το θελμα ειναι πως για πρωτη φορααγζωθηκα κ γω για την παραγωγη μου ενω εχω γαλα.η μικρη χθες με τρελανε εδςιχνε οτι πειναςι κ δεν μπορουαε να πιααει καλα σαν να μην ειχαγαλα αν κ ειχα κ τρελαθηκα φοβηθηκα μηπως ο γιος μου με τοαο θηλασμο πηρε ολο το γαλα.κοριτσια που εχετε εμπειρια τα φωτα σας!!!?μηπως δε φτανει κ για τα 2 το γαλα μου?

 

Ελίνα να σου ζήσει!! Πολύ χαίρομαι που πήγαν όλα καλά, και με το γιο σου όσο έλειπες! Κοίτα, όσον αφορά την παραγωγή σου, ελπίζω να σου απαντήσουν και οι πιο έμπειρες βέβαια, αλλά εγώ έχω να σου πω ότι αισθάνομαι κάτι παρόμοιο παρ όλο που δε θηλάζει η μεγάλη μου. το στήθος μου πέτρωσε ελάχιστα, επιθέματα δεν έβαλα καθόλου και γενικά από πολύ νωρίς το αισθάνομαι "άδειο", με αποτέλεσμα αυτό που λες κι εσύ, η μικρή πολλές φορές δυσκολεύεται να πιάσει τη θηλή γιατί το στήθος δεν είναι τεντωμένο καθόλου. Γενικά το στήθος το αισθάνομαι όπως το αισθανόμουν στην πρώτη μου κόρη μετά από περίπου 2-3 μήνες (αν θυμάμαι καλά). Επειδή όμως βλέπω να βρέχει αρκετές πάνες και κάνει αρκετά κακά , και βασικά επειδή όπως σου είπα η μεγάλη δε θηλάζει, θεωρώ ότι αυτό που συμβαίνει είναι ότι το στήθος ρύθμισε την παραγωγή πολύ γρήγορα, λόγω του ότι θήλαζα κι από πριν. Τώρα τι να σου πω, κι εγώ ένα άγχος το έχω μέχρι να τη δει πάλι ο παιδίατρος στο τέλος του μήνα αλλά είμαι αισόδοξη. Πιστεύω ότι το ίδιο έχει συμβεί και σε σένα. Ελπίζω να δει το μήνυμά σου η pax ή η sofuka για να σου πουν αν αισθάνονταν το ίδιο, αλλιώς δεν τους στέλνεις κανένα pm? Ίσως δεν το παρακολουθούν το θέμα.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...