Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

Όσο περνάνε οι μέρες αγχώνομαι και πιο πολύ, μη με αφήνετε μόνη μου βρε!

.

 

Έλα βρε Νανα, γιατί αγχώνεσαι; Ίσα ίσα, όσο περνάνε οι μέρες θα πρέπει να νιώθεις όλο και καλύτερα, γιατί πλησιάζεις στον τοκετό και θα σταματήσουν οι ενοχλήσεις, θα μπορείς να θηλάζεις χωρίς να πονάς ή να ενοχλείσαι! Και δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι και για τη ζήλεια!

Άντε, γράψτε κι εσείς κορίτσια οι υπόλοιπες! Μπορεί να μην είμαι πλέον έγκυος, αλλά σας παρακολουθώ και σας σκέφτομαι!:D

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

παρουσα!βλεπετε μετα απο εενα ξυπνημα για θηλασμο δε με παιρνει ο υπνος!γραφω απο το κινητο μου...νανα μην αγχωνεσαι εδω ειμαστε!η επεμβαση πηγε πολυ καλα,ο μικρος τρομερη αλλαγη στον υπνο!βεβαια εμεις εχουμε τις αλλεργιες μας κ δεν κανουμε κ τον πιο υσηχο υπνο αλλα καμια σχεση με πριν.κατα τα αλλα ο θηλασμος καλα κραττει,καποιες φορες κουραζομαι αρκετα αφου θηλαζει τη νυχτα,παντως δεν θα κοψει συντομα κατα πως φαινεται...εγω συνεχιζω να απεχω απο τις τροφες που τον ενοχλουν κ αυτο ειναι το κυριο εμποδιο γιατι εχω κουρστει 2μιση χρνια σχεδονετσι τι ν

α γινει ομως...ακομη κ τωρα φανατικος του θηλασμου ο μικρος!οποτε οδευουμε για ταντεμ!

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έλα βρε Νανα, γιατί αγχώνεσαι; Ίσα ίσα, όσο περνάνε οι μέρες θα πρέπει να νιώθεις όλο και καλύτερα, γιατί πλησιάζεις στον τοκετό και θα σταματήσουν οι ενοχλήσεις, θα μπορείς να θηλάζεις χωρίς να πονάς ή να ενοχλείσαι! Και δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι και για τη ζήλεια!

Άντε, γράψτε κι εσείς κορίτσια οι υπόλοιπες! Μπορεί να μην είμαι πλέον έγκυος, αλλά σας παρακολουθώ και σας σκέφτομαι!:D

 

είναι πολύ περίεργα τα συναισθήματα...ενώ τώρα δεν πονάω καθόλου, κάτι με έχει πιάσει και δεν τη θέλω πάνω στο στήθος, σαν να με ενοχλεί. Και η κακομοίρα έβγαλε πολλά δόντια μαζεμένα και κυνόδοντες και το είχε ανάγκη κι εγώ συνέχεια την έβγαζα και της έδινα το μπιμπερό και κλάμα αυτή απαρηγόρητο...γενικά όμως δεν μπορώ να πω, ο ύπνος μας έχει βελτιωθεί πάρα πολύ, ξυπνάει πλέον το πολύ 2 φορές, το στήθος το θέλει λίγο στην αρχή αλλά μετά, έστω και μετά από γκρίνια, πιάνει το μπιμπερό και πίνει και στο τέλος μου γυρίζει την πλάτη και κοιμάται. Απλώς δεν παύω να αγχώνομαι για το πώς θα κοιμηθεί με τον μπαμπά της όταν θα λείπω, ακόμα και μία φορά να ξυπνήσει χαλάει τον κόσμο αν δεν πάω εγώ. Το μετά δε με αγχώνει, θα τα καταφέρνω και με τα 2, ακόμα κι αν θέλει να θηλάσει περισσότερο, πιστεύω ότι οι ορμόνες μου θα είναι πιο "νορμάλ" και δε θα έχω θέμα να μην την ανέχομαι, αλλά τώρα είναι πολύ περίεργα με το θηλασμό. Σαν να αισθάνομαι ότι το γάλα είναι του καινούριου μωρού και το παίρνει άλλος.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

παρουσα!βλεπετε μετα απο εενα ξυπνημα για θηλασμο δε με παιρνει ο υπνος!γραφω απο το κινητο μου...νανα μην αγχωνεσαι εδω ειμαστε!η επεμβαση πηγε πολυ καλα,ο μικρος τρομερη αλλαγη στον υπνο!βεβαια εμεις εχουμε τις αλλεργιες μας κ δεν κανουμε κ τον πιο υσηχο υπνο αλλα καμια σχεση με πριν.κατα τα αλλα ο θηλασμος καλα κραττει,καποιες φορες κουραζομαι αρκετα αφου θηλαζει τη νυχτα,παντως δεν θα κοψει συντομα κατα πως φαινεται...εγω συνεχιζω να απεχω απο τις τροφες που τον ενοχλουν κ αυτο ειναι το κυριο εμποδιο γιατι εχω κουρστει 2μιση χρνια σχεδονετσι τι ν

α γινει ομως...ακομη κ τωρα φανατικος του θηλασμου ο μικρος!οποτε οδευουμε για ταντεμ!

 

Αν σε παρηγορεί, κι εγώ με το διαβήτη κύησης είμαι πολύ περιορισμένη διατροφικά και το χρειαζόμουν πάρα πολύ αυτή την περίοδο να ξεσπάσω λίγο στο φαγητό αλλά κρατιέμαι (όσο μπορώ). τουλάχιστον βελτιώνεται ο ύπνος τους, αυτό είναι καλό. άντε βρε, να τα λέμε στο τάντεμ μετά. Θα γεννήσουμε και σχετικά κοντά απ ό,τι βλέπω. [Εγώ τελικά την εγκατέλειψα την ιδέα να βγω νωρίτερα απ το μαιευτήριο πάντως, γιατί με το διαβήτη και τις ινσουλίνες προτιμώ να κάνω ό,τι μου πει ο γιατρός μου και βλέποντας. δεν του κάνω συζήτηση ακόμα. ας πάνε όλα καλά και το βλέπουμε τότε.]

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ περίεργα τα συναισθήματα...ενώ τώρα δεν πονάω καθόλου, κάτι με έχει πιάσει και δεν τη θέλω πάνω στο στήθος, σαν να με ενοχλεί. Και η κακομοίρα έβγαλε πολλά δόντια μαζεμένα και κυνόδοντες και το είχε ανάγκη κι εγώ συνέχεια την έβγαζα και της έδινα το μπιμπερό και κλάμα αυτή απαρηγόρητο...γενικά όμως δεν μπορώ να πω, ο ύπνος μας έχει βελτιωθεί πάρα πολύ, ξυπνάει πλέον το πολύ 2 φορές, το στήθος το θέλει λίγο στην αρχή αλλά μετά, έστω και μετά από γκρίνια, πιάνει το μπιμπερό και πίνει και στο τέλος μου γυρίζει την πλάτη και κοιμάται. Απλώς δεν παύω να αγχώνομαι για το πώς θα κοιμηθεί με τον μπαμπά της όταν θα λείπω, ακόμα και μία φορά να ξυπνήσει χαλάει τον κόσμο αν δεν πάω εγώ. Το μετά δε με αγχώνει, θα τα καταφέρνω και με τα 2, ακόμα κι αν θέλει να θηλάσει περισσότερο, πιστεύω ότι οι ορμόνες μου θα είναι πιο "νορμάλ" και δε θα έχω θέμα να μην την ανέχομαι, αλλά τώρα είναι πολύ περίεργα με το θηλασμό. Σαν να αισθάνομαι ότι το γάλα είναι του καινούριου μωρού και το παίρνει άλλος.

 

Νανά, μη νιώθεις ενοχές! Οι περισσότερες που θηλάζαμε στην εγκυμοσύνη είχαμε αυτές τις αντιδράσεις όπως κι εσύ!Οι άτιμες οι ορμόνες είναι που δημιουργούν αυτή την αίσθηση!

 

Γι' αυτό που λες, ότι το γάλα είναι του καινούριου μωρού... Δεν είχα τέτοιο θέμα, εγώ το έβλεπα χαλαρά, ότι μια χαρά θα θηλάζουν και οι δύο και θα βοηθηθεί και η μεγάλη στην αντιμετώπιση της ζήλειας (όπως κι έγινε). Θα σου πω το εξής και ίσως σε βοηθήσει να το δεις αλλιώς...

Όσο θα είσαι στο μαιευτήριο, το μωρό θα πάρει όλο το πρωτόγαλα, οπότε μια χαρά από εκεί! θηλάζοντας μέχρι και την έναρξη του τοκετού, σου εξασφαλίζει ότι το γάλα για το νέο μωρό θα έρθει πάρα πολύ γρήγορα, οπότε κι εκεί μια χαρά! (μέχρι στιγμής, μόνο θετικά).

Γυρνώντας στο σπίτι, αφού θα θηλάζουν και οι δύο, θα έχεις γάλα για δύο παιδιά, κανείς δεν θα παίρνει το γάλα του μωρού. Και για να πειστείς, να σου πω ότι η δικιά μου η μικρή, τους πρώτους μήνες δεν θήλαζε καθόλου καλά. Είχε μικρό στόμα και δεν κατάφερνε να πιάσει καλά την άλω. Αν δεν θήλαζε και η μεγάλη, ώστε να μου αυξήσει την παραγωγή και να έρχεται εύκολα το γάλα στη μικρή, ακόμα και χωρίς να θηλάζει καλά, θα είχαμε προβλήματα με τον θηλασμό! Αντίθετα, μια εποχή, είχα και υπερπαραγωγή και έκανα block feeding στη μικρή! Επίσης, τις ώρες που θήλαζαν ταυτόχρονα, βοηθιόταν πολύ η μικρή, καθώς το γάλα της ερχόταν άφθονο (τι καλύτερο για το απόγευμα και για το νυχτερινό θηλασμό που κρατάει ώωωρες; ):wink:

Θέλει λίγο προσοχή, ώστε να "προηγείται" κατά κάποιον τρόπο το μωρό, δηλαδή να μην του δίνεις πολύ άδειο στήθος όσο είναι μικρούλι ακόμα, για να μη ζορίζεται κλπ και όλα θα πάνε καλά!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε ευχαριστουμε σοφουκα πολυ χρησιμα οσα γραφεις για το μετα,κι εγω παντως στον γιο μου τον περισσοτερο καιρο εκανα block feeding ειχα τρελη υπερπαραγωγη...τωρα σχετικα με τιε ορμονες κ εγω πολλες φορες οταν θηλασω το βραδυ νιωθω εκνευρισμο δεν το πολυαντεχω...

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Τι ωραία που τα περιγράφεις! Είμαι αισιόδοξη γενικά για το μετά, και πραγματικά αυτό το βιβλίο , το adventures in tanderm nursing μου έχει λύσει ήδη πολύ πρακτικές απορίες (ακόμα το διαβάζω) , απλώς δεν το εξέφρασα εγώ σωστά γιατί μου έρχονται στο μυαλό πολλά πράγματα κι επειδή δεν έχω πού να τα πω (ποιος να με καταλάβει?), όταν μπαίνω εδώ θέλω να τα πω όλα μαζί και τελικά τα γράφω μπερδεμένα. Πιο πολύ ψυχολογικό είναι το θέμα μου αυτή τη στιγμή, ξαφνικά αισθάνομαι ότι είναι "αφύσικο" που θηλάζει η κόρη μου ενώ το πρωτόγαλα είναι για το μωρό. δεν ξέρω αν αυτό είναι σημάδι ότι έχω αποφασίσει ότι θέλω να αποθηλάσει ή απλώς είναι ένα από τα περίεργα συναισθήματα της εγκυμοσύνης...οπως και να έχει επειδή δεν έχω ξεκάθαρη άποψη δεν της ξεκαθαρίζω κι αυτής τι θέλω, την αφήνω λίγο και σιγά σιγά αρχίζω κι εκνυερίζομαι όσο δεν με αφήνει και τη βγάζω σχεδόν με το ζόρι και νομίζω είναι ό,τι χειρότερο γι αυτήν, την έχω μπερδέψει πάρα πολύ. Φαντάσου με το που της λέω "άντε, να πιούμε λίγο και απ το μπιμπερό τώρα? " αφήνει το στήθος μόνη της και βάζει τα κλάματα. τύψεις άπειρες εγώ, αλλά την επόμενη φορά πάλι το ίδιο κάνω. δοκίμασα και το μέτρημα, τα ίδια. κλάμα απαρηγόρητο. Την έχω κάνει και αισθάνεται ανασφάλεια με όλα αυτά, έρχεται συνέχεια και με αγκαλιάζει σφιχτά στα καλά καθούμενα.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστουμε σοφουκα πολυ χρησιμα οσα γραφεις για το μετα,κι εγω παντως στον γιο μου τον περισσοτερο καιρο εκανα block feeding ειχα τρελη υπερπαραγωγη...τωρα σχετικα με τιε ορμονες κ εγω πολλες φορες οταν θηλασω το βραδυ νιωθω εκνευρισμο δεν το πολυαντεχω...

Τώρα είδα το μήνυμά σου. Το έχεις κι εσύ ε? Αν και δε χαίρομαι που υποφέρεις κι εσύ, είναι παρήγορο να ξέρω ότι δεν είμαι η μόνη. παράξενο. στο πρώτο τρίμηνο υπέφερα τόσο από τον πόνο κι όμως άντεχα. τώρα χωρίς να πονάω δεν αντέχω με τίποτα, λέω κάθε φορά άντε πότε θα σταματήσει. λες και κάνω καταναγκαστικά έργα.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα το μήνυμά σου. Το έχεις κι εσύ ε? Αν και δε χαίρομαι που υποφέρεις κι εσύ, είναι παρήγορο να ξέρω ότι δεν είμαι η μόνη. παράξενο. στο πρώτο τρίμηνο υπέφερα τόσο από τον πόνο κι όμως άντεχα. τώρα χωρίς να πονάω δεν αντέχω με τίποτα, λέω κάθε φορά άντε πότε θα σταματήσει. λες και κάνω καταναγκαστικά έργα.

 

Νανά, κι εγώ είχα ακριβώς την ίδια αντίδραση, δηλαδή περισσότερη αντοχή και ψυχραιμία και υπομονή στον πόνο και λιγότερο στην ενόχληση αυτή προς το τέλος της εγκυμοσύνης.

Μόνο που δεν το ερμήνευα σαν δικιά μου πεποίθηση ότι πχ η μεγάλη παίρνει το γάλα που δικαιούται το μωρό, αλλά σαν καθαρά μηχανικό φαινόμενο. Αυτό με βοηθούσε πολύ στο να αντιδρώ πιο ψύχραιμα. Και στην μεγάλη έλεγα ξεκάθαρα ότι πονάω (ναι, δεν πόναγα πια, αλλά ένιωθα ενόχληση, αλλά το παιδί δεν μπορούσε να καταλάβει τι είναι η ενόχληση), ότι δεν φταίει αυτή που πονάω, της ζητούσα να πιάσει καλύτερα ώστε να αντέχω περισσότερο, τη διέκοπτα συχνά, συνεχίζαμε και τελικά την "έπειθα" ότι ήταν αρκετό και μου γύρναγε την πλάτη όπως λες για να κοιμηθεί. Ήταν και πολύ μεγαλύτερη η δικιά μου και καταλάβαινε ίσως περισσότερα. Κι εμένα στενοχωριόταν πολύ στην αρχή, μετά σιγά σιγά νομίζω το συνήθισε, της έλεγα ότι όταν γεννηθεί το μωράκι δεν θα πονάω και θα φέρει (το μωράκι) και πάρα πολύ γάλα:lol::lol:

 

Υπομονή κορίτσια!!!!!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

ναι κι εγω ενοχλουμαι κυριως τη νυχτα ενω οπως κετε δεν ποναω πλεον αλλα εκνευριζομαι,καποιες φορες ειμαι οκ...ειναι ορμονικο δεν το συζητω!υπομονη θα περασει!!

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα μανουλίτσες μου!!!

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!

 

Λοιπόν εδώ και μεις και ας μην γράφουμε συχνά...

Θηλάζουμε πρωί βράδυ και τώρα τελευταία χωρίς να με πονάει και εγώ νιώθω κάπως και δε θέλω να θηλάσει...Βέβαια εννοείτε πως τον αφήνω....

 

 

Νανά το βιβλίο που ανάφερες είναι στα αγγλικά εε?

Τίποτα στα ελληνικά ή κάποιο θέμα εδώ μέσα υπάρχει για το ταντεμ?

 

Σοφούκα τι ωραία που τα γράφεις...νιώθω προετοιμασμένη διαβάζοντας δικά σου ποστ....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανουλίτσες μου!!!

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!

 

Λοιπόν εδώ και μεις και ας μην γράφουμε συχνά...

Θηλάζουμε πρωί βράδυ και τώρα τελευταία χωρίς να με πονάει και εγώ νιώθω κάπως και δε θέλω να θηλάσει...Βέβαια εννοείτε πως τον αφήνω....

 

 

Νανά το βιβλίο που ανάφερες είναι στα αγγλικά εε?

Τίποτα στα ελληνικά ή κάποιο θέμα εδώ μέσα υπάρχει για το ταντεμ?

 

Σοφούκα τι ωραία που τα γράφεις...νιώθω προετοιμασμένη διαβάζοντας δικά σου ποστ....

 

Χρόνια πολλά Στέγια μου! Ενοχλείσαι κι εσύ λοιπόν? δε σου κρύβω ότι πολύ χαίρομαι :D γιατί συνέχεια εσένα σκέφτομαι, λέω βρε παιδί μου αυτή η Στέγια πώς είναι τόσο αισιόδοξη και δεν κολλάει πουθενά και δεν την ενοχλεί τίποτα κι εγώ είμαι έτσι? εντάξει, τώρα ηρέμησα!! Ναι, στα αγγλικά είναι, δυστυχώς. πάντως δε θεωρώ ότι είναι ιδιαίτερα δύσκολο να το καταλάβεις, γράφει πολύ απλά. Στα ελληνικά δε νομίζω να κυκλοφορεί κάτι.

Υπάρχει κάποιο θέμα για τάντεμ αλλά έχει πιάσει αράχνες, πάντως έχει κάποια χρήσιμα πράγματα που γράφουν κάποια παλιά μέλη. κάτσε να το βρω:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=45477

 

έχεις γράψει κι εσύ βρε, πάει καιρός. είχες προαίσθημα!

 

Όσο για τη sofuka, το έχω ξαναπεί. της χρωστάω πολλά. Όπως και εσένα, Στέγια. Μερικές φορές ένα απλό ποστ που μεταφέρει αισιοδοξία από κάποιον που περνάει ή έχει περάσει τα ίδια μετράει περισσότερο από οτιδήποτε άλλο. Είναι σαν να σου κάνουν tap-tap στην πλάτη και σου δίνουν κουράγιο. Πολύ σημαντικό. για μένα σημαντικότερο και από συζητήσεις με φίλες (με ποιον να συζητήσω τους προβληματισμούς μου? Ούτε καν αναφέρω ότι θηλάζω ακόμα!) αλλά και από το σύζυγο που με συμπονεί μεν, αλλά δεν μπορεί ούτε να φανταστεί πώς είναι η ψυχολογία μου ούτε να με επιβεβαιώσει ότι όλα θα πάνε καλά.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κι απο εμενα.

Ουτε εγω ποναω πια, αλλα με ενοχλει και με εκνευριζει τελευταια ο θηλασμος (σαν να μην το πιανει καλα) και συνεχως την διακοπτω.

Τελικα δεν ειμαι η μονη.

Απλα σκεφτομαι μηπως ετσι οδηγηθουμε σε αποθηλασμο.

MF88p3.png

 

Hf3jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νανά μου σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια...τελικά έχω παρατηρήσει όποτε μοιράζομαι μαζί σας κάποιο προβληματισμό σα μαγικό σταματάει!!!!

 

 

Είδα το θέμα που μου πόσταρες..Το είχα ξεχάσει....ήμουν πολύ μπροστά εεεε?

 

 

Ψάχνω λοιπόν από τις κοπέλες που έκαναν και κάνουν ταντεμ πληροφορίες του τύπου:αφού γυρίσω από μαιευτήριο....πως θηλάζουμε?εννοώ παίζει θέμα υγιεινής αν θηλάζει ο μεγάλος από το ίδιο στήθος?κτλ

 

mlne το είχα γράψει και στο παραπάνω ποστ μου..και εμένα με ψιλοενοχλούσε όχι πόνος σαν ένα ανυπόφορο πράγμα αλλά δε τον έβγαζα απλά του έλεγα μετά από λίγο πως η μαμά κουράστηκε και κατανοούσε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ βρε στεγια μου μα τοσα κοινα πια!κι εγω αυτο ακριβως θελω να μαθω για το θεμα ...τι γινεται αν πινουν απο το ιδιο στηθος κτλ!

 

Ελίνα δεν θα το επαναλάβω....καιρός να βρεθούμε που λέγαμε....

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε στεγια μου μα τοσα κοινα πια!κι εγω αυτο ακριβως θελω να μαθω για το θεμα ...τι γινεται αν πινουν απο το ιδιο στηθος κτλ!

 

 

Ρίξτε μια ματιά εδώ : http://kellymom.com/ages/tandem/tandem-faq/15germworries/

 

Εγώ δεν έκανα τίποτα ιδιαίτερο, τις πρώτες πρώτες μέρες απλά έβαζα λίγο γάλα τη θηλή που είχε θηλάσει η μεγάλη. Μετά το σταμάτησα κι αυτό. Αν είναι να κολλήσουν ίωση, κολλάνε και χωρίς να θηλάζουν μαζί, μόνο και μόνο που είναι στο ίδιο σπίτι και οι περισσότερες ιώσεις κολλάνε και στο χρόνο επώασης που δεν ξέρεις ότι το παιδί έχει ιό και δεν παίρνεις προφυλάξεις.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

mlne καλοσώρισες στο club! άντε να γινόμαστε πολλές!

κορίτσια μη στεναχωριέστε, διαβάζω κι εγώ τώρα το σχετικό κεφάλαιο που μιλάει για θέματα υγείας στο ταντεμ και πιστεύω θα αναφέρεται και σε αυτό και θα σας πω τι γράφει.

Πάντως, εγώ σκεφτόμουν και το άλλο. ένας λόγος που θέλω να την "ξεκολλάω" σύντομα απ το στήθος είναι ότι δε θέλω να μου αποκοιμηθεί εκεί, γιατί αυτό θα σημαίνει "πισωγύρισμα" στο θέμα του ύπνου αφ ενός (πάνω που έχει μάθει και κοιμάται απλώς κρατώντας μου το χέρι, ξαπλωμένη δίπλα μου) και αφετέρου δε θα έχει πιει τελικά γάλα (ή τουλάχιστον αρκετό γάλα) και θα μου αρχίσει πάλι να ξυπνάει ανά δίωρο. Θέλω οπωσδήποτε να πιει απ το μπιμπερό γάλα (δεν τρώει και γιαουρτάκια). Πάντως απόψε που ήθελε πάλι πολύ στήθος αφαιρέθηκα και σκεφτόμουν άσχετα θέματα και άντεξα μια χαρά, μέχρι που τελικά το άφησε κάποια στιγμή χωρίς παράπονο, μόνη της. είναι μια κάποια λύση τελικά, θα το ξανακάνω.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κοριτσάκια μου καλά καλησπέρα!

το τελείωσα το βιβλίο, η γνώμη μου ότι είναι πάρα πολύ καλό παραμένει, αλλά απορίες μου έμειναν. Στο κεφάλαιο όπου αναφέρεται στα θέματα υγείας μιλάει μόνο για το θέμα του κατά πόσο είναι ασφαλές για την εγκυμοσύνη να θηλάζεις. Φυσικά πολύ τεκμηριωμένα και με πληρότητα. Πάντως για το μετά δεν αναφέρει θέματα υγείας. Το μόνο που είδα κάπου να γράφει (ή εδώ μέσα το διάβασα?) είναι ότι κατά κανόνα δίνουμε προτεραιότητα στο μωρό να θηλάσει πρώτο. Για θέματα υγειινής δε διάβασα κάτι. Επίσης εμένα η βασική μου απορία είναι άλλη (και ο βασικός μου ενδοιασμός όσον αφορά το τάντεμ): Πώς ξέρουμε ότι το γάλα του νεογέννητου, που είναι φουλ στα λιπαρά και γενικά είναι σχεδιασμένο για να θρέψει ένα νεογέννητο, είναι κατάλληλο και για το μεγαλύτερο παιδί? Επίσης, τι κάνεις με το ξένο γάλα? το κόβεις τελείως και αρχίζεις και θηλάζεις κανονικά? Εγώ που της δίνω εδώ και 5 μήνες φρέσκο τι θα κάνω? Θα της το κόψω και θα το ρίξουμε πάλι μόνο στο στήθος? Αν συνεχίσω να της δίνω και φρέσκο πώς θα υπολογίζω τι ποσότητα πίνει? όσο θέλει κι όσο πάει? Εσείς δεν τους δίνετε ξένο τώρα στην εγκυμοσύνη? πολύ φλου γίνονται τα πράγματα, ειδικά μετά. Απορώ πώς δεν το έχει αναφέρει καμία ως προβληματισμό (ούτε στο τόπικ του τάντεμ), αλλά ούτε και στο βιβλίο, όπου πάρα πολλές μανάδες έχουν γράψει προβληματισμούς που είχαν. Για πείτε λίγο πώς το σκέφτεστε γιατί μπορεί και να πνίγομαι σε μια κουταλιά νερό. Και όχι τίποτα άλλο, αλλά έτσι και το μάθει και ο παιδίατρος ποτέ θα με ρωτήσει κι αυτός τα ίδια και δε θα ξέρω τι να του πω.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Νανα μου!!Κοιτα απο οσο ξερω η συσταση του γαλακτος ειναι προορισμενη για το νεο μωρακι κ φυσικα κατα προτεραιοτητα δινουμε σε εκεινο να θηλασει περισσοτερο,ομως νομιζω οτι ουτως η αλλως τα μεγαλυτερα παιδακια μας επειδη πλεον τρωνε κανονικα δεν θα ζητανε τοοοσο πολυ γαλα.Οσο για το φρεσκο δεν ξερω να σου πω γιατι εμενα ο γιος μου δεν τρωει γαλακτοκομικα λογω αλλεργιας οποτε το μονο γαλα που πινει ειναι το δικο μου....Παντως υποθετω θα δινεις αυτο που δινεις μεχρι τωρα και αν ζηταει και θηλασμο θα της προσφερεις,νομιζω δεν θα εχετε προβλημα!;)

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια και καλή συνέχεια της εγκυμοσύνης σε όλες!

 

κοριτσάκια μου καλά καλησπέρα!

το τελείωσα το βιβλίο, η γνώμη μου ότι είναι πάρα πολύ καλό παραμένει, αλλά απορίες μου έμειναν. Στο κεφάλαιο όπου αναφέρεται στα θέματα υγείας μιλάει μόνο για το θέμα του κατά πόσο είναι ασφαλές για την εγκυμοσύνη να θηλάζεις. Φυσικά πολύ τεκμηριωμένα και με πληρότητα. Πάντως για το μετά δεν αναφέρει θέματα υγείας. Το μόνο που είδα κάπου να γράφει (ή εδώ μέσα το διάβασα?) είναι ότι κατά κανόνα δίνουμε προτεραιότητα στο μωρό να θηλάσει πρώτο. Για θέματα υγειινής δε διάβασα κάτι.

 

Κάπου διάβασα, ίσως σ΄αυτό το βιβλίο, ότι μόνο σε περίπτωση καντιντίασης χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή, δλδ. να μην πίνουν από το ίδιο στήθος.

Εμείς όταν γεννήθηκε η μικρή ήμασταν συναχωμένοι οικογενειακώς και άρχισε κι η μικρή να έχει μυξούλες, αλλά δεν ήταν τίποτε ανησυχητικό. Κατά τ΄ άλλα, ενώ δεν παίρνουμε προφυλάξεις, ποτέ δεν αρρώστησαν ταυτόχρονα.

 

Επίσης εμένα η βασική μου απορία είναι άλλη (και ο βασικός μου ενδοιασμός όσον αφορά το τάντεμ): Πώς ξέρουμε ότι το γάλα του νεογέννητου, που είναι φουλ στα λιπαρά και γενικά είναι σχεδιασμένο για να θρέψει ένα νεογέννητο, είναι κατάλληλο και για το μεγαλύτερο παιδί? Επίσης, τι κάνεις με το ξένο γάλα? το κόβεις τελείως και αρχίζεις και θηλάζεις κανονικά? Εγώ που της δίνω εδώ και 5 μήνες φρέσκο τι θα κάνω? Θα της το κόψω και θα το ρίξουμε πάλι μόνο στο στήθος? Αν συνεχίσω να της δίνω και φρέσκο πώς θα υπολογίζω τι ποσότητα πίνει? όσο θέλει κι όσο πάει? Εσείς δεν τους δίνετε ξένο τώρα στην εγκυμοσύνη? πολύ φλου γίνονται τα πράγματα, ειδικά μετά.

 

Πάντως πιο κατάλληλο από το αγελαδινό είναι σίγουρα ;)

Η μεγάλη μου έπινε αγελαδινό στην εγκυμοσύνη, μετά άρχισε να θηλάζει τόσο πολύ, που δεν της έδινα άλλο γάλα εκτός αν ζητούσε. Εξάλλου έτρωγε τυρί. Θα βρείτε πάντως μόνες σας μια λύση. Σάμπως κι αν δεν θηλάζεις, ξέρεις ακριβώς πόσο πρέπει να τρώει από κάθε τροφή και το τηρείς κατά γράμμα; Εφόσον δεν το παρακάνουμε με γλυκά και λιχουδιές, βρίσκουν μόνα τους τι και πόσο χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ανησυχώ χωρίς λόγο τελικά...όντως κι εγώ πιστεύω θα τη βρούμε την άκρη τελικά...άντε να δούμε. Μάλλον εγώ γεννάω πρώτη από εσάς ε? Η πιο αγχωμένη θα πάει και πρώτη....αχ..

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Χαίρομαι που σας πετυχαίνω μέσα....

Νανά μου που χάθηκες???????????πως είστε?

Λοιπόν αρχίζω πάλι τις ερωτήσεις....

Οκ 3 μέρες στο μαιευτήριο έχω μόνο την Σταχτοπούτα και πίνει το πρωτόγαλα...Στο σπίτι αν της δίνω γεύμα και στήθος και αν έχει θηλάσει και ο Γιάννος στο άλλο στο επόμενο γεύμα θα έχω γάλα για την μικρή?

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σας πετυχαίνω μέσα....

Νανά μου που χάθηκες???????????πως είστε?

Λοιπόν αρχίζω πάλι τις ερωτήσεις....

Οκ 3 μέρες στο μαιευτήριο έχω μόνο την Σταχτοπούτα και πίνει το πρωτόγαλα...Στο σπίτι αν της δίνω γεύμα και στήθος και αν έχει θηλάσει και ο Γιάννος στο άλλο στο επόμενο γεύμα θα έχω γάλα για την μικρή?

 

εδώ είμαι ακόμα...περιμένω από μέρα σε μέρα...

τα δικά μας τα νέα είναι ευχάριστα, εδώ και λίγες μέρες την κοιμίζει επιτέλους ο μπαμπάς μας, αυτό δεν περίμενα ποτέ να συμβεί. βέβαια τη νύχτα εξακολουθεί να ξυπνάει (ευτυχώς όχι πάνω από μία φορά, συχνά δεν ξυπνάει και καθόλου) κι εκεί δεν έχουμε δοκιμάσει να πάει ο μπαμπάς, θέλει στήθος. εκεί δεν ξέρω τι θα γίνει όσο θα λείπω. Όπως και να έχει θα το αντιμετωπίσουμε, πιστεύω δεν θα είναι μεγάλο το σοκ.

στο θέμα μας τώρα. Έριξα μια ματιά πάλι στο βιβλίο. λεει ότι αν θέλεις να είσαι σίγουρη, ειδικά τις πρώτες μέρες που δεν έχεις τσεκάρει ακόμα αν παίρνει καλό βάρος το μωρό, μπορείς να δίνεις στον μεγάλο να πιει αμέσως μετά απ το μωρό, για να πιει ό,τι έχει απομείνει. επίσης μπορείς να θηλάζεις ταυτόχρονα, εννοείται!! (παρεμπιπτόντως, διάβαζα εμπειρίες γυναικών που έγραφαν κάποιες ότι τους άρεσε πάρα πολύ, ενώ κάποιες ότι τις ενοχλούσε και δεν το άντεχαν). Το άλλο που γράφει είναι ότι είναι επίσης πολύ πιθανό να δεις ότι έχεις υπερπαραγωγή και να ενοχλείται το μωρό από τις πρώτες στιγμές που τρέχει πολύ γάλα, οπότε ίσως σε βολεύει να δίνεις τελικά πρώτα στο μεγάλο και μετά στο μωρό, για να είσαι και σίγουρη ότι το μωρό παίρνει το λιπαρό γάλα. Γενικά γράφει ότι σύντομα τη βρίσκεις την άκρη μόνη σου και οι γυναίκες ανέφεραν ότι δεν είχαν αμφιβολίες για την παραγωγή τους γενικά.

Βασικά εμένα πλέον θηλάζει μία φορά τη μέρα μόνο, πόσο πια να το αυξήσει όταν έρθει το μωρό? οπότε θεωρώ ότι δε θα έχω τέτοιους προβληματισμούς. Εσείς θηλάζετε πολύ τώρα?

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...