Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

irnadi εσενα τα παιδακια σου εχουν πιο κοντινες ηλικιες απ'οτι θα εχουν εμενα,σε κουρασε αυτο?

Βασικα με αγχωνει πολυ το θεμα του υπνου,η κορη μου ειναι πολυ δυσκολο παιδι σε ολα και προπαντος στον υπνο,ακομα μου ξυπναει 2-3 φορες την νυχτα :(.Να δω ποτε θα καταφερω να κοιμηθω σαν ανθρωπος μεχρι να ερθει το νεο μωρο :?,με εχουν πιασει και κατι υπνηλιες αστα να πανε.

Σ'ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες ελπιζω να τα καταφερω κι εγω τοσο καλα οσο κι εσυ!:-D

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ασπασια μακαρι να μη μου κοπει κι εμενα και απλως να μου μειωθει,θελω να αποθηλασει οταν θελει αυτη και οχι εξαιτιας μου,δεν θελω να της το στερησω :(.

Με το καλο να κανετε κι ενα τριτο παιδακι,τοσα θελω κι εγω να σου πω την αληθεια :oops:.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια συγχαρητηρια σε ολες σας ηθελα να σας το πω,θελω κ εγω παρα πολυ να κανω δευτερο μωρακι και να το θηλαζω μαζι με τον γιοκα μου ,αφησαμε και ελευθερα το πραγμα χωρις ιδιαιτερο υπολογισμο γονιμων ημερων κτλ αλλα χλωμο το κοβω ακομη γιατι ο μικρος μου θηλαζει ολη μερα κ ολη νυχτα οποτε δεν ξερω πως θα καταφερω να μεινω εγκυος.Δεν θελω και να αποθηλασω ο μικρος μου ειναι αλλεργικος στα γαλακτοκομικα και σε αλλα και δεν τρωει απο αλλου γαλατακι,οποτε απλα το χουμε αφησει και οπως παει.Συγχαρητηρια και παλι μακαρι να μπω κ εγω σε αυτο το τοπικ καποια στιγμη και να τα λεμε!

 

Ελιζα εμενα θηλαζε και θηλαζει μερα νυχτα καμια 10αρια φορες και εμεινα εγκυος,οποτε μην σε αγχωνει αυτο,αν σου εχει ερθει περιοδος καποια στιγμη θα μας ανακοινωσεις τα ευχαριστα!:D

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

μαρια κοιτα για κανενα θεμα για νυχτερινο αποθηλασμο .

δεν παλευετε διαφορετικα ,εμενα σταματισε το βραδυ εδω και λιγους μηνεσ και ηρεμισα .

ειναι μεγαλη και τα καταλαβενει ολλα ....πες της οτι η μαμα ποναει κανε αγκαλιτσες και οτι αλλο σκευτεις .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

Ελιζα εμενα θηλαζε και θηλαζει μερα νυχτα καμια 10αρια φορες και εμεινα εγκυος,οποτε μην σε αγχωνει αυτο,αν σου εχει ερθει περιοδος καποια στιγμη θα μας ανακοινωσεις τα ευχαριστα!:D

 

μου δινεις κουρσγιο με συτο που μου λες.:PΕχω περιοδο απο τοτε που εγινε 9 μηνων ο γιος μου,αλλα σταθεροποιηθηκεο κυκλος μου εδω και 2 μηνες.Για να δουμε ποτε θα ερθει και σε μας!Μ ε το καλο το μωρακι σου!!!

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφροδιτη θελω να αποθηλασει το βραδυ μονο,να προλαβω να κοιμηθω πριν ερθει το μωρο,πως τα καταφερες?

Εμενα δεν παιρνει απο λογια αλλα θα το προσπαθησω γιατι δεν γινεται.

Με τον θηλασμο πως τα πατε,αισθανεσαι να σου μειωθηκε ή να σου κοπηκε?

 

Ελιζα εμενα ηταν τακτικος αλλα οχι σταθερος ο κυκλος μου,κοιτουσα σημερα το ημερολογιο που γραφω καθε ποτε μου ερχεται και οι 3 τελευταιοι κυκλοι μου ηταν 26-27-25 μερες,και μενα μου ειχε ερθει απο τον 7ο μηνα,εφοσων εχεις και σταθερο κυκλο μην αγχωνεσαι καθολου θα μεινεις πολυ γρηγορα εγκυουλα :D.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

του ελεγα οτι θα θηλασει το πρωι ...επαθε μια δυο φορες κριση θυμου αλλα το ξεπερασαμε .καλοσ η κακοσ εντελως χωρισ γκρινια και καμια κριση δεν σταματανε σε τετεια ηλικια ...εχουν τα θελω τους και τα διεκδικουν ...τουσ μιλασ τουσ εξιγεισ και δεν κανεισ πισω ...καταλαβαινουν τα παντα αλλα διεκδικουν μεχρι να δουν οτι δεν θα αλλαξεισ γνωμη και το δεχονται .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

θελω να αποθηλασει το βραδυ μονο,να προλαβω να κοιμηθω πριν ερθει το μωρο,πως τα καταφερες?

Εμενα δεν παιρνει απο λογια αλλα θα το προσπαθησω γιατι δεν γινεται.

 

σε μας έγινε "τυχαία" αυτό, τη ρωτούσα αν ήθελε νερό. Αν ήθελε, έπινε και θήλαζε λιγότερο, αν δεν ήθελε, την άφηνα. Σε λίγο καιρό ζητούσε μόνο νερό (αλλά με ξυπνούσε για το νερό :rolleyes:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Να μαστε κι εμεις σε αυτο το τοπικ!:P

Εχω φοβερο αγχος για το πως θα παει η εγκυμοσυνη και ακομα πιο πολυ με το θηλασμο,πως θα τα θηλαζω και τα δυο,πως θα τα κοιμιζω,αν θα ζηλευει η μεγαλη και κανει διαφορα οταν θα θηλαζω το μωρο κλπ.

Επισης εχω πολυ αγχος γιατι ακουσα οτι μπορει και να μου κοπει το γαλα :( κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης.

Αν εχετε κανενα βιβλιο σχετικα να μου προτεινετε κοριτσια πειτε μου σας παρακαλω.

Θα τα λεμε πολυ συχνα απο 'δω και στο εξης!

 

Μαρια συγχαρητηρια! με το καλο, και να εχεις μια καλη εγκυμοσυνη!:-D

 

ενα καλο βιβλιο για την περιπτωση σου ειναι το

Adventures in Tandem Nursing: Breastfeeding During Pregnancy and Beyond

θα το βρεις στο αμαζον.

Link to comment
Share on other sites

Μαρια εγω αντιμετωπισα ξανα αυτο το προβλημα οταν γεννησα και αρχισε ο μεγαλος να ξυπναει ξανα τη νυχτα (λογω της καινουργιας καταστασης)

Αφου αφησα να περασει λιγος καιρος για να προσαρμοστει στην νεα πραγματικοτητα (εσυ δεν χρειαζεται μιας και δεν εχεις γεννησει ακομη)

ενα βραδυ του ειπα Μωρο μου τωρα που πινουμε γαλα ειναι βραδυ και μετα θα ερθει η νυχτα (εδωσα εμφαση στη νυχτα) και τη νυχτα ολοι κοιμουνται και η μαμα κοιματε και ο μπαμπας κοιματε και το μωρο κοιματε και η Δαναη (μια φιλη του κοιματε)(εσυ βαζει οπους συμπαθει το παιδι) και κανενας δεν πινει γαλα τη νυχτα θα πιουμε ξανα το πρωι μολις βγει ο ηλιος...

Το πρωτο βραδυ ηρθε του ειπα ξανα τα περι νυχτας και υπνου γκρινιαξε κανα 5λεπτο και κοιμηθηκε χωρις γαλα...

Το δευτερο βραδυ για καναδυλεπτο και μετα υπνος μετα δεν ξαναγκρινιαξε...

Α και μετα απο 2-3 μερες σταματησε να ξυπναει και το βραδυ :-D

Τωρα πια ερχεται στο κρεβατι το πρωι και μου λεει μαμα κοιτα ηλιος γαλα!!!!

 

Α και ενα βραδυ που ηταν ψιλοαρρωστος και ηθελα να τον θηλασο αλλα να μην το δεσει κομπο σηκωσα λιγο τις γρυλιες του μπαλκονιου και αναψα το φως εξω (χωρις να με παρει χαμπαρι) και του λεω ναι ηρθε ο ηλιος μπορεις να πιεις γαλα!!!

 

Εδω και 6 μερες κοψαμε και το μεσημεριανο (αυτο ηταν λιγο πιο δυσκολο γιατι εβλεπε το μωρο να θηλαζει) αλλα μετα την 3η μερα ερχεται απλα και ξαπλωνει διπλα μου και παιρνει αγκαλια το χερι μου και κοιματε!!!!

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:mrgreen::mrgreen:

σε μας έγινε "τυχαία" αυτό, τη ρωτούσα αν ήθελε νερό. Αν ήθελε, έπινε και θήλαζε λιγότερο, αν δεν ήθελε, την άφηνα. Σε λίγο καιρό ζητούσε μόνο νερό (αλλά με ξυπνούσε για το νερό :rolleyes:

 

 

Tελικα δεν το γλυτωσες το βραδυνο ξυπνημα :mrgreen:

 

Ωραια ιδεα παντως θα την εφαρμοσω,σ'ευχαριστω πολυ αμαρετο!

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μαρια συγχαρητηρια! με το καλο, και να εχεις μια καλη εγκυμοσυνη!:-D

 

ενα καλο βιβλιο για την περιπτωση σου ειναι το

Adventures in Tandem Nursing: Breastfeeding During Pregnancy and Beyond

θα το βρεις στο αμαζον.

 

 

Eve Σ'ευχαριστω πολυ και εσυ να χαιρεσαι τα παιδακια σου!

Θα πω του αντρα μου να μου το παραγγειλει.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ασπασια εισαστε σε φαση αποθηλασμου με τον μεγαλο σου γιο?

Μπραβο μωλε το μικρουλι,απ'οτι καταλαβα δεν σε ζοριζει ιδιαιτερα,θα το προσπαθησω κι αυτο που λες,ολο και κατι θα καταφερω ως τον Οκτωμβρη.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

irnadi εσενα τα παιδακια σου εχουν πιο κοντινες ηλικιες απ'οτι θα εχουν εμενα,σε κουρασε αυτο?

Βασικα με αγχωνει πολυ το θεμα του υπνου,η κορη μου ειναι πολυ δυσκολο παιδι σε ολα και προπαντος στον υπνο,ακομα μου ξυπναει 2-3 φορες την νυχτα :(.Να δω ποτε θα καταφερω να κοιμηθω σαν ανθρωπος μεχρι να ερθει το νεο μωρο :?,με εχουν πιασει και κατι υπνηλιες αστα να πανε.

Σ'ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες ελπιζω να τα καταφερω κι εγω τοσο καλα οσο κι εσυ!:-D

 

Eίμαι τυχερή απ'την άποψη οτι η μεγάλη μου κόρη μίλησε μικρή και συνεννοούμαστε άψογα. Τρώει σχεδόν μόνη της ,κοιμάται μόνης της και γενικά είναι αρκετά αμεξάρτητη. Ό,τι την ενοχλεί- θέλει κλπ μου το λέει. Έχει και φάσεις που είναι δύσκολη δεν κοιμάται εύκολα και ξυπνάει τα βράδια αλλά είναι μάλλον παρενθέσεις.

Δεν έχω παράπονο και τα 2 μου παιδιά ήταν και είναι ως βρέφη-νηπια αγγελούδια στον ύπνο. Αρκεί μόνο να σου πω πως ή μικρή από 20ημερών δε θηλάζει το βράδυ. Η μεγάλη μου ήταν λίγο πιο μεγάλη όταν έκοψε το βραδυνό ξύπνημα.

Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι εφόσον κοιμάμαι το βράδυ οι μπαταρίες μου είναι φουλ. Παρόλ'αυτά τρέχω όλη μέρα αλλά είμαι πολύ γεμάτη.

 

Είναι πολύ νωρίς και φαντάζομαι πως όλα αυτά που σε ζορίζουν τώρα σου φαίνονται βουνό. Σε λίγο θα ηρεμήσεις και θα αρχίσεις να χαλαρώνεις. Είπαμε...

Έχεις πολύ χρόνο μπροστά σου! Απόλαυσε το τώρα!

YBsep2.png

0VTqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα Μαρία ,

 

Και εμενα ο γιός μου έτσι ξυπνούσε μέχρι 18 μηνών κάθε μία ώρα την νύχτα. Με είχε πεθανει, ήμουν κ στην αρχή της εγκυμοσύνης κ είχα τρελες υπνηλίες... έλεγα δεν θα ξανακοιμηθώ ποτέ πια :-(.

Ομως στους 20 μήνες κ ενώ ήμουν περίπου στον 4ο μήνα άρχισε να αποθηλάζει, δεν κατάλαβα για ποιο λόγο, σιγά σιγά έπινε όλο κ λιγότερο, μετά έπινε μόνο για να αποκοιμηθεί κ στο τέλος δεν ήθελε ούτε αυτό. Ο γυναικολόγος μου είχε πει ότι αλλάζει η σύσταση του γάλακτος κ δεν τους αρέσει, δεν ξέρω αν ισχύει βεβαια. Μπορεί κ να είχε μειωθεί το γάλα μου τόσο που να έχασε το ενδιαφέρον του, δεν ξέρω . Τωρα δεν θελει καν αγκαλιά, θέλει να ξαπλώνει στο μαξιλάρι του κ να αποκοιμιέται μόνος του. Μην αγχώνεσαι τα πραγματα θα βρούν τον δρόμο τους, κ εσύ τον δικό σου τρόπο να τα βολεψεις :wink:

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παράπονο και τα 2 μου παιδιά ήταν και είναι ως βρέφη-νηπια αγγελούδια στον ύπνο. Αρκεί μόνο να σου πω πως ή μικρή από 20ημερών δε θηλάζει το βράδυ. Η μεγάλη μου ήταν λίγο πιο μεγάλη όταν έκοψε το βραδυνό ξύπνημα.

 

:shock:

Από λάθος "μαγαζί" ψώνισα σπόρους!:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Να ζητησω και εγω τη γνωμη σας...

Ο μεγαλος μου ειναι 28 μηνων και θηλαζει αποκλειστικα (μονο στηθος για γαλα δλδ)...

Μεχρι που γεννησα θηλαζε 3 φορες την ημερα, μετα αυξησαμε λογω του ερχομου του νεου μελους και μετα παλι 3 φορες την ημερα...

 

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι το αν θηλαζει γιατι θελει ή απλα επειδη δεν εχει τιποτα καλυτερο να κανει :rolleyes:

 

Για να εξηγηθω...οταν ειμαστε βολτα ή σε κοσμο ή ασχοληται με κατι ενδιαφερον δεν ζηταει ποτε γαλα...μονο αν χτυπησει ή αν ειναι αδιαθετος (αλλα και με μια αγκαλια ικανοποιειται...)

 

ζηταει να θηλασει οταν κοιμηζω το μωρο και ειμαστε μονοι μας ή οταν βαριεται καθως και αν το πρωι ξυπνησει και ειμαστε στο κρεβατι θηλαζει ενω αν εχω σηκωθει και ανοιξει παραθυρα ζηταει μαμ οχι γαλα...

 

Την προηγουμενη εβδομαδα δοκιμασα και του ειπα οτι τωρα πια δεν θα πινουμε γαλα το μεσημερι θα κοιμομαστε μονο αγκαλια γκρινιαξε (δεν εκλαψε καν! για κανα δυο μερες) και τωρα μου λεει με πονηρο υφος καθε μεσημερι γαλα οχι αγκαλια!!!

 

Το βραδυ αν ειμαστε σπιτι το ζηταει φανατικα (νομιζω...)

 

Δεν ξερω τι να κανω...

 

Επισης εχω και ενα θεμα με το βαρος του μικρου ειναι στο κατωτερο φυσιολογικο ο παιδιατρος (φιλικος προς τον θηλασμο) μου ειπε κανενα προβλημα ειναι οκ αλλα εγω σκεφτομαι μηπως ο μεγαλος παιρνει εις βαρος του μικρου...αν και εχει ο καθενας το δικο του στηθος :rolleyes:

 

Επισης ο μεγαλος ειναι σε φαση αρνησης φαγητου τρωει ελαχιστα, δεν πινει αλλο γαλα (καλα δεν με νοιαζει κιολας) δεν τρωει φρουτα κ λαχανικα μονο κρεας :confused:!

 

Βασικα το αγχος μου ειναι αν ο μεγαλος θηλαζει απο ζηλεια, συνηθεια, δικη μου αναγκη και οχι επειδη πραγματικα το θελει και πως μπορω να το καταλαβω.

 

Δεν εχω προβλημα να συνεχισω να προσφερω αλλα ειμαι σιγουρη οτι αν του προσεφερα οποτε τρωει το μωρο θα επινε και αυτος...

 

εχει καμμια αναλογη εμπειρια?

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά κορίτσια συγχαρητήρια σε όλες σας!!!!!!

Ήξερα κάποια πράγματα για τον παράλληλο θηλασμό αλλά αυτό το τόπικ δε το είχα δει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μπράβο σας και εγώ θηλάζω εδώ και 14 μήνες τον γιό μου!!!

Είχα κάποιες επιφυλάξεις του τύπου δεύτερο όταν μεγαλώσει γιατί δε θέλω να τον αποθηλάσω αλλά να το κάνει φυσικά...

Βλέπω όμως πως μπορείς να μείνεις έγκυος,γεννήσεις και να τα θηλάσεις και τα 2!!!!

ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΒΟ σας!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ασπασια τα ιδια κι εδω. Πιστευω οτι ο ανταγωνισμος παιζει μεγαλο ρολο. Εξαρταται βεβαια κι απο το καθε παιδι ποσο θηλαζε δλδ πριν γεννησεις, εμενα θηλαζε μανιωδως παντα. Οταν ερχεται το δευτερο παιδι περνανε δυσκολη φαση και κανουν οτι μπορουν να σε διεκδικησουν, απαιτουν μαλιστα μεγαλυτερο μεριδιο μαμας απο το μωρο. Εμενα με εσκασε πολυ απο την αρχη ο μεγαλος....πολυ απαιτητικος! Επισης τρωει πολυ λιγο, κανουν ενα πισωγυρισμα συμπεριφερονται σαν μωρακια. Ενδεικτικα σου λεω οτι ενω θηλαζε παντα ορθιος απο τοτε που ηρθε το μωρο θελει να τον παιρνω αγκαλια να θηλαζει σαν μωρακι.....

 

Κι εμεις εχουμε ο καθενας το δικο του στηθος, κι απο βαρος το μωρο παει καλα, δεν νομιζω οτι φταιει το ταντεμ για το βαρος...αν δλδ ο καθενας θηλαζει απο το δικο του παιρνει το μωρο οτι πρεπει να παρει......παντως και απο ζηλια η απο ανταγωνισμο το θεμα ειναι οτι το παιδι σε εχει αναγκη και δεν πρεπει να τον περιορισεις.....ειναι σαν να τον απορριπτεις επειδη ηρθε αλλο μωρο. Ετσι κανω υπομονη.......εμεις ξερουμε ποσο εκνευριστικο μπορει να γινει ενα νηπιο που θηλαζει και οταν ειμαστε κενευρισμενες η κουρασμενες τσαντιζομαστε διπλα επειδη θεωρουμε οτι δεν εχει την ιδια αναγκη που εχει το μωρο και μπορει να θυμωνουμε........δεν ειναι ομως ετσι, χρειαζεται κι αυτος να νιωθει οτι δεν αλλαξε κατι και η μαμα εξακολουθει να το αγαπα το ιδιο.

 

Για τα παιδια ο θηλασμος δεν ειναι μονο φαι, ειναι αγαπη, σχεση με την μαμα, οποτε υπομονη κοριτσακι....σε νιωθω! Ειδικα οταν με ξυπνουσε τις νυχτες για να θηλασει τα νευρα μου ηταν κροσια!!! :lol:....να μη με ξυπναει το μωρο και να με ξυπναει το νηπιο!!!

 

Παντως να ξερεις οτι μπορει να μεγαλωσε αλλα παλι παιρνει οφελη, και αντισωματα και θρεπτικα στοιχεια (σημαντικο οταν δεν τρωνε καλα)...εγω τον βλεπω που σφυζει απο υγεια και χαιρομαι, ξεχναω τη γκρινια μου...

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως τα ιδια σταδια περασαμε και εμεις vera! πισωγυρισμα στο φαγητο πολυ θηλασμοι κλπ απλα τωρα που ηρεμησαν? τα πραγματα βλεπω οτι δεν το κανει για τον θηλασμο αυτο καθαυτο αλλα επειδη το κανει και το μωρο...

Αποφασισα δεν θα του ξαναπροσφερω ποτε αν ομως πρωι ή βραδυ ή σε ωρα αναγκης μου το ζητησει εγω θα ειμαι εκει, αλλωστε μικρος ειναι ακομα και αυτος...

Σ΄ευχαριστω!

Σε ποια περιοχη μενεις?

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και η μεγάλη μου αύξησε τους θηλασμούς όταν ήρθε η αδερφούλα της, και τις πρώτες μέρες δεν έτρωγε σχεδόν τίποτε άλλο. Μετά ξανάρχισε να τρώει διάφορα, αλλά κατά καιρούς περνούσε φάσεις που την έβγαζε με γαλατάκι. Τώρα έχει αρκετούς μήνες να περάσει τέτοια φάση. Αν αποθηλάζαμε τώρα, πιστεύω ότι δεν θα είχε πρόβλημα από την άποψη της διατροφής.

 

Τώρα έχει περιορίσει πολύ τους θηλασμούς. Εδώ και πολύ καιρό τύχαινε πότε πότε να προτιμά να παίξει παρά να θηλάσει, χωρίς να υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Τώρα συμβαίνει πολύ συχνά. Ακόμη κι όταν γυρνάμε από τον παιδικό, τρέχει στα παιχνίδια της ή στην κουζίνα να φάει, κι όταν την ρωτώ αν θέλει να θηλάσει, μου λέει όχι. Αν θηλάζω τη μικρή, έρχεται συνήθως κι αυτή, αλλά αν δεν έχει κάποια συναισθηματική ανάγκη, δεν κάθεται πολύ.

Πάντως αυτό που λες για το θηλασμό επειδή δεν έχει κάτι καλύτερο να κάνει, με ενοχλεί κι εμένα. Συνήθως έτσι κάνουν το Σαββατοκύριακο που θέλουμε να χουζουρέψουμε λίγο το πρωί, και τα κοριτσάκια αρχίζουν τη γκρίνια, μαμά το ένα, μαμά το άλλο, μαμά να θηλάσω (ενώ μόλις έχουν θηλάσει), μαμά πιπί (κι ας μπορεί και μόνη της η μεγάλη), μέχρι να αναγκαστούμε να σηκωθούμε, και τότε είναι όλα εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Τι ηλικιες εχουν τα δικα σου παιδακια?

Γιατι και εγω αυτα τα σταδια περνω...

Ειδικα ο μεγαλος υπαρχουν μερες που την βγαζει μονο με γαλα...

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι ηλικιες εχουν τα δικα σου παιδακια?

Γιατι και εγω αυτα τα σταδια περνω...

Ειδικα ο μεγαλος υπαρχουν μερες που την βγαζει μονο με γαλα...

 

Αχ, συγγνώμη, είχε κάποιο πρόβλημα το τικεράκι μου. Τώρα βλέπεις:)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως τα ιδια σταδια περασαμε και εμεις vera! πισωγυρισμα στο φαγητο πολυ θηλασμοι κλπ απλα τωρα που ηρεμησαν? τα πραγματα βλεπω οτι δεν το κανει για τον θηλασμο αυτο καθαυτο αλλα επειδη το κανει και το μωρο...

Αποφασισα δεν θα του ξαναπροσφερω ποτε αν ομως πρωι ή βραδυ ή σε ωρα αναγκης μου το ζητησει εγω θα ειμαι εκει, αλλωστε μικρος ειναι ακομα και αυτος...

Σ΄ευχαριστω!

Σε ποια περιοχη μενεις?

 

Πετρουπολη

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...