Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

Μαλλον πρεπει να αλλαξει γιατρο. Δεν ξερω τι να σου πω......ρωτα την Αγλαια, αλλα νομιζω επειγει να δει ενα σοβαρο γιατρο.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σας ευχαριστω βρε κοριτσια για την απαντηση σας.

Το ηξερα κατα βαθος οτι της ειπε λαλακιες ο γιατρος αλλα τι να της πω και 'γω εμενα με ακουει στα θεματα του θηλασμου γιατι την βοηθησα να επαναγαλακτισει και να κανει αποκλειστικο θηλασμο.

Οποτε καλα της ειπα να συνεχισει να θηλαζει ετσι?

Το πολυ πολυ να μειωνει τους θηλασμους μεχρι να αποθηλασει αν ειναι απαραιτητο σωστα??

Παντως απ'οτι μου ειπε εκανε δουλειες σημερα,σηκωνε το μωρο και κουραστηκε και μετα ειδε το αιμα.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι καλή ιδέα να πάρει και δεύτερη γνώμη και καλύτερες οδηγίες περί αποθηλασμού, όταν υπάρχουν προβλήματα σε μια νέα εγκυμοσύνη είναι βασικά πολύ προσωπική απόφαση το τι θα κάνεις.

Άλλες μαμάδες θεωρούν ότι πρέπει να προστατεύσουν το έμβρυο πάση θυσία.

Άλλες μαμάδες θεωρούν ότι η φύση παίρνει το δρόμο της και ό,τι είναι να συμβεί, θα συμβεί, θηλάζεις-δε θηλάζεις.

Μόνο εκ των υστέρων μπορείς να πεις αν "άξιζε" να αποθηλάσεις και αν η εγκυμοσύνη έχει αρνητική έκβαση, περιπλέκονται τα πράγματα (ίσως και με αδικαιολόγητες ενοχές).

Πιστεύω ότι οι περισσότεροι γυναικολόγοι θα συστήσουν διακοπή θηλασμού, παρόλο που δέχονται ότι επιστημονικώς δεν υπάρχει απόδειξη για τους πιθανούς κινδύνους που αναφέρονται, αλλά, αν τους πιέσεις αρκετά θα σου πουν πως ό,τι είναι να γίνει, θα γίνει. Το θέμα είναι πως ό,τι κι αν σου πουν, η απόφαση είναι δική σου ...

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω βρε κοριτσια για την απαντηση σας.

Το ηξερα κατα βαθος οτι της ειπε λαλακιες ο γιατρος αλλα τι να της πω και 'γω εμενα με ακουει στα θεματα του θηλασμου γιατι την βοηθησα να επαναγαλακτισει και να κανει αποκλειστικο θηλασμο.

Οποτε καλα της ειπα να συνεχισει να θηλαζει ετσι?

Το πολυ πολυ να μειωνει τους θηλασμους μεχρι να αποθηλασει αν ειναι απαραιτητο σωστα??

Παντως απ'οτι μου ειπε εκανε δουλειες σημερα,σηκωνε το μωρο και κουραστηκε και μετα ειδε το αιμα.

 

 

Κοιτα εγω λεω οτι δεν μπορει να εχει προβλημα και ο γιατρος να μη θελει να τη δει συντομα....δεν ξερω ποσο αιμα χανει......

 

Η αμαρετο εχει δικιο σε αυτα που λεει, ειναι πολυ προσωπικη αποφαση το τι θα κανει και πρεπει να ναι καλα ενημερωμενη, δεν μπορεις να της πεις ουτε εσυ ουτε εγω τι να κανει.....

 

Κι εγω ειχα λιγο αιμα, αλλα περιμενα να δω τι θα γινει, δεν συνεχισε το προβλημα οποτε ολα καλα. Σιγουρα κι εμενα θα μου φαινοταν αδυνατο να διακοψω θηλασμο μαχαιρι, γι αυτο λεω χρειαζεται η συμβουλη καποιου ειδικου σε αυτο το θεμα....

 

Εγω παρατηρουσα πολυ προσεχτικα τα πονακια, επαιρνα μαγνησιο και προσπαθουσα να περιορισω λιγο τους θηλασμους στελνοντας το παιδι στπυς παππουδες καποιες ωρες τη μερα, απεφευγα και βαριες δουλειες.......αλλα οτι ειναι να γινει θα γινει....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

 

Η αμαρετο εχει δικιο σε αυτα που λεει, ειναι πολυ προσωπικη αποφαση το τι θα κανει και πρεπει να ναι καλα ενημερωμενη, δεν μπορεις να της πεις ουτε εσυ ουτε εγω τι να κανει.....

 

 

Sorry για το σχολιο αλλα τελικα ΟΛΑ καταληγουν να ειναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μας Αποφαση.. απορω οι γιατροι τι δουλεια κανουν!!!!!

Οσα χρονια με θυμαμαι να τραβιεμαι με χαμενες κυησεις, την εγκυμοσυνη της κορης και το θηλασμο σπανια εχω παρει μια βεβαιη απαντηση για κατι και ολο καλουμαι ΕΓΩ να αποφασισω για την τυχη τη δικη μου και του οποιου παιδιου μου..

 

απιστευτο.. (ειχα ενα βαρος και το εκφραζω..για αυτο και απολογουμαι..)

 

ωστοσο σχετικα με τη μικρη μου, εχθες θηλασε 1-2 λεπτα αφου ηπιε ελαχιστο ξενο γαλα. κοιμηθηκε 21.00 και 1.00 ξυπνησε οπου εψαχνε να τη θηλασω και παλι την αφησα ουτε για 2 λεπτα στο καθε στηθος και μετα νερακι και ξαναξυπνησε στις 3.00 και στις 6.00 οπου την ηρεμησα με νερακι (οχι αμεσως αλλα ξανακοιμηθηκε)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sorry για το σχολιο αλλα τελικα ΟΛΑ καταληγουν να ειναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μας Αποφαση.. απορω οι γιατροι τι δουλεια κανουν!!!!!

Οσα χρονια με θυμαμαι να τραβιεμαι με χαμενες κυησεις, την εγκυμοσυνη της κορης και το θηλασμο σπανια εχω παρει μια βεβαιη απαντηση για κατι και ολο καλουμαι ΕΓΩ να αποφασισω για την τυχη τη δικη μου και του οποιου παιδιου μου..

 

απιστευτο.. (ειχα ενα βαρος και το εκφραζω..για αυτο και απολογουμαι..)

 

 

Ο γιατρός είναι σύμβουλος, δεν είναι ούτε εξουσιαστής, ούτε θεός. Έχει στα χέρια του μελέτες που δίνουν ενδείξεις και όχι αποδείξεις. Στατιστικά έχει αλλά όχι προβλέψεις για το δικό σου μέλλον. Γιατρός που προβλέπει το μέλλον, ας το γυρίσει στη χαρτομαντεία. Ο γιατρός οφείλει να σου εκθέσει επιστημονικά δεδομένα με τα υπέρ και τα κατά. Από εκεί και πέρα, η απόφαση είναι δική σου ευθύνη, εκτός αν θες να αποφασίζουν οι άλλοι για σένα. Αν δεν σε καλύπτει ένας γιατρός, παίρνεις τόσες γνώμες όσες σου είναι απαραίτητες, για να νιώσεις ενημερωμένη, και, στο βαθμό που μπορείς, το ψάχνεις και μόνη σου.

 

Πολλές φορές δεν ξέρουμε κι εμείς πώς να φερθούμε στους γιατρούς, κάνουμε "ακατάλληλες" ερωτήσεις και έτσι δεν μπορούμε να αξιολογήσουμε τις απαντήσεις τους.

Πχ όταν του λες "δεν κοιμάται το βράδυ", θα σου πει, δώσε συμπλήρωμα. Αν του πεις "δεν κοιμάται το βράδυ, γιατί πονάνε τα δόντια του", θα σου δώσει αλοιφή για τα ούλα.

Παρομοίως και με τις αλλεργίες, εσύ είσαι που θα διαμορφώσεις τη διάγνωση, με τις δικές σου παρατηρήσεις. Ο γιατρός δεν ξέρει τι κάνεις εσύ στο σπίτι με το μωρό!

 

Και στις εγκυμοσύνες πάλι, πώς μπορεί η απόφαση να είναι του γιατρού. Εσύ θα διαλέξεις αν θες να κάνεις διαγνωστικές εξετάσεις, εσύ θα διαλέξεις αν θες να αποκλείσεις μη υγιή έμβρυα, εσύ θα πάρεις το ρίσκο μιας αμνιοπαρακέντησης, όπως θα πάρεις το ρίσκο του να ταξιδέψεις, να εκτεθείς σε ακτινοβολίες (πού είναι το κινητό μου αυτή τη στιγμή οεο), να γεννήσεις στο σπίτι ή με αναίτια πρόκληση, θα υποστείς το οικονομικό και πρακτικό βάρος να ψάχνεις βιολογικά κοκ.

 

Το να διαμορφώσεις νοοτροπία σε σχέση με την υγεία σου και το σώμα σου (ή των παιδιών σου) θα πρέπει να είναι θέμα παιδείας και ενημέρωσης (πολιτική) και όχι θέμα του γιατρού. Ο γιατρός είναι θεραπευτής, όχι εκπαιδευτής, αν και χρειάζεται να ενημερώνει.

 

Με λίγα λόγια, ο γιατρός μπορεί (=επιτρέπεται) και πρέπει να σου πει τι *μπορείς* να κάνεις, όχι τι *πρέπει* να κάνεις, αφού του εξηγήσεις τι θέλεις να κάνεις. Αν δεν το κάνει, βρίσκεις άλλον, όπως αλλάζεις οποιονδήποτε επαγγελματία δεν σου κάνει τη δουλειά σου.

Έχουμε τους γιατρούς που μας αξίζουν.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός είναι σύμβουλος, δεν είναι ούτε εξουσιαστής, ούτε θεός. Έχει στα χέρια του μελέτες που δίνουν ενδείξεις και όχι αποδείξεις. Στατιστικά έχει αλλά όχι προβλέψεις για το δικό σου μέλλον. Γιατρός που προβλέπει το μέλλον, ας το γυρίσει στη χαρτομαντεία. Ο γιατρός οφείλει να σου εκθέσει επιστημονικά δεδομένα με τα υπέρ και τα κατά. Από εκεί και πέρα, η απόφαση είναι δική σου ευθύνη, εκτός αν θες να αποφασίζουν οι άλλοι για σένα. Αν δεν σε καλύπτει ένας γιατρός, παίρνεις τόσες γνώμες όσες σου είναι απαραίτητες, για να νιώσεις ενημερωμένη, και, στο βαθμό που μπορείς, το ψάχνεις και μόνη σου.

 

Πολλές φορές δεν ξέρουμε κι εμείς πώς να φερθούμε στους γιατρούς, κάνουμε "ακατάλληλες" ερωτήσεις και έτσι δεν μπορούμε να αξιολογήσουμε τις απαντήσεις τους.

Πχ όταν του λες "δεν κοιμάται το βράδυ", θα σου πει, δώσε συμπλήρωμα. Αν του πεις "δεν κοιμάται το βράδυ, γιατί πονάνε τα δόντια του", θα σου δώσει αλοιφή για τα ούλα.

Παρομοίως και με τις αλλεργίες, εσύ είσαι που θα διαμορφώσεις τη διάγνωση, με τις δικές σου παρατηρήσεις. Ο γιατρός δεν ξέρει τι κάνεις εσύ στο σπίτι με το μωρό!

 

Και στις εγκυμοσύνες πάλι, πώς μπορεί η απόφαση να είναι του γιατρού. Εσύ θα διαλέξεις αν θες να κάνεις διαγνωστικές εξετάσεις, εσύ θα διαλέξεις αν θες να αποκλείσεις μη υγιή έμβρυα, εσύ θα πάρεις το ρίσκο μιας αμνιοπαρακέντησης, όπως θα πάρεις το ρίσκο του να ταξιδέψεις, να εκτεθείς σε ακτινοβολίες (πού είναι το κινητό μου αυτή τη στιγμή οεο), να γεννήσεις στο σπίτι ή με αναίτια πρόκληση, θα υποστείς το οικονομικό και πρακτικό βάρος να ψάχνεις βιολογικά κοκ.

 

Το να διαμορφώσεις νοοτροπία σε σχέση με την υγεία σου και το σώμα σου (ή των παιδιών σου) θα πρέπει να είναι θέμα παιδείας και ενημέρωσης (πολιτική) και όχι θέμα του γιατρού. Ο γιατρός είναι θεραπευτής, όχι εκπαιδευτής, αν και χρειάζεται να ενημερώνει.

 

Με λίγα λόγια, ο γιατρός μπορεί (=επιτρέπεται) και πρέπει να σου πει τι *μπορείς* να κάνεις, όχι τι *πρέπει* να κάνεις, αφού του εξηγήσεις τι θέλεις να κάνεις. Αν δεν το κάνει, βρίσκεις άλλον, όπως αλλάζεις οποιονδήποτε επαγγελματία δεν σου κάνει τη δουλειά σου.

Έχουμε τους γιατρούς που μας αξίζουν.

 

 

εχεις δικιο και χαιρομαι για τον τροπο που εκθετεις αυτην την αποψη.. το θεμα ειναι οταν δεν ξερω και εγω τι θα πρεπε να αποφασισω για το καλυτερο ολων και εκει ο γιατρος σηκωνει τα χερια ψηλα τι γινεται..

εγω δεν αργησα να δω τι γιατρος μου αξιζει.. ολα τα αλλα ηταν θεμα τυχης καθαρα..

Link to comment
Share on other sites

Einai πολυ δυσκολες μερικες αποφασεις..........εγω τις παιρνω αφου ενημερωθω οσο καλυτερα μπορω, δω τα υπερ και τα κατα και το τι μπορω πραγματικα να κανω.......πχ μερικες φορες ειναι αδυνατο να κοψεις το θηλασμο μαχαιρι, οπως λεμε παραπανω....αρα πας οπου σε οδηγησει και δεχεσαι τις συνεπειες.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Ευχαριστω πολυ που κανατε τον κοπο να μου απαντησετε.

Τελικα η φιλη μου εχασε το μωρακι της :(,πηγε χθες το βραδυ στην κλινικη και διαπιστωσαν οτι ειχε σταματησει η καρδια του εδω και 2 εβδομαδες.

Το εστειλαν για βιοψια σε ενα μηνα θα ξερει γιατι παλλινδρομησε.

Ειναι η δευτερη φορα που το παθαινει αυτο,την πρωτη φορα αποδειχτηκε οτι το εμβρυο ειχε το συνδρομο τερνερ.

Τωρα της ειπε ο γυναικολογος της οτι υποψιαζεται κατι τετοιο,συγκεκριμενα της ειπε οτι ειναι τυχερη γιατι τουλαχιστον εγινε οτι εγινε νωρις και δεν το επαθε σε μεγαλυτερο μηνα.

Οσον αφορα το θεμα του θηλασμου μου ειπε οτι ετσι κι αλλιως δεν σκοπευε να σταματησει γνωριζοντας τα υπερ και τα κατα.

Ευχομαι να της πανε ολα καλα απο δω και στο εξης,τουλαχιστον εχει το μωρακι της και εχει χασει αλλα 3 η καημενη μεχρι στιγμης (κι ενα εξωμητριο) :(,μερικες γυναικες τραβανε ολοκληρο γολγοθα για να γινουν μανες :(:(.

Καλο σας βραδυ και σας ευχαριστω που με ακουσατε.

Καλη λευτερια στις εγκυμονουσες :P.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι πολυ Μαρακι! Ευχομαι η επομενη εγκυμοσυνη της να ειναι επιτυχης κι ευκολη και να αποκτησει ενα υγιεστατο μωρακι!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διάβαζα πριν λίγο στην σελίδα του LLLI ότι η ποσότητα του γάλακτος μειώνεται τον 4ο και τον 5ο μήνα και αλλάζει και η γεύση οδηγώντας πολλά παιδία να αποθηλάσουν τελείως. Νομίζω κάτι τέτοιο συμβαίνει και με εμάς γιατί η μικρή έχει μειώσει τους θηλασμούς και σε αριθμό και σε διάρκεια. Δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα γιατί είναι ήδη 13 μηνών ( αρχικά είχα στόχο να την θηλάσω το πρώτο έτος και να συνεχίσουμε μετά όσο θέλει το παιδί) και γιατί οι θηλές έχουν γίνει τόσο ευαίσθητες που κάθε θηλασμός είναι ένα μικρό μαρτύριο. Αν καταφέρει και το σταματήσει χωρίς δική μου παρέμβαση θα είναι το ιδανικό.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα..

 

σας εχω πρηξει αλλα τι να κανω.. υπομονη μεχρι να προσαρμοστω στα νεα δεδομενα..

 

λοιπον ειναι ακομη μια βραδυα που η κορη μου εφαγε φαγητο κατα τις 7.30, στις 8 ηπιε ξενο γαλα γυρω στα 100ml (δυσκολα πινει παραπανω) και μου ζητησε στηθος οπου την εβαλα σχεδον απο 1-2 λεπτα στο καθενα (δεν ενοιωσα let down καθως ηδη νοιωθω το στηθος μου αδειο μετα απο τοσες ημερες ιδιας τακτικης) σταματουσε καθε φορα με δικη μου προτροπη αλλα χωρις αντιρρησεις και αφου καναμε μπανιο, ξαπλωσαμε ειπαμε παραμυθι και αποκοιμηθηκε (παντα χωρις στηθος) κατα τις 23.30 (πιο νωρις απο τις προηγουμενες μερες) ξυπνησε και εψαχνε για στηθος οπου εκει την εβαλα παλι για ιδιο χρονο να θηλασει (η μαλλον να πιπιλισει) και ξανακοιμηθηκε, μαλιστα στο δευτερο στηθος μετα απο ενα λεπτο το αφησε απο μονη της, προφανως την ενδιεφερε μονο να το νοιωσει παρα να πιει γαλα (αν υπαρχει).

Μετα ξυπνησε παλι στη 1.00 και γυρω στις 3 παρα και κατα τις 5 και στις 6 οταν πηρε πρεφα οτι μολις ειχα φυγει απο το κρεβατι της.. στις φορες αυτες προσπαθουσα με νερο που δεν το δεχοταν παντα.. αλλα μετα απο γκρινια ξανακοιμοταν.

 

Κανω κατι λαθος? Ειναι οκ? Να κρατησω τη γραμμη αυτη και θα παρει το δρομο της? Τα 1-2 λεπτα στο στηθος ειναι ελαχιστος χρονος? ειναι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εχω ευχαριστα νεα ,ειμαι 5 ευδομαδων !!!

Συγχαρητήρια!!! Σου εύχομαι μια πολύ καλή εγκυμοσύνη και με το καλό να πάρεις αγκαλιά το μωράκι σου!

 

 

 

Μαράκι λυπήθηκα πολύ για την φίλη σου. Μακάρι την επόμενη φορά να είναι πιο τυχερή.

Άλλες μαμάδες θεωρούν ότι η φύση παίρνει το δρόμο της και ό,τι είναι να συμβεί, θα συμβεί, θηλάζεις-δε θηλάζεις.

Για την ιστορία και μόνο να πω ότι εγώ αυτό αποφάσισα όταν είχα αιμορραγία το πρώτο 3μηνο. Και ήταν όντως μια πολύ προσωπική απόφαση, και την πήρα αφού άκουσα τις γνώμες που θεωρούσα σημαντικές (σύζυγος και γιατρός).

Έχουμε τους γιατρούς που μας αξίζουν.

Νομίζω ότι η φράση σου περικλείει τα πάντα, όλη μας τη παιδεία και την φιλοσοφία. Είναι ότι πιο σωστό έχει ειπωθεί!

Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτησω κατι βρε κοριτσια που παρατηρησα σημερα .

οταν καταλαβα οτι ημουν εγκυος ειχα δει οτι η θηλαια αλω ειχε σκουρυνει ,σημερα ειδα οτι εχει παλυ το κανονικο τησ χρωμα .....συμβαινει ?

εχει αυξηθει και η παραγωγη μου .....

επισεισ νιωθω τσιμπηματα και πονακια στην κοιλια (οχι οτι δεν ειχα στον Μανωλη) αλλα τωρα που τρεχω πισω απο τον μικρο και τον σηκωνω φοβαμαι καπος .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σας ρωτησω κατι βρε κοριτσια που παρατηρησα σημερα .

οταν καταλαβα οτι ημουν εγκυος ειχα δει οτι η θηλαια αλω ειχε σκουρυνει ,σημερα ειδα οτι εχει παλυ το κανονικο τησ χρωμα .....συμβαινει ?

εχει αυξηθει και η παραγωγη μου .....

επισεισ νιωθω τσιμπηματα και πονακια στην κοιλια (οχι οτι δεν ειχα στον Μανωλη) αλλα τωρα που τρεχω πισω απο τον μικρο και τον σηκωνω φοβαμαι καπος .

 

εγω θα σου λεγα να αποφευγεις να σηκωνεις το μικρο οπως βασικα κανω και εγω αν και τωρα θηλαζω ελαχιστα εως καθολου.. τα τσιμπηματακια και τα πονακια απο τα λιγα γραμματα που ξερω σχετικα με το πρωτο τριμηνο εχουν να κανουν με το οτι μεγαλωνει η μητρα και ειναι αναμενομενα.. το αιμα μας ανησυχει..σε οποια αλλη περιπτωση δεν σηκωνεις βαρη, δεν κανεις αποτομες κινησεις και φροντιζεις να ξεκουραζεσαι..

η αυξηση του γαλακτος δεν νομιζω οτι αποτελει προβλημα αν το παιδι σου θηλαζει κανονικα αλλωστε η μειωση κατα τα λεγομενα των εμπειρων μαμαδων εγκειται κατα τον 3-4 μηνα.

 

για οτι αλλο σε ανησυχει μιλα και με το γιατρο σου αν του χεις εμπιστοσυνη.

Link to comment
Share on other sites

στον Μανωλη ειχα εντονουσ πονουσ αλλα μικρουσ σε διαρκεια και τωρα εχω συνεχομενο πονο αλλα μικρο σε ενταση .φυσικα και αποφευγω να τον περνω αγκαλια ορθια αλλα καθομαι και τον αγκαλιαζω ,αν επιχειρησω να τον κρατησω ορθια μετα απο πολυ λιγο νιωθω αμεσοσ τραβηγμα και πονο .

απλα νιωθω πιο ευαλωτη τωρα ...και δεν εχει σχεση με τον θηλασμο αλλα σας το λεω .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

... Καλημέρα κορίτσια! Συγχαρητήρια και στις νέες εγκυούλες.... καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη! Βέβαια δεν διάβασα όοοολες τις σελίδες, αλλά τις δυο τελευταίες... λοιπόν για να σας συστηθώ να σας πω ότι και γω ειχα την πρώτη μου περίοδο προχθες στις 26 Σ επτεμβρίου, την Κυριακή και ειδικά μετά την περίοδο λέω να βάλουμε μπρος την προσπάθεια και για το επόμενο μωράκι..... Κάποιους φόβους έχω, αλλά πιστεύω στην βοηθειά σας και την εμπειριά σας αν κάπου προβληματιστώ....

για να ξεκινησω να πω ότι:

1) κυριότερο άγχος ειναι να μην συλλάβουμε διδυμα- αχχχ, το φαντάζεστε :shock: -

2) να μην απογαλακτίσουμε - το λέω καλά ;;;- πριν πάει τουλάχιστον χρόνο η μικρή... και

3) πόσο θα αντέξω εγώ- καθως εχω στίγμα, αρα χαμηλό αιματοκρίτη, δεν παίρνω σίδηρο και ασβεστιο κατά τη διάρκεια του θηλασμού και γενικά έχω ιστορικό κακής επιλογής τροφών... δηλαδή στις τρελές αδυναμιές που ένιωθα κατα τις εγκυμοσύνες έτρωγα πατατακια και σοκολάτες, τα οποία μου έδιναν την αίσθηση ότι με δυνάμωναν με αποτελεσμα να παιρνω ποοολλα κιλά- 40 στην πρώτη, 30 στην δευτερη και 25 στην τρίτη.... ακόμα τα 10 τουλάχιστον πρέπει να τα χάσω... οπότε με φοβίζει πολύ το θεμα δυναμη, ψηλός αιματοκρίτης, παραπάνω κιλά...

να πω όλες τις γεννες ότι τις έχω καισαρικές, δυστυχωωωωως!

ευχαριστώ!

ααα, και από ότι καταλαβα η συλληψη θα ναι λίγο τυχαία, εεεε;; δεν μπορείς να καταλάβεις γόνιμες και τα σχετικά;;;

4 asteria..... ta paidia mou!

3-2003, 7-2004, 12-2009, 6-2011

Link to comment
Share on other sites

... Καλημέρα κορίτσια! Συγχαρητήρια και στις νέες εγκυούλες.... καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη! Βέβαια δεν διάβασα όοοολες τις σελίδες, αλλά τις δυο τελευταίες... λοιπόν για να σας συστηθώ να σας πω ότι και γω ειχα την πρώτη μου περίοδο προχθες στις 26 Σ επτεμβρίου, την Κυριακή και ειδικά μετά την περίοδο λέω να βάλουμε μπρος την προσπάθεια και για το επόμενο μωράκι..... Κάποιους φόβους έχω, αλλά πιστεύω στην βοηθειά σας και την εμπειριά σας αν κάπου προβληματιστώ....

για να ξεκινησω να πω ότι:

1) κυριότερο άγχος ειναι να μην συλλάβουμε διδυμα- αχχχ, το φαντάζεστε :shock: -

2) να μην απογαλακτίσουμε - το λέω καλά ;;;- πριν πάει τουλάχιστον χρόνο η μικρή... και

3) πόσο θα αντέξω εγώ- καθως εχω στίγμα, αρα χαμηλό αιματοκρίτη, δεν παίρνω σίδηρο και ασβεστιο κατά τη διάρκεια του θηλασμού και γενικά έχω ιστορικό κακής επιλογής τροφών... δηλαδή στις τρελές αδυναμιές που ένιωθα κατα τις εγκυμοσύνες έτρωγα πατατακια και σοκολάτες, τα οποία μου έδιναν την αίσθηση ότι με δυνάμωναν με αποτελεσμα να παιρνω ποοολλα κιλά- 40 στην πρώτη, 30 στην δευτερη και 25 στην τρίτη.... ακόμα τα 10 τουλάχιστον πρέπει να τα χάσω... οπότε με φοβίζει πολύ το θεμα δυναμη, ψηλός αιματοκρίτης, παραπάνω κιλά...

να πω όλες τις γεννες ότι τις έχω καισαρικές, δυστυχωωωωως!

ευχαριστώ!

ααα, και από ότι καταλαβα η συλληψη θα ναι λίγο τυχαία, εεεε;; δεν μπορείς να καταλάβεις γόνιμες και τα σχετικά;;;

 

Μετα απο 3 παιδια εχεις ακομα αποριες?????

Εγω θελω να μου πεις το μυστικο για κοριτσι και θα σου πω εγω για αγορια :D

Για τα διδυμα δεν ξερω τροπο να τα αποφυγεις...

Αν η μικρη δεν θελει να αποθηλασει δεν θα εχει προβλημα θα συνεχισει για οσο εκεινη θελει...

Το θεμα της διατροφης πρεπει να φτιαξεις λιγακι βεβαια...Φαρμακα δεν παιρνεις λογω προβληματος η απο επιλογη?

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

...........απορίες, ναι ουυυυυ! Πάντα έχω και πάντα όταν τις καλύπτω βρίσκω και άλλες.... η απορία ποτέ δεν πεθαίνει- χιχιχι. Ή γηράσκω αει διδασκόμενος!

Λοιπόν σίδηρο δεν πήρα μετά τον δευτερο μήνα της μικρής γιατί ειχε παρουσιάσει κολικούς κλπ.. και σκεφτηκα και εγώ ότι θα φταιει το σίδηρο- μαλλον λάθος...- μετά διάβασα ότι αν δεν έχεις περίοδο δεν υπάρχει θέμα να πέσει ο αιματοκρίτης και παράλληλα ότι λόγω θηλασμού έχουμε καλύτερη κινητικότητα ασβεστίου στον οργανισμό, οπότε είπα και γω να μην βάλω τον μπελά πήρα δεν πήρα τα φαρμακα μου και επαναπαυτηκα...

ναι, τη διατροφή πρέπει να φτιάξω, το ξέρω!!!

Ευχαριστώ!

4 asteria..... ta paidia mou!

3-2003, 7-2004, 12-2009, 6-2011

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κοριτσια ειναι 8 εβδομαδων και 2 ημερων!!συνεχιζω να θηλαζω την μπεμπα μου αλλα εχει μιωθει δραματικα η παραγωγη μου!!τι να κανω δεν θελω να αποθηλασω και στεναχωριεμαι πολυ!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

teddy-tedi πως εισαι σιγουρη οτι εχει μειωθει η παραγωγη σου? πΟΣΟ ειναι η μπεμπα σου τωρ?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

βερα μου το κοριτσακι μου σε 10 μερες γινετε 9 μηνων!!παλια την ακουγα να καταπινει...τωρα την νιωθω να δουφαει δυνατα και να εκνευριζετε!!με εχει παρει απο κατω!!μπιμπερο δεν της εχω δωσει ποτε τι να κανω?????πραγματικα με στεναχωρει απιστευτα...τοσο που δεν χερομαι την νεα εγκυμωσυνη!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια να σας ρωτησω κατι,ολες εσεις που θηλαζατε και μεινατε παραλληλα εγκυες ποσους θηλασμους κανατε περιπου στο 24ωρο?

 

Σας ρωταω γιατι σκεφτομαι κι εγω σιγα σιγα να βαλω μπρος για το δευτερο χωρις να αποθηλασω εννοειτε,θα ηθελα παρα πολυ να κανω ταντεμ μιας και η πρωτη μου εγκυμοσυνη ηταν μια χαρα χωρις συσπασεις κλπ.

 

Εμεις κανουμε καμια δεκαρια θηλασμους περιπου ολο το 24ωρο και εχω ψιλοαγχωθει οτι δυσκολα θα μεινω εγκυος λογω της προλακτινης.:(

 

 

Εχω σταθερο σχετικα κυκλο 26-31 ημερων.

 

Θα ηθελα πολυ να μου πειτε τα δικα σας να παιρνω κουραγιο,σας ευχαριστω εκ των προτερων.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...