Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

Σας ευχαριστώ κορίτσια και μάλιστα με προβληματίζει πολύ το όλο θέμα. Είχα σκοπό να τον ξαναφήσω αλλά έτσι όπως το αναφέρει στο βιβλίο μ' έβαλε σε σκέψεις. Περίπου λέει ότι αν ένα παιδί που έχει αποθηλάσει (ανεξάρτητα από το διάστημα), αν ζητήσει και το ξαναβάλεις να θηλάσει του δίνεις ένα λανθασμένο μήνυμα ότι σε κάθε δυσκολία μπορεί να καταφεύγει σε μια "στοματική" παρηγοριά (φαγητό, κάπνισμα κλπ.).

Τέλος πάντων, ας μην σας ζαλίζω... βλέποντας και κάνοντας...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σας ευχαριστώ κορίτσια και μάλιστα με προβληματίζει πολύ το όλο θέμα. Είχα σκοπό να τον ξαναφήσω αλλά έτσι όπως το αναφέρει στο βιβλίο μ' έβαλε σε σκέψεις. Περίπου λέει ότι αν ένα παιδί που έχει αποθηλάσει (ανεξάρτητα από το διάστημα), αν ζητήσει και το ξαναβάλεις να θηλάσει του δίνεις ένα λανθασμένο μήνυμα ότι σε κάθε δυσκολία μπορεί να καταφεύγει σε μια "στοματική" παρηγοριά (φαγητό, κάπνισμα κλπ.).

Τέλος πάντων, ας μην σας ζαλίζω... βλέποντας και κάνοντας...

 

 

Προσωπικά δεν με πείθουν αυτά τα επιχειρήματα, δεν πιστεύω ότι ένα παιδί που δεν το έχει ανάγκη θα επιστρέψει στο θηλασμό όπως πριν. Δηλαδή πχ μόνο και μόνο από ανασφάλεια ή ζήλεια να θηλάζει κανονικά. Κάλλιστα μπορεί ένα διάστημα να ερμηνευτεί σαν .. παρατεταμένη απεργία θηλασμού και το παιδί να χρειάζεται να επιστρέψει.

Πιστεύω ότι πιο ισχυρό κριτήριο είναι η αντοχή της μαμάς, τι είναι διατεθειμένη να κάνει, πώς βλέπει εκείνη το μεγαλύτερο παιδί χωρίς να επηρεάζεται από θεωρίες.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να 'ναι όπως τα λες, γιατί οι περισσότερες θεωρίες κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι εμπειρικές και αόριστες. Όσον αφορά την ψυχολογία νομίζω ότι επιστημονικά βρισκόμαστε λίγο πριν τον Μεσαίωνα...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

λοιπον εκανα νεο τεστ και βγηκε θετικο και σημερα εκανα και χοριακη και περιμενω τα αποτελεσματα..

 

ελπιζω οτι ολα θα πανε καλα..

 

εχω τις παρακατω αποριες:

 

α) με ποναει η μια θηλη οταν θηλαζει η μικρη..αυτο συμβαινει? καπου διαβασα παραπανω για διακυμανσεις, τι σημαινει?

β) περνατε καποιο συμπληρωμα? εγω εχω κατι ταμπλετες pregnacare ειδικες για την εγκυμοσυνη και το θηλασμο και εχω ξεκινησει απο μονη μου να τις περνω.

γ) υπαρχει κατι αλλο που θα με συμβουλευατε να προσεχω σε σχεση με τον θηλασμο παραλληλα? εμεις θηλαζουμε μονο νυχτα πριν τον υπνο και ενδοιαμεσα ολο το βραδυ..τελευταια βεβαια επειδη δεν εχω παντα την ποσοτητα που θελει την ξεγελαω με νερο 1 στις 5 δηλαδη η την αφηνω πιπιλαει λιγο και ξανακοιμαται αλλα ξυπναει συντομα.. τα τελευταια 3 βραδυα δεινοπαθω και ενω ειμια διπλα της δεν ηρεμει ευκολα.

επισης εργαζομαι αρα καταλαβαινετε η κουραση διπλασιαζετε..εχθες γυρισα σπιτι και επεσα με τα ρουχα στο κρεβατι ενα μισαωρο στα μουλοχτα.

 

αυτααα..ευχαριστω προκατ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας...!Εχω τις εξής απορίες...που μόνο εσείς μπορείτε να μου λύσετε:Θηλάζω αποκλειστικά εδώ και 6,5 μήνες...και δεν έχω δει ούτε μια φορά περίοδο!

α) Μπορεί να μείνω έγκυος χωρίς περίοδο;

β) Αν μείνω έγκυος...πώς θα το καταλάβω...από τη στιγμή που δεν θα έχω την ένδειξη της καθύστερησης;;

γ) Εδώ και 3 μέρες...η κοιλιά μου είναι πολύ πρησμένη...(τούμπανο) και έχω πόνους περιόδου χαμηλά...!Τι μπορεί να σημαίνει αυτό;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...για τα φώτα σας!;)

 

Ξυπνάς και γίνεται η ζωή απ' την αρχή...ξυπνάς και γίνομαι παιδί...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας...!Εχω τις εξής απορίες...που μόνο εσείς μπορείτε να μου λύσετε:Θηλάζω αποκλειστικά εδώ και 6,5 μήνες...και δεν έχω δει ούτε μια φορά περίοδο!

α) Μπορεί να μείνω έγκυος χωρίς περίοδο;

 

Μπορείς!

 

β) Αν μείνω έγκυος...πώς θα το καταλάβω...από τη στιγμή που δεν θα έχω την ένδειξη της καθύστερησης;;

 

Ο Θεός βοηθός :lol::lol:

Είτε θα προμηθευτείς και θα κάνεις συχνά τεστ ωορρηξίας/εγκυμοσύνης (ευτυχώς υπάρχουν και πολύ φθηνά μέσω ιντερνετ), είτε θα περιμένεις ...

 

γ) Εδώ και 3 μέρες...η κοιλιά μου είναι πολύ πρησμένη...(τούμπανο) και έχω πόνους περιόδου χαμηλά...!Τι μπορεί να σημαίνει αυτό;;

 

Μπορεί να είναι προέρτια ωορρηξίας/περιόδου/εγκυμοσύνης, μπορεί απλά ο οργανισμός σου να κάνει ασκήσεις ετοιμότητας και να μην συμβεί τίποτε!

 

Ξέρω, σε φώτισα!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

μπορει να εισαι και τυχερη μενοντας ετσι εγκυος... μια φιλη στην ιδια περιπτωση με εσενα ειχε μεινει εγκυος και καταλαβε οτι ειναι εγκυος επειδη κλοτσουσε το μωρο δηλαδη 17 εβδομαδων!!! ΗΤΑΝ ΗΔΗ ΕΝΑ ΤΡΙΜΗΝΟ (ΚΑΙ ΤΙ ΤΡΙΜΗΝΟ) OFF..

 

εγω παλι.. το ανακαλυψα σχεδον 3 εβδομαδων....εχω πολυυυυυυυυυυυυυυυυ δρομο μπροστα μου..

 

και αφου δεν πηρα απαντηση στα παραπανω ερωτηματα τουλαχιστον να πω οτι απο χθες προσπαθω να την βοηθησω να μη θηλαζει οολη νυχτα ιδιως μετα τις 2-3 μεχρι το πρωι.. εκει να δειτε δρομο που χουμε..

Link to comment
Share on other sites

17 εβδομάδων;;;ωχ...αγχώθηκα τώρα!!!Να περιμένω γενικά μήπως εμφανιστούν συμπτώματα πρωινής αδιαθεσίας...εμετοί...ζαλάδες..κλπ..κλπ...ως ενδείξεις;

Δεν έχω απαντήσεις στις ερωτήσεις σου...αλλά σου εύχομαι να πάνε όλα καλά...και να έχεις μια πολύ καλή εγκυμοσύνη!!!Τι ωραία που είσαι και πάλι έγκυος ε;Καλή δύναμη!:)

 

Ξυπνάς και γίνεται η ζωή απ' την αρχή...ξυπνάς και γίνομαι παιδί...

Link to comment
Share on other sites

ααα...και κάτι άλλο....: Θηλάζεις τόσο συχνά τη νύχτα...παρόλο που το μωράκι σου είναι ενός έτους;Εμένα είναι 6,5 μηνών και όντως το βράδυ θηλάζει συνέχεια!αχ...νόμιζα ότι κάτι έκανα λάθος...αλλά τώρα πήρα κουράγιο και από εσάς...

 

Ξυπνάς και γίνεται η ζωή απ' την αρχή...ξυπνάς και γίνομαι παιδί...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπορει να εισαι και τυχερη μενοντας ετσι εγκυος... μια φιλη στην ιδια περιπτωση με εσενα ειχε μεινει εγκυος και καταλαβε οτι ειναι εγκυος επειδη κλοτσουσε το μωρο δηλαδη 17 εβδομαδων!!! ΗΤΑΝ ΗΔΗ ΕΝΑ ΤΡΙΜΗΝΟ (ΚΑΙ ΤΙ ΤΡΙΜΗΝΟ) OFF..

 

εγω παλι.. το ανακαλυψα σχεδον 3 εβδομαδων....εχω πολυυυυυυυυυυυυυυυυ δρομο μπροστα μου..

 

και αφου δεν πηρα απαντηση στα παραπανω ερωτηματα τουλαχιστον να πω οτι απο χθες προσπαθω να την βοηθησω να μη θηλαζει οολη νυχτα ιδιως μετα τις 2-3 μεχρι το πρωι.. εκει να δειτε δρομο που χουμε..

 

Καταρχας με το καλο η νεα εγκυμοσυνη....

Σχετικα με τα ερωτημστα σου ειναι λιγο δυσκολο να απαντηθουν....απο μενα τουλαχιστον. Νομιζω δεν πρεπει να αγχωνεσαι και να δεις σιγα σιγα πως θα πατε, καθε μωρο αντιδρα διαφορετικα.

 

Το στηθος μπορει να ποναει κατα διαστηματα, πολυ η λιγο....ειναι πιο ευαισθητη τωρα η θηλη. Εμενα με βοηθησε να του διορθωνω τον τροπο που επιανε.

 

Εγω επαιρνα απο συμπληρωματα μονο τα κλασσικα, σιδηρο, ασβεστιο, φυλλικο.

 

Για τον υπνο τωρα, κι εμεις δεν κοιμομασταν καλα, ευτυχως αρχισε να στρωνει οσο περνουσε ο καιρος απο μονος του. Ξυπνουσε συχνα για γαλα, δοκιμασα να τον ταιζω πριν κοιμηθει να του δινω φρεσκο γαλα, αλλα δεν αλλαξε τιποτα. οΤΑΝ ΞΥΠΝΟΥΣΕ ηθελε να θηλασει οπωσδηποτε, δεν ξεγιελιοταν με τιποτα αλλο. Εμενα βεβαια ηταν μεγαλυτερο τοτε. Μπορει να βοηθησει ο συζυγος στον υπνο?

 

Θα δεις πως θα πατε, μερικες φορες τα πραγματα εξελισσονται καλα απο μονα τους. Εσυ σιγουρα για ενα διαστημα θα αισθανεσαι πολυ κουρασμενη λογω εγκυμοσυνης.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας με το καλο η νεα εγκυμοσυνη....

Σχετικα με τα ερωτημστα σου ειναι λιγο δυσκολο να απαντηθουν....απο μενα τουλαχιστον. Νομιζω δεν πρεπει να αγχωνεσαι και να δεις σιγα σιγα πως θα πατε, καθε μωρο αντιδρα διαφορετικα.

 

Το στηθος μπορει να ποναει κατα διαστηματα, πολυ η λιγο....ειναι πιο ευαισθητη τωρα η θηλη. Εμενα με βοηθησε να του διορθωνω τον τροπο που επιανε.

 

Εγω επαιρνα απο συμπληρωματα μονο τα κλασσικα, σιδηρο, ασβεστιο, φυλλικο.

 

Για τον υπνο τωρα, κι εμεις δεν κοιμομασταν καλα, ευτυχως αρχισε να στρωνει οσο περνουσε ο καιρος απο μονος του. Ξυπνουσε συχνα για γαλα, δοκιμασα να τον ταιζω πριν κοιμηθει να του δινω φρεσκο γαλα, αλλα δεν αλλαξε τιποτα. οΤΑΝ ΞΥΠΝΟΥΣΕ ηθελε να θηλασει οπωσδηποτε, δεν ξεγιελιοταν με τιποτα αλλο. Εμενα βεβαια ηταν μεγαλυτερο τοτε. Μπορει να βοηθησει ο συζυγος στον υπνο?

 

Θα δεις πως θα πατε, μερικες φορες τα πραγματα εξελισσονται καλα απο μονα τους. Εσυ σιγουρα για ενα διαστημα θα αισθανεσαι πολυ κουρασμενη λογω εγκυμοσυνης.

 

vera σε ευχαριστω για το χρονο και την απαντηση σου..

βασικα τις τελευταιες μερες που υποψιαζομουν εγκυμοσυνη προσπαθουσα να μην της δινω στηθος ολες τις φορες που ξυπνουσε ενεπιτυχως συχνα αλλα τωρα που ειναι βεβαιο θα εντεινω τις προσπαθειες..

το κολπο να τρωει καλα πριν κοιμηθει δυστυχως δεν πιανει..τρωει μεν, θηλαζει μετα αλλα σταθερα ξυπνα οτι ωρα της ερθει απο 3 εως 6-7 φορες τη νυχτα..

 

ελπιζω οτι μεχρι να κανω περιδεση των 4ο μηνα θα εχουμε κανει καποια καλη προοδο και ας μην εχει αποθηλασει πληρως..τις τελευταιες δυο εβδομαδες δουλευω να κοιμαται χωρις στηθος δηλαδη τη θηλαζω νωριτερα και παμε μετα στο κρεβατι τ και της λεω μια ιστορια και αποκοιμιεται πραγμα που εχει δουλεψει καλα μεχρι τωρα..δυστυχως δεν θελει να την κοιμιζει ο πατερας της αλλα ειναι ευκαιρια τωρα που βλεπω οτι μπορει να αποκοιμιεται χωρις στηθος να κανουμε καποιες προσπαθειες.

 

θα δουμε.. εδω θα μαστε να σας τα λεω..

ελπιζω παντως στην ελαχιστη δυνατη ταλαιπωρια.

 

lalala ουδεν κρυπτον υπο του ηλιου..κατι ασυνηθιστο θα προσεξεις και θα σε κινητοποιησει να διαπιστωσεις την οποια εγκυμοσυνη..

 

ναι, ειμαι πολυ χαρουμενη που πρωτα ο Θεος να μαστε καλα θα κανουμε δευτερο παιδακι (μακαρι να μπορουσα και παραπανω) αλλα ειμαι αγχωμενη γιατι υπαρχουν συνθηκες που θα με δυσκολεψουν οπως πχ η περιδεση τραχηλου λογω ιστορικου και βεβαια το να ειναι γενικα ολα καλα..

καθε εγκυμοσυνη ειναι μια νεα εγκυμοσυνη και βεβαια οφειλουμε να ειμαστε και αισιοδοξοι..

 

ελπιζω και για σενα τα καλυτερα.. by the way ιδιως μετα το χρονο τα μωρα που θηλαζουν τεινουν να αυξανουν τους βραδυνους θηλασμους (στον μεσο ορο), υπαρχει και σχετικο τοπικ στην ενοτητα τοτ απογαλακτισμου και θα δεις οτι δεν εισαι η μονη και ας ειναι τοσο μικρο το παιδι..

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

λοιπον εκανα νεο τεστ και βγηκε θετικο και σημερα εκανα και χοριακη και περιμενω τα αποτελεσματα..

 

ελπιζω οτι ολα θα πανε καλα..

 

εχω τις παρακατω αποριες:

 

α) με ποναει η μια θηλη οταν θηλαζει η μικρη..αυτο συμβαινει? καπου διαβασα παραπανω για διακυμανσεις, τι σημαινει?

β) περνατε καποιο συμπληρωμα? εγω εχω κατι ταμπλετες pregnacare ειδικες για την εγκυμοσυνη και το θηλασμο και εχω ξεκινησει απο μονη μου να τις περνω.

γ) υπαρχει κατι αλλο που θα με συμβουλευατε να προσεχω σε σχεση με τον θηλασμο παραλληλα? εμεις θηλαζουμε μονο νυχτα πριν τον υπνο και ενδοιαμεσα ολο το βραδυ..τελευταια βεβαια επειδη δεν εχω παντα την ποσοτητα που θελει την ξεγελαω με νερο 1 στις 5 δηλαδη η την αφηνω πιπιλαει λιγο και ξανακοιμαται αλλα ξυπναει συντομα.. τα τελευταια 3 βραδυα δεινοπαθω και ενω ειμια διπλα της δεν ηρεμει ευκολα.

επισης εργαζομαι αρα καταλαβαινετε η κουραση διπλασιαζετε..εχθες γυρισα σπιτι και επεσα με τα ρουχα στο κρεβατι ενα μισαωρο στα μουλοχτα.

 

αυτααα..ευχαριστω προκατ

Καταρχήν συγχαρητήρια!

 

Πρώτον, η θηλές μου (και οι δύο) με πονάγανε κατά καιρούς σε σημείο αφόρητο και ότι και να έκανα δεν με ανακούφιζε. Οπότε κατέληγα στο να κάνω υπομονή μέχρι να περάσουν οι μέρες της υπερ-ευαισθησίας....

 

Δεύτερον, εγώ παίρνω (όποτε το θυμάμαι:oops:) τα κλασικά, σίδηρο, φολικό, μαγνήσιο (τρελάθηκα στις κράμπες σ' αυτή την εγκυμοσύνη) και ασβέστιο. Τις ταμπλέτες που αναφέρεις δεν τις ξέρω.

 

Τρίτον, εμείς για να καταφέρουμε να αποθηλάσουμε τη νύχτα κάναμε σκάντζα με τον άντρα μου. Δηλαδή, πήγαινε αυτός μέχρι τις 3.00 να τον κοιμίσει και μετά εγώ μέχρι το πρωί. Στην αρχή δεν τον ήθελε και γκρινιοκλαψούριζε. Μετά από 3-4 μέρες το δέχτηκε και μετά από ένα διάστημα άρχισα κι εγώ να του δίνω νεράκι. Μας πήρε καιρό αλλά τελικά καταλήξαμε να ξυπνάει λίγες φορές και να μας ζητάει πιο πολύ για μια αγκαλιά ή ένα χαδάκι. Υπομονή θέλει κι αυτό, δεν αλλάζουν εύκολα οι συνήθειες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

AFRODITH ελπιζω και για τις δυο μας καλες και τελειομηνες εγκυμοσυνες..γιατι οχι?! ευκολα και απλοχερα!

 

Kit Katerina σε ευχαριστουμε.. να σαι καλα..

 

λοιπον μου συμβαινει το εξης και εχω αγχωθει καπως..

 

ενστικτωδως μαλλον ξεκινησα πριν τρια βραδυα ενω την θηλαζα πριν την βαλω για υπνο στους μεταμεσονυκτιους θηλασμους να ειμαι διπλα της αλλα να προσπαθω να την ηρεμω και να της δινω νερακι η γαλα (το δευτερο δε το πινει ευκολα τη νυχτα εως καθολου).

 

Την πρωτη νυχτα μουρμουριζε αρκετα τη θηλαζα μεχρι τις 3.00 και στο διαστημα απο 3.00 μεχρι 7.00 την ξεγελουσα με νερο

 

Το δευτερο βραδυ θηλασε πολυ λιγο πριν να παμε για υπνο (δηλαδη το στηθος μου δεν "αδειασε") και ενδοιαμεσα στη νυχτα ξυπνησε 2-3 φορες οπου ηπιε μονο νερο και δεν θηλασε καθολου.

 

Χθες το βραδυ της εδωσα ξενο γαλα πριν να παμε για υπνο και ηπιε γυρω στα 50 ml οπου την εβαλα στο στηθος και ισα που πιπιλισε 1 λεπτο ευχαριστημενα και σηκωθηκε να φυγει (!!!).. την κοιμισα κανονικα χωρις στηθος οπως κανουμε πανω απο δυο εβδομαδες τωρα και ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ μετα απο 21 μηνες κοιμηθηκε απο τις δεκα παρα μεχρι τις 3.00 σερι..!!

Στις 3.00 που γκρινιαξε και με ζητησε (κοιμομουν διπλα της) δεν ηξερα τι να κανω (απο πριν αυτο γιατι ηταν το στηθος μου πια πολυ βαρυ και παροτι ειχα βγαλει μερικες σταγονες δεν ηξερα αν επρεπε να μη θηλασω παλι) και στον υπνο μου πανω της εδωσα το ενα στηθος οπου πρεπει να ηπιε αρκετα και αποκοιμηθηκε οπου ξυπνησε στις 6.00 ηπιε νερακι αδιαμαρτυρητα και ξανακοιμηθηκε ως τις 8.00...

 

α) τι να υποθεσω? οτι προσαρμοζεται ευκολοτερα απο οτι περιμενα και να επιμεινω σε αυτη τη διαδικασια? (δεν εχω προβλημα να αποθηλασει πλεον αν και για να μαι ειλικρινης εχθες ενοιωσα μια στενοχωρια γιατι οπως και να χει ειναι μια ομορφη συνηθεια και θα διαφοροποιησει πλεον τη σχεση μας ποσο μαλλον οταν θα ρθει με το καλο και το αδελφακι.. αλλα νοιωθω οτι ειναι καιρος να γινει για να προφυλαξω και την κυηση μου μιας και δεν παυει να χω βεβαιρημενο ιστορικο και μια περιδεση on the way με βαρυα φαρμακευτικη αγωγη)

 

β) τι πρεπει να κανω με το στηθος μου? χθες δεν θηλασε πριν κοιμηθει..σημερα πρεπει να θηλασει? Μπορω να επιμεινω να μην θηλαζω μεσα στη νυχτα? Τι να κανω με το στηθος μου οταν νοιωθω οτι ειναι βαρυ? Ποσα ml ουσιαστικα πρεπει να βγαζω για αποσυμφορηση χωρις να αυξανω τη ζητηση?

οχι τιποτε αλλο..απλα με την κυηση και την πληροτητα του στηθους εχθες ειχα εκνευρισμο και δεν μπορουσα να κλεισω ματι μεχρι τη 1.30 συν οτι ειχα αγχος για το ποτε θα ξυπνησει.. ολα μαζι!!

Link to comment
Share on other sites

Εσείς παρατηρήσατε αλλαγή στο παιδί;και αν ναι πότε ( εβδομάδα κύησης) Η κόρη μου εδώ και λίγες μέρες θηλάζει τελείως ανόρεκτα και ακόμα και το βράδυ που το ζητούσε τώρα της φτάνει να την παίρνω απλά αγκαλιά στην ίδια θέση που θήλαζε αλλά δεν την ενδιαφέρει καθόλου το γάλα. Είμαι στην 14η εβδομάδα και μου είχε πει και η σύμβουλος θηλασμού ότι κάποια στιγμή αρχίζει και αλλάζει η σύσταση του γάλακτος και μπορεί να φαίνεται στο παιδί περίεργη η γεύση.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

AFRODITH ελπιζω και για τις δυο μας καλες και τελειομηνες εγκυμοσυνες..γιατι οχι?! ευκολα και απλοχερα!

 

Kit Katerina σε ευχαριστουμε.. να σαι καλα..

 

λοιπον μου συμβαινει το εξης και εχω αγχωθει καπως..

 

ενστικτωδως μαλλον ξεκινησα πριν τρια βραδυα ενω την θηλαζα πριν την βαλω για υπνο στους μεταμεσονυκτιους θηλασμους να ειμαι διπλα της αλλα να προσπαθω να την ηρεμω και να της δινω νερακι η γαλα (το δευτερο δε το πινει ευκολα τη νυχτα εως καθολου).

 

Την πρωτη νυχτα μουρμουριζε αρκετα τη θηλαζα μεχρι τις 3.00 και στο διαστημα απο 3.00 μεχρι 7.00 την ξεγελουσα με νερο

 

Το δευτερο βραδυ θηλασε πολυ λιγο πριν να παμε για υπνο (δηλαδη το στηθος μου δεν "αδειασε") και ενδοιαμεσα στη νυχτα ξυπνησε 2-3 φορες οπου ηπιε μονο νερο και δεν θηλασε καθολου.

 

Χθες το βραδυ της εδωσα ξενο γαλα πριν να παμε για υπνο και ηπιε γυρω στα 50 ml οπου την εβαλα στο στηθος και ισα που πιπιλισε 1 λεπτο ευχαριστημενα και σηκωθηκε να φυγει (!!!).. την κοιμισα κανονικα χωρις στηθος οπως κανουμε πανω απο δυο εβδομαδες τωρα και ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ μετα απο 21 μηνες κοιμηθηκε απο τις δεκα παρα μεχρι τις 3.00 σερι..!!

Στις 3.00 που γκρινιαξε και με ζητησε (κοιμομουν διπλα της) δεν ηξερα τι να κανω (απο πριν αυτο γιατι ηταν το στηθος μου πια πολυ βαρυ και παροτι ειχα βγαλει μερικες σταγονες δεν ηξερα αν επρεπε να μη θηλασω παλι) και στον υπνο μου πανω της εδωσα το ενα στηθος οπου πρεπει να ηπιε αρκετα και αποκοιμηθηκε οπου ξυπνησε στις 6.00 ηπιε νερακι αδιαμαρτυρητα και ξανακοιμηθηκε ως τις 8.00...

 

α) τι να υποθεσω? οτι προσαρμοζεται ευκολοτερα απο οτι περιμενα και να επιμεινω σε αυτη τη διαδικασια? (δεν εχω προβλημα να αποθηλασει πλεον αν και για να μαι ειλικρινης εχθες ενοιωσα μια στενοχωρια γιατι οπως και να χει ειναι μια ομορφη συνηθεια και θα διαφοροποιησει πλεον τη σχεση μας ποσο μαλλον οταν θα ρθει με το καλο και το αδελφακι.. αλλα νοιωθω οτι ειναι καιρος να γινει για να προφυλαξω και την κυηση μου μιας και δεν παυει να χω βεβαιρημενο ιστορικο και μια περιδεση on the way με βαρυα φαρμακευτικη αγωγη)

 

β) τι πρεπει να κανω με το στηθος μου? χθες δεν θηλασε πριν κοιμηθει..σημερα πρεπει να θηλασει? Μπορω να επιμεινω να μην θηλαζω μεσα στη νυχτα? Τι να κανω με το στηθος μου οταν νοιωθω οτι ειναι βαρυ? Ποσα ml ουσιαστικα πρεπει να βγαζω για αποσυμφορηση χωρις να αυξανω τη ζητηση?

οχι τιποτε αλλο..απλα με την κυηση και την πληροτητα του στηθους εχθες ειχα εκνευρισμο και δεν μπορουσα να κλεισω ματι μεχρι τη 1.30 συν οτι ειχα αγχος για το ποτε θα ξυπνησει.. ολα μαζι!!

 

 

Λογικά, αφού η φαρμακευτική αγωγή είναι κατάλληλη για το έμβρυο, θα είναι συμβατή με το θηλασμό.

 

Για το στήθος, εγώ θα έλεγα να αραιώσεις τους θηλασμούς επιπλέον, με την έννοια, πχ δεν θήλασε το βράδυ αλλά δώσε της λίγο το πρωί να σε αποσυμφορήσει και βρες έναν τρόπο να την αποπροσανατολίσεις, για να τελειώσει γρήγορα - κάποιος τρίτος βοηθάει ή αν της προτείνεις ένα λαχταριστό πρωινό, βόλτα κτλ. Αν το δέχεται, μπορείτε να μετράτε πχ μέχρι το 10 και να σταματάει. Αυτό το διάστημα ανάμεσα στους θηλασμούς θα μεγαλώνει διαρκώς.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λογικά, αφού η φαρμακευτική αγωγή είναι κατάλληλη για το έμβρυο, θα είναι συμβατή με το θηλασμό.

 

Για το στήθος, εγώ θα έλεγα να αραιώσεις τους θηλασμούς επιπλέον, με την έννοια, πχ δεν θήλασε το βράδυ αλλά δώσε της λίγο το πρωί να σε αποσυμφορήσει και βρες έναν τρόπο να την αποπροσανατολίσεις, για να τελειώσει γρήγορα - κάποιος τρίτος βοηθάει ή αν της προτείνεις ένα λαχταριστό πρωινό, βόλτα κτλ. Αν το δέχεται, μπορείτε να μετράτε πχ μέχρι το 10 και να σταματάει. Αυτό το διάστημα ανάμεσα στους θηλασμούς θα μεγαλώνει διαρκώς.

 

 

με προβληματιζει αυτο που λες γιατι δεν θηλαζει περαν απο τις 6.00 (που αν θηλασει ειναι υπο επηρρεια υπνου).. της εχω κοψει τα ημερησια εδω και καιρο..αν κανω κατι τετοιο δεν την βαζω σε αλλο τρυπακι??

 

Αλλη εκδοχη? Δεν θα μειωθει ουτως η αλλως το γαλα εφοσον δεν υπαρχει ζητηση? Το θεμα ειναι με το υπαρχον τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

με προβληματιζει αυτο που λες γιατι δεν θηλαζει περαν απο τις 6.00 (που αν θηλασει ειναι υπο επηρρεια υπνου).. της εχω κοψει τα ημερησια εδω και καιρο..αν κανω κατι τετοιο δεν την βαζω σε αλλο τρυπακι??

 

Αλλη εκδοχη? Δεν θα μειωθει ουτως η αλλως το γαλα εφοσον δεν υπαρχει ζητηση? Το θεμα ειναι με το υπαρχον τι κανω?

 

 

Η ουσία είναι ότι θα αραιώνουν οι θηλασμοί. Και έτσι θα μειωθεί και το γάλα.

Μπορεί να είναι εύκολο σαν κανόνας "θηλάζουμε μια φορά πχ μόνο το βράδυ" αλλά στην πράξη, μπορεί να σε περιορίσει, αν είστε έτοιμοι για παραπάνω αραίωμα, και επιπλέον βρίσκω πιο εύκολο να σε αποφορτίζει το μωρό, παρά εσύ με το χέρι, τουλάχιστον εγώ δεν έχω ροή για να βγάλω γάλα, μόνο η μικρή μπορεί να βγάλει γάλα. Από την άλλη, εμείς ως πιο μεγάλες, δεν δίνουμε σημασία σε ημερήσια ή νυχτερινά, αν ζητήσει μέσα στη μέρα και της δώσω, το βράδυ μπορεί να θηλάσει μόνο για 1-2 λεπτά και αντιστρόφως, αν δεν θηλάσει το βράδυ, μπορεί να μου ζητήσει το πρωί.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

μετα απο πολυ πονο στο στηθος αντικατεστησα το πρωινο και το βραδυνο γευμα με κατσικισιο γαλα και κρατησαμε μονο το μεσημεριανο.

λιγο στεναχωρεθηκα αλλα πονουσα αφορητα.

το μεσημερι δεν με ποναει καθολου αν και θηλαζει μονο μια φορα μεσα στην ημερα.

δεν θελω να σταματησω τον θηλασμο της τελειως και ο μεσημεριανος θηλασμος μας εξυπηρετει περισσοτερο απο τον πρωινο και τον βραδυνο.

ισως προς το τελος να αλλαξω το μεσημεριανο με γαλα και να θηλαζουμε πρωι αλλα μεχρι να φτασω στον 9ο εχουμε χρονο!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

εχθες το βραδυ πριν κανω μπανιο τη μικρη την αφησα να θηλασει γυρω στο 1-2 λεπτα απο το καθε στηθος (ισα να με αποσυμφορησει δηλαδη γιατι ειμουν γεματη λογω της προηγουμενης παυσης), κοιμηθηκε απο τις 9.30 ως τη 1.00 οπου ξυπνησε ηπιε νερο και ξανακοιμηθηκε. Στις 3.00 ξυπνησε παλι μαλλον ηθελε τουαλετα και μεχρι τις 5 παλευε να ξανακοιμηθει με γκρινια καθε τοσο..τελικα της εδωσα λιγο στηθος (1 λεπτο στο καθε ενα) πιπιλησε, ηπιε νερο και αποκοιμηθηκε εως τις 7.30 οπου ξυπνησε για τα καλα.. σημερα νοιωθω το στηθος μου πιο ελαφρυ..

μιλησα και με τη συμβουλο θηλασμου και μου ειπε να συνεχισω ετσι καμια εβδομαδα αργα και σταθερα και θα αρχισει να συνηθιζει καλυτερα.. νομιζω οτι θα παει καλυτερα οχι οτι δεν περιμενω σκαμπανεβασματα..

Link to comment
Share on other sites

Μαθαινουν σιγα σιγα....το μονο που μπορει να σε παει πισω ειναι καμμια ιωση.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Παλι σας γραφω εκ μερους μιας φιλης μου.

Ειναι 8,1/2 εβδομαδων,θηλαζει το μωρακι της που ειναι 9μιση μηνων,σημερα με πηρε τηλ κλαιγοντας γιατι εχει αιμα σαν περιοδου,ο γυναικολογος της ειπε να μεινει ξαπλα γιατι μπορει το αιμα να μη σταματησει ακομα και για 3!!μερες.

Ρωτησε το γιατρο αν το εχασε το μωρο και αυτος της ειπε οτι εφοσων δεν ποναει μαλλον ειναι αποκολληση,απ'το τηλ ολα αυτα,θα την δει σε 3 μερες.

Οταν τον ρωτησε για το θηλασμο της ειπε να τον κοψει.

Με πηρε κλαιγοντας και μου ειπε οτι δεν θελει να κοψει το θηλασμο,εγω γιατρος δεν ειμαι αλλα απ'οτι διαβαζω και εδω δεν μπορει να τον κοψει μαχαιρι,δεν θα παθει μαστιτιδα ρε παιδια??

Θα πρηστει το στηθος και θα ποναει αφορητα,αυτο της ειπα να ελλατωσει τους θηλασμους.

Καλα αυτα δεν θα επρεπε να της τα πει ο γιατρος??

Τι να της πω η καημενη ειναι απελπισμενη :(.

Μακαρι να ειναι καλα το μωρακι της και να μην το εχασε,εντωμεταξυ εχει και το μεγαλο της αλλεργια στο αγελαδινο γιαυτο επιμενει να μην σταματησει το θηλασμο.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Παλι σας γραφω εκ μερους μιας φιλης μου.

Ειναι 8,1/2 εβδομαδων,θηλαζει το μωρακι της που ειναι 9μιση μηνων,σημερα με πηρε τηλ κλαιγοντας γιατι εχει αιμα σαν περιοδου,ο γυναικολογος της ειπε να μεινει ξαπλα γιατι μπορει το αιμα να μη σταματησει ακομα και για 3!!μερες.

Ρωτησε το γιατρο αν το εχασε το μωρο και αυτος της ειπε οτι εφοσων δεν ποναει μαλλον ειναι αποκολληση,απ'το τηλ ολα αυτα,θα την δει σε 3 μερες.

Οταν τον ρωτησε για το θηλασμο της ειπε να τον κοψει.

Με πηρε κλαιγοντας και μου ειπε οτι δεν θελει να κοψει το θηλασμο,εγω γιατρος δεν ειμαι αλλα απ'οτι διαβαζω και εδω δεν μπορει να τον κοψει μαχαιρι,δεν θα παθει μαστιτιδα ρε παιδια??

Θα πρηστει το στηθος και θα ποναει αφορητα,αυτο της ειπα να ελλατωσει τους θηλασμους.

Καλα αυτα δεν θα επρεπε να της τα πει ο γιατρος??

Τι να της πω η καημενη ειναι απελπισμενη :(.

 

 

Μακαρι να ειναι καλα το μωρακι της και να μην το εχασε,εντωμεταξυ εχει και το μεγαλο της αλλεργια στο αγελαδινο γιαυτο επιμενει να μην σταματησει το θηλασμο.

 

 

το ενδεχόμενο να αλλάξει γιατρό παίζει????????//

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...