Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

Ασπασία εμεις θα γεννησουμε? Ολοι με ρωτανε αν φουσκωνω! Εγω ομως ποτε θα ξεφουσκωσω, οεο?

 

 

Δεν ξερω για εσενα εγω γεννησα την Τριτη!!!!!! Σημερα βγήκαμε και ήρθα σπιτακι μου!!!

 

Ολα πηγαν πολύ καλά, ο μεγάλος τις τρεις μερες ενω ερχοταν καθε απογευμα δεν μου ζητησε γαλα στο μαιευτηριο, το στηθος μου πρηστηκε λίγο σημερα το πρωι αλλά ήρθαμε σπίτι και οταν έίδε το νινι στο στηθος ζητησε γάλα και θηλασαν και οι δυο μαζι για πρωτη φορα :D. Τον θηλασα μεσημερι και βραδυ και το στηθος μου ειναι σε αριστη κατασταση δεν πρηστηκα καθολου ενω και ο μικρος δειχνει να απολαμβανει τη ποσοτητα που παιρνει!!!!

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν ξερω για εσενα εγω γεννησα την Τριτη!!!!!! Σημερα βγήκαμε και ήρθα σπιτακι μου!!!

 

Ολα πηγαν πολύ καλά, ο μεγάλος τις τρεις μερες ενω ερχοταν καθε απογευμα δεν μου ζητησε γαλα στο μαιευτηριο, το στηθος μου πρηστηκε λίγο σημερα το πρωι αλλά ήρθαμε σπίτι και οταν έίδε το νινι στο στηθος ζητησε γάλα και θηλασαν και οι δυο μαζι για πρωτη φορα :D. Τον θηλασα μεσημερι και βραδυ και το στηθος μου ειναι σε αριστη κατασταση δεν πρηστηκα καθολου ενω και ο μικρος δειχνει να απολαμβανει τη ποσοτητα που παιρνει!!!!

 

Μπραβο, να σου ζησει το καινουριο νινακι!!!:D Καλη δυναμη, πολυ χαιρομαι που τα πατε τοσο καλα οι τρεις σας!!!

Εγω περιμενω, περιμενω...

Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσια , σας παρακολουθω καιρο και σας ζηλευω!!!Ασπασια να σου ζησει το μωρακι και καλους θηλασμους και με τα δυο παιδακια σου!!

Κατερινα και εσυ ευχομαι να πανε ολα καλα!!!ΚΑλη λευτερια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξερω για εσενα εγω γεννησα την Τριτη!!!!!! Σημερα βγήκαμε και ήρθα σπιτακι μου!!!

 

Ολα πηγαν πολύ καλά, ο μεγάλος τις τρεις μερες ενω ερχοταν καθε απογευμα δεν μου ζητησε γαλα στο μαιευτηριο, το στηθος μου πρηστηκε λίγο σημερα το πρωι αλλά ήρθαμε σπίτι και οταν έίδε το νινι στο στηθος ζητησε γάλα και θηλασαν και οι δυο μαζι για πρωτη φορα :D. Τον θηλασα μεσημερι και βραδυ και το στηθος μου ειναι σε αριστη κατασταση δεν πρηστηκα καθολου ενω και ο μικρος δειχνει να απολαμβανει τη ποσοτητα που παιρνει!!!!

 

ασπασια να σου ζησει το μωρακι σου !!!!

καλη δυναμη σου ευχομαι ....και καλο tandem !

αληθεια δεν μας ειπες ,....πως αισθανθηκες οταν θηλασαν παραλληλα και τα δυο ???

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

GEMAKOAL καλησπέρα πως είσαι ? αχ σινεχιζω ακαθεκτη τον θηλασμο 2 την ημερα αλλα ποναει πολυ το στηθοσ μου εσυ πωσ ενιωθεσ στον θηλαμσο στην εγκυμοσηνη ?

 

τα καταφερες θηριο ετσι ? αντε με το καλο λοιπον σου ευχομαι ?ποσο μηνων εισαι τωρα ?

μερικες φορες με πονουσε το στηθος μου , οχι ιδιατερα πολλες ομως !

 

εγω ειχα πονους χαμηλα , συσπασουλες , αλλα δεν εδινα ιδιαιτερη σημασια !!1

 

στειλε μου πμ με τα νεα σου

 

φιλια

μαρια

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για εσενα εγω γεννησα την Τριτη!!!!!! Σημερα βγήκαμε και ήρθα σπιτακι μου!!!

 

Ολα πηγαν πολύ καλά, ο μεγάλος τις τρεις μερες ενω ερχοταν καθε απογευμα δεν μου ζητησε γαλα στο μαιευτηριο, το στηθος μου πρηστηκε λίγο σημερα το πρωι αλλά ήρθαμε σπίτι και οταν έίδε το νινι στο στηθος ζητησε γάλα και θηλασαν και οι δυο μαζι για πρωτη φορα :D. Τον θηλασα μεσημερι και βραδυ και το στηθος μου ειναι σε αριστη κατασταση δεν πρηστηκα καθολου ενω και ο μικρος δειχνει να απολαμβανει τη ποσοτητα που παιρνει!!!!

Να σου ζήσει το μωράκι! Καλή προσαρμογή σας εύχομαι!!!

Να μας γράφεις νέα για το tandem όποτε μπορέσεις, να μαθαίνουμε και εμείς οι επόμενες:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω ένα κοριτσάκι 11 μηνών που θηλάζει ακόμα και πριν λίγες μέρες μάθαμε ότι περιμένουμε και δεύτερο μωρό. Η αρχική μου πρόθεση είναι να διατηρήσω τον θηλασμό μέχρι να γεννηθεί και το μικρό αλλά σε περίπτωση που η μεγάλη βαρεθεί στο ενδιάμεσω τι γίνεται. Μπορεί να γίνει φυσικος αποθηλασμός χωρίς προβλήματα κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης; Επίσης διάβασα ότι χρειάζονται πολλές βιταμίνες και στοιχεία για να ανταπεξέλθει το σώμα της μητέρας, έχει κανείς ακολουθήσει κανένα πρόγραμμα διατροφής για να εξασφαλίσει ότι παίρνει όλα τα απαραίτητα;

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

coraline με το καλο να ρθει το νεο σας μελος και ευχομαι να τα καταφερεις με τον παραλληλο θηλασμο χωρις προβληματα

 

βρε παλιες ειχατε γαλα στην εγκυμοσυνη? εχω καταμπερδευτει..

ο γιατρος μου λεει οτι το αναμενομενο ειναι να κοπει το γαλα μεχρι τον 3ο μηνα και να αποθηλασω..ισχυει αυτο?

 

ειμαστε σε φαση που λεμε να αρχισουμε προσπαθειες αλλα εχω κατααγχωθει και δεν ξερω αν θα κανω καλα γιατι πολυ απλα θα πρεπει να κανω περιδεση τραχηλου και να παιρνω χαπια..και κανεις δεν μου λεει υπευθυνα αν πρεπει να θηλαζω παραλληλα η οχι..

 

η μικρη αν περιμενω να αποθηλασει (θηλαζει μονο νυχτα απο 3-6 φορες) βλεπω να περναει χρονος και δεν θα θελα να μεγαλωσει και αλλο η διαφορα ηλικιας.

 

τι μου προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

κΟΙΤΑ ΝΑ ΔΕΙς........ακριβως σιγουρη οτι εχεις γαλα δεν μπορεις να εισαι......το παιδι σου λεει.......ο δικος μου (που δνε μιλουσε ομως καλα) απο ενα σημειο και μετα, παρολο που θηλαζε συνεχεια, οταν τον ρωτησα μου πε οτι δεν ειχα γαλα......ηταν πιο αργα απο τον 3ο.....μπορει 5-6ο μηνα........καποια στιγμη ομως, νομιζω πριν τον 7ο ηρθε το πρωτογαλα.....

 

Εσυ για ποιο λογο να αγχωνεσαι.......το παιδι ειναι μεγαλο.....αν για καποιο λογο αρχισει να μειωνεται το γαλα σου και κοπει ο αποθηλασμος που τοσο αγχωνει το γιατρο, θα γινει απο μονος του......το παιδι μπορει σταδιακα να χασει το ενδιαφερον του, στο χερι σου ειναι να του τραβηξεις την προσοχη αλλου, αν αυτο επιθυμεις......

 

Εγω τον αφησα να κανει οτι θελει, ο δικος μου ειναι μανιακος με το θηλασμο, συνεχισε να πιπιλαει κι ας μην ειχε γαλα (η μπορει να ειχε ελαχιστο) και συνεχιζει ακομα και σημερα....

 

 

Αυτα τα φαρμακα τα εψαξες στο σαιτ των φαρμακων?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Coraline διαβασε και το προηγουμενο ποστ μου.......αν δε υπαρξουν θεματα αποβολης, δεν εχεις λογο να αγχωνεσαι...... η μπεμπα κατα τη γνωμη μου ειναι μικρη ακομα για να την αποθηλασεις και αμφιβαλω αν θα αποθηλασει μονη της, δεν ξερω τι να σου πω για την περιπτωση που σταματησει το γαλα σου, και πως θα το καταλαβεις αυτο, καλυτερα να σε βοηθησει η Αγλαια. Σχετικα με τις βιταμινες, εννοειται οτι προσεχεις τη διατροφη σου στην εγκυμοσυνη ουτως αλλως, αν θες εξτρα βοηθηεια εχει στο mercola.com πολυ καλες βιταμινες για τις εγκυμονουσες, εγω επαιρνα και παιρνω ακομα το krill oil .

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

vera μου σε ευχαριστω για την απαντηση, δυστυχως στο τοπικ για τα φαρμακα δεν πηρα καμια απαντηση το διαστημα που χα ρωτησει απο οτι θυμαμαι και κανεις δεν ξερει να μου πει..

 

τον γιατρο μου δεν τον ανησυχει αν η μικρη απλα πιπιλαει και ξερω οτι ειναι στο χερι μου να την κρατησω η να την αποτραβηξω απο το θηλασμο αλλα επειδη βλεπω την συμπεριφορα της στον θηλασμο πιστευω οτι δεν θα τον ξεχασει ευκολα..ομως δεν μπορω να παγωσω και την ζωη μου αρα σκεφτομαι να μεινω εγκυος παραλληλα..με κολλαει ομως το θεμα της περιδεσης που μαλλον ανηκω στις ελαχιστες περιπτωσεις που το κανουν θηλαζοντας..

Link to comment
Share on other sites

στο σαιτ που υπαρχει στο τοπικ φαρμακων , εννοω το λινκ που σου λεει τα φαρμακα αν ειναι ασφαλη......πρεπει να μπεις εκει και να βαλεις ειτε το ονομα της ουσιας που εχει το φαρμακο, ειτε το ιδιο το φαρμακο και θα σου βγαλει εκει αν ειναι ασφαλες......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω πολύ για τις ευχες!!!

 

Το tantem παει πολύ καλα!!!

 

Την πρωτη φορα ενιωσα απιστευτη αγαπη και για τα δυο μου παιδια και πολύ τυχερη που μπορουσα να τους δωσω κατι τοσο σημαντικο και με κοιτουσαν και τα δυο μεσα στα ματια...Εγω χαιδευα τον μεγάλο στο κεφάλι και εκεινος το μωρο...

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τα νεα μας!!

 

Εδω και 10 μερες κανουμε tantem!!!

 

Τις 3 μερες που έκτσα στο μαιευτηριο δεν θηλασε καθουλου, ακομα και τα απογευματα που ερχοταν να με δει δεν μου ζητησε.

Την πρωτη μερα με το που γυρισα απο το μαιευτηριο και ξυπνησε ο μικρος και τον έβαλα στο στηθος (αφου για κανα δυο λεπτα με κοιταζε σαστισμενος) μου ζητησε γαλα...

Τον έβαλα και εκεινον στοο άλλο στηθος και το όνειρο άρχισε...

Φοβερο συναισθημα να με κοιτάζουν και οι δυο στα ματια, εγω να χαιδευω τον μεγάλο και εκεινος το μωρο...

Τις 2 πρωτες μερες θηλαζε οποτε και το μωρο τωρα έχει γυρισει στο πρωι μεσημερι βραδυ και καμμια φορα μου ζηταει και ενδιαμεσα αλλά του λέω οχι...

Ευχαριστιεται πολύ την ποσοτητα πυο ξαναγυρισε ! Ενω έχουμε χωρισει και τα στηθη το ένα ειναι του νινι και το άλλο του ντι (έτσι λεει το ονομα του).

Επισης δεν πρηστηκα ποτέ οπως την πρωτη φορα και ο μικρος απολαμβανει τη ποσοτητα αν και καμμια φορα τσαντιζεται γιατι το θελει για πιπιλα αλλά αυτο έχει γαλα...

Αυτα τα νεα μας!!!

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Ασπασισα....ολα καλα να πανε! Οοσ μεγαλωνουν να δεις πλακα......ο μικρος βλεπει το μεγαλο να τρωει μαζι του και χαμογελα.......χαιρονται που το κανουν μαζι!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

κΟΙΤΑ ΝΑ ΔΕΙς........ακριβως σιγουρη οτι εχεις γαλα δεν μπορεις να εισαι......το παιδι σου λεει.......ο δικος μου (που δνε μιλουσε ομως καλα) απο ενα σημειο και μετα, παρολο που θηλαζε συνεχεια, οταν τον ρωτησα μου πε οτι δεν ειχα γαλα......ηταν πιο αργα απο τον 3ο.....μπορει 5-6ο μηνα........καποια στιγμη ομως, νομιζω πριν τον 7ο ηρθε το πρωτογαλα.....

 

Εσυ για ποιο λογο να αγχωνεσαι.......το παιδι ειναι μεγαλο.....αν για καποιο λογο αρχισει να μειωνεται το γαλα σου και κοπει ο αποθηλασμος που τοσο αγχωνει το γιατρο, θα γινει απο μονος του......το παιδι μπορει σταδιακα να χασει το ενδιαφερον του, στο χερι σου ειναι να του τραβηξεις την προσοχη αλλου, αν αυτο επιθυμεις......

 

Εγω τον αφησα να κανει οτι θελει, ο δικος μου ειναι μανιακος με το θηλασμο, συνεχισε να πιπιλαει κι ας μην ειχε γαλα (η μπορει να ειχε ελαχιστο) και συνεχιζει ακομα και σημερα....

 

 

Αυτα τα φαρμακα τα εψαξες στο σαιτ των φαρμακων?

Σχεδόν ίδια περίπτωση. Βλέπω ότι δεν καταπίνει πια απλά πιπιλάει για να τον πάρει ο ύπνος, αλλά αυτό ξεκίνησε όταν μπήκα πλέον στον 6ο. Μέχρι τότε έδειχνε να πίνει κανονικά. Τώρα περιμένω να δω πότε θα ξεκινήσει το πρωτόγαλα και αν θα του αρέσει:-D

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου παντως δεν εδειξε να καταλαβε διαφορα.....

 

Τωρα μαλιστα δεν θελει να πιει γαλα ουτε αγελαδινο ουτε κατσικισιο λεει δεν του αρεσει η γευση, θελει μονο της μαμας.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εμενα κοριτσια μετα τον 6ο-7ο καταλαβα πως δεν καταπινε πια τιποτα απλα θηλαζε για λιγοτερο χρονο (πιπιλα) οταν στον 8ο ηρθε το πρωτογαλα δεν ξετρελαθηκε το έπινε βεβαια αλλά τοτε έκοψε το πρωινο γάλα επινε παντα το βραδυ και μερικες φορες το μεσημερι...

 

Τωρα του δινει και καταλαβαινει παντως!!! Πρωι μεσημερι βραδυ και ζηταει και ενδιαμεσα και οταν τον ρωταει σου αρεσει το γαλα της μαμας κουναει το χερι του...

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο μας!

Μπηκαμε κι εμεις στο club του tandem nursing!! Αντιμετωπιζουμε λιγες δυσκολιες με τις στασεις αλλα θα προσαρμοστουμε νομιζω! Ειμαστε σε καλο δρομο! Κατα τα αλλα ολα καλα! Ο μεγαλος -πια- θηλαζει και το ευχαριστιεται. Το στηθος μου δε με εχει πονεσει -ακομα τουλαχιστον- ουτε εχει πρηστει. Γαλα υπαρχει υπεραρκετο και για τους 2, αν και ο μεγαλος πολλες φορες θηλαζει και απο τα 2 στηθη.

Link to comment
Share on other sites

Κατερινακι να σου ζησει!!!!! Ολα καλα να σας πανε!

 

Εγω θυμαμαι στον πρωτο ειχα περασει ολο εκεινο το δραμα των πρωτων ημερων με πονους γιατι δεν επιανε καλα το μωρο.....πληγες κλπ........εβαζα μονο γαλα κι εκανα υπομονη. Αυτη τη φορα πονεσα μονο στο νοσοκομειο 2 μερες, γιατι το μωρο οπως ρουφουσε μου κανε φουσκαλες πανω στη θηλη!!!!! Μιλαμε για πολυ πονο..........η φουσκαλα ειχε υγρο μεσα, εβαζα λανολινη και βοηθησε λιγο, μεχρι που εσκασε κι εκτοτε δεν ειχα ξανα προβλημα....

 

Τωρα για το γαλα, αρχικα εβαζα το μεγαλο να πινει κι απο τα δυο γιατι ειχα υπερπαραγωγη και αγχωνομουν μη παιρνει το μωρο μονο το πρωτο γαλα.....θηλαζε για λιγη ωρα μονο. Οταν εστρωσε η παραγωγη τοτε χωρισα τα στηθη, ενα στο μεγαλο κι ενα στο μωρο, ωστε να ξερω οτι παιρνει και το ελαφρυ και το παχυ.......απο βαρος παει πολυ καλα οποτε ξερω οτι τρεφεται σωστα. Ο χωρισμος με γλυτωσε κι απο συνεχη πλυσιματα, δεν ηθελα να πινει το μωρο μετα το μεγαλο, γιατι τελευταια βαζει διαφορα χαζα στο στομα του......

 

Επισης με βοηθησε στο να διαχειριστω τη ζηλια του μεγαλου γιατι ξερει οτι απο το ενα πινει αυτος και απο το αλλο ο μικρος.......που και που ειχαμε σκηνικα να χτυπιεται στα πατωματα αλλα το δεχθηκε τελικα...

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...