Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να 'μαι πάλι!

Λοιπόν, ως συνήθως, έχω μια απορία... Τις τελευταίες μέρες ο μικρός κάνει 2 θηλασμούς μόνο και για κάνα 5λεπτο περίπου, μέχρι να τον πάρει ο ύπνος. Το αποτέλεσμα είναι ότι όσο κι αν το πιέσω δεν βλέπω να βγαίνει ούτε σταγόνα πια... Λέτε να "στέρεψε";:( Και αν τελείωσε, ο μικρός τί κάνει; Απλά πιπιλάει;;;:shock: Έχει τύχει σε καμιά άλλη τίποτα παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου προσπαθεί να μου το δείξει στο στόμα της αλλά το καταπίνει και δεν βλέπω τίποτε. Αλλά λέει ότι έχει ... Κι αν δεν έχει, τι μπορούμε να κάνουμε; :roll:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι εγινε και με μενα, μεχρι που καποια στιγμη ξεκινησε το πρωτογαλα. Οπως λεει και η amaretto αφου πιπιλαει τι να κανεις? Βεβαια μερικες φορες με εκνευριζει και με ποναει αυτο το πιπιλισμα και του λεω: "Εχει γαλα τωρα? Πινεις? Αφου δεν εχει, αστο κι αυτο λιγο να ξεκουραστει!" Καμια φορα σταματαει, σπανια! Δεν τον διωχνω ομως, ποτε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χα, έχεις ένα δίκιο αλλά δεν το εννοούσα έτσι ακριβώς, εννοούσα ότι δεν έχει και πολλά να κάνεις, αν δεν έχει γάλα. Το στεγνό πιπίλισμα το ανέχεσαι όσο θες εσύ ή βάζεις όρια στο μωρό ανάλογα με την ηλικία, την κατανόηση που δείχνει και τη δική σου αντοχή.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα απο τους 4-5 θηλασμους οι μισοι ειναι πιπιλισμα τρελο!!!!Με πονανε ομως οι θηλες μου δεν το μπορω αυτο βλεπει οτι δεν εχω γαλα και συνεχιζει δεν πτοειται! Ισως εχει λιγοστεψει λιγο αλλα ακομα εχω για να κανει τουλαχιστον 2 πολυ καλους θηλασμους! Θελω να αποθηλασω αλλα γιατι δεν περνει το μηνυμα ο μικρος να μειωσει τους θηλασμους????Αφου τις μισες φορες δε βρισκει! να μην ελπιζω λετε?

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια υπαρχει καποιο υλικο για αυτο το θεμα ? καποια στιοσελιδα καποιο βιβλιο ?

 

Η Vasdeli έκανε τον κόπο να μεταφράσει για την La Leche League ένα πολύ ενδιαφέρον κείμενο για το θέμα αυτό και μου το είχε στείλει όταν είχα παρόμοιες απορίες (ευχαριστώ κι από δω, Vasdeli :D). Όποια κοπέλα ενδιαφέρεται, μπορεί να στείλει πμ με το email της στη Vasdeli ή σε μένα.

Link to comment
Share on other sites

Χα, έχεις ένα δίκιο αλλά δεν το εννοούσα έτσι ακριβώς, εννοούσα ότι δεν έχει και πολλά να κάνεις, αν δεν έχει γάλα. Το στεγνό πιπίλισμα το ανέχεσαι όσο θες εσύ ή βάζεις όρια στο μωρό ανάλογα με την ηλικία, την κατανόηση που δείχνει και τη δική σου αντοχή.

Καλά τα λες αλλά είχα την ελπίδα ότι θα θηλάσει τουλάχιστον μέχρι τα 2 ή και περισσότερο :-( Πιστεύω ότι θα βοηθούσε να μην ζηλέψει και πολύ την μικρή, γιατί αυτή είναι η "ώρα" μας, εγώ και ο μικρός μόνοι μας... (είμαι αγορομάνα... φαίνεται;:oops:)

Αλλά και πάλι μου κάνει εντύπωση, επειδή έχω διαβάσει σε πολλά μηνύματα ότι μωρά μικρότερα απ' τον δικό μου, δεν βρίσκουν γάλα και χάνουν το ενδιαφέρον τους για το στήθος. Αυτός δεν βλέπω να πτοείται, αλλά είμαι περίεργη για πόσο ακόμη θα συνεχίσει να νανουρίζεται έτσι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρακαλω για την βοηθεια σας!

σημερα εκανα το τεστ εγκυμοσυνης και βγηκε θετικο.

δεν περιμενα να ειμαι εγκυος διοτι προσπαθουμε απο τον 7ο μηνα (ηλικια της κορης μας) και πολλες φορες μετα, οταν θηλαζα ενιωθα σαν κραμπες στην μητρα.

αυτο τον μηνα ομως, δεν ειχα τετοια συμπτωματα. και με 35 μερες απο την τελευταια μου περιοδο εκανα το τεστ.ουτε τα συμπτωματα της πρωτης μου εγκυμοσυνης ειχα.

περιτο να πω οτι σημερα ημασταν για μπανιο στη θαλασσα.

Δεν θελω να της κοψω αποτομα τον θηλασμο.

και στο φορουμ του αποθηλασμου, εγραψα απο 3 θηλασμους που κανουμε τωρα να τους μειωναμε στους 2.

τωρα με την εγκυμοσυνη, που σημαινει οτι η μητρα ηταν ωριμη και ετοιμη να κρατησει το εμβρυο, δεν θελω να σταματησω να θηλαζω.

 

τι θα πρεπει να προσεχω τωρα με την νεα εγκυμοσυνη???

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να επιστρέψει(συνεχίσει) στο στήθος κανονικά μετά τη γέννηση του μωρού-μωρού σου ...

μακάρι...

 

τι θα πρεπει να προσεχω τωρα με την νεα εγκυμοσυνη???

Καταρχήν συγχαρητήρια και με το καλό να υποδεχθείτε το νέο σας μωράκι!

 

Όπως μπορείς να δεις και στις προηγούμενες σελίδες, δεν χρειάζεται να κόψεις τον θηλασμό εφόσον δεν το θέλεις. Διάβασε απ' την αρχή το θέμα να δεις πόσες κοπέλες κατάφεραν να θηλάσουν κατά τη διάρκεια την εγκυμοσύνης τους και τώρα κάνουν tandem (ελπίζω κι εγώ σε μερικούς μήνες :)).

 

Εγώ το μόνο τελικά που χρειάστηκε να προσέχω ιδιαίτερα ήταν τα ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ (λόγω των ορμονών, γιατί γενικά είμαι πολύ ήρεμος άνθρωπος :twisted:)....

Πέρα απ' την πλάκα, μην αγχώνεσαι και κάνε αυτό που θες, κι ότι προκύψει μπορείς να το συζητήσεις εδώ και να βρεις τις απαντήσεις που θες.

 

Και πάλι συγχαρητήρια!

Link to comment
Share on other sites

χρειάζομαι και γω τη βοήθειά σας γιατί έχω μπερδευτεί...

θηλάζω τη μικρή μου δύο χρόνια και είμαι πάλι έγκυος, κάπως αναπάντεχα.

πριν από την πρώτη εγκυμοσύνη είχα μια παλίνδρομη κύηση και κατά τη διάρκεια της επόμενης εγκυμοσύνης είχα καφέ εκκρίσεις για δύο μήνες, όλα ομως πήγαν καλά.

τώρα είμαι στην έβδομη εβδομάδα της κύησης και έχω καφέ εκκρίσεις και λίγο αίμα. συνεχίζω να θηλάζω την μικρή μου 3 με 4 φορές (πρωί, απόγευμα, βράδυ).

η γυναικολόγος μου είπε ότι θα ήταν καλό να σταματήσω τον θηλασμο, αλλά ήταν χαλαρή, μου χορήγησε utrogestan και μου απαγόρευσε να έχω επαφές και να παίρνω τη μικρή μου αγκαλιά.

αυτό που με άγχωσε ήταν η γνώμη μια άλλης γυναικολόγου η οποία μου είπε να σταματήσω αμέσως τον θηλασμό, ότι δεν τον αντέχει ο οργανισμός μου και ότι ο θηλασμός κατά την εγκυμοσύνη είναι για γυναίκες που κάθονται στον σπίτι!!!!!(είμαι ελεύθερη επαγγελματίας...)

δεν ξέρω πραγματικά τι να πιστέψω και έχω αγχωθεί.... συνεχίζω να θηλάζω και θα θελα πολύ να συνεχίσω με το tandem, μήπως όμως τώρα θέτω σε κίνδυνο ο έμβρυο??

Link to comment
Share on other sites

χρειάζομαι και γω τη βοήθειά σας γιατί έχω μπερδευτεί..

 

Συγχαρητηρια! Γραφω και για τη δικια μου περιπτωση λιγο πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπηκαμε στην τελικη ευθεια...

Ο μικρος (ή μαλλον ο μεγαλος :D) σταματησε να θηλαζει το πρωι ενω σημερα δεν θηλασε ουτε το μεσημερι και το βραδυ ειχε περισσοτερο ορεξη για κουβεντα με τη θηλη αναμεσα στα δοντακια του:rolleyes: παρα για γαλα το οποιο μαλλον σταματησε παλι...

 

Για να δουμε τι θα γινει...

 

Παντως οταν θηλάζω το νινι (μια κουκλα που έχουμε στην καλαθουνα του μωρου) ερχεται γελωντας πονηρα και δινει στο νινι νερο απο το ποτηρακι του:lol:

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπηκαμε στην τελικη ευθεια...

Ο μικρος (ή μαλλον ο μεγαλος :D) σταματησε να θηλαζει το πρωι ενω σημερα δεν θηλασε ουτε το μεσημερι και το βραδυ ειχε περισσοτερο ορεξη για κουβεντα με τη θηλη αναμεσα στα δοντακια του:rolleyes: παρα για γαλα το οποιο μαλλον σταματησε παλι...

 

Για να δουμε τι θα γινει...

 

Παντως οταν θηλάζω το νινι (μια κουκλα που έχουμε στην καλαθουνα του μωρου) ερχεται γελωντας πονηρα και δινει στο νινι νερο απο το ποτηρακι του:lol:

 

Με κανεναν πονο!

Εμενα φερνει το αρκουδακι του στο ενα στηθος για να θηλασει και θηλαζει κι αυτος απο το αλλο! Αλλες φορες λεει -στη διαλεκτο του- το νινι στο ενα βυζι και ο Αντρεας Ραφαηλ στο αλλο! Γα να δουμε και στην πραξη!!

Link to comment
Share on other sites

Μπηκαμε στην τελικη ευθεια...

Ο μικρος (ή μαλλον ο μεγαλος :D) σταματησε να θηλαζει το πρωι ενω σημερα δεν θηλασε ουτε το μεσημερι και το βραδυ ειχε περισσοτερο ορεξη για κουβεντα με τη θηλη αναμεσα στα δοντακια του:rolleyes: παρα για γαλα το οποιο μαλλον σταματησε παλι...

 

Για να δουμε τι θα γινει...

 

Παντως οταν θηλάζω το νινι (μια κουκλα που έχουμε στην καλαθουνα του μωρου) ερχεται γελωντας πονηρα και δινει στο νινι νερο απο το ποτηρακι του:lol:

 

aspasia moy me to kalo to mwraki soy !!!!!!!!

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

GEMAKOAL καλησπέρα πως είσαι ? αχ σινεχιζω ακαθεκτη τον θηλασμο 2 την ημερα αλλα ποναει πολυ το στηθοσ μου εσυ πωσ ενιωθεσ στον θηλαμσο στην εγκυμοσηνη ?

.....

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες αλλά είχα την ελπίδα ότι θα θηλάσει τουλάχιστον μέχρι τα 2 ή και περισσότερο :-( Πιστεύω ότι θα βοηθούσε να μην ζηλέψει και πολύ την μικρή, γιατί αυτή είναι η "ώρα" μας, εγώ και ο μικρός μόνοι μας... (είμαι αγορομάνα... φαίνεται;:oops:)

Αλλά και πάλι μου κάνει εντύπωση, επειδή έχω διαβάσει σε πολλά μηνύματα ότι μωρά μικρότερα απ' τον δικό μου, δεν βρίσκουν γάλα και χάνουν το ενδιαφέρον τους για το στήθος. Αυτός δεν βλέπω να πτοείται, αλλά είμαι περίεργη για πόσο ακόμη θα συνεχίσει να νανουρίζεται έτσι...

 

 

Τα ιδια ειχαμε κι εμεις..........δεν εδειχνε να χω γαλα, παρολα αυτα συνεχισε να με αρμεγει τακτικα.......μεχρι που ξεκινησε το πρωτογαλα οποτε θηλαζει μεχρι και σημερα ακαθεκτος......

 

 

 

Κατερινα κι Ασπασια με το καλο τα μωρακια σας!!!! Ολα να πανε τελεια!!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...