Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

Μαμαλευτερακι πινει γαλα φρεσκο? Τρωει καλα στερεες?

Το γαλα σου θα μειωθει πολυ, ενδεχομενως και να εξαφανιστει, το παιδι ειναι αρκετα μεγαλο ωστε να το δεχθει κι αυτο, μαλλον επιμενει να θηλαζει για ωρα απο αντιδραση, το εκανε κι ο δικος μου οταν πονουσα και ηθελα να θηλαζει λιγοτερο........

 

Συνηθως οταν πονουσα εγω ηταν επειδη με τα δοντια ακουμπουσε σε καποιο σημειο πανω απο τη θηλη και μου κανε πληγουλα....δοκιμασε να τον κανεις να πιανει καλυτερα τη θηλαια αλω....με τον καιρο οσο μεγαλωνουν θηλάζουν πιο απροσεκτα, και εγω το τραβηξα σε ολη την εγκυμοσυνη και τωρα μου κοψε να τον πεισω να αλλαξει τον τροπο που πιανει και ειχαμε θεαματικη διαφορα.......σε αυτη την ηλικια μπορει να καταλαβει μια χαρα αν του δωσεις οδηγιες.....

 

μπορει απο το ενα στηθος να ναι μικροτερη η ροη η να ναι θεμα μεγεθους θηλης, κι ο δικος μου προτιμα το ενα απο το αλλο.....

 

εχεις συσπασεις? αν εχεις πονακια τετοια μπορεις να παιρνεις μαγνησιο τροφοκαρτ (δε ξερω να βλαπτει, εγω επαιρνα κατα καιρους)...παντως φαση ειναι......μπορει να μην εχεις καποια στιγμη καθολου γαλα και να συνεχισει να πιπιλαει μεχρι να ρθει το πρωτογαλα....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

pax ευχαριστώ για τις συμβουλές αλά το νικ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ ΠΟΤΕ ΕΙΜΑΙ Η ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΛΕΥΕΡΑΚΙ ΜΕ Ι το όνομα του γιου μου συνεπάγετε με την απόλυτη ελευθερία για ΜΕΝΑ έχω αναφέρθη στο παρελθόν γιαυτο.

 

vera φρέσκο ούτε να το μυρίσει.. στερεές γενικά δεν μου τρώει καλά έχει μια αδυναμία στο γιαουρτάκι το κανονικό γενικά δεν μου τρώει φαγητά δεν ζήλεψε ποτέ φαγητό από ασβέστιο δεν νομίζω να έχει ποτέ έλλειψη το σιδερό φοβάμαι και θα το διαπιστώσω άμεσα σε κάποιες εξετάσεις που θα του κάνω .

κάποια πονάκια νιώθω κάθε φορά που έρχομαι σε επαφή με τον

α άντρα μου όχι κατά την διάρκεια του θηλασμού

 

 

η θηλή με πονά στην αρχή όταν πάει να πιάσει μετά οκ δεν με πειράζει που κάθετε 1 ώρα στο στήθος είναι και για μένα ευχαρίστα γιατί θηλάζουμε ξάπλα και το απολαμβάνουμε

.....

Link to comment
Share on other sites

Pax και Vera αληθεια μειωνεται το γαλα-κοβεται κατα τη διαρκεια του θηλασμου???:roll:

 

Θελω και εγω 2ο μωρο αλλα δεν τολμω να βαλω μπρος απο τωρα γιατι δεν θελω να ρισκαρω το γαλατακι της,(οι φοβοι μου επιβεβαιωθηκαν με αυτα που λετε παραπανω).

Ισως απο το χειμωνα και μετα που θα κλεισει τα 2.

 

Αληθεια οι γυναικολογοι σας πως αντεδρασαν?Το ηξεραν οτι καθολη την εγκυμοσυνη σας θηλαζατε???

 

Μαμαλευτερακι με το καλο να αποκτησει ο λευτερακης ενα υγιεστατο αδελφουλη ή αδελφουλα:D.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε να του δινεις τροφες με ασβεστιο...σιγα σιγα αν τρωτε εσεις μπορει να αρχισει κι αυτος......

 

Αφου δεν εχεις συσπασεις κατα το θηλασμο, αφησε τον να πιπιλαει, ειτε εχεις γαλα ειτε οχι, τουλαχιστον να μη χασει το κολαι......και βαλε τον να πιανει ολη την θηλαια αλω, ωστε να μην ακουμπαει την θηλη με τα δοντια και σε ποναει.......μια δυο τρεις θα το μαθει....εξηγησε του οτι τα δοντακια του πονανε τη μαμα και δεν βγαινει γαλατακι.....

 

Εγω για ενα μεγαλο διαστημα δεν εβγαζα γαλα (κατα τα δικα του λεγομενα) παρολα αυτα συνεχιζε να πιπιλαει μεχρι που βγηκε το πρωτογαλα......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Μαρια αναλογως την καθε γυναικα.......

 

Ο γιος μου, που ομως δεν μιλαει καλα ακομα, οταν τον ρωτουσα αν ειχα γαλα για πολυ καιρο ελεγε οχι......οταν ηρθε το πρωτογαλα (καπου τον 7ο-8ο) ελεγε οτι ειχε παλι γαλα.......σε καποια μωρα δεν αρεσει το πρωτογαλα....αλλα οπως το δικο μου δεν το ενοχλουσε καθολου.....καποια μωρα αποθηλαζουν κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης.....

 

δΕΝ ΕΙΠΑ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ μου, θα ειχε φρικαρει, εδω ηθελε να παιρνω ορμονες χωρις λογο, που να ξερε οτι θηλαζα κιολας.....ειπα οτι θα εβλεπα πως θα πηγαινε....αφου δεν ειχα συσπασεις γιατι να κανω τα πραγματα πιο δυσκολα?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν δεν βιαζεσαι Μαρια αστο να κλεισει τα δυο και βλεπεις......να μεγαλωσει λιγο να ειναι πιο ευκολα γενικως τα πραγματα και για σενα και για αυτο!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

 

καποια μωρα αποθηλαζουν κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης.....

 

δΕΝ ΕΙΠΑ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ μου, θα ειχε φρικαρει, εδω ηθελε να παιρνω ορμονες χωρις λογο, που να ξερε οτι θηλαζα κιολας.....ειπα οτι θα εβλεπα πως θα πηγαινε....αφου δεν ειχα συσπασεις γιατι να κανω τα πραγματα πιο δυσκολα?

 

 

 

 

To φανταστηκα να σου πω την αληθεια οτι δεν θα του ελεγες τιποτα πιθανον στη θεση σου το ιδιο να εκανα,προκυμενου να με ''πρηζει'' καθε φορα που θα με εβλεπε.

Αν και δεν καταλαβαινω γιατι επιτρεπουν το σεξ,δεν ειναι πιο επικυνδυνο απο το θηλασμο στην εγκυμοσυνη???:roll:

 

 

Τωρα οσον αφορα τον αποθηλασμο δεν νιωθω καθολου ετοιμη,απ'την αλλη θελω ομως και αλλο μωρο:(,αχ ποσο σε ζηλευω που τα καταφερες και τα θηλαζεις και τα 2......:oops:

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βιαζεσαι Μαρια αστο να κλεισει τα δυο και βλεπεις......να μεγαλωσει λιγο να ειναι πιο ευκολα γενικως τα πραγματα και για σενα και για αυτο!

 

 

Εννοειται οτι πριν τα 2 δεν κανω τιποτα,(και βλεπουμε:roll:).

Οφ τοπικ αλλα με τον ομφαλιο λωρο τελικα τι εκανες τον εκοψε αμεσως ο γυναικολογος??

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Oxi perimene να αδειασει ολο το αιμα.......ηταν πολυ ενταξει σε αυτο........αλλα αλλη γιατρος με ξεγεννησε κι αλλος με παρακολουθησε κατα την εγκυμοσυνη......αυτη που ξεγεννησε ειναι πιο ανοιχτη γιατι σπουδασε στο εξωτερικο....πρωην σοβιετικη ενωση κι εκει εχουν αλλες αντιληψεις.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

ο Αλλος που με παρακολουθουσε ειναι πολυ τεχνοκρατης κι απολυτος.......επεμενε ντε και καλα να παιρνω ορμονες λογω ηλικιας και μονο......φανταζεσαι τι θα εκανε στο θεμα θηλασμου....αφου θα κατεληγα να του πω ψεμματα οπως εκανα με τις ορμονες καλυτερα να μεινει εξ αρχης στο σκοταδι.......τιποτα απο οσα μου ειπε να παρω δεν εκανα......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Oxi perimene να αδειασει ολο το αιμα.......ηταν πολυ ενταξει σε αυτο........αλλα αλλη γιατρος με ξεγεννησε κι αλλος με παρακολουθησε κατα την εγκυμοσυνη......αυτη που ξεγεννησε ειναι πιο ανοιχτη γιατι σπουδασε στο εξωτερικο....πρωην σοβιετικη ενωση κι εκει εχουν αλλες αντιληψεις.

 

 

 

Θυμασαι ποση ωρα κρατησε???

Θελω να ξερω τι με περιμενει γιατι εμενα θα με ξεγεννησει ο ιδιος:roll:.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

ο Αλλος που με παρακολουθουσε ειναι πολυ τεχνοκρατης κι απολυτος.......επεμενε ντε και καλα να παιρνω ορμονες λογω ηλικιας και μονο......φανταζεσαι τι θα εκανε στο θεμα θηλασμου....αφου θα κατεληγα να του πω ψεμματα οπως εκανα με τις ορμονες καλυτερα να μεινει εξ αρχης στο σκοταδι.......τιποτα απο οσα μου ειπε να παρω δεν εκανα......

 

 

 

Χα χα φανταζεσαι να του λεγες τωρα οτι ΚΑΙ θηλαζες ΚΑΙ δεν επαιρνες τις ορμονες???:lol:,ενα ελαφρυ εγκεφαλικο θα το παθαινε....

 

Αν και μπορει να μη σε πιστευε κιολας :roll:

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

pax ευχαριστώ για τις συμβουλές αλά το νικ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ ΠΟΤΕ ΕΙΜΑΙ Η ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΛΕΥΕΡΑΚΙ ΜΕ Ι το όνομα του γιου μου συνεπάγετε με την απόλυτη ελευθερία για ΜΕΝΑ έχω αναφέρθη στο παρελθόν γιαυτο.

 

Σόρρυ για την παρεξήγηση, εννοούσα ότι σε λίγο πρώτα ο θεός δεν θα είσαι η μαμά μόνο του Λευτέρη :oops:

Link to comment
Share on other sites

Χα χα φανταζεσαι να του λεγες τωρα οτι ΚΑΙ θηλαζες ΚΑΙ δεν επαιρνες τις ορμονες???:lol:,ενα ελαφρυ εγκεφαλικο θα το παθαινε....

 

Αν και μπορει να μη σε πιστευε κιολας :roll:

 

θα θυμωνε........βασικα με εκνευρισε οταν του πα οτι δεν πρεπει να παιρνω τετοιες ορμονες γιατι μονο που ειμαι εγκυος κινδυνευω να εμφανισω αυτοανοσο κι οτι ο ρευματολογος διαφωνησε καθετα..........αυτος εκει το βιολι του.....πρεπει να τις παρω, παει τελειωσε.....ουτε να το συζητησουμε.......ε απο κεινη τη στγμη, δεν πηρα ουτε οτι αλλο προτεινε...

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σόρρυ για την παρεξήγηση, εννοούσα ότι σε λίγο πρώτα ο θεός δεν θα είσαι η μαμά μόνο του Λευτέρη :oops:

 

 

Απορώ γιατί μου ζητάς συγγνώμη δεν παρεξηγήθηκα λέμε …………

:roll::roll::roll::roll::roll:

.....

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ κάθε φορά που θηλάζω τον 24 μηνών γιο μου (πρωί και βραδύ ) πονανε αφάνταστα οι θηλές μου σε βαθμό να μου φεύγουν τα δάκρια είναι παρά πολύ ερεθισμένες είναι φυσιολογικό έχει συμβεί σε καμία άλλη ?

Παρούσα! Ο πόνος βέβαια δεν είναι καθημερινός. Έρχεται και φεύγει. Υπάρχουν όμως μέρες που δεν υποφέρεται... :-( Το αντιμετωπίζω με αυτοψυχανάλυση! Κλείνω τα μάτια και λέω στον εαυτό μου: "μια μέρα είναι θα περάσει, υπομονή". Μου θυμίζω ότι κάνω το σωστό και παρηγοριέμαι....;)

 

Αληθεια οι γυναικολογοι σας πως αντεδρασαν?Το ηξεραν οτι καθολη την εγκυμοσυνη σας θηλαζατε???

Εγώ έκανα το λάθος και του το 'πα απ' το τηλέφωνο. Πρέπει να στράβωσε λίγο το στόμα του απ' τα 8 εγκεφαλικά που του 'ρθαν:?. "Να το κόψεις αμέσως! Φτάνει, κοντεύει 12 μηνών! Δεν χρειάζεται άλλο". "Α, μάλιστα... εντάξει γιατρέ μου" και συνέχισα ακάθεκτη. Ούτε αυτός με ξαναρώτησε, ούτε εγώ του ξαναείπα τίποτα. Αυτός το 'χει σίγουρο ότι τον άκουσα κι εγώ είμαι σίγουρη ότι το θέμα δεν τον αφορά!;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!

 

Λοιπόν, χθες το βράδυ, όπως και κάθε βράδυ, βρήκα καινούργιο θέμα να με απασχολήσει την ώρα που ξάπλωσα να κοιμηθώ:-( Είχα διαβάσει ότι όλα τα παιδάκια αποθηλάζουν μόνα τους γύρω στα 3, άλλα λίγο νωρίτερα άλλα λίγο αργότερα. Και σκεφτόμουν ότι αν, όπως φαίνεται, κάνουμε ταντέμ, ο μικρός μου θα αποθηλάσει όταν αιστανθεί έτοιμος, ή μονίμως θα τον "παρασύρει" το μωρό που θα βλέπει στο στήθος;

 

Τώρα θα ρωτήσετε γιατί προβληματίζομαι από τώρα...; Ε! Φταίει το στραβό μου το κεφάλι που τώρα τελευταία μόνο προβλήματα σκαρφίζεται....:? Μπορεί να είναι και ορμονικό...

Link to comment
Share on other sites

Αν σου πω ότι κι εγώ έχω αυτούς τους προβληματισμούς και χαίρομαι που το ανέφερες; Στο adventures i tandem nursing αναφέρονται περιπτώσεις μεγαλύτερων παιδιών που αποθήλασαν ενώ θήλαζε το μικρό, άρα είναι εφικτό:)

Από την άλλη όμως έχω ακούσει και την εξής περίπτωση, που με προβλημάτισε: μια LLLL που γνώρισα θἠλαζε τα δυο μεγαλύτερα παιδιά της, και ο μικρός αποθήλασε πρώτος στους 15 μήνες! Τότε εξήγησε και στο μεγάλο ότι δεν μπορεί να θηλάζει αφού αποθήλασε ο αδερφός του, και ο μεγάλος το δέχτηκε χωρίς πρόβλημα.

Στο παρακάτω φόρουμ αναφέρονται περιπτώσεις που το μικρότερο θηλάζει λιγότερο από το μεγαλύτερο:

http://forum.kellymom.net/showthread.php?t=128787

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ποσο σας χαιρομαι που θηλαζετε κ ειστε κ εγκυουλες..μπραβο..

 

εμενα με επιασε απελπισια..

θελω 2 μωρακι αλλα νομιζω δε θα πιασω ποτε επειδη κανω αρκετους θηλασμους τη νυχτα.εως κ 4-5 θηλασμους..\

μηπως θελει καθημερινο σεξ?

εχω κ το αγχος μου..δε ξερω απελπιστηκα ..

να χαιρεστε τα παιδακια σας

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα ειναι μερες που ο πονος δεν περιγραφεται...

Κανω απλα τη χαλαρωση που εκανα στον πρωτο τοκετο και μειωνω την ενταση...

και αυτο που καταλαβα ειναι οτι προσεχει κιολας ο μεγαλος γιατι ειναι μερες που ακομα και εγω αν τις ακουμπησω κατα λαθος τις θηλες (στο ντους) για παραδειγμα υποφερω και εκεινος με ποναει πιο λιγο...

 

Για το θεμα του γιατρου μου ειπε κακο στο μωρο δεν κανεις, οι συσπάσεις δεν ειναι επικυνδυνες περισσοτερο απο οτι αν εκανες sex μηπως ομως πρεπει να το κοψεις για το καλο του μεγαλου...

 

Του ειπα και εγω ασε γιατρε αυτο το εχω εγω...

και δεν ξαναμιλησε...:D

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ κι εγώ!

πρωτα απ' όλα τις ευχές μου στην Βέρα για το νέο μέλος της οικογένειας. Είδες τελικά έχει ενα μεγάλο πλεονέκτημα το τάντεμ.... δεν υπάρχει τόση ζήλια....

Μπράβο σου ρε Βέρα! Ολα καλά από δω και πέρα!

Εμείς τελικα αποθηλάσαμε , μετά από 22 μήνες θηλασμου, ηρθε κι αυτή η ωρα....

βασικά τον έσπρωξα κι εγώ προς τα κει, γιατί πονούσα πολύ καθε φορα που ακουμπούσε το στήθος και επίσης πιστευω ότι το γαλα μου είχε μειωθεί παρα πολυ.

τελοσπαντων, στις μαμαδες που έχουν αμφιβολίες και δισταγμους έχω να πω τα εξης

α) όσον αφορά την συλληψη : είμαστε ποοοοολλες οι μαμαδες που συλάβαμε ενω θηλάζαμε, μερα , νυχτα και μάλιστα με μεγάλη συχνότητα. Αν το θελουν πραγματικά, να μην αγχώνονται και στις επικινδυνες μερες, όσο πιο συχνα γίνεται σεξ!

β) όσον αφορα τα παιδάκια που θηλάζουν πολυ συχνα και προβληματίζουν τις μαμαδες για το πως θα ανταπεξελθουν στην νεα εγκυμοσύνη, αν το παιδί είναι πανω απο 1,5 ετους, είναι σε θεση να καταλαβει πολλα πραγματα και μπορουμε να διαχειριστουμε καταστασεις. Κι εγω δεν πιστευα οτι θα τα καταφερω ποτε να κοψω τους νυχτερινους θηλασμους, ομως προς μεγαλη μου εκλπηξη, οταν ειπα δυο τρεις φορες στον γιαννη "η μαμα ποναει, δεν μπορει" το καταλαβε.

γ) μην συζητατε με λαθος ατομα@!

 

τωρα πια το μονο που με προβληματιζει ειναι πως θα υποδεχτουμε την μπεμπα. Οσο είναι μεσα, ο Γιαννης πιανει την κοιλια μου και λεει "μπεμπα"! ομως οταν βγει εξω δεν ξερω τι εχει να γινει....

παντως, αν μου ζητησει να ξαναθηλασει θα τον αφησω και ο,τι γίνει! και φυσικα σε οσους μου λενε "μην κανεις το λαθος και τον αφησεις να ξαναθηλασει" λεω "οχι βεβαια" και η κουβεντα σταματαει!

 

καλη συνεχεια σε ολες με εμπιστοσύνη στο μητρικο μας ενστικτο και στον δρομο που μας δειχνουν τα παιδακια μας!

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια,

εχω ενα κοριτσακι 2 μηνων και το θηλαζα τον πρωτο μηνα κι αυτο εβγαζε συνεχεια γουλιες, κι εκανε κι εμετο.

ο παιδιατρος μου πε πως εχει γοπ και να τις δωσω γαλα ΑR. κι ετσι αρχισα συνδιασμο. καποιες φορες μονο ξενο και αλλες μονο θηλασμο. το προβλημα μου ειναι οτι οποτε θηλαζει το βγαζει κι αγχονομαι. δεν θελω να σταματησω το θηλασμο. τι να κανω???

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

mia σε ευχαριστω πολυ για τη απαντηση σου..

εχεις δικαιο αλλα νομιζω χρειαζομαι να το ακουω να περνω θαρρος

 

δεσποινακι λαθος συμβουλες πηρες..

αν εχει γοπ ο θηλασμος ειναι οτι καλυτερο.κ μενα ειχε μεχρι 7-8 μηνων

 

σταματα το ξενο γιατι συντομα θα αποθηλασεις κοπελα μου...

μονο στηθος να προσφερεις.μη παθει συγχηση θηλων κ δε θελει το στηθος σου

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, pax, μάλλον θα είμαι κι εγώ μια απ' αυτές τις περιπτώσεις :D. Καταλαβαίνω ότι ο μικρός μου από τώρα, το στήθος το θέλει πάνω απ' όλα για συναισθηματικούς λόγους. Αφού, το πρωί θα θηλάσει περίπου μισή ώρα και μετά θα μου πει "μαμ", δηλαδή τυράκι με ψωμάκι :D. Το μεσημέρι, αν υπάρχει άλλος να τον κοιμίσει, ακόμη κι αν είμαι σπίτι, δεν ζητάει να θηλάσει. Τις νύχτες επίσης!

 

Πάντως, όποια φτάσει σ' αυτό το στάδιο ας μας πει κι εμάς να ξέρουμε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...