Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

Θα τον αρχισεις σιγα σιγα να πινει φρεσκο........απο λιγο καθε φορα.....με ποτηρακι.......καλο το πρωτογαλα, ο δικος μου δεν το κοψε καθολου και τωρα μανιωδως πινει, αλλα στην ηλικια που ειναι χρειαζεται και φρεσκο. Η πρεπει να παιρνει ασβεστιο απο αλλες πηγες.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δυστυχως εγινε αυτο που δεν ηθελα να γινει (απο τωρα!) Το γαλατακι μας τελειωσε, εδω και 10 μερες νομιζω σερβιρω φρεσκο-φρεσκο πρωτογαλα! Ο μικρος δεν το αρνειται, δε δειχνει να μην του αρεσει, βεβαια ειχε ελαττωσει τους θηλασμους απο πριν. Θηλαζει κυριως για να κοιμηθει και αμα ειναι κακοκεφος ή ποναει. Τρωει απο ολα, τελευταια τρελαινεται για καθε ειδους τυρι. Αυτο με βαζει σε υποψια, μηπως και θελει ασβεστιο. Μηπως λεω βλακειες? Γαλα ξενο δεν πινει, δεν του αρεσει. Γνωριζει μηπως καποια ποσο θρεπτικο ειναι το πρωτογαλα για ενα παιδι 20 μηνων και ανω? Χρειαζεται να προσεξω κατι στη διατροφη του? Δεν μπαινω στη διαδικασια να ρωτησω την παιδιατρο, την απαντηση την ξερω απο τωρα. Γαλα ξενο, κι αν δεν του αρεσει με ζαχαρη ή με Hemo (ή κατι τετοιο).

Κι εγώ φοβόμουν μήπως έρθει αυτή η ώρα και αποθηλάσει, αλλά διάβασα σε άλλο θέμα την απάντηση του κ. Παπαβέντση και ησύχασα αρκετά μπορώ να πω. Θα την βρεις περίπου στη μέση της σελίδας και αξίζει πραγματικά! Με αφορμή αν θα πρέπει ένα παιδί να πίνει εμπλουτισμένο ή φρέσκο γάλα, δίνει απάντηση και στο αν γενικά είναι απαραίτητο το γάλα μετά τον αποθηλασμό. Η σελίδα είναι αυτή: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24040&page=4

Πάντως και τον δικό μου δεν νομίζω να τον χαλάσει το πρωτόγαλα! Πιστεύω ότι εδώ και ένα μήνα θηλάζει πρώτα απ' όλα για συναισθηματικούς/ψυχολογικούς λόγους. Είδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Σοναρ μπραβο...δεν το ειχα διαβασει...πολυ ενδιαφερον! Θα το τυπωσω να το δωσω στη μαμα μου που ειναι οπαδος των εμπλουτισμενων!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως εγινε αυτο που δεν ηθελα να γινει (απο τωρα!) Το γαλατακι μας τελειωσε, εδω και 10 μερες νομιζω σερβιρω φρεσκο-φρεσκο πρωτογαλα! Ο μικρος δεν το αρνειται, δε δειχνει να μην του αρεσει, βεβαια ειχε ελαττωσει τους θηλασμους απο πριν. Θηλαζει κυριως για να κοιμηθει και αμα ειναι κακοκεφος ή ποναει. Τρωει απο ολα, τελευταια τρελαινεται για καθε ειδους τυρι. Αυτο με βαζει σε υποψια, μηπως και θελει ασβεστιο. Μηπως λεω βλακειες? Γαλα ξενο δεν πινει, δεν του αρεσει. Γνωριζει μηπως καποια ποσο θρεπτικο ειναι το πρωτογαλα για ενα παιδι 20 μηνων και ανω? Χρειαζεται να προσεξω κατι στη διατροφη του? Δεν μπαινω στη διαδικασια να ρωτησω την παιδιατρο, την απαντηση την ξερω απο τωρα. Γαλα ξενο, κι αν δεν του αρεσει με ζαχαρη ή με Hemo (ή κατι τετοιο).

 

Και εμενα ξενο με τιποτα ουτε γιαουρτι μονο τυρι (babybel μονο ) αλλα μου ειπε ο παιδιατρος να μην ανησυχω δεν χρειαζεται απαραιτητα να παιρνει ασβεστιο απο το γαλα...

Υπαρχουν πολλες άλλες τροφες πλουσιες σε ασβεστιο.

Και εμενα πλεον το γαλα ειναι ελαχιστο...Πως καταλαβες ότι έχει πρωτογαλα? γιατι εμενα δεν βγαζει τιποτα για να δω...

 

Σοναρ μπραβο...δεν το ειχα διαβασει...πολυ ενδιαφερον! Θα το τυπωσω να το δωσω στη μαμα μου που ειναι οπαδος των εμπλουτισμενων!

 

Vera ποτε γεννας καλε?????

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως εγινε αυτο που δεν ηθελα να γινει (απο τωρα!) Το γαλατακι μας τελειωσε, εδω και 10 μερες νομιζω σερβιρω φρεσκο-φρεσκο πρωτογαλα! Ο μικρος δεν το αρνειται, δε δειχνει να μην του αρεσει, βεβαια ειχε ελαττωσει τους θηλασμους απο πριν. Θηλαζει κυριως για να κοιμηθει και αμα ειναι κακοκεφος ή ποναει. Τρωει απο ολα, τελευταια τρελαινεται για καθε ειδους τυρι. Αυτο με βαζει σε υποψια, μηπως και θελει ασβεστιο.

 

Μη σε χαλά αυτό, κάποιο διάστημα στην εγκυμοσύνη συμβαίνει. Ο μικρός σου φαίνεται ότι ξέρει τι κάνει! Όπως είπαν και οι άλλες μαμάδες, δεν υπάρχει πρόβλημα με τη διατροφή του.

 

ΥΓ: Μετά τη γέννα η μεγάλη μου χρειάστηκε λίγο χρόνα για να ξανασυνηθίσει να πίνει κανονική ποσότητα γάλακτος. Τα παιδιά προσαρμόζουν το θηλασμό και την υπόλοιπη διατροφή τους ανάλογα με τις ανάγκες και τις συνθήκες.

Καλή συνέχεια!

Επεξεργάστηκαν by pax
Προσθήκη
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αραγε, γίνεται να γεννήσουμε στην μπανιέρα του σπιτιούμας????!

 

Γίνεται, η μαία μου γέννησε το δικό της μωρό στη μπανιέρα του σπιτιού της! Εγώ γέννησα τις δυο κόρες μου στη μπανιέρα του μαιευτηρίου και πιθανώς να γεννήσω έτσι και το τρίτο αν κάνω, αλλά θέλω να πω ότι η μπανιέρα είναι απλώς ένας ακόμη τρόπος, που σε άλλες μπορεί να αρέσει, σε άλλες όχι. Μπορεί απ΄ έξω να ακούγεται cool και μοντέρνο κτλ., αλλά έτσι όπως το βίωσα εγώ τουλάχιστον, στη φάση της "απογείωσης" δεν έχει σημασία τίποτε πια γύρω σου, ούτε η μπανιέρα, ούτε η μαία, ούτε αν φωνάζεις, ούτε τίποτε. Η γέννα με όλους τους πόνους και τα συναφή είναι συγκλονιστική εμπειρία από μόνη της.

 

Σχετικά με τον ομφάλιο λώρο, πολύ ενδιαφέρον αυτό που είπε η Βέρα. Για μένα ο βασικότερος λόγος για να καθυστερήσουν να τον κόψουν είναι αυτή η ατμόσφαιρα αδικαιολόγητης βιασύνης και άγχους που δημιουργείται μόλις γεννηθεί το μωρό: πέφτει όλο το προσωπικό πάνω στη μητέρα και το νεογέννητο, κόβουν τον ομφάλιο λώρο, αν είναι πολύ γενναιόδωροι το δείχνουν μερικά δευτερόλεπτα στη μητέρα, μετά το παίρνουν επειγόντως για μετρήσεις, μπάνια κτλ., λες και θα πάθει τίποτε αν καθυστερήσουν όλα αυτά. Ίσως μερικές μητέρες να νιώθουν ασφάλεια με τόσο έντονη ιατρική παρουσία, αλλά όσες δεν θέλουν πολλές παρεμβάσεις, καλύτερα να το πουν εγκαίρως στο γιατρό.

 

Με το καλό πάντως βρε κορίτσια, πολύ χαίρομαι που βλέπω τα τικεράκια να προχωρούν και εύχομαι σιγά σιγά να αρχίσουν να καταφθάνουν τα καλά μαντάτα :)

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα πλεον το γαλα ειναι ελαχιστο...Πως καταλαβες ότι έχει πρωτογαλα? γιατι εμενα δεν βγαζει τιποτα για να δω...

 

Πιεσα το στηθος μου κανα δυο φορες και εβγαλε αυτο το διαφανες υγρο, το πρωτογαλα. Ειναι πολυ-πολυ λιγο κι ομως ο μικρος το πινει.

 

Κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!

 

sonar πολυ κατατοπιστικος ο κ. Παπαβέντσης. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Σοναρ μπραβο...δεν το ειχα διαβασει...πολυ ενδιαφερον! Θα το τυπωσω να το δωσω στη μαμα μου που ειναι οπαδος των εμπλουτισμενων!

 

Βέρα έχω κι εγώ την απορία: Σκοπεύεις κάποια στιγμή να γεννήσεις;;;;:-D:lol:

Link to comment
Share on other sites

sonar ευχαριστω πολυ κ ευχομαι σε ολες με το καλο να φερετε τα παιδακια σας...

 

να ρωτησω..

θηλαζε το βραδυ?

δηλ κανετε νυχτερινους θηλασμους?

γιατι με ειπαν οτι αν κανεις βραδινους δυσκολα πιανεις..

ευχαριστω εκ το προτερων

Link to comment
Share on other sites

Ναι συνεχίζουμε τους νυχτερινούς ακάθεκτοι :? Τώρα κάνουμε περίπου 3, όταν συνέλαβα το δεύτερο κάναμε περίπου 5!

Αυτοί που σου λένε πάντως τις "σοφίες" τους μάλλον δεν έχουν βρεθεί στη δικιά μας θέση ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι συνεχίζουμε τους νυχτερινούς ακάθεκτοι :? Τώρα κάνουμε περίπου 3, όταν συνέλαβα το δεύτερο κάναμε περίπου 5!

Αυτοί που σου λένε πάντως τις "σοφίες" τους μάλλον δεν έχουν βρεθεί στη δικιά μας θέση ;)

οχι σοναρ..ατομα που θηλαζουν ειναι..

γιαυτο ρωταω

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω..

θηλαζε το βραδυ?

δηλ κανετε νυχτερινους θηλασμους?

γιατι με ειπαν οτι αν κανεις βραδινους δυσκολα πιανεις..

ευχαριστω εκ το προτερων

 

Ναι, ναι κι εμεις θηλαζαμε και θηλαζουμε το βραδυ. Ασχετο με τη γονιμοτητα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ναι κι εμεις θηλαζαμε και θηλαζουμε το βραδυ. Ασχετο με τη γονιμοτητα...

ευχαριστω πολυ...ειχα τρελο αγχος πανω σε αυτο..

 

θελω τοσο ενα 2 μωρο που οταν με ειπαν για υουσ θηλασμους οτι δυσκολευει τη γονιμοτητα πελαγωσα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον γεννησαμε κι εμεις επιτελους!!!!! Το μωρο βγηκε 4 κιλα παρα 50 γραμμαρια και 56 εκατοστα υψος, θρεφταρι σκετο........

 

Θελω να σας ενημερωσω οτι θα εχετε πολλη μεγαλη παραγωγη γαλακτος μολις κατεβει , την οποια το νεο μωρο δεν θα μπορει να αποσυμφορησει, οποτε ειναι μεγαλη βοηθεια να θηλαζει και το μεγαλο παιδι.......μια μερα καθισαμε παραπανω στο νοσοκομειο, λογω ικτερου και κοντεψα να σκασω απο το γαλα.........το μωρο ηταν ληθαργικο λογω ικτερου, επινε πολυ λιγο και ημουν συνεχεια στο μπανιο να βγαζω γαλα με το χερι.........για μια μερα δεν ηθελα να μπλεξω με θηλαστρα.......

 

Μολις πηγα σπιτι με βοηθησε πολυ ο μεγαλος και με βοηθα ακομη......αρχικα σοκαριστηκε απο το γαλα που ετρεχε, αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να αφησει το μωρο να πιει χωρις να συμμετεχει κι αυτος.........γενικως παμε καλα με το ταντεμ.........αποδυναμωνει σε μεγαλο βαθμο τη ζηλια!

 

 

Παντως συμπερασματικα το γεγονος οτι θηλαζαμε τοσο καιρο, ουτε ειχε επιπτωσεις στο μεγεθος του μωρου αλλα ουτε και προκαλεσε συσπασεις ο θηλασμος, παλι καναμε προκληση για να βγει το μωρο........

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπραβο vera μου και σε ειχα στο μυαλο μου τις τελευταιες μερες.

 

Συγχαρητηρια να σας ζησει το νεο μελος της οικογενειας σας!!!

Πολυ ενθαρυντικα ακουγονται ολα αυτα,μπραβο σας,:D.

 

Kαλη συνεχεια και να χαιρεσε την οικογενεια σου!!!!!:D:D:D

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον γεννησαμε κι εμεις επιτελους!!!!! Το μωρο βγηκε 4 κιλα παρα 50 γραμμαρια και 56 εκατοστα υψος, θρεφταρι σκετο........

 

Θελω να σας ενημερωσω οτι θα εχετε πολλη μεγαλη παραγωγη γαλακτος μολις κατεβει , την οποια το νεο μωρο δεν θα μπορει να αποσυμφορησει, οποτε ειναι μεγαλη βοηθεια να θηλαζει και το μεγαλο παιδι.......μια μερα καθισαμε παραπανω στο νοσοκομειο, λογω ικτερου και κοντεψα να σκασω απο το γαλα.........το μωρο ηταν ληθαργικο λογω ικτερου, επινε πολυ λιγο και ημουν συνεχεια στο μπανιο να βγαζω γαλα με το χερι.........για μια μερα δεν ηθελα να μπλεξω με θηλαστρα.......

 

Μολις πηγα σπιτι με βοηθησε πολυ ο μεγαλος και με βοηθα ακομη......αρχικα σοκαριστηκε απο το γαλα που ετρεχε, αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να αφησει το μωρο να πιει χωρις να συμμετεχει κι αυτος.........γενικως παμε καλα με το ταντεμ.........αποδυναμωνει σε μεγαλο βαθμο τη ζηλια!

 

 

 

Να σου ζησει!!!!!!

Μπραβο αντε να μπειτε σε σειρα!

Να σε ρωτησω μπορεσες να θηλασεις καθολου τον μεγάλο σου στο μαιευτηριο? Γιατι εγω καπως έτσι το σκεφτομαι για να με ανακουφισει κιολας...Και αφου θα τον φερνουν που θα τον φερνουν στο μαιευτηριο (δεν εχω καποιον να μου τον κραταει οποτε θα έρχεται με τον μπαμπα του πρωι βραδυ) ελεγα μηπως με βοηθησει κιολας...

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου!!!

Είδα ότι "έλειπες" για λίγες μέρες και το φαντάστηκα ότι γέννησες.

 

Όποτε μπορείς να μας γράφεις για το ταντεμ για να παίρνω κι εγώ μια ιδέα τι με περιμένει... να πω την αλήθεια φοβάμαι ότι δεν θα τα καταφέρω και οι όποιες εμπειρίες μου δίνουν λίγο κουράγιο...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις ευχες......

 

Σοναρ θα γραφω στο τοπικ του ταντεμ.

 

Ασπασια απο οσο ξερω απαγορευονται τα παιδια στο μαιευτηριο.........

 

Το γαλα μου κατεβηκε το 3ο 24ωρο, το βραδυ δλδ πριν την κανονικη αναχωρηση (που τελικα αναβληθηκε κατα μια μερα) και κοντευα να εκραγω......το μωρο εκεινη την μερα επινε κανονικα, την επομενη εγινε ληθαργικο....θα μπορουσα να ζηταω το θηλαστρο απο τις μαιες (και και η υπευθυνη που με ειδε και εκανε μαλαξεις στο στηθος για να ανοιξουν οι ποροι) ειπε οτι δεν χρειαζεται.........σκεφτηκα να φερω και το δικο μου, αλλα παλι βαριομουν να το χρησιμοποιησω (με ειχε ταλαιπωρησει την πρωτη φορα).

 

Οταν πηγα σπιτι ημουν να εκραγω αλλα ευτυχως ανελαβε ο μεγαλος και ηρθα στα ισα μου..........και τωρα ειναι μεγαλη ευκολια, ακομα και την νυχτα (κοιμομαστε προς το παρον και οι τρεις μαζι, καθε μωρο απο την αλλη πλευρα) και μια θηλαζω τον ενα και μια τον αλλο........μολις αισθανθω συμφορηση δινω εκεινο το στηθος στο μεγαλο........

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Μπηκαμε κι εμεις στο κλαμπ!

 

Απο την μερα που γυρισαμε απο το μαιευτηριο θηλαζουν στερεο, μεγαλος απο την μια , μικρος απο την αλλη.........νιωθω λες και θηλαζω τριδυμα, τετοια ποσοτητα κατεβαζει ο μεγαλος!!!! Το δεχθηκε πολυ καλα, τον ειχαμε προετοιμασει καταλληλα, μαλιστα οταν σταματα να θηλαζει ο μικρος του μετακινει το κεφαλι για να ξαναπιασει στηθος......χαχα.....

 

Βεβαια οσο περνανε οι μερες εκδηλωνει πιο εντονα ανταγωνιστικοτητα, και απαιτει να θηλαζει οχι μονο καθε φορα σχεδον που θηλαζει ο μικρος, αλλα τις νυχτες (που δεν ειναι ευκολο κατι τετοιο στο κρεββατι) πρωτα να θηλαζει αυτος και μετα ο μικρος......

 

Ειναι μεγαλη ευκολια παντως για να αποσυμφοριζεται το στηθος σε χρονο dt......αλλιως θα ημουν συνεχεια με το θηλαστρο στο χερι.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Βικυ.......οι γονεις μου δεν συμφωνουν βεβαια, επαθαν ενα αμοκ οταν ειδαν οτι παρα τις 5 μερες απομακρυνσης ο μεγαλος δεν ξεχασε να θηλαζει (αυτο ελειπε!!!) και φωναζουν οτι βλαπτω το παιδι κι αλλα τετοια ιλαρα!!!! Λενε στο μεγαλο οτι θα πρεπε να ντρεπεται, προσπαθουν να τον παρουν σπιτι τους κι αλλες σαχλαμαρες........δεν βλεπουν οτι διευκολυνομαι κι εγω κι αυτος ετσι........

 

Τι να κανω..αν δεν το κανει θεμα η μενεγακη στην εκπομπη της, δεν προκειται να το ξεπερασουν!!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...