Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

Κορίτσια ευχαριστώ για την συμπαράσταση...

τέτοιες στιγμές μετανιώνω που δεν του έμαθα την πιπίλα... και γίνομαι εγώ μια "ανθρώπινη πιπίλα" που πονάει... αισθάνομαι και άσχημα γιατί φταίω που του έχω "μάθει" ότι για να ηρεμήσει και κοιμηθεί πρέπει να θηλάζει μέχρι τελικής πτώσης! Τώρα πως να έχω την παραμικρή απαίτηση για το αντίθετο...

 

Α Παντως εγώ του λέω ότι πονάω μόλις πιάσει τη θηλή και έτσι την αφήνει σχεδόν αμέσως. Φαντάσου ότι χθες τη νύχτα είχε πυρετό (τον έπιανα και ήταν ζεστός) και δε μπορουσε να κοιμηθεί, όλη τη νυχτα αναστέναζε, στριφογυρνουσε, έλεγε "μαμ'ααα", αλλά δεν ζήτησε ουτε μια φορά να θηλάσει το καημένο......

Καμια φορά σκέφτομαι μηπως το αποφασίσαμε πολύ νωρίς για το δευτερο, αλλα απο την άλλη που ξέρεις πότε θα είναι έτοιμος να το δεχτεί? Η' πότε θα αποθηλάσει μόνος του.

Εγώ πάντως για τη γέννα σκέφτομαι πολύ και το σπίτι. Αλλιώς θα πάω στο μητέρα και την επομένη το πολύ θα βγώ (υποθέτωντας πάντα ότι όλα θα πάνε καλά). Δεν πρόκειται να μεινω 4 μέρες, δεν εχω αποχωριστεί ποτε τον Γιάννη , ουτε για δυο μέρες.....

Προχθές το βράδυ την ώρα που κοιμόμασταν μαζί γύρισε και άρπαξε τη θηλή άγαρμπα. Πραγματικά ήταν σαν να με μαχαίρωσαν και μου ξέφυγε ένα ΑΧ!, όχι πολύ δυνατά. Ο κακομοίρης κατάλαβε ότι με πόνεσε και την άφησε αμέσως και άρχισε να κλαίει με παράπονο.... είδα κι έπαθα να τον συνεφέρω (στις 5.00 το πρωί όλα αυτά).

Κι εγώ πολλές φορές αναρωτιέμαι αν είναι πολύ κοντά το δεύτερο, αλλά προσπαθώ να σκέφτομαι τα θετικά. Σε κανα-δυο χρόνια θα τα έχω "ξεπετάξει" και τα δύο και πιστεύω ότι θα δεθούν αρκετά καλά λόγο μικρής διαφοράς... το ελπίζω δηλαδή...

 

Κι εγώ θέλω να βγω το συντομότερο και όχι μόνο για τον μικρό, αλλά στο νοσοκομείο δεν βρίσκεις πουθενά ησυχία. Συνέχεια μπαινοβγαίνει κόσμος... επισκέψεις, νοσοκόμες, γιατροί, καθαρίστριες, να σου φέρουν φαγητό - να σου πάρουν το δίσκο.... πάει το 24ωρο! Πιστεύω πάντως ότι αν υπογράψεις ότι φεύγεις με δική σου ευθύνη, δεν μπορεί κανείς να σε κρατήσει με το ζόρι. Μαιευτήριο είναι, όχι φυλακή!

 

Mia στο Μητέρα σου χρεώνουν το δωμάτιο για όλες τις μέρες, ακόμη κι αν φύγεις νωρίτερα, με το έτσι θέλω! Το ξέρω από φίλη, που ήθελε να φύγει την 3η μέρα και τις είπαν να πληρώσει άλλη μία διανυκτέρευση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Aληθεια???? Αν ειναι δυνατον...ειναι νομιμο κατι τετοιο?

 

Για την πιπιλα θα σου πω οτι ο δικος μου που την εμαθε, την εκοψε μονος 8 μηνων......οποτε μη το σκεφτεσαι........δεν μπορει ο αντρας σου να αναλαβει τον υπνο, για να ξεμαθει να κοιμαται με στηθος?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Τον λυπάμαι τον καημένο... (τον άντρα). Κάνει τα πάντα γιατί δεν έχουμε βοήθεια από πουθενά. Κι όταν λέω τα πάντα, εννοώ τα πάντα. Δουλειά, ψώνια, λογαριασμούς, συμμάζεμα, παιχνίδι... Αν δεν ήταν κι αυτός δεν θα τα κατάφερνα! Στο θέμα "σύζυγος" έχω τύχη βουνό! Κάθεται τα πρωινά και τον κρατάει μία ώρα, μέχρι να φύγει για το γραφείο και τα μεσημέρια όταν γυρνάει, για να κοιμηθώ κι εγώ λίγο...

 

Για το μαιευτήριο δεν ξέρω αν είναι νόμιμο, πάντως το γεγονός συνέβη τον Νοέμβριο του 2008. Μάλιστα, η φίλη ήθελε να φύγει γιατί εκ των υστέρων την ενημέρωσαν ότι είχαν αυξήσει τις ημέρες παραμονής στο φτ από 3 σε 4 και στην καισαρική από 4 σε 5! Πάντως ούτε σε 5* ξενοδοχείο δεν πληρώνεις διαμονή αν τύχει κάτι και θες να φύγεις 1 μέρα νωρίτερα!!!

Link to comment
Share on other sites

καλά σοβαρά μιλάς??? δεν το πιστεύω...

Αυτο είναι αδιανόητο. Αφου το κρεβάτι αδειάζει και το καταλαμβάνει άλλος. Τι γίνεται δηλαδη? Διπλοπληρώνεται???

Ευχομαι να πανε ολα καλα και να γεννησω σπιτακι μου, καμια αναγκη δεν τους εχουμε ολους αυτους! Παντως ο μαιευτηρας μου, μου ειπε οτι μπορει να μου υπογραψει αυτος και να φυγω και οτι η ταση πλεον ειναι να φευγουν νωριτερα οι γυναικες αν δεν υπαρχει λογος.

Α, και φυσικα για οσες βολεύει , η καλυτερη λύση είναι το κεντρο φυσικου τοκετου, απλα εμένα μου πέφτει πολυ μακρια δυστυχώς (είναι στο Ηλιον) , που έχει και πισινούλα :)

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

Nomizς κι εγω οτι το κεντρο φυσικου τοκετου ειναι μια καλη επιλογη για οσες δεν θελουν να γεννησουν σε ξενοδοχειο.........η Χλοη θα γεννησει εκει και θα μας ενημερωσει............κατι παραπανω απο 2000 ευρω νομιζω βγαινει το κοστος......και μιλαμε για χλιδα!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για το μαιευτήριο δεν ξέρω αν είναι νόμιμο, πάντως το γεγονός συνέβη τον Νοέμβριο του 2008. Μάλιστα, η φίλη ήθελε να φύγει γιατί εκ των υστέρων την ενημέρωσαν ότι είχαν αυξήσει τις ημέρες παραμονής στο φτ από 3 σε 4 και στην καισαρική από 4 σε 5! Πάντως ούτε σε 5* ξενοδοχείο δεν πληρώνεις διαμονή αν τύχει κάτι και θες να φύγεις 1 μέρα νωρίτερα!!!

 

Δυστυχως έτσι ειμαι με τα ιδιωτικα μαιευτηρια ειναι πακετο...

Στον γιο μου έκατσα ενα βραδυ λιγοτερο αλλα πληρωσα τα ιδια και σε αυτο ρώτησα το γιατρο αν αθ μπορεσω να φυγω 2 βραδια νωριτερα αν ολα ειναι καλα και μου ειπε φυγε οποτε θες να ξερεις ομως πως τα ιδια θα σε βαλουν να πληρώσεις:twisted:

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως έτσι ειμαι με τα ιδιωτικα μαιευτηρια ειναι πακετο...

Στον γιο μου έκατσα ενα βραδυ λιγοτερο αλλα πληρωσα τα ιδια και σε αυτο ρώτησα το γιατρο αν αθ μπορεσω να φυγω 2 βραδια νωριτερα αν ολα ειναι καλα και μου ειπε φυγε οποτε θες να ξερεις ομως πως τα ιδια θα σε βαλουν να πληρώσεις:twisted:

 

Γνωρίζεις ότι αυτό είναι παράνομο;

Δεν μπορεί κανείς να σε υποχρεώσει να πληρώσεις υπηρεσίες που δεν σου παρέχονται, όπως βραδιές που δεν έμεινες...

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις ότι αυτό είναι παράνομο;

Δεν μπορεί κανείς να σε υποχρεώσει να πληρώσεις υπηρεσίες που δεν σου παρέχονται, όπως βραδιές που δεν έμεινες...

 

Αγλαΐα με πρόλαβες άκουσον άκουσον τι κάθονται και κάνουν στα ιδιωτικά αν είναι δυνατών πως το δεχτικέ η κοπέλα ?

 

Αγλαΐα μου πολύ χαίρομαι που βλέπω να σου πω ότι θηλάζω πρωί βραδύ τον γιο μου και η εγκυμοσύνη μου προχώρα κανονικά αναρωτιέμαι κρατιέται η γαλουχία με δυο μονό γεύματα ?

.....

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις ότι αυτό είναι παράνομο;

Δεν μπορεί κανείς να σε υποχρεώσει να πληρώσεις υπηρεσίες που δεν σου παρέχονται, όπως βραδιές που δεν έμεινες...

 

Κοιτα στην πρωτη εγκυμοσυνη το ειδα σαν λυτρωση το να γυρισω σπιτι μου στην ησυχια μου και δεν ασχοληθηκα...

Για αυτη τη φορα μιας και θελω σιγουρα να φυγω νωριτερα λογω του θηλασμου και του ''μεγαλου'' μου :D αν υπαρχει θεμα μη νομιμοτητας και δυνατοτητα να το διεκδικησω σιγουρα θα το ψάξω :wink:

 

Αν καποια κοπελα έχει να μου πει κατι σχετικα με αυτο ευπροσδεκτο...

Απλα δεν ξερω αν ξεκινησω τετοια διαδικασια κατα ποσο θα μου επιτρεψουν να φυγω νωριτερα έστω και με υπογραφη ή μηπως βρουν κατι να με κρατησουν μεσα :evil:

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ήρθα και εγώ στην παρέα σας!

 

Είμαι έγκυος 10 εβδομάδων στο τρίτο παιδί. Ήταν μια εγκυμοσύνη που δεν περιμέναμε, αλλά τώρα είμαστε χαρούμενοι που η παρέα μας θα μεγαλώσει κι άλλο. Η δεύτερη κόρη μου είναι 15 μηνών και θηλάζει ακόμα πολύ. Καταφέραμε με κόπο τον τελευταίο μήνα τους ημερίσιους θηλασμούς να τους σταματήσουμε. Μόνο όταν θέλει να κοιμηθεί τη βάζω στο στήθος.

 

Τη νύχτα όμως ξυπνάει κάθε 2 ώρες και θηλάζει. Περνάει μια περίοδο που βγάζει 4 δόντια ταυτόχρονα και με πονάει πολύ όταν θηλάζει. Λίγο που με πιέζει παραπάνω, λίγο που έχω ευαισθησία στο στήθος λόγω εγκυμοσύνης, πονάω πολύ εκείνες τις στιγμές. Θέλω λοιπόν αν είναι δυνατόν να θηλάζω μόνο πρωί και βράδυ για λίγο καιρό ακόμα ή και να σταματήσω εντελώς.

 

Έχω να κοιμηθώ πάνω από 4 ώρες συνεχόμενες 15 μηνες. Ξέρω ότι αν σταματήσω τον θηλασμό δεν σημαίνει ότι θα κοιμηθώ, αλλά είμαι έγκυος και νιώθω εξάντληση.

 

Γενικά κανείς δεν μου επιβάλει να κόψω τον θηλασμό. Είναι δική μου επιθυμία.

 

Στο δεύτερο παιδί έμεινα στο νοσοκομείο 2 νύχτες γιατί μεσολάβησε Σαββατοκύριακο και ήταν καλύτερο για τα χαρτιά να τακτοποιηθούν εκεί. Αλλιώς θα είχα φύγει την επόμενη μέρα. Γέννησα στο νερό και όλα πήγαν καλά. Σηκώθηκα την ίδια στιγμή και περπάτησα.

Ναταλία: 12/ 04/ 2006

Δανάη: 03/ 01/ 2009

Ιλιάνα: 01/ 11/2010

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κι απο δω Αθηνα!!!!!

 

Θα διαβασεις λιγο και το τοπικ με τον αποθηλασμο, νομιζω οτι υπαρχει και νυχτερινος αποθηλασμος.....ειναι προβλημα οτι βγαζει δοντια τωρα, ειναι το πιο δυσκολο κομματι αυτο......ειναι και μικρουλα ακομα........υπαρχει βοηθεια απο τον συζυγο, να αναλαβει αυτος τη νυχτα οταν ξυπναει? Να της δινει λιγο γαλα και να την ξανακοιμιζει........νομιζω οτι τα καταφερνεις πολυ πιο ευκολα οταν βοηθαει καποιος αλλος.......απο την μαμα απαιτουν στηθος.

 

Πολυ ενδιαφερουσα η γεννα σου....που γεννησες?

 

Κι εγω ελπιζω αν ολα πανε καλα, να φυγω εστω μια μερα νωριτερα......αλλα θα γεννησω σε δημοσιο νοσοκομειο, δεν εχω προβλημα με τις χρεωσεις εκει...

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο του Βερολίνου. Στο δωμάτιο ήμασταν μόνο εγώ, η μαία και ο άντρας μου που κοιμόταν στο κρεβάτι που θα είχα μετα τον τοκετό.

 

Ο τοκετός στο νερό μου φάνηκε πολύ εύκολος. Ήταν βέβαια το δεύτερο παιδί. Ελπίζω και το τρίτο παιδί να το γεννήσω έτσι.

 

Είχα όλη την ώρα τον καρδιοτοκογράφο στην κοιλιά και ελέγχαμε τους χτύπους. Όταν άρχισαν οι πόνοι μπήκα στη μπανιέρα και έκανα ένα χαλαρωτικό μπάνιο. Μετά βγήκα και ήπια με τη μαία ένα καφεδάκι, τα είπαμε, γελάσαμε και έκανα σαν παλαβή βόλτες πέρα δώθε στο δωμάτιο μεχρι να φτασει η διαστολή στο 8. Τότε μπήκα ξανά στη μπανιέρα και 1,5 ώρα αργότερα γέννησα με 3 σπρωξιές! Εύκολα και ανώδυνα. Μετά μπήκε και ο εφημερεύων γυναικολόγος και με έραψε, αφού σηκώθηκα και πήγα στο κρεβάτι μου. 3 ώρες αργότερα ήρθαν επίσκεψη η κόρη μου (τότε 2,5 χρονων) με τις γιαγιάδες. Σηκώθηκα και ημουν χαλαρή.

Το παιδί το θήλασα 45 λεπτά που γεννήθηκε και από τότε κόλλησε στο στήθος μου. Ήταν στο ίδιο δωμάτιο όλη την ώρα και δεν πήρε καθόλου συμπλήρωμα στο νοσοκομείο.

 

Θα δοκιμάσω τον νυχτερινό αποθηλασμό. Απλά κλαίει πολύ αν δεν τη βάλω στο στήθος. Χαλάει τον κόσμο. Δεν θέλω να της δώσω γάλα μέσα στη νύχτα. Λέω μόνο νερό. Θέλει πυγμή....

Ναταλία: 12/ 04/ 2006

Δανάη: 03/ 01/ 2009

Ιλιάνα: 01/ 11/2010

Link to comment
Share on other sites

Υπεροχη γεννα Αθηνα...ευχομαι να ειναι ετσι και η επομενη!!!!

 

Ειναι πολυ δυσκολος ο νυχτερινος αποθηλασμος ειδικα σε τοσο μικρο μωρο.......γενικα οι αποθηλασμοι που συνδεονται με τον υπνο ειναι οι δυσκολοτεροι.......

 

Ο γιος μου ειναι μεγαλυτερος, 32 μηνων, δεν ξερω αν θα σε βοηθησει η "εκπαιδευση" που καναμε......βασικα σιγα σιγα του ελεγα οτι τωρα θα πιουμε λιγο γαλατακι.....τον αφηνα να πινει λιγο και μετα του ελεγα "πιες και απο το αλλο λιγακι και μετα γυρναμε να κοιμηθουμε"....του εξηγουσα κι οτι ποναει πολυ η μαμα και πρεπει να πινει λιγοτερο γαλα τωρα.......στην αρχη κανει την παπια αλλα σιγα σιγα το εμαθε κι αρχισε να με λυπαται......επισης με τον καιρο εμαθε και μολις του λεω αυτο που ανεφερα, πινει λιγο και μετα κοιμαται........

 

Οταν ξυπναει και ζηταει γαλα, αρχικα του εδινα (και παλι σε καποια στιγμη ελεγα "φθανει τοσο, τωρα κοιμομαστε παλι".......τωρα οταν ξυπναει και ζηταει γαλα του λεω οτι δεν εχει γαλα τωρα, πρεπει να κοιμηθουμε και του χαιδευω το κορμακι.......

 

Δεν πιανει παντα φυσικα......οταν μου αρρωστησε πισωγυρισε και θηλαζε σαν νεογεννητο, με ειχε τρελλανει......μας πηρε καιρο να επανελθει.......κι εχει αποκτησει το συνηθειο να θηλαζει πολυ πριν κοιμηθει......ειδικα το μεσημερι,......κι επειδη θηλαζει συνεχεια δεν αποκοιμιεται....φαυλος κυκλος.......αυτο που εκανα ηταν να του λεω ¨η μαμα πρεπει να παει στο μπανιο και θα ξαναρθει" οταν εβλεπα οτι ηταν ετοιμος να αποκοιμηθει........αυτος με την πρωτη η τη δευτερη με αφηνει να φυγω και οπως γυριζει αποκοιμιεται........παλι καμμια φορα αν δεν ειναι αρκετα γλαρωμενος δεν πιανει.......τωρα το μεσημερι μου πηρε καμμια ωρα να τον κοιμισω......θελει πολυ υπομονη......

 

Σε σενα ειναι πιο δυσκολο επειδη βγαζει δοντια η μικρουλα, εχει αναγκη να θηλασει γιατι την ανακουφιζει......δοκιαμσε παντως λιγο λιγο να της εξηγεις και να της λες οδηγιες........5-10 φορες σιγα σιγα θα μαθει.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλες, εύχομαι τελειόμηνες εγκυμοσύνες, υπέροχους, φυσικούς τοκετούς και γερά μωράκια :)

Υπέροχη η εμπιερία που περιγράφεις Αθηνά! ¨Αραγε, γίνεται να γεννήσουμε στην μπανιέρα του σπιτιούμας????! Τελικά και η Χλόη γέννησε στο σπίτι της και της έχει αφήσει πολύ θετικά συναισθήματα....Βέρα εσεις πως τα πάτε?

Εμείς έχουμε να θηλάσμου από την Κυριακή 28 Μαρτίου, αλλά τελικά όταν αποθηλάζεις τόσο μεγάλα παιδάκια τίποτα δεν είναι εύκολο. Ο μεσημεριανός ύπνος με δυσκολεύει πολύ. Συνήθως τον παίρνω μετα το φαγητό και καθόμαστε αγκαλια, βλέπουμε παιδικά μέχρι να τον πάρει ο ύπνος. Χθες το μεσημέρι είχαμε κόσμο και δε μπορέσαμε να το κάνουμε αυτό. Ετσι, τον πήρα και πήγαμε στο δωμάτιο, όπου ζητουσε απεγνωσμένα να θηλάσει, έκλαιγε, με χτυπούσε και όσο εγώ του εξηγουσα (όπως κάνω πάντα) ότι η μαμα πονάει και δε μπορεί να κάνουμε "νανανα" εκλαιγε ακόμα πιο απελπισμένα....κάποια στιγμή έβαλε το χεράκι του μέσα στη μπλουζα μου (ετσι ηρεμει από τότε που ξεκινήσαμε τον αποθηλασμό) και έκλεισε τα ματάκια του. Τότε με πιασαν κι εμενα τα κλάμματα, γιατί δε μπορώ να το βλέπω να υποφέρει.....

Με τον νυχτερινό ύπνο τα πάμε καλά, είναι πιο ευκολο, είναι σκοτάδι, ξαπλώνουμε μαζί (βεβαια στριφογυρνάει μισή με μια ωρα μεχρι να τον πάρει ο υπνος) και πολύ λίγες φορες εχει κλάψει.

Πάντως Αθηνά, η ηλικία της μικρής σου είναι δύσκολη, σε αυτή τη φάση είναι εντελώς κολλημένα στοστήθος και δεν είναι και ευκολο να τους εξηγήσεις κάτι. Ισως να το έβαζε ο μπαμπας για υπνο μερικές φορες, να δειτε πως θα παει.

Τελικά, όμως, ο αποθηλασμός είναι μακρα διαδικασία, γίνεται με ένα βημα κάθε φορα και πολύ τρυφερότητα, αγκαλιές και τέτοια. Ο δικός μου κάνει και κάτι υστερίες και είναι πολύ επιθετικός τωρα τελευταία και φαντάζομαι ότι όλα συνδέονται. Τα παιδια χάνουν το βασικό ηρεμηστικό τους.

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα δοκιμάσω τον νυχτερινό αποθηλασμό. Απλά κλαίει πολύ αν δεν τη βάλω στο στήθος. Χαλάει τον κόσμο. Δεν θέλω να της δώσω γάλα μέσα στη νύχτα. Λέω μόνο νερό. Θέλει πυγμή....

Καλημέρα Αθηνά κι από μένα και με το καλό το νέο σας μωράκι!

 

Λοιπόν, θα σου πω την εμπειρία μας από την δοκιμή που κάναμε αυτές τις μέρες για νυχτερινό αποθηλασμό... Όταν ξυπνούσε πήγαινε ο μπαμπάς του και τον έπαιρνε αγκαλιά, του μιλούσε χαμηλόφωνα, τον παρηγορούσε, τον κούναγε ελαφριά (σαν να χορεύανε ήτανε :D) και ό,τι άλλο μπορούσε να σκεφτεί ο κακόμοιρος για να τον ξανακοιμήσει. Αποτέλεσμα; Κοιμόταν τις μισές φορές (αφού έκλαιγε γοερά) και ξαναξύπναγε πολύ πιο γρήγορα. Μετά τις 4.00 τα ξημερώματα δε, δεν έπιανε τίποτα απ' αυτά, ήθελε στήθος ... και τέλος!!!

Μετά από 5 νύχτες ξαναγυρίσαμε στα ίδια, γιατί κι ο άντρας μου πρέπει να σηκωθεί το πρωί να πάει για δουλειά... οπότε ο κλήρος πέφτει σε μένα πάλι.

 

Με τους ημερήσιους θηλασμούς δεν έχω πρόβλημα, γιατί θηλάζει πρωί-βράδυ και μεσημέρι για ύπνο, αλλά με τους βραδινούς δεν βλέπω να ξεμπερδεύουμε εύκολα και δυστυχώς φταίω εγώ που τον έμαθα έτσι και τώρα πρέπει να ταλαιπωρηθούμε και οι δύο για να ξεμάθει.:-(

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Επειδή η μικρή βγάζει 4 δόντια ταυτόχρονα και πέρασε αυτές τις μέρες μια ήπια γαστρεντερίτιδα, δεν δοκίμασα τον νυχτερινό αποθηλασμό.

 

Τη μέρα πηγαίνει στον παιδικό και κοιμάται χωρίς στήθος. Τα σαββατοκύριακα όμως της το προσφέρω για να κοιμηθεί, εκτός αν είμαστε έξω που κοιμάται στο καρότσι. Θηλάζουμε πρωί βράδυ και όλη τη νύχτα.

 

Αν της το στερήσω χαλάει τον κόσμο. Αν ξυπνήσει και δεν με δει, τα ίδια. Με τον πατέρα της δεν ηρεμεί. Πρέπει όμως να το δοκιμάσουμε και πιστεύω κάποια στιγμή θα το αποδεχτεί. Το άλλο θέμα είναι ότι κοιμάται μαζί μας. Σκέφτηκα πρώτα να αποθηλάσω και μετά να τη στείλω στο κρεβάτι της. Μόλις την αγγίξω όμως ξυπνάει.

 

Της δίνω φρέσκο βιολογικό γάλα το πρωί και το βράδυ και κάποιες φορές πίνει λίγο, άλλες πάλι καθόλου. Δεν την πιέζω.

 

Από το ένα στήθος έχω σχεδόν αποθηλάσει. Τη βάζω λίγα λεπτά το πρωί και το βράδυ και δεν δείχνει να το θέλει πολύ. Το άλλο όμως είναι μοτεράκι...

 

Κάπως θα τα καταφέρω...

 

Όσο για τη γέννα στο νερό, τη συστήνω ανεπιφύλακτα! Καταπληκτική εμπειρία. Κάναμε τη γέννα γιορτή, όπως θα έπρεπε άλλωστε. Δεν είμαστε άρρωστες για να μπαίνουμε σε χειρουργεία και να παίρνουμε φάρμακα. Ο τοκετός είναι κάτι το φυσιολογικό και εφόσον δεν συντρέχει λόγος, έτσι θα έπρεπε να αντιμετωπίζεται. Ούτε ορό με έξτρα πόνους, ούτε γιατρός να με αγχώνει. Η μαία με καθοδηγούσε και ο άντρας μου ήταν κοντά μου και έβγαζε φωτογραφίες! Έκοψε και τον ομφάλιο λώρο, πήρε την κόρη του αμέσως αγκαλιά μόλις την πήραν από μένα.

 

Η πιο όμορφη στιγμή όμως ήταν εκείνη που μόλις βγήκε από την κοιλιά μου και την ακούμπησαν 5 δευτερόλεπτα μετά πάνω μου. Ήμασταν και οι δύο στο νερό. Της έβαλαν μια πετσέτα πάνω της και την είχα αγκαλιά μου. Είμασταν ακόμα δεμένες με τον λώρο και αγκαλιά ταυτόχρονα. Της μιλούσα και τη φιλούσα... Ανεπανάληπτα συναισθήματα...

Ναταλία: 12/ 04/ 2006

Δανάη: 03/ 01/ 2009

Ιλιάνα: 01/ 11/2010

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Αθηνα.......υπεροχη εμπειρια.......σε ζηλευω!!!

 

Αυτη τη φορα ζητησα να μη κοψουν αμεσως τον ομφαλιο λωρο, να μου τον δωσουν αγκαλια μεχρι να σταματησει να παλλεται και η γιατρος συμφωνησε.......στην Ελλαδα τον κοβουν αμεσως δυστυχως......

 

Δυσκολα τα πραγματα κοριτσια.......κι εμενα με ποναει πολυ το στηθος απο χθες, δεν ξερω αν ειναι επειδη πλησιαζει ο τοκετος η επειδη με εχει πληγωσει παλι και παλευουμε καθε φορα να τον πεισω να πιει λιγοτερο γαλα.....σημερα τον εστειλα στους παππουδες γιατι εχει προσκολληθει παρα πολυ πανω μου, μαλλον καταλαβαινει οτι κατι θα γινει...θα τον στελνω καθε μερα για να ηρεμησει λιγο το στηθος γιατι δεν ξερω πως θα τα βγαλω περα μετα με το νεογεννητο........

 

Οι νυχτερινοι θηλασμοι ειναι οι πιο αγαπημενοι τους......δεν κοβονται ευκολα......

 

Παντως προσεξετε πολυ μη σας αρρωστησουν γιατι τοτε θα κολλησουν παρα πολυ στο στηθος κι οτι δουλεια κανατε ως τωρα θα τιναχτει στον αερα......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέπεται να βάλω φωτογραφία;;;; Και πως;

 

Αυτές τις μέρες που δεν είχε παιδικό και έκανε τον εμετό, ήθελε συνέχεια στήθος. Επειδή όμως μέσα στη μέρα δεν θηλάζω, πονούσα πάρα πολύ όταν την έβαζα και την έκανα πάσα στον άντρα μου για να μη με ζητάει...

Ναταλία: 12/ 04/ 2006

Δανάη: 03/ 01/ 2009

Ιλιάνα: 01/ 11/2010

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να την περασεις στο photobucket.com και απο κει να βαλεις λινκ μετα στο ποστ σου.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολα τα πραγματα κοριτσια.......κι εμενα με ποναει πολυ το στηθος απο χθες, δεν ξερω αν ειναι επειδη πλησιαζει ο τοκετος η επειδη με εχει πληγωσει παλι και παλευουμε καθε φορα να τον πεισω να πιει λιγοτερο γαλα....

Πως σε καταλαβαίνω και σε συμπονώ... μου σταμάτησε αυτή η ευαισθησία για μια εβδομάδα και χάρηκα, αλλά από χθες επανήλθε πανηγυρικά...:-(

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη φορα ζητησα να μη κοψουν αμεσως τον ομφαλιο λωρο, να μου τον δωσουν αγκαλια μεχρι να σταματησει να παλλεται και η γιατρος συμφωνησε.......στην Ελλαδα τον κοβουν αμεσως δυστυχως......

 

Με το καλο!!! Πλησιαζουν οι ...ωρες!! Να σε ρωτησω κατι και αν μπορεις μου απαντας. Ειχα σκοπο να ζητησω απο το γιατρο μου και τη μαια μου μολις γεννηθει ο μπεμπης μου να τον βαλω στο στηθος, δεν ηξερα για τον ομφαλιο λωρο. Γιατι ειναι καλο να καθυστερειται το κόψιμό του?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Κατερινα.....

 

Διαβασε αν θες αυτο το τοπικ που αναφερουμε καποια πραγματα....

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=56652

 

με λιγα λογια πρεπει να σταματησει να παλλεται ο ομφαλιος λωρος για να κοπει, γιατι ετσι μονο παιρνει ολο το αιμα το μωρο, αλλιως κινδυνευει με διαφορες ασθενειες (η γιατρος μου ανεφερε ως βασικη την αναιμια)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Κατερινα.....

 

Διαβασε αν θες αυτο το τοπικ που αναφερουμε καποια πραγματα....

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=56652

 

με λιγα λογια πρεπει να σταματησει να παλλεται ο ομφαλιος λωρος για να κοπει, γιατι ετσι μονο παιρνει ολο το αιμα το μωρο, αλλιως κινδυνευει με διαφορες ασθενειες (η γιατρος μου ανεφερε ως βασικη την αναιμια)

 

Ευχαριστω, το κοιταω αμεσωωως!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δυστυχως εγινε αυτο που δεν ηθελα να γινει (απο τωρα!) Το γαλατακι μας τελειωσε, εδω και 10 μερες νομιζω σερβιρω φρεσκο-φρεσκο πρωτογαλα! Ο μικρος δεν το αρνειται, δε δειχνει να μην του αρεσει, βεβαια ειχε ελαττωσει τους θηλασμους απο πριν. Θηλαζει κυριως για να κοιμηθει και αμα ειναι κακοκεφος ή ποναει. Τρωει απο ολα, τελευταια τρελαινεται για καθε ειδους τυρι. Αυτο με βαζει σε υποψια, μηπως και θελει ασβεστιο. Μηπως λεω βλακειες? Γαλα ξενο δεν πινει, δεν του αρεσει. Γνωριζει μηπως καποια ποσο θρεπτικο ειναι το πρωτογαλα για ενα παιδι 20 μηνων και ανω? Χρειαζεται να προσεξω κατι στη διατροφη του? Δεν μπαινω στη διαδικασια να ρωτησω την παιδιατρο, την απαντηση την ξερω απο τωρα. Γαλα ξενο, κι αν δεν του αρεσει με ζαχαρη ή με Hemo (ή κατι τετοιο).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...