Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

Vera είσαι κατατοπιστικότατη! Κι εγώ δεν έχω σκοπώ να σταματήσω να θηλάζω. Θεωρώ ότι ο μικρός μου είναι ακόμη πολύ μωρό και δεν ευθύνεται αν εμείς θέλαμε να κάνουμε "οικογενειακό προγραμματισμό" επειδή φτάσαμε τα 35! Απλά αποφάσισα να μην δίνω σημασία στα πονάκια και να μην το συζητάω με το γιατρό... άλλωστε δεν μου φάνηκε καθόλου επιστημονική η δικαιολογία που μου 'πε για να διακόψω, ότι δηλαδή είναι κουραστικός ο θηλασμός και δεν πρέπει να κουράζομαι :shock: Ήμαρτον!

Είχα διαβάσει και στο βιβλίο της Πατσούρου ότι αρκετά παιδιά αποθηλάζουν μόνα τους μετά τον 5ο μήνα (αν θυμάμαι καλά). Ας μας πει αν κάποια έχει τέτοια εμπειρία, αν και δεν νομίζω να εννοούσε τόσο μικρές ηλικίες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kala ειναι αν εχεις πονακια να το λες στο γιατρο να ειναι ενημερος......ο δικος μου πχ μου συστησε τα τροφοκαρτ που οντως βοηθανε.........μαγνησιο ειναι. Και προσεξε να δεις ποτε πονας, αν ειναι παντα κατα τη διαρκεια του θηλασμου η ασχετα......

 

Γενικως καλο ειναι να μη θηλαζει απεριοριστα το μωρο, μη παμε και γυρευοντας.........εσενα ειναι ακομα μικρο βεβαια, αλλα προσπαθησε να το απασχολεις με αλλους τροπους η με αλλους ανθρωπους.........να θηλαζει στον υπνο πχ και ενδιαμεσα καποια γευματα, οσο χρειαζεται για να ωφελειται χωρις να δημιουργουνται προβληματα στην εγκυμοσυνη σου......δεν ξερεις ποτε τι γινεται.......

 

Φιλη επισης εγκυος αποθηλασε κατα την εγκυμοσυνη καπου εκει στον 5ο μηνα, μετα απο διακοπες σε συγγενεις, το παιδι της ειναι συνομηλικο με το δικο μου......οσο μεγαλωνουν, αν δεν προσφερεις (και δεν αρνεισαι) αποκτουν αλλα ενδιαφεροντα και απομακρυνονται.......

 

Εγω θελω να συνεχιζει να θηλαζει (περιορισμενα βεβαια) και οταν γεννηθει το μωρο, για να μη ζηλευει και να συνεχισει να ειναι τοσο υγιης....

 

Καποια μωρα χανουν το ενδιαφερον οταν μειωνεται η ροη γαλακτος.........επισης σε καποια δεν αρεσει οταν μετατρεπεται σε πρωτογαλα περιπου στον 8ο μηνα........

 

Αλλα παλι ενω κοβεται το γαλα στη μαμα (συμβαινει κι αυτο ενιοτε) δεν χανουν το ενδιαφερον τους και συνεχιζουν να θηλαζουν κι ας μη κατεβαινει σταγονα.......

 

Ο δικος μου δεν αποθαρρυνθηκε ουτε οταν καποια στιγμη μειωθηκε (κατα τα λεγομενα του) ουτε τωρα που μαλλον ειναι πρωτογαλα.......συνεχιζει το ιδιο βιολι......καθε περιπτωση διαφερει.........

 

Το προβλημα ειναι στον υπνο , οπως λες, γιατι οταν γεννηθει το μωρο δεν γινεται να κοιμιζουμε θηλαζοντας και τα δυο..........οταν φθασω εκει θα σε ενημερωσω, ευχομαι να λυθουν μαγικα τα προβληματα.......

 

Παντως προσεξε τον εαυτο σου και παρατηρησε ποτε συμβαινουν τα πονακια.......ρωτα και για τα τροφοκαρτ, υποτιθεται δεν πειραζουν.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

Vera είσαι κατατοπιστικότατη! Κι εγώ δεν έχω σκοπώ να σταματήσω να θηλάζω. Θεωρώ ότι ο μικρός μου είναι ακόμη πολύ μωρό και δεν ευθύνεται αν εμείς θέλαμε να κάνουμε "οικογενειακό προγραμματισμό" επειδή φτάσαμε τα 35! Απλά αποφάσισα να μην δίνω σημασία στα πονάκια και να μην το συζητάω με το γιατρό... άλλωστε δεν μου φάνηκε καθόλου επιστημονική η δικαιολογία που μου 'πε για να διακόψω, ότι δηλαδή είναι κουραστικός ο θηλασμός και δεν πρέπει να κουράζομαι :shock: Ήμαρτον!

 

Είχα διαβάσει και στο βιβλίο της Πατσούρου ότι αρκετά παιδιά αποθηλάζουν μόνα τους μετά τον 5ο μήνα (αν θυμάμαι καλά). Ας μας πει αν κάποια έχει τέτοια εμπειρία, αν και δεν νομίζω να εννοούσε τόσο μικρές ηλικίες.

 

Sonar μου με το καλό!

 

Μερικά παιδια μπορει να αποθηλάσουν γύρω στον 5ο μηνα (μιλάμε για την ηλικία της εγκυμοσύνης όχι του παιδιού που θηλάζει)

 

Εγω διανυω τώρα τωρα τον 5ο μηνα. Η αλήθεια είναι πως δεν αισθάνομαι καθόλου γάλα ενω ο μικρός περισσότερο πιπιλάει...

Εμεις θηλάζουμε Πρωι-Μεσημέρι-Βράδυ απο 10 μηνων σχεδον (που έπρεπε να επιστρεψω στην δουλεια). Τωρα απο μονος του δεν έρχεται ποτε να θηλάσει :cry: εγω του λεω ελα γαλατάκι πιπιλάει για 1-2 λεπτά και μετά μου ζητάει νερο...Μονο το βράδυ πιπιλάμε μαλλον για νανουρισμα περισσότερο...

 

Ο γυναικολογος μου μου είπε πως εφοσον μου επιτρέπει να εχω επαφή με τον αντρα μου μπορώ και να θηλάζω. Επίσης μου είπε πως μπορει να δω και λίγο αιμα στον 6ο αλλά να μην ανησυχήσω...

 

Τωρα πια που ο μικρος σου τρώει και άλλες τροφές ισως μπορεις να αρχίσεις να παραλέιπεις καποιους θηλασμους που φαίνετε να μην τους έχει τόσο αναγκη...Δλδ μην προσφερεις μην αρνησαι το απογευμα ή προσεφερε κάποιο άλλο σνακ πριν σου ζητήσει γάλα.

 

Ερεθισμο και πόνο έχω αρκετα έντονο απο τον 3ο μήνα σχεδον όπως τις πρωτες μέρες στο μαιευτήριο αλλά κάνω υπομονή...

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kala ειναι αν εχεις πονακια να το λες στο γιατρο να ειναι ενημερος......ο δικος μου πχ μου συστησε τα τροφοκαρτ που οντως βοηθανε.........μαγνησιο ειναι. Και προσεξε να δεις ποτε πονας, αν ειναι παντα κατα τη διαρκεια του θηλασμου η ασχετα......

Είναι άσχετα και τα είχα και στην πρώτη εγκυμοσύνη μου. Μάλιστα όταν θηλάζω δεν αισθάνομαι τίποτα, γι' αυτό θέλω να ελπίζω ότι είναι ανεξάρτητο το ένα απ' το άλλο.

 

Τωρα πια που ο μικρος σου τρώει και άλλες τροφές ισως μπορεις να αρχίσεις να παραλέιπεις καποιους θηλασμους που φαίνετε να μην τους έχει τόσο αναγκη...Δλδ μην προσφερεις μην αρνησαι το απογευμα ή προσεφερε κάποιο άλλο σνακ πριν σου ζητήσει γάλα.

 

Ερεθισμο και πόνο έχω αρκετα έντονο απο τον 3ο μήνα σχεδον όπως τις πρωτες μέρες στο μαιευτήριο αλλά κάνω υπομονή...

Προσπαθώ να κάνω αυτό που λες γιατί μου φαίνεται το πιο λογικό. Την ημέρα κάνουμε 3 θηλασμούς περίπου. Μάλιστα τον μεσημεριανό αν είναι ο μπαμπάς μας να τον κοιμίσει το αποφεύγουμε κι αυτόν. Δυστυχώς όμως είμαστε οι 2 μας και μόνο Σ/Κ μπορεί να γίνει αυτό. Το μεγάλο μου πρόβλημα και άγχος είναι τα μεταμεσονύχτια, οπότε θα περιμένω την εμπειρία σου γιατί βλέπω ότι έχουν την ίδια ανάγκη!

 

Με το καλό και τα δικά σας μωράκια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι θέλω τη βοήθειά σας.

 

Χθες έπρεπε να λείψω όλη μέρα απ' το σπίτι, οπότε θήλασα τον μικρό στις 8 το πρωί και μετά το βράδυ πάλι πριν πάει για ύπνο. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι σε σχέση με άλλες μέρες, το στήθος μου δεν "βάρυνε" καθόλου. Υποψιάστηκα ότι μπορεί να υπάρχει μια μείωση λόγω της εγκυμοσύνης. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι αν ισχύει κάτι τέτοιο δεν ξέρω αν θα φτάνει να καλύψει τις ημερήσιες ανάγκες του σε γάλα. Του δοκιμάζω με το ποτηράκι φρέσκο αλλά πίνει μόνο μια γουλιά και μετά το παρατάει, ενώ τρώει τυρί και γιαούρτι. Δεν είναι όμως πολύ μικρός για να αντικαταστήσει το γάλα με άλλα γαλακτοκομικά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και πάλι θέλω τη βοήθειά σας.

 

Χθες έπρεπε να λείψω όλη μέρα απ' το σπίτι, οπότε θήλασα τον μικρό στις 8 το πρωί και μετά το βράδυ πάλι πριν πάει για ύπνο. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι σε σχέση με άλλες μέρες, το στήθος μου δεν "βάρυνε" καθόλου. Υποψιάστηκα ότι μπορεί να υπάρχει μια μείωση λόγω της εγκυμοσύνης. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι αν ισχύει κάτι τέτοιο δεν ξέρω αν θα φτάνει να καλύψει τις ημερήσιες ανάγκες του σε γάλα. Του δοκιμάζω με το ποτηράκι φρέσκο αλλά πίνει μόνο μια γουλιά και μετά το παρατάει, ενώ τρώει τυρί και γιαούρτι. Δεν είναι όμως πολύ μικρός για να αντικαταστήσει το γάλα με άλλα γαλακτοκομικά;

 

Kai εγω ετσι ενιωθα το στηθος ,...αδειο ! εμενα ομως επινε το βραδυ και δεν ξυπναγε να ξαναζητησει παρα μονο μετα απο 7-8 ωρες ! αυτες τις σκεψεις και ανησυχιες ειχα και εγω αλλα σκεφτομουν οτι αν ενα παιδι πειναει ...πως ειναι δυνατον να κοινηθει ???? με το που μπηκα στον 8ο αρχισε την γκρινια....εκει της εφταιγε οτι το γαλα αλλαζε ...!!!

αρα αν δεν ετωγε τοτε ...θα γκρινιαζε !

σε καταλαβαινω απολυτα !

μην αγχωνεσαι ...το παιδι θα σου δειξει αν πειναει ή αν δεν χορταινει !

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Kai εγω ετσι ενιωθα το στηθος ,...αδειο ! εμενα ομως επινε το βραδυ και δεν ξυπναγε να ξαναζητησει παρα μονο μετα απο 7-8 ωρες ! αυτες τις σκεψεις και ανησυχιες ειχα και εγω αλλα σκεφτομουν οτι αν ενα παιδι πειναει ...πως ειναι δυνατον να κοινηθει ???? με το που μπηκα στον 8ο αρχισε την γκρινια....εκει της εφταιγε οτι το γαλα αλλαζε ...!!!

αρα αν δεν ετωγε τοτε ...θα γκρινιαζε !

σε καταλαβαινω απολυτα !

μην αγχωνεσαι ...το παιδι θα σου δειξει αν πειναει ή αν δεν χορταινει !

 

κοινηθει = κοιμηθει!

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

11 μηνων ειναι μικρος για να πιει φρεσκο γαλα.......μπορει βεβαια να ναι ωριμο το πεπτικο του συστημα, δες αν κανει διαρροιες....περιπου 12-18 μηνες θελουν τα παιδια για να πιουν φρεσκο γαλα........

 

Μεχρι πριν δυο μηνες κι εγω αισθανομουν αδειο το στηθος και πολυ ελαφρυ.......αυτος ομως συνεχιζε να ρουφαει καθε τοσο......οταν τον ρωτουσα αν εχει γαλα, μου λεγε οχι (δεν μιλαμε ακομα καλα οποτε δεν ηξερα να τον παρω σοβαρα η οχι) και ρωτουσα μετα τι πινει αφου δεν βγαζει γαλα......μου απαντουσε χαμογελωντας "Μαμα"!!!! Τεσπα εγω νομιζω οτι κατι επαιρνε.......αλλιως δεν θα επεμενε τοσο να θηλαζει.....και πολλα πρωινα τον εβρισκα λερωμενο γυρω απο το στομα με ξεραμενο λευκο υγρο, αρα επαιρνε γαλα.,......τωρα οταν τον ρωταω αν πινει γαλα μου λεει ναι (αλλα λογικα εχω πρωτογαλα πια)...κι εγω νομιζω πως αν δεν παιρνει γαλα το μωρο σου, θα παραπονεθει και θα γκρινιαζει, οποτε θα το καταλαβεις...........ψαξε τα πρωινα να δεις αν υπαρχουν ιχνη απο ξεραμενο γαλα στο στομα του......

 

Παντως μην αγχωνεσαι, μπορεις να δινεις κι αλλα γαλακτομικα στο παιδι η αλλες πηγες ασβεστιου να σαι σιγουρη....

 

Σε καποιες γυναικες κοβεται το γαλα (ετσι νομιζουν τουλαχιστον).......σε αλλες οχι.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Επισης εχε υποψη οτι δεν χρειαζεται το στηθος να ειναι βαρυ για να παραγει γαλα........οσο περναει ο καιρος το στηθος προσαρμοζεται στη ζητηση......εγω μετα το χρονο ειχα ελαφρυ στηθος παρολο που ειχα κανονικα γαλα..........ισως γι αυτο περιοριστηκαν οι φραγμενοι ποροι/μαστιτιδες που με ταλαιπωρησαν ολο τον πρωτο χρονο.....

 

Τωρα πια μου βαρυνε παλι λογω προχωρημενης εγκυμοσυνης.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια για την συμπαράσταση.

Το φρέσκο το δοκιμάσαμε εδώ και 3 - 4 μέρες γιατί γίνεται ενός την Κυριακή, οπότε είπα να αποφύγω τις σκόνες.

Πάντως, προς το παρόν θα περιμένω να δω τι θα αποφασίσει ο αρχηγός κι ότι διατάξει:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραια! ειχα καιρο να μπω και βλεπω οτι το "εγκυμοσύνη & θηλασμός" έχει πολλή κινητικότητα!

Εμείς κοντεύουμε να αποθηλάσουμε. Μου κάνει φοβερή εντυπωση πάντως, πριν από δυο μήνες πίστευα ότι ο νυχτερινός αποθηλασμός δεν θα γινόταν με τίποτα, κι όμως τωρα πια θηλάζουμε (ουσιαστικά πιπιλάει) μόνο μια φορά το βράδυ πριν κοιμηθεί για 3-5 λεπτά.

ο πόνος στις θηλές είναι πολύ έντονος, σχεδόν από την αρχή της εγκυμοσύνης και απ' ότι μου λένε και άλλες μαμάδες , δεν περνάει με τίποτα....είναι ορμονικό και διαρκεί σε όλη την εγκυμοσύνη...

Βέβαια, εξακολουθούμε να κοιμόμαστε μαζι..... Αλλά δεν αγχώνομαι, ένα βήμα κάθε φορά.

Εκ των υστέρων βλέπεις ότι αν δεν πιέζεις τα πράγματα, γίνονται με την ώρα τους.

Πάντως εγώ είμαι βέβαιη ότι με την εγκυμοσύνη το γάλα μου μειώθηκε πάρα πολυ. Να σκεφτείτε ότι μέχρι πριν τρεις μήνες φορούσα επιθέματα και μια φορα που άφησα το μικρό να κοιμηθεί στη μαμά μου, δεν μπόρεσα να κοιμηθώ γιατί είχε πρηστεί το στήθος μου και πονούσα!!

Τωρα σαν υποκατάστατο για να χαλρώσει βάζει το χεράκι του μέσα στη μπλούζα μου :)

Άντε Βέρα, πλησιάζει ο καιρός....κοντά με τη Χλόη περιμένεις...

Θα πάτε για τάντεμ μάλλον, ε?

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σόνια στην αρχή δεν τους αρέσει η αλλαγή... Εγώ που θήλασα πολύ λιγότερο από σένα, είπα αμάν μέχρι να πιουν το ξένο γάλα!!! Φαντάσου και το έδινα σε μπιμπερό!!!! Έβαζα το σύζυγο να το δίνει για να μην βλέπουν εμένα και περιμένουν το στήθος μου!!! Μου το έδειξαν και αυτό... Και τελικά με το σύζυγο τους καταφέραμε να πιουν ξένο γάλα με μπιμπερό... Γιατί δεν δοκιμάζεις με μπιμπερό (που φέρνει πιο πολυ στο πιπίλισμα) και να το δίνει ο σύζυγος???

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Sonar Με το καλο να ερθει και το 2ο μωρακι σας!!!!:D

Πατε για tundem nursing ε??

Να πανε ολα καλα κοριτσι μου με μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και ενα γερο μωρακι!:D:D:D

Σ'ευχαριστώ Μαράκι.

Έτσι το βλέπω, αλλά αν δεν ξεπεράσει τη "φάση" που βρίσκεται τώρα, μάλλον θα περιμένει το μωρό να πιει ο πρώτος και μετά να πάρει σειρά :D (πλάκα κάνω).

 

Σόνια στην αρχή δεν τους αρέσει η αλλαγή... Εγώ που θήλασα πολύ λιγότερο από σένα, είπα αμάν μέχρι να πιουν το ξένο γάλα!!! Φαντάσου και το έδινα σε μπιμπερό!!!! Έβαζα το σύζυγο να το δίνει για να μην βλέπουν εμένα και περιμένουν το στήθος μου!!! Μου το έδειξαν και αυτό... Και τελικά με το σύζυγο τους καταφέραμε να πιουν ξένο γάλα με μπιμπερό... Γιατί δεν δοκιμάζεις με μπιμπερό (που φέρνει πιο πολυ στο πιπίλισμα) και να το δίνει ο σύζυγος???

Το προσπαθούμε κι αυτό, αλλά δεν πιάνει καθόλου! Δεν πιέζουμε και τα πράγματα γιατί βρίσκεται σε μια φάση γενικού αρνητισμού...! Δεν θέλει να φάει φαγητό, δεν θέλει να κοιμηθεί, δεν θέλει κάτω αλλά δεν θέλει και αγκαλιά... το μόνο σίγουρο που θέλει είναι να θηλάσει...! Ελπίζω να στρώσουν τα πράγματα από μόνα τους τους επόμενους μήνες, γιατί όποτε επιμείναμε εμείς για κάτι τα κάναμε χειρότερα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σοναρ κι ο δικος μου δεν ηθελε το φρεσκο γαλα για αρκετους μηνες..........το μπιμπερο με γαλα το εκοψε μονος σοτυς 8 περιπου (και μιλαμε για δικο μου γαλα) και μεχρι να χρονισει σε μπιμπερο επινε μονο νερο και τσαι...........εγω αρχισα να του δινω σε ποτηρι στο χρονο και του αρεσε το διαφορετικο κι ετσι αρχισε να πινει λιγο λιγο φρεσκο γαλα......απο μια γουλια καθε μερα...........ειναι μεχρι να συνηθισει.........δοκιμασε καλυτερα με ποτηρι γιατι το μπιμπερο μερικες φορες το βλεπουν σαν αντικαταστατο της μαμας και δεν θελουν να αντικαταστησουν τη μαμα.......

 

 

Μη το πιεζεις......αυτο που πιανει σε μας ειναι να μας βλεπει ΕΜΑΣ να πινουμε κατι η να τρωμε και να ζηταει 9ακριβως επειδη δεν του το προσφερουμε)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ωραια! ειχα καιρο να μπω και βλεπω οτι το "εγκυμοσύνη & θηλασμός" έχει πολλή κινητικότητα!

Εμείς κοντεύουμε να αποθηλάσουμε. Μου κάνει φοβερή εντυπωση πάντως, πριν από δυο μήνες πίστευα ότι ο νυχτερινός αποθηλασμός δεν θα γινόταν με τίποτα, κι όμως τωρα πια θηλάζουμε (ουσιαστικά πιπιλάει) μόνο μια φορά το βράδυ πριν κοιμηθεί για 3-5 λεπτά.

ο πόνος στις θηλές είναι πολύ έντονος, σχεδόν από την αρχή της εγκυμοσύνης και απ' ότι μου λένε και άλλες μαμάδες , δεν περνάει με τίποτα....είναι ορμονικό και διαρκεί σε όλη την εγκυμοσύνη...

Βέβαια, εξακολουθούμε να κοιμόμαστε μαζι..... Αλλά δεν αγχώνομαι, ένα βήμα κάθε φορά.

Εκ των υστέρων βλέπεις ότι αν δεν πιέζεις τα πράγματα, γίνονται με την ώρα τους.

Πάντως εγώ είμαι βέβαιη ότι με την εγκυμοσύνη το γάλα μου μειώθηκε πάρα πολυ. Να σκεφτείτε ότι μέχρι πριν τρεις μήνες φορούσα επιθέματα και μια φορα που άφησα το μικρό να κοιμηθεί στη μαμά μου, δεν μπόρεσα να κοιμηθώ γιατί είχε πρηστεί το στήθος μου και πονούσα!!

Τωρα σαν υποκατάστατο για να χαλρώσει βάζει το χεράκι του μέσα στη μπλούζα μου :)

Άντε Βέρα, πλησιάζει ο καιρός....κοντά με τη Χλόη περιμένεις...

Θα πάτε για τάντεμ μάλλον, ε?

 

 

 

Λοιπον δεν θελω αν σε αποθαρρυνω, αλλα ειναι πολυ ευκολο να σου κανει πισωγυρισματα.........κι εμεις ειμασταν σε μια τετοια φαση αρκετο καιρο κι εκανα τουμπες απο την χαρα μου κι επανηλθαμε παλια τσα ιδια.......το πιο επικινδυνο ειναι αν σου αρρωστησει.........εκει αρχιζουν να θηλαζουν παλι με τις ωρες........

 

Επισης οταν καταλαβει οτι κατι γινεται και θα αλλαξει η ζωη σας, τοτε παλι μπορει να προσκολληθει πανω σου.........καλο ειναι να αρχισουν να ασχολουνται περισσοτερο αλλοι μαζι του (μπαμπας, παππουδες) για να απασχολειται.........

 

Τωρα για τον πονο στις θηλες, ειναι σχετικο.......εγω ειχα αρκετο ως πολυ πονο καποια διαστηματα και αλλα καθολου.......καμμια φορα (οπως τωρα προσφατα) φταιει το πιασιμο που μπορει να σε τραυματισει και γι αυτο να πονας.......παντως για καθε γυναικα ειναι διαφορετικα...

 

Ναι μαζι με την Χλοη γενναμε, πρωτα αυτη και μετα εγω.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια... σας γράφω τον πόνο μου και πάλι.

Ξεκίνησαν να με πονάνε οι θηλές μου και ο πόνος είναι αφόρητος όταν θηλάζει ο μικρός, ο οποίος σημειωτέον δεν λέει να αφήσει το μαμ του όλο το βράδυ... Προσπαθώ μες στον ύπνο του να του εξηγήσω ότι η μαμά πονάει και θα φάει πάλι μετά, αλλά βάζει τα κλάματα και φοβάμαι μην ξαγρυπνήσει κιόλας...

 

Τι θα κάνω, δεν ξέρω.... :-(:-(:-(:-(

Link to comment
Share on other sites

Έχει και γενέθλια ο άγγελός μου σήμερα!

Του κάνω το απόγευμα ένα μικρό παρτάκι με γιαγιάδες και παππούδες και κουτουλάω από τοίχο σε τοίχο.... ελπίζω να μην κοιμηθώ πάνω στην τούρτα!:D

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει το μωρακι, πολυχρονο!!!

 

Αυτο ειναι το πιο δυσκολο κομματι.......ελπιζω να μη κρατησει ο πονος πολυ.........δες αν μπορει να αρχισει να κοιμαται με το μπαμπα του, η να αποκοιμιεται χωρις στηθος.......εγω αναγκαστικα να φερνω την τηλεοραση στο υπνοδωματιο για να αποκοιμιεται μονος.......σωστο δεν ειναι καθολου αλλα δεν εχω βοηθεια απο τον μπαμπα και καπως πρεπει να ξεκολλησει απο τον μαραθωνιο θηλασμο τα βραδια........

 

Βεβαια ειναι μικροτερος ο δικος σου .......ο δικος μου δεν κοιμοταν καθολου καλα τα βραδια και θηλαζε συνεχεια μεχρι λιγους μηνες πριν.......τωρα εχει στρωσει αρκετα........χθες του βαλα την τηλεοραση και αργησα να μπω μεσα , αποκοιμηθηκε σχεδον αμεσως και κοιμηθηκε ολη νυχτα......δεν ειναι οτι καλυτερο, αλλα οπως ειπα δεν εχω βοηθεια στο θεμα του υπνου......

 

Δες μηπως βοηθησει ο μπαμπας σας......επισης μηπως ο πονος εχει σχεση με την σταση που θηλαζει ξαπλωτος? Κι εμενα με ποναει συχνα λογω στασης.......αν κουνηθω λιγο μετριαζεται εως κι εξαφανιζεται ο πονος.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ο πόνος είναι όντως αφόρητος...αφου εγώ που τώρα πια τον αφήνω μόνο 3 λεπτα πριν κοιμηθεί και πάλι όταν έρχεται αυτή η ώρα το σκέφτομαι με τρόμο!!

Το κακό με τον δικό σου σόναρ (να σου ζήσει!! πάντα ευτυχισμένο με αγάπη γυρω του)είναι ότι είναι και μικρούλης. Που να καταλάβει? Εγώ δεν θα μπορούσα να φανταστώ να εξηγώ στον Γιάννη πριν μερικους μήνες ότι πονάω και να με καταλάβαινε...

Αυτό που σου γράφει η Βέρα είναι σημαντικό. Χρειάζεσαι βοήθεια και ξέρω πως στις περισσότερες περιπτώσεις είναι δύσκολο. Ο δικός μου, όταν εβαζα τον μπαμπά του να τον κοιμήσει, έκλαιγε τόσο γοερά λες και τον έχω παρατήσει....

Δες και άλλες εμπειρίες αποθηλασμου σε παιδάκια στην ηλικία του δικού σου, μήπως σου φανεί καποια ιδεα προσιτη. Κουράγιο!

Οσο για το πισωγύρισμα που λες Βέρα, το φοβάμαι πολύ γιατί ο δικος μου δεν εχει βγάλει ακόμα κυνόδοντες...οταν ερθει αυτη η ωρα δεν ξέρω τι θα γίνει!!

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλα,......και θα δεις οταν καταλαβει οτι κατι γινεται πως θα κολλησει πανω σου......ειδικα οταν προσπαθεις να τα απομακρυνεις, τοτε κολλανε περισσοτερο.........ο μπαμπας πρεπει να καταβαλει προσπαθειες να κανει πολυ διασκεδαστικη την εμπειρια ωστε το παιδι να μη καταλαβει οτι το κανεις πασα.....

 

Ο γιος μου ξερει οτι εχω μπεμπε στην κοιλια και σε λιγο θα το χουμε σπιτι, ειμαι σιγουρη ομως οτι δεν εχει συνειδητοποιησει τι θα συμβει (και πως μπορει αλλωστε) εχει κολλησει κυριολεκτικα πανω μου......δεν δεχεται οχι να κοιμηθει, αλλα ουτε να το ντυσει η δωσει νερο αλλος.....ανησυχω τι θα γινει οταν παω να γεννησω, γιατι σιγουρα θα σοκαριστει, δεν μπορει να καταλαβει τι σημαινει η μαμα παει νοσοκομειο για να γεννησει.......

 

Παντως μην αποθαρρυνεστε σχετικα με τον πονο.......δεν ειναι απαραιτητο να πονατε σε ολη την εγκυμοσυνη.......τωρα ειστε στις αρχες και οι ορμονες να λειτουργουν κατα τετοιο τροπο........σε λιγο μπορει να περασει ο πονος (και αργοτερα να επανελθει παλι για λιγο κλπ)....προσεξετε λιγο το θεμα της στασης, να καθοδηγειτε το μωρο (οταν ειναι πιο μεγαλο μπορει να καταλαβει) πως να πιανει, να αποφευγει να ακουμπανε τα δοντακια, να θηλαζει σε διαφορετικη σταση.........

 

Εγω τον εμαθα σιγα σιγα, καθε βραδυ να θηλαζει λιγο απο το ενα,μετα του λεω "τωρα πιες απο το αλλο και κανουμε νανι".......ξεκολλαει πιο ευκολα απο το ενα ετσι και εμαθε να πινει λιγο και να γυριζει την πλατη να κοιμηθει........εδω πια μου κατεβαζει την μπλουζα και με παροτρυνει να γυρισω κι εγω πλευρο.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την προσκόλληση την φοβάμαι κι εγώ....

Ο δικός μου δεν έχει καταλάβει τίποτα ακόμα, δεν φαίνεται κιολας, οποτε είναι δύσκολο.

Εσείς κοιμάστε στο ίδιο κρεβάτι? Εχω αρχίσει να φοβάμαι γιατί τη νυχτα στριφογυρνάει και ρίχνει και κλωτσιες!

Παντως εγώ του λέω ότι πονάω μόλις πιάσει τη θηλή και έτσι την αφήνει σχεδόν αμέσως. Φαντάσου ότι χθες τη νύχτα είχε πυρετό (τον έπιανα και ήταν ζεστός) και δε μπορουσε να κοιμηθεί, όλη τη νυχτα αναστέναζε, στριφογυρνουσε, έλεγε "μαμ'ααα", αλλά δεν ζήτησε ουτε μια φορά να θηλάσει το καημένο......

Καμια φορά σκέφτομαι μηπως το αποφασίσαμε πολύ νωρίς για το δευτερο, αλλα απο την άλλη που ξέρεις πότε θα είναι έτοιμος να το δεχτεί? Η' πότε θα αποθηλάσει μόνος του.

Εγώ πάντως για τη γέννα σκέφτομαι πολύ και το σπίτι. Αλλιώς θα πάω στο μητέρα και την επομένη το πολύ θα βγώ (υποθέτωντας πάντα ότι όλα θα πάνε καλά). Δεν πρόκειται να μεινω 4 μέρες, δεν εχω αποχωριστεί ποτε τον Γιάννη , ουτε για δυο μέρες.....

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ το φουκαριαρικο!!!!! Ο δικος μου οταν ηταν αρρωστος θηλαζε συνεχεια και με ειχε κατσιασει..........ναι μεν με λυπαται που ποναω και μου στελνει μακια, αλλα θα πιει εστω και λιγο!!! Ναι μαζι κοιμομαστε, δυστυχως αργει ακομα η κουκετα και ανησυχω οτι θα ερθει αφου γεννησω........πως θα γινει η μεταβαση δεν ξερω........του λεω οτι θα ρθει ο μπεμπης και θα πρεπει ν μαμα να κοιμαται μαζι του γιατι θα κλαιει ολη νυχτα και θα ζηταει γαλα και αν δεν αντεχει την φασαρια θα πηγαινει να κοιμαται με το μπαμπα........ο Θεος βοηθος!!! Ακομα κι αν κοιμομαστε ολοι μαζι στο μεγαλο (εγω και τα παιδια δλδ) δεν νομιζω οτι θα αντεχει την φασαρια της νυχτας.......ευτυχως εχει στρωσει στο βραδινο υπνο αρκετα......

 

 

Αυτα ερχονται μονα τους......οχι οποτε μας βολευουν......τι να κανουμε......ειναι και καλα που δεν θα χουν μεγαλη διαφορα ηλικιας......κι εγω στενοχωριεμαι πως θα τον αποχωριστω.....δεν ξερω αν θα μας επιτρεψουν να φυγουμε νωριτερα......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...