Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πωπω AGE, μπραβο!!! τα καταφερες πολυ καλα και αναιμακτα ;)

εγω εχω επιπλεον το προβλημα οτι κοιμαμαι μαζι του σε ενα στρωμα στο πατωμα του δωματιου του (!!!) οποτε εχουμε δυο βηματα, να τον βαλουμε στην κουνια του και να σταματησουμε τους νυκτερινους θηλασμους.

Επισης, εχουμε και το θεμα με τους κυνοδοντες, που οπως ειδα το εχετε κι εσεις...

Αυτο το παιχνιδι που λες, θα δοκιμασω μηπως το βρω κι εγω, μπορει να πιανει!

Εμεις βεβαια, δεν εχουμε θεμα μεσημεριανου υπνου, γιατι τον κοιμιζει η κοπελα που τον κραταει, οποτε για μεσημερι κοιμαται χωρις "νανανα". Γενικως ολη μερα δεν θηλαζει καθολου, ακομα και οταν επιστρεφω απο τη δουλεια δεν ζηταει (μονο οταν ειναι αρρωστος ή γενικα αδιαθετος), ενω το βραδυ μολις νυσταξει μου ζηταει "νανανα" με πολυ ενθουσιασμο το καημενο μου....

Παντως, λεω κι εγω το σ/κ να επιστρατευσουμε το μπαμπα και βλεπουμε...

οσο για το γαλα, δεν εχουμε προβλημα. Πινει κανονικα φρεσκο απο 17 μηνων, αλλά άλλο το ένα και άλλο το άλλο ;)

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

mia μου αυτό με το στρώμα είναι φαντάζομαι μεγάλη ταλαιπωρία για σένα τώρα με την εγκυμοσύνη

ξεκίνησε να τον βάζεις στην κούνια και σε άσχετες φάσεις μαζί με τα αγαπημένα του παιχνίδια, βιβλία, πάντα και εσύ δίπλα, γενικά να παίζεις μαζί του γαργαλιτά και τέτοια έτσι ώστε να συνδέσει την κούνια με την ασφάλεια και μετά ξεκινάς να τον αφήνεις αφού τον κοιμήσεις στην κούνια και να κοιμάται εκεί πάντα μεσημέρι ή βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας κι εγω μολις εμαθα οτι ειμαι εγκυος ο γιατρος ειπε να σταματησω το θηλασμο το προβλημα ειναι οτι εχω πολυ γαλα κ μου ειναι πολυ δυσκολο να το κοψω. Το ερωτημα μου ειναι τι γινεται με το γαλα που μενει στο στηθος το βγαζω μια φορα την ημερα αλλα συνεχιζει να γεμιζει ειμαι στην δευτερη μερα αυτης της καταστασης γνωριζετε ποσο περιπου θα παρει ωστε να αρχισει να μειωνεται η ροη του γαλατος? Για χαπι ουτε συζητηση δεν μπορω να παρω λογω εγκυμοσυνης. Ακουσα οτι βοηθαει να δενεις το στηθος σου σφιχτα με ενα επιδεσμο το εχετε ξανα ακουσει αυτο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sandy8, συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη!

Όταν λες ότι γεμίζει το στήθος, εννοείς σε σημείο που να σκληραίνει και να σε πονάει; Αν όχι, δεν υπάρχει πρόβλημα. Όταν βγάζεις, βγάζε μέχρι να ανακουφιστείς, όχι μέχρι να το νιώσεις τελείως άδειο. Πιστεύω ότι σε λίγες μέρες θα μειωθεί πολύ το γάλα. Όταν δεν νιώθεις ότι γεμίζει το στήθος, μην βγάζεις άλλο. Ακόμη κι αν πιέζοντας βγει λίγο γάλα, δεν σημαίνει ότι πρέπει να συνεχίσεις να βγάζεις μέχρι να μην βγαίνει άλλο.

Κοίταξε και στο τόπικ του αποθηλασμού.

Link to comment
Share on other sites

Απο τον ενα μαστο μειωθηκε το γαλα ο αλλος ομως εξακολουθει κ γεμιζει παρα πολυ αναγκαζομαι κ τον αδειαζω 1 φορα την ημερα γιατι υποφερω απο τον πονο ποτε θα σταματησει επιτελους να γεμιζει? Καμια βδομαδα να υπολογιζω?

Link to comment
Share on other sites

σας γραφω με λιγα λογια την ιστορια μας σχετικα με το tandem nursing και αν θελετα κατι ποιο συγκεκριμενο με ρωτατε ...

η πρωτη μου εγκυμοσυνη κατεληξε σε αποβολη την 8η εβδομαδα και στην εγκυμοσυνη της κορης μου επαθα 2 φορες αποκολληση (μια μεγαλη 11 εβδομαδων και μια μικροτερη 15).

η κορη μου θηλαζε αποκλειστικα μεχρι 6 1/2 μηνων οπου και ξεκινησε τις στερεες τροφες!παρολο που επεστρεψα στην δουλεια μου οταν ηταν 4 μηνων , δεν ηπιε ποτε ξενο γαλα !ειχα κανει τραπεζα μητρικου και επινε μονο γαλα της μαμας !!!

οταν η μικρη ηταν 10 μηνων , καταλαβαμε οτι ειμαι εγκυος !

λογω ιστορικου (αποβολης,αποκολλησης), ο γιατρος μου ειπε οτι πρεπει να αποθηλασω την μικρη σιγα σιγα , για να μην εχουμε καποιο προβλημα

απο τη μια χαιρομουν με την εγκυμοσυνη και απο την αλλη τρελλαινομουν οταν εβλεπα την μικρη να ουρλιαζει οταν της εδινα το μπιμπερο !!!μου τραβουσε τα ρουχα, φωναζε μαμ και μας εσπρωχνε τα μπιμπερο! της εβαλα το γαλα στο ποτηρακι του νερου της ....και ειχε να πιει νερο 5 μερες μετα !!!για να μην μακρυγορω...το μωρο δεν εδειχνε να εχει σκοπο να αποθηλασει !!!

η εγκυμοσυνη προχωρουσε ,δουλευα, ειχα την μικρη και ειχα και το αγχος μην παει τιποτα το εμβρυο !!!!

θηλαζε πρωι , μεσημερι κ βραδυ (αλλα το βραδυ 2-3 φορες)

οσο προσπαθουσα να την "αποφυγω"...τοσο εκεινη κολλουσε!

ο γιατρος μου μου ειχε πει να εχω αποθηλασει μεχρι την 24η εβδομαδα , γιατι απο κει και υστερα μπορει να ειχα συσπασεις !

βεβαια η εγκυμοσυνη μου ηταν τελεια !!!!! ο γιατρος μου ηταν πολυ χαλαρος .....και εγω θηλαζα , θηλαζα, θηλαζα!!!

 

μεχρι τον 8ο μηνα της εγκυμοσυνης η κορη μου δεν ειχε δεχτει να πιει σταγονα ξενο γαλα ! καθε βραδυ πιναμε ολοι γαλα με διαφορετικο τροπο ο καθενας ( μπας και της κινησει την περιεργια να δοκιμασει )....αλλα εκεινη τιποτα !10 διαφορετικα γαλατα πηραμε και ολα τα πεταγαμε .....ωσπου ενα βραδυ ........

 

....η μικρη ηταν μεσ την γκρινια...θηλαζε, γκρινιαζε , θηλαζε γκρινιαζε ...

την παιρνει ο μπαμπας της αγκαλια , ερχονται στην κουζινα , βρε τι ειναι , τι θες .....και δειχνει το ψυγειο και λεει .."λαλα"!!!!!!!!!!!

ζητησε και ηπιε πρωτη φορα φρεσκο-ξενο γαλα 150 ml εκεινο το βραδυ .ηταν 18 μηνων περιπου και εγω 8+ μηνων εγκυος!μετα βεβαια ζητησε και μαμ ...εννοειται αυτο !!!!

με τρελλη χαρα το πρωι σκοτωνομαι να της φερω το γαλα....το οποιο εφαγε ο νεροχυτης γιατι η μικρη ηθελε μαμ !!!

το βραδυ ηπιε 100 ml και μετα μαμ !!! ποτε επινε 150 ,ποτε 200 και καμια φορα στον πρωινο υπνο μπρορει και 250...μετα ομως παντα μαμ !!!

το γαλα μου ειχε αρχισει να γινεται πρωτογαλα και προφανως δεν χορταινε ή δεν της αρεσε η γευση του πολυ !!

να προσθεσω εδω οτι μερικες φορες ενιωθα καποια τσιμπιματακια την ωρα που θηλαζε , αλλα δεν εδινα σημασια !!!

 

ηξερα πλεον οτι θα θηλαζουν και τα δυο μου τα παιδια και ετσι προετοιμαζαμε και την μικρη !!!

ειχα ακουσει ,σε μια απο τις συναντησεις του συνδεσμου θηλασμου ,μια μαμα που εκανε tandem nursing και ειλικρινα την θαυμασα και σκεφτηκα οτι θα ηθελα να της μοιασω !!!να που ηρθε και δικη μου η σειρα....

με επιασαν πονοι να γεννησω αλλα δεν εφευγα αν δεν θηλαζε η μικρη !!!!ο αντρας μου ηταν στην πορτα , περιμενε και εμεις θηλαζαμε !!

οσο ημουν στο μαιευτηριο η μικρη δεν κοιμοταν τα βραδια χωρις μαμ , παρα μονο απο εξαντληση !

ο μπεμπης γεννηθηκε την 39η εβδομαδα (φοβομασταν για προωρο τοκετο εμεις) και το να πιασει την θηλη ηταν παιχνιδακι για αυτον , εφοσον ηταν ετοιμη απο την κορη !!!

την τριτη μερα ανεβασε ικτερο και επρεπε να μενει στην λαμπα !

πηρα το θηλαστρο να βγαζω γαλα και να του το δινουν ετσι ωστε να μην βγαινει πολυ ωρα απο τη λαμπα!!

δεν θα ξεχασω πως γουρλωσαν τα ματια της νοσηλευτριας οταν ειδαν το μπιμπερο γεματο , η οποια με ρωτησε ...κατεβασες τοσο πολυ γαλα 3η μερα ????????? της εξηγησα πως εχουν τα πραγματα και μου λεει το εξης ...- ΓΙΑΤΙ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΟΙ ΕΓΚΥΕΣ ??????????

(νοσηλευτρια και δεν ηξερε οτι οι εγκυες θηλαζουν ! ...να πω εδω οτι την ιδια ερωτηση μου την εκανε και παιδιατρος στο παιδων)...

 

γυριζοντας στο σπιτι ....αφου η μικρη χαζεψε λιγο το μωρο ,ειδε το δωρο που της εφερε το μωρο ...με εβαλε κατω για κανα μισαωρο και με ξεζουμισε !!!!!!!!!!!!!!

μετα πηγα να ταισω το μωρο και ερχεται παλι σιγα σιγα και μου λεει ....μαμα μαμ σελω !!!της δινω το αλλο στηθος και αρχισε να χαιδευει το κεφαλακι του μωρου , ενω πιναν και τα δυο το γαλα της μαμας τους!!!!!!!!

ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ !σας λεω μονο οτι τωρα που το εγραψα ....δακρυσα !!!!ειναι οτι ωραιοτερο εχω ζησει στη ζωη μου (μαζι με τις γεννες τους)

ειναι αυτο που με κανει να ειμαι περηφανη μανα .....

ειναι αυτο που δινει δυναμη μεσα στη μερα....

ειναι αυτο που γουσταρω να κανω....

ειναι αυτο για το οποιο γεννηθηκα να κανω ( σαν θηλαστικο )...!!!!

 

σημερα ....

η κορη μου ειναι 28 μηνων και ο γιος μου 9 μηνων ( θα με μαθει καμια να βαλω τικερακια ???) και θηλαζουν και τα 2 !!!

εχει μεγαλη πλακα να εχω το στηθος εξω και να προσπαθω να φτιαξω το μωρο για να φαει ...... και να ερχεται πλαγιομετωπικα η μεγαλη και να του το παιρνει μεσα απο το στομα κυριολεκτικα !!!!

μαλλιοτραβιουνται , χαιδευονται , σπρωχνονται ,κοπανιουνται και ολα αυτα ....την ωρα που θηλαζουν !!!

 

η μικρη δεν ζηλευει υπερβολικα τον μπεμπη (σε πολυ νορμαλ πλαισια το κανει )και δεν κανει υστεριες , οπως ακουω να κανουν αλλα παιδια με αυτη τη διαφορα ηλικιας!

 

ετσι , προτεινω χωρις δευτερη σκεψη το tandem nursing !!!!!!!!!!!!

ξεχασα να πω οτι ο μικρος σε βαρος κ υψος ειναι στην 90στη (υπηρξαμε και στην 100στη)....για αυτους που μου λεγαν οτι η μικρη θα του πινει το γαλα και αυτο θα μενει νηστικο !!!!!

 

σορρυ που εγραψα τοσα πολλα !!!

οτι αλλο θελετε ...εδω ειμαι !

 

Μπράβο σου.Συγκινήθηκα,Ηταν τόσο ωραία ετσ που τα έγραψες.Μσκάρι να τα είχα διαβάσει στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου,ειμαι σίγουρη πως θα είχα φτάσει μέχρι το τέρμα.Και δεν θα σταματούσα να θηλάζω το πρώτο.Σταμάτησα 4 μήνες πριν γεννήσω.Και μέχρι τώρα με στεναχωρεί.Ετσι οπως μας τα έγραψες γράψτα σε ένα ημερολόγιο για να τα διαβάζουν και τα παιδάκια σου όταν μεγαλώσουν θα συγκινηθούν.

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites

GEMAKOAL αν μεινεις ξανα εγκυος και η μεγαλη δεν θελει ακομα να αποθηλασει που θα βρεις τριτο στηθος? :lol: Μπραβο σου παντως δεν ηξερα οτι μπορεις να θηλασεις και εγκυος ασε που λενε οτι ο θηλασμος προκαλει συσπασεις, δεν ειναι λιγο επικινδυνο για την εγκυμοσυνη? :confused:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ποια εβδομάδα κύησης είσαι sandy8? Συνήθως το γάλα μειώνεται πολύ τις πρώτες εβδομάδες, μου κάνει εντύπωση που δεν εχεις δει καμια μείωση ακόμη. Εγώ τώρα νομίζω ότι εχω ελάχιστο εως καθόλου...

AGE δεν ξέρω, αλλά το βρίσκω βουνό όλο αυτό...προς το παρόν δεν έχω πρόβλημα που κοιμάμαι κάτω , αλλά σύντομα θα έχω. Πάντως μια νύχτα που ξυπνούσε συνέχεια και ήθελε να θηλάσει του λέω κάποια στιγμή "η μαμα πονάει, δε μπορεί άλλο" και αμέσως σταμάτησε τα κλάμματα, τον πήρα αγκαλίτσα και κοιμήθηκε!!!! φοβερό! Εδώ και δυο νύχτες του εξηγώ ότι κανουμε νανανα πριν κοιμηθούμε και μεσα στη νύχτα αν ξυπνήσουμε πίνουμε νερό. Την πρώτη πήγε καλά, αλλά σήμερα ήταν πιο ανήσυχος και ΄ξυπνούσε συνέχεια και έκλαιγε και κάποια στιγμή που τον ρώτησα αν θέλει νερό μου είπε "οχι!" :(

Δυσκολη κατάσταση...

Σκέφτομαι να τον αφήσω και ένα διημερο στη μαμά μου και να πάμε ενα ταξιδάκι με τον αντρα μου. Θα βοηθήσει αυτό λέτε ή μόλις με ξαναδεί θα αρχίσει τα ίδια ? (μαλλον το δεύτερο....)

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

GEMAKOAL αν μεινεις ξανα εγκυος και η μεγαλη δεν θελει ακομα να αποθηλασει που θα βρεις τριτο στηθος? :lol: Μπραβο σου παντως δεν ηξερα οτι μπορεις να θηλασεις και εγκυος ασε που λενε οτι ο θηλασμος προκαλει συσπασεις, δεν ειναι λιγο επικινδυνο για την εγκυμοσυνη? :confused:

 

Δεν θα χρειαστει 3ο στηθος roulaki μου

απλα θα κοβουν χαρτακι (ξερεις σαν την τραπεζα ) και θα ερχεται καθενα με τη σειρα του .......χαχαχαχαχα!!!!!!!

σχετικα ειναι ολα οσων αφορα στην επικινδυνοτητα !!!!

στην πρωτη εγκυμοσυνη μου που δεν εκανα κατι , παραλιγο να το χασω το μωρο......στην δευτερη που θηλαζα....δεν εγινε το παραμικρο ....!!!

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου.Συγκινήθηκα,Ηταν τόσο ωραία ετσ που τα έγραψες.Μσκάρι να τα είχα διαβάσει στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου,ειμαι σίγουρη πως θα είχα φτάσει μέχρι το τέρμα.Και δεν θα σταματούσα να θηλάζω το πρώτο.Σταμάτησα 4 μήνες πριν γεννήσω.Και μέχρι τώρα με στεναχωρεί.Ετσι οπως μας τα έγραψες γράψτα σε ένα ημερολόγιο για να τα διαβάζουν και τα παιδάκια σου όταν μεγαλώσουν θα συγκινηθούν.

 

σε ευχαριστω νινακια !!!!!

μην στεναχωριεσαι .....και παλι μια χαρα τα καταφερες !!!! περηφανη πρεπει να εισαι !!!!!!!!!

ημερολογιο κραταω εννοειται .....ειναι τοσα πολλα αυτα που θελω να μαθουν οταν μεγαλωσουν !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

......και επανερχομαι για να σας ενημερωσω οτι μεχρι και σημερα κανουμε tandem !!!!!

η κωνσταντινα σε 3 μηνες κλεινει τα 3 και ο μπεμπουλης μας ειναι 14 μηνων !!!!!

ο καυγας τους τωρα ειναι αν το στηθος της μαμας ειναι "μαμ" οπως το λεει η κορη μου ή "νιανια" οπως το λεει ο γιος μου !!!!

ΖΩ ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ !!!!!!!!!!

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ποια εβδομάδα κύησης είσαι sandy8? Συνήθως το γάλα μειώνεται πολύ τις πρώτες εβδομάδες, μου κάνει εντύπωση που δεν εχεις δει καμια μείωση ακόμη. Εγώ τώρα νομίζω ότι εχω ελάχιστο εως καθόλου...

AGE δεν ξέρω, αλλά το βρίσκω βουνό όλο αυτό...προς το παρόν δεν έχω πρόβλημα που κοιμάμαι κάτω , αλλά σύντομα θα έχω. Πάντως μια νύχτα που ξυπνούσε συνέχεια και ήθελε να θηλάσει του λέω κάποια στιγμή "η μαμα πονάει, δε μπορεί άλλο" και αμέσως σταμάτησε τα κλάμματα, τον πήρα αγκαλίτσα και κοιμήθηκε!!!! φοβερό! Εδώ και δυο νύχτες του εξηγώ ότι κανουμε νανανα πριν κοιμηθούμε και μεσα στη νύχτα αν ξυπνήσουμε πίνουμε νερό. Την πρώτη πήγε καλά, αλλά σήμερα ήταν πιο ανήσυχος και ΄ξυπνούσε συνέχεια και έκλαιγε και κάποια στιγμή που τον ρώτησα αν θέλει νερό μου είπε "οχι!" :(

Δυσκολη κατάσταση...

Σκέφτομαι να τον αφήσω και ένα διημερο στη μαμά μου και να πάμε ενα ταξιδάκι με τον αντρα μου. Θα βοηθήσει αυτό λέτε ή μόλις με ξαναδεί θα αρχίσει τα ίδια ? (μαλλον το δεύτερο....)

 

Νομίζω ότι αν είσαι αποφασισμένη και σταθερή τότε θα δεις μεγάλη διαφορά και σύντομα.:P

Σε αυτή την ηλικία που είναι τα παιδιά μας μπορούν να καταλάβουν ακόμα και την έννοια του η μαμά δεν μπορεί, πονάει η δικιά μου με παίρνει αγκαλιά και μου χτυπάει καθυσιχαστικά την πλάτη.... :lol::lol:

Αυτές τις μέρες είναι με πυρετό και μπούκωμα και με τα δόντια κρατιέμαι να μην την θηλάσω παραπάνω γιατί σκέφτομαι ότι έτσι θα γυρίσουμε πίσω Ευτυχώς το μωρό μου δεν ζητάει,:cry::cry: χθες το βράδυ μόνο μου ζήτησε λαλακι και δεν άντεξα την θήλασα ελπίζω να μην πάμε πίσω σήμερα. :cry::cry:

καλή συνέχεια και ένα βήμα κάθε φορά :P

Link to comment
Share on other sites

Πόσο θα ήθελα να ήμουν στη θέση σας κορίτσια.

Δυστυχώς εγώ ούτε την πρώτη μου κόρη κατάφερα να θηλάσω, αν και το ήθελα τόσο πολύ, και πολύ αμφιβάλω αν θα καταφέρω να θηλάσω και το επόμενο παιδάκι μου.

Παρόλα αυτά σας διαβάζω και σας θαυμάζω για την επιμονή και την υπομονή σας.

 

Μπράβο σας!!!!!

Μια στιγμή, μια ζωή

Η στιγμή που σε είδα...

 

catcatsrd20090114_1_To+mpoumpouki+mou+is.png

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο, αλλά κι εγώ τον λυπάμαι όταν κλαίει μέσα στη νύχτα απεγνωσμένα...

τώρα είμαστε στο σημείο που θηλάζει μια φορά για να κοιμηθεί (γύρω στις 9) και συνήθως άλλη μια προς το πρωι, αποφεύγω όσο μπορώ τα νυχτερινά. Βέβαια ξυπνάει για χίλια δυο άλλα πράγματα, ζητάει νερό, γάλα, να δει μικυ μάους....ασεεε!!!

εσύ πόσες φορές τη θηλάζεις τώρα? πάντως εγω το νιώθω τελείως άδειο το στήθος μου, ακόμα και 24 ώρες να περάσουν!

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

......και επανερχομαι για να σας ενημερωσω οτι μεχρι και σημερα κανουμε tandem !!!!!

η κωνσταντινα σε 3 μηνες κλεινει τα 3 και ο μπεμπουλης μας ειναι 14 μηνων !!!!!

ο καυγας τους τωρα ειναι αν το στηθος της μαμας ειναι "μαμ" οπως το λεει η κορη μου ή "νιανια" οπως το λεει ο γιος μου !!!!

ΖΩ ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ !!!!!!!!!!

 

Αχ, πολυ ζηλευω!!!:oops: Ανυπομονω να ζησω κι εγω κατι τετοιες μεγαλες στιγμες...!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον και εγω ενημερωσα τον γιατρο μου πως θηλάζω ακομα και ενω πιστευα πως θα μου βαλει χερι μου ειπε...

 

Οκ! κανενα προβλημα οι συσπάσεις δεν ειναι τοσο δυνατες για να προκαλεσουν απο μονες τους κατι ο γιος σου όμως δεν ειναι αρκετα μεγάλος για να θηλάζει ακομα...

Ασε του λεω γιατρε το κατέχω το θέμα με την εγκυμοσυνη ασχολησου εσυ...:D

 

Χτες συναντησα σε μια συνάντηση της LLL μια μαμα που τα μωρά της έχουν 21 μηνες διαφορα (το μωρο ήταν 20 ημερών) τη διαφορα που θα έχουν και τα δικα μου και πολύ μου άρεσε η εικονα...

 

Δεν ειχα ξαναδει tantem live και πολύ μου άρεσε!!!!

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ, πολυ ζηλευω!!!:oops: Ανυπομονω να ζησω κι εγω κατι τετοιες μεγαλες στιγμες...!:mrgreen:

 

 

Μαζι θα τος ζήσουμε απο ότι φαινεται!!!!!

 

Που γεννάς?

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον και εγω ενημερωσα τον γιατρο μου πως θηλάζω ακομα και ενω πιστευα πως θα μου βαλει χερι μου ειπε...

 

Οκ! κανενα προβλημα οι συσπάσεις δεν ειναι τοσο δυνατες για να προκαλεσουν απο μονες τους κατι και αφου η εγκυμοσυνη ειναι ενταξει εγω δεν εχω προβλημα (εχω και ιστορικο 1 παλλινδρομης πριν το γιο μου) ο γιος σου όμως δεν ειναι αρκετα μεγάλος για να θηλάζει ακομα...

Ασε του λεω γιατρε το κατέχω το θέμα για τον θηλασμο :shock:

με την εγκυμοσυνη μονο ασχολησου εσυ...:D

 

Επίσης το γάλα μου τις τελευταιες εβδομάδες έχει μειωθεί αρκετα και με πονανε και οι θηλές μου αλλά κανω υπομονη...υπαρχει περιπτωση να με βοηθησει η λανολινη? Ο μικρος αυξησε πολύ το νερο που πινει μαλιστα σταματαει και αναμεσα στο θηλασμο και ζητάει νερο...

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαζι θα τος ζήσουμε απο ότι φαινεται!!!!!

 

Που γεννάς?

 

ΑΧ κοριτσια.....σας το ευχομαι !!!!!

 

 

εισαι στη βορια ομαδα της LLL ???

εγω στη νοτια.....δεν ειναι πραγματικα καταπληκτικες οι συναντησεις ???

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο, αλλά κι εγώ τον λυπάμαι όταν κλαίει μέσα στη νύχτα απεγνωσμένα...

τώρα είμαστε στο σημείο που θηλάζει μια φορά για να κοιμηθεί (γύρω στις 9) και συνήθως άλλη μια προς το πρωι, αποφεύγω όσο μπορώ τα νυχτερινά. Βέβαια ξυπνάει για χίλια δυο άλλα πράγματα, ζητάει νερό, γάλα, να δει μικυ μάους....ασεεε!!!

εσύ πόσες φορές τη θηλάζεις τώρα? πάντως εγω το νιώθω τελείως άδειο το στήθος μου, ακόμα και 24 ώρες να περάσουν!

 

mia σήμερα είδα το μήνυμα σου :oops::oops:

Εμείς μέχρι χθες θηλάζαμε πρωϊ, βράδυ μέχρι που συνειδητοποίησα ότι εδώ και μερικές μέρες τον πρωινό θηλασμό δεν τον ζητούσε εγώ την προ έτρεπα. Οπότε σήμερα την πήρε ο άντρας μου στην κουζίνα (αρχίσαμε να πίνουμε και γάλα αγελάδας :lol::lol:)

Και εγώ νομίζω ότι πλέον δεν έχω γάλα, το βράδυ πρόσεξα ότι αργεί να καταπιεί και έχει τουλάχιστον 10 μέρες που διαμαρτύρεται μέχρι να την πάρει ο ύπνος στο στήθος άσε που πονάει και η θηλή.:?

 

Σε 4-5 μέρες λέω να αρχίσω πρώτα να της δίνω και το βράδυ γάλα και βλέπουμε για τον βραδινό μέχρι πότε θα τον κρατήσουμε και αν :cry::cry:

 

Δεν έχουμε νυχτερινά δράματα της άλλαξα το ωράριο του ύπνου και κοιμάται non stop από της 10 με 10:30 το βράδυ μέχρι 6:30-7 το πρωϊ (το μόνο καλό της υπόθεσης):P:p

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά τα πάτε!! κι εμείς εχουμε πρόοδο. Κατ' αρχήν, τη νύχτα εξακολουθεί να ξυπναει, αλλά δεν ζητάει να θηλάσει και εδώ και δυο μέρες δεν ζητάει ούτε το πρωι.

Ωστόσο, το βράδυ για να κοιμηθεί το θέλει και το ζητάει με πολύ ενθουσιασμό το γλυκό μου, οπότε ακόμα δεν κάνω κάτι γι΄αυτό.

Ο δικός μου, όπως το εχω αναφερει, πίνει γάλα και το πρωι και το βράδυ, αλλά αυτό δεν συνδέεται καθόλου με τον ύπνο.

Σε γενικές γραμμές πάντως τα πράγματα πάνε καλύτερα και έχω την εντύπωση ότι από τότε που κόψαμε τους πολλους θηλασμους, κάνουμε πιο πολλές αγκαλίτσες (α, πολλές φορές όταν κάνουμε αγκαλίτσα, χώνει το χεράκι το στο στήθος μου!!!)

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...