Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

Τις έχω πάρει και τις ψευδοθηλές αλλά ο μικρός δεν τις θέλει.

'Ασε που με αυτές δεν κατεβαίνει το γάλα. Μήπως υπάρχει κάποια προετοιμασία για να τις χρησιμοποιήσεις; Εννοώ πρώτα να μαλάξεις το στήθος να κατέβει το γάλα ή να πειεί το παιδί πρώτα λίγο χωρίς θηλές και μετά να τις βάλεις;

67d6bea5bf.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ σαν χρήστης θηλών μέχρι τις 40 μέρες (το παιδί δεν έπιανε καθόλου απευθείας το στήθος) σου συνιστώ να μην τις χρησιμοποιήσεις. Κόβουν πολύ τη ροή του γάλακτος με συνέπεια να κουράζεται εύκολα το μωρό και να μην πίνει την ποσότητα που θα έπινε με απευθείας θηλασμό στο στήθος.

 

Τώρα αν είναι απόλυτη ανάγη να τις χρησιμοποιήσεις, τότε να μαλάζεις λίγο το στήθος πριν το θηλασμό ώστε να είναι πιο εύκολη η κάθοδος του γάλακτος. Αφού όμως το μωρό δεν τις θέλει καλύτερα να μην μπεις σε αυτή τη διαδικασία.

 

Θα σε συμβούλευα να καλέσεις σύμβουλο θηλασμού στο σπίτι. Αν το πρόβλημα δεν είναι σίγουρα η κακή τοποθέτηση τότε θα πρέπει να σε δει ειδικός.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω μεγάλο πρόβλημα με τον πόνο...μέχρι και προχτές τεράστιο όχι απλά μεγάλο... :cry: ήταν φορές που ήθελα να ουρλιάξω από τον πόνο, με έπιανε πονοκέφαλος για ώρες από την απίστευτη ταλαιπωρία...τι να σου περιγράφω..

 

Το μωρό φαινόταν συνήθως μια χαρά τοποθετημένο αλλά ρούφαγε τόσο δυνατά που με πέθαινε..στον άντρα μου το περιέγραψα "σαν να τσιμπάει κάποιος με όλη του τη δύναμη στο ίδιο σημείο για 10, 20, 30 λεπτά από 10 φορές την ημέρα!"

 

Τελικά ήταν μια σειρά από πράγματα που απ'ό,τι φαίνεται μας δυσκόλευαν:

 

ρούφηγμα, λύση :arrow: ανασηκώνεις τα πάνω χειλάκια του μωρού για να 'αγκαλιάζουν' την άλω και να μην 'στρίβουν' προς τα μέσα.

 

ευαισθητο δέρμα, λύση:arrow: lansinoh, ακάλυπτο στήθος για πολλή ώρα, καθόλου πλύσιμο (μόνο στο ντους να πέφτει το νερό)

 

μεγάλη ροή, λύση :arrow: προτίμηση ξαπλωτής θέσης, με το μωρό πάνω μου, μπρουμυτα

 

πληγωμένες/ερεθισμένες θηλές, λύση :arrow: αλλαγή θέσεων, αντικρυστά ξαπλωμένες ή στην αγκαλιά μου με το κεφαλάκι της στο μέσα μέρος του αγκώνα όταν το στήθος δείχνει να αδειάζει.

 

 

Η σύμβουλος μας είδε 2 φορές και μου είπε πάρα πολλά χρήσιμα πράγματα. Τελικά κατέληξα στα παραπάνω, για την ώρα, και βλέπω τρομερή διαφορά. Φτάνω σε σημείο να απολαμβάνω κιόλας το θηλασμό!!!Απίστευτο μου φαίνεται!

:D

 

Επίσης, μιας και το θέμα μας ήταν και μια δυσκολία στο άνοιγμα του στόματος-μάλλον άρνηση θα το έλεγα γιατί το ανοίγει κανονικά στο κλάμα ή το χασμουρητό- πήγαμε το μωρό σε οστεοπαθητικό, και μπορώ να πω ότι βοήθησε αρκετά, σε συνδυασμό με τα παραπάνω.

 

Αυτό που έχω να σου πω είναι να ζητήσεις βοήθεια ειδικού άμεσα, αν νιώθεις ότι συνεχίζεται ο πόνος. Το μωρό μου κοντεύει ενός μηνός και μόλις σήμερα έχω ανακουφιστεί με αυτό το θέμα, μας πήρε πολύ καιρό, πολλούς πειραματισμούς και πολύ (μα πολύ) κλάμα για να τα καταφέρουμε μέχρι εδώ. Αλλά ενώ είχα σκεφτεί να τα παρατήσω, με το να να αντλώ ή να δώσω ξένο, με κράτησε η αίσθηση της μπεμπούλας μου στην αγκαλιά μου και το ότι έχω επιλέξει κατά τη γνώμη μου το καλύτερο για εκείνη!

 

Συγγνώμη για τις πολλές κουβέντες, με 'καίει' αυτό το θέμα....ελπίζω να σε βοήθησα έστω και στο ελάχιστο! Καλή σου τύχη!!

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι ότι και εγώ πονούσα 1 μήνα περίπου...Σταμάτησα να πονάω δεν ξέρω πως... Σίγουρα βοηθάει η πουρλαν η αλοιφή, όχι σαπούνι στη θηλή και μεγάλη προσοχή στην πιάσιμο απο το μωρό...Αν και κάπου διάβασα ότι καλύτερα είναι να προσέξεις πριν πιάσει το στηθος το μωρό να το πιάσει σωστά. Να έχει πολύ καλά ανοιχτό το στόμα του...Καλό είναι να μην το βγάζεις και ξανά να το βάζεις κτλ, γιατί μπορεί να κάνει μεγαλύτερη ζημιά. Η γνώμη μου και μένα να πάρεις σύμβουλο!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, μιας και το θέμα μας ήταν και μια δυσκολία στο άνοιγμα του στόματος-μάλλον άρνηση θα το έλεγα γιατί το ανοίγει κανονικά στο κλάμα ή το χασμουρητό- πήγαμε το μωρό σε οστεοπαθητικό, και μπορώ να πω ότι βοήθησε αρκετά, σε συνδυασμό με τα παραπάνω.

 

Στο κλάμα και το χασμουρητό ενεργοποιούνται διαφορετικοί μυεις. Στο θηλασμό πρέπει να πάρει το μωρό σωστά τη θηλή και να κάνει θηλαστικές κινήσεις για αρκετή ώρα. Αν το μωρό έχει ένταση στην κάτω σιαγόνα δεν μπορεί να το κάνει σωστά παρόλο που χασμουριέται με πολύ ανοιχτό στόμα ή που κλαίει με ανοιχτό ΑΑΑΑ.

 

Χαίρομαι που ο οστεοπαθητικός σας βοήθησε. :)

 

Αυτό που έχω να σου πω είναι να ζητήσεις βοήθεια ειδικού άμεσα, αν νιώθεις ότι συνεχίζεται ο πόνος. Το μωρό μου κοντεύει ενός μηνός και μόλις σήμερα έχω ανακουφιστεί με αυτό το θέμα, μας πήρε πολύ καιρό, πολλούς πειραματισμούς και πολύ (μα πολύ) κλάμα για να τα καταφέρουμε μέχρι εδώ. Αλλά ενώ είχα σκεφτεί να τα παρατήσω, με το να να αντλώ ή να δώσω ξένο, με κράτησε η αίσθηση της μπεμπούλας μου στην αγκαλιά μου και το ότι έχω επιλέξει κατά τη γνώμη μου το καλύτερο για εκείνη!

Πόσο καιρό σου πήρες να λύσεις το πρόβλημα από τότε που σε είδε σύμβουλος κι εκανες το μασάζ; αν τα έκανες νωρίτερα νομίζεις ότι θα λυνόταν το πρόβλημα πιο σύντομα;

 

Σε ρωτώ γιατί αυτές οι πληροφορίες είναι πολύτιμες για μαμάδες που πονούν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πόσο καιρό σου πήρες να λύσεις το πρόβλημα από τότε που σε είδε σύμβουλος κι εκανες το μασάζ; αν τα έκανες νωρίτερα νομίζεις ότι θα λυνόταν το πρόβλημα πιο σύντομα;

 

Σε ρωτώ γιατί αυτές οι πληροφορίες είναι πολύτιμες για μαμάδες που πονούν.

 

Ποιο μασαζ Αγλαια??

 

Να πω πάντως κι εγώ ότι πονούσα ΤΡΕΛΑ, δεν ήξερα το παρεντς, δν είχα ιδέα γενικότερα, αλλά έτσι απλά σκέφτηκα μία μέρα (νύχτα μαύρη για την ακρίβεια :) ) ότι κάτι δεν πάει καλά και θεώρησα ότι το να πονάω δεν είναι φυσιολογικό. Αποφάσισα λοιπόν να πιάσω τη θηλή μου κ να τη χώσω όσο πιο μέσα γίνεται στο στόμα του μωρού μου, ανοίγοντας τσυτόχρονα κ το στοματάκι του μωρού. Προφανώς είχα καταλάβει από την μέχρι τότε εμπειρία ότι ο πόνος ήταν μεγάλος όταν η θήλή δεν ήταν αρκετά μέσα και ουσιαστικά το μωρό δάγκωνε. (Παρεπιμπτόντως είχε κ κοντό χαλινό το οποίο κ έμαθα αργότερα :? )Αυτό ήταν. Πήρε λίγες μέρες μέχρι να επουλωθούν οι ήδη πληγωμένες θηλές αλλά αμέσως είδα ανακούφιση. Πάντως αν ήξερα, θα ζητούσα βοήθεια...

.png
Link to comment
Share on other sites

Γέννησα πρίν 10 μέρες και από τότε θηλάζω το μωρό μου,αντιμετωπίζω όμως ένα πρόβλημα.Κάθε φορά που αδειάζει το στήθος μου μετά το θηλασμό νιώθω απίστευτες σουβλιές σε όλο το στήθος.Ο γιατρός μου είπε ότι πρώτη φορά ακούει κάτι τέτοιο αλλά πιθανόν λέει να είναι από τα πολλά υγρά που όντως πίνω και μου είπε να τα περιορίσω.Μήπως έχει κάποια από εσάς παρόμοια εμπειρία;Αγλαΐα αν μπορείς να μου απαντήσεις και εσύ...Θέλω πολύ να θηλάσω αλλά αυτός ο πόνος με αποθαρρύνει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Και γω στις αρχές ένιωθα κάποιες 'σουβλιές', όπως λες, πιο πολύ σαν κάψιμο ήταν, αλλά όχι κατευθείαν μετά το θηλασμό, λίγο πριν το θηλασμό,όταν 'κατέβαινε', όπως λένε,το γάλα.Δε νομίζω να είναι κάτι ανησυχητικό πάντως...

I love mummy's milk!

 

squsqusvi20080821_-8_Konstantinoulis+is.png

oaNOp3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό που έχω να σου πω είναι να ζητήσεις βοήθεια ειδικού άμεσα, αν νιώθεις ότι συνεχίζεται ο πόνος. Το μωρό μου κοντεύει ενός μηνός και μόλις σήμερα έχω ανακουφιστεί με αυτό το θέμα, μας πήρε πολύ καιρό, πολλούς πειραματισμούς και πολύ (μα πολύ) κλάμα για να τα καταφέρουμε μέχρι εδώ. Αλλά ενώ είχα σκεφτεί να τα παρατήσω, με το να να αντλώ ή να δώσω ξένο, με κράτησε η αίσθηση της μπεμπούλας μου στην αγκαλιά μου και το ότι έχω επιλέξει κατά τη γνώμη μου το καλύτερο για εκείνη!

Πόσο καιρό σου πήρες να λύσεις το πρόβλημα από τότε που σε είδε σύμβουλος κι εκανες το μασάζ; αν τα έκανες νωρίτερα νομίζεις ότι θα λυνόταν το πρόβλημα πιο σύντομα;

 

Σε ρωτώ γιατί αυτές οι πληροφορίες είναι πολύτιμες για μαμάδες που πονούν.

 

Αγλαϊα, μάς είδε σχεδόν αμέσως σύμβουλος, 4 μέρες μετά τον τοκετό κι ενώ είχα ήδη ματωμένες θηλές. Μας ξαναείδε 10 περίπου μέρες μετά και ο οστεοπαθητικός 3 εβδομάδες μετά. Σήμερα το μωρό κλείνει 4 εβδομάδες και η διαφορά είναι αισθητή!!!Οπότε έγιναν όλα όσο πιο νωρίς γινόταν, δηλαδή με το που εμφανίστηκε το πρόβλημα (στην αρχή το απέδιδα στο ευαίσθητο δέρμα μου, την τέταρτη μέρα αποφάσισα να πάρω τηλ. τη σύμβουλο γιατί έβλεπα ότι τόσος πόνος δεν δικαιολογείται)

 

Για το μασάζ εννοείς τη δουλειά του οστεοπαθητικού έτσι; Η επίσκεψη κράτησε μία ώρα, μας είδε και στο θηλασμό και το μωρό ήταν πολύ ήρεμο μαζί του! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

Μερικές μέρες μετά την απεγνωσμένη μου έκκληση για βοήθεια, τα πράγματα αρχίζουν και φτιάχνουν.

Πονάω λιγότερο στη μια θηλή (μπορώ να θηλάζω και να μιλάω ταυτόχρονα!!!) και αντλώ με το θήλαστρο που νοίκιασα απο την άλλη που είναι ακόμα πληγωμένη).

Αυτά τα πετρώματα στο στήθος πόσο καιρό κάνουν να φτιάξουν? Χαίρομαι όταν κοιμάται το μωρό και μπορώ να κάνω και κάτι άλλο, αλλά έχω να κάνω και μασάζ στο ένα στήθος για πολλή ώρα και να αντλώ.

67d6bea5bf.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σιγα σιγα δε θα πονας καθολου

 

να σου πω κι εγω ενα κολπο για το "πονεμενο" κανε λιγο θηλαστρο ισα ισα να παρει φορμα η θηλη και βαλε το μωρο να θηλασει προσεχοντας να εχει πιασει σωστα.

 

 

Σε λιγο καιρο ολα αυτα θα τα θυμασαι και θα γελας ενω θηλαζεις ευτυχισμενη το μωρακι σου!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό,κάποιες στιγμές το νιώθω σαν κάψιμο,κάποιες σαν σουβλιές καμμιά φορά με πιάνει φαγούρα και όχ απαραίτητα κατευθείαν μετά το θηλασμό,όταν τέλως πάντων είναι άδειο το στήθος.Σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση,νόμιζα ότι ήμουν η μόνη που το αισθάνθηκε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αισθάνομαι μικρά τσιμπήματα μετά το θηλασμό και φαγούρα, όχι όμως πόνο. Φανταζόμουν ότι αυτό συμβαίνει όταν το στήθος ξαναγεμίζει. Δεν είναι έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά,αυτό μου είπε και ο γιατρός και παρέλειψα να το γράψω,όταν κατεβαίνει πολύ απότομα το γάλα είναι πιθανόν να αισθάνομαι αυτές τις σουβλιές είπε και το συνέδεσε άμεσα με τα πολλά υγρά,επειδή αυτά κάνουν το γάλα να κατεβαίνει πιό γρήγορα από όσο πρέπει,αλλά δεν μου φανόταν πολύ σίγουρος.Το επιβεβαίωσα όμως και από μία μαία και ευτυχώς έχω δεί μία σχετική διαφορά,τα τσιμπηματάκια,σουβλιές,φαγούρα και δεν ξέρω πώς αλλιώς να τα χαρακτηρίσω έχουν μειωθεί αισθητά,από τότε που έκοψα λίγο το πολύ νερό που έπινα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα πολλά υγρά που πίνεις δεν έχουν να κάνουν με το over active let-down. Πρέπει να πίνεις πολλά υγρά. Αυτά που σου είπαν είναι άσχετα πράγματα από ανίδεους περί θηλασμό ανθρώπους. Πίνε όσο σου αρέσει.

 

Κι εγώ στην αρχή βόγκούσα από το πόνο στο let-down. Σιγά σιγα (κι αφού ρύθμισα και την υπερπαραγωγή μου) ο πόνος μειώθηκε και τώρα τον νιώθω ελάχιστα.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το είχα αυτό, είναι το over-active let down (νιώθεις το γάλα που κατεβαίνει) όπως λέει και η Pipi. Όσο περνάει ο καιρός θα το νιώθεις όλο και λιγότερο.

 

Όταν λέει ότι ρύθμισε την υπερπαραγωγή πιστεύω ότι εννοεί ότι είτε ρυθμίστηκε από μόνη της με τον καιρό (όταν εδραιωθεί ο θηλασμός, το στήθος προσαρμόζεται στις ανάγκες του μωρού και παράγει όσο ακριβώς χρειάζεται το μωρό), είτε (σε περιπτώσεις που το μωρό χρησιμοποιεί το στήθος ως "πιπίλα" χωρίς να τρώει πραγματικά - η κόρη μου το έκανε πολύ αυτό) απλά μειώνεις την ώρα παραμονής του μωρού στο στήθος, γιατί ακόμα κι αν δεν τρώει πραγματικά, προκαλείται αύξηση της παραγωγής. Ίσως αυτό να εννοεί η Pipi - διόρθωσέ με αν κάνω λάθος.

 

Μην ανησυχείς, είναι απόλυτα φυσιολογικό και δεν σχετίζεται με την κατανάλωση υγρών - άλλωστε είναι απαραίτητο να πίνεις πολλά υγρά όταν θηλάζεις, ο οργανισμός σου το χρειάζεται και επίσης βοηθά στην παραγωγή.

 

Καλή συνέχεια :D

 

A daughter is just a little girl who grows up to be your best friend

Link to comment
Share on other sites

Όχι υπερπαραγωγή εννοώ ότι το μωρό έπινε πολύ από το πρώτο γάλα (το αραιό) με αποτέλεσμα να ερεθίζεται το έντερο του και να κάνει πράσινα κακά. Στην υπερπαραγωγή, επειδή το πρώτο γάλα δεν έχει λιπαρά, όπως το γάλα που κατεβαίνει μετά από κάποια λεπτά θηλασμού, δεν τρέφει σωστά το μωρό με αποτέλεσμα τη μειωμένη πρόσληψη βάρους. Υπάρχουν μερικά θέματα μέσα στο φόρουμ για την υπερπαραγωγή για να διαβάσετε.

 

Όταν το μωρό θέλει να πιπιλίζει το στήθος δεν το κόβουμε, ούτε το απομακρύνουμε.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Thanks Pipi! Δεν το ήξερα ότι αυτό λέγεται υπερπαραγωγή.

 

Συμφωνώ για το πιπίλισμα. Και μένα η κόρη μου πιπιλούσε πολύ το στήθος, δεν την σταμάταγα, ακόμα κι αν σήμαινε ότι θα έμενε στο στήθος μια ώρα και βάλε! Απλά, η μαία μου είχε πει ότι αυτό προκαλεί αύξηση της ποσότητας του γάλατος.

 

A daughter is just a little girl who grows up to be your best friend

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, ομολογουμένως δεν είχα τέτοιο πρόβλημα - μπορούσα να φτιάχνω και γαλακτομπούρεκο με τόσο γάλα που είχα και έχω :lol:

 

Απλά στην περίπτωσή μας, όπως πιστεύω και σε άλλα μωράκια, η Μάια χρησιμοποιούσε το στήθος ως "πιπίλα" επειδή δεν είχε κανονική πιπίλα - δεν την ήθελε ποτέ.

 

A daughter is just a little girl who grows up to be your best friend

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...