Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

Συγνώμη, ισχύει τώρα αυτό, ή είναι άλλο ένα "τι άλλο θα ακούσω"? Τι ορμόνες είναι αυτές που παχαίνουν με τον θηλασμό...Ο θηλασμός είναι μια "εργασία" που κάνει ο οργανισμός μας καταναλώνοντας θερμίδες. Το λογικό είναι άν τρως τις ίδιες ποσότητες να αδυνατίζεις...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συγνώμη, ισχύει τώρα αυτό, ή είναι άλλο ένα "τι άλλο θα ακούσω"? Τι ορμόνες είναι αυτές που παχαίνουν με τον θηλασμό...Ο θηλασμός είναι μια "εργασία" που κάνει ο οργανισμός μας καταναλώνοντας θερμίδες. Το λογικό είναι άν τρως τις ίδιες ποσότητες να αδυνατίζεις...

 

To ίδιο νομίζω κι έγώ. Τουλάχιστον ακουγεται λογικότερο. Δεν ισχύει όμως -λέει- για όλες τις γυναίκες, μόνο για μια μικρή μερίδα!

 

Κανένας ειδικός να απαντήσει;

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Έλα μου ντε!! Αυτό λέω κι εγώ μόνο που πλέον αποτελεί αρχαία ελληνική ιστορία! Να φανταστείς εχτές που πέρασα με τη μικρή από το περίπτερο μου λέει η περιπτερού:

 

"Έμαθα πως της δίνεις ακόμη το γάλα σου, αληθεύει;..."

 

φαντάσου, έχει γίνει θέμα συζήτησης στη γειτονιά πως εγώ θηλάζω τη μπέμπα. :shock: Είναι κρίμα αλλά εδώ γύρω, ενώ υπάρχουν πολλές καινούριες μανούλες, ελάχιστες γνωρίζω πως θηλάζουν τα μωρά τους και οι περισσότερες είναι αλλοδαπές!!! :?

 

Είμαι κι εγώ εδώ φιλενάδα...παίζει να μαστε κ οι μόνες στο νησί που θηλάζουμε :D:D προς το παρόν στο μπατσιοπεριπτερο δε με χουν σχολιασει :D:D αλήθεια ξέρεις καμια άλλη που να θηλάζει?

 

Να σου εξομολογηθώ την αμαρτία μου κι εγώ πάχυνα με το θηλασμό. Δε φταίει όμως το ότι θηλάζω αλλά το ξερό μου το κεφάλι :oops: Είχα βρει η δικιά σου δικαιολογία για να σαβουρώνω ασυστόλως αλλά πλέον τέλος οι βλακείες... Το διάλειμμα τελείωσε... τα κεφάλια μέσα! :idea:

 

Ναι βρε Δημητρουλα μου, δε νομιζω οτι παιζει ρολο ο θηλασμος, απλα το ατιμο το φαΐ είναι ωραίο πραγμα...κι εγώ έχω κανά ενάμιση μήνα που σαβουρώνω ό,τι βρω μπροστά μου :? ...κ λέω ..εεε είναι οι γιορτές :?

ποιες γιορτές?? μη γελάτε βρε χριστούγεννα, πρωτοχρονιά, των φώτων , τ' Αη Γιαννιού, του του του...πρέπει να μαζευτούμε λιιιιιιγοοοοοοοοοο

.png
Link to comment
Share on other sites

αλήθεια ξέρεις καμια άλλη που να θηλάζει?

 

Ξέρω. την οδοντίατρο στη χώρα, την Κατερίνα. Το μωρό της ειναι 20 μηνών :shock::shock::shock:

 

Ναι βρε Δημητρουλα μου, δε νομιζω οτι παιζει ρολο ο θηλασμος, απλα το ατιμο το φαΐ είναι ωραίο πραγμα...

 

Καλά, μιλάς κι εσύ που είσαι κορμάρα. Εγώ πάντως την προσπάθεια την άρχισα. ήδη έχασα 1,5 κιλοό!!! :D:D:D

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

αλήθεια ξέρεις καμια άλλη που να θηλάζει?

 

Α, ξέχασα, θηλάζουν επίσης και δύο κοπέλες από την Αλβανία (οι υπόλοιπες δεν έχουν γάλα :!: ).

 

Όσο για την Κατερίνα, έμαθα πως θηλάζει από μια συζήτηση στο κωμμωτήριο. Το συμπέρασμα που βγήκε ήταν το εξής: "Ε, αφού θηλάζει αυτή που είναι γιατρός κι έχει άντρα γιατρό, πάει να πει πως είναι καλό πράγμα!!!"

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παίζει να μαστε κ οι μόνες στο νησί που θηλάζουμε

 

Σοβαρά τώρα, σκέφτομαι όταν επιστρέψω στη δουλειά, στο σχολείο, να φτιάξω έναν Σύλλογο Προώθησης του Θηλασμού των Ανδρίων Ελληνοπαίδων :lol::lol::lol: (ΣΠροΘΑΕ)

 

Καλά, δε θα τον ονομάσω έτσι για να μη με πάρουν με τις ντομάτες και τα αυγά τα ντόπια. Βρες εσύ κανένα όνομα και θα την οργανώσω εγώ την κατάσταση. Στη χειρότερη περίπτωση να με δείχνουν με το δάχτυλο να κουνάνε το κεφάλι και να λένε λυπημένα:

 

"Πάει το καημένο το κορίτσι, τό 'χασε! Κάτι οι σπουδές στη Φυσική, κάτι που πήγε και παντρεύτηκε με ξένο, κάτι που της έκανε και τρία παιδιά και ταλαιπωρείται η έρμη, πολύ θέλει το μυαλό του ανθρώπου;" :lol::lol::lol:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Λητώ μου. Δεν ξέρω τι να σου πω, αλλά βλέπω που περιμένεις χωρίς απάντηση, και νιώθω άσχημα :(

 

Δε θηλάζεις καθόλου απ΄αυτό το στήθος? Που και που μπορεί να τύχει να ΄νιώσω κάποιο μικρό τσιμπιματάκι, αλλά δεν είναι τίποτα το σπουδαίο, και δεν δίνω σημασία. Νομίζω οτι συμβαίνει όταν γίνεται το let down. Δε στέλνεις πμ στην Αγλαΐα μήπως ξέρει κάτι παραπάνω, και δεν έχει δει την ερώτηση?

 

Δε νομίζω οτι είναι κάτι σοβαρό. Το στήθος πως είναι? Είναι μαλακό? Πονάει? Έχει κάποια κόκκινη σκληρή περιοχή?

Link to comment
Share on other sites

Η μαία μου, μου είχε πεί ότι όταν παράγεται το γάλα νιώθουμε κάτι τσιμπηματάκια στο στήθος .. κι εγώ τα νιώθω και στα 2 στήθη μου και ομολογώ ότι πολλές φορές με πονάνε :( ΕΙΔΙΚΑ όταν ο μικρός με έχει .. "ξεζουμίσει" :lol::lol:

Δοκίμασε να βάλεις τη μικρούλα σου στο στήθος που σε τσιμπάει μήπως τραβήξει γάλα και σε ανακουφήσει λίγο ..

Δε νομίζω πως πρέπει να ανησυχείς όμως .. :roll:

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις τη μικρούλα σου στο στήθος που σε τσιμπάει μήπως τραβήξει γάλα και σε ανακουφήσει λίγο ..

Δε νομίζω πως πρέπει να ανησυχείς όμως .. :roll:

 

Η Λητώ είπε ότι από το στήθος που νιώθει τον πόνο έχει αποθηλάσει. Δεν το χρησιμοποιεί στον θηλασμό.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δοκίμασε να βάλεις τη μικρούλα σου στο στήθος που σε τσιμπάει μήπως τραβήξει γάλα και σε ανακουφήσει λίγο ..

Δε νομίζω πως πρέπει να ανησυχείς όμως .. :roll:

 

Η Λητώ είπε ότι από το στήθος που νιώθει τον πόνο έχει αποθηλάσει. Δεν το χρησιμοποιεί στον θηλασμό.

 

Νομίζω όμως αν δεν κάνω λάθος, οτι όταν θηλάζει απ'το ένα στήθος, κάνει λετ ντάουν και το άλλο, ας μη θηλάζει απ'αυτό. Τώρα δεν ξέρω αν κάποια στιγμή αυτό σταματάει να συμβαίνει, αν δε χρησιμποποιείς αυτό το στήθος για πολυ καιρό. :?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες ειναι αληθεια Χλοη........κι εγω οταν θηλαζω απο το ενα εχω τσιμπηματα στο αλλο......

 

Να υποθεσω Λητω πως τα νιωθεις μονο κατα τη διαρκεια του θηλασμου?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας....

Έχω πάψει να νοιώθω το "let down" εδώ και πολύ καιρό....δεν νοιώθω τίποτα πλέον όταν θηλάζω..καταλαβαίνω το γάλα μου μόνο από τις γουλιές της μικρής, την ακούω δηλαδή να καταπίνει...

Τα τσιμπήματα έχουν σταματήσει σήμερα ευτυχώς,αλλά τα ένοιωθα συνέχεια και όχι όταν θήλαζα...

Ίσως ήταν συμπτώματα περιόδου ή ωορρηξίας,(δεν έχω και σταθερό κύκλο για να ξέρω σίγουρα)..το συνδυάζω όμως γιατί είχα και έντονα πονάκια χαμηλά στις ωοθήκες..

απλά παραξενεύτηκα γιατί πονάκια έχω πάντα κατα την ωορρξία και την περίοδο,στο στήθος όμως από τότε που γέννησα δεν νοιώθω καμμία ενόχληση σαν σύμπτωμα..

τεσπά,ελπίζω να τελείωσε και να μην ξανασυμβεί...

Σας ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον... :)

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία υπάρχει περίπτωση να συνδέεται με το θηλασμό?

Είναι κακό που θηλάζω από το ένα στήθος μόνο?

Νομίζω ότι κάπου εδώ στο forum είχα διαβάσει ότι δεν πειράζει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν νομιζω να εχει σχεση με τον θηλασμο...μηπως αυτο τον καιρο περνας καποια φαση με στρες -αγχος κλπ.?????το παθαινω και εγω και ειναι καθαρα ψυχοσωματικο. :roll:

Link to comment
Share on other sites

...μπα,μια χαρά νοιώθω....απλά λίγο κουρασμένη..τελικά όσο περνάει η ώρα όλο και πιστεύω περισσότερο ότι είχε να κάνει με ορμόνες περιόδου..σήμερα έχω διαρκώς υπνηλία και πονάκια χαμηλά...περιμένω σε μια βδομάδα βέβαια,ενδεχομένως να ξεκίνησαν νωρίτερα τα συμπτώματα...

το ένστικτό μου λέει ότι δεν έχει να κάνει με το θηλασμό,στην αρχή ψιλοανησύχησα βέβαια δεν το κρύβω, αλλά τώρα πιστεύω ότι όλα είναι καλά..ας μας πει και η Αγαία που είναι η ειδικός μας... :)

Link to comment
Share on other sites

. αλλά τώρα πιστεύω ότι όλα είναι καλά..ας μας πει και η Αγαία που είναι η ειδικός μας... :)
μετααπο τοσο καιρο θηλασμου εχεις γινει απο μονη σου ειδικος βρε! :wink:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Δημητρά μου...έχω να μπω κάτι αιώνες ...

 

Σοβαρά τώρα, σκέφτομαι όταν επιστρέψω στη δουλειά, στο σχολείο, να φτιάξω έναν Σύλλογο Προώθησης του Θηλασμού των Ανδρίων Ελληνοπαίδων (ΣΠροΘΑΕ)

 

Καλά, δε θα τον ονομάσω έτσι για να μη με πάρουν με τις ντομάτες και τα αυγά τα ντόπια. Βρες εσύ κανένα όνομα και θα την οργανώσω εγώ την κατάσταση. Στη χειρότερη περίπτωση να με δείχνουν με το δάχτυλο να κουνάνε το κεφάλι και να λένε λυπημένα:

 

"Πάει το καημένο το κορίτσι, τό 'χασε! Κάτι οι σπουδές στη Φυσική, κάτι που πήγε και παντρεύτηκε με ξένο, κάτι που της έκανε και τρία παιδιά και ταλαιπωρείται η έρμη, πολύ θέλει το μυαλό του ανθρώπου;"

 

:D:D:D

ΤΕΛΕΙΟ ΤΕΛΕΙΟ ΤΕΛΕΙΟ κ η ιδέα κ το σχόλιο ...τι τα θες αυτές οι γραμματιζούμενες δε θέλουν κ πολύ να ξεφύγουν...δε πάνε να φυτέψουν καμιά πατάτα :shock:

 

Μέσα κι εγώ χωρίς συζήτηση...το ονοματάκι θα το βρούμε δίχως άλλο.....επιστρέφω Ιούνιο , εσύ?

.png
Link to comment
Share on other sites

Παίζεται... μπορεί να γυρίσω σε κανένα μήνα... λέω να βάλω την 9μηνη από Σεπτέμβριο. Μη χάσουμε και τους δύο καλοκαρινούς! Συνεπώς μισό Άπρίλιο, Μάιο και Ιούνιο θα είμαι στη Χώρα. Κι εσύ εκεί δεν είσαι τοποθετημένη;

 

Όσο για το φόρουμ, τι να σου πω... τα πρωινά που λείπουν οι μικρές στο σχολείο και οι φίλες είναι στη δουλειά... ποστάρω με μανία!

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όντως ο θηλασμόσ σε μερικές φαίνεται παραξενος και σε βλέπουν και περιεργα οταν λες οτι θηλάζεις.Βαρεθηκα ειλικρινα το να δινω εξηγησεις γιατι θηλαζω .ΣΕ τι κοσμο ζουμε?Να θεωρουν καλυτερο το συμπλήρωμα απο το μητρικο?

Τα παιδακια μου ειναι η ζωη μου ολη.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όντως ο θηλασμόσ σε μερικές φαίνεται παραξενος και σε βλέπουν και περιεργα οταν λες οτι θηλάζεις.Βαρεθηκα ειλικρινα το να δινω εξηγησεις γιατι θηλαζω .ΣΕ τι κοσμο ζουμε?Να θεωρουν καλυτερο το συμπλήρωμα απο το μητρικο?

 

Mα τι λογια είναι αυτά! Πιπέρι! Άκου λέει, τολμάει να συγκρίνει τα αγελαδινά, τροποποιημένα, εμπλουτισμένα, διαρηρημένα, υπέροχα γάλατα με το ανθρώπινο παλιομητρικό που χορηγείται άβραστο με πλήθος μικροβίων, είναι απροσδιόριστης σύστασης και δεν περνάει από κανένα ποιοτικό έλεγχο!!! Πιπέρι!!!

 

(Δε φαντάζομαι να το πάρει καμία στα σοβαρά!!!!!!!! :lol: )

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

θηλαζω σχεδον 11 μηνες απο χθες νοιωθω ενα εξογκομα μεσα στο στηθος σαν αυγο και ποναει παρα πολυ.... δεν ειναι ζεστο , δεν ειναι κοκκινο.. ουτε και πρησμενο... θηλαζω κανονικα αλλα μετα ποναω ακομα πιο πολυ! εβαλα κομπρεσες αλλα τιποτα

τι ειναι?

ευχαριστω

τα ματια σου η ζωη μας ολη

 

 

Link to comment
Share on other sites

θηλαζω σχεδον 11 μηνες απο χθες νοιωθω ενα εξογκομα μεσα στο στηθος σαν αυγο και ποναει παρα πολυ.... δεν ειναι ζεστο , δεν ειναι κοκκινο.. ουτε και πρησμενο... θηλαζω κανονικα αλλα μετα ποναω ακομα πιο πολυ! εβαλα κομπρεσες αλλα τιποτα

τι ειναι?

ευχαριστω

ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΣΧΕΔΟΝ ΠΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΠΙΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΤΕΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΤΑΣΕΙΣ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ Ο ΠΟΝΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ, ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4-5 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΖΕΣΤΕΣ ΚΟΜΠΡΕΣΕΣ - ΠΟΛΥ ΘΗΛΑΣΜΟ - ΜΑΣΑΖ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΟΤΑΝ ΘΗΛΑΖΕΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΑΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΠΟΥ ΠΟΝΑΩ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ, ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΠΟΥ ΑΣΚΕΙΤΑΙ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΖΕΣΤΗ ΠΟΥ ΑΝΑΠΤΥΣΕΤΑΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΡΕΧΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ. ΣΤΕΙΛΕ ΜΑΙΛ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΓΛΑΙΑ ΓΙΑ ΠΙΟ ΣΙΓΟΥΡΑ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΤΕΙΣ ΣΥΝΤΟΜΑ. ΠΡΩΤΟΥΛΑ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...